Applaus bij doodvonnis tegen John Dem jan juli raaks offensief op eiland Faw iverrompekle Iraniërs compleet Poolse stakers dwingen loonsverhoging af rankrijk ;hrikt van ichzelf Sovjet-soldaten in Afghanistan willen liefst snel naar huis Ik leen met beleid. Ik leen bij de GiICB. Gi JITENLAND Ecidacgotvumt DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGINA 7 litsland sluit idel in baby's INKFURT Een agent- in Frankfurt dat baby's koopt aan Westduitse echt en die geen eigen kinderen iben. is op last van de ge- inteiijke overheid gesloten, ordvoerder Alexander Ski zei dat het agentschap, dat ximaal 45.000 mark voor ba- vraagt. een „belediging ir de menselijke waardig- d" vormt. De oprichter, af Rainer René Adelmann. dat hij niet van plan was de rkzaamheden van het agent- ap. dat tot nu toe een tehuis ir veertig kinderen heeft ge lden. te beëindigen. Duvalier voor Franse rechter AIX-EN-PROVENCE Ex-dicta- tor Jean-Claude Duvalier van Haiti zal zich voor de Franse rechter moeten verantwoorden voor de ver duistering van vele miljoenen gul dens aan overheidsgelden. De zaak dient op 27 juni. Een Franse rechter achtte een Franse rechtbank be voegd om over deze zaak te oorde len. Volgens de Haïtiaanse regering hebben Duvalier en de zijnen hon derden miljoenen guldens uit de staatskas misbruikt. Duvalier woont sinds de val van zijn regime begin 1986 in Zuid-Frankrijk. Daar laat hij. naar onlangs bleek, ondanks zijn verklaring dat hij niets bezit het geld nog steeds volop rollen. Miss USSR In de Sovjetunie is gisteren voor het eerst sedert de revo lutie een officiële miss-verkiezing ge houden. De achttien jarige Sintia Enerte kon met de eer gaan strijken. De belang stelling voor dit no vum in de Sovjet-sa menleving was overi gens overweldigend. In de Baltische staat Latvia, waar de ver kiezing werd gehou den. hadden zich 600 kandidates aange meld. FOTO: AP Peking: minderheden in schijnwerpers PEKING Met een gloedvolle oproep tot eenheid is gisteren in Peking een conferentie over Chi na's etnische minderheden van start gegaan. Het is voor het eerst sinds de communisten in 1949 in de Volksrepubliek aan de macht zijn, dat op deze manier de aan dacht wordt gevestigd op de etni sche minderheden. Om propa gandistische redenen, zo menen waarnemers in Peking, omdat de regering na de bloedige anti-Chi- nese demonstraties in Tibet „de brokstukken wil lijmen". In zijn openingstoespraak pleitte partij leider Zhao Ziyang voor gods dienstvrijheid en het overwinnen van „linkse neigingen". Smartegeld van 21 miljoen dollar SAN FRANCISCO De Argen tijnse ex-generaal Carlos Suarez is in san Francisco veroordeeld tot het betalen van 21.270.000 dollar smartegeld aan een slacht offer van zijn folteringen. Het is de grootste schadetoewijzing ooit gedaan door rechter Sam Conti aan een voormalig slachtoffer van marteling. Het slachtoffer Horacio Martinez Baca, die tij dens de militaire dictatuur in Ar gentinië gedurende vier jaar werd gemarteld, was opgelucht over de uitslag. Er kan nu beslag worden gelegd op de bezittingen van de generaal, die al enkele ja ren in de VS woont. WARSCHAU Het personeel van het streekvervoersbedrijf in de Poolse steden Bvdgoszcz en Inowroclaw heeft gisteren door middel van een staking een loonsverhoging afgedwongen ei gens een plaatselijke overheidsfunctionaris hervatten de stakers het werk pas nadat de autoriteiten hun hadden toegezegd het uurloon te verhogen. De staking was de grootste sinds de afkondiging van de staat van beleg in 1981. De werkonderbreking werd geleid door de buschauffeur Krzysztof Wojt, die tevens lid is van de communis tische partij en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de of ficiële Poolse vakbond voor vervoerpersoneel De actie was be doeld als een protest tegen de recente prijsverhogingen De stakersdelegatie wist na drie gespreksronden met de provin ciale autoriteiten een verhoging van het uurloon van 88 zloty (veertig cent) naar 135 zloty (zestig cent) af te dwingen. De sta king was spontaan uitgebroken en werd niet gesteund door de officiële Poolse nationale arbeidersfederatie, de OPZZ. RIJS De grote winst extreem-rechts in de ste ronde van de presi- ntsverkiezingen houdt gemoederen in Frank- t nog steeds bezig. iel te veel" en „om bang te worden", was de reactie op de televisie geïnter- wde jongeren over de mil- len stemmen die de leider extreem-rechts, Jean-Ma- Le Pen, wist te vergaren, gens veel politieke com- ntatoren is zijn winst mede gevolg van het feit dat de rige kandidaten over „ge lige thema's" hebben ge- ;gen. k de gespannen situatie in luwcaledonië zou in Le voordeel hebben ge- rkt. De verkiezingen in het ïrzeese gebiedsdeel gingen laard met gewelddadig pro- t van de oorspronkelijke be- ners, de Kanaken, die nog eds zestien Franse gendar- in gijzeling houden. De inse regering is niet bereid onderhandelen met de ont- irders. ssident Francois Mitterrand :ft intussen gevraagd de ste ronde van de presi- itsverkiezingen in Nieuw- edonië ongeldig te verkla- i. Doordat talrijke stembu- ius gesloten bleven, hebben el mensen niet kunnen immen. Weliswaar zijn de kele duizenden Caldcmische n\men niet van belang voor linduitslag. Maar president )Mt terrand heeft zich opge- 120 rpen als pleitbezorger van 330 Fransen, inclusief de Ka- ken. Hij vindt dat niet ie- reen evenveel kans heeft lad te stemmen. JERUZALEM In Is rael hebben overleven den van de holocaust voornamelijk opgelucht gereageerd op het nieuws dat John Dem- janjuk wegens oorlogs misdaden ter dood is veroordeeld. De Israëli sche rechter sprak het zwaarst mogelijke vonnis uit, nadat de gepensio neerde automonteur eerder al schuldig was bevonden. Hij zou de beul „Iwan de Verschrikkelijke" zijn, de man die in het concentratie kamp Treblinka de gaska mers bediende. Demjanjuk zelf hield ook nadat het von nis was uitgesproken vol, het slachtoffer van een persoons verwisseling te zijn. „Ik ben onschuldig, onschuldig, on schuldig, en God is mijn bes te getuige", riep hij met bul derende stem. Rechter Zvi Tal was een an dere mening toegedaan. Hij zei: „Demjanjuk was de be langrijkste beul die eigen handig tienduizenden men sen de dood in heeft gejaagd. Wij veroordelen hem ter dood". In de zaal brak een applaus los. Door honderden aanwezigen werd „bravo" en „dood. dood" geschreeuwd. „Het volk van Israel leeft!", luidde de boodschap in spreekkoren. Holocaust-over levenden. die de vaak emo tionele rechtszittingen de af gelopen maanden hadden bij gewoond, vielen elkaar hui lend in de armen. Links: Een overlevende van het vernietigings kamp Treblinka blijft geëmotioneerd in de rechtzaal achter nadat het vonnis tegen Dem janjuk was uitgespro ken. Onder: Demjanjuk slaat een kruis en vertrekt geen spier terwijl de of ficier van justitie de doodstraf tegen hem eist. FOTO'S: AP Inmiddels heeft Ephraim Zu- roff. het hoofd van de Israëli sche afdeling van het Simon Wiesenthal Centrum, zijn kritiek gespuid op het gedrag van de aanwezigen in de rechtzaal. „De reactie van het publiek was volkomen ongepast en geeft slechts voedsel aan de stelling van de verdediging dat voor ie mand als Demjanjuk in Israel geen rechtvaardig proces mo gelijk is", zei hij voor de ra dio. Volgens psychiater en Holo caust-overlevende Chaim Dasberg, die zelf „om huma nitaire redenen" tegen de doodstraf is. hebben vele Is raëliërs moeite met het von nis ook al zijn zij er in hun hart van overtuigd dat de doodstraf de enig juiste straf is voor nazi-oorlogsmisdadi gers. Demjanjuks zoon John ver telde direct na het uitspreken van het vonnis dat zijn vader in beroep zou gaan. „Dit is precies wat we verwachtten. Dit is niets minder dan de gerechtelijke moord op een onschuldig man. Het is een schande voor de staat Israël, voor het Israëlische ministe rie van justitie, voor het Amerikaanse ministerie van justitie en het is zeer onge lukkig voor de zes miljoen slachtoffers van de holo caust", aldus Demjanjuk-ju- nior. Het proces tegen Demjanjuk, dat in totaal 14 maanden in beslag heeft genomen, werd door de Israëlische autoritei ten gezien als een goede gele genheid om jonge Israëliërs bekend te maken met de ge schiedenis van hun ouders en grootouders en de wereld nog eens op de verschrikkingen van de holocaust te wijzen. De rechtzittingen werden rechtstreeks op radio en tv uitgezonden en de zaal was steeds stampvol belangstel lenden. De enige andere persoon die Ooit in Israel wegens oorlogs misdaden ter dood is ge bracht was Adolf Eichmann, die in 1962 werd opgehangen. Volgens rechtbankwoord voerder Yossi Hassin zal ook Demjanjuk zeer waarschijn lijk door middel van de strop ter dood worden gebracht. W De muren met de hilderde portretten een dreigend kijken- ayatollah Khomeini en troonopvolger ayatol- Hossein Ali Montazeri n nog wel overeind in iw City, het schiereiland de kop van de Golf. De irtretten van de leiders echter doorzeefd met ;els door jubelende Ira- e soldaten die dwars jjkor de verdedigingen '457/ormden en de Iraanse nhangers verdreven, palmstranden in de omge- de aardolie-haven n Faw en de Shatt al-Arab 7;aterweg liggen bezaaid-met 515/itowrakken en de restanten 55 n een bloeiende schroothan- Na twee jaar zijn de Ira- érs in alle haast, met achter- :ing van al hun bezittingen, rtrokken. Zo In de verlaten Iraanse kampe menten graaien Irakese solda ten tussen de bergen kleren en andere rommel. Wellicht zit er nog iets van hun gading bij. Her en der verspreid liggen militaire handleidingen in de Iraanse taal „farsi". En zelfs een stapeltje scheikundeboe ken en werkschriften met uit gewerkte berekeningen van een onder de wapenen geroe pen Iraanse student. Zo nu en dan herinnert een fluitend inslaande bomscherf eraan dat de oorlog nog steeds aan de gang is. Maar de slag om Faw is gestreden. De Ira kezen hebben het meest waar devolle stukje land weer onder hun beheer weten te brengen, 11a het in de vele Iraanse of fensieven vanaf 1983 te zijn kwijtgeraakt. De Iraniërs hebben zich terug getrokken op hun eigen oever van de rivier de Shatt. Op Faw zijn inmiddels tientallen Irakese bulldozers gearri veerd. op de voet gevolgd door de zegevierende infanterie. Zij hebben tot taak het schierei land te zuiveren van alle puin en brokstukken van de strijd en keurige nieuwe verdedi gingslinies op te werpen. Overrompeld Alle tekenen wijzen er op dat de Iraniërs compleet overrom peld waren door de Irakese aanval. Generaal Maher Abdul Rashid, de aanvoerder van het Zevende Legercorps dat een belangrijk aandeel had in de overwinning, zegt dat de bloe digste gevechten slechts enke le uren duurden. Al vrij snel nadat de Irakezen hun offen sief hadden gelanceerd was het bekeken en bliezen de Ira niërs de aftocht. „Binnen 36 uur hadden we het hele schiereiland onder controle", pocht generaal Rashid. w USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS J 1 Up (c) Standaard Uitgeven). Antwerpen-Weesp Het Zevende Leger baande zich een weg langs de rivier naar de haven van Faw, ter wijl eenheden van de elitaire Republikeinse Garde de zout- vlakten voor hun rekening na men en met een tangbeweging langs de yestelijke kust trok ken. Marinetroepen opereer den voor de kust en de lucht macht voerde enkele honder den bombardementen uit op Iraanse toevoerlijnen over het Het verrassingselement werk te op twee niveaus. Dit was het eerste grote Irakese offen sief sedert president Saddam Hussain zijn troepen terugtrok uit Iraans gebied in 1982. „Sindsdien hebben de Iraniërs het idee gekregen dat Iraq slechts een verdedigingsoorlog voert", verklaarde een Wes terse diplomatieke bron in Baghdad, die net zo verbaasd was als de Iraniërs. „Deze aan val lag helemaal niet in de lijn der verwachtingen De Irakezen hebben het slim gespeeld. Enkele dagen voor de aanval reisden president Hussayn en generaal Adnan Khairallah, de minister van defensie, af naar het noorden van Iraq. Tegelijkertijd was de Republikeinse Garde stiekem in stelling gebracht aan het Faw-front. Het offensief werd op de vooravond van de Ra madan, de islamitische vasten tijd. gelanceerd, waardoor de verwarring bij de Iraniërs he lemaal compleet was. Slinkend leger Toch is de verrassingsfactor niet de enige reden waarom de Irakezen erin slaagden zo snel zo veel gebied te veroveren. Volgens de ter plaatse aanwe zige verslaggevers waren de gedode Iraniërs op een paar handen te tellen. Heel anders dan de gebruikelijke massa's lijken na een dergelijk evene ment. Aangenomen werd altijd dat er zo'n vijftig a zestigduizend Iraniërs verbleven op Faw. Uit latere schattingen blijkt echter dat minder dan tien tot vijftienduizend Iraniërs Faw verdedigden. Waarmee tevens de berichten bevestigd lijken dat het Iraanse leger slinkt en dat er al een tekort aan be schikbare getrainde strijd krachten is ontstaan. Iran uitte al direct de beschul diging dat Iraq gebruik had gemaakt van chemische wa pens bij de aanval op Faw. Di plomaten in Baghdad willen die mogelijkheid niet volledig uitsluiten, hoewel ze het hoogst onwaarschijnlijk vin den want duidelijke aanwijzin gen dat op grote schaal gifgas was gebruikt ontbraken. Een westerse waarnemer zei: „Er was geen enkele behoefte aan chemische wapens, zelfs niet op kleine schaal. Het was een uitermate goed-geplande, goed-uitgevoerde operatie op moeilijk terrein, waarbij ver rassing de voornaamste strate gie was". Iran beweert voorts nog dat de Irakezen werden bijgestaan door Amerikaanse helikopters, maar dit lijkt helemaal uit de lucht gegrepen. Irakese bevel hebbers vonden alleen al het idee van zo'n Amerikaanse sa menwerking ronduit belache lijk. De herovering van Faw bete kent een enorme psychologi sche stimulans voor de Irake zen en een gevoelige tegenslag voor de Iraniërs. „Faw was verreweg het belangrijkste ge bied dat de Iraniërs gedurende de afgelopen paar jaar bezet hielden", liet een diplomaat in Baghdad weten. Van de Iraniërs wordt een wraakactie verwacht, hoewel hun mogelijkheden beperkt zijn. In elk geval wordt nu overal rekening mee gehou den. Het personeej van de V1jf westerse ambassades in Bagh dad is reeds voorzien van gas maskers en beschermende kle ding. Ook al is een chemische aanval op de stad zo goed als uitgesloten, maar je weet na tuurlijk nooit. JIM MUIR (c) The Sunday Times. Londen „Lang leve de Sovjet-Afghaanse vriendschap" meldt een uithangbord bij een levensgrote afbeel ding van wijlen koning Amanullah in Kabul. Het feit dat het portret van de oud-koning is opgehan gen, werd gezien als een gebaar van verzoening. Een Afghaanse vrouw sluit demonstratief haar ogen terwijl zij een Russische soldaat pas seert bij een militaire post in Kabul. KABUL „Ik heb mijn plicht gedaan, maar thuis is het beter", zegt Oleg, een 25-jarige soldaat uit de Sovjetunie in Afghanis tan. „Wij zijn blij dat zij weggaan, maar wij blijven vrienden", zegt Mohamad, een 17-jarige Afghaanse soldaat. Er was eerder sprake van op luchting dan van een juich stemming over de terugtrek king van de Sovjet-troepen die volgende maand begint uit het land dat Sovjet-leider Michail Gorbatsjov een bloedende wond genoemd heeft. Westerse journalisten die maandag uit Moskou aankwa men, verwachtten dat zij in streng gecontroleerde groepen zouden rondreizen zoals bij vroegere officiële bezoeken het geval was. Zij konden hun oren nauwelijks geloven toen zij te horen kregen. „U mag gaan waar u wilt". Taxichauf feurs hadden genoeg aan een flinke fooi en het verzoek: „Laat ons de Sovjets zien". Andrej, een 25-jarige militair uit Moskou, is één van de vier soldaten die in de laadbak van een truck zitten in een stoffige buurt met lage flatwoningen aan de rand van Kabul. „Wij patrouilleren om deze vrede lievende mensen te bescher men", zegt hij wijzend naar Afghaanse passanten. „De Sovjet is als een beer. Hij doet jou niets, als je hem met rust laat. Maar als jij hem te na komt, reageert hij". De meeste confrontaties tussen de Sovjet troepen en de opstandelingen hebben zich buiten Kabul voorgedaan. De stad lag er maandag overdag kalm bij, maar 's avonds verlichtten flit sen van geweervuur de omrin gende heuvels. Op de vraag of hij het gevoel heeft iets nuttigs bereikt te hebben, zegt Andrej: „Ja. De Afghanen kunnen nu als volk leven. Vroeger waren zij niets. Wij hebben hun revo lutie verdedigd". Vandaag wordt in Kabul een parade gehouden ter herden king van de tiende verjaardag van de communistische machtsgreep in Afghanistan. Westerse diplomaten verwach ten dat president Najibullah een demonstratie van kracht zal geven en zij zeggen dat de opstandelingen, die hebben la ten weten dat zij door zullen vechten tot hij weg is, een aanval kunnen lanceren Niet alle Sovjets in Kabul zijn er als Andrej van overtuigd dat Moskou gelijk had toen het in 1979 Afghanistan binnen viel om de nieuwe communis tische regering een krachtige steun in de rug te geven. „Het was een politieke fout", aldus Aleksandr. een 27-jarige tolk in de strijdkrachten. „Ik ga ge lukkig over twee dagen naar huis. Het naarste was te zien hoe mensen verminkt worden Vrienden of vreemdelingen, wat voor verschil maakt het° Het is beter dood dan ver minkt te zijn". Als andere Sovjet-soldaten en burgers in Kabul spreekt Aleksandr diepe bezorgdheid uit over de toekomst van het land waar hij tot tweemaal toe diende in de bijna negen jaar oude oorlog. „Ik denk dat er een bloedbad kan komen en ik ben er niet zeker van dat de revolutie overleeft". Maar Afghanen lijken minder bezorgd. „Wij zijn niet bang. Het is onze zaak en die regelen wij", aldus Ali. een ambtenaar die voor de hitte van de na middag schuilt in de winkel van een vriend. (ADVERTENTIE) Ik leen met beleid. Want ik wil geen problemen. De Gemeentelijke Kredietbank geeft mij ook advies, dat is hun vak. En omdat het een bank is zonder winstoogmerk, heb ik altijd een zeer lage rente. Hebt u ook geld nodig? Morgen al? Dat kan! Belt u maar, kom zelf of schrijf even. Gemeentelijke Kredietbank DENHAAG.WESTEINOE40.IEI 070 847373 GEOPENO All E RKOAGEN845 1600UUR DINSOAG EN DONDERDAGAVOND 19 00 -2100UUR DELFT f.tARTINUS NUH0FFLAAN2 (WINKELCENTRUMIN0E H0VEN| TEL 015 61055? GEOPENO AüE WERKDAGEN9 00 13 00UUR VRIJDAG I0T15 00 UUR ZOETERMEER T TREFPUNT DORPSSTRAAT 135 GEOPEND VRU0AGAV0N0I9 00 2100UUR GOUDA KATTENSINGEl 4? TEl 01820 26070 GEOPEND 0INSDAG 9 00 12 00UUR ENOONOERDAG12 30 17 00UUR EN 19 00 2100UUR Zuidkorea naar stembus na campagne vol geweld SEOUL De kiezers in Zuidkorea zijn vandaag voor de tweede keer in vijf maanden naar de stembus gegaan. Na de presidentsverkiezingen van eind vorig jaar. ging het nu om de verdeling van 224 plaatsen in het 299 zetels tellende parle ment. De resterende 75 zetels worden verdeeld onder de deelnemende partijen in ver houding tot hun behaalde stemmentotaal De meeste kans op de overwinning maakt de partij van president Roh Tae Woo. De campagne voor de verkie zingen is gepaard gegaan met geweld tussen partijleden en beschuldigingen van intimida tie en corruptie over en weer. Maar van de gewone Koreaan se kiezer lijkt zich een betrek kelijke apathie meester te heb ben gemaakt, in tegenstelling tot de presidentsverkiezingen, toen het land in de greep was van de politiek. Een van de oorzaken daarvan is. dat de oppositie nog steeds hopeloos verdeeld is Ondanks de we tenschap dat deze scheuring heeft bijgedragen tot de over winning van generaal Roh. die de beschermeling was van de voormalige dictator Chun

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7