Ambtenarenbonden vrezen „desastreus" soopkra chtverlies „DEENSE KWESTIE" WERPT SCHADUW OVER NAVO-TOP rs Britten bouwen mee aan Europese jager Deetman: voorkeur voor kortere studie duur Eéntaligen krijgen het moeilijk vee opleidingen voor verpleegkundigen genoeg DEGRO stoutenbeek JNENLAND/BUITENLAND CcidaeSouocwi DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGINA 5 tse veerstaking pits gedreven pEN Na twaalf weken is rbeidsconflict bij de veer- en van P&O op de spits ge- 1 n. De maatschappij dreigde •I en 1.000 stakende werkne- te ontslaan als de actie niet digd wordt. De bonden kon tegel ijker tijd echter aan „picket line" in de haven iag met 2.000 man versterkt jorden. In het weekeinde »&0 enkele noodbemannin- I aar havens op het Europese and gestuurd om de onge- >lf daar gestrande veerboten ilen. Gisteren stond in een Britse landelijke bladen ;nties waarin nieuw perso- ïrd gevraagd. Britten willen Europese actie tegen kapingen LUXEMBURG De Britse mi nister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, wil dat de lan den van de EG hun maatregelen tegen terrorisme en het kapen van vliegtuigen verder aanscher pen. Op een vergadering van mi nisters van buitenlandse zaken van de EG heeft hij de vorming voorgesteld van een internationa le „task force" die op elk moment regeringen kan adviseren over problemen bij vliegtuigkapingen. Ook moet de veiligheid op lucht havens verder worden ver scherpt. aldus Howe. V-raad veroordeelt aanslag op Jihad NEW YORK De Veiligheids- raad van de Verenigde Naties heeft maandag zijn veroordeling uitgesproken over de „agressie" tegen Tunesië bij de aanslag op Abu Jihad, de militaire comman dant van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. Jihad werd negen dagen geleden ver moord in zijn huis bij Tunis, ver moederlijk door de Israëlische geheime dienst. De resolutie, waarin Israël niet met name ge noemd wordt, werd met veertien stemmen aangenomen. Aleen de Verenigde Staten onthielden zich van stemming Politiemannen slepen een demonstrant wég voor de ingang van het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. Enige tientallen Ukraïnse studenten hielden er een sit-in ter herinnering aan de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl, vandaag precies twee jaar geleden. foto: epa Sovjetunie verscherpt controle kerncentrales MOSKOU Bij de herdenking van de ramp twee jaar geleden in de kerncentrale van Tsjernobyl, is in Mos kou gisteren de oprichting van een organisatie voor de inspectie van kernreactoren bekend gemaakt. Spetsa- tom. Spetsatom zal zich ook toeleggen op het ontwer pen van nieuwe technieken voor de schoonmaak van door radioactieve straling aangetaste plaatsen. Volgens het Sovjetpersagentschap Tass zal Spetsatom allereerst twintig kerncentrales die in de jaren vijftig zijn ge bouwd, aan een grondige revisie onderwerpen. „In de gehele wereld heeft niemand ooit een dergelijk werk verricht", aldus Tass. Het hoofdkwartier van Spetsa tom komt in Pripjat, een stad in de Oekraine vanwaar- uit het onderhoud werd geregeld voor de vier kernre actoren in Tsjernobyl. Meer dan 200 deskundigen zijn voor de nieuwe organisatie aangetrokken. Iw; !N HAAG Ambte en lopen door de stel- ijziging in de ge- idheidszorg en de ver- ïvoudiging van het iastingstelsel (de Drtstellen van de com- ssies Dekker en Oort) .desastreus" koop- ichtverlies op, zeggen vier centrales van erheidspersoneel in een brief aan de Tweede Kamer. Bij een nominale premie van 20 procent voor de ba sisverzekering kunnen ambtenaren er tussen de 0,8 en 9.6 procent in koop kracht op achteruitgaan, zo blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau. In hun reactie op de nota „Verandering verzekerd" van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) schrijven de ambtenarencentrales van FNV. CNV. CMHA en AC (te zamen 650.000 leden) dat deze inkomensgevolgen onaanvaardbaar zijn „mede in het licht van de koop krachtachterstand die al be staat ten opzichte van het bedrijfsleven". Zij noemen de rijksbijdrage die Dees voorstelt ter compensatie van negatieve koopkracht gevolgen absoluut onvol doende. omdat het niet om een blijvende regeling gaat. Het voorgestelde basis- en aanvullende pakket te za men omvat volgens de ambtenarenbonden minder dan wat thans is verzekerd krachtens awbz en de over heidsregelingen voor ziek tekosten iza, izr en dgvp. Naast een achteruitgang in koopkracht zal er dus ook nog sprake zijn van achter uitgang in aanspraken. irt gedingen elzoekers lier Jen Haag HAAG Asielzoekers in de toekomst alleen ten kort geding kunnen annen bij de president de rechtbank in Den I Minister Korthals Altes laatssecretaris Korte-Van »u( beiden justitie) willen M wetsvoorstel bereiken p afhandeling van dit [rechtszaken wordt ver- ns de bewindslieden van K is er nu sprake van nvaardbaar" lange [tijden. Alleen in Amster- werden vorig jaar al bijna kort gedingen aangespan- pgen afwijzing van asiel- agen. Het is overigens o dat alle kort gedingen pan ook daadwerkelijk in Haag zullen dienen, iers uit Haarlem, Den en Zwolle worden toe- gd aan de rechtbank in [Haag. Zij zullen vonnis n in hun eigen stand- jen. De Vereniging jtelingenwerk Nederland t voor een routinematige deling van dit soort [zaken. Bovendien vindt reniging het geen goede pat de kennis en ervaring [ommige presidenten nu [n in asielzaken „zomaar pe kant worden gescho- Een tekening van het toekomstige Europese gevechtsvliegtuig. foto ap LONDEN De Britse rege- ge Younger van defensie ver- en Spanje deelnemen. Vooral ring besloten dat het land gaat klaarde in het Lagerhuis dat NAVO-partner Amerika is deelnemen aan de ontwikke- Groot-Brittannië vöor in totaal zeer gekant tegen het project, ling en bouw van een Euro- 28 miljard gulden stopt in het omdat daarmee de afzet van pees gevechtsvliegtuig voor de vliegtuigproject, waaraan ver- Amerikaanse jagers in het ge- jaren negentig. Minister Geor- der Italië, de Bondsrepubliek drang komt. Treinramp in Denemarken Een treinongeluk in Denemarken heeft gisteren aan acht mensen het leven gekost. In totaal raakten 72 mensen gewond, van wie de meesten overigens na behandeling het ziekenhuis konden verlaten. Het ongeluk deed zich voor toen de intercitytrein van Fredericia naar Kopenhagen op een wissel uit de rails liep. Het reddings- en bergingswerk werd bemoeilijkt doordat een aantal reizigers in gedeeltelijk vernielde rijtuigen beklemd zat. Over de oorzaak van het ongeluk bestond vanmorgen nog geen duidelijk heid. FOTO: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De ministers van defensie van de NAVO-landen waren van plan de komende dagen in Brussel uitvoerig over leg te plegen hoe het nu verder moet met de (nu cleaire) bewapening van het bondgenootschap. De bijeenkomst van de Nu cleaire Plangroep (NPG) wordt echter overscha duwd door wat in Brussel de „Deense kwestie" wordt genoemd. Inzet van het conflict is het toelaten van schepen met kernwapens in Deense havens. Nadat in het Deense parle ment een motie was aangeno men waarin de komst van der gelijke (NAVO-)schepen wordt verboden, schreef de conser vatieve regering nieuwe ver kiezingen uit. Omdat de NAVO-ministers over kern wapens praten, werd gelijk be sloten de NPG-vergadering niet in de Deense hoofdstad te houden, maar in Brussel. De toegang van NAVO-sche- pen met kernwapens tot de Na het INF De ministers zullen zich in Brussel opnieuw buigen over de vraag wat er met de reste rende kernwapens in Oost en West moet gebeuren, als over drie jaar alle raketten voor de middellange afstand zijn opge ruimd als uitvloeisel van het INF-akkoord. Probleem is, dat al snel de indruk wordt ge wekt als zouden de NAVO- landen het INF-akkoord wil len „compenseren" met nieu were, modernere wapens. Een vorige vergadering hierover havens van Denemarken is van groot strategisch belang, omdat Denemarken aan de toegang ligt van de Oostzee. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz deed daarom gisteren een sterke oproep op Dene marken zijn NAVO-verplich- tingen na te komen. De verwachting is echter dat de Deense kwestie niet in de plenaire vergadering aan de orde zal komen. Met het oog op de komende verkiezingen lijken harde uitlatingen min der gewenst. liep uit op een woordspel, waarbij uiteindelijk het Engel- Shultz: Nog kansje op START-akkoortl BRUSSEL De kans dat de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov eind mei al een akkoord bereiken over een halvering van het aantal lange afstands raketten is klein, maar nog steeds niet helemaal uitgesloten. Die boodschap had de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz gisteren in Brussel voor zijn NAVO-col- legae. Shultz bracht op het NAVO-hoofdkwartier verslag uit van zijn voorlaatste voorbereidende besprekingen in Mos kou. Tijdens die besprekingen is eens te meer gebleken dat vooral verificatieproblemen, een in feite technische kwestie, een snelle ondertekening van een akkoord over de intercon tinentale raketten nog in de weg staan. se „modernising" het moest af leggen tegen „updating", ter wijl achteraf eigenlijk nie mand kan uitleggen wat het verschil is tussen die twee Ook nu zullen de ministers er niet uitkomen. Er zijn nog te veel onzekerheden en open vragen, bijvoorbeeld wie de Amerikaanse presidentsver kiezingen gaat winnen en hoe de opvolger van president Reagan tegen het Amerikaan se lidmaatschap van de NAVO aankijkt. Een groot probleem is die besluiteloosheid nog niet, want er is geen enkele nood zaak nu al over te gaan tot de aanschaf van nieuwe syste men. Hel zogenaamde Monte- bellobesluit van 1983 (1400 kernwapens opruimen en de resterende verbeteren) is nog steeds geldig. De toen afge sproken modernisering, die tot 1995 loopt, wordt stapsgewijs verder uitgevoerd, ongeacht de resultaten die in het wa- penbeheersingsoverleg nog worden bereikt. Een situatie, die alle NAVO-partners op dit moment bijzonder goed uit komt. Het bondgenootschap heeft momenteel geen behoef te aan interne spanningen over de toekomst van de kern bewapening. DEN HAAG - Het beper ken van de inschrijvings duur is volgens minister Deetman een betere op lossing voor de huidige fi nancieringsproblemen dan een algehele verho ging van de collegegel den. Daarom houdt hij aan zijn plannen vast, zo schrijft de minister aan de Tweede Kamer. Als de besparing van 165 miljoen gulden bereikt zou moeten worden via het collegegeld, zou dit 2.600 gulden gaan bedragen. De Tweede Kamer stelde zich vorige week in meerderheid achter de noodzakelijke kos tenbeheersing voor het hoger onderwijs, maar toonde zich kritisch over de voorstellen van Deetman. Deetman zegt bereid te zijn alternatieven in overweging te nemen „voor zover die passen binnen het hoger-onderwijsbeleid zoals wij ons dat voorstellen te voe ren en binnen de budgettaire randvoorwaarden". Hij houdt echter grotendeels vast aan de voorstellen die op 29 februari naar de Staten-Generaal zijn gestuurd. De Kamer uitte bedenkingen tegen de overgangsregeling die bepaalt dat alleen studerenden die vóór 15 september 1987 verlenging van de inschrij vingsduur hebben aange vraagd, die ook houden. Als die datum wordt verschoven, moet rekening worden gehou den met een veel groter aantal aanvragen om verlenging, schrijft Deetman. De Landelijke studentenvak bond LSVB heeft bezwaar ge maakt tegen de manier waar op te veel uitgekeerde studie beurzen Worden teruggevor derd. Dezer dagen ontvangen (ex-)studenten die niet binnen drie maanden bezwaar hebben aangetekend een acceptgiro om direct honderden tot dui zenden guldens ineens terug te storten. Voor degenen die be zwaar hebben aangetekend geldt een verrekening in ter mijnen van 76 gulden. RIJS Eéntalige Europea nen krijgen het moeilijk na 1992. Dit voorspelde Lucien Jacoby. secretaris-generaal onderwijs en cultuur bij de Europese Commissie, giste ren bij de doening van de in ternationale conferentie over tweetalig onderwijs in het Friese Rijs. Vertegenwoordi gers van 34 minderheidstalen uit alle EG-lidstaten. uitge zonderd Portugal, praten daar deze week over de posi tie van hun talen in het ba sisonderwijs. In Nederland is Fries zo n minderheidstaal. [HAAG Het verpleegkundig onderwijs zal na 1995 nog [tend bestaan uit twee basisopleidingen, een hogere en een [lbare. Het stelsel van de zogenoemde inservice-opleiding, tij de leerlingverpleegkundige tegelijk in dienst is van het nhuis, bestaat dan niet meer. H?n hiertoe zijn ontwikkeld door verpleegkundigen van de Treek-groep, een overleggroep van verpleegkundigen uit pillende sectoren. De staatssecretarissen Ginjaar-Maas van [wijs en Dees van volksgezondheid hebben het plan giste- n Den Haag ontvangen. bleiding voor verpleegkundige en die voor ziekenverzor- I zullen tussen 1990 en 1995 geleidelijk worden ingevoerd p het reguliere beroepsonderwijs. De basisopleidingen zijn pk in deeltijd te volgen. Aan die mogelijkheid bestaat vol gens de werkgroep veel behoefte. Jaarlijks moet de hogere op leiding openstaan voor 5500 eerstejaars-studenten en de middel bare opleiding voor 16.500 eerstejaars. De werkgroep maakt zich zorgen over het uitblijven van veran deringen in het verpleegkundig onderwijs, die door de regering al in 1980 zijn geformuleerd. Kwaliteit en continuïteit van de opleidingen lopen daardoor gevaar, aldus drs. J. Willemse, één van de samenstellers van het rapport. „Er zijn nu geloof ik zes opleidingen en dat werkt alleen maar verwarrend", aldus Wil lemse. „Het aantal jongeren neemt af. maar de vraag naar goed opgeleide verpleegkundigen neemt toe. Dit voorstel moet het aanbod van goed geschoold personeel voor de toekomst veilig stellen. Vraag en aanbod kunnen zo ook beter op elkaar worden afgestemd". MONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid i de Arabier, die een grote vriendschap voor Rob heeft biedt aan om onze kapitein te vergezellen als hij gaat igieren in het stadje. Rob neemt het graag aan, want Ali 'iet hier als zijn vestzakje. „Ik u brengen naar Moestafa, hij I wat te koop is hier op karavaanwegen", zegt hij en indelijke grijns trekt van zijn ene oor naar het andere. weten van mensen en gebeurde dingen hier in Sidi- Moestafa blijkt een dikke, gemoedelijke Arabier te zijn. met een mooie fez op. Hij maakt een diepe buiging (voor zover zijn welgedaanheid dat ten minste toelaat) en zegt dat hij „veel vereerd" is. Moestafa schijnt een welgestelde Arabier te zijn, want hij nodigt Kapitein Rob uit mee naar zijn renstal te gaan, waar hij een paar mooie ezeltjes uitzoekt. Rob begint er plezier in te krijgen. „Stap op en laat je wegen", zegt hij en klautert welge moed op de ezel. Ali volgt zijn voorbeeld en Moestafa is zo goed hen persoonlijk te begeleiden naar de paarden- en kamelen- markt. Bijverdienste naast studie financiering te laat opgegeven GRONINGEN - Voor de po litierechter in Groningen heeft officier van justitie mr. W. Frank twee weken ge vangenisstraf geëist tegen een 32-jarige ex-student uit Groningen wegens fraude met zijn studiefinanciering. Hij heeft in augustus 1986 zijn universitaire studie pedagogiek voltooid en verdiende van 1982 tot en met 1986 ruim 8000 gul den bij zonder dit op de jaarlijk se aanvraagformulieren voor zijn studiefinanciering te ver melden. Wel gaf hij zijn ver dienste op aan de fiscus, waar door de zaak vorig jaar aan het licht kwam. Met de dienst stu diefinanciering is intussen een regeling over terugbetaling van de 8200 gulden aan nevenin komsten getroffen. Volgens ad vocaat mr. W.F. de Haan moet de dagvaarding in deze zaak nietig worden verklaard, of moet zijn cliënt worden vrijge sproken. Het betreffende for mulier' dient jaarlijks. bij aanvang van een studiejaar, te worden ingevuld. Het is onmo gelijk tevoren te weten hoeveel bijverdiensten de studenten in het studiejaar zullen hebben. Daarom kan geen sprake zijn van valsheid in geschrifte. De politierechter zal op 9 mei schriftelijk vonnis wijzen. ADVERTENTIE De "Cornelius" ven Durlet een voorbeeld van de nieuwe trend, die afstand fieemt van massiviteit, en verfijnder te werf gaat Dit eftekt heelt de Italiaanse architect Carlo Santi weten te bereiken door dit leren bankstel ep lichte en dunne polen te plaatsen. Een n|kdom aan zitcomfort verwerft In een luchtig omwerp. De "Cornelius" van Dudet een verrassend Iris idee voor eigentijdse interieurs. Een pittige en exclusieve look van Durlet bij Sloutenbeek. NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER BevenMIK Parallelweg tb let 02510 - 2 90 31 leldenrotg MeuMpleln 1. rel. 071 - 89 93 20 Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten Artifort Auplng Banz Bord Besouw Castle lumlture Cor de Sede Durlet Fischbacber Gelderland Hülsta Intertübke JA.B Kendix Koekoek leolux Miller Montis Musterring M I D Parade Pastoe P'oea Rohé Rolt Ben; Saoortjt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5