Gereguleerd toerisme noodzakelijk Kruiswerk en gezinszorg gaan krachten bundelen n Billiton richt nieuwe maatschappij op ALS AGRESSOR ?R1 lEUWO Adoptie baby's uit ?)erde Wereld wordt Vrijwel onmogelijk 1 Nieuw EjG.grensbordp Nederland Dagdroom: auto 's in functiekleuren Slechtzienden maken niet meer brokken n JHulshoff Binnenland Ccidóe Commit DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGINA 3 yivatisering Rijks unt in onderzoek HAAG Een werkgroep on- leiding van voorzitter dr. J.E. Iriessen van het Nederland ristelijk Werkgeversverbond (te- is president-commissaris van de stbank) onderzoekt de mogelijk- len tot privatisering van 's Rijks nt. In de werkgroep, die door staatssecretaris Koning (Financiën) ngesteld, heeft verder onder an- e directeur prof. dr. A. H. E. M. Hink van de De Nederlandsche ik zitting. Interim-manager ir. .van den Berg van 's Rijks Munt adviserend lid. De werkgroep et rond 1 september haar werk- mheden hebben afgerond. ld, Textielwinkels willen vaste uitverkoopdata AMSTERDAM Het mid- den- en kleinbedrijf in de tex tielhandel wil vaste data voor de uitverkoop die twee keer per jaar gehouden wordt. De zomeruitverkoop zou op 1 juli moeten beginnen en de winte ropruiming op de eerste ver koopdag in januari. Dit werd gisteren unaniem besloten door de ruim 200 deelnemers - meest eigenaren van textielde- tailzaken - op een bijeenkomst van Mitex, de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in de Textieldetailhandel. LEDENWINST FNV-BONDEN AMERSFOORT Het FNV groeit gestaag. De aangesloten bonden konden in 1987 ruim tienduizend nieuwe leden note ren. In het eerste kwartaal van 1988 steeg het ledental met nog eens vierduizend tot meer dan 915.000, zo is gisteren op het fe deratiecongres in Amersfoort bekend gemaakt. De AbvaKabo, de ambtenarenbond, nam ruim de helft van de ledenwinst voor zijn rekening en is met 252.349 leden de grootste FN V-bond. Vooral de bonden die werkne mers organiseren in dienstver lenende beroepen zitten in de plus: de horecabond, kappers- bond en dienstenbopd. LEIDSCHENDAM - Billiton, onderdeel van de Koninklijke/Shell Groep, gaat een nieuwe maatschappij oprichten, Billiton Precursors, die wordt gevestigd in Arnhem. De nieuwe on derneming zal zeer zuivere organometaalver- bindingen produceren en op de internationale markt brengen. Deze materialen voor de ver vaardiging van halfgeleidende verbindingen worden gebruikt bij de produktie van moderne elektronische en microgolfstructuren en voor geïntegreerde schakelingen, Deze worden toe gepast bij telecommunicatie- en radarsyste men, zeer snelle computers en bij de omzetting van zonne-energie. Nog geen akkoord in zuivel-cao AMERSFOORT Werkgevers en bonden in de zuivelverwerkende in dustrie zijn het gisteren na zestien uur onderhandelen nog niet eens ge worden over een nieuwe cao voor de 18.000 werknemers. De werkgevers hebben een eindbod op tafel gelegd waarin voorzien wordt in een loons verhoging van 0.75 procent, in plaats van de twee procent waar de bonden om hadden gevraagd. Wel willen de werkgevers een eenmalige uitkering van 150 gulden in het cao opnemen. De bonden zullen het eindbod met een negatief advies aan hun leden voorleggen. Als de leden het eindbod volgende week afwijzen, zijn acties in de zuivelindustrie niet uitgesloten. >jn elj i 3REDA Met het toe- ïemen van de beschikba- e tijd en mogelijkheden mor recreatie en toeris- 'J ne neemt ook de kans op vervuiling van het milieu efoe. Het reizen door toe- isten en hun verblijf in 1/akantiecentra en in de 1 ïatuur leveren een on- niskenbare belasting /oor het milieu op. Als niet uitkijken zal het ?xpanderende toerisme mor blijvende schade torgen. Het toerisme van le toekomst zal meer dan gereguleerd moeten ïmworden door de politiek i?n gerund door managers lie oog hebben voor de milieu- en maatschappij- t( :onsequenties. doJ.Elk land heeft een strikt jlanningssysteem nodig voor iet toerisme, alsmede een tructuur om de groei ervan e beheersen. Dit zal de uitda- m ;ing voor de jaren negentig orden, omdat toerismeplan- ling in Europa bijna niet be- .itaat". Dit pleidooi voor een jereguleerd toerisme komt uit len onverwachte hoek, name- ijk van de Nationale Hoge- ichool voor Toerisme en Ver sjteer. Adjunct-directeur drs. M- Kosters van de door een usie van het NWIT-instituut _n de Verkeersacademie ont- tane opleiding brak vanmor gen in Breda een lans voor dee nieuwe aanpak bij het in van een internationale studieweek over milieuver vuiling. „We moeten kritisch zijn", aldus Kosters. „Toeris me is een vorm van consump tie van ruimte, faciliteiten en waarden. Deze basisgrondstof fen kunnen niet onbeheerst gelaten worden zonder het ri sico van aftakeling en zelfs vernietiging. Als we de ver vuiling door 't toerisme niet stoppen bestaat de kans dat' binnen enkele decennia de belangrijkste elementen van onze toeristische produkten zijn vervuild, minder aan trekkelijk zijn of - in het erg ste geval - verdwenen zijn". De aanslag van toerist en re creant op het milieu komt op verschillende plaatsen hard aan, nog even afgezien van het afval dat overal wordt achtergelaten. Een vakantie ganger verlaat soms de ge baande paden, vernielt door z'n voetstappen de duinen die ons moeten beschermen tegen de zee, beschadigt met z'n surfplank de natuurlijke oevers van meren en verpest al duikend de onderwaterflo ra. Die toerist verstoort soms ook de rust van mensen, vooral de nachtrust. In hoe verre toerisme in deze opzich ten schadelijk kan zijn is vol gens Kosters grotendeels af hankelijk van het regelend optreden van de politiek en van de managers in de reis wereld. Zeventig procent van de toe risten gaat per auto op vakan tie; tien procent van het totale gebruik van het autopark heeft betrekking op vakantie- vervoer, waarbij het voertuig bovendien nog intensiever wordt gebruikt met zware be lading en caravan. De gevol gen van dat autogebruik in verband met de zure regen la ten zich raden. Veranderin- N VANDAAG^ IN HET VJ gen in dit gedrag van de -va kantieganger ziet Kosters niet snel optreden: „Toeristen wil len vrij zijn. De meerderheid voelt zich vrij bij een auto-va kantie, wil geen beperkingen in bewegingsvrijheid". Deson danks. is juist om die vervui ling tegen te gaan het stimule ren van andere vervoermid delen van groot belang. Het gebruik van rivieren, me ren, zeeën en stranden heeft ook z'n vervuilende effecten. Skiliften verpesten in de win tersportgebieden het land schap en nemen de toeristen bovendien mee naar gebieden waar anders geen mens zou komen. Ook de cultuur van een plaats, gebied of land kan worden „vervuild" wanneer het aantal toeristen naar een gebied niet in de hand .wordt gehouden. Sommige plaatsen in Nederland verdrinken bij voorbeeld 's zomers in de toe risten, terwijl ze juist in de winter uitgestorven zijn. De reiswereld heeft volgens Kos ters mede tot taak het schok effect van het toerisme te be perken. In dat kader heeft een hostess van een reisorga nisatie in een vakantiegebied ook een beetje een opvoeden de taak door er bij de vakan- tieganger op aan te dringen de plaatselijke waarden en ge bruiken te respecteren. Aanslag De bouw van toeristencentra vormt op zich al een aanslag op het karakter van een ge bied. Bij een aantal „costa's" in Spanje past de benaming „betonkust" als een maatpak. Goede planning van toerisme door alle betrokkenen zou zo'n uitwas elders in de toe komst moeten kunnen voor komen, meent Kosters. En als zulke concentraties dan toch gebouwd moeten worden (zo als bij de bekende vakantie parken) dan moeten daar geen eersteklas-natuurgebie den voor worden uitgekozen. Het uiteindelijke doel moet volgens Kosters zijn „een toe risme die minder schadelijk is voor de omgeving". „Daar om", zo houdt Kosters de toe ristische branche voor, „moet het moderne toerisme streng gereguleerd worden. We moeten meer beperkingen ac cepteren. Toerisme en beper kingen gingen altijd in wezen tegen elkaar in, maar dat moet veranderen. We moeten goed beseffen dat als het zo doorgaat, het toerisme in de komende twintig tot vijf en twintig jaar zal verdubbelen. Daarom is het volgens Kos ters belangrijk dat men in ge bieden waar steeds meer toe risten komen (ook in Neder land) voor ogen houdt hoever men mag gaan. „Daar zijn geen absolute criteria voor. Politici moeten dat uitma ken". ARJEN VAN DER SAR he, ereldkinderen legt nieuwe Hanvragen na 1 juni opzij rdvi S/4;N HAAG Vanaf 1 juni wordt het zeer moeilijk nog een id tot één jaar uit de Derde Wereld te adopteren. Wereld- .ïderen, de grootste organisatie voor adoptiebemiddeling in ïderland, legt vanaf die datum alle nieuwe aanvragen voor ze categorie kinderen opzij. Ruim 80 procent van de men- die bij Wereldkinderen een adoptiekind aanvragen wil lten kind dat ouder is dan één jaar. Nds Sri Lanka in juni 1987 zijn grenzen sloot voor adoptie, rdt het bureau van Wereldkinderen overstroomd met nieuwe ivragen. De wachttijden voor adoptie-ouders lopen daardoor op en liggen inmiddels boven de drie jaar. Omdat de officië- het adopteren zodat er daarna weer aanvullende gezinson- '°rzoeken moeten plaatsvinden, ereldkinderen heeft de staatssecretaris van justitite dan ook rzocht het tempo te vertragen waarmee nieuwe gezinsonder- iken door de raden van de kinderbescherming worden ver- ht. Bovendien is gevraagd er zorg voor te dragen dat het aan- ouders dat toestemming heeft om te adopteren, afgestemd jft op de plaatsingsmogelijkheden van de Nederlandse organi- ies vóór adoptiebemiddeling. wachtlijststop zal niet gelden voor ouders die bereid zijn om 1 jeilijker plaatsbare kinderen te adopteren. In deze categorie Hen ondermeer kinderen van ouder dan één jaar, kinderen 't een handicap en oudere broerjes en/of zusjes waarvan er _i minste twee tegelijk worden geadopteerd. Ook aanvragen n ouders die een tweede kind opnemen waarvan het eerste 4id via Wereldkinderen werd geplaatst, vallen niet onder de 'J ichtlijststop. )RCl i, toestemming om te mogen adopteren slechts drie jaar geldig ziet het er naar uit dat vele ouders niet binnen die termijn Bakfiets muur weliswaar een fraai kunstwerk, maar het duizelt je wel. En als iemand er dan ook nog een zwart voorwerp tegenaan zet, Bij sommige straatbeelden moet je twee keer met je ogen knip- moet je wel van zeer nabij kijken om te weten wét er staat. Ook peren voordat je begrijpt wat je ziet. Zo ook in de Amsterdamse deze bakfiets heeft zich als een kameleon aangepast aan het be- Sarphatistraat; daar vormen witte en zwarte strepen op een schilderde pand in de hoofdstad. foto: anp Intertraffic 88 Op de beurs Intertraffic 88 in de Amsterdamse RAI (nog tot en met donderdag) is het nieuwe EG-grensbord te zien dat vanaf eind mei bij de Nederlandse overgangen komt te staan. Het is een blauw bord met gele sterren en witte letters. foto. anp DEN HAAG De Nationale Kruisvereniging en de Centrale Raad voor Gezinsverzorging willen op 1 janu ari 1989 hun landelijke bureaus samenvoegen. Beide organisaties blijven bestaan, maar ze willen om de doelmatigheid te vergroten wel bepaalde functies com bineren. Ze zullen nog onderzoeken of en hoe een ver dere integratie mogelijk is. De Kruisvereniging telt 18.000 medewerkers en het kruiswerk helpt per jaar ongeveer een miljoen patiënten. De gezinszorg heeft jaarlijks 250.000 cliënten en er werken (omgerekend naar full time banen) 37.000 mensen. De fusie van de landelijke bu reaus zal geen gevolgen hebben voor het personeel dat daar wérkt. Op het uitvoerende vlak wordt door beide organisaties al langer gewerkt aan taakverdeling en samenwerking. Voor de zomer zullen de werkgebieden op elkaar worden afgestemd de ge zinszorg kent veel grotere wijken en een groter aantal instellin gen dan het kruiswerk. Het „aanbod" zal meer worden gecoör dineerd. Al deze maatregelen dienen ook ter voorbereiding op de uitvoering van het plan-Dekker, waarin de thuiszorg een zeer belangrijke rol speelt. Voorzitter mrvr. E. Veder-Smit van de Kruisvereniging zei dat de twee organisaties meer dan ooit op elkaar zijn aangewezen en hun krachten moeten bundelen, nu de overheid de gezinszorg kort en het kruiswerk slechts mond jesmaat laat groeien, terwijl de werklast toeneemt. DEN HAAG In het jaar 2000 zal herkenbaar worden welke functie de bestuurder van een auto heeft. Dat kan door toepassing van de technologie, zoals de chip in de kentekenplaat, maar ook door het gebruik van kleuren, aldus secretaris C. Breure van de Centrale Po litie Verkeerscommissie. Volgens zijn „dagdromen" zijn auto's die onbeperkt aan het verkeer kunnen deelnemen oranje van kleur. De enige die in deze oranje auto's zouden mogen rijden zijn volgens de dagdromer leden van het koninklijk huis, hoge ambtenaren en ministers, groot-industriëlen, vakbondsleiders en politie. Rode auto's mogen uitsluitend gebruikt worden voor het werk. Zij worden toegekend aan vertegenwoordigers, onder houdsmonteurs, burgemeesters en ambtenaren met een mo biele functie. Groene auto's zijn in Breure's ogen bestemd voor mensen die „zo'n ding" eigenlijk niet nodig Hebben maar er toch „zo nodig een willen aanschaffen". Deze auto's mogen uitsluitend op zaterdag en zondag de weg op en dan nog met de volgende beperking: even kentekens op de even dagen en oneven kentekens op oneven dagen. Leden van het parlement wil Breure in gespikkelde auto's stoppen en auto's voor proefritten van garagebedrijven moeten in regenboog kleuren zijn uitgevoerd. Voor mensen van de pers, radio en TV heeft Breure paarse auto's in het hoofd. Hij vertelde niet wat de speciale voorrechten en beperkingen van laatstge- kleurde auto's zouden moeten zijn. Waarschijnlijk werd Breure toen net wakker. !N HAAG De regerings tijen CDA en VVD steunen nister Nijpels (milieu) in i aanpak Vtn de verzuring in het milieu. De minister loofde gisteren in de Twee- Kamer dat de verzuring 9nd de eeuwwisseling met de lft zal zijn verminderd, oppositie ging dat niet ver ïoeg. PvdA-woordvoerster rspaget drong aan op een ugdringing van de uitstoot Nijpels belooft halvering van verzuring in 2000 van zwaveldioxyde, stiksto- foxyde en ammoniak met tachtig procent. De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne had ook hierop aangedrongen. Het CDA zei bij monde van kamerlid Oomen-Ruyten dat het nog te vroeg is om precies te zeggen welke maatregelen nodig zijn. Zij vond het daar om niet verstandig van de re gering om bij voorbaat uit te sluiten dat de brandstofheffin gen worden verhoogd. „Dat heeft weliswaar niet onze voorkeur, maar het belang van een stringent anti-verzurings- beleid is groot". EKNOLLEN ÏAAR.CM Kom je ccK nier tcescHMK^Lue,1 cf je sens wier schaken WA IK KAN HET 20 OXJO v.V///M*h E* *£Wjwu-ie<r®JuxMEei OU JllN lK. haal LEEUWARDEN Er bestaat nauwelijks een relatie tussen een slecht gezichtsvermogen en het veroorzaken van verkeersongelukken. Dat blijkt uit een onderzoek van de SWOV van de ANWB, waarvan de resultaten gisteren in Leeuwarden werden gepresenteerd tijdens de start van de „Nationale Optiekcampagne Kijk uit". Een steekproef van de stichting wijst uit dat 22 procent van de weggebruikers slecht ziet. Bij mensen van boven de 70 jaar loopt dit percentage aanzienlijk op: van hen ziet 69 pro cent slecht. Het verminderd kijkvermogen leidt echter niet tot meer verkeersongevallen. Slechtzienden veroorzaken even vaak een ongeval als goedzienden. Volgens onderzoe ker D.A. Schreuder vangen verkeersgebruikers die slecht zien hun tekortkomingen op door beter op te letten en voor zichtiger te rijden. De opticiens bevroedden juist dat er wel degelijk verband zou bestaan tussen slecht zien en verkeersongevallen. In een reactie zei woordvoerster M. van Alewijn dat de compensatie van slechtzienden volgens haar in ieder geval wel extra energie vraagt. Alewijn: „Het is gewoon beter om je gezichts vermogen op peil te houden" (ADVERTENTIE) HULSTA SLAAPKAMERS... 'T NIEUWE SLAPEN Als u denkt élles over slapen te weten, zal Hulshof! Wonen u snel de ogen openen. De kwaliteits- slaapkamer- programma s SILHOUETTE TREND- STYLE 2000 en LA FLEUR staan vanaf vandaag in het middelpunt van de belang stelling, én terecht! Zó uitgebreid, zo veel mogelijkheden... u zult uw ogen verbaasd uitwrijven. En na uw vrijblijvende bezoek gaat u zeker niet met lege handen naar huis. want een rijk gevuld dokumentatie- pakket ligt ook voor u klaar anders denken over wonen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3