Opnieuw protest bewoners tegen hoogbouw in Postwi jl Historische optocht wordt grote happening Snelle oplossing peuterspeelzalen VVD Wassenaaif middenberm o Rijksstraatweg Vuurtoren Katwijk krijgt opknapbe Ontwerpen Rijnsburgs corso verdeeld Druk jaar voor beplantingsdienst Italiaanse scholieren bezoeken KTS Voorhout LEIDEN OMGEVING £ecdóC0oittctnt DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGIN UI CDA: meer aandacht voor I 'levenshulp' Markt Lisse viert 25-jarig bestaan LISSE De 25-jarige verjaardag van de Lisser weekmarkt is gisteren gevierd. Door burgemeester G.J. van der Kroft werden gisteren de vijf markt lieden gehuldigd die al sinds de oprichting een kraam in Lisse „bemannen". Van der Kroft sprak lovende woorden in de richting van met name de heren C. van der Mark en L. Tibboel, twee leden van de marktcommissie. Zij stonden indertijd ook aan de wieg van de markt, die met 68 kramen be gon en nu 85 kramen telt. „Een markt met een goede reputatie", aldus de burgemeester, die wees op het zeer geringe verloop onder vaste markt kooplieden en tevens aangaf dat de markt de streekfunctie van Lisse versterkt. In de weken voorafgaande aan dit jubileum waren al vele aan biedingen en feestelijke toestanden door de markt commissie en de marktkooplieden geregeld. Burgemeester Kret reikt diploma's uit SASSENHEIM Burgemeester A. Kret van Sassenheim heeft gisteren in de kantine van voet balvereniging Teylingen EHBO- diploma's uitgereikt aan 31 cur sisten: negen mannen en 22 vrou wen. Kret sprak van een belang rijke dienstverlening aan de an der in de samenleving. „Er zijn weer veel jongeren, waarvan de meeste jonge vrouwen", aldus de burgemeester. Na de uitreiking werd pennigmeester Kampinga door voorzitter Lambooy in de bloemetjes gezet. Kampinga, die 25 jaar bestuurslid is en 30 jaar actief als EHBO'er, werd be noemd tot lid van verdienste. Gewond bij aanrijding WASSENAAR Een 73-ja- rige automobiliste uit Wasse naar is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Groen van Prin- sterlaan/Oud Wassenaarse- weg. Een 28-jarige automobi list uit Wassenaar verleende haar geen voorrang. Een flinke botsing was het ge volg. De Wassenaarse moest met hoofdletsel en een her senschudding naar het zie kenhuis Bronovo worden ge bracht. Haar auto was totaal vernield toen deze tegen een boöm tot stilstand kwam. MEISJE VALT IN PUT WASSENAAR Een 16-jarig meisje uit Wassenaar is gisteravond rond tien uur in een put gevallen op het bouwterrein in het uitbreidingsplan Weteringpark. Het meisje speelde in de huizen die nog in aanbouw zijn en merkte niet dat er een diepe put in de buurt was. Zij is met rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. Sportraad Noordwijk tegen beperking schoolzwemmen NOORDWIJK De Sportraad Noordwijk is tegen het plan van de gemeente om het schoolzwemmen drastisch te beperken. Vol gens de Sportraad is schoolzwemmen van groot belang voor de jeugd en stimuleert het bovendien een zwembadbezoek in vrije tijd. De Sportraad schrijft dat in een reactie op het „Ontwerp Welzijnsplan 1988-1991" van de ge meente. De Sportraad vindt dat het zwem badcomplex in de huidige vorm gehandhaafd moet blijven en pleit voor een gymnastieklo kaal in het Vinkenveld. De trimbaan mag echter verdwijnen omdat er weinig gebruik van wordt gemaakt en omdat de vervanging van de slechte toestellen veel te veel geld zal kosten. Verder steunt de Sportraad het voor nemen van de gemeente om samen met TOV te zoeken naar een passende andere accom modatie voor de vereniging. Bromfietsster valt ALPHEN AAN DEN RIJN Eei rige Alphense is gistermiddag gew< raakt bij een aanrijding op de V reestlaan. De Alphense reed op een fiets en gaf vanuit De Hoorn geer I rang aan een automobilist uit Wj veen die over de Van Foreestlaai^i De Alphense viel op de grond en li wondingen op aan benen, armen er Zij is naar het Rijnoord Ziekenh bracht. r o aidaa e b< Inbraak in school ALPHEN AAN DEN RIJN Tw. puters en een cassette-recorder zijn weekeinde gestolen uit de Bosparl lengemeenschap aan de Prinses I laan. De politie vermoedt dat iemai opzettelijk heeft laten insluiten, geen sporen van vernielingen gevi SASSENHEIM Acht tien bewoners van de Hoofdstraatin Sassenheim hebben bezwaar tegen het bouwen van twee flats in plan Postwijk. Dat schrij ven ze in een brief aan het college van burge meester en wethouders van Sassenheim. De bewo ners vrezen dat door de bouw van de flats hun „woongenot" ernstig wordt aangetast. De be woners, die zichzelf Groe pering Behoud Hoofd straat hebben genoemd, hebben ook bezwaren te gen het maken van een ontsluitingsweg tegenover de Wasbeeklaan. De achttien bewoners vinden dat de flats, waarvan de bouw plannen ter visie liggen, veel te hoog worden. Zij vrezen verder dat de flats straks aan de rand van het dorp komen te staan als de Kroon het aan tal woningen in het bestem mingsplan Postwiik beknot. De flats worden gebouwd door de woningbouwvereniging Vooruitgang en Mabon b.v.. Zij willen verder van de gemeen te Sassenheim de belófte dat dit in ieder geval de laatste hoogbouw is die in plan Post wijk wordt neergezet. open gebied en vrezen meer De achttien bewoners hebben geluidsoverlast door de hogere verder bezwaar tegen de ge- verkeersdruk op de Hoofd- plande ontsluitingsweg. Deze straat. Ook de mogelijkheid weg komt op de Hoofdstraat vap hoogbouw in plan Post- uit tegenover de Wasbeeklaan. wijk levert problemen op de Zij vrezen dat daar een ono- bewoners van de Hoofdstraat, verzichtelijke situatie ontstaat Zo vindt J. Bader dat de hoog waardoor binnen korte tijd bouw zijn privacy aantastte, een nieuw verkeerslicht nodig Bun bezwaren zijn door ge is op de Hoofdstraat. meenteraad als gedeputeerde De bewoners hebben al eerder staten ongegrond verklaard. geprotesteerd tegen het be stemmingsplan Postwijk. Zij vinden dat de gemeente Sas- Ook de Kroon wees onlangs het grootste gedeelte van de bezwaren af. Wel kregen de senheim meer woningen bewoners gelijk op een klein bouwt dan voor de eigen wo- onderdeel. De Kroon heeft, ningzoekenden nodig is en ze naar aanleiding van bezwaar- vinden dat Sassenheim te snel schriften van de bewoners, be bouwt. Ze hebben ook proble men met de aantasting van het sloten het bestemmingsplan Postwijk eerste herziening af t te keuren. In deze herziening was de snelheid waarmee de woningen moeten worden ge bouwd geregeld. Omdat deze herziening nog uitging van een hoger totaal aantal wonin gen dan de Kroon tijdens een eerdere procedure had vastge steld, is de herziening verwor pen. De Kroon vindt dat er 90 woningen te veel worden ge bouwd. Woordvoerder van de ge meente Sassenheim Brugge- man: „We moeten binnen een jaar een nieuwe faseringsrege ling opstellen. Het bestem mingsplan Postwijk is verder helemaal goedgekeurd want alle andere bezwaren zijn on gegrond verklaard". VOORHOUT Binnen een jaar moet er een definitieve voorziening zijn voor de Stich ting Peuterspeelzalen Voor hout. Dat staat in het concept- raadsvoorstel dat donderdag 28 april wordt besproken in de commissie financiën. In het gemeentelijke stuk wordt voorgesteld om het de Stich ting Peuterspeelzalen Voor hout een subsidie te verlenen van bijna 1.900 gulden. Verder kan de stichting een gemeen tegarantie krijgen voor een le ning van 5.625 gulden. Dat geld is nodig om de voorzie ningen te betalen die de stich ting heeft moeten laten aan brengen in de kantine van de voetbalvereniging Foreholte. Daar zijn sinds november 1987 drie peuterspeelgroepen on dergebracht. Dit was nodig omdat de stichting een wacht lijst had met 100 peuters erop. Het college wijst erop dat het hier slechts om een tijdelijke voorziening gaat. Binnen een jaar moet er een definitieve oplossing zijn voor de huisves tingsproblemen van de stich ting. rnd, •jet f hoo, ski indi ival fehza WASSENAAR „Er bestaat maar één goede oi 8( sing voor de verkeersproblemen van Wassen'a' het verkeer moet via een randwegenstelsel Wassenaar geleid worden". Dit zegt VVD-fra| aar voorzitter C. Aptroot. jfest de De VVD'er is zich ervan bewust dat. gezien de lange fes tot realisatie van een randwegenstelsel („op zijn vroeg en het jaar 2000, misschien wel in het jaar 2020 klaar".) anhts. maatregelen nu op korte termijn genomen moeten wot ut „Wij denken dan aan een verbetering van de RijkssttivaJ weg. Vanaf 1980 zijn hier 24 personen Dij een verkeersaen. luk om het leven gekomen. Wij vinden dat de veiliflin verhoogd moet worden en denken dan aan het zo spï va mogelijk aanleggen van een middenberm. Er zijn hele RD-t ken Rijsstraatweg waar, zonder dat er een boom hoaprij worden omgehakt, een middenberm aangelegd kan wolleen Een inhaalverbod voor vrachtwagens op de Rijksstraaprlic acht de VVD ook nodig en zou op korte termijn mi ui worden ingevoerd". h in Het gevaar bestaat dat het verkeer over de Rijksstraai H dat wordt geconfronteerd met een snelheidslimiet van ir lometer per uur, naar sluiproutes door Wassenaar gaatjst ken. „Ook de binnenroutes moeten veiliger. We denkeAgev. verkeersremmende maatregelen aan de rand van het En de snelheid van het verkeer op de Wassenaarse moet ook omlaag. We denken dan aan het versmalle bepaalde wegen, zoals de brede Prinsenweg, Deylerv de Lange Kerkdam. Opdat duidelijk wordt dat deze geen snelle doorgaande routes zijn maar binnenroutesfans het lokale verkeer Ook een inhaalverbod op bepaalde»? gen en het aanpassen van de verlichting kan daarbij]Joh pen". RIJNSBURG De CDA-frac- ne in de Tweede Kamer blijft volharden in haar standpunt dat euthanasie niet mag worden gelegaliseerd. „Het is uitermate riskant wanneer de overheid de bevoegdheid over leven en dood overgeeft aan anderen, zelfs al zijn het art sen", aldus Fred Borgman, woordvoerder van de Tweede Kamer-fractie van het CDA inzake euthanasie gisteravond tijdens een spreekbeurt in Rijnsburg. Borgman was daar op uitnodiging van de plaatse lijke CDA-afdeling. Het verbod op doden moet volgens Borgman absoluut zijn. „Daar mogen we geen millimeter vanaf wijken. Dat betekent overigens niet dat je aan de andere kant tevens ein deloos moet blijven rekken", aldus het tweede kamerlid, dat daarmee aangaf dat passieve euthanasie in bepaalde geval len te verdedigen is. CDA'er Borgman hield Rijnsburg een pleidooi voor het bieden van „levenshulp" in plaats van „stervenshulp". „Mensen moeten in hun laat ste levensfase thuis deskundi ge begeleiding kunnen krijgen om ook die laatste levensfase te kunnen volbrengen. De dis cussie in Nederland zou eens wat meer over die vorm van sociale hulpverlening moeten gaan". Oranje expositie geopend: „Kunst is Tien ontwerpen voor het Rijnsburgs bloemen corso zijn gisteravond in de drukbezochte Voor hof in Rijnsburg verdeeld onder de sponsors. Een ontwerp is nog blijven liggen, maar secreta ris van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso T. Langerak verwacht niet dat het veel problemen geeft om ook hier een sponsor voor te vinden. Voor een ontwerp was al een gegadigde. Het motto van het corso, dat op zaterdag 6 augus tus rijdt, is „Bloemen.. Vast en Zeker". Bloeme- nontwerper Jaap van der Plas heeft hierop wa gens gemaakt met als titels knoop, bouten, scharnieren en spijkers. Enige uitzondering is de wagen van de gemeente Rijnsburg en de partnergemeente Siegen. Die hebben een praal wagen waarop de twee gemeentewapens staan als symbool van de 25-jarige verbondenheid. De veiling Flora koos gisteravond voor de praalwa gen Schakels, de VVV Noordwijk voor Schroe ven en de VVV Katwijk voor Scharnieren. Ver der hebben de vier Rijnsburgse banken ieder een praalwagen, het bouwbedrijf De Raad en de Vereniging Groothandel in Bloemisterljproduk- ten. Op de foto van links naar rechts: ontwerper Jaap van der Plas. Gerrit Ravensbergen (van de veiling Flora) en Herman van den Berg (bloeme- narrangeur en artstiek adviseur van het corso) FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT De grote his torische optocht die op zater dag 28 mei door Voorhout trekt, belooft een massaal ge beuren te worden. Nu al heb ben bijna 50 grote groepen zich hiervoor ingeschreven, buiten de kleine en individue- len. Tal van boerenblaaskapel- len in historische outfit en draaiorgels zorgen voor de muzikale entourage. De optocht wordt georgani seerd door de carnavalsvereni ging De Bokken in nauwe sa menwerking met de Stichting Voorhout 10 eeuwen oud. Om vier uur gaat de optocht in het Kievitspark van start en ein digt bij de sportterreinen van Foreholte. Op het terrein van de ijsbaan staat een grote feesttent waar 's avonds een groot feest wordt gevierd met onder anderen Nico Haak, Big Band Bollenstreek en Nightli fe. Op de Herenstraat wordt te genover Huize Agnes een tri bune gebouwd waar 400 geno digden plaats zullen nemen, onder wie de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn, minister L.C. Brinkman en zijn gezin, gede puteerden en burgemeesters en wethouders van omligende gemeenten in de Bollenstreek. Ook wordt zaterdag 28 mei een reünie gehouden voor oud-Voorhouters. De eerste 350 aanmeldingen zijn al bin nen en men verwacht er nog veel meer. „Ook inwoners van Voorhout zijn op die reünie welkom", zegt Willem Vink, bestuurslid van de Stichting. „Want wij kunnen ons zo voorstellen dat je oude vrien den en buren graag ziet die dag". Belangstellende Voor- houters kunnen alsnog een in schrijfformulier halen bij Boekhandel Hoeck. Het in schrijfgeld bedraagt duizend centen. Hiervoor krijgt men koffie, 'n drankje en ook nog een lunch aangeboden". Met een bus rijden de bezoe kers aan de reünie door het dorp, bezoeken het oude en het nieuwe Voorhout, kunnen de tentoonstelling van oude fo to's bezichtigen in Huize Ag nes en ook het fraai gerestau reerde Boerhaavehuis wordt gedeeltelijk opengesteld. Radio Voorhout Lokaal ver zorgt die avond een recht streekse uitzending vanuit de reportagewagen op het feest terrein. een noodzaak' RIJNSBURG Gedepu teerde mevrouw Drs. I. Günther heeft gisteravond de officiële opening ver richt van de elfde Rijns burg Oranje Expositie. Zij deed dit in de trouwzaal van het gemeentehuis waarna het gehele gezel schap inclusief de deelne mende kunstenaars naar beneden gingen voor de bezichtiging van de expo sitie, die in de grote hal van het raadhuis was in gericht. Het gaat om een expositie van Elsbeth Cochius (houts neden), Josine Croin (sculp tures). Heieen Wolbert (acryl), Ruud van der Bosch (olieverf) en Adriaan Smith (olieverf). Het arrangeurs- team Flora onder leiding van arrangeur Herman van den Berg had voor prachtige bloemenarrangementen ge zorgd, die de kunstwerken nog beter tot hun recht lieten komen. Mevrouw Günther waar deerde in haar openings woord het werk van het or ganiserende comité met als doelstelling de kunst dichter bij de mensen te willen bren gen. Zij sprak over de relatie tussen de bloemen en de kunst. „Uiteindelijk kun je door eten in leven blijven, maar bloemen en kunst maken het leven rijker", aldus de gede puteerde, die zei dat zij zich geen leven kon voorstellen zonder muziek of kunst. „Kunst is een noodzaak. Daarom moeten we een le vend cultureel milieu in stand houden en daar mag niet op bezuinigd worden. Kunst houdt de mensen be zig. Het boeit of het stoot af, maar het doet iets. Kunst laat nooit onverschillig". VOORSCHOTEN Het jaar 1987 is voor de Voorschotense Beplantingsdienst een zeer druk geweest. Doordat de neerslag boven het gemiddelde lag, was er een overdadige on- kruidgroei. Daarnaast kreeg de dienst te maken met vorst- schade ter hoogte van 51.000 gulden en vernielingen aan beplantingen voor een bedrag van 16.000 gulden. Als gevolg van de iepziekte moesten 50 iepen gerooid worden, dit veelal tot veront waardiging van de buurtbewo ners, die niet altijd begrepen dat de bomen ziek waren. Bij particulieren werden 29 bo men gerooid. Er werd veel materiaal verwerkt in 1987: 470 bomen, 21.600 heesters en botanische rozen, 4.300 perkro zen. 84.900 bloembollen en 15 speeltoestellen. In totaal werd 10.000 kilogram mest gebruikt ten behoeve van de sportvel den. Het te onderhouden groe- nareaal bedroeg per 1 januari 1988 1.247.000 vierkante meter, een geringe afname ten op zichte van 1986 ondanks de uitbreidingen in de wijken Noord-Hofland en Bijdorp. Die afname komt door de over dracht van kleine lapjes groen aan particulieren, in totaal 1.625 vierkante meter „snip- pergroen". Op de openbare begraafplaats Rosenburgh hadden in 1987 in totaal 81 begravingen plaats, waarvan 51 op het openbare en 30 op het katholieke ge deelte. Sinds de opening van deze begraafplaats in septem ber 1963 vonden in totaal 1.596 mensen aldaar hun laatste rustplaats, in het openbare ge deelte 1.091 en in het RK-ge- deelte 505. Dat aantal is aan merkelijk geringer dan werd verwacht. Dat komt door de vele crematies. Over de laatste vijf jaar gerekend waren er gemiddeld 80 begravingen per jaar. KATWIJK De vuurtoren aan de Boulevard in Katwijk is hard aan een opknapbeurt toe. Vandaar dat het college in het Baddorp de raad toestemming vraagt voor een bedrag van ruim 100.000 gulden, om de oudste vuurtoren van Neder land weer „toonbaar" te maken. Behalve een lekkend dak moet een aantal gevelankers hersteld worden en wat scheuren gere pareerd. De Katwijkse vuurto- 'ren wordt beheerd door het Ge nootschap Oud Katwijk, dat in de zomermaanden de toren openstelt voor bezoekers. Met recht kan de Katwijkse vuurtoren een baken voor het oude zeedorp genoemd worden. Al eeuwen lang, sinds de bouw in 1605. is deze vuurbaak ge zichtsbepalend voor de Boule vard. Door weer en wind ge teisterd raakte de vuurtoren echter langzaam lichtelijk in verval, vandaar dat het Ge nootschap Oud Katwijk bij de gemeente aanklopte voor een goede renovatiebeurt. Sinds 1968 wordt namelijk de vuurto ren lieder zomerseizoen door vrijwilligers van Oud Katwijk ingericht en toegankelijk ge houden voor toeristen. Sedert de Eerste Wereldoorlog zijn de lichten van de vuurto ren in Katwijk gedoofd. Alhoe wel in de begintijd er een hout vuur en later een olielamp brandde, raakte het baken met het verdwijnen van de bom schuiten in 1913 overbodig. Wel deed de toren in de beide we- i reldoorlogen nog dienst ^ob servatiepost. L Alhoewel de Katwülrco ren de oudste in is het niet de eerste in Iets westerlijker van de vuurbaak stond voor een houten toren, van de kust is deze dwenen. de laatste Ja,c. ZK vuurtoren een goed b< uitkijkpost. In J~ stukje plaatselijke rie te zien. De renovati vermoedelijk in de Onder leiding van de conrector van de middelbare school Don Rua uit Porte Ce- sareo in Italië, Dr. Giovanni Perrone, brachten gisteren ruim 35 meisjes en jon gens een bezoek aan de Katholieke Tech nische school in Voorhout. Het bezoek is een initiatief van het Voorhoutse gemeen teraadslid Jacques Beelen die dr. Perrone tijdens een vakantie in het zuiden van Ita lië had leren kennen. Jaarlijks maken de leerlingen een korte buitenlandse reis, die grotendeels door hen zelf wordt bekos tigd. Dit jaar heeft de reis door het uitval len van een touringcar nogal wat proble men opgeleverd. Het gezelschap werd wel kom geheten door de directeur van de KTS, Broeder Th. Blokland. Deze zei het erg op prijs te stellen dat de Italiaanse scholieren kennis wilden maken met de gang van zaken op zijn school. Hij bood hen gebak aan dat door de KTS-leerlingen was vervaardigd. Namens het gemeente bestuur sprak de wethouder van on( Drs. B. Joon: „Voorhout is qua i vergelijkbaar met Porte Cesareo. hebben zee en strand, wij hebber men". Namens het gemeentebesti de Koninklijke Algemene Verenigini Bloembollencultuur afdeling bood de wethouder alle aanwezigen aan. Op de foto neemt wethouder een hapje, rechts Giovanni Perrone FOTO: HENK VAN DEI ijiian. Vo >1 ONTWIKKELINGSSAMENWERKING CENTRAAL IN RIJNSBURQ! RIJNSBURG De Stichting Ondosa en de gemeente Rijns- burg houden op maandag 9 mei een „Achterkant van het ge lijk" discussie-avond over ont wikkelingssamenwerking in het gemeentehuis. Aanvang acht uur. Een tiental bekende Rijnsburgers zal twee maal drie kwartier aan de tand worden gevoeld over dit onderwerp. Vragensteller tijdens deze dis cussie is Kees Waagmeester, hoofdredacteur van het maand blad Onze Wereld. De avond wordt gehouden in het kader van de Europese campagne over de Noord Zuid problema tiek die door de Raad van Eu ropa is opgezet. In Nederland zal in de periode van 1 tot 14 mei een nationale campagne worden gehouden. Veel Neder landse gemeenten waaronder de gemeente Rijnsburg zullen in die periode een of meer acti viteiten ontplooien die tot doel hebben de openbare discussie over het Noord Zuid vraagstuk te stimuleren. In Rijnsburg doen onder andere mee reformeerd predikant G N. Hemmes van veiling CDA-politicus G. Verhe recteur Rabobank F.M. man en vertegenwoordi|_ de Hervormde Jeugdraai Mooij. Burgemeester F. man van Rijnsburg zal eenkomst voorzitten. trd Borgman gaf toe dat de frac ties van de VVD en het CDA in de Tweede Kamer op ver schillende sporen zitten in hun denken over de kwestie „euthanasie". „Een absoluut verbod op doden gaat in tegen de liberale beginselen van zelfbeschikking", aldus de CDA'er.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16