Omwegen ALLER LEI(DS) Een aangename ontmoeting van Elzassers en asperges Het Oude Dijkhuys Bewoonster Peppelrode in actie tegen hardrijders Goekoop wil „kalmte" rond Leidse koffieshops DEN OMGEVING ftAdócQowiantdinsdag 26 april 1933 pagina is LEIDEN Een bewoon ster van de Peppelrode in de Merenwijk heeft ge dreigd automobilisten en hun voertuigen te zullen „verbouwen" als zij een van haar kinderen aanrij den. Volgens haar kan dat elk moment gebeuren. Mevrouw S. Smit uit deze dreiging in een brief aan het college van B en W. De bewoonster noemt haar dreiging in een mon delinge toelichting N se rieus. „Een aantal jonge chauffeurs rijdt regelmatig keihard door de straat, waar jonge kinde ren spontaan de weg oplo pen. Doordat de fietsenhok ken tot aan de straat staan, kunnen de automobilisten de kinderen niet zien aanko men", aldus de vrouw. Een jaar geleden is zij begonnen met obstakels op straat te zetten zoals een oud driewie- lertje en een poppenwagen. Chauffeurs worden daardoor gedwongen langzamer te rij den. Zij doet dit alleen in het weekeinde en tijdens vakan- In de straat is een maximum plekke is dat volgens me- ties, want haar kinderen van snelheid van 50 kilometer vrouw Smit nog altijd „veel drie en vijf jaar oud verblij- per uur toegestaan. Automo- te hard". „Binnenkort ga ik ven doordeweeks in een dag- bilisten rijden langzamer, twee weken weg. Ik moet er verblijf. maar gezien de situatie ter niet aan denken dat een van Kinderen demonstreren de ge vaarlijke situatie op de Peppel rode. foto: wim van noort mijn kinderen dan wordt aangereden", blikt mevrouw Smit angstig vooruit. „Als dat gebeurt, zal ik de verant woordelijke chauffeur zeker iets aandoen. Als hij een deuk rijdt in mijn kind, maak ik een veel grotere deuk in hem". De directie verkeer is vol gens de vrouw onbereikbaar voor haar klachten. „Ik word steeds verwezen naar het spreekuur op woensdagoch tend. Maar dan werk ik, en mijn man ook". Andere moe ders uit de Rodes zijn even eens ernstig verontrust, zo zegt de vrouw, maar ook zij zijn niet in staat om naar het klachtenuur op woensdag ochtend te komen, of ver wachten daar geen heil van. Mevrouw Smit heeft haar brief pas onlangs geschreven, omdat zij zich daar niet eerder toe kon zetten. De po litie heeft zij nog niet ge waarschuwd. LEIDEN „Het is mijn streven om de stad zo kalm mogelijk te houden. Daarom houd ik de vinger aan de pols als het gaat om overlast die koffies hops veroorzaken. De zaak verontrust mij als ik merk dat er bij de politie signalen binnenkomen dat buurtbewoners worden geïntimideerd door klanten van de kof fieshops. Dan is voor mij langzamerhand de grens bereikt". Dat zei burge meester C. Goekoop giste ren tijdens een commissi- vergadering waar de maatregelen werden be sproken die genomen kunnen worden tegen ho- reca-gelegenheden die „ernstige ovérlast" ver oorzaken. Dit gebeurde naar aanleiding van het advies dat de burge meester kreeg van de korps chef van de Leidse politie, H. Mostert, om twee koffieshops in Leiden tijdelijk te sluiten. Dit omdat ondanks waarschu wende brieven, deze zaken nog steeds overlast zouden veroorzaken voor vooral om wonenden. In de koffieshops worden soft drugs verkocht. Alvorens een beslissing te ne men wil Goekoop eerst nadere gegevens over de mate van overlast. „Pas dan kan ik oor delen hoe we verder moeten gaan", aldus de burgemeester, die zei dat de eventuele maat regelen „gericht moeten zijn op die overlast". Als voorbeeld noemde hij het feit dat fietsen die voor de koffieshops staan, de weg nogal eens versperren. „Om dat te verhelpen, hoef ik die zaken niet tijdelijk te slui ten. Ik kan de fietsen ook weg laten halen", zo zei Goekoop die een vergelijking maakte met het station. „Ook daar staan^ietsen die de weg blok- PvdA, Links Leiden en D66 vinden tijdelijke sluiting van koffieshops niet zo noodzake lijk. Zij wezen erop dat er ook andere horecagelegenheden zijn die overlast veroorzaken. Bovendien heeft volgens deze fractie de bestrijding van hard drugs prioriteit. Het CDA neemt op grond van het advies van de politie aan dat het gaat om een „alarmerende situa tie". - Minder woningen in wijk Zeeburg NOORDWIJKERHOUT Er komen 88 woningen minder in de Noordwijkerhoutse wijk Zeeburg dan oorspronkelijk de bedoeling was. In 1983 werd een exploitatieovereenkomst ge sloten met Banero-Spaarneveste B.V. Daarin werd bepaald dat in 1988, 1989 en 1990 237 woningen zouden worden ge bouwd. Dat aantal is nu teruggebracht tot 149. Het bleek niet mogelijk om het bouwprogramma zoals in de oorspronkelijke exploitatieovereenkomst was vastgelegd, uit voeren. Het rijk stelde daarvoor onvoldoende bouwcontingenten beschikbaar. Volgens het college van B en W van Noordwijkerhout komt het verminderen van het aantal woningen de kwaliteit van Zeeburg ten goede. De woningen komen minder dicht op el kaar te staan. De 88 woningen worden elders in Noordwij- kerhout gebouwd. In de komende tijd worden onder andere 55 premiehuurwonigen gebouwd, 32 sociale huurwoningen en 39 premiekoopwoningen. Haanstra De schoolkrantcommissie van de voormalige Haanstra Bewaarschool, thans de ge lijknamige basisschool, is op zoek naar mensen die tussen 1900 en 1925 deze school heb ben bezocht. Een en ander houdt verband met de feeste lijke heropening van de Haanstra-school in juni. Re acties op tel. 071-124693 (na 20.00 uur). Disco In buurthuis Morschwijck wordt elke eerste en derde vrijdag van de maand een disco-avond gehouden. De disco is ingericht door jonge ren uit de buurt en is be stemd voor leeftijdsgenoten (14 tot 20 jaar). De toegang sprijs bedraagt twee gulden. Óp 6 mei is er een raggae- avond. De openingstijden zijn van 20 tot 23.30 uur. PvdA Individualisering is het on derwerp waarover morgen wordt gediscussieerd in de kantine van het Stadsbouw- huis aan de LangegrachL Daar houdt de PvdA dan weer een bijeenkomst over het rapport Schuivende Pa nelen. Inleiders zijn Tjeerd van Rij van het COC. H. Langeveld, hoogleraar socio logie en ex-lid van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Aanvang 20.00 uur. Het Schok Het scholierencomité Leiden 'Het Schok' houdt morgen een forumavond over basis vorming onder voorzitter schap van rector T.H.A. Pley van het Bonaventura Colle ge. Het forum heeft plaats in het Bona aan de Marienpoel- straat en begint om 20.00 uur. Amnesty Amnesty International houdt op vanavond, morgen en donderdag schrijfavonden. De bijeenkomsten worden respectievelijk gehouden in de Vredeskerk (Van Vollen- hoven kade 21), de Bevrij dingskerk (bij het Vijf Mei plein) en bij de Ekklesia (Ra penburg 100). De schrijfavon den beginnen om 20.00 uur, behalve op woensdag, dan is de aanvang om 19.30 uur. laat zich van ziin waar Etienne Hugel (de zo- wat die koningin betreft: de I De lente laat zich van zijn beste kant zien. De Ringvaart ligt volgestouwd met flonke rende vaartuigen die Hol lands wei-varen letterlijk in beeld brengen. Tientallen wielrenners trainen langs de vaart alsof ze zich prepareren voor de Amstel Gold Race. Het is windstil; de Ringvaart is rimpelloos, van de Braas- sem tot ver voorbij het Kadg- pontje. De gemeente Lisse is opge rukt tot aan de walkant van de Ringvaart. De agrarische lintbebouwing van Lisser- broek een stukje Haarlem mermeer steekt schril af tegen de moderne en uni form ogende eengezinswo ningen aan de Zuidhollandse overzijde van het water. Kort voorbij de brug die Lisse ver bindt met Lisserbroek ligt aan de Lisserdijk het restau rant Het Oude Dijkhuis. Een gelauwerde eetgelegenheid, behorend tot de beste hon derd van ons land. Gastheer J.F.M. Plasmeijer en cheGkok Henny Philipse presenteerden daar dezer da gen een aspergediner vooraf gegaan door een proeverij met verschillende wijnen van het gerenommeerde, ja fameuze Elzashuis Hugel et Fils onder leiding van de jon ge wijnedelman Etienne Hu gel zelf. Het bleek een mis verstand, te menen dat het aspergediner het nieuwe as pergeseizoen inluidde. Het waren geen pure asperges van de koude grond. Plas meijer van Het Oude Dijk huys (die niemand knollen voor citroenen wenst te ver kopen): „Dat kan nog niet, want die asperges zijn er pas over enkele weken. Maar dat is niet erg. De asperges die vanavond worden geserveerd doen u proeven, dat de Lim burgers fantastische resulta ten hebben bereikt met de teelt van asperges onder glas. Tast toe en constateer tot uw genoegen dat er van een voortreffelijke kwaliteit sprake is". Heer Plasmeijer deed er nog een schepje bo venop: „We moeten trots zijn op dit Nederlandse produkt. Dat geldt, behalve voor de asperges, ook voor ons Texels lam. Nergens kan je beter vinden". De heer Plasmeijer gebruikte beide „eerlijke" vaderlandse hoogtepunten voor de samenstelling van het smaakvolle diner dat in de rustieke ambiance van Het Oude Dijkhuis aan een select gezelschap van regio nale en professionele genie ters werd aangeboden. De gasten kwamen bijeen op de zolder van Plasmeijer, waar Etienne Hugel (de zo veelste Fils) hoog van zijn El- zasser toren blies en op vak bekwame wijze tekst en uit leg gaf bij de proeverij. Sinds 1639 houdt de familie Hugel zich gefundeerd bezig met de produktie van Elzas wijnen en uitzicht op de toekomst, al twaalf doorgewinterde gene raties lang. Ze is net zo oud als onze Nederlandse Staten bijbelvertaling, ofschoon met een andere achtergrond. I}e drieëneenhalve eeuw aan ervaring, gecombineerd met een duidelijke liefde voor het wijnvak en het streven naar behoud en verbetering van kwaliteit, hebben Hugel et Fils tot aan de top van de El- zasser wijnhuizen gebracht. Voor een keer vergaten we even de oude Franse glorie en trokken in gedachten oostwaarts, naar de droge streken van Elzas (dan weer Duits, dan weer Frans, dan weer Duits en nu, tenslotte nemen we aan weer Frans, met een licht Duitse inslag), enfin, de droge stre ken achter de Vogezen, goed beschermd tegen de ger- maanse noorderwinden. Napoleon hield ervan En dan te bedenken, dat Ka- rel de Grote rond 800 al veel op had u zou eventueel over de beeldspraak kunnen vallen met de wijnbouw in de Elzas. Trouwens, de Ro meinen zullon er al veel eerder menig druifje hebben geperst. Ook in onze middel eeuwen werd de dorst gelest met wijnen uit deze streek. In de 17e eeuw werd met de Elzas wijnen royaal gemorst op de gepolitoerde tafels van de vorstelijke hoven van En geland, Frankrijk en onze Republiek, het „steinreiche Holland": en wat nog over de lippen naar binnenkwam was ook mooi meegenomen. Ik zou me kunnen voorstel len, dat men op dynastieke grondslag na het banket „pfff" zei, en achter het ser vet oprispte, alvorens een nieuwe vernietigende allian tie aan te gaan. Onze infor matie vertelt ook, dat Napo leon I (hoewel beslist geen notoire innemer) zeer ge charmeerd was van de Elzas- ser Riesling. Des keizers ka ter, later, was zeker niet aan de Riesling te wijten. Hoe dan ook, het klimaat van de Elzas is zeer gunstig, maar we gaan nu toch maar terug naar Hugel, de proeverij en de werkelijkheid van van daag. „Vergelijk deze Pinot Blanc '85 met de koningin van de Elzas, de Riesling '86 en wat die koningin betreft: de ene na de anderen, als in een bijencultuur. De Pinot is een makkelijke droge witte wijn, uitstekend liggend in de rela tie prijs-kwaliteit. De Ries ling is onze trots, prikkelt de verbeelding door een prach tig samenspel van geur en smaak. Als iemand iets olie achtigs ontdekt, dan klopt dat. Geen paniek echter. Deze Riesling komt van een helling met klei en leisteen en die „natuurlijke" smaak proef je. De Riesling van zandgrond heeft weer andere accenten". Zo gaat dat met wijn, uit welke windstreek ook. Etienne Hugel had er zin in, en verhaalde beeldend, zon der de verbale uitspattingen die dikwijls eigen zijn aan het proeven van wijnen waarbij in het omschrijven van smaken en geuren alle registers worden opengetrok ken. De Tokay (hoorde ik daar nu iets „Habsburgs", Hongaars in? Nee; zou Hugel Fils verontwaardigd (maar wel in z'n begrensde nopjes) antwoorden; je bent een on nozele vlerk die alleen maar aan „wijn" denkt), de Tokay Pinot Gris is Frans, rijk en koppig, als een felle, regiona le, bok met horens. Die wijn past voortreffelijk bij kruidi ge gerechten als slakken en ganzelever. Pats boem. En tot slot van de proeverij de Gewurztraminer, de krui- digste Duitstalige specialiteit van de Franse Elzas. Een uit stekende begeleider bij krui dige schotels en sterke kazen. Voegt zich blijkens medede lingen van zich aanpassende monsieur Etienne Hugel ook goed bij een rijsttafel. Maar daar wordt aan getwijfeld, een pilsje is een minstens zo goede partner van het Oos terse gerecht, of anders een glas mineraalwater. Geen der aanwezigen rookte een sigaret tijdens de proeve rij. O jee nee, „Uit respect", Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirior- mompelde een der gasten die met twee glazen in de hand toch al geen ruimte meer zou hebben. Maar ook tijdens het diner bleek, dat de niet-ro- kers in een overweldigende meerderheid waren. Dat was een paar jaar geleden nog an ders. Mooie diners werden steevast aangericht in ruim ten die, naarmate de uren verstreken, almaar rokeriger werden. Een ongezonde ont wikkeling. „We gaan dit jaar verbou wen", liet de heer Plasmeijer zich ontvallen, nadat ieder een na het legen der glazen (de met zaagsel gevulde champagnekoelers werden maar spaarzaam benut) de zolderruimte verlaten had „Je ziet dat we wat klein be huisd zijn",, zei aanrichter Plasmeijer, toch niet ontevre den. „We gaan de zaak uit breiden, meer ruimte creëer- en. Maar vandaag begint het diner met een paté van as pergepunten vervat in een jasje van spinazie en begeleid door een saus van witte wijn en mosterd. Asperges in com binatie met zalm in een ker- vel-saus vormt de inleiding voor het lamsvlees (Texels natuurlijk), gegratineerd in aspergevocht en begeleid met basilicum. De enige rode wijn van de Elzas, de pinot noir zorgt voor een uitstekende ondersteuning". Gastheer J.F.M. Plasmeijer, chef-kok Henny Philipse en Etienne Hugel (van links naar rechts), welke laatste een produkt uitschenkt waar de noorderwinden geen vat op kunnen krijgen. foto: henk van den ende Heel bijzonder was de Ge wurztraminer Vendange Tar dive uit '83 die werd ge schonken als begeleiding.van de mon-chou kaas met selde rie en een salade met walno ten, een gerecht dat als een kunstwerkje op het bord was uitgestald. De toevoeging „Vendange Tardive" was een vondst van de Hugel familie. Het heeft eenzelfde betekenis als het meer bekende Duitse „Auslese", de na-oogst. Het gaat om druiven die aan de wijnrank overrijp zijn gewor den en lang na de reguliere oogsttijd worden geplukt. Dat lukt alleen in de betere wijn jaren en geeft een buitenge wone krachtigheid. De 'Ven dange Tardive' wordt alleen nog overtroffen door de „Beerenauslese" of in het moderne Elzas/Hugel-jargon „Selection de grains nobles Hugel", waarbij de druiven langer blijven hangen en nog later, soms zelfs pas in de cember. worden geoogst. In beide gevallen is sprake van een zeer beperkte produktie; in het laatste geval zelfs ex clusief bij de familie Hugel en dan alleen nog in de aller beste wijnjaren ('83, '81, '76, '71 en '67). De prijs is uiter aard navenant, en vrij op merkelijk. Frambozen Frambozen speelden een toonaangevende rol in de af sluiting die als „feuilleté des framboises au. sorbet des framboises" vergeef me 'n ogenblik een onjuiste spelling op dit late, en tegen het on betamelijke, uur aan sprankelend op de menu kaart werden aangemerkt. „Een compliment voor chef kok Philipse Vive le Phi lippe!, riep een verhitte maar overtuigde meneer, vertegen woordiger van de Amster damse wijnimporteur Jaco bus Boelen (die het assorti ment Hugel op Nederlandse bodem aan de man brengt). Vive Boelen!, riep hij ander maal, met enige herhaalde heftigheid. Hij zorgde daar mee voor een keurige afslui ting van de aangename ont moeting van Elzassers en as perges. Hoi hoi en hear hear!!,, riep een ieder, en men trachtte vervolgens, zonder al te veel complicaties z'n weegs huiswaarts te vin den. DES KEIZERS KATER, LATER, WAS NIET AAN DE RIESLING TE WIJTEN 93 kilometer per uur Voorschotenaar ge- op de Van de Mortel- in Noordwijk, waar gesproken 50 kilo- het maximum voor mij reden Duit die wilden rechtsaf, dat mocht daar heie niet. Die bleven dus en ik wilde er langs, dus gas, maar ja, die hard", legde gisteren uit kantonrechter Wille, ook wel uit de dat zo'n Merce- kan", mompelde het dos- Kenne- de Voorschotenaar de snelheidslimieten laars gelapt. „Oh ja, keer in Utrecht, dat sloeg nergens op. een Porsche achter in Delft werd ik pas ehouden en ik wist ner- van", antwoordde de z schotenaar met enige zich WM niet van be- verhaal wat over kwam. „Oh, staat er niet Wille met glimlachje op. hier overigens dat in Noord met een Mazda werd idej?egd. Maar die kunnen lard", vervolgde Wille, laatste wilde de ver- h te met ontkennen, eerd1 in Noordwijk was het echt een Mercedes ge- ligeift. „In elk geval, u reed org eens te hard", conclu- n oide Wille. „Ja, ik rijd de tijd in auto's die van de terug gaan naar clanten. Vaak rijd ik kilometer in de bracht de Voorscho- ir naar voren. „Maar aag heb ik een vrije voegde hij er nog Net toen iedereen zich n af te vragen waar die 'deling op sloeg, liet de achte er op volgen: int ik ben jarig van- ;V'. Een brede glimlach •heen op het gezicht •echter Wille. Maar om- ■chters zich nooit zo ijs laten maken, lde hij nog even in het !r. „Waarachtig. Ik zie k" dat wordt hier ;offie met gebak, denk ierkte hij met dezelfde glimlach op. ier van justitie Van Ek luidelijk geen verjaar- ideau in petto toen hij ilden boete eiste. Bo- ien vond hij zes maan- 'oorwaardelijke ontzeg van de rijbevoegdheid •n proeftijd van twee ip zijn plaats, „als stok ir de deur". Dat was [onaangename surprise, let de Voorschotenaar in. „Ik ben vandaag 54 jeworden, ik heb geen achter de deur nodig, ib slechte ervaringen •echters. Ik ben al eens Ihuis kwijt geraakt op verjaardag. Bovendien ueer ik altijd mijn klan- dat ze niet te hard voerjten rijden", fulmineerde waaian, en tranen begonnen te klinken in zijn stem. iter Wille kende echter pardon en nam de eis de officier over. Ont- lak en met een bleek ge aderd beende de man rich- deur. Daar moest heel ang inde het nog een leuke ver- hi lag kon worden. wat schriele Hagenaar middelbare leeftijd ver- iwoordigde zijn zoon. was in mei van het i in de Juliana van lerglaan in Voorschoten ehouden, in een auto, L f zonder rijbewijs. De was met zijn vader Bereden naar zijn werk. aangekomen bleek dat ingen vergeten had iets auto te zetten wat zijn ir dringend nodig had. de autosleutels ge en was naar Den Haag n den om het vergetene halen, zo luidde het vage verhaal van de 'n ni enaar. „Overmoedig, zo die jongen deed het ziek ijn vader te helpen", zo anig e de Hagenaar uit. als d i Was u dan vergeten?", rd. „En die had u no- vroeg Wille. „Ja", de het korte antwoord, et ga; r omdat Wille uitnodi- bleef kijken voegde de maar er aan toe: „Ik namelijk goochelaar", in vail0^ dat maakt veel dui- k", vond Wille. „Ik ben dat die koffer nog ge- gebeu d moest worden, en dat ving et met de vingers hoef- e knippen", glimlachte e, die het kennelijk niet t 'èch°P magie had. Eis en mis waren niet erg beto- jnd, zo moest de Hage- constateren: 215 gulden >idie atige jndhe ïanier en to PAUL VAN DER BIJL

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15