Protest tegen aanleg fietspad Klinkend afscheid van Lia Castelein Raad Alkemade akkoord met plan dorpsvernieuwing dagpuzzel Koudekerk nief enthousiast ov< oud jaarsfeest Gezondheidszorg betaalbaar houden door meer doelmatighe; LEIDEN OMGEVING Gaidóc (Sou/icwi DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGIN aan tafel Slavink met bieten- salade en gebakken aardappelen - aardbeienflip Als u met z'n tweeën bent, dan heeft u nodig: 2 slavin ken, 10 g margarine: 400 g gare bieten verse of uit een pot), 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 appel, 2 lepels yoghurt, peterselie: l/t tot 1 kg aardappelen, zout, olie en/of margarine, ui, basilicum: 100 g aardbeien, basterdsui ker naar smaak, 2Vt dl yog hurt, 2Vt dl gele vla (2'/t dl melk, 12 g custard, 15 g sui ker), paar walnoten. Bak de slavinken in weinig margarine (er is geen jus no dig) in twintig minuten bruin en gaar. Keer het vlees in die tijd geregeld; regel de warmte zö dat het zacht bakt en leg steeds weer het deksel schuin op de pan. Laat de bieten uitlekken. Meng een sausje van azijn, zout, peper en suiker. Schil de appel, snijd hem in vieren en verwijder het klokhuis. Verdeel één stuk in vier schijfjes en haal deze door het azijnmengsel. Rasp de rest van de appel grof en voeg er het sausje, de yog hurt en bietjes aan toe. Maak de salade op smaak af met de gebruikte toevoegsels en gar neer haar met de appelschijf jes en een paar blaadjes pe terselie. Kook de aardappelen zo lang van te voren gaar dat ze kunnen afkoelen. Snijd de koude aardappelen in plakjes en bak deze in hete olie en/of margarine bruin. Snip per de ui klein en laat deze stukjes op het laatst met wat gedroogde basilicum nog even meebakken. Snijd de schoongemaakte aardbeien in schijfjes, leg deze in hoge glazen en be strooi ze met basterdsuiker. Roer na een half uur een keer door de aardbeien, leg er vervolgens de yoghurt en de vla op. Garneer de vla- flip met gehakte walnoot. JEANNE >dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 29 april waargenomen door apotheek Aloë In Leiden en apotheek Beker in Oegst- KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer Is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vr vr. 10-12 SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek v mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest. Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkre gen kunnen worden: 1 sterke katoenen stof; 2 mengelmoes; 3 beroep; 4 plant met blauwe bloemen. OPLOSSING uBB!Jua6 f Usiuieoiq e 'eoiefiej z 'euuoiejo i Ouderen boos over afsluiting brug LEIDSCHENDAM De bezoekers vari het ouderencen- trum De Schuitejager hebben bij B en W van Leidschendam een dringend verzoek ingediend de brug over de passanten haven weer voor gebruik open te stellen. De heer Kempes, vertegenwoordiger van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond van Ouderen), zei gisteren bij het spreekrecht in een raadscommissie dat afsluiting zonder voorafgaand overleg grote verontwaardiging van de honderden bezoekers van het centrum heeft veroorzaakt. Het bruggetje dat in gesloten toestand de toegang tot de ha ven verspert, is destijds aangelegd om de toegang tot het dienstencentrum aanzienlijk te verkorten. De moeite die bo- tenbezitters moeten doen om via de brug toegang tot de ha ven te krijgen heeft hen echter weerhouden van de haven gebruik te maken. De brug is nu vergrendeld. In een korte reactie zei wethouder mevrouw J. van Nievelt dat de pas santenhaven onvoldoende heeft gefunctioneerd. De brug zou van april tot oktober open blijven staan. Zij was bereid de kwestie nog eens te bespreken op de volgende bijeen komst van de commissie openbare werken. Patijn bezoekt Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissaris van de koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. S. Patijn, brengt vrijdag 10 juni een bezoek aan Kou dekerk. Dat maakte bur gemeester L. V. Elfers gis teravond bekend in een vergadering van de com missie financiële en be stuurlijke zaken. Er zullen nog nadere afspraken vastgesteld worden over het programma van het werkbezoek. Nog 700 woningen in De Rietvink LEIDSCHENDAM In de nieuwe woonwijk De Rietvink tussen Oude Trambaan en de Vliet in Leidschendam zullen behalve de reeds gereedge komen 46 seniorenwoningen in de twaalf verdie pingen hoge torenflat nog ruim 700 woningen worden gebouwd. De gecombineerde commissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en open bare werken zijn het gisteren in meerderheid eens geworden over de verdeling in soorten. De ge meente heeft na overleg met het rijk goede hoop op lokatiesubsidie. Tienduizend gulden voor elke woning, een bedrag van lx/i miljoen gulden dat echter over de gesubsidieerde woningen zal worden verdeeld. Hiermee wordt het exploitatiete kort ruimschoots gedekt. De grondaankopen zijn overigens nog niet rond en ook is nog geen ont- werp-bestemmingsplan voor het gebied ingediend. Omdat de meeste grond al aangekocht is aan de Voorschotense kant van het plan zal daar, waar schijnlijk in de loop van het volgend jaar, worden begonnen. JAARMARKTIN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De Vereniging voor de Ambulante Handel zal in okto ber, waarschijnlijk op de tweede zondag, op de parkeerterreinen van het winkel centrum Leidsenhage een jaarmarkt hou den, zoals die ook in Den Haag werd ge houden. Een jaarmarkt tegelijk met het popfestival, zoals door de marktkooplui werd voorgesteld, werd door burgemees ter en wethouders minder gewenst ge acht. Ook het voorstel de markt te combi neren met de feestweek ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de gemeente in september vond geen genade in de ogen van het college. De huidige markt zal voor die gelegenheid worden uitge breid met een van de parkeerterreinen langs de Burgemeester Banninglaan. De Ringkant geprivatiseerd NIEUWVEEN De gemeente I veen wil het gebouw De Ringkl vatiseren. De huur van de karT het beheer van de sport- en mu» komen terecht bij één man. Niej wil het gebouw verhuren aan del Heeman. Hij moet 2'A procent I bruto-omzet (tot een maximil 50.000 gulden) afdragen. Van del de 25.000 gulden moet hij drie afdragen en van de omzet I 75.000 gulden 3'/2 procent, krijgt van de gemeente een verj van 30.000 gulden per jaar. De teraad spreekt dinsdagavond 3 r dit voorstel van B en W. ZOETERWOUDE „Weegt een bedrag van 33.000 gulden zwaarder dan mensenlevens?" Dat vraagt mevrouw M. Straa thof-de Jong, woonachtig aan de Westeindseweg te Zoeterwoude,- zich af nu het gemeentebestuur toch van plan is medewerking te verlenen aan de aanleg van een fietspad tussen de Westeindseweg en de Dr. Kortmannstraat. De be woners van het Westeinde hebben zich nadrukkelijk uitgesproken tegen de aanleg van het fietspad. Kort geleden bleek evenwel dat de gemeente Zoeterwoude so wie so zal moeten opdraaien voor de reeds gemaakte voor- bereidingskosten a 33.000 gul den. De totale kosten voor het fietspad zijn becijferd op zo'n 430.000 gulden en daarvan moet de gemeente Zoeterwou de 10 procent betalen. Aange zien de 33 mille toch op tafel moet komen, wordt voor 10 mille meer het fietspad aange legd. Mevrouw Straathof-de Jong, al vele jaren woonachtig aan de Westeindseweg, zet grote vraagtekens bij het gemeente lijke voorstel. Daarom heeft zij zich gewend tot burgmeester en wethouders om haar grote ongerustheid kenbaar te ma ken. „Weegt een bedrag van 33.000 gulden zwaarder dan mensenlevens? Want dat kan niet uitblijven als de smalle Westeindseweg een doorgangs route wordt voor recreatiefiet sers", aldus mevrouw Straa thof die zich verder afvraagt of de bezwaren die zijn geuit op de hoorzitting in juni 1987 het college niet aan het den ken hebben gezet. Met name de levensgevaarlijke situatie op de smalle en aan twee kan ten door een sloot omgeven Westeindseweg vormde het motief om tegen meer verkeer dat door de komst van een extra fietspad ongetwijfeld het gevolg zal zijn te zijn. De verontruste briefschijfster vindt ook dat de mening van de mensen die bezwaar heb ben gemaakt nauwelijks telt en zij kan zich niet aan de in druk onttrekken dat het colle ge de zaak „doordramt". ALKEMADE Het enige vrouwelijke raadslid in Alkemade, mevrouw A.A. (Lia) Castelein-vjan der Hoorn (PPR) kreeg tijdens de gisterenavond gehou den raadsvergadering een klinkend afscheid van het college en haar collega raadsleden. „Na een twee jaar durende trouwe staat van dienst vertrekt me vrouw Castelein, die zo veel heeft gedaan voor de emancipatie van de Alke- madese vrouw. Uitgere kend zij volgt haar echt genoot, die een baan in Zuid-Limburg heeft aan genomen. Het leven is kennelijk sterker dan de leer" aldus burgemeester A.H. Meerburg. Hij toonde waardering voor de intensieve wijze waarop me vrouw Castelein als „een- vrouwsfractie" de zaken twee jaar lang aanpakte. „Conse quent protesteerde zij bij ver koop van gronden, want de PPR propageert erfpacht". Volgens Meerburg had me vrouw Castelein altijd oog voor details. „Kleine zaken moesten ook in orde zijn. An deren zouden daar niet op blij ven wijzen; u hield vol". Tot slot waardeerde hij de aan dacht die mevrouw Castelein altijd had voor het gemeente- personeel. Namens het CDA sprak frac- tievoorztter N. Bakker. Hij herinnerde eraan dat het me vrouw Castelein was die voor elkaar kreeg dat de verslagen van de B en W-vergaderingen ter inzage voor de raadsleden kwamen. Verwijzend naar de activiteiten van haar voorgan ger in de PPR-fractie zei de CDA-voorman; „Het is in de afgelopen twee jaar gebleken dat het niet nodig is stenen te gooien in de heus niet altijd namens de VVD-fractie: „Ze even rimpelloze vijver van Al- weerde zich als een kerel", kemade om succes te boeken". F. Hoogenboom liet namens de PvdA weten altijd nog te heb ben gehoopt dat mevrouw Castelein haar echtgenoot zou volgen naar de PvdA. Hij her innerde eraan dat het schei dende raadslid in haar raads periode diverse zaken tot stand heeft gebracht. Hij noemde ondermeer de aanleg van een ringleiding voor ge hoorgestoorden in de raads zaal, diverse veilige oversteek plaatsen en invalidenopritten in stoepen. H. van Duykeren prees haar Mevrouw Castelein liet in haar dankwoord weten een goede tijd in de Alkemadese raad te hebben gehad. Ze blijft de PPR ook in Limburg trouw. Ten gerieve van haar opvolgster in de raad, me vrouw A. Spring in 't Veld, verzocht ze de mogelijkheid open te laten om raadsleden in commissievergaderingen te la ten vervangen door ter zake kundige partijleden. „Dit zou de deskundigheid in de com missies vergroten en solistisch werk vermijden". KOUDEKERK AAN DEN RIJN De germf" gaat bij vrijetijdscentrum De Ridderhof inforn^j, of er eventueel in de oudejaarsnacht een evenefen voor de jeugd kan worden georganiseerd. I c Dit naar aanleiding van een brief van het college vanin W van Hazerswoude, die gisteravond in de commissie (eh ciële en bestuurlijke zaken aan de orde kwam. HazersM v verzoekt de gemeente Koudekerk daarin om net als zjsc mogelijk muzikaal evenement te organiseren in de Jve van oud op nieuw, om zo de jeugd van de straat te h<pc en eventuele vernielingen en baldadigheden in te per c Als Koudekerk niet ook een dergelijk evenement votai jeugd organiseert, komen de Koudekerkse jongerenke Hazerswoude toe. Als zij daar niet worden binnengelat o] daarvan het gevolg dat er onregelmatigheden gebeurejsat als ook de afgelopen oudejaarsnacht het geval was. Hjzi< woude trekt zelf duizend gulden voor een jongerenact ov uit. I n De commissieleden liepen niet erg warm voor het idepf hun buurtgemeente. CDA-fractievoorzitter J. van der |ha stelde dat de vernielingen die in Koudekerk in de ni la jaarsnacht waren gepleegd, niet noodzekelijkerwijs héte volg waren van het feit dat er niets was georganiseer® i de jeugd. Evenals de andere commissieleden zei vajei Vlugt moeite te hebben met het feit dat op vrijwillige» beroep moet worden gedaan om een evenement te orgf ren. Óndanks het feit dat niemand stond te dringen odde financiële bijdrage te leveren, werd toch besloten om tij geval de mening van het Ridderhofbestuur te peilen. ALKEMADE De ge meenteraad ging gister avond akkoord met een „plan van aanpak voor dorpsvernieuwing" ge richt op de lange termijn. De verdeling van de dorpsvernieuwingsbijdra- ge (204.000 gulden voor dit jaar), werd vastgesteld op 50.000 gulden voor ver betering particuliere wo ningen, 20.000 gulden voor verbetering van beeldbepalende panden, 100.000 gulden gulden re servering voor het Cen trumplan en 34.000 gul den voor verplaatsing van bedrijven die niet in de dorpskern passen. De raad gaf gisteravond schoorvoetend haar fiat aan een wijziging van de subsidie verordening „Dorpsvernieu wing". Deze wijziging bete kent een bezuiniging op de subsidies van verbetering van particuliere woningen. Hier mee hoopt men te bereiken dat meer financiële ruimte ontstaat voor subsidiëring van herstel van beeldbepalende panden. J. Kret (CDA) spuide overi gens nogal wat kritiek op het plan van aanpak. „In het plan worden projecten genoemd, die door middel van een apart voorstel te zijner tijd opnieuw aan de raad moeten worden voorgelegd. Deze gang van za ken is er de oorzaak van dat de uitgaven verwarring geven. Een gedeelte wordt namelijk via de meerjarenbegroting ge regeld en een ander gedeelte via een provinciale bijdrage. Dat is weer opgesplitst in twee categorieën, namelijk 1. de ge meente (voor met name het centrumplan) en 2. de particu lieren (bijvoorbeeld bij verbe tering van woningen of ver plaatsing van bedrijven)". Jaren Van de diverse te nemen maatregelen in het plan van aanpak voorzag Kret dat deze vele jaren zullen vergen. „Het plan van aanpak pakken we dan ook niet onmiddellijk aan", aldus de CDA'er. Net als het college vond hij dat een kwaliteitsonderzoek naar het De bouw van het nieuwe winkelcentrum in Roelof- arendsveen vordert gestaag. Dit is de eerste fase van het centrumplan. Het winkelcentrum moet op 1 november klaar zijn. FOTO: WIM VAN NOORT Alkemadese woningbestand vooraf zou moeten gaan aan het beschikbaar stellen van subsidies. Namens het CDA liet Kret weten dat zijn partij zich niet werist te binden aan de in het plan opgenomen uit werking van het centrumplan. „Dit plan kan nog grote wijzi gingen ondergaan", zo liet hij doorschemeren. In de verdeling van de 204.000 gulden die de provincie aan Alkemade heeft toegedacht als dorpsvernieuwingsgelden is dit jaar opnieuw een ton gere serveerd voor het Centrum- plan. Het CDA constateert dat hierdoor slechts de helft van het totale bedrag ter beschik king komt aan particulieren. Na heftige discussies heeft de fractie geconcludeerd dat er voor 1988 geen weg meer te rug is. Hooguit zou men voor 1989 of later jaren deze verde ling kunnen bijstellen tijdens de in mei aanstaande te hou den raadsdiscussie over het Centrumplan. Mocht de pro vincie een extra subsidie van 75.000 gulden voor het Cen trumplan toekennen, dan zal het CDA bekijken of de reser vering van 100.000 gulden uit de dorpsvernieuwingsgelden kan worden verminderd voor het opknappen van meer par ticuliere woningen. In dit ka der vroeg hij om een inspraak ronde voor burgers. Namens de PdvA was Schoon- derwoerd het in grote lijnen eens met Kret. Ook hij gaf hoge prioriteit aan de verbete ring van particuliere wonin gen in afwachting van de tot standkoming van een over zicht van alle beeldbepalende panden in Alkemade. Voorts wenste hij reservering van gelden om isolatievoorzienin gen in particuliere woningen te kunnen subsidiëren. Wet houder Nugteren liet weten dat de aanvraag voor 75.000 gulden extra subsidie provincie voor uitvoerfei het centrumplan waa>a lijk wel zal worden reerd. De wethouder H overweging dat het c4 plan een lange termijn c is, waarvoor vijf jaar la lijks minstens honderd gulden moet worden veerd. In de omvang jge aantal beeldbepalende f in de gemeente had hi la avond nog geen inzich w Expositie In De Twee Wezen in Sassen- heim is mini-expositie van de teken- en schildergroep van het Dagverblijf Oude Post te zien. Het is de eerste tentoon stelling van deze groep. Men laat heel mooie en kleurrijke werken zien in diverse stijlen, waarvoor verschillende tech nieken werden gebruikt met potlood- en schildermateriaal, die knap op papier werden gezet, en het bezien meer dan de moeite waard zijn. Deze expositie is tot eind mei te zien. Kledinginzamelingsaktie in Zevenhoven Nood De Stichting Mensen in Nood houdt morgen in Zevenhoven een kledinginzamelingsactie. Van zeven tot acht uur 's avonds kan men kleding, schoeisel en dekens a bij de voetbalkantine aan de Stationsweg en bij Vianen aan het Noordeinde. Kantoor De Stichting Ouderenzorg Voorhout neemt morgen offi- ceel een appartement in Hui ze Agnes in gebruik als kan toor. De Stichting, die vanaf juni 1986 al werkzaam is in Voorhout in het kader van het flankerend ouderenbeleid, is sinds januari al gehuisvest in de Agnes. Wandelen Het Alphens Wandelcomité van de Wandelkring Leiden en Omstreken van de KNBLO houdt op de woens dagavonden 27 april en 18 en 25 mei trainingstochten voor de avondvierdaagse. Er worden drie afstanden gelo pen: 5, 10 en 15 kilometer. Tussen zes en zeven uur kan worden gestart bij de St. Jo zefzaal aan de Paradijslaan. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder, deelname aan de drie tochten kost zes gulden. Theosofie Het Theosofisch Genootschap houdt morgenavond in Mu- zenhof Leiderdorp een open bare voordracht over „Broe derschap: de weg naar de vrij heid". De bijeenkomst begint om acht uur, de toegang is gratis. Collecte De jaarlijkse collecte voor de uitgaansdag voor de Sassen- heimse bejaarden heeft deze week plaats. De collecte wordt gehouden door de Oranjevereniging Sassenheim. Eigen Huis De Vereniging Eigen Huis wil binnenkort in Leidschendam een informatie-avond houden over de zogenoemde inko- menstoets. Eigenaren van een in 1984 of later gebouwde pre mie A-woning krijgen eens in de vijf jaar te maken met een hertoetsing van hun inkomen. Als het inkomen hoger is ge worden, wordt de subsidie soms verlaagd of geheel afge bouwd. Bij voldoende deelna me wordt maandag 16 mei met subsidie van de gemeente een avond worden gehouden met een soort cursus over de toetsing. Wie belangstelling heeft moet zich voor 30 april melden bij de Vereniging Ei gen Huis, Postbus 735, 3800 AS Amersfoort. Geweld In het Vrouwentrefcentrum aan de Plaspoelstraat 48 in Leidschendam wordt mor gen een voorlichtingsavond gehouden van de Stichting Vrouwen Tegen Sexueel Ge weld. Aanvang half negen, de ■toegang is gratis. Belangstel lenden die zich voor dit werk willen inzetten, kunnen bel len naar telefoon 070-615015. Leden vergadering De politieke partijcombinatie PPR/PSP houdt morgen avond een gemeenschappelij ke ledenvergadering in het jeugdcentrum Sjelter aan de Heemraadlaan in Leider dorp. Hoofdthema is de sa menwerking tussen PPR en PSP in de Leiderdorpse ge meenteraad. Verder spreekt de Leidse wethouder Hans de la Mar over de linkse samen werking in de Leidse ge meenteraad. De vergadering begint om half negen. Beroepen In de vacature van ds. W. Baas werd door de Gerefor meerde kerk in Sassenheim beroepen drs. R.W. Biewinga, sedert 1982 Gereformeerd predikant in Kamer ik, zijn eerste gemeente die dit beroep aannam. Hij heeft zijn theologische opleiding ge volgd aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Hij is 32 jaar oud, gehuwd en men heeft twee kinderen. De be vestiging en intrede heeft plaats op zondag 28 augustus. LEIDERDORP Een VVD'er die pleit voor verla ging van de ziektekosten als deel van de collectieve sector. Een PvdA'er die vindt dat mensen met een laag inkomen even veel recht op gezondheid hebben en een CDA'er die grotere financiële verantwoor delijkheid bij de ziektekosten verzekeraars wil leggen. Het was een voorspelbare discussie gisteravond in het politiek café in herberg In den Hol- landschen tuyn in Leiderdorp. Alle sprekers waren het ero ver eens dat de kosten be heerst en de de doelmatigheid vergroot moest worden. Over de aanpak was er enig verschil van inzicht, maar dat viel blijkbaar niet op. De discussie in de zaal kwam dan ook moeizaam op gang. „Het is moeilijk een geschilpunt in te brengen en het waren zulke beschaafde types", werd er op gemerkt. Alleen VVD'er Nijhuis wist met zijn betoog voor verlaging van de collectieve lasten enige commotie te veroorzaken toen hij over de kosten van de ver grijzing sprak. „Dat mag.er ab soluut niet tot leiden dat oude ren niet meer voor sommige soorten medische hulp in aan merking komen omdat de kos ten van behandeling aan hun niet besteed zijn", reageerde een aanwezige dame enigszins boos. Ouderen „Ik deel uw zorg. Mijn invals hoek is dat ouderen dezelfde rechten hebben op hoogwaar dige gezondheidszorg", rea geerde de VVD'er. „Het pro bleem is dat het aantal jonge ren dat de premies moet op brengen afneemt terwijl er juist steeds meer ouderen ko men. Omdat ouderen nu een maal meer geld kosten, is het zaak het systeem zodanig te maken dat de kosten beheerst worden". Kostenbeheersing was ook het sleutelwoord in het betoog van de CDA'er Tuynstra. Hij meende dat wij ons nog onvol doende bewust zijn van de kosten van de gezondheids zorg. „Dat kan opgelost worden door de kosten van de gezondheidszorg zichtbaarder te maken", zo hield het ka merlid zijn betoog voor. „Als de rekening eer^t zelf betalen en dan een d£n het geld gerestitueerd maken zij kritischer van de gezondheidszorg „Een probleem is ook ken fondsen totaal n d( drijfsmatig werken. e verplicht alle declara vergoeden. In een m >i drijfsmatige aanpak zoir recteur van het ziek ook meer als zodanig optreden en niet als d nistrateur, die hij nu in Dat vergt ook een and< ei ding van de overheid rc minder met het geld m meer met de kwaliteit medische zorg moet ga< r houden", aldus Tuynstil Het Haagse PvdA-kEr Van Otterloo zette kens bij de plannen val gering voor een nieuw van de ziektekostenv d ring. „Wat er nu gebeu d leen een verschuiving 01 miljoen in de financp stelde de socialist. „In lijkheid gaat het ech 'f een meer doelmatige 11 ting van de gezondhe n Dat is de beste manier?1 zorg voor iedereen to c lijk te houden".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14