eidwOowumt Leidse politiek stomverbaasd over vertrek wethouder Peters STAD OMGEVING Minibankschroef EEN CARRIERE IN DE HORECA BEGINT BIJ ASB SOMS BOVEN AAN DE LADDER „Ik vertrek met een onbevredigd gevoel' Heen speciaalzaken innen afsluiting van eestraat overleven" uitzendbureau Schoenenmaniak weer actief VVD, CDA EN D66: ZEVENDE WETHOUDER KAN NU WEG - PvdA praat vandaag over vervulling van vacature 'VEEL CHEMISCH AFVAL OP VUILSTORT ROOMBURG' ilk j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Ccidóë Goma/nt DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGINA 13 Alleen speci- Hen hebben een kans iluiting van de Bree- te overleven. Dat is ïening van J. van ex-voorzitter van de to en nu nog be- lid van de KNOV- ng Leiden. ns Van Zijp, die zelf ja- ig een rijwielhandel wordt de Breestraat le afsluiting te onaan- :lijk voor het winke- publiek. „De mensen n er hun auto niet kwijt. Wat doen ze parkeren ze hem anders en gaan naar 3 S aarlemmerstraat. Daar bovendien een stuk ge- e winkelen, een promenade wordt eestraat nooit. Alleen i ls die niet in de Haar- k trstraat te vinden zijn, i een kans op de Bree- De winkeliers moeten deD' voorkomen dat er twee vrij wel identieke winkelcentra ontstaan, want dat werkt nergens in Nederland". Het zou het beste zijn om de Breestraat ook overdag voor auto's open te stellen en er dure parkeerplaatsen aan te leggen, meent Van Zijp. „De mensen komen dan gericht winkelen. Ze kopen iets spe ciaals; iets duurs waar ze best een paar gulden parkeergeld voor willen betalen. Het is alleen jammer dat de meer derheid van de gemeente raad dat niet wil". Van Zijp noemt de roep van de Breestraat-winkeliers om een parkeergarage in de Aal- marktschool „niet erg ver standig". „Dat is politiek on haalbaar en op die manier benadeel je de martklieden. Die zitten daar vast gebak ken. De winkeliers zouden beter naar andere oplossin gen kunnen zoeken". (ADVERTENTIE) D c Banenladdcr van ASB is een barometer voor de stand van zaken op de arbeidsmarkt. Speciaal voor mensen die op zoek zijn naar een baan in de horeca, heeft ASB een Banenladder gemaakt, een actuele selectie van de meest gevraagde beroepen in deze branche. Het is daardoor een nuttig, middel om uw kansen op de arbeidsmarkt te schatten. En uiteraard om te zien in welke functie u bij ASB snel aan de slag kunt. Voor informatie over deze functies, of over de honderden andere banen die ASB heeft, bent u van harte wel kom bij één van onze 70 vestigingen. U kunt ook bellen met de volgen de telefoonnummers 01820-24455 070-904311 070-469446 015-125870 079-165855 enier in mm restaurantkeiners kamermeisjes kantineservcersters huisdames koks receptionistes counterbedienden schoonmaakpersoneel bedrijfsleiders cafékelners WERK MET PLEZIER „Besluit direct nemen" (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „De vraag hoe ernstig de situatie in Leiden is, is eigenlijk niet relevant", vindt Van der Pluijm. „De incidenten die zijn voorgekomen, rechtvaardigen een dergelijk besluit". Hij wil dat het besluit „direct" wordt genomen. Daarom voelt hij ook niet zo veel voor het voorstel van de directie juridische za ken van de gemeente om de bepaling mee te nemen in de notitie die de projectgroep „Schone Stad" momenteel maakt. Daarin worden onder andere voorstellen gedaan om de vervuiling van de binnenstad te bestrijden. Zo zouden honden alleen op bepaal de „stroken" los mogen lopen en zou de eigenaar van de hond verplicht moeten worden de uitwerpselen van zijn huisdier te verwijderen. De verwachting is dat deze plannen voor de zo mervakantie worden afgerond. Het enige raadslid dat „sceptisch" staat tegenover het voorstel van Van der Pluijm, is P. Langenberg van D66. „Het is niet zo dat het ras als zodanig kwaadaardig is", aldus Langenberg die liever zou hebben dat er van geval tot geval bekeken wordt of een hond een muilkorf moet dragen. Van der Pluijm gaat het voorstel verder uitwerken. Nader onderzoek in strafzaak tegen hoofdagenten DEN HAAG/LEIDEN De rechtbank heeft vanmorgen nog geen uitspraak gedaan in de rechtszaak tegen drie hoofdagenten die zich op nieuwjaarsochtend zouden hebben schuldig ge maakt aan openbare geweldpleging en mishande ling. Het onderzoek naar de gedragingen van de agenten wordt op 17 mei voortgezet. Er zouden in middels meerdere belastende getuigenissen zijn. De drie agenten, afkomstig uit Leiden en Alphen, waren tijdens de jaarwisseling bij elkaar in Al phen. Toen er 's nachts ongeregeldheden uitbra ken, boden ze aan de dienstdoende politie hun diensten aan. Dat werd echter geweigerd. Enige tijd later zou het aggressieve drietal een groepje jongeren hebben aangevallen. Tegen de drie werd veertien dagen geleden vier weken voorwaardelij ke celstraf en een boete van duizend gulden ge ëist. LEIDEN Een inwoonster van Leiden is zondagavond op de Gooimeerlaan lastig ge vallen door de schoenenfetisjist die al langer in Leiden rondwaart. De vrouw fietste op het fietspad langs de Gooimeerlaan en werd ingehaald door een man op de fiets. Hij greep haar bij haar arm en beval de vrouw haar schoenen af te geven. De vrouw vlucht te evenwel en liet haar fiets achter op het fietspad. Toen ze de fiets later op ging halen kwam ze de man nogmaals tegen, maar toen liet hij haar ongemoeid. Het signalement komt overeen met eerdere beschrijvingen: ongeveer 25 jaar, blond stekelig haar, grote ogen en ongeveer 1.80 meter lang. De ma niak droeg zondagavond een groen jack en een spijkerbroek. LEIDEN Het vertrek van wethouder J. Peters is als een bom ingeslagen in de Leidse politiek. Weliswaar circuleerden in zeer beperkte kring geruchten over de poging van de PvdA-wethouder om elders aan de slag te komen, voor het overgro te deel van ook zijn frac tiegenoten was het volko men nieuw. In een eerste reactie zwaaien raadsle den van alle fracties hem veel lof toe en spreken van een zwaar verlies voor het college van B en W. Alleen het CDA noemt zijn handelwijze politiek ongelukkig. CDA, VVD en D66 vin den dat er geen opvolger voor Peters hoeft te ko men en dat zijn porte feuille kan worden ver deeld over de zes reste rende wethouders. „Heel plezierig voor Peters, maar minder elegant tegen over de kiezer", vindt CDA- fractievoorzitter J. Walen kamp de stap van Peters. „Pe ters houdt zich nu bezig met meerdere zwaar beladen kwesties, die over twee jaar belangrijke verkiezingsitems worden. Als hij die niet voor zijn vertrek kan afronden, moet hij ze met onmiddellijke ingang laten-rusten en de be sluiten daarover aan zijn op volger overlaten. Stel nu eens dat wij een motie van wan trouwen of afkeuring tegen Peters willen indienen naar aanleiding van het besluit over de Breestraat, dan zou hij daar gewoon om kunnen lachen. De kiezer kan hem daarover bij de volgende ver kiezingen ook niet meer aan spreken". Walenkamp noemt Peters een krachtig bestuurder die een zeer prominente plaats innam in het college. „Ik ben het vaak niet met hem eens ge weest, maar ik heb altijd grote waardering voor hem gehad". VVD-fractieleider M. van der Nat sluit zich daar bij aan. Ook hij signaleert het pro bleem dat Peters niet tot de orde kan worden geroepen in geval van „wanbeleid", maar hij verwacht niet dat dat no dig zal zijn. „Wie het niet eens is met zijn beleid, moet bij de volgende verkiezingen ge woon niet op de PvdA stem men. Het grootste deel van zijn fractie is het tenslotte met zijn verkeersbeleid eens". Van der Nat wil de beslissing over de Breestraat niet langer uitstellen. „Iedereen heeft er nu wel zijn mening over ge vormd". PvdA-raadslid L. Beijen vindt het „een klap voor Leiden dat zo'n uitstekende wethouder vertrekt. Een onprettige ge beurtenis die vertraging zal opleveren in het vele werk dat hij nog te doen had". CDA, VVD en D66 vinden dat de plaats van Peters niet door iemand anders hoeft te worden opgevuld. In 1986 be sloten PvdA, VVD en Links Leiden tot de instelling van een zevende wethouder. De VVD ging daar slechts mee akkoord om niet uit de colle geboot te vallen. Nu Peters opstapt, vindt Van der Nat het goed om zijn portefeuille over de zes resterende wet houders te verdelen. Walen kamp noemt dit idee, gister middag ad rem gelanceerd door J. Hoekema (D66), „zeer voor de hand liggend". De drie fracties willen Peters' ze tel onbezet laten, omdat daar jaarlijks twee ton mee wordt bespaard en zij een zevende wethouder niet noodzakelijk achten om de stad goed te kunnen besturen. „Voor dit college waren er ook nooit meer dan zes wethouders", al dus Hoekema. LEIDEN Over de mo gelijke opvolger van wet houder Peters kon PvdA- fractievoorzitter M. van der Molen gisteren nog geen enkele mededeling doen. „Morgen hebben we fractievergadering, dan komt het aan de orde". Van der Molen wilde niet ingaan op de vraag of er een raadslid is die duide lijk kandidaat is voor de o- pengevallen plaats. Ook wilde ze zich niet uitlaten over de mogelijkheid dat zij zelf Peters opvolgt: „Dat moet je me nu niet vragen". Voor Van der Molen kwam het nieuws van Peters vertrek gister ochtend „behoorlijk on verwacht". „Hij heeft twee jaar geleden al aangekon digd dat hij eventueel zou uitkijken naar een andere baan, maar van deze solli citatie wist ik niets af", al dus Van der Molen, die van mening is dat Peters het volste recht had om zijn sollicitatie geheim te houden. De fractievoorzitter vindt het „natuurlijk jammer" dat de wethouder de Leid se politiek verlaat. „Ik hoop dat hij in staat is om zaken af te ronden zoals de Breestraatproblematiek en het bebouwen van open plekken in de stad". Van der Molen noemt haar partijgenoot een „krachtige wethouder". Ze roemt met name het beleid dat Peters heeft gevoerd met betrekking tot de Breestraat. „Die zaak heeft heel lang in een impasse gezeten. Er waren veel verschillende meningen over, en Peters zag kans openingen te creëren. Dat is naar mijn idee een aar dig resultaat". Voorts gaf Peters de bur gers het gevoel dat er naar hen werd geluisterd, denkt Van der Molen. „Ik heb vaak van insprekers ge hoord dat ze vonden dat ze goed werden onthaald tij dens zijn commissieverga deringen", aldus het PvdA-raadslid. Wethouder J. Peters. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Wethouder J. Pe ters vertrekt plotseling uit de Leidse politiek. Peters treedt per 15 augustus in dienst van het ministerie van VROM, waar hij directeur bestuursza ken van het directoraat-gene raal milieubeheer wordt. Een eventuele opvolger is nog niet bekend. In een toelichting op zijn verrassende vertrek bena drukt Peters, die verkeer,- ruimtelijke ordening en milieu in zijn portefeuille heeft zitten, dat hij niet uit Leiden weggaat omdat hij het er niet meer naar zijn zin heeft. „Integendeel. Ik vind het een ontzettend leuke baan. Ik was zelfs liever een jaar later weggegaan, omdat ik nu verschillende projecten niet kan afmaken. Ik denk daarbij aan de afsluiting van de Bree straat en de inbreidingsplan- nen. Dat zijn hete hangijzers in Leiden en het geeft een onbe vredigend gevoel dat ik dat nu niet kan afronden". Dat Peters desondanks per 15 augustus naar VROM gaat, komt naar zijn zeggon „omdat dit een unieke kans was. Banen als deze zijn bijzonder schaars. Toen ik in januari die adver tentie zag staan, heb ik me niet lang bedacht. Milieu is een ter rein waar ik me nauw bij be trokken voel. Om daarop een belangrijke post te kunnen be zetten spreekt me enorm aan". Peters, die zes jaar geleden wet houder werd, voelt zich geen „verrader" van het college. „Toen ik aan mijn tweede pe riode van vier jaar begon, heb ik gezegd dat ik mogelijk na twee jaar naar iets anders zou gaan uitkijken. Dat heeft het voltallige college geaccepteerd. Van deze sollicitatie heb ik nie mand op de hoogte gesteld, om dat ik dat niet nodig vond. Het is gebruikelijk om daarover pas op het laatste moment medede lingen te doen". Peters kijkt met genoegen terug op zijn po litieke loopbaan in Leiden. Hoogtepunt daarin noemt hij de omvangrijke stadsvernieuwing waar hij zich altijd sterk voor heeft gemaakt. „Toen de Inte rim Saldo Regeling werd opge heven, viel er een groot finan cieel gat voor de stadsvernieu wing. Ik heb er sterk voor ge pleit een apart fonds op te rich ten en een investeringspro gramma op te stellen. Dat heeft resultaat gehad". Een ander hoogtepunt noemt de wethou der de snelheid waarmee het bestemmingsplan Leeuwen hoek dusdanig werd gewijzigd, dat de gemeente daar een hoog waardig bedrijventerrein kon vestigen. „Echte dieptepunten" kan Peters zich niet herinneren uit zijn carrière als wethouder. „Maar wat helemaal aan mij kan worden toegeschreven, is het verdwijnen van de markt van de Hooglandse Kerkgracht. Ik heb de aanleg van riolering daar er doorheen gedrukt, met het gevolg dat de markt er is verdwenen. Dat is zonde, want een markt op die plaats is juist zo belangrijk voor de verbin ding van de Haarlemmerstraat en de Breestraat". Een eventue le opvolger van Peters is nog niet bekend, nu hij zijn sollici tatie tot het laatste moment ge heim heeft gehouden. De PvdA-fractie vergadert van daag over de kwestie. Peters: „Mijn opvolger vindt bepaald geen gespreid bedje, nu enkele kwesties volop in de belangstel ling staan. Ik zal proberen hem zo goed mogelijk in te werken in de tijd die mij in Leiden nog rest". Goekoop: Aantal wethouders nu nog niet verminderen LEIDEN Het lijkt burgemeester C. Goekoop niet verstandig om op dit moment te besluiten het aantal wethouders in Leiden terug te brengen van zeven tot zes. „Dat is een dusdanige in greep, ook in de politieke verhoudingen, dat ik zeg: daar moeten we nu niet toe overgaan". Wel gaan er volgens Goekoop al lan ger binnen het college duidelijk stemmen op om in een nieuw college dat na de verkiezingen zal worden gevormd met „min der wethouders" verder te gaan. „Wat er nu gaat gebeuren, is in eerste instantie de verantwoordelijkheid van de PvdA. Die moet met een voorstel komen", aldus Goekoop. Wettelijk is er volgens de burgemeester geen enkele noodzaak om de vacature van Pe ters direct te vervullen. „Persoonlijke belangen en relaties" spe len hierbij volgens hem ook een rol. Hij verduidelijkt: „Wie is de zevende wethouder die moet verdwijnen als er over twee ^aar wordt besloten met een wethouder minder verder te gaan?' „Een ander feit is echter", vervolgt Goekoop, „dat wethouder Tesselaar heeft aangekondigd over twee jaar weg te gaan. Dat maakt de discussie misschien wat gemakkelijker". Overigens vindt Goekoop het „niet zo'n slechte zaak" dat een nieuw collegelid nu zijn intrede kan doen en kan worden inge werkt. „Het was lastiger geweest als Peters net als Tesselaar over twee jaar zou zijn weggegaan". Nadelen van het tussentijd se vertrek ziet Goekoop echter ook: „Er zijn zaken die hij nu niet kan afmaken". De burgemeester noemt Peters „een scherp intellectuele geest die uitstekend kan analyseren". „We zullen een markante stem missen. Ook binnen het college liet hij de kaas bepaald niet van zijn brood eten". Het vertrek van Peters noemt Goekoop ook een „verzwakking voor de PvdA-fractie". „Peters is jarenlang fractievoorzitter geweest. Hij heeft toen een duidelijke rol gespeeld, zo was hij bijvoorbeeld een groot voor vechter van meer openheid in het politiebeleid". Tijdens discus sies binnen het college hamerde Peters vaak op de vrijheid van meningsuiting, zegt Goekoop. Overigens vindt de burgemeester het een „goeie zaak" wanneer een college af en toe „nieuw bloed" krijgt. „Maar het hangt af van de kwaliteiten van de be trokkenen of je uiteindelijk kunt zeggen of de verandering ook een verbetering is", aldus Goekoop die niets afwist van de solli citatie van Peters. „Maar ik kan me van meerdere wethouders voorstellen dat ze uitkijken naar een andere baan". LEIDEN Getuigen hebben verklaard dat er rond 1970 grote hoeveelheden chemisch afval van Sikkens en andere bedrijven op Roomburg is ge stort. Ook zouden er vele plas tic vaten liggen met een be dwelmende inhoud. Een voormalig chauffeur van de firma Barthen verklaart dat jjiij chemisch afval heeft gestort van het bedrijf Mepaco in Leiden en afgewerkte olie van LIAM/Kempeneers. Hij zegt ook dat hij verfresten en schoonmaakmiddelen heeft gestort van twee bedrijven uit Sassenheim. De man heeft „herhaalde malen" gezien dat doorgeroeste en afgekeurde bussen verf van Sikkens wer den gestort, alsmede chemica liën *an Fasson. Een andere getuige zegt dat ook Olga bedrijfsafval naar de belt liet brengen en dat veel beschadigd materiaal van Sik kens is gestort na de brand in 1968. De man verklaart dat hij verschillende keren heeft ge zien dat er duizenden plastic vaten op de belt lagen, waar van hij er wel eens een open maakte. „Dan werd ik bijna bedwelmd door de lucht, die van de vloeistof uit dat vat kwam". Hij beweert verder dat de slakken van de vuilver branding een tijd lang op Roomburg zijn gestort. De getuigen ziin door tussen komst van de Socialistiese Partij in contact gebracht met de gemeente. Er was vanoch tend niemand bereikbaar voor commentaar. Deze minibankschrot. voorkomt dat u een hand tekort komi jij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: (voor controle bezorging) I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro 170.93 Stuur als dank het bankschroefje naar j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar I J Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 25CÖ VD Den Haag Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13