Kerkelijk solidariteitsfonds grote steden GOP wil macht Vaticaan ondergraven Vaticaanse bibliotheek laatste grote jachtgebied voor geleerden CcidócSouian >weer 'GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Protest tegen stuk over rol kerk in nazi-Duitsland Revalidatie W fonds fieidaeSoinmit MAANDAG 25 APRIL 1988 PA® 11 Bijbelgenootschappen kunnen vraag naar bijbels niet aan HAARLEM De ruim honderd bijbelgenootschappen in de wereld kunnen de vraag naar bijbels niet aan. Vorig jaar wer den 24 miljoen bijbels en nieuwe testamenten geleverd, maar vooral in de Derde Wereld is de vraag veel groter dan het aan bod. Dat blijkt uit cijfers van de wereldbond van bijbelgenoot schappen in Stuttgart. De bijbelgenootschappen hebben behal ve bijbels en nieuwe testamenten ook 30 miljoen losse bijbel boeken uitgegeven, vaak in talen waarin nog geen volledige bijbel beschikbaar is. Voorts zijn 56 miljoen bijbeluitgaven in eenvoudige taal verschenen voor mensen die alfabetiserings cursussen volgen. In veel Derde Wereldlanden wordt gemid deld vijf gulden toegelegd op elke geleverde bijbel. PTL verliest recht op belastingvoordelen ATLANTA De omroep „Praise the Lord" (PTL) van televi sie-evangelist Jim Bakker heeft vrijdag de belastingvoordelen verloren die in de Verenigde Staten voor de meeste religieuze instellingen gelden. De beslissing van de inspectie betekent on der meer dat de PTL-gelovigen hun giften aan het televisiesta tion niet meer kunnen aftrekken van hun inkomen, wat het minder aantrekkelijk maakt geld aan PTL te schenken. PTL kreeg het vorig jaar moeilijk, toen Jim Bakker werd gedwon gen toe te geven dat hij overspel had gepleegd. Vervolgens vroeg PTL faillissement aan en is nu bezig een andere juridi sche structuur voor de organisatie te bedenken. Tegenspoed is moeilijk te dragen, voorspoed nog moeilijker INITIATIEF HERVORMDE SYNODE: DOORN De Hervorm de synode heeft zaterdag aangedrongen op een so lidariteitsfonds voor armlastige gemeenten in de grote steden. Met al gemene stemmen nam de synode tijdens de voorjaarsvergadering te Doorn een desbetreffen de motie van ouderling M. Geleijnse uit Rotter dam aan. De synode wijdde een in formatieve bespreking aan de nota van het be raad grote steden, waarin vertegenwoordigers uit Hervormd Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zitting hebben. Gezien de „verontrustende situatie" in de grote steden dient de synode slagvaardig te handelen omdat het on verantwoord zou zijn in de steden de zaken op hun be loop te laten, aldus de nota. Er rees ook protest tegen dit sombere beeld: er gebeuren immers nog allerlei 'leuke dingen', er groeit een nieuwe kerk van onderop, zo betoog de de Haagse predikant ds. J. Wilzing, die met deze opmer king de handen op elkaar kreeg. De formele regelingen over bijvoorbeeld wijkgrenzen en ambten staan vaak haaks op de werkelijkheid van de kerk in de grote stad. Wat niet mag van de kerkorde blijkt soms de enige moge lijkheid om de kerk op een bepaalde plek draaiende te houden. Het moderamen (bestuur) van de synode had ernstige kritiek op het voorstel de binding van wijkgemeente aan de predikantsplaats los te laten en de sacramentsbedie ning aan ouderlingen en kerkvoogden toe te vertrou wen. Het moderamen vroeg zich af of de gemeenten en de Kerk als geheel ermee ge diend zouden zijn wanneer onbevoegden zonder adequa te opleiding de dienst van het woord zouden verzorgen. Ook het voorstel van predi kanten flexibel inzetbare functionarissen te maken, die bovendien niet aan een wijk gemeente zijn gebonden, on dervond kritiek van het mo deramen. Later dit jaar komt de synode op de kwestie terug. Amerikaanse bisschop op bezoek bij Castro HAVANNA Cuba is bereid de politieke gevangen vrij te laten als zij een visum voor de Verenigde Staten krijgen. Dit heeft kardinaal John O'Connor, aartsbisschop van New York, verklaard tijdens zijn bezoek aap Cuba. Het is voor het eerst sinds 1959 dat een Amerikaans bisschop Cuba bezoekt. O'Connor sprak twee uur lang met de Cubaanse leider Fidel Castro. De regering is bereid de bemiddeling van de RK Kerk bij de vrijlating van de politieke gevangenen te accepteren. Er zouden vol gens Castro 453 politieke ge vangenen zijn. Fidel Castro en bisschop O'Connor tijdens de begroeting MUNCHEN De opvoering van Rolf Hochhuths toneel stuk „Der Stellvertreter" over de rol van de katholieke kerk in nazi-Duitsland is verstoord door een deel van het publiek. De premiere van „Der Stell vertreter" in het Munchense Regententheater werd onder broken door bezoekers die „Niet waar" en „Genoeg" riepen. Hen werd het zwijgen opgelegd door andere toe schouwers, die de spelers aan AMERSFOORT De macht van het Vaticaan ondergra ven door deze te negeren en op eigen initiatief pastoraal werkzaam blijven. Dat zijn enkele beleidsvoornemens voor de komende jaren van de vereniging voor gehuwd en ongehuwd priesterschap (GOP). Voorzitter Evert Verheijden wees tijdens de jaarvergade ring zaterdag in Amersfoort op het feit dat de gemiddelde leeftijd van de Nederlandse parochiepriesters momenteel volgens officiële cijfers al ruim 54 jaar is. Over tien jaar zal daarom het aantal paro chiepriesters met 60 procent zijn verminderd. Dan zijn er gemiddeld twee priesters per vijf parochies. De import van buitenlandse priesters, bijvoorbeeld zoals in het aartsbisdom Utrecht uit Polen, biedt volgens hem geen oplossing. Het is zelfs de verkeerde oplossing van de impasse. Verheijden riep de GOP-le- den op zelf aan de slag te gaan. „We zijn verplicht ei gen „loei pastorales" (vind plaatsen van pastoraat) op te zoeken, samen met anderen die erom vragen". Hij zag geen heil in pogingen om het probleem van het verplichte priestercelibaat op te lossen door gesprekken met de ker kelijke autoriteiten: „Hun be doeling is niet je in te scha kelen, maar je te laten voelen dat de Vaticaanse kerk je eventueel barmhartig wil vergeven, meer niet". Het GOP plaatst zich na drukkelijk in de rij van ver nieuwingsbewegingen in de samenleving en de geloofsge meenschap en wil daarin^en pastoraat realiseren waarbij het sacrale aspect wordt inge ruild voor het pastorale. We moeten, aldus Verheijden, de gedachte laten varen dat een gewijd priester een zekere pastorale meerwaarde heeft, ondanks alle voorgewende nederigheid. Het pastoraat Tijdens de jaarvergadering werd ook bekend gemaakt dat de internationale federa tie van gehuwde priesters te Parijs, waarbij circa 20 lan den zijn aangesloten, besloten heeft over twee jaar een in ternationaal congres te hou den over het kerkelijk ambt. Dit congres zal plaats hebben in Nederland en het GOP heeft daarvan de organisatie op zich genomen. het eind van de opvoering een lange, staande ovatie ga ven. „Der Stellvertreter" (De Plaatsvervanger) werd in 1963 geschreven en bracht Hochhuth internationale be kendheid als een van de be langrijkste Duitse toneel schrijvers. In het stuk wordt paus Pius XII en de katholie ke geestelijke verweten dat zij zich niet hebben verzet te gen de nazi-misdaden jegens de joden; de titel duidt op de paus, Gods plaatsvervanger op aarde. Er wordt min of meer betoogd dat zij die ble ven zwijgen over de nazi misdaden, hun morele plicht hebben ontlopen. neelgezelsehap om het stuk weer op de planken te bren gen. Eerder deze week gaf de kardinaal een verklaring uit, waarin stond dat Hochhuths lezing van de kerkelijke hou ding in nazi-Duitsland „on juist is gebleken". „Der Stell vertreter" wordt slechts zel den opgevoerd in Beieren, een zeer katholieke streek. Vroegere aartsbisschop Canterbury overleden LONDEN Lord Ramsey, de vroegere aartsbisschop van Canterbury, is zaterdagmor gen vroeg op 83-jarige leef tijd overleden. Ramsey was aartsbisschop van 1961 tot 1974. Als hoofd van de Anglicaanse kerk is de aartsbisschop van Canterbu ry de geestelijk leider van 70 miljoen Anglicanen in de hele wereld. Ramsey werd opge volgd door Donald Coggan, die op zijn beurt in 1980 met pensioen ging en plaats maakte voor de huidige aartsbisschop, Robert Run de. Tass-directeur op audiëntie bij de paus VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft za terdag de onderdirecteur van het Sovjet-persbureau Tass, Anatoli Krassikov, in privé- audiëntie ontvangen. Over de inhoud van het gesprek, dat slechts tien minuten duurde, werden geen mede delingen verstrekt. Krassikov heeft jarenlang als Tass-correspondent in Rome gewerkt. Afgelopen woens dag zei hij dat de betrekkin- jen tussen de Sovjetunie en iet Vaticaan de laatste tijd zijn verbeterd. De Sovjetunie heeft de paus echter niet uitgenodigd om de viering van het 1000-jarig bestaan van de Russisch-Or- thodoxe Kerk in juni bij te wonen. Het zint Moskou niet dat de RK Kerk de na-oor- logse grenzen van de Sovjet unie nog steeds niet heeft er kend. VATICAANSTAD Voor geleerden en studenten is de bibliotheek van het Vaticaan misschien wel het laatste gro te jachtgebied waar zij een grote schat kunnen opdelven. De boeken zijn wel in kaart gebracht, maar nooit uitput tend onderzocht en de 150.000 manuscripten tek sten op boomschors, papyrus, perkament en papier kun nen voor de oplettende lezer nog altijd iets volkomen nieuws opleveren. Sinds paus Leo XIII aan het eind van de vorige eeuw de regels voor toegang tot de bi bliotheek versoepelde, heb ben specialisten uit tal van landen de weg naar de toe gangsdeuren in het hart van Vaticaanstad gevonden. Het binnenterrein, eens het pri- vé-terrein van de monsignori van de Curie, herbergt tegen woordig tussen de 150 en 200 wetenschappelijke onderzoe kers per dag. Evenals de mu sea in Rome is ook de biblio theek alleen 's ochtends open. De onderzoekers zitten in een helder verlichte lees zaal aan antieke houten ta fels onder een plafond met fresco's uit de renaissance. Als men goed luistert, hoort men het zacht de bladzijden omslaan. Hier maken weten schappelijke onderzoekers carrière. Een paar weken geleden ver diepte een jezuïet uit India zich in een tekst op een stuk vastgenaaide boomschors van 2,5 bij 100 centimeter. Het 350 jaar oude document, vol vreemde tekens, was belang rijk voor zijn studie over de Malayalamtaal in India. Een Chinese onderzoeker, net in Rome aangekomen, kreeg een rondleiding. Hij wilde een paar van de vele manuscripten onderzoeken die in de zeventiende eeuw door onder anderen de be faamde missionaris Matteo Ricci uit China naar Rome zijn overgebracht. Een vrouw uit Italië zocht in het kaart systeem ijverig naar een edi tie uit 14/7 van Dantes Divi- na Comedia. Zij had dat boek nodig omdat het in de kant lijn aantekeningen bevat van de dichter en humanist kar dinaal Pietro Bembo, over wie zij een proefschrift voor bereidt. Een hoogleraar of iemand die een proefschrift voorbereidt, hoeft niet veel moeite te doen om in de bibliotheek te worden toegelaten. Hij of zij moet zich kunnen identifice- De Vaticaanse bibliotheek. Op de voorgrond de Obstenrijkse kardinaal Stickier, de vroegere bibliothecaris van de bibliotheek. FOTO: PR ren (een aanbevelingsbrief van een universiteit kan veel nut hebben) en moet kunnen uitleggen waarom bestude ring van manuscripten uit de bibliotheek voor het onder zoek van wezenlijk belang is. Een bezoeker moet eerst langs de „bergkamer" voorbij het standbeeld van St. Tho mas van Aquino. Daar moet hij de tas, jas en paraplu in een kastje opbergen alvorens de bibliotheek binnen te gaan. Het is een veiligheids maatregel, hoewel het maar zeer zelden gebeurt dat er iets uit de bibliotheek wordt gestolen. In de leeszaal staan op elke tafel de regels voor het ge bruik van de boeken en ma nuscripten vermeld. Zo mag de lezer bij het omslaan van een pagina geen pen in de hand hebben en moet het boek altijd op de boekhou ders blijven liggen. Verder mogen bezoekers niet met hun vinger „meelezen". Elke bezoeker krijgt twee houten pinnen waarin de boekhouders passen. Daarom zal men in de Vaticaanse bi bliotheek nooit het gekraak van de rug van een boek ho ren. Geen van de manuscrip ten of boeken kan natuurlijk uit de boekhouders worden gehaald, maar zij kunnen wel gefotocopieerd worden. Som mige ziin zelfs op microfilm beschikbaar. Op dit moment overweegt de leiding van de bibliotheek de invoering van een computer project dat de toegang tot de manuscripten enorm zou ver gemakkelijken en misschien een reis naar Rome overbo dig zou maken. Verstopt ach ter stapels oude lijsten be vindt zich het computercen trum dat pas twee jaar oud is. Nu kan een handvol mede werkers informatie geven over alle aanwinsten. Maar als het project doorgaat, zou het gehele bestand van boe ken en manuscripten in de computer worden opgeslagen. Volgens het hoofd van de bi bliotheek, pater Leonard Boyle, zullen drie medewer kers daar tien jaar voor nodig hebben. Het projéct zou 5 miljoen dollar (ruim 9 mil joen gulden) kosten. Een be slissing over het doorgaan van het project is binnen een paar maanden te verwach ten. Het duurt ongeveer een kwartier voordat een boek of manuscript is gevonden. Vele ervan zijn al tientallen jaren niet aangeraakt, maar zelfs de beroemdste en meest ge raadpleegde werken kunnen iets nieuws opleveren. Zo sloeg een Amerikaanse hoog leraar vorige zomer de „Pala- tijnse Vergilius" open, een boek dat al door vele classici is geraadpleegd. Maar door de manier waarop het zon licht de leeszaal binnen kwam, werd deze keer een noot in de kantlijn zichtbaar. De hoogleraar ontdekte bij nadere bestudering maar liefst meer dan 700 van deze bijna onzichtbare, inktloze noten. Hij bereidt nu een pu- blikatie over deze belangrijke ontdekking voor. De noten blijken namelijk een uniek commentaar op Vergilius uit de negende eeuw 'op te leve ren. Ook schoonmaaksters doen soms een belangrijke ontdek king. Toen pas geleden een plank met boeken werd ver wijderd, ontdekten zij een zak met vellen papier uit de jaren '60 van de vorige eeuw. Het bleek te gaan om een unieke collectie van schot schriften tegen de paus, voor zien van satirische tekenin gen. Boyle denkt dat de tas daar is neergezet door een medewerker van de biblio theek en daarna in vergetel heid is geraakt. Nu behoren zij tot de collectie. Dat maakt duidelijk waarom de bibliotheek van het Vati caan zo verleidelijk is voor de studenten en hoogleraren die hier hun tijd doorbren gen: in deze schat aan bron nenmateriaal is veel meer te vinden dan op het eerste ge zicht lijkt. Dolmans kruistocht Er hoeft uiteraard niet te worden getwijfeld aaïtÉ woorden van kamervoorzitter Dolman, dat hij tevoren leg heeft gevoerd met kamerleden van CDA, VVD en over de toespraak die hij vorige week heeft afgestoken rael, dat zijn veertig jarig bestaan herdenkt. Met die i heeft hij echter de bevreemding over de gang van zakei ef weggenomen. NlET zozeer gaat het daarbij over wét Dolman heeft ge»r maar wel over zijn pretentie te spreken namens het N landse volk en over de bijzondere situatie die op dat mo tussen ons land en Israel bestond. Nadat premier Lubbt y minister Van den Broek hadden moeten afzien van hu plande trip naar Israel wekte de kamervoorzitter sterk j druk de rol van de thuisgebleven regeringsdelegatie o\ j willen nemen. Hu vertolkte de gemengde Nederlandse gevoelens b| Israëlische staatsjubileum: vreugde over het voortbe|g van een joodse staat die zoveel stormen moest doorstaa tegelijk bezorgdheid over de toekomst van Israel dat ie heug en meug de oneigenlijke rol van bezettingsmacht s in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever. Daarbij ver! de hij te spreken „namens het volk dat ik vertegenwooi De voorzitter van de Tweede Kamer kan in voorkom gevallen zijn (PvdA-)kiezers of het Nederlandse parket vertegenwoordigen en als het zo uitkomt ook wel „het v e al hebben we daar in eerste instantie de regering voor dens het privé-bezoek, waarvoor hij was uitgenodigd het Israëlische Rode Kruis, vertegenwoordigde hij echte sluitend en alleen meneer Dolman en kon hij hoogui ij individuele opvattingen ten beste geven. De zo aan regeia^ voorschrifterf^gehechte kamervoorzitter moet niet verl^ zijn als hij daarover wordt gekapitteld. DOLMAN heeft de algemene opinie van ons land e 'en officiële regeringsstandpunt over veertig jaar Isra<^a' over de Palestijnse kwestie inhoudelijk overigens wel 0| weergegeven. Dat blijkt ook als zijn toespraak wordt vei ken met de rede die premier Lubbers gisteravond in An eb dam heeft gehouden. Maar Dolman heeft zich ten onr een rol aangemeten die althans op dit moment niet de DAT was des te pijnlijker omdat het de schijn wekte hij namens het parlement een diplomatiek karwei vaiv kabinet heeft willen afmaken. Zo'n vermenging van ve woordelijkheden is uit den boze. Juist van de voorzitter 10t de Kamer, die als geen ander de staatsrechtelijke balanEan sen regering en parlement in evenwicht behoort te hoi f zou men zo'n uitglijder niet verwachten. HET is los daarvan de vraag in hoeverre dragers van en bare ambten op persoonlijke titel politiek geladen boodsce pen in hun reiskoffer moeten meenemen. Publieke furn narissen die ergens op privé-bezoek gaan, doen er goeden< de officiële circuits te vermijden. Als ze er toch versch en hun mond niet kunnen houden, dienen ze zich bij keur te beperken tot borrelpraat. en toe zon, vooral meer noorden. Middagtemperatuur v itlé tot 14 graden. Alpengebied: half tot zwaar bei e Af en toe wat regen of enkele Ie het meest aan de Alpen-zuii et Middagtemperatuur in de dale rini de noordzijde tot 13 en de zui soms tot 17 graden. Spanje. Portugal: in het noorde en tot zwaar bewolkt en hier en loc een bui, meer naar het zuide igd zonnig. Middagtemperatuur v a( graden in het noorden via 19 g het midden tot 20 a 24 grada' zuid-Portugal. het zuiden e Wolkenvelden DE BILT (KNMI) - Er komt meer bewolking maar het blijft droog. Langzaam dringt bewolking van de Noordzee naar het zuiden op. Dinsdag zijn er wolkenvelden waar door de temperatuur in de nacht minder laag wordt dan de voorgaande nachten. Over dag komt er nog niet veel ver andering in de temperatuur. Dit weer wordt bepaald door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven het noor den van de Noordzee ligt. Aan de zuidflank hiervan dringt iets vochtiger lucht ons land binnen, waardoor de bewol king ontstaat. Op iets langere termijn vormt zich in de bo venlucht een kleine storing die op het eind van de week bij ons beheerst. Weersvooruitzichten voor di- Rotterdam onbow. verse Europese landen, geldig vhsLmgen tbewT' voor dinsdag en woensdag: zd Limburg onbew. Aberdeen regen Athene niet ontv Barcelona zw.bew. Zuid-Scandinavie: zonnig en koud. Berlijn l.bew. Middagtemperatuur van 4 graden Bordeaux mist meer naar net noorden tot 8 graden Srli^se' kniÏ!fw" in het zuiden en westen, 's Nachts 5ub^ew: lichte, landinwaarts "soms matige Italië. Joegoslavische kust: v lijk bewolkt. Vooral in de m avond plaatselijk regen of buie meest landinwaarts in berga gebieden. Middagtemperatuur graden in het noorden tot 21 jrc in zuid-Italie. S 'v l!lw WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam l.bew. 10 I il: Britse Eilanden: in Ierland veel be wolking en vooral in het westen eni ge regen. In Groot-Brittannie droog en vooral in het zuidoosten zon. Mid- dagtmeperatuur van 10 graden in het oosten tot 14 graden in het zuidwes- Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: flinke perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur van 8 graden in Denemarken tot 11 graden meer naar het zuidwesten. Frankrijk: dinsdag in het midden en zuidoosten plaatselijk buten, overi gens af en toe zon, vooral in het noordwesten. Middagtemperatuur van 12 graden in het noordwesten tot 17 graden in het zuiden. Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Luxemburg onbew. Ui!-: eef 3 am< DE Al meer dan 25 jaar helpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Nationaal Voor informatie: J. F. Kennedylaon 101 3981 GB BUNNIK tel.:03405-63244

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2