Ceidóc ©owatit s- Extreem- rechts in opmars in Frankri jk "0 Promotie SPINAZIE EN KIP 3 4 13 14 15 16 Agressieve uitspraak voorzitter Real Madrid MITTERRAND BLIJFT FAVORIET IN STRIJD MET CHIRAC CDA: —fvrettelijk -erbod erplichte idstest 1 De Koning: zwartwerken horeca terugdringen Onderdak verleend, inboedel verdwenen Alphense voetbalcoach mishandelt arbiter £cid6cSouaaitt Maandag 25 april 1988 79e jaargang no. 24097 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende lot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93,jaarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur J J. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. HET WEER Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 2 graden, middagtemperatuur rond 10 graden. Matige noord oosten wind. Zon op: 06.20, onder 20.55; hoog water Scheveningen: 12.33; laag water: 06.02 en 20.06. oodstraf geëist gen Demjanjuk RUZALEM De aanklager in proces tegen de vermeende logsmisdadiger John Demjan- hceft vanmorgen de doodstraf ist. De uitspraak werd in de ip van de dag verwacht. „De dachte was geen klein radertje de nazi-machine; hij was een iot crimineel, een aartsmoorde- aldus aanklager Yona Blatt- „an het begin van de zitting, ij pleegde de gruwelijkse daden icnhandig, vermoordde tiendui- iden mensen met onvoorstëlba- wreedheid". „Wij stellen vast ide enige straf die tegen de ver- chte kan worden uitgesproken doodstraf is", aldus Blattman. Mythische vlucht Daedalus nagebootst SANTORINI De Griekse wielerkampioen Kanellos Kanello- poulos is er zaterdag in geslaagd de mythische vlucht van Dae dalus en zijn zoon Icarus na te bootsen en tevens een wereldre cord te vestigen. In zijn vederlichte (33 kilo) met spierkracht aangedreven vliegtuig vloog Kanellopoulos in 3 uur en 54 mi nuten van Kreta naar het eiland Santorini. De vlucht van 118 kilometer eindigde een paar meter vóór het strand van Santori ni in de golven, nadat het vliegtuigje door een rukwind onklaar was geraakt. De wielrenner legde de laatste meters zwemmend af en kwam lachend aan het strand. Volgens de 3500 jaar oude mythe maakte Daedalus de vlucht over de Aegeische Zee op vleugels van veren en was. Daedalus kwam veilig aan maar zijn zoon Icarus vloog te dicht naar de zon, zodat zijn vleugels smol ten waarna hij in zee viel en verdronk. Kanellopoulos bediende zich van moderner hulpmiddelen. Zijn „Deadalus 88" had een uitgekiend (trap)aandrijfmechanisme en was van nieuwe sterke materialen geconstrueerd. Het vorige record „luchtfietsen" was gevestigd met een prototype van de Daedalus en stond op een afstand van 59,6 kilometer. (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID Ramon Mendoza, de voorzitter van Real Madrid, heeft zijn spelers opdracht willen ge ven Ronald Koeman uit het veld te trappen, indien de PSV'er van de UEFA toestemming had gekre gen mee te spelen in de Europa- Cupwedstrijd in Eindhoven vorige week woensdag. Dat verklaarde hij in een interview met de Italiaanse sportkrant La Gazetta dello Sport. Voorzover bekend heeft de UEFA nog geen stappen ondernomen om Mendoza nader aan de tand te voelen. Ronald Koeman werd vanwege soortgelijke agressieve uitspraken in een Nederlands sportweekblad door de UEFA voor één duel geschorst, waardoor hij de tweede halve-fina- lewedstrijd om de Europa Cup voor landskampi""* nen, PSV-Real Madrid, niet mocht meespelen. ruchten met ijs ittelers in de Betuwe maken zich ernstige zorgen over de flin- 1 nachtvorst die hun boomgaarden bedreigt. Door de bomen te sproeien wordt er een laag ijs om de bloemknoppen gevormd moet voorkomem dat de tere vruchtknoppen door de kou in aangetast. foto: anp J irden atuurgebied door bosbrand verwoest tUNEN Door een bosbrand is gistermiddag in Drunen hectare beschermd natuurgebied verloren gegaan. De nd, die woedde in het gebied Plantloon, ontstond door on- tende oorzaak omstreeks vier uur. Aan het begin van de ond waren brandweerkorpsen uit Drunen, Kaatsheuvel, aalwijk en Tilburg nog druk aan het nablussen. Vooral ide en jonge aanplant werden een prooi van de vlammen. i M H Mi (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Het vreem delingenvraagstuk zou weieens hèt thema kun nen worden van de tweede ronde van de Franse presidentsverkie zingen op 8 mei. Dat is het resultaat van de gro te winst die gisteren, in de eerste ronde, werd geboekt door de ex- treem-rechtse kandidaat Jean-Marie Le Pen. Hij kreeg 14,4 procent van de stemmen. Die tweede ronde gaat, zoals werd verwacht, tussen de zittende president, de socia list Frangois Mitterrand, en de conservatieve premier Jacques Chirac. Mitterrand kreeg 34 procent van de stemmen, Chirac 19,9 pro cent. Hij bleef daarmee ruim drie punten voor op zijn li berale rivaal, ex-premier Raymond Barre. Aan de eer ste stemmingsronde nam bij na 82 procent van de 38 mil joen stemgerechtigde Fran sen deel. De uitslag van gisteren heeft de politieke toekomst van Frankrijk minder zeker ge maakt, dan hij er tot voor kort leek uit te zien. Zo was de overwinning van Mitter rand minder overtuigend dan verwacht. Gelet op de matige score van de commu nistische en andere linkse kandidaten, lijkt zijn herver kiezing minder zeker dan aanvankelijk gedacht, hoe wel opiniepeilingen de presi dent nog altijd een ruime eindzege (54 procent) voor spellen. Vooral voor Chirac is de winst van Le Pen een groot probleem. Hij moet een ant woord zien te vinden op de vraag hoe de noodzakelijke steun kan verwerven van ultra-rechts, zonder de steun van midden-groepen te ver liezen. Jean-Marie Le Pen toonde zich bewust van zijn sleutelpositie. Pas op 1 mei, de feestdag van de door hem aanbeden Jeanne d'Are, zal hij zijn kiezers een stemad vies geven. In een eerste re actie liet weten dat hij Chi rac geen cadeautjes zal doen. „Het moet duidelijk zijn dat niets meer mogelijk is zon der de kiezers van het Na tionale Front en tegen hun wil", aldus Le Pen, die van premier Chirac vooral een hardere politiek tegen de buitenlanders verlangt. Pagina: Chirac klem tus sen midden en extreem rechts. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Het Tweede- imerlid Janmaat-Abee DA) wil zonodig met wet- ijke maatregelen voorko- ;n dat mensen tegen hun op aids worden getest. een uitzending van de OS-radio kondigde zij aan standpunt vandaag, in een >at met de regering over de sproblematiek, naar voren zullen brengen. Ook het dA-kamerlid G.J. van Otter- vindt dat er geen sprake ig zijn van verplichte aidstes- ide parlementariërs reageer- n op berichten dat sommige rzekeraars, ook als het gaat levensverzekeringen van der de 200.000 gulden, een Istest afdwingen. Ook wordt druk vanuit de gezondheids- g steeds groter om patiënten ziekenhuizen automatisch te derzoeken op (besmetting ;t) aids. Zestig procent van leden van de Landelijke eniging van operatie-asssis- iten vindt dit noodzakelijk, blijkt uit een enquête, voorzitter van deze vereni- wees er voor de VARA- lio op dat niet alleen chirur- ook de operatiever- egkundigen een groot risi- s lopen met aids te worden imet. Prikincidenten tijdens operatie, waarbij bloed- icd-contact ontstaat, komen ak voor. Testen op besmette- ;e ziekten als tbc en hepatitis heel gewoon. „Waarom »eten we dan een heel andere uding aannemen als het gaat aids?". regering acht een aidstest ehts geoorloofd op medische dicatie of op persoonlijk ver- ak, zo zei staatssecretaris !es (volksgezondheid) vorig ir in een notitie aan de veede Kamer. Maar sinds- in heeft de regering al in ee gevallen een uitzondering maakt: voor militairen die n opleiding in de Verenigde aten willen volgen en voor •nsen die een levensverzeke- ig (al dan niet in combinatie et ec-n hypotheek) van boven twee ton willen sluiten. Mi- ster Korthals Altes (justitie) niet van plan deze financiële 'ins te verlagen. „Als de ver beteraars dat toch willen, dan loeten ze van goede huize ko- Fn om mij te overtuigen". Noordwijk bijna onbereikbaar door bloemencorso Het 41e Bloemencorso van de Bollenstreek bracht, geholpen door het fraaie weer, zaterdag en zondag weer vele honderd duizenden belangstellenden op de been. Op zaterdag trok de bonte stoet van Haarlem naar Noordwijk en volgens schattin gen werd de bloemenkaravaan alleen al in de dorpen in de Bollenstreek door zeker 1.2 miljoen mensen bekeken. Gis teren trokken tienduizenden naar Noordwijk waar de corso wagens op de Koningin Wilhel- mina Boulevard stonden opge steld. „Het was ongekend druk, vooral zondag. Er ont stonden enorme files, Noord wijk was bijna niet meer be reikbaar. Gelukkig zijn er geen vervelende dingen gebeurd", aldus de Noordwijkse politie. Volgens de Noordwijkse VVV hebben 30 40.000 personen wijkerhout heeft de verkeers- gisteren Noordwijk bezocht, drukte niet voor ernstige pro- Op de boulevard was het de blemen gezorgd. Ook de Lisse- hele dag een drukte van be- se politie had de handen vol lang (foto). Ook op andere we gen in de Bollenstreek is het gens, waren Keukenhof dat 84.000 bezoekers telde en het strand grote trekpleisters. Ook volgens de politie Noord- luchtfoto: wlm van noort (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spinazie, 1 OfT kilo J..4LD fOtKipdrum-/braad- sticks, O QQ kilo ®®®®i0r99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Actie tegen Duitse foutparkeerders DEN HAAG Als een Duitser in ons land op een verkeerso vertreding wordt betrapt, kan de Nederlandse politie voortaan in Duitsland het adres van de autobezitter opvragen. De overtre der krijgt dan een verzoek tot betaling van een boete thuisge stuurd. Betaalt hij niet, dan wordt hij in het opsporingsregister opgenomen. Bij het eerstvolgende bezoek aan Nederland kan hij alsnog tot betaling worden gedwongen. DEN HAAG Het zwarte circuit doet het imago van de horeca geen goed. Gezien de werkgelegenheid is het bovendien van het allergrootste belang dat het zwart werken in de horeca wordt teruggedrongen. Dit heeft minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid vandaag gezegd op een bijeenkomst van het Be drijfschap Horeca. Daar nam hij een onderzoeksverslag over moeilijk vervulbare vacatures (vooral die voor counterbe- diende) in die bedrijfstak in ontvangst. Zwartwerkers heb ben nauwelijks een rechtspositie. Daar de loonkostenfactor een belangrijke beweegreden is om mensen zwart in dienst te nemen moet vooral het verschil tussen bruto- en netto loonkosten worden verkleind, zo meende hij. Door de wet Vermeend/Moor krijgen werkgevers een tegemoetkoming van twintig procent in de loonkosten bij het in dienst nemen van een langdurig werkloze. Driekwart van de bedrijven in de horeca is hier echter nauwelijks van op de hoogte. Eén van de aanbevelingen in het rapport over moeilijk vervulba re vacatures is dat de horeca meer van de diensten van de arbeidsbureaus gebruik zou moeten maken. De Koning bleek daarvan een groot voorstander. DEN HAAG Een 22-jarig zwanger meisje dat bij haar vriend was weggelopen en drie weken lang onderdak had ge kregen bij de ouders van een vriendin, heeft zaterdagavond de complete inboedel van haar weldoeners meegenomen. Toen het echtpaar thuiskwam, was het huis aan de Brueghelstraat volkomen leeg, van het tapijt tot de lampen aan het plafond. Na vraag leerde de politie, dat mensen met een gehuurd busje die avond langs waren geweest. Het was niet moeilijk via het autoverhuurbedrijf de identiteit van de huurder te achterhalen. Toen de politie gisteren aanbel de bij de nieuwe woning van het zwangere meisje, was zij juist het gestolen tapijt aan het versnijden. De inboedel is in middels weer bij rechtmatige ei genaars. Het meisje is verhoord, maar gezien haar conditie niet opgesloten. Stroom doodt man WASSENAAR Een 26-jarige werknemer van een groot res taurant aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is vrijdagavond geëlectrocuteerd. Dat gebeurde in een koelcel waar een defect was ontstaan aan een TL-balk. Toen een andere werknemer het defect repareerde, zei het slachtoffer dat hij de draden wel met de blote hand durfde beet te pakken. Hij deed dat ook met noodlottig gevolg. De man Wjs woonachtig in Winschoten. OEGSTGEEST Een 43-jarige Leiderdorpse scheidsrechter is zondagmiddag na afloop van het duel tussen UDO 2 en Alphen 2 mishandeld. Het duel op het UDO-terrein werd vlak voor tijd in het voordeel van UDO beslecht door een omstreden strafschop. De 60-jarige coach van het Alphense team maakte zich direct na het laatste fluitsignaal zo boos over de verstrekte penalty, dat hij de arbiter een klap verkocht. De Leiderdorper ging onderuit en had een kneuzing opgelopen, zo constateerde een gewaarschuw de arts. De 60-jarige Alphenaar is door de politie van Oegstgeest geboord. Tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 19 00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur. teleloonnr.071-122248 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Lubbers: Rechtvaardigheid Israel op het spet Slordigheid en dronkenschap in Tsjernobyl Bibliotheekdag m uitbundig gevierd K in Leiden V Ondernemers mm Leiderdorp slaan nieuwe koers in I Kraay heeft van elan niets verloren Jelle Nijdam tart logica Avanti nog in kampioensrace Slechte opening breekt UVS op RCL definitief derdeklasser geestelijk leven opinie/weer 2 2 binnenland leiden 5 kunst omgeving radio en televisie sport v Als we ergens een hekel aan hebben dan is het aan degradatie. Een vervelende manier om in rang teruggezet te worden. Iets wat niemand graag over komt. Of dat nu in militaire dienst gebeurt, bij voorbeeld bij een officier die gedegradeerd wordt tot onderofficier of nog lager. Of bij een voetbal club, die van een hogere divisie in een lagere tui melt. Niemand vindt dat plezierig. Nee, dan pro motie! Dat is een heel wat leukere gewaarwording. Zo in de trant van: „Vriend, ga hogerop!". Eigen lijk niet zoiets, als wij hier dagelijks op dit plekje doen. Promotie voor de Leidse Courant. Laat onze krant eens veertien dagen gratis in uw bus stoppen en u ondervindt al gauw hoe plezierig het kan zijn om eens „van krant te promoveren". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging); In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. /V. D Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1