lelie Nijdam art logica Rust doet Lendl goed 'rilogie voor ean Bessems OCH NOG ZEGE VOOR STEVEN ROOKS Steen tegen 't hoofd deert „Berk" niet ■lite verslaat Hendry in derende snookerstrijd FIELD Steve Davis, Jimmy White, Drago ilta en de Engelsman Knowles zich afgelopen inde geplaatst voor de tweede ronde van het >4-2 dkampioenschap snooker. Titelverdediger Davis deed dat heel gemakkelijk door met lallet te verslaan. Mede door die overwinning 4 Davis momenteel het beste gemiddelde in n: per frame scoorde de Engelsman 77.6 pun- )e meest enerverende partij was de uitput- -23-jag van 291 minuten tussen Jimmy White en ige Schot Steven Hendry. White en Hendry n alle te spelen frames nodig: White won 5-12. Drago uit Malta zorgde voor de verras- uitschakeling van Dennis Taylor (13-5); les versloeg Charlton met 13-7. De Canadees iburn en Parrot uit Engeland braken hun af bij een stand van 5-3. Griffiths en Thorne tten vandaag hun duel bij de stand van 9-7. SieidóeQowiant MAANDAG 25 APRIL 1988 PAGINA 13. Basketbalsters op derde plaats ORLEANS De Ne derlandse dames basket- balploeg is als derde ge ëindigd in het zes-lan- dentoernooi van Orle ans. In het duel om de derde plaats werd de thuisspelende Franse ploeg met 75-74 (38-31) verslagen. Annette Keur (21), Sandra van Embricqs en Anita Blangé (beiden 16) droe gen het meeste bij aan de Nederlandse produc tie. Eerder had de ploeg met 50-65 (24-35) van Zuid-Korea verloren. Schorsing Bud is opgeschort LONDEN De Britse atletiekbond (BAAB) heeft de beslissing over een mogelijke schorsing van Zola Budd opgeschort. De bond stelde gisteren een commissie in, die de huidige betrekkingen van de 21-jarige at lete met haar geboorteland moet onderzoe ken. Met de opschorting riskeert de BAAB een frontale botsing met de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). De IAAF had de BAAB opgedragen de midden- afstandsloopster voor twaalf maanden te schorsen, omdat zij bij wedstrijden in het Zuidafrikaanse Brakpan en Randfontein ge signaleerd werd. De Afrikaanse landen zien in Budd een symbool van de apartheid en overwegen bij opneming van de loopster in de Britse Olympische ploeg de Spelen in Seoul te boycotten. Poloteam naar laatste positie MARSEILLE Het Nederlands waterpolo- team is bij het internationale toernooi in Mar seille- als laatste geëindigd. De jeugdige selectie van bondscoach Rob Schouten kon het gisteren niet meer opbrengen Griekenland opnieuw te verslaan in de strijd om de zevende plaats: 5-6. Het evenement werd gewonnen door Australië, dat in de finale Spanje met 11-7 de baas bleef. Frankrijk werd verrassend derde door een roy ale zege op de Verenigde Staten: 11-7. De Nederlandse selectie, zonder Stan van Bel- kum die nog competitieverplichtingen had in Italië, kon het eerder in de verliezersgroep niet bolwerken tegen het fysiek sterkere Polen: 7-9. Zaterdag hield Frankrijk de poloërs buiten de finaleronde door met 10-8 (2-3, 2-1, 4-1, 2-3) te zegevieren. BULGAARSE STERK BIJ SPORTGYMNASTIEK GORSSEL Bulgarije heeft het vierde internationale Alfred Vogel-toernooi in Gorssel in de ritmische sportgymnastiek volledig gedomineerd. Dat de Bulgaarse wereldkampioenen bij de groepsoefenin- gen niet te verslaan waren stond tevoren al vast, maar ook in de individuele meerkamp was Branimira Ivanova te sterk voor de overige 27 gymnastes. Za terdagavond behaalde zij met 39,30 punt de overwinning in de meerkamp. Zon dagmiddag voegde zij daar nog vier overwinningen op de onderdeelfinales aan toe. Voor haar oefening met de hoe pel scoorde zij tien punten. Nederland was met slechts twee turn sters vertegenwoordigd in de individuele wedstrijd. Nationaal kampioene Nata- - scha Vervoort turnde een constante wedstrijd en de nieuwe oefeningen, die zij na de laatste wereldkampioenschap pen heeft geleerd, krijgen steeds meer vorm. De tweede Nederlandse gymnaste Mir jam de Kramer draaide op de eerste dag een uitstekende wedstrijd. Zaterdag liet ze bij de oefeningen met het lint en de knotsen nog teveel steken vallen waar door ze uiteindelijk achter Vervoort op de vijfde plaats eindigde. 3ERSSEN Een toe- velstreffer of is er een >uwe klassieker-speci- ker's.st opgestaan? Hoe het k zij, Jelle Nijdam liet de Amstel Goldrace wielerwereld versteld an. Niemand, de ren- zelf meegerekend, er rekening mee ge ilden dat juist hij in at zou zijn Nederland- T enige A-klassieker te nnen. Jelle Nijdam oeg het stempel van ^jdrit-specialist, die g geen viaduct kan op- imen. En dan een klas- /ker winnen waarin liefst achttien be- !JS mmingen elkaar met peterende snelheid op- Igen. De logica was za- dag in het Limburgse ond lcj ver te zoeken, en den Jelle Nijdam een renner met uitzonderlijke kwali- en, staat voor de insiders Zeker voor Jan Raas, de legleider die hem vorig trUMr niet voor niets een lang- >ijna|rig contract (tot 1990) liet dertekenen, lam verspeelde ooit als -iateur in het Limburgse A de eindzege in Olympi- Ronde. Hetzelfde over run hem in de Profronde Nederland. Bij de Neder- idse kampioenschappen, traditiegetrouw in Lim- .g werden afgewerkt, I eelde Nijdam nimmer een I van betekenis. Voor de I lectieve Waalse klassiekers ?rd hij nooit opgesteld. En de Tour de France.leverde zoon van een oud-renner bergachtig terrein steevast t ton strijd tegen de klok om op tijd binnen te komen. Hoe kon een renner met zo'n re putatie de Amstel Goldrace winnen? De meest gehoorde verkla ring was dat een wielrenner in topvorm en geloof in eigen kwaliteiten op elk terrein grootse daden kan verrichten en gedreven door eerzucht tot meer in staat is dan hijzelf wel weet. Zo eenvoudig maakte Jan Raas zich er niet van af. De ploegleider, die Jelle Nijdam als één van zijn protégé's beschouwt, wenste meer rendement uit Nijdams talenten té halen. Met louter pieken in korte tijdritten, met eeri voorkeur voor prolo gen, en hard fietsen op „hét vlakke" maakte Jelle Nijdam zich er in de ogen van de Zeeuw veel te gemakkelijk af. „Hij heeft de bouw van een renner die goed klassie kers moet kunnen rijden. Met dat geblokte lichaam moet Nijdam meer kunnen dan hij tot op heden heeft la ten zien", is de stellige over tuiging van Raas, die aan het begin van dit seizoen daar over een uitvoerig gesprek met zijn renner voerde. Nieuwe structuur „Ik heb hem verteld dit jaar meer te verlangen dan alleen maar overwinningen in tijd ritten, die door de nieuw in gevoerde structuur van het beroepswielrennen ook nog eens in aantal zijn afgeno men. Vervolgens zijn de trai ningen daarop aangepast. Hij kan veel meer, maar moet daar wél zelf in geloven. Het zelfde geldt voor Gerrit Sol- leveld, bij wie het er nog niet uitkomt, omdat-ie er geeste lijk nog niet tegen is opge wassen. Jelle Nijdam heeft nu bewezen die fase goed te hebben doorstaan". De winnaar was zeker zo verbaasd over zijn zege als de meeste volgers. Jelle Nijdam had aanvankelijk moeite met de omschakeling die Jan Raas verlangde. Pas nadat de ploegleider hem en de meeste van zijn ploeggenoten een paar weken geleden de man tel had uitgeveegd over de slappe trainingsarbeid en de daarmee samenhangende slechte resultaten, kwam Nij dam tot het inzicht dat zijn goede voornemens in daden moesten worden omgezet. „Ik trainde, zoals gewoonlijk, zo'n 200 kilometer per dag. Dat was genoeg, veronder stelde ik. Na de schrobbering van Raas waren er dagen dat ik het aantal trainingskilo meters opvoerde tot 280 per dag. In de Ronde van Vlaan deren reed ik al lekker en in Gent-Wevelgem vorig week had ik helemaal het gevoel alles aan te kunnen. Lang zaam maar zeker besefte ik dat Raas gelijk had. Maar dat ik al in staat zou zijn de Am stel Goldrace te winnen, ver baast mezelf ook. Het ging ook lekker. Ik was met een vroege ontsnapping meege gaan met Bob Roll, Henri Dorgelo en Jos Lammertink om de belangen van mijn ploeggenoten Van Hooy- donck en Gölz te verdedigen en heb daarom voortdurend op reserve gereden. Pas na de Keutenberg, waar ik mijn medevluchters verliet, kreeg ik het moeilijk. En de laatste tien kilometer was ongeloof lijk zwaar". Nieuwe auto Die „martelgang" werd ver- In het heuvellandschap van Meerssen deinen Henri Dorgelo, Bob Roll en de latere winnaar Jelle Nijdam (v.l.n.r.) naar boven. foto: anp licht door een toezegging van noeuvreerde en hem toeriep: waarvan de laatste 40 solo, Jan Raas, die een kilometer „Als je wint, krijg je van onze uit de'greep van torenhoge of vijf voor de finish in sub-sponsor een nieuwe favoriet Steven Rooks, die Meerssen zijn ploegleiders- auto!" Jelle Nijdam verbeet met een tweede plaats op- wagen naast de op zijn tand- de pijn en bleef na een nieuw naast de hoofdprijs vlees rijdende Nijdam ma- vlucht van 190 kilometer, greep. HENK STOUWDAM PELDOORN Steven Rooks eft in het weekeinde dan toch rech g zÖn eerste zege van het seizoen erka boekt, ook al was dat in het prof- terium van Apeldoorn, waar 000 toeschouwers het parkoers izoomden. Rooks ontsnapte drie lometer voor de eindstreep in ge- Volff 'schap van Eric Breukink uit een I pgroep van zes man. Hoewel Jelle Nijdam verwoede pogingen deed bij dit tweetal te komen, lukte dat niet. Nijdam won in de sprint om de der de plaats wel van de Belg Eddy Planckaert. Tom Cordes werd winnaar van de Grote Prijs Francois Faber in Lu xemburg. In de vierde en laatste etappe, over 140 kilometer met start en finish in Kontern, controleerde de Nederlandse ploeg het koersge- beuren volledig. De etappezege ging naar Michel Zanoli voor Arjan Jagt. Cordes eindigde met 25 seconden achterstand als vijfde en hield in het eindklassement ploeggenoot Jagt met 38 seconden achter zich. In de laatste opwarming voor de Vre- deskoers werd Cordes de opvolger van De Vries. Jagt werd bergko ning, Nederland pakte ook het ploe- genklassement. Jos Mooy won gisteren de vijfde en laatste etappe van de driedaagse Omloop van Schijndel. Hij was de beste sprinter in een kopgroepje van zeven renners, dat zich tien kilome ter voor de eindstreep afscheidde. Mooy versloeg Marcel Piels en Leon van der Wouw in de spurt. In de al gemene rangschikking veranderde er bovenaan niets. Arno Ottevan- ger, die ook in het puntenklasse ment eerste werd, behield vijf se conden voorsprong op Menno Vink, de beste jongere in het peloton. Har- rie Rozendal eindigde als derde. VGEN In het selec- dc'ereldje van het billi- artistique zijn de uit- iósienfn van de internatio- kampioenschappen nwoordig voorspel- In Dongen vervulde Bessems voortreffe- zijn rol als favoriet, werd voor de derde jjr?|ereenvolgende keer ^•sljaar van de vooral fi- :ieel aantrekkelijke ipese titelstrijd, itrijd om de ereplaat- tchter Bessems werd ;end door Jan inekreef, de tweede rlandse deelnemer, lijn voordeel beslist, was het eerste grote van de 52-jarige flein uit Goor, die de tweede keer aan Europese titelstrijd iam. De Spanjaard ïllosa, die het Neder- se duo lang kon vol- werd derde. derde Europese kampi- chap van Bessems stond it vri dagavond al vast. De 0-3 ïinebankwerker uit Ca- ombu en Keer zette zijn con- lalke, »nten toen op een beslis- echts e achterstand door ne- van de tien figuren te maken. Op de slotdag gaf hij niets meer van zijn voor sprong van 22 punten prijs. „Naast de hoofdprijs van 8000 mark (9000 gulden) was voor mij het voornaamste dat ik me rechtstreeks kon plaat sen voor de volgende editie van het Europees kampioen schap. Ik kan nu onbevan gen aantreden bij de nationa le titelstrijd", aldus de Lim burger, die zich de afgelopen maanden meer en meer op het driebanden toelegde. In de toekomst zal Bessems echter nog nauwelijks bij het driebanden te bewonderen zijn. „Ik heb gemerkt, dat ik niet op twee fronten opti maal kunt presteren. De uit stap naar het dribanden ging ten koste van mijn prestaties bij het artistiek, dat me beter ligt. Vandaar dat ik het drie banden, dat financieel veel aantrekkelijker is, toch maar laat schieten", verklaarde Nederlands beste kunststoter, die in het Brabantse dorp de tegenstand van wereldkma- pioen Steylaerts miste. De Belg kreeg tijdens de natio nale titelstrijd de rekening gepresenteerd voor zijn lu cratieve flirt met het drie banden. Zijn vijfde positie kostte de organisatoren in Doygen de aanwezigheid van één van de vornaamste pu bliekstrekkers. Oude vier Njord haalt vijfde Yarsity-zege LEIDEN De oude vier van Njord heeft gisteren voor de vijfde achtereenvolgende maal het goud van de Varsity-zege naar Leiden meegenomen. Op het corporale roeifeest bij Houten werd de strijd over drie kilometer, zoals vooraf verwacht werd, voornamelijk uitgevochten tussen de roeive renigingen Nereus, Laga en Njord. De laatste besliste de strijd voor een uitzinnig pu bliek in 10.28 minuten. De Leidenaren Hazelbag, Bienfait, Knottenbelt en Jans- ze lagen na de start enigszins achter op Nereus en Aegir. Njord kwam echter al snel (na 1000 meter) op koppositie en liet zich die voorsprong niet meer uit handen nemen. Laga ging na 2000 meter in de aan val door het tempo tot 39 ha len per minuut op te jagen. Njord reageerde niet op de aanval en roeide steady door, gesterkt door stuurman Dijk huis die de ploeg enkel infor meerde met: „We controle ren". De voorsprong van Njord was tot slechts een taft gereduceerd, toen bleek dat de Delftenaren opgebrand waren. Laga zakte dramatisch terug in tempo, terwijl Njord bleef controleren en met een tempo- 38-eindsprint de zege pakte. Fans gingen te water, de krans werd omgehangen de vere niging was weer een hoogte- punt^ rijker. De roeiende helden werden la ter in Leiden uitgebreid gefê- De roeiers van Njord worden „bestormd" door hun fans na de zege in de Varsity. FOTO: ANP teerd: een fakkeloptocht bege leidde het koetsje naar socië teit Minerva, waar roeiend Nederland gratis bier werd aangeboden. Njord krijgt van Minerva bovendien een zwar te (opgezette) zwaan ter ere van het lustrum van Varsity- overwinningen. Twee ploegleden van de oude vier uit de Head-acht, Hiem- stra en Elzenga, maakten zon dagmiddag ook furore, zij het in de twee met stuurman. De eerste (valse) start verliep moeilijk; na de tweede poging lag het trio meteen driekwart bootlengte voor op de tegen standers. De voorsprong kon den zij langzaam maar zeker uitbouwen naar bijna twee bootlengtes.' Hun leidende po sitie werd geen moment door Argo (tweede in 8.26) in ge vaar gebracht; Njord finishte in 8.20. De jonge acht (de eerstejaars zware roeiers) werden geteis terd door de stevige wind kracht 6 en de golven. Zij had den boeinadeel, maar behaal den de tweede plaats in de fi Een tweede plaats werd even eens behaald door de tweede jaars dames vier. Triton, met vierdejaars roeisters aan boord ging hen voor, maar de rest van het veld die het komende seizoen hun tegenstand vormt hield Njord met gemak op af stand. De eerstejaars dames werden in hun finale derde na Nereus en Argo. Groesbeek en Schulte.derde- nale. Op het eind van de race jaars Njordroeiers, wonnen de maakte de Njordploeg enkele lichte twee zonder stuurman vuile klappen, terwijl Nereus de pittige eindsprint inzette en won;'Tijd van de veelbeloven finale. Zij roeiden een steady uitgebouwde race op het on rustige water; hun vier tegen- de Njordploeg was 7 min. 15 standers bleken geen belang rijke bedreiging. MONTE CARLO Twee maanden inactiviteit heb ben Ivan Lendl goed ge daan. Bij de eerste de bes te gelégenheid greep 's werelds nummer 1 met een de hoofdprijs. Zijn toernooizege in Monte Carlo leverde hem 67.500 dollar op. Het prijzengeld in zijn gehele loopbaan kwam daardoor op 12.379.281 dollar, ruim 24 miljoen gulden. Bij het be gin van het Europese gra- vel-seizoen stribbelde de Argentijn Martin Jaite het langst tegen; 5-7, 6-4, 7-5, 6-3. Op 25 februari had Lendl voor het laatst gespeeld. In Phila delphia verloor hij in de acht ste finale met 6-7 en 4-6 van de Australiër John Fitzgerald. Lendl had last van een ver moeidheidsbreuk in de voet. Brenda Schultz is er gisteren niet in geslaagd haar eerste grote toernooizege te boeken. In de finale van het tenniseve- nement in Taipeh verloor de zeventienjarige Nederlandse in twee sets van de Amerikaanse Stephanie Rehe: 4-6, 4-6. In de halve finales had Schultz met 6-2, 6-4 gewonnen van de Amerikaanse Patty Fendick. De als vijfde geplaatste Ameri kaan Dan Goldie heeft de open tennistitel van Zuid-Ko rea op zijn naam gebracht Hij versloeg in de finale de Brit Andrew Castle met 6-3,6-7(5- 7),6-0 en verdiende daarmee 18.680 dollar. Tom Nijssen drong door tot het hoofdtoernooi om de inter nationale Westduitse tennisti- tels, dat vandaag begint. De Nederlander, die eerder op de dag de Fin Olli Rahnasto met twee keer 7-5 uitschakelde, versloeg in de derde ronde van de kwalificatieserie de Westduitser Dirk Blier in twee sets: 7-5, 6-1. Ivan Lendl mag tevreden zijn. Na een absentie van vele weken maakte de Tsjechoslowaak zijn rentree in Monaco met een zege. IBIZA John van den Berk heeft zich in de tweede editie van de wereldtitelstrijd moto- cross in de 250cc-klasse een doorbijter van het taaiste soort fetoond. In de Grand Prix van panje op het eiland Ibiza kreeg de Nederlandse coureur in de eerste manche al na drie ronden een opspringende steen tegen het hoofd geslin gerd. Dat belette de wereld kampioen in de 125cc niet om de in tweede reeks met kracht toe te slaan en zijn eerste man che-zege uit de nog jonge we reldtitelstrijd te boeken. De Grote Prijs werd gewon nen door de Italiaan Fanton, maar Van den Berk rukte in het WK-klassement op van de derde naar de tweede plaats, twee punten achter de Brit Jem Whatley. De andere Ne derlandse toprijder in de 250cc, fabriekscoureur Gert- Jan van Doorn van Cagiva, kreeg in Spanje twee keer met machinepech te kampen en reed zich niet in de punten. Kees van der Ven heeft zich in de tweede race om de we reldtitel motorcross in de 500 cc nersteid van zijn zwakke opening. In Payerne voelde de Bakelse coureur zich gisteren in de Zwitserse Grand Prix meer op zijn gemak dan een week eerder in het Oostenrijk se Sittendorf. Van der Ven behaalde in Pay erne een zevende en tweede plaats en rukte in de algemene rangschikking op naar de vierde plaats. Jarama De 80.000 toeschouwers die gisteren in de zon rond het 3312 meter lange circuit van Jarama bij Madrid zaten, heb ben twee overwinningen van landgenoten kunnen vieren. In de derde wedstrijd voor de strijd .om de wereldtitel in de 250 cc klasse won Sito Pons met een Honda en Jorge Mar tinez was de snelste in de klas se tot 125 cc. De gelukkigste man op het Spaanse circuit was echter de Australiër Kevin Magee, die zijn eerste Grand Prix over winning behaalde op een Ya maha. Hans van Gbch en bakkenist Sies Hurkmans nemen een bocht In het circuit van Reusel. foto: anp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13