Yuppies geven carrière op voor baan in welzijnswerk Politieagenten gedood en ontvoerd op Nieuw-Caledonië „Dagen van woede" leiden tot geweld op Tempelberg „Geen conflict in het Kremlin" ITENLAND £eidac6ou/urnt ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 7 umenten over onderzeeërs chots strand EN Militaire documenten met informatie over Amerikaanse derzeeers die hun basis in Schot' bben, zijn door een jonge vrouw en op een strand ten noorden asgow. Een woordvoerder van de aanse marine zei desgevraagd stukken „van geen enkel belang" waren, maar dat de marine met f de portokosten zou vergoeden naar naar worden opstuurde. Het m achthonderd pagina's over kos- 6n bedrijfsvoering en onderhoud t kernonderzeeers, die het Schotse >ch als basis hebben. Holy Loch Jrootste Amerikaanse onderzeeër- Hiiten de VS. Geheim vredesoverleg India en Tamil-Tijgers NEW DELHI De regering van India en vertegenwoordigers van de Tamil- verzetsbeweging LTTE op Sri Lanka zijn in het geheim gesprekken begon nen over een oplossing voor het gewa pende conflict. Dat bericht het Indische dagblad The Statesman. Volgens de krant zullen de twee partijen spoedig tot een overeenkomst komen. Op Sri Lan ka zijn de Tamil-Tijgers sinds oktober vorig jaar in strijd gewikkeld met een Indische vredesmacht, die aanvankelijk op het eiland werd gestationeerd om toezicht te houden op de naleving van het vredesplan voor Sri Lanka. Dat luk te niet en de strijd laaide op. Daarbij zijn naar schatting al honderden Indiërs, duizend Tamil-Tijgers en honderden burgers om het leven gekomen. Verzoening Syrië en PLO ophanden DAMASCUS Syrië en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zijn na een breuk van vijf jaar overeengekomen de betrekkingen te normaliseren. Dit heeft een hoge Palestijnse functionaris ver klaard. Salim al-Zaanoun, ondervoorzit ter van de Palestijnse Nationale Raad (parlement in ballingschap) verklaarde in Damascus dat PLO-leider Arafat zeer werd in 1983 uit Damascus uitgewezen. Zaanoun verklaarde dat de verzoening is bereikt middels Algerijnse bemidde ling en recente geheime Syrisch/Pales tijnse contacten. „We kunnen zeggen dat de betrekkingen volledig zijn her steld", aldus Zaanoun. Meerderheid Denen tegen atoom schepen in havens KOPENHAGEN Een meerderheid van de Denen wil garanties dat schepen van de NAVO geen kernraketten aan boord hebben, wanneer zij in Deense territoriale wateren varen of Deense havens aandoen. Dit blijkt uit een opi niepeiling. De uitslag zou betekenen dat een meerderheid van de bevolking de in het parlement aangenomen resolutie van de oppositie steunt, waarin werd gevraagd NAVO-schepen met kernwa pens aan boord te verbieden in Deense territoriale wateren en havens te ko men. De aanvaarding van de resolutie leidde tot vervroegde verkiezingen, die zijn uitgeschreven voor 10 mei. TV-film over peuter in put MIDLAND Een Amerikaanse filmmaatschappij gaat een tv-film maken over de peuter, die in ok tober vorig jaar twee dagen vast zat in een put en uiteindelijk werd gered. De toen 18 maanden oude Jessica McClure werd. me ters onder de grond, het middel punt van een ongekend medias pektakel, terwijl tientallen men sen in de weer waren om haar uit haar benarde positie te bevrij den. Vorige maand werd een spe ciale bemiddelingsgroep aange steld om te bepalen wie de rech ten op het verhaal van Jessica had en om een beslissing te ne men over wie het mocht verfil men. Sfinx krijgt face-lift CAIRO Egyptische experts hebben een begin ge maakt met de restauratie van de sfinx, het beroemde beeld aan de voet van de piramide in Al-Jizah (Gi- zeh) nabij Cairo. Dit heeft het Egyptische dagblad „Al-Gomhuriya" gemeld. De uit steen gehakte leeuw met mensenhoofd wordt de komende maanden nauwkeurig gefotografeerd om alle zwakheden te kunnen vaststellen. Vervolgens wordt het monument gereinigd, waarna alle gaten met gele kalksteen worden opgevuld. In februari vielen twee grote brok ken steen uit de rechterschouder van de sfinx. Ook heeft het sterk gestegen grondwaterpeil een nadelige invloed op de samenstelling van het steen, dat ver weekt Het grondwater is sinds de aanleg van de stuwdam bij het negenhonderd kilometer zuidelijker gelegen stad Aswan sterk gestegen. De sfinx werd in opdracht van koning Chefren (2600 jaar v. Chr.) ge bouwd voor de ingang van de piramide om te waken over het dodenrijk. Het gezicht van de sfinx vertoont de gelaatstrekken van koning Chefren. 10 verwijt jskou lernisering jens alfenW van de voorpagina) pEL De Sovjetunie [pverminderd door met lernisering van haar Nog steeds worden bommenwerpers en vliegtuigen gebouwd kernladingen uitgerus- rzeeèrs. Deze modern i- is niet strijdig met het ;koord, maar het is wel tduiding dat in het Sov- iken over defensie nog 'einig veranderd is. rklaarde gisteren een tenaar van de NAVO, niem wenste te blijven, vooravond van de top van defensieminis- ilgende week in Brussel, de topambtenaar, die trokken is bij het uit- van de nucleaire ie van het bondgenoot- is het nog te vroeg om jetunie er nu al van te Idigen dat ze met hun isering het INF-ak- compenseren". Op van dat akkoord ÏVQi in Oost en West grote kernraketten voor de genfyange afstand opge- kosl ntenMerniseringen waarover SL direct na het INF- rd vergaderde, zouden °{s de ambtenaar absoluut Zïcompensatie" zijn. „Ook org uilen onze modernise- lannen doorzetten. Niet j de Sovjets datzelfde Imaar ornaat de NAVO ie al lang geleden heeft bijeen komst van de Nu- 'égè Plan Groep van de volgende week woens- donderdag, zijn geen moderniseringsbe- te verwachten. Hooguit .jekeken of bestaande I 1 doelmatiger kunnen ingezet. Besluiten over wapens en modernise- lan bestaande worden tot duidelijker is wapens moeten worden Ichaft of vernieuwd en w kost. ipmerKingen van de functionaris lijken ens wat in tegenspraak i geest van uitlatingen merika's minister van landse zaken Shultz in Nadat de Russische eider Michail Gorbatsjov ezegd dat de VS en de unie te weinig vooruit- boeken. verklaarde dat hij die typering te ;f vond. Ondanks het it een spoedig akkoord Je strategische wapens (T) er voorlopig niet in is Shultz, die bijna ne- met Sjevardnadze en lur met Gorbatsjov ge- >n heeft, hebben de twee fi geprobeerd een oplos- vjnden voor de proble- ond het toezicht op de ng van een START-ak- „maar zonder veel re- „Het is een heel lastig m", aldus de Ameri- minister. IS Shultz bestaat er wel •ede kans dat de Sovjetu- de Verenigde Staten op >ontmoeting, eind vol maand, een akkoord ondertekenen over ge- ichappelijke experimen- let het meten van de van kernproeven. Ver- ht hij het mogelijk dat top ook vooruitgang zal geboekt. VS IN BAN VAN LIEFDE, LANG HAAR EN SIMON EN GARFUNKEL (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De Ver enigde Staten worden op het moment overspoeld door een golf van'heim wee naar het decennium dat even bedwelmend als moeizaam was. Met uitzondering misschien van Frankrijk hebben de jaren zestig nergens gro tere opschudding te weeggebracht dan in Amerika. Maar het is niet het Vietnam- protest waarop wordt terug gegrepen, noch de emoties rond de moorden op Kenne dy en King. Waar het deca dente Amerika naar terug verlangt is de zogenaamde onschuldigheid van het haar, vrede, liefde en de mystiek van het marxisme. „Toen hadden we ten minste nog plezier. We dachten niet aan landbouwgiffen in het regenwater. Nu hebben we aids en zure regen en er zijn geen politieke helden meer", zegt Hunter Thompson. De man die ooit omschreven werd als „de hondsdolle prins van de bizarre journalistiek". De (amusements)industrie haakt gretig in op het verlo ren idealisme en het eenvou dige leven van de jafen zes tig. Ze voorzien ruimschoots in de behoefte aan zoete her inneringen. Er zijn minstens drie films over het Wood stock-festival in de maak. Oude series zoals „Het Spre kende Paard Mr. Ed" dat hier indertijd door het REM- eiland werd uitgezonden worden herhaald op de tele visie Talloze reclamespots ademen een sfeer van de ja ren zestig en radiostations met „klassieke rock" schieten in het hele land als padde stoelen uit de grond. Gezuiverde versie De herleving van de jaren zestig is echter een sterk ge zuiverde versie van de wa norde die het in werkelijk heid was. Drugs en tabak bij voorbeeld. nu een taboe in de Verenigde Staten, passen deze niet in het beeld dat men zich van de periode vormt. Trouwens, dat beeld is ook op andere gebieden niet meer wat het geweest is. Een bloemist in Los Angeles Heimwee onder de Amerikaanse yuppies naar de tijd, dat het leven nog mooi en lief leek (foto). foto: ap probeerde ook mee te doen aan de nieuwe rage door het symbool voor de vrede op zijn winkelruit te schilderen maar hij verwarde het met het logo van Mercedes. Maar het is niet alleen nos talgie naar een karakteristie ke manier van leven, die wordt gedeeld door vetera nen zowel als jongeren die nog nooit een broek met wij de pijpen hebben gedragen. Er zijn aanwijzingen dat de Amerikaanse jeugd ontwaakt uit zijn politieke apathie en wat van het activisme uit de jaren zestig begint te voelen. Studenten aan de Gallaudet- universiteit voor doven in Washington zetten een groot se protestdemonstratie op touw, waar de hippies jaloers op zouden zijn geweest. Hun protest richtte zich tegen de benoeming van een niet-dove als hoofd van de universiteit en ze slaagden er uiteindelijk in een dove kandidaat op die plaats te krijgen. „Alleen al onder de eerstejaars studen ten zijn er méér „alternatie velingen" dan ik de afgelo pen tien jaar bij elkaar heb gezien. Het wemelt op het ogenblik van de geknoop- verfde T-shirtjes en gebleek te spijkerbroeken", zegt Erica Wonnacott, de studentende caan aan het Middelbury College in Vermont. Vredeskorps Armoede wordt niet langer verzwegen. Naar verluidt zijn er zelfs door gewetens wroeging gekwelde yuppies, die hun ambitieuze carrière in het bedrijfsleven verruilen voor het welzijnswerk. En steeds meer mensen sluiten zich aan bij het Vredeskorps, het door president Kennedy opgerichte vrijwilligersleger in het buitenland. De grootste mobilisator van politieke opvattingen la ja ren zestig is uiteraard domi nee Jesse Jackson. Miljoenen Democratische kiezers heeft hij al weten op te porren met zijn preken tegen net „econo mische geweld" van de grote ondernemingen en met zijn kritiek op de „oorlogsmenta liteit" van de regering Zijn campagne sluit exact aan bij de nieuwe tijdgeest en verschaft een thuishaven voor de vele links-georiën teerde intellectuelen die in feite in de kou hebben ge staan sedert het begin van de jaren zeventig. De discussie over de jaren zestig, met name onder link- sè filosofen, wordt gevoed door de publicatie van een tiental boeken over de perio de. „Time magazine" wijdde eeti hele aflevering aan „an nus mirabilis 1968", het jaar waarin Amerika „openbarst te". Cynici wijzen erop dat de nieuwe obsessie met de jaren zestig te maken heeft met het feit dat redacties van uitge vers, kranten en tijdschriften bestaan uit allemaal ex-hip pies. In de meeste boeken wordt het flower-powertijdperk af geschilderd als een giganti sche educatieve ervaring, een centrale periode waarin Amerika zich waagde op al lerlei riskante, experimentele terreinen. Om zich vervol gens weer terug te trekken naar een periode van gebor genheid en tegenhervormin- gen. Nieuw-links De leidende kracht van de revolutie in de jaren zestig was de Amerikaanse variant op nieuw-links. Sommige cri tici zijn van mening dat de Republikeinen uiteindelijk profiteerden van deze bewe ging, omdat nieuw-links z'n energie verspilde aan naïeve opvattingen over revolutie, idealistische projecten voor de Derde Wereld, het idee dat je gezag kon bestrijden met rock-muziek en liefdes betuigingen, het geloof dat kleine groepen geschiedenis konden maken. Maar voormalig studentenlei der Todd Gitlin, auteur van het veelbejubelde boek „The Sixties" en professor aan de universiteit van Berkeley, gelooft dat ondanks alle overdaad, de visies van de ja ren zestig wel degelijk hun vruchten hebben afgewor pen. „Je kunt zeggen wat je wilt over de mislukkingen, rampen en beperkingen van de jaren zestig. Maar dankzij de uitzinnigheid van die ja ren zestig hebben de Vere nigde Staten zich op politiek en cultureel gebied kunnen ontplooien". CHARLES BREMNER (c) The Times, Londen PARIJS/NOUMEA De Franse premier Jacques Chi rac heeft zijn kabinet gister morgen voor een crisisverga dering bijeengeroepen, naar aanleiding van de bloedige botsingèn op Nieuw-Caledo nië, een Frans overzees ge biedsdeel in de Stille Zuidzee. Daarbij kwamen vier politie mannen om het leven en wer den 26 anderen in gijzeling ge nomen door Kanaakse separa tisten. De Kanaken zijn de oorspronkelijke bevolking van de eilandengroep. De geweld suitbarsting heeft zich voorge daan drie dagen voor de presi dentsverkiezingen in Frank rijk, die gelijk vallen met de territoriale verkiezingen op Nieuw-Caledonië. Het Kana ken bevrijdingsfront FNLKS heeft opgeroepen tot boycot van die verkiezingen. Inmid- gonnen. Toen werd ook de dels zijn meer dan 200 politie- FLNKS opgericht. De Kana- mensen, onder wie parachutis- ken strijden ondermeer voor ten, naar het eiland gevlogen het bewaren van hun taal, cub om de gijzelaars op te sporen, tuur en hun traditionele in- Het was een van de ernstigste stelling, die gebaseerd is op incidenten sinds vier jaar gele- clans, den de anti-Franse acties be- E EN WISKE DE KRIMSON CRISIS potrrrhierrnfinderI 10 n built bin JK lilj JERUZALEM Pale stijnse demonstranten en Israëlische politieagenten zijn gisteren slaags ge raakt op de Tempelberg in Jeruzalem. Daarbij vie len volgens Radio Israël „diverse Palestijnse" en vijf Israëlische gewonden. Twintig betogers zijn gearres teerd. Ook in de Gaza-strook kwam het tot gewelddadige botsingen, waarbij een Pales tijn werd doodgeschoten en dertien Palestijnen gewond raakten. Het nieuwe Palestijnse protest kwam op de eerste van acht „dagen van woede" die zijn uitgeroepen vanwege de moord op Abu Jihad, de twee de man van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. Het vermoeden bestaat, dat de moord het werk is geweest van een Israëlisch moordcom mando. De schermutselingen op de Tempelberg speelden zich af buiten de al-Aqsa moskee, de op twee na heiligste islamiti sche gebedsruimte. Meer dan 10.000 mensen waren in de moskee aanwezig bij het tradi tionele vrijdaggebed. Na de dienst gingen honderden men sen de straat op met zwarte rouwvlaggen voor Abu Jihad, en met de in Israel verboden Palestijnse vlag. Er werden stenen gegooid naar de politie, die daarop antwoordde met traangas en rubber kogels. Gesprek in Praag Minister Van den Broek op bezoek bij de Tsjechoslowaakse pre sident Husak. De nadruk van het bezoek van de Nederlandse be windsman voor buitenlandse zaken lag echter op de ontmoeting met een aantal dissidenten van de beweging Charta'77, onder Vaclav Havel, de winnaar van de Erasmus-prijs van 1986. Van den Broek zei dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten tegen hem persoonlijk op geen enkele manier hebben laten blijken, dat zij zijn ontmoeting met dissidenten minder op prijs stelden. Minister Van den Broek weigerde iets te zeggen over zijn gesprekken met de dissidenten en met de roomskatholieke primaat van Tsjecho- slowakije, kardinaal Tomasek, omdat deze geen deel uitmaakten van het officiële programma. foto-, anp (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De afgelo pen weken is in de Sovjet media een felle campagne gevoerd tegen de oppo santen van de economi sche en maatschappelijke hervormingen die partij leider Gorbatjsov na streeft. De tweede man van het Kremlin, Ligats- jov, wordt algemeen ge zien als de voornaamste vertegenwoordiger van deze behoudende stro ming. De campagne begon nadat in de „Sovetskaja Rossija", de op twee na grootste krant van de Sovjetunie, een artikel was verschenen waarin de vroege re partijleider Stalin in be scherming werd genomen te gen de officiële kritiek op zijn terreurbewind. Het artikel werd in de Sovjet media vervolgens gehekeld als een manifest van de tegen standers van de „perestrojka". De brief werd gepubliceerd op het moment dat Gorbatsjov op bezoek was in Joegoslavië. Volgens sommige berichten was het artikel geschreven door een inwoonster van Le ningrad, maar zou Ligatsjov de hand hebben gehad in de op vallende publicatie ervan. Hij vindt dat de glasnost te ver is gegaan, vooral waar deze uit mondt in openlijke kritiek op het sociaal-economisch beleid uit het verleden. De rol van Ligatsjov in deze zaak zou de reden zijn geweest waarom het Politburo hem na terugkeer van Gorbatsjov zou hebben gedwongen een deel van zijn taken af te staan aan Aleksandr Jakovlev, een van de meest overtuigde voorvech ters van het hervormingsbe leid in het Politburo. De ge ruchten werden nog versterkt door dat Ligatsjov zich drie weken lang niet in het open baar had laten zien. Volgens een Sovjetwoordvoerder was Ligatsjov echter gewoon „met vakantie". Sovjetminister van buiten landse zaken, Edoeard Sje vardnadze, ontkende gisteren dat er een geschil is tussen Li- tatsjov en Gorbatsjov. Volgens jevardnadze wordt er binnen de Sovjetleiding wél verschil lend gedacht over het beleid, maar is er „geen conflict". Het Sovjetweekblad „Nedelja" publiceerde gisteren een vraaggesprek met twee voor aanstaande politiefunctionaris sen, die melding maakten van een „front" van corrupte Sov jetfunctionarissen tegen het hervormingsbeleid van Gor batsjov. Volgens een van de rechercheurs, Telman Gdljan zou het optreden van de politie tegen corrupte functionarissen vaak worden belemmerd door hooggeplaatste functionarissen in Moskou die banden hebben met de „maffia" van corrupte functionarissen. Gdljan noem de de traagheid van de politie en de gerechtelijke instanties een „tijdbom" onder de her vormingen van Gorbatsjov. Volgens de rechercheur vorm den „misdadige elementen en hun hooggeplaatste bescherm heren" meteen na het aantre den van Gorbatsjov in 1985 een krachtig front tegen tegen zijn hervormingsbeleid en zijn pogingen de partij van corrup te functionarissen te zuiveren. „In verkorte vorm ziet het er als volgt uit. De politie zet het onderzoek naar misdaden op een laag pitje, de openbaar aanklager weigert op grond van allerlei heel nobel klin kende argumenten toestem ming te geven voor aanhou dingen en de rechtbanken stu ren zaken terug voor verder onderzoek om te voorkomen dat zij een vonnis moeten vel len", zo zei Gldjan. Finland wil bij Raad van Europa HELSINKI De Finse parle mentscommissie voor buiten landse zaken heeft besloten om voor Finland het lidmaat schap van de Raad van Europa aan te vragen. Finland neemt al op een praktische manier deel aan het werk van de Raad. Eerder verwierpen Fin se politici het idee om het lid maatschap aan te vragen, uit vrees dat de Sovjetunie erop tegen zou zijn. Maar toen pre sident Mauno Koivisto eerder dit jaar voor een tweede ambtstermijn werd gekozen, verklaarde hij niet in te zien waarom Finland geen lid zou kunnen worden. Israëlische agenten voeren een Palestijnse Jongen weg, die werd aangehouden tijdens de ongeregeldheden op de Tempelberg. foto: ap

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7