„Verwaterd christendom laaft zich aan verwaterd jodendom" f JAAR" De bitterzoete gevoelens bij 40 jaar Israel r >- i 1 ËeicUc 0ou4a/rit1 ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA i GRONINGEN - „Het is onjuist om het liberale jodendom te ge bruiken als hulp om het oude testa ment uit te leggen. Een liberale jood anno 1988 staat bij wijze van spreken net zo ver van dat oude testament vandaan als westerse christenen". Prof. Van der Woude heeft een lang ver haal te vertellen als het gaat over de re latie joden-christenen. Heel in het kort komt dat hier op neer: als christenen menen met behulp van boekjes van bij voorbeeld de populaire jood Pinchas La- pide of in „leerhuizen" met liberale jo den een beter „betekeniskader" te vin den voor de uitleg van het Oude Testa ment, dan hebben ze het mis. Want het jodendom van het oude testament is een ander jodendom dan dat van de rabbi's, begonnen na het begin van onze jaartel ling. En de joden van vandaag staan in die traditie van de rabbi's; orthodoxen zowel als liberalen. Deze laatsten zijn nog eens door de westerse Europese tra ditie heen gegaan en hebben zich nog verder van het rabbijnse jodendom ver wijderd dan de orthodoxe. De periode tussen het jodendom van het oude testa ment en die van de rabbinale traditie wordt vaak „vergeten". Maar juist in die intertestamentaire periode tekenen zich de grote verschillen af. Boodschap De uitleg van die verschillen door prof. Van der Woude is erg theologisch, maar goed te begrijpen: In het oude testament is de wet, de thora, de mogelijkheid voor mensen om te „antwoorden" op het heil dat God aan mensen biedt. Hij open baart zich als de God die Zijn volk uit leidt uit de slavernij. Dat is de bood schap van het heil. Israel krijgt vervol gens de wet om die, uit dankbaarheid voor het heil van Gods kant, na te vol gen. Het doen van de wet is de manier om Gods heil, het beloofde land, niet te ontlopen. In het rabbijnse jodendom is de wet ver bonden met de wijsheid Gods. De wet is de orde waarnaar de wereld is gescha pen. In deze visie is het volgen van de thora de bedoelingen van God volgen; de thora is de weg voor de mens om te leven. Dus zeggen de rabbijnen: Volg de wet na en dan word je zalig. De wet zélf is de genadegave van God, aan Israel ge geven. In dit klimaat kan het zogeheten wetti- •cisme ontstaan. Als de wet zelf de weg tot het heil is, de orde van Gods genade, dan mag daaraan niets worden af- of toegedaan. De geschriften laten zien hoe joden hiermee hebben geworsteld: in het oude testament is immers nog sprake van verschillen tussen wetten, die in de loop van de geschiedenis aan wijziging onderhevig zijn. Wordt de wet opgevat als een a-historische grootheid, dan kan Gods wet niet verschillen van tijd tot tijd. Dan moeten de verschillende en de uiteenlopende wetten van het oude tes tament met elkaar geharmoniseerd worden. Dat gebeurt dan ook in het jo dendom van de intertestamentaire pe riode. Het jodendom van het oude testament en dat van rabbijnen verschilt op het punt van de wetsbeschouwing dus heel wezenlijk. Prof. Van der Woude consta teert dat veel christenen menen dat ze met toelichtingen vanuit het rabbijnse jodendom het oude testament beter kun nen begrijpen. Maar zo werkt het niet, je zet als het ware de verkeerde bril op. Als je dan toch met joden wilt praten over het oude testament, doe dat dan liever met orthodoxe joden, vindt prof. Van der Woude, voor zover die dat wil len. „De orthodoxe joden zijn historisch gezien meer joods dan de liberale joden. Liberale joden met hun opener houding naar de wereld, zijn veel meer door de (christelijke) westerse cultuur gegaan dan Verwaterd christendom laaft zich aan verwa terd jodendom. Dat is een van de vrij harde conclusies van de Groningse theoloog prof. dr. AA. van der Woude in een gesprek over „het geflirt" van christenen en joden. De oud-testa- menticns staat in zijn uitspraken niet alleen. Ook de zendingsman dr. Joh. Verknyl en ds. Johan Snoek, die jarenlang in Israel woonde, hebben hun bedenkingen over de manier waar op sommige christenen omgaan met „het jo dendom". In een boekje over de relatie chris tenen-joden uiten beiden zich kritisch en be zorgd over de theologische liefde voor het Jo dendom van zoveel christenen. De titel luidt dan ook niet voor niets: „Intern beraad in ver band met de relatie tussen Kerk en Israel". De hervormde theologe dr. E. Flesseman-van Leer gebruikte de term „flirten" in verband met de relatie tussen joden en christenen voor het eerst in een artikel in Hervormd Neder land. Ze wil daarmee tot uitdrukking brengen: een relatie waarbij het aan ernst ontbreekt. De een wil de ander niet echt leren kennen. Zo is het ook bij vele christenen en hun „liefde" voor het jodendom, aldus Flesseman-van Leer. Het is „in" om zich met het jodendom bezig te houden. Maar het historisch inzicht in wat het jodendom is, ontbreekt daarbij veelal. Voor hen staat vaak „het" jodendom gelijk met het oude testament of het is een soort mengeling vannit tweede of derde hand gehoorde zogehe ten chassidische verhaaltjes van de joodse wijsgeer Martin Bnber plus wat uit de inhoud van de boekjes van Lapide met misschien nog een scheutje Kushner. de joodse auteur van het boekje „Als *t kwaad goede mensen treft". Van der Woude, Verkuyl, Snoek en Flesse man-van Leer zijn bezorgd. Veel christenen die bezig zijn met het jodendom missen het christelijk fundament en hnn liefde maakt blind, constateert Flesseman-van Leer; weten ze wel waarover ze spreken? Wat willen we ei genlijk, vraagt Verkuyl: Is Jezus de weg tot zaligheid of is Hij dat niet? En Van der Won de gelooft dat verdieping van de bijbelkennis, bestudering van de kerkgeschiedenis en van de christelijke geloofswaarheden heel wat vrucht baarder zijn dan „verwaterd christendom dat zich laaft aan verwaterd jodendom". De me ning van prof. Van der Woude, die hij uit droeg in het blad „Evangelisch Commentaar" is niet populair. Maar hij krijgt naar eigen zeggen niet veel tegenspraak. Wei komen er emotionele anti-reacties, maar een mening die door argumenten wordt gedragen krijgt hij niet te horen. Een gesprek met hem over joden en christenen, ofwel het relaas van een poging om mensen weer met beide benen op de (christelijke) grond te laten staan. ZORGEN OVER „BLINDE LIEFDE" VAN CHRISTENEN VOOR JODENDOM Prof. Van der Woude: 'bedenkingen bij de manier waarop christenen „flirten" met het jodendom. FOTO: DENNIS BEEK de orthodoxe joden. In die zin hebben li berale joden en christenen veel meer ge meen dan orthodoxe joden en christe nen. Maar de orthodox joodse stem is een authentieker joods geluid". Niet christelijk De Groningse hoogleraar legt uit dat in het nieuwe testament de verschillende visies op de wet herhaalde malen tot uit drukking komen. De apostel Paulus ver zet zich op diverse plaatsen in het nieu we testament tegen wat later het rabbijn se denken heet. Natuurlijk moet de wet worden gevolgd, maar de wet is niet de heilsweg. Je komt er niet door te zeggen: ik heb de wet gevolgd. Iemand moet voor ons de weg openen. En die iemand is Jezus. De trend om te spreken over het chris tendom en het jodendom als twee wegen tot het heil vindt prof. Van der Woude dan ook geen uitdrukking van christelijk denken. „In het nieuwe testament wordt gezegd dat er één weg is, namelijk Jezus. Nota bene, die belijdenis wordt gedaan door joden. Als er nu mensen zijn die zeggen: we moeten maar niet meer spre ken van zending onder de joden, dan be grijp ik dat inhoudelijk niet. Ik vind wel dat de verhouding van christenen en jo den een andere is dan die van christenen en „heidenen". Het christendom is geënt op de joodse stam. Maar je ontkracht dat christendom als je niet meer hardop durft te zeggen dat Jezus de enige weg is. Het is heel merkwaardig: een aantal ja ren geleden zagen we bijbeluitgaven met alleen het nieuwe testament; het oude was niet van belang. Nu beleven we het omgekeerde: sommige christenen lijken alleen het oude testament te lezen en het nieuwe gewoon te vergeten. Maar wie dat doet, mist natuurlijk wel de kern van het christelijk geloof'. Ondanks alle (wetenschappelijke) bezwa ren die zijn in te brengen tegen de ma nier waarop christenen hun liefde voor „het" jodendom uiten, is het waarom van die liefde nog niet verklaard. Prof. Van der Woude: „Ik kan daar ook niet een eenduidige verklaring voor vin den. Ik denk dat er diverse factoren zijn die van belang zijn. Bijvoorbeeld een ge voel van schuld bij christenen. We zijn denk ik als kerken niet zo gelukkig mei de houding ten opzichte van de joden in de Tweede Wereldoorlog. Vanuit het be sef: we hebben eigenlijk veel te weinig gedaan is er wellicht sprake van een schuldgevoel dat leidt tot extra veel be langstelling. Een ander aspect is dat de oprichting van de joodse staat een aantal theologische vragen heeft opgeroepen. En voor mij staat ook vast dat de be langstelling voor het jodendom te ma ken heeft met het verlies van christelijke eigenheid. Sinds de jaren zestig ligt maatschappelijk alle aandacht op het dóen, op dit leven, de maakbaarheid van de samenleving. Ook christenen onder gingen die ontwikkeling. Het rijk Gods werd niet meer in de hemel gesitueerd, maar op aarde. En onze opvattingen van recht en gerechtigheid vielen samen met dat rijk van God. Hemel en hemelse ge rechtigheid raakten zo uit het zicht. Je kunt daar eigenlijk ook niet meer mee aankomen. Het gaat om het hier en het nu. Het „rechte handelen" (orthopraxie) is in de plaats gekomen van het „rechte geloven" (orthodoxie)". „De indruk van veel christenen is dat in het jodendom ook alle nadruk valt op het hier en op het nu. Nog afgezien van de nuances die je daarin moet aanbren gen, kun je zeggen dat hierin ook een re den kan liggen voor de grote hang naar het jodendom. Nog een reden kan zijn: de belangstelling van joden voor het christendom. Ik denk even aan iemand als de joodse nieuw-testamenticus David Flusser in Jeruzalem. Die is op intensie ve wijze en op een wetenschappelijk ni veau bezig met het nieuwe testament, Nee, ik denk veel minder aan de Duitse jood Pinchas Lapide. Ik heb nog nooit iets nieuws bij hem gelezen. Hij is wel veel populairder, ja. Maar zo gaat het: de boekjes van hem zijn veel dunner en goedkoper dan een degèlijk hand boek Blinde liefde Maar daarmee is alles nog niet gezegd, vindt prof. Van der Woude. De „blinde liefde" voor het jodendom zou weieens van alles te maken kunnen hebben met een crisis binnen bepaalde christelijke geloofsgemeenschappen. „Misschien hebben we ons wel vergist in de „zege ningen" van de seculaire samenleving. Mensen vinden daar niet wat ze nodig hebben. Dus gaan ze op zoek, willen ze een herbronning van ons bestaan. Het christendom is heel sterk verbonden (ge weest) met de geseculariseerde samenle ving en heeft mensen teleurgesteld. Mis schien is dat een reden dat mensen het niet in eigen huis zoeken, maar bij het jodendom, in het „zwarte gat", bij de is lam of bij een of andere oosterse bewe ging". Van der Woude ziet veel meer heil in herbronning vanuit de eigen christelijke wortels. De eigen traditie, de kerkge schiedenis, de christelijke theologie, ze leveren naar zijn oordeel voldoende geestelijke rijkdom op. Het anker hoeft niet te worden uitgegooid in vreemde wateren. „Laten we maar eens beginnen met wat meer bijbelkennis en ons laten gezeggen door onze eigen traditie. Die is rijk genoeg. Maar net zo hard nodig ii naar mijn oordeel het verlaten van ctó eenzijdige pad van de „diesseitigkeit", het hier en het nu. De vraag naar de ,jenseitigkeit", naar de andere kant, is verloren gegaan in het streven naar de beheersbaarheid van de wereld. We kun nen onszelf redden en hebben dus God niet nodig. Maar ik zie om me heen dat vooral jongeren dat verhaal niet meer geloven. Kijk maar eens naar predikan ten die niet een modieus verhaal houden over uitsluitend het hier en nu, maar die God ter sprake brengen vanuit het bij bels getuigenis. Die predikanten trekken steeds meer jongeren". LÜTSEN KOOISTRA TEL AVIV - De lente zet op Is raels kustvlakte de oranje bomen in bloei. De heldere kleuren steken fel af tegen de witte pluimen, die ruim honderd kilometer verder op de bezette westelijke Jordaanoever opstijgen uit traangasgranaten. Zoals al eeuwen gebeurt reizen pelgrims naar Jeruzalem en andere heilige plaat sen. In de fabrieken, op boerderijen en in universiteiten wordt intussen hard doorgewerkt om enkele van de bekend ste Israëlische produkten als chocola en wijn, computerchips en chemicaliën te vervaardigen. Dit is een van de gezich ten van het land Israel. Begonnen als een groepje joodse kolonies, maar daar uit naar voren gekomen als een moder ne, machtige staat. De gevoelens rond het veertigjarig be staan van Israel zijn echter bitterzoet. „Het is een slechte tijd om iets te vie ren", aldus de 35-iarige Yitzhak Regev, die zijn werk heeft in de boomgaarden van kibboets Elon bij de Libanese grens. „Het is geen gemakkelijke tijd voor Is rael". Israëliërs als Regev hebben hun land de twintigste eeuw ingevoerd. Ze hebben wegen aangelegd en moerassen droogge legd, naar het visioen van de vroege zio nisten. „Nu is er iets als een aardbeving aan de gang in de bezette gebieden", al dus Regev, die in Elon werd geboren als zoon van een Hongaarse jood. „Dat is op zich heel goed, want de opstand heeft de illusie doorbroken van een stabiele status quo. De vraag is wat we met deze feiten gaan doen". „Wij hoopten dat wij een modelstaat zouden zijn, dat deze staat de beste ideeën van het jodendom zou belicha men", zegt de 76-jarige Moshe Kol, een van de 37 ondertekenaars van de onaf hankelijkheidsverklaring. „Dat betekent humanistische denkbeelden, bijbelse ideeën. Ik geloofde dat wij beter zouden zijn dan anderen. Ik vind ook dat we veel hebben bereikt. Wat Israel vandaag de dag vertegenwoordigt, is iets unieks. Maar als we maar vrede zouden hebben, konden we wonderen verrichten". Nieuw leven De afgelopen vier decennia heeft Israel 1,78 miljoen joden uit de hele wereld opgenomen, de archaïsche bijbelse taal JV nieuw leven ingeblazen en delen van de woestijn tot bloei gebracht. Het land heeft zich ontwikkeld tot een technologi sche voorloper in het Midden-Oosten en het exporteert wapens en landbouw-irri- gatiesystemen naar het Westen. Tel Aviv is een metropool zoals elke an dere in de wereld. Een stad van rages en mode, met een filharmonisch orkest en een museum voor moderne kunst, een wijk met rood licht langs de Middelland se Zee, een goedwillende filmindustrie en disco's. Ondanks deze dimensies draagt Israel ook nog altijd de kenmer ken van een dorp. De joodse staat is bovendien een diep verdeeld land. Orthodoxe en liberale jo den ruziën in de straten van Jeruzalem of de bioscopen op de sabbat open mo- VK TWÈk". Y Au Klacht van een van de ondertekenaars van de onafhankelijkheidsverklaring destijds: „Ik vind niet dat er hier vrijheid van gods dienst is. De orthodoxen hebben een mono polie. De conservatieve en liberale rabbi's hebben hier geen rechten". FOTO: ANP gen zijn. De drie grote stromingen bin nen het jodendom kunnen het zelfs niet eens worden over wie jood is. „Ik vind niet dat er hier vrijheid van godsdienst is", aldus Kol. „De orthodoxen hebben een monopolie. Ondanks dat er gelijke rechten werden beloofd, hebben conser vatieve en liberale rabbi's hier geen rech ten". Politiek gesproken is het Israëlische schip van staat op drift geslagen. Er is weinig eenheid in de „regering van na tionale eenheid" waarin links en rechts samenwerken. Het kabinet werd vier jaar geleden gevormd nadat de verkie zingen na de eerste regeerperiode van het rechtse Likud-blok van 1977 tot 1984, geen winnaar opleverden. Likud- leider Menachem Begin won de verkie zingen van 1977 door stemmen van de sefardische joden, de armere joden die vanuit islamitische landen naar het be loofde land trokken. Het was de eerste verkiezingsnederlaag van de Arbeiders partij, de groepering van de in Europa geboren joden die zichzelf zien als de rechtmatige erfgenamen van het (in Europa door Theodor Herzl ontwikkel de) zionisme. De regering van nationale eenheid is het niet eens over hoe Israel vrede kan be reiken en veel Israëliërs lijken ingesteld op een leven op de rand van oorlog. Ze noemen dat een levensfeit in het steeds veranderende Midden-Oosten. Israeli's zeggen de Arabieren niet te kunnen ver trouwen. Aan Arabische zijde klinkt een soortgelijk geluid. In westerse ogen is het vaak of er twee Israels zijn. Het land van de pioniers die de moerassen drooglegden en vaak op de rand van de uitputting balanceerden, kwam uit -de oorlog in 1967 als een machtige staat van driemaal zijn oor spronkelijke omvang. Het leger van Israel had jarenlang het beeld onoverwinnelijk te zijn. Op 4 juli in 1976 vlogen commandotroepen in het .holst van de nacht naar het vliegveld Entebbe in Uganda en bevrijdden er 110 vliegtuigpassagiers die in gijzeling wer den gehouden door Palestijnse kapers. Israëlische jachtbommenwerpers dron gen in juni 1981 diep door in het Arabi sche luchtruim en bombardeerden in Iraq een kernreactor. Tijdbom Intussen tikt in het land zelf een „tijd bom". Sinds de oorlog van 1967 heerst Israel over de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Daar leeft nu een snel groeiende bevolking van anderhalf mil joen Palestij nen, van wie de kinderen worden opgevoed in een sfeer van ge weld, bezetting en wraak. De bevolkings groei in de bezette gebieden is veel gro wer dan onder de joden. Er is al voor- ispeld dat de joden over dertig jaar een minderheid zullen zijn in hun eigen land. De Israëlische staatsman Abba Eban meent dat de Arabische bevolking in de bezette gebieden „een structurele para dox vormt" voor de joodse staat. „Er zijn drie doelen die onmogelijk kunnen worden verzoend, en één ervan moet worden opgegeven. Als je wilt dat Israel een joodse staat, maar ook een democra tische staat blijft, dan kun je niet ook verlangen het gehele gebied tussen de Jordaan en de zee te besturen. Er zijn wetten van politiek, en er zijn wetten ivan de natuur. Wij kunnen niet een sa- ;menhangend bewind voeren over men sen wier vlag niet de onze is, wier taal niet de onze is, wier geloof niet het onze is - die niets hebben bijgedragen aan of te leren uit de ervaringen van de joodse geschiedenis. Het is mogelijk, haalbaar noch rechtvaardig dat bestuur aan te houden". Terwijl Eban buiten Israel wordt ge roemd als denker en diplomaat, wordt hij in eigen land beschouwd als ietwat uit de maat lopend en een politicus die zich niet bewust is van de pragmatische werkelijkheid van het leven van alle dag. Veel Israëliërs zeggen dat ze zich niet ernstig het lot van de Palestij nen kunnen aantrekken: ze vinden het een luxe die ze zich niet kunnen permitteren. Zij ver wijzen dan naar de woorden van wijlen premier Golda Meir. „We kunnen ner gens anders heen, of we worden in de zee gedrongen. Er is geen alternatief. De Israëliërs moeten de strijd voortzetten"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 32