Hoogste teams De Munnik kansrijk in titelstrijd [mal Ie UNICUM EN DEKKER TENNIS ONTMOETEN KOPLOPERS Derby Dekker Repeteren ZITTEN ROYAAL MAGER KUNST GEENRISICO „Schaaksters zijn ook vlotte meiden" Enthousiaster Laatdunkend 'fieidóc Qowuvnt ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 27 Marco Smit (De Munnik) is gebrand op een overwinning tegen zijn oude club TEAN. FOTO-.ANDRÊ VAN HAASTEREN Tennisprogramma 24 april: Hoofdklasse: Leeuwenberg 1 - Uni cum 1Eerste klasse: Dekker 1 - Bos- Nieuw Vennep 1 - Ede 1Leidse Hout 1 - Noorderlicht 3, Pijnacker 1 - Boek horst 1, Lisse 1 - Shaile 2, Unicum 3 - Bernisse 1, OLTC 1 - Leimonias 4, Duno 1 - Merenwijk 1De Meent 1 - De Munnik 1Falcones 1 - Dekker 2, De Munnik2-Doetinchem l,ThorRW4- Casino 1Tweede klasse: TEAN 1 - De Munnik 4, Kontakt 1 - Roomburg 1 Leimonias 6 - Zoeterwoude 1; Derde klasse: Heemstede 2 - Sassenheim 1, Hilllegom 4 - Zee en Duin 1, Hazers- woude 1 - VEP 1Gravellers 1 - Voor hout 1, Oud Wassen 3 - Katwijk 1; Heren eerste klasse: Unicum 1 - Thor RW 1. LEIDEN - De Leiderdorpse ten nisclub De Munnik heeft de eerste toets in het nieuwe competitie-sei zoen met glans doorstaan. Van de eerste zeven, goeddeels met eigen kweek gevulde, teams wonnen er zes het eerste competitietreffen. De duels morgen zullen moeten uit maken of de teams ook tot titel kandidaat te bestempelen zijn. In de hoofdklasse ontmoet Unicum in een uitwedstrijd in Voorburg me dekoploper Leeuwenberg, terwijl in de eerste klasse Dekker Tennis thuis de strijd aanbindt met titel kandidaat Bosheim II. De overgangsklasseteams van De Mun nik zullen morgen beide met dezelfde opdracht de baan moeten betreden, na melijk zo maximaal mogelijk winnen. Het eerste team heeft een voorsprong van 1 set op Volley II, maar kan door ruimere uitslagen te boeken dan deze naaste concurrent de titel ook op pun- tengemiddelde binnenslepen. In Bussum wacht De Meent, een team zonder echte uitschieters, op de Leiderdorpers. Een ruime score tegen dit team behoprt zeker tot de mogelijkheden. De Munnik II kan na de riante uitslag van afgelopen zon dag al niet meer als de reserves omschre ven worden. Het team werd en wordt als een volwaardig kandidaat voor de titel gezien. De financiële steun van Match moet Connie Baarends, Christel Ver- woert en Robert van Splunter in staat stellen het kampioenschap te bereiken. De afgelopen zondag wegens ziekte uit gevallen Thomas Koemans zal waar schijnlijk morgen niet van de partij zijn. Met trainer Henk Janssen in de gelede ren lijkt in ieder voldoende niveau aan wezig om de mannen van het bezoeken de Doetinchem, de uit de Duitse compe titie teruggekeerde Wilfried Koerselman en de vroegere Gelderse jeugdkampioen Nicky Rietman, te weerstaan. De derby van de week wordt het treffen in de tweede klasse tussen de hoofd macht van het Alphense TEAN en het vierde team van de Leiderdoir>ers. Beide wonnen de eerste ontmoeting zonder veel problemen. TEAN mist de gebles seerde. vorig seizoen nog bij De Munnik spelende, Mare Nagelkerken, ziet Ri chard Oskam in de examenzorgen zitten en kan alleen Frank Liefbroer volwaar dig in zetten. Toch dicht.de laatste zijn team de beste kansen toe in deze Rijn streekderby. De Munnik-captain John van Overloop meldt dat Marco Smit ze ker tegen zijn oude club TEAN gebrand is op de overwinning, geeft ook Giovan ni Sekeris kansen op enkelspelwinst, maar verwacht dat Marieke van Gilst en Jacqueline Paauw (te) forse tegenstand zullen ontmoeten van de zusjes Van den Oudenrijn. Bij een 4-4 eindstand blijft De Munnik op gemiddelde op plaats één staan. De Munnik I, II en IV zijn overi gens niet de enige kandidaten de titel, ook team III en VI en het Vile met de Leidse jeugdtoppers Saskia Paauw en Rogier van Duyn zijn zeer kansrijk in Liefst zes A-speelsters en -spelers telt de tegenstander van Unicum, het Voor- burgse Leeuwenberg. Bij de Voorburgse formatie staat het kampioenschap en een aansluitende promotie naar de eredivisie hoog op het verlanglijstje. Op (sponsor geld is dit seizoen dan ook niet be snoeid. Een lastige uitwedstrijd derhalve voor Leidens enige hoofdklasser. Op pa pier lijkt het met Yvonne der Kinderen, Karin Moos en Pascalle Druyts opere rende Leeuwenberg net een fractie ster ker dan de Leidse meisjes Eveline Ha mers en Margot van Overloop. Dit te meer omdat de laatsten drie maal het gravel betreden en de opponentes slechts tweemaal. Bij de mannen eenzelfde situ atie. Jan Siemerink en Jacco Eltingh hebben in Glenny Schaap en Roger Warmenhoven gelijkwaardige tegenstan ders, maar zien in de dubbels ook de ge routineerde speler-coach Ton Sie de baan betreden en bespelen. De eerste ontmoeting eindigde voor beide teams in een maximale 8-0 score, zodat de winnaar uit deze ontmoeting en de thuiswedstrijd op 15 mei de beslissing voor de titel zal geven. Weten de Uni cum-reserves gastheer VEGO te kloppen en haalt het derde team van de Leidena- ren uit tegen Bernisse dan gloort ook hier de titel. Op eigen grond zal Dekker Tennis de winst op koploper Bosheim II moeten grijpen. Bosheim beschikt in Jan Eysvo- gel en John Riethoven over een pittig herencontingent. Toch ziet coach Carel de Bruyn kansen voor Freek Tanis en Stephan Faas. De laatste zal zich willen revancheren voor de nederlaag op de eerste zondag, hij zit nog wel niet op zijn top maar heeft in de winter zijn spel toch prima opgebouwd. Heieen van den Berg en Birgit Pardoel moeten afwach ten, wie van de twee opgegeven dames, Colette Sely of Babette Eysvogel, in het eerste team van Bosheim zal opereren en hoe sterk dan de tweede dame zal zijn. Winnen de Warmonders dan zijn zij de duidelijke titelpretendent. In de Overgangs B zullen de Dekker-reserves die kandidatuur tegen het Valkens- waardse Falcones alleen maar bevesti gen. In de Overgangsklasse A gaat Hillegom bij het Vlaardingse Holy op bezoek. In de Overgangsklasse B maken Nieuw Vennep, na thuiswinst pp Ede, en De Merenwijk alsmede Casino Noordwijk, na een overwinning in de uitwedstrijden tegen DUNO respectievelijk Thor RW IV, een goede kans op het kampioen schap. Voor De Boekhorst, Hillegom II en OLTC-Oegstgeest geldt dat pas na volgende week zondag, voorwaarde is wel dat morgen de volle winst wordt be haald. Leidse Hout en Lisse zullen mor gen eveneens tot een zege moeten ko men, anders is de rode lantaarn een feit. Na de winst op Roomburg wordt Fores- cate pas titelkandidaat in de tweede klas se als Merlenhove III aan de zegekar wordt gebonden. PETER KLEIN Onwennig was het het week- 0 ...roptre den van Unicum in de hoofdklasse. Het tussentijds vegen van de baan om precies te zijn. Dat kwam eerlijk gezegd tijdens de ariesetter van Jan Siemerink tegen Crack(er) Zwaagstra nogal onprofessio neel over. Toen de baan op de drempel van de allesbeslissende derde set aan een slepende opknapbeurt toe was, waagden zich eerst een aantal sleepgrage jongeren onder de 15, en een aantal jongere oude ren van ongeveer pensioengerechtigde leeftijd aan ae taak.1 In hun ijver namen ze echter eerst het stuk waar Zwaagstra zou gaan spelen rustig onder handen, waarna het heilgdom van Jan door de in tijdnood geraakte jongeling hardlopend op orde moest worden gebracht. En nog geen twee games later belastte de „spor tieve directeur" Klein, die daarvóór als één bonk rust Jan als coach had bijge staan, zich hoogstpersoonlijk met het velddeel dat Jan als het zijne mocht be schouwen; het andere part overlatend aan een jong bejaarde, die er evengoed een ferme looppas uitperste om binnen de tijd te .finishen". Nou speelt Unicum één de resterende twee thuispotjes pas over een paar weken, zodat we goede hoop hebben, dat het de volgende keer een stuk georganiseerder gaat. Repetitietijd genoeg in ieder geval... Een beetje sporter zit, hoe rot het ook gaat, hoe slecht zijn kaarten ook liggen niet bij de pakken neer. Dachten wij. Maar sinds Roodenburg - Den Hoorn zijn we toch aan het twijfelen geslagen. Want al ontbraken de pakken waarbij neergezeten zóu moeten worden, de aan blik van de op de bal neergestreken speler van het inmiddels gedegradeerde Den Hoorn deed ons onwillekeurig denken aan die op zich toch „sporlvreemde" uit drukking. Met een „neem mijn bril maar even" bood MSV-coach Titus Flapper in de wedstrijd tegen Grasshoppers, zijn be- montuurde glazen gul aan aan de even eens brillende scheidsrechter. De man ac cepteerde Flapper's aanbod dankbaar, legde zijn oren wat nadrukkelijker te luisteren en stuurde Flapper vervolgens met schrik in de benen en bril op het hoofd naar de tribune. Daar mocht de vertrekkende MSV-coach met het oog op volgend seizoen alvast wennen als toeschouwer. Maar op zijn gemak voelde Flapper zich in die positie volgens ons niet. Ontelbare malen dwaal de zijn blik peinzend weg van de sporten de activiteit en leek het wel of hij op de plafondbalken een antwoord trachtte te Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee vinden op vragen als „waarom word ik gestraft als ik royaal een zeer persoonlijk kleinood ten geschenke aanbied?,, en „hoe ziet mijn toekomst er in het basket bal uit?" Al achten wij het ook bepaald niet denk beeldig dat Flapper het domweg niet kon aanzien hoe zijn meiden door Grasshop pers op een zeer duidelijke 77-101 neder laag werden getracteera. Want om dat je aandacht te laten ontsnappen was meer nodig dan het royaal weggeven van je bril. De SV Voorschoten wil de tennisbaan op. Onlangs kregen de leden een briefje van voorzitter Verkaik. Die maakte het be- stuursvoornemen bij de „spelende en niet-spelende leden, donateurs en ouders van ae jeugdleden" wereldkundig. En hij vroeg meteen, het bestuur van de Ade- geestclub gaat namelijk niet over één nacht aan te leggen kunstgrastennisveld, een reactie aan de in de aanhef genoem de personen, middels een bijgevoegde en queue. Er moet natuurlijk wel behoefte zijn aan zo'n baantje. Die aanleg lijkt ons van Hutspo(r)t be paald geen verkeerd idee. En dan niet al Geen risico... leen omdat het zalig is om achter een tennisbal aan te hollen in de periode dat half Nederland in Torremolinos ligt te sudderen en de voetbal, eveneens in het vet, van een welverdiende zomerrust ge niet. Of omdat er van zomerse activitei ten een ledenbindende werking uit zal gaan. Belangrijker vinden we dat de ,,S" van Sport Vereniging Voorschoten een volwaardiger invulling zal krijgen. Maar we hopen wel dat de bestuurderen eraan gedacht hebben het vignet van de club middels een lichte mutatie aan te passen. De eenzame voetbal daarin sug gereert dan immers een te mager sport- aanbod... „De Zijl/LGB presteert goed in Italië" kopte een berichtje van de PR-afdeling van De Zijl/LGB. De poloërs van Wel ling hadden het dus goed gedaan conclu deerden wij. Toch durven wij van Hut- spo(r)t na lezing van het epistel met grote stelligheid te verklaren dat ons van Hut- spofrjt, mochten wij op kosten van de vier sponsors naar het Italiaanse Sicilië hebben mogen afreizen, eenzelfde klasse ring ten déél gevallen zou zijn. Kunst, zesde worden als er zes ploegen aan het toernooi deelnemen Het eerste competitie-weekeinde der ten nissers kende op een enkele zeer vochtige uitzondering na (Dekker één kwam im mers licht verregend terug) veel zonne schijn. Een merkwaardig verschijnsel: competitietennis staat immers in de regel voor alles wat tennis bepaald minder leuk maakt: voor harde wind dus. En voor forse, herfstachtige buien. En, niet in de laatste plaats, voor gewoon koud. Ervaren tennissers en tennissters weten dat. Die nemen ook geen risico. Het maakt voor hen absoluut niet uit wat weerman De Jong allemaal beweert. De ervaren competitiemens is op het ergste voorbereid. En trekt vervolgens gewoon uit wat hem of haar qua warmte hindert... Annemarie Benschop: Veel meisjes stoppen na hun 12e. Op de middelbare school kun je je namelijk geen stoffig imago veroorloven". FOTO: MILAN KONVALINKA NEDERLANDS SCHAAKKAMPIOENE ANNEMARIE BENSCHOP: WASSENAAR - Eigenlijk is het maar goed dat Annemarie Ben schop momenteel haar studie ge schiedenis belangrijker vindt dan een carrière als schaakster. Hoewel de achttienjarige Wassenaarse twee weken gelden de Nederlandse titel in de leeftijdscategorie tot en met twintig jaar voor zich opeiste, schrijft de Koninklijke Nederland se Schaak Bond haar niet in voor het wereldkampioenschap dat dit jaar in Australië gehouden wordt. Schrijnend is wel dat Annemarie Ben schop vlak na het behalen van het kam pioenschap nog een kleine hoop op deel name had („ik heb nog niks van de bond gehoord"), terwijl bondscoach Cor van Wijgerden zelfs al vóór het Nederlands kampioenschap wist dat de bond geen vertegenwoordigster zou sturen. „Anne marie heeft de pech dat het WK in Au stralië wordt gehouden; het zou de bond tienduizenden guldens gaan kosten. Bo vendien stelt de KNSB zich op het standpunt alleen schakers uit te zenden die ook daadwerkelijk kansen op een kampioenschap hebben". En een potentiële titelkandidaat is Ben schop, lid van het Leidse LSG, niet. Ver wacht wordt dat de Oosteuropese dames moeiteloos de eerste drie plaatsen zullen veroveren. „In Oost-Europa krijgen meisjes dezèlfde kansen als jongens om toegelaten te worden tot de schaakscho- len. Daar staat het schaken voorop; de schoolopleiding wordt ingepast", ver klaart Benschop de Oosteuropese over macht. De eerstejaars-studente geschie denis aan de universiteit van Leiden houdt zelf juist door haar opleiding steeds minder tijd over om te schaken. De twee-fasenstructuur laat niet met zich spotten en Annemarie Benschop wil in ieder geval binnen de beperkte -tijd haar studie afronden, „om later bij een internationale organisatie, of zoiets, te werken". De studie staat haar weliswaar minder tijd voor schaken toe, de „Leidse" om geving is wel heel wat enthousiaster over haar schaakprestaties dan haar middel- bare-schoolgenoten dat waren. „Sommi gen beschouwden je als duf figuur, maar dat is een van de vooroordelen tegen schaken. Op zo'n Nederlands kampioen schap blijkt gewoon dat schaaksters ook vlotte meiden zijn. Ik denk dat veel van die vooroordelen voortkomen uit jaloe zie; een geestelijke inspanning als scha ken is natuurlijk niet voor iedereen weg gelegd". De pupil van Rob Brunia haalt zelf de schouders op over zoveel onbenul, maar ziet wel degelijk de gevaren van zulke vooroordelen voor haar favoriete sport. Op een bepaalde leeftijd kun je je nou eenmaal een „stoffig imago" niet permit teren. „In de leeftijdscategorie tot onge veer twaalf jaar zijn er net zoveel scha kende meisjes als jongens, maar het blijkt dat veel meisjes stoppen als ze op de middelbare school zitten. En dat is jammer, want zo vordert de emancipatie van het vrouwenschaken niet erg". De journalistiek werkt naar de zin van Annemarie Benschop ook te weinig mee aan die gelijkstelling van vrouwelijke schakers. Maar daar staat tegenover dat de aandacht die bijvoorbeeld de twee kamp tussen Karpov en Kasparov in de media kreeg, de schaaksport als geheel wel ten goede komt. „Ik vind het heel positief dat Hans Böhm ook absolute le ken op schaakgebied weet te boeien. En ik moet eerlijk zeggen dat de aspecten die tijdens die tweekamp niets met scha ken te maken hadden, mij ook intrigeer den. Hoe ze elkaar tijdens de partijen aankijken, de hele psychologie achter die strijd. Ik onthoud me daarvan hoor, van die psychologische oorlogsvoering. Dat vind ik onsportief. Maar ik kan me voorstellen dat bij zo'n lang toernooi zulke dingen een rol gaat spelen. Waar mee ik trouwens niet wil zeggen dat ik het goed vind dat het gebeurt". Gari Kasparov mag zich dan op gezettte tijden laatdunkend uitlaten over het vrouwenschaken, Annemarie Benschop is ervan overtuigd dat de erkenning bin nen de schaakwereld niet lang op zich zal laten wachten. „Ik zal niet ontken nen dat er op dit moment een niveau verschil is tussen het vrouwen- en het mannenschaken, maar dat verschil wordt wel steeds kleiner. Juist omdat er steeds meer vrouwen gaan schaken, want het hele fenomeen is natuurlijk nog vrij nieuw. Jonge meisjes winnen regel matig van leeftijdsgenoten, dus ik weet zeker dat de toekomst zal uitwijzen dat vrouwen net zo goed spelen als man nen". De Nederlandse schaaktop bij de dames is nog smal; naast Benschop maakte al leen Renate Limbach afgelopen week aanspraak op de Nederlandse titel. Waarbij wel aangetekend moet worden dat de kampioene van vorig jaar, Sylvia de Vries, wegens studieredenen ontbrak. Bondscoach Cor van Wijgerden had van Benschops kampioenschap wel aan zien komen. „Ze is ondoorgrondelijk, dat kan een voordeel zijn. Bovendien heeft ze een vechtersmentaliteit en dat is bij meisjes toch een uitzondering. Die heb ben meer dan jongens de neiging de moed op te geven als ze er slecht voor staan", zegt Van Wijgerden, die naast de damesselectie ook de jongens en de sub toppers van de schaakbond onder zijn hoede heeft. Van Wijgerden over de sexe-verschillen in de schaaksport; „Jon gens zijn wat monomaner. Als ik met de meisjes naar een toernooi ga, wordt er ook over andere dingen dan over scha ken gepraat". CORIEN BOTMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27