Mysterieus hotel met diamanten goud en een geheime „negende" final# ■CeidóeSouACWit In de polder werd turf niet gestoken maar gemaakt Vakantietips voor krappe beurs Verlichte grachten Humor onder druk Honderden tips voor dagtochten Ervaring in Afrika Museum-boot Vitrine" vol musea ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 25 De sultan van Oman heeft zijn land kortgeleden opengesteld voor toeristen. Arke Reizen zag wel wat in toerisme naar dit wonderlijke land en dook in het gat met de KLM, die sinds enkele jaren lijndiensten uitvoert op de hoofdstad Muscat. Een vakantie in Oman is mogelijk vanaf 1507 gulden voor vijf dagen logies in Al Bustan Palace (twee personen). Vijftien dagen in dit paleis komt op 2502 gulden. Er zijn ook rondreizen door Oman, desgewenst in combinatie met een aantal dagen in de Verenigde Arabische Emiraten (Khor Fakkan, Abu Dhaby, Sharjah of Dubayy). Oman is onder meer bekend om z'n zilver. De eerste toeristen die Arke naar Oman bracht, kwamen terug met prachtige armbanden van het puurste zilver. Het land is ook bekend om de beroemde wierook van de frankincense-boom, de wierook uit het bijbelse rijtje „goud, wierook en mirre". Al mag de reis naar Oman niet goedkoop zijn, het prijsniveau van eten en drinken ligt niet veel hoger dan het Nederlandse. In de hotels wordt overvloedig alcohol geschonken, daarbuiten is er moeilijk aan te komen. Al Bustan Palace, juweel van een hotel aan de Golf van Oman. MUSCAT - Hotels in Nederland worden keurig volgens de regels ge bouwd, niet te hoog, niet te breed. En met het idee om winst te ma ken, uiteraard. Ergens in het Mid den-Oosten, om precies te zijn in Omans mystieke hoofdstad Mus cat, staat een hotel waarvan duide lijk is dat de bouwers nog nooit van die Nederlandse basisprincipes hebben gehoord. Met een overvloed aan ruimte en een volle buidel is daar het Al Bustan Palace gebouwd, waarvan de kosten nooit zul len kunnen worden terugverdiend. Een hotel met geheime liften, met een vol strekt van de buitenwereld afgesloten ne gende verdieping, met goud, met dia manten. Een mysterieus hotel waarvoor speciaal een weg van acht kilometer moest worden aangelegd en waarvoor tweehonderd Omani het veld moesten ruimen. Een bijzonder bouwwerk dus. En som migen zeggen dat het hotel dagelijks een halve ton verlies lijdt. Erg? Helemaal niet, vindt de eigenaar, sultan Qaboos bin Said van Oman. Zolang het hotel maar eens in de drie jaar drie maanden gereserveerd kan worden voor de verga dering van de leiders van de samenwer kende Golfstaten, de GCC. De sultan was zo blij dat het bouwwerk in '85 op tijd klaar was, dat hij het hele London Symphony Orchestra uitnodigde om bij de opening in de immense concertzaal van het hotel voor hem en zijn familie te komen spelen. En reken maar dat het orkest ervoor naar Oman kwam en in de mooiste kamers van het Al Bustan lo geerde. Luxe suite In Muscat, aan de zuidkust van het Ara bisch schiereiland, betaal je voor een uit de kluiten gewassen suite een slordige vijftienhonderd gulden per nacht. Daar krijg je wel het een en ander voor terug: drie zitkamers, een stuk of vijf slaapka mers, even zo veel badkamers met Ita liaans marmer en gouden handdoeken rekjes, een keuken, een eetkamer, par ketvloeren, dikke kleden op de vloer, Chinees porcelein op het nachtkastje, een aparte lift, uitzicht over de indigo gekleurde Golf van Oman en een aparte ingang voor eventueel meegebracht per soneel. Maar dat is niet het bijzondere aan het Al Bustan Palace Hotel, erkent general manager Heinrich Pannen. Want er zijn over de hele wereld wel hotels te vinden die voor hun kapitaalkrachtige gasten voor astronomische bedragen suites re serveren met meerdere kamers en bad kamers met gouden kranen. „Ik ben pas één keer op de negende verdieping ge weest en dat bezoek was nog erg kort", snijdt Pannen het netelige onderwerp aan. Pijnlijk ook. Want al is hij de hoog ste baas van het hotel, de kwestie is: Herr Pannen mag er niet komen. Die negende en tevens hoogste verdieping van het Al Bustan is en blijft gereser veerd voor de sultan van Oman en zijn familie. Helaas heeft de koninklijke hoogheid nog nooit op de negende, gesla pen. „En betaald wordt er ook niet", zegt Pannen, die er blijk van geeft ook niet helemaal het fijne van „die negen de" te weten. De dienaren van de sultan, alleenheerser over Oman, zorgen ervoor dat het ge heim goed bewaard blijft. Want een on dernemende westerse bezoeker, die na het diner in een van de schitterende za len van het hotel er wel eens het fijne van wilde weten, werd kortgeleden bij het betreden van de negende fijntjes weer de lift in gedrongen door dne be wakers met machinegeweren. Geen spra ke van dat de zakenman op de negende zelf de verhalen kon checken over met diamanten ingelegde salontafels en stoe len. Dat die ondernemende reiziger de weg naar de negende had gevonden was op zich al bijzonder. In de meeste liften is het knopje „9" buiten werking, sommige liften kennen dat cijfer niet eens. „Er moeten meer liften in dit gebouw zijn dan wij weten", voegt Renie, een Fili- pijns personeelslid, nog wat aan de ge heimzinnigheid toe. Wel is algemeen be kend dat de negende verdieping vanaf een speciaal parkeerterrein rechtstreeks te bereiken is met een koninklijke lift, groot genoeg om een flinke Cadillac in te parkeren. Het hotel is gebouwd naar een ontwerp van een aantal Franse en Griekse archi tecten. De lobby van het hotel heeft een veertig meter hoog moskee-achtig dak, waaraan aan de binnenkant wel duizend lichtjes de Arabische nachthemel na bootsen. De materialen, de tapijten en versierselen zijn alle speciaal voor dit hotel in onder meer Parijs, Venetié en Turkije gemaakt. Alles werd met specia le apparatuur nagezocht op microfoons en zelfs op explosieven. Tijdens de acht tien maanden die de bouw van het pa leis in beslag nam waren de veiligheids maatregelen bijkans draconisch. Alle bouwers, tot aan de cementchauffeurs en de stenendragers toe, waren in het bezit van niet te vervalsen badges, die ze voortdurend zichtbaar moesten dragen. Geen onbevoegden het terrein op, tegen geen enkele prijs. Het ging zelfs zo ver, dat werkers die op een vrije dag vrien den (zonder badge) meenamen naar de bouwplaats om het wonder van Muscat te bekijken werden opgepakt en bijna een half jaar werden vastgehouden. Paranoïde Dat had alles te maken met de vergade ring van de Golfstaten, die kort na de opening van het hotel werd gehouden. Elke mogelijkheid van spionage of een aanslag moest worden uitgebannen. De beveiliging van de leiders van de meest explosieve regio van de wereld was ook de reden van de vrij geïsoleerde ligging van het hotel, ver buiten de stad, met bijna onneembare bergen in de directe nabijheid en een zee waarop iedere aan valler onmiddellijk zichtbaar is. Zijn ze paranoïde? Met een zo wankel even wicht in Arabië is extra voorzichtigheid op z'n plaats, menen Pannen en de zij nen nu de hectische tijden van de bouw achter de rug zijn. Het is dus veilig slapen in Al Bustan, ook al is het maar in een gewone vijf- sterrenkamer, die nog altijd is ingericht met handgemaakte Arabische tegeltjes en is gehuld in oosterse sfeer. En 's avonds, voor het in slaap vallen, zal de bezoeker misschien wel eens denken dat de 250 gulden die een nacht in dit hotel kost (overigens sinds kort via Arke Reizen voor heel wat minder) toch wel genoeg moet zijn om een beetje winst te maken. Mis. Het is een publiek geheim onder de Omani dat winst maken er waarschijnlijk de eerste honderd jaar niet in zit. Daarvoor heeft de bouw te veel gekost: achthonderd miljoen gul den. Alleen al om de rente te betalen zou het hotel ruim twee ton winst per dag moeten maken. En dan is het nog niet uit de kosten, zeker niet nu er bin nenkort nogeens tientallen miljoenen ex tra moeten worden uitgegeven. Het vig net van het hotel namelijk, dat in alle ta pijten, wandversieringen, in vrijwel al het stucwerk, in de spiegels en in het ka pitale glas- en servieswerk terugkomt, moet worden vervangen. De reden: de hoge Arabische leiders toonden zich ont stemd over het huidige hotel-logo. Dat vertoont naar hun smaak te nadrukke lijk gelijkenissen met een kruis, een christelijk kruis misschien wel. En dat kan niet in een land dat in het Hart van de Arabische wereld ligt. ARJEN VAN DER SAR Wie niet veel geld heeft voor een vakantie, maar er toch een paar weken uit wil zijn, zou zijn licht eens kunnen opsteken bij de ANWB. Die organiseert elk jaar landgoed kampen op fraaie bos- en natuurterreinen. Vakantiegangers moeten er de handen wel uit de mouwen steken en meehelpen bij het onderhoud van bos en heide. Als tegenprestatie krijgen de „vakantiewerkers" kampeergelegenheid aangeboden, zodat deelname aan zo'n landgoedkamp maar weinig kost. Dit is een van de vele tips uit de brochure „Lekker op vakantievoor weinig geld!", die deze week in een oplage van 150.000 exemplaren is verschenen. Het magazine is bestemd voor mensen die krap bij kas zitten. Daarbij denken de samenstellers niet alleen aan mensen die moeten rondkomen van een uitkering of het minimumloon, maar ook aan gezinnen die om andere redenen weinig geld voor een vakantie hebben. Het 24 pagina's tellen de magazine geeft behalve concrete goedkope vakantiemogelijkheden ook nuttige adressen en een waslijst tips om de vakantie-uitgaven binnen de perken te houden. De gids is geschreven door het Nederlands Bureau voor Toerisme, in samenwerking met een aantal VVV's, het Nibud (Nationaal Instituut voor Budget Voorlichting) en het Landelijk Overleg Werklozen (LOW). Een deel van de grachten in Amsterdam is tot eind oktober 's avonds verlicht. Dit jaar valt van de illuminatie met name te genieten langs de Herengracht en de Kei zersgracht. Nieuw is dat niet alle gevels verlicht zullen zijn, maar gekozen wordt voor de meest bijzondere en opvallende huizen. Ook de belangrijkste torens en monumen ten in de binnenstad staan 's avonds in het licht van de schijnwerpers. Elke avond vanaf zonsondergang tot 23.30 uur (niet op 4 mei) kan de bezoeker van de sfeervolle verlichting genieten. Onder de titel „Humor onder druk" toont het Bevrijdingsmuseum 1944 in Groesbeek tot en met 23 mei een collectie spotprenten die tijaens de Tweede Wereldoorlog zijn gemaakt en verspreid. Zelfs in de diepste duisternis van de Duitse overheersing bloei de de humor. Met moppen en grappen hielden de Nederlanders het moreel hoog. Dat was overigens zeer tegen de zin van de bezetters, die juist probeerden het moreel te breken. Moppen tappen werd zelfs als een strafbaar feit beschouwd. Het vervaardigen en verspreiden van een spotprent stond gelijk aan het plegen van sabotage. Ondanks die zware tegendruk draaiden de illegale persen. Maar ook de Duitsers lanceerden op grote schaal spotprenten. Daarmee probeerden zij bepaalde groeperingen, zoals de koninklijke familie en de geallieerden, bespottelijk te maken. Op de tentoonstelling in het Bevrijdingsmuseum 1944 (aan de Wylerbaan 4) zijn zowel illegale als Duitse spotprenten te zien. Het museum is geopend: op maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12 tot 17 uur. „Er-op-uit" is de titel van een handig, 256 pagina's tellend boekje met honderden tips voor eendagsvakanties. Het is samengestelddoor de Nederlandse Spoorwegen, in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme en de grote VVV-kantoren. De wegwijzer kost 3,95 gulden en is verkrijgbaar bij alle NS-loketten, maar ook bij de VVV- en postkantoren en de boekhandel. De pocket is in de plaats gekomen van de tot op heden verschenen gratis uitgaven „NS-dagtoerisme" en „NS-Sportief. Maar er zijn meer veranderingen. In „Er-op-uit" (oplage 400.000 exemplaren) zijn niet alleen alle NS-dagtochten opgenomen, maar ook 320 andere tips voor een dagje uit, een kalender met 450 evenementen en veel fiets- en wandeltips, waaronder 65 ANWB/NS fietstochten, 35 in samenwerking met Staatsbosbeheer uitgezette wandel tochten en 27 historische stadswandelingen. Dat maakt de nieuwe NS-pocket tot een zeer uitgebreid recreatief naslagwerk. De NS-dagtochten zijn verkrijgbaar op 235 sta tions. Het kaartje geeft recht op een retourreis per trein, eventueel aanvullend vervoer met de bus. tram of metro en de toegang tot de attractie. In sommige gevallen is een consumptie of een lunch bij de prijs inbegrepen. De NS-dagtochten lopen overigens als een treinHet vorig seizoen werden er 375.295 verkocht, veertien procent meer dan in het seizoen 1986/'87. „Afrika, een ervaring rijker" is de titel van een tentoonstelling die tot en met 12 juni wordt gehouden in het Afrika-Centrum in het Limburgse Caaier en Keer. De exposi tie laat de bezoekers kennismaken met het leven in Afrika. Getoond wordt hoe men sen er landbouw bedrijven, hoe de gemeenschap georganiseerd is rond het dorpshoofd en hoe de Afrikaan het leven ervaart en uitdrukt in beelden en maskers. Als onder deel van de tentoonstelling presenteert het Afrika-Centrum een educatief programma over het bedrukken van kleding met Ghanese symbolen. De tentoonstelling is op maandag tot en met vrijdag geopend van 13.30 tot 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur. Gesloten op zaterdag en Eerste Pinksterdag. In de hoofdstad steekt de Museumboot weer van wal. Tot eind oktober verzorgt die elke dag tussen 9.30 en 17 uur een pendeldienst langs elf Amsterdamse musea. De Museumboot vertrekt bij de steiger van het VVV-kantoor tegenover het Centraal Sta tion en vaart door de grachten langs het Anne Frankhuis, Amsterdams Historische Museum, Madame Tussaud, Rijksmuseum, Van Goghmuseum, Stedelijk Museum, Museum Overholland, Joods Historische Museum, Rembrandt huis. Scheepvaartmu seum en Museumwerf 't Kromhout. Onderweg wordt vijf keer gestopt. Museumbezoe kers kunnen dan van boord gaan of weer inschepen. Kaartjes kosten 7,50 gulden (kinderen 5 gulden), zijn de hele dag geldig en geven korting op een museumkaartje. Vitrine" is de naam van een nieuw tijdschrift dat acht keer per jaar informatie gaat geven over de meest uiteenlopende museumactiviteiten. Daarbij ligt de nadruk vooral op onderdelen uit de collecties van de meer dan 800 Nederlandse musea. Het nieuwe tijdschrift informeert verder over tentoonstellingen en gunt ook een kijkje achter de schermen, geeft tips ter veraangenaming van museumbezoeken en volgt het reilen en zeilen van de museumwereld. Daarbij komen ook Vlaamse musea aan bod. In het eerste, 48 pagina's tellende nummer dat deze maand verscheen, staan fraai geillus- treerde artikelen over onder meer het onderzoek van mummies, de kolonisatie van Australië, de museumkwartieren van Rotterdam en Antwerpen, de Leidse gifmeng ster Goeie Mie, het Koloniaal Museum, de Hortus Botanicus in Leiden, stoomgema len en stoommachines, pianola's en de geschiedenis van het ondergoed. „Vitrine" is een initiatief van de Stichting Museumjaarkaart en de Staatsuitgeverij. Het mu seumtijdschrift is verkrijgbaar in de boek- en tijdschriftenhandel en kost 7,90 gulden. Voor het eerste nummer geldt echter een introductieprijs van 4,50 gulden. Een jaar abonnement (acht nummers) kost 59 gulden. In het kader van „Nederland Museumland" belichten we in deze rubriek elke week een minder bekend museum. In april staat Zuid-Holland centraal. Vandaag aandacht voor het Poldermuseum. NOORDEN - „Het verschil tussen turf maken en turf steken. In Drenthe werd turf gestoken: hoog veen. Hier werd turf gemaakt: laag- veen. Het werd onder het water vandaan gehaald en gemengd met modder. Die modder werkte als bindmiddel en als brandvertrager. Een turf van laagveen brandt daar door ongeveer een uur, terwijl een turf van hoogveen slechts een kwartier brandt". Niet zonder trots houdt de heer Brouwer van het Poldermuseum in Noorden (ge meente Nieuwkoop) de twee turven - het laagveen door de modder bijna zwart, het hoogveen bruin van kleur - in zijn hand. Turf maken, vele polder- Iingen in de buurt van bijvoorbeeld Noorden en Nieuwkoop hebben in het verleden hun geld verdiend met het ma ken van deze brandstof, die tot de Twee de Wereldoorlog op grote schaal werd gebruikt. „Vroeger hebben we hier ons land opge stookt. En daar zijn we nu eigenlijk nog mee bezig. Turf, steenkool, olie, gas. Het land zakt daardoor. Kijk maar naar Gro ningen waar aardgas wordt gewonnen. En de Kaagse, Nieuwkoopse, Roelofa rend veense, Vinkeveenseplassen en noem maar op; ze zijn allemaal ont staan, doordat er hier in de polders turf Het museum, dat drie jaar geleden open ging, geeft aan de hand van de gereed schappen waarmee de mensen vroeger van veen en slik (modder) brandstof maakten, een overzicht van de werk zaamheden uit vroeger tijden, en vooral ook van de werkzaamheden waarmee één man zich gedurende het gehele jaar bezighield. „De arbeider maakte tussen eind april en september turf. Daarvoor ging hij met zijn boot het water op, sneed vanuit zijn boot veen los en haalde ook modder mee naar boven. Op de legakkers, be dekt met riet, werd dit mengsel gestort voor de verdere bewerking. Met elke nieuwe lading schepte hij de massa op tot turfhoogte. Daarna stampte hij het in elkaar met zijn speciale, van plankjes (turftreden) voorziene klompen. Daarna moest de turf in wording drogen, totdat de modderkoek hard genoeg was om de turfmaten te snijden". Tussen het baggeren en het opstapelen van de gedroogde turven zaten zo'n zes tot acht weken. „Daarna werden de tur ven opgesteupeld, zoals dat werd ge noemd: opgestapeld tot menshoogte, net er omheen, gras er op en natte modder erover, zodat er geen regenwater kon doordringen tot de turf. Zo werd de turf In het museum te Noorden zijn allerlei gereedschappen te zien die de polderbewoners nodig hadden om hun brood te verdienen. FOTO: WIM VAN NOORT bewaard voor gebruik in de volgende bossen van het land gehaald. Vervolgens winter". moest de arbeider het riet sluiken: er De andere helft van het jaar sneed of kleinere, handzamere bossen van ma- maaide de arbeider ruigt en riet. Riet, de ken, waarmee de rietdekker de daken dode en al deels verdroogde plant, werd van de huizen op kon. Ruigt, het nog in de winter gemaaid. Het werd in grote groene riet met andere planten er tussen, werd verkocht aan de bloembollentelers die er hun land%mee afdekten. Ook de attributen die de arbeider bij dit werk gebruikte, zijn in het poldermu- séum te zien. Zo ook nog oude vissers- netten en hulpmiddelen voor de hut jacht (onder meer op eenden en vogels), want weer anderen leefden in de polder van de jacht en de visvangst. Eén keer in de drie jaar keert de heer Brouwer met vrienden terug naar het verleden. „We gaan dan zegenvissen, vissen met een net van honderd, hon derdvijftig meter breed. Dat net moet je dan naar je tpe halen. Vroeger viste men zo ook 's winters, onder het ijs. Maar wij doen het dus nog één keer in de drie jaar. Niet om de vis te verkopen, maar om te zien wat voor vis er hier nog in de plassen zit". NANDA TROOST Poldermuseum, Simon van Capel- weg 123, Noorden (gemeente Nieuw koop). Geopend op woensdag, vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur (vanaf Pinksteren). Groepen op aan vraag: tel. 01724 - 8821. Entreeprijs: vrijwillige bijdrage. Noorden ligt op de route van de bussen van Westne derland die rijden tussen Woerden en Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25