tlei iendel laalbaar anix<Bi«i 3 Officier wil incestpleger niet opsluiten |rouw herinnert zich niets van steekpartij lTSTE POLDERLOOP Winnaars prijsvraag helicoptervlucht MjQ J d I I ^ftlAAG/WASSENAAR Het fietspad Groenen- Meijendel, waarover al meer dan zes jaar wordt ar d@t, wordt aangelegd. De meerderheid van de pro- HERr statencommissie voor ruimtelijke ordening en Hufuisvesting ging hiermee gisteren akkoord. Wel igerside voorwaarde gesteld dat het pad goed wordt 01 fist in het gebied dat aan de gemeente Wasse- numiltoebehoort en dat zo min mogelijk schade cenh! toegebracht aan de omringende natuur. iteerde T. Jansen (verkeer) beloofde deze inpassing op te zetten en tevens gaat hij praten met de Stichting Duin- die tegen aanleg van het pad is vanwege de te verwach- Ja<^e aan natuur- ienènn PvdA, beiden voor aanleg van het pad, verklaarden dat en vgtoring van de duinen niet zo erg hoeft te zijn als door de ,deNanders wordt gesuggereerd. Statenlid L.W.J. van Atten en \rf ..Natuur en recreatie kunnen hand in hand gaan. Er zijn 30-2flden te over dat het mogelijk is ogenschijnlijk tegenge- Kindpelangen op dit terrein te verenigen. Ons uitgangspunt is CClfcravingen op grote schaal te voorkomen". De PvdA was °°"1hrmee eens. Alleen vroeg deze partij zich af waarom in OtMppad een tunnel gepland is (bij de kruising met de Land- Spoipgsweg) en geen viaduct. F. Poppe: „Wij zouden het op )reeldell<n als die mogelijkheid alsnog werd onderzocht: vol- 1 St.hs wordt door een viaduct de natuurlijke situatie minder ^#o>rd en is deze oplossing ook goedkoper. Als compensatie !rstee aanleg van het fietspad stellen wij voor de parkeerplaat- jjerside vallei Meijendel op te heffen". en statenlid S.J.R. de Monchy (VVD) was minder positief. Hij "dat het mogelijk meer dan honderd jaar duurt eer de na- °^Jjch heeft hersteld van de schade die door de aanleg van g' töfspad wordt toegebracht aan de duinen. „Die schade gaat - bddan alleen het pad zelf", zei hij, „ook op de omringende 'somt recreatieve druk te staan. We moeten oppassen dat 'niet bezig zijn met natuurvernietiging". s ;pad Groenendaal Meijendel is als fietspad nr. 10 on- aJJ I van het Provinciaal Fietspadenplan 1977 van Zuid-Hol- ;kun< let Haagse gemeentebestuur gaf in oktober 1982 opdracht ature directeur van de Duinwaterleiding ori) een plan uit te ,lie is i voor aanleg van het pad. De gemeenten Wassenaar en ,°°3 aag, het ministerie van Defensie en Staatsbosbeheer heb- aan en overwegende bezwaren tegen de plannen. SWOUDE Bij de kantine van Hazerswoudse Boys jorgenochtend om elf uur de laatste Polderloop van het Voor houders met minimaal twee stempels is dit de laat- |s om een eindherinnering in de wacht te slepen. Ook kan in dagherinnering worden gelopen over afstanden van lalve, vijf, tien en twintig kilometer. De Polderloop is op- gfen in het trimboekje van Le Champion/KNAU. Politioneel huwelijk Opschudding gistermiddag In Warmond, waar politiewagens met brandende zwaailichten en loeien de sirenes vanuit Sassenheim het dorp inreden. Er was echter geen ramp gebeurd: het ging om de politionele begeleiding van een huwelijk van één van de collega's, wachtmeester Ton Tortike (25) uit Sassenheim, van de rijkspolitiegroep Sassenheim, maar gestationeerd op de post Warmond. Vandaar dat burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar, officieel hoofd van de politie in Warmond, op trad als ambtenaar van de burgerlijke stand en de wachtmeester met beveiligingsbeambte Ilse van den Boog (22), eveneens uit Sassenheim in de echt verbond. De collega's zorgden vanzelfsprekend voor een erewacht bij het gemeentehuis aan de Herenweg. foto: henk van den ende LEIDEN/NOORDWIJK De prijsvraag, met als inzet een vijftal gratis helicoptervluch- ten boven Noordwijk, heeft weinig problemen opgeleverd. Vrijwel alle inzenders voorza gen de vier vragen van het juiste anwoord. Na loting zijn deze winnaars uit de bus geko men: N. Duyvenvoorde (Noordwijkerhout), Gerarda van Veen (Roelofarendsveen), A. Burgmeijer (Sassenheim), Carla Oostdam (Hazerswoude) en Rona van Dam (Sassen heim). De juiste antwoorden waren: 1. een leeuw van een shag; 2. drie keer het woord Samson; 3. het 41e corso; 4. Thema: Kinderfestival. De vijf winnaars maken morgen hun vlucht boven de praalwagens van het corso die staan opge steld op de Koningin Wilhel- mina Boulevard in Noordwijk aan Zee. Koninklijk zilver voor garagehouder Zandbergen De Noordwijkerhoutse gara gehouder Piet Zandbergen is gistermiddag door burge meester F. Winkel onder scheiden met de eremedaille in zilver in de Orde van Oran je Nassau. De heer Zandber gen kreeg de onderscheiding omdat hij meer dan veertig jaar werkzaam is geweest als garagehouder. Zijn bedrijf, Auto-Centrum Bollenstreek aan de Dorpsstraat, wordt gesloten. Piet Zandbergen kwam in 1947 in de rijwiel handel annex garage van zijn vader. In 1956 nam hij het bedrijf over en vanaf dat mo ment legde hij zich uitsluitend toe op de verkoop en repara tie van auto's en de verkoop wan benzine. Zandbergen verkocht eerst het merk Re nault en in 1966 werd hij de eerste Nederlandse Datsun- dealer. Ook zijn vrouw werd gisteren bij de huldiging be trokken. Zij heeft 30 jaar lang de administratie van het be drijf gedaan. Het echtpaar heeft twee zoons die de gara ge van hun vader niet over wilden nemen. 9e£eictacne Somcmt Publieksprijs voor praalwagen Keukenhof Het talrijke publiek in de Hobahohallen in Lisse was het er gisteravond over eens dat de praalwa gen „Keukenhof-Bloemenhof" de mooiste was van alle praalwagens van het bloemencorso dat vandaag door de bollenstreek trekt. De jury dacht daar echter anders over en kwam niet verder dan een gouden medaille voor deze wagen, die oorspronkelijk als „Doornroosje" te boek stond. De hoogste onderscheidingen, de ereprijzen gingen uit naar de praalwagens „Alle Eendjes" van de gemeente Hillegom (zie foto) en „Assepoester" van de Nutsspaarbank. Het bloemencorso van de bollenstreek staat in het teken van een kinderfestival en kinderliedjes en sprookjes zijn dan ook de overheersende thema's. foto: henk van den ende DEN HAAG/HAZERSWOUDE „Het gaat mij te ver om de man nu weer in de gevangenis terecht te laten komen. Het gezin wordt goed begeleid, dus ik denk dat de kans klein is dat hij weer incest zal plegen met zijn stiefdochter. Bovendien zou een gevangenisstraf one venredig grote schade toebrengen aan zijn bedrijf". Dat waren de motieven van officier van justitie mr. Van de Broek om tien maanden cel, waarvan acht voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar, te eisen tegen een 41-jarige inwoner van Hazerswoude-dorp. De man heeft bekend van 1984 tot 1987 zijn minderjarige stief dochter seksueel te hebben misbruikt. De man, zijn echtgenote en haar dochter zijn al enige tijd in therapie bij het RIAGG, en volgens de reclassering heeft dat goede resultaten. Doel van de behandeling is dat de man en de vrouw leren een vader- en moederrol te spelen. „Er was wel wat mis in dit gezin. De incest vloeide in feite voort uit de scheefgegroeide verhoudingen", zei advocaat mr. Lever. De dochter blijkt geen haatgevoelens te koesteren tegen haar stiefvader, die ze nu eens in de maand ziet. De kinderrechter heeft deze week verklaard het aantal bezoeken te willen verhogen. De man woont nog steeds bij zijn echtgenote en haar zoon je. De dochter verblijft elders. Uitspraak op 4 mei. Onder redactie van Ton Pieters. et „Geïllustreerd Zon- lad" van zaterdag 24 1926 aandacht voor het denonderwijs. Ook deze putte het Zondagsblad informatie uit Duitse inen, voornamelijk uit ilau in Silezië: „Leven Ier licht". ze tijd heeft zijn groote eken, maar wie daar ai over spreekt loopt gevaar rbij te zien, dat er in de lerne samenleving ook tanden zijn die gunstig af- en bij vele in vroeger tijd. iken we maar eens aan het jzamerhand verbeterende angeniswezen; aan het be- begrijpen en beter behan- :n van geesteszieken; en het laatst aan de mooie juist-opgevatte blinden- dagen liggen ver achter dat in 't algemeen de blin- 'eroordeeld was om als be- langs den weg zijn uit te steken voor een Reeds in het begin vorige eeuw won de mee- veld, dat ook zij, die het cht missen, door middel hun overgebleven zintui- voornamelijk den tast- gehoorzin zich een vol- nd duidelijk beeld van omgeving kunnen vor men, dat ook bij hen de wil en het denkvermogen zoozeer ontwikkeld kunnen worden, tot het vestigen van vele blin- den-instituten. In het Duit- sche rijksgebied zijn er niet dat zij voor de uitoefening minder dan 26; in dat land is van een geëigend beroep .zelfs onlangs de schoolplicht voortaan geschikt zullen zijn. voor blinde kindéren en de zorg voor volwassen blinden Deze overtuiging heeft geleid bij de wet geregeld# geworden. Ons land staat met zijn blin denzorg niet achter, al steunt deze grootendeels op particu lier initiatief en weldadig heidszin. Om er aan te herin neren, wat de katholieke cha- ritas op dit punt doet, behoe ven we slechts Grave te noe men met zijn uitnemend R.K.Blindeninstituut en Rot terdam met zijn St.Antonius- gesticht. Wie wel eens met ontwikkel de blinden gesproken heeft niet om een dikwijls kwet send medelijden te betuigen, maar uit wezenlijke belang stelling in hun leven moet opgemerkt hebben, dat het dragen van hun nooit te be nijden lot lichter wordt ge maakt door deze gedachte: ook wij zijn in staat onze krachten en talenten te ge bruiken ten dienste van ons zelf e^ van anderen; wij zijn geen stakkers, die door ande ren in het leven worden ge houden, maar verdienen ons dagelijksch brood; wij zijn All: „Blinde jongens in de timmermanswerkplaats van een instituut in Breslau" geen lastposten maar nuttige leden der samenleving. Aan deze gedachte past de moder ne blindenzorg zich aan en over het resultaat van haar werk is zij zeer tevreden". In één ruk door naar de mop pentrommel, om die in het vrije weekeinde open te trek ken. „Maar Elsje", zegt moeder ten einde raad, als haar kind niet ophoudt met het stellen van lastige vragen, „schei daar nu eens één keer mee uit. Ik heb 'n kind gekend, dat ook altijd zoo ontzettend veel vroeg en toen is op 'n keer de moeder plotseling gestorven!" Elsje: „Wat wilde dat kind dan van haar moeder weten, mama?" „Maar wat hebt u toch eigen lijk tegen mijn roman?", vroeg de schrijver. „Hij is mij te bont", antwoordde de uit gever. „Reeds in het eerste hoofdstuk wordt de oude graaf rood van woede, de ba ron groen van nijd, de jonge schilder wit van schrik, de barones paars van schaamte en de koetsier blauw van de koude of anderszins". „Het doet ons genoegen te hooren, dat uw vrouw een paar gezellige dagen bij ons heeft doorgebracht". Karelse: „Och, wat zal ik u zeggen; mijn vrouw behoort tot die menschen die zich letterlijk overal amuseeren". Gijs Pinkstra: „Als je van een vrouwenkenner spreekt, dan is mijn vriend Willemsen er een". Arie Knottenbelt: „Wat?! En ik zie hem nooit met een vrouw!" Pinkstra: „Dat pleit voor zijn kennis; hij gaat ze uit den weg". „Wat een prachtige tijger!", riep de bezoekster uit de pro vincie uit, bij het zien van een tijgerhuid die in den salon op den grond lag. „Ja", zei de gastheer, „dat beest heb ik zelf geschoten". „Ah", sprak de bezoekster bewonderend. „Maar wat ik maar niet be grijp", liet zij er op volgen, „is hoe u het dier ineens zoo plat kunt schieten". PORTRET: „Prinses Giovan- na, de 18-jari^ dochter van koning Emanuel van Italië. Zij is de tweede Italiaansche prinses, die met een man naar eigen keuze, die niet van ko ninklijken bloede is, zal hu wen, n.l. met den jongen offi cier Armardo Diaz". Foto boven: Gastvrouw: „Wat toont u weinig eetlust, meneer Hemeltjens. U hebt nog bijna niets gebruikt". Zenuwachtige gast (trachtend zeer beleefd te zijn): „O mevrouw, naast u ge zeten, moet iedere man wel z'n eetlust verliezen". Foto onder: PERSTRIBUNE: „Een kijkje op de geïmproviseer de perstribune met de Nederlandsche reporters tijdens de voetbalwedstrijd Duitschland-Nederland die de Duitschers met 4-2 wonnen. De organisatie in het Düsseldorfsche stadion was tegen de Duitsche gewoonte! slecht". pa[DEN OMGEVING Eetdaegotncwi zaterdag 23 april i98s pagina is LEIDERDORP Wilde de 32-jari- uit Leiderdorp haar man doodsteken vleesmes, of wist ze niet wat ze deed toen 11 mei 1986 in zijn rug stak? Dat was de de Haagse rechtbank gisteren lang- „Ik weet niet meer wat er is ge- verklaarde de vrouw zelf. „Het is een in mijn herinnering", van justitie mr. Van de Broek geloofde er sprake was geweest van opzet. „Ik fees) indruk dat mevrouw de steekpartij ziet als gevolg van de ellende die ze jaren in haar huwelijk had meege- was: „Hij d'r uit, of ik d'r uit" en die ze op haar eigen manier beslecht", al- de Broek, die het wel eens was met de van de psychiater dat de vrouw op het moment van de daad „sterk verminderd toereke ningsvatbaar" was. Hij eiste een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de verdachte, mr. J. Hinnen, vroeg de rechtbank de vrouw schuldig te verkla ren, maar geen straf op te leggen. „Ze heeft ver klaard 'dat ze niet wilde dat hij doodging. Ze wilde alleen maar dat hij ophield met treiteren, met schelden, met slaan. Van opzet was dan ook geen sprake". De steekpartij, waaraan de man een inge klapte long overhield, had plaats in de woning van het echtpaar. De man en de vrouw hadden, zoals zo vaak het geval was, ruzie. De Leiderdor per haalde op een gegeven moment een vleesmes uit de keukenla en zei tegen zijn vrouw dat ze hem moest doodsteken. „Op een gegeven moment schrok ik wakker. Ik had het nies in mijn hand en zag hem op de grond liggen. Toen dacht ik: Heb ik dat gedaan?", vertelde de Leiderdorpse gisteren. Ze verklaarde die dag „niet veel" ge dronken te hebben, maar rechtbankpresident mr. P. Kalbfleisch hield haar voor dat bloedproeven hadden uitgewezen dat het alcoholpromillage in haar bloed 2,91 bedroeg. „En dat is waanzinnig veel", vond Kalbfleisch. Het gebruik van alcohol en kalmeringsmiddelen, en de klap die de vrouw op haar hoofd had gehad, zorgden ervoor dat ze niet meer wist wat ze deed, stelde de psychiater in zijn rapport. De verdachte heeft de man na het gebeuren nooit meer gezien; het echtpaar is in middels gescheiden. De rechtbank doet uitspraak op woensdag 4 mei.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15