jeidaeSoti/ta/nt Stevenshof krijgt nog dit jaar geld terug STAD OMGEVING X •a Streep f Zet uw villa bii ons te Zet uw villa bij ons te koop en voel de luxe van goede service. Slimme EHBO-kit ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 13 bC .d- iis >ningen- e voor Houd jen bij fiimeerlaan Het gebied tussen meerlaan, de Hoven Willem de Zwijger- Zijl en de Slaaghsloot ien blijven. Dit vinden i- en informatiedienst locialistiese Partij (SP) «turnvereniging Ons n de nota „Bouwen in e wijken" wordt deze s Hcienoemd met het plan iningen te bouwen. Nu l in gebruik als sport- jachthaven, speelwei- hooltuinen, een scou- pn en volkstuinen voor tanen. Bij zowel volks- als bewoners van de inde wijken Noord, de |i Merenwijk zijn en handtekeningen opge- dit groen te behou- de SP is deze groen- >k van belang voor de nwijken. „In feite is er an een uniek stuk na- id midden in de stad. »ente Leiden zou trots ijn op zo'n gebied, dat grootste gedeelte nog or de gemeente wordt iden en verzorgd door ^■tuinders", stelt de SP. ^Hde nota sprake van 150 en een garage met ^^Bningen. Daarvoor zou ^Hal volkstuinen moeten HBopgeofferd, waar pre- tog onbekend. In ieder loet het bestemmings- tvijzigd worden om er in te kunnen bouwen. :nRde SP bestaat er bij de a_^rs van het stuk groen dat als er eenmaal een gemaakt met wijziging 11 M bestemmingsplan, het opj de dam is. „Dan be- .jn J kans, dat het gebied pi wordt voor project- cmolaars", aldus de SP. tfïsqidag 16 mei is er een r;inuavond over deze loka- deze is opgenomen in pntelijke nota. Bedrijvendag RUL over psychologie LEIDEN Het thema 'de betekenis van psychologen voor het bedrijfsleven' staat centraal tijdens de Bedrijvendag '88 die woensdag wordt gehouden door de vakgroe pen Sociale en Organisatiepsychologische Functieleer van de Leidse universiteit. De bedoeling van de Bedrijvendag is het infor meren van ondernemers over de activitei ten van de vakgroepen en studenten in te lichten over de mogelijkheden van de ar beidsmarkt en de eisen die het bedrijfsleven aan hen stelt. De Bedrijvendag wordt geo pend door prof. dr. W.A. Wagenaar om 09.30 uur. Daarna hebben enkele lezingen plaats en in de middaguren wordt een infor matiemarkt gehouden. Een en ander ge beurt in het Psychologisch Instituut aan de Hooigracht 15. Fin gast hoogleraar LEIDEN Prof. dr. A. Salomaa, ver bonden aan de uni versiteit van Turku in Finland, is in mei en juni gast hoogleraar aan de afdeling wiskunde en informatica van de Leidse universi teit. Hij zal de Kloosterman-leer stoel bezetten. Salo maa is een vooraan staand geleerde op het gebied van de theoretische infor matica. Bibliotheek en sporthal geopend NIEUWKOOP Met het overhan digen van de sleutels aan de nieuwe gebruikers heeft burgemeester T.R. Seinstra gistermiddag de sporthal annex bibliotheek in Nieuwkoop of ficieel geopend. Ongeveer een jaar nadat de eerste paal voor het com plex werd geslagen, is het gebouw gereed. In de nieuwe gebouwen aan de Maarten Freeke Wije is gisteren nog de hele avond feest gevierd. Vandaag nog is de welzijnsmarkt in de sporthal tot 16.00 uur te bezoeken. Ongeveer 57 verenigingen presente ren zich hier met kraampjes of de monstraties. Vanavond wordt er een groot festival gehouden met optre dens van onder meer Frank Boeijen en Lee Towers. INSPRAAK OVER AFSLUITING MARKTTERREIN LEIDEN Over het afsluiten van het marktterrein met paal tjes bij Beschuitsteeg en Hooglandsekerkgracht wordt binnen kort een inspraakprocedure gehouden. Het marktterrein is op woensdag en zaterdag afgesloten voor motorverkeer door mid del van uitneembare paaltjes. Die worden in eerste instantie op woensdag en zaterdag geplaatst op de Aalmarkt (ter hoogte van V&D), De Nieuwe Rijn (ter hoogte van de Hartesteeg) en op za terdag eveneens op de Botermarkt bij het Gangetje. De gemeen te overweegt dat dus uit te breiden, maar het besluit daarover valt pas na de inspraak. Er wordt nog gezocht naar een manier om ondanks afsluiting, een toegang voor minder validen te krij gen tot het stadhuis. De gemeente heeft deze maatregelen geno men omdat herhaaldelijk automobilisten het terrein al opreden als schoonmakers na afloop van de markt nog aan het werk wa ren. Dat zorgde nogal eens voor onveilige situaties. De paaltjes die nu worden geplaatst moeten er voor zorgen dat verkeer wegblijft zolang het markt is en vooral zolang de marktkooplie den en schoonmakers nog bezig zijn de spullen op te ruimen. Pas als het marktterrein echt vrij is, is verkeer toegestaan. Andreas Burnier gast- schrijfster aan universiteit LEIDEN De schrijfster Andreas Burnier wordt de nieuwe gastdocente aan de Leidse lette renfaculteit. Zij zal het eerste semester van het komend studiejaar colleges geven. Burnier houdt openbare lezingen in de Pieterskerk over het on derwerp „Mystiek en magie in de literatuur" en zal werkgroepen leiden voor letteren-studenten. Andreas Burnier is het pseudoniem van de Nij meegse hoogleraar criminologie dr. C. I. Dessaur. Zij maakte haar debuut in 1965 met de roman 'Een tevreden lach'. In 1980 ontving zij voor de bundel 'De zwembadmentaliteit' de Greshoff- prijs. Burnier is de vierde gastschrijver van de Leidse letterenfaculteit. Eerder traden als gast schrijver op: Gerard Reve, Judith Herzberg en Frans Kellendonk. Kees van Kooten was in eer ste instantie gevraagd voor komend studiejaar. Hij zei echter af omdat hij het te druk heeft met andere werkzaamheden. DEFINITIEF AKKOORD IN CONFLICT STADSVERWARMING LEIDEN Huurders van woningen van wo ningbouwverenigingen in de Stevenshof krijgen na de zomer een deel van het geld terug dat ze de afgelopen jaren te veel hebben betaald aan stadsverwarming. Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en de Federatie van Woningbouwcorporaties zijn het gisteren definitief eens geworden over de kosten van stadsverwarming in de Ste venshof. Beide organisaties lagen daarover de afgelopen jaren in de clinch, waardoor de bewoners per jaar zo'n 200 gulden te veel betaalden. Het akkoord betekent dat de huurders van woningen van de woningbouwverenigingen gemiddeld 150 gulden per jaar terugkrijgen over de af gelopen jaren. Nog dit jaar krijgen ze dat geld terug van het EBR en de woningbouw verenigingen. Bovendien be talen vanaf 1 januari van dit jaar niet langer teveel. Het conflict spitste zich de af gelopen jaren toe op de kos ten van het onderhoud van de stadsverwarmingsinstalla tie. De huurders betaalden de afgelopen vijf jaar zowel aan het EBR als aan de woning bouwcorporaties een vergoe ding voor dat onderhoud. Ondanks tal van bemidde lingspogingen, onder meer van de gemeente, konden beide organisaties het niet eens worden over de vraag wie de kosten nu ten onrech te in rekening bracht bij de bewoners. Bovendien weiger de de Federatie een speciale onderhoudsvergoeding van het rijk aan het EBR te beta len, zich daarbij beroepend op wettelijke bepalingen. De impasse werd eind vorig jaar doorbroken door een nieuw compromisvoorstel van R. van Lint, lid van het college van beheer van het EBR. Dat voorstel is nu na enig onderhandelen groten deels overgenomen door de woningbouwverenigingen. Het betekent dat de bewo ners het te veel betaalde wel voor een groot deel, maar niet volledig terug ontvan gen. Niettemin hebben de be wonersorganisaties met het voorstel ingestemd, omdat het er jaren naar uit heeft ge zien dat ze niets terug zouden krijgen. Bovendien betalen ze in de toekomst niet langer te veel. Tarieven Het EBR verlaagt nu de ta rieven voor het onderhoud voor woningen van de corpo raties met zo'n 112 gulden per jaar. Over de afgelopen jaren komt daar ruim 40 gul den per jaar bij. De Federatie van woningbouwcorporaties betaalt bovendien de bijdrage van het rijk volledig aan het EBR, dat in ruil daarvoor het onderhoud aan de binnen- en buiteninstallaties gaat doen, met uitzondering van het on derhoud en vervanging van radiatoren en leidingen. Vol gens Van Lint heeft dat voor de bewoners het voordeel dat ze in principe altiid naar het EBR kunnen bellen bij klachten, terwijl men vroe ger voor problemen met de binneninstallatie bij de wo ningbouwvereniging moest zijn en voor de buiteninstal latie bij het EBR. „En men moest dan maar gokken waar het probleem precies zat", al dus Van Lint. Binnenkort wordt een infor matie-avond gehouden voor de bewoners van de ongeveer 1000 corporatiewoningen. Na de zomer zal het geld terug gestort worden. Ook huur ders die de afgelopen jaren verhuisd zijn zullen het geld terug krijgen. Via de adres bestanden van de woning bouwverenigingen en het EBR zullen ze worden ach- terhaald. Koninklijke onderscheiding voor scheidende directeur Na 37 jaar betrokken te zijn geweest bij het bedrijf Wernink-Beton BV in Leiden, nam directeur A.J. de Groot gistérmiddag officieel afscheid van het bedrijf. De Groot maakte op 1 april gebruik van de vut-regeling. Loco-burgemeester J. Fase-Dubbelboer reikte gistermiddag aan De Groot een koninklijke onderscheiding uit. Hij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Groot trad op 24-jarige leeftijd in dienst van Wernink Beton. Hij werd aquisiteur en later, in 1970, sectorhoofd verkoop. Na de fusie met Van der Vliet-Amsterdam werd hij hoofd verkoop. In 1974 werd De Groot benoemd tot directeur en werd hij mededirecteur van Wernink Beton Gmbh te Mulheim en van Basto te Oudenbosch. Toen het bedrijf in 1980 failliet ging, probeerde hij de beton-afdeling voort te zetten. Binnen drie weken na het faillissement werd de produktie opnieuw gestart. Nu telt het bedrijf veertig personeelsleden. FOTO: henk van den ende /bijdragen van Paul der Bijl, Julia van men, i Kees van r en en Roza van der t;J :m;i| ie ie (1) mrechters zien er ge- 2() jig uit in hun zwarte Het witte gekreukelde Ttje de bef geeft 'en.lige verfrissende accent tze sobere kledij. Het is rcaujammer dat de bef wat r j_j lom de hals zit, veroor- door het doorgaans I postuur van de heren. Ier verdachten de zit- al binnen komen, soms teld van veel familie en jen. kijken de heren al- [at bedenkelijk en on lelijk. Ze wekken nogal pe indruk dat het per tie om zware crimine- at die voor het gerecht iijnen. Die blik lijkt bo- en te vertellen dat het ff |n het kwaad in de zaal gescheiden door die nge tafel. Die lange ta- (ar zowel rechter als of- an justitie met weinig ;kende gezichten ach- bben plaatsgenomen, lt niet te ontkennen t voor rechter en offi- 'aak een lange zit is. ichtend lang hele leu- en halve waarheden Iren is bepaald vermoei- be officier mag bij elke, [nog even de benen ken om zijn eis kenbaar ken, een afwisseling die |hter niet heeft, lige kantonrechters |n zich tot het einde Vale zitting goed. Ze blij- ninder bars te zijn dan ferkomen, spreken hui- I verdachten bemoedi- toe en nemen na een b afscheid met de op- ng „Nou mevrouwtje, iel allemaal best mee, ige rechters willen hun oegen over het lange .en wel eens afreageren verdachten. Die zijn bij techter dan ook slecht f rechtspreker neemt op enkele wijze het initia- |m een mildere straf te fkstelligen. Deze rech- feelen graag met hoge ffien en vooral bij de re verdachten nemen zij fans waar en treden be ll en waarschuwend op. nie (2) beperkt deel van de :rs reageert zich echter de officier van justitie. Zoals afgelopen maandag goed viel waar te nemen. Voordat de zitting begon, werd in de wandelgangen al gefluisterd over de kleine ru zietjes die officier Horbach en rechter Rigters, die ook die dag de zaken zouden be handelen,, eerder met elkaar hadden. Beide heren lijken elkaar niet te mogen of kun nen zich niet Vinden in el- kaars eisen en vonnissen. Die veronderstellingen ble ken in de zittingzaal op waarheid te berusten. Rech ter Rigters liet duidelijk we ten dat sommige zaken veel te veel tijd in beslag namen. Niet alleen het lange betoog van de verdachten speelde hierbij parten. Vooral de vra gen die officier Horbach aan de verdachten stelde, zinden de rechter niet. „Wilt u op schieten, meneer de officier. We lopen al achter op het schema", riep de rechter met een blik in zijn ogen die niets te raden overliet. Maar de of ficier liet zich niet kisten en wilde het naadje van de kous weten om te komen tot een weloverwogen eis. Maar dat vond Rigters ken nelijk niet nodig. Bij een vol gende vraag die de officier stelde, kon iedereen duidelijk het gezicht van de rechter zien betrekken. „Wilt u nu uw eis kenbaar maken, me neer de officier. Deze vragen doen absoluut niet ter zake". Met een boze blik in de ogen en een misprijzend gebaar volgde Horbach de orders van de rechter op. Nu is het prettig dat Rigters en Horbach niet de indruk wekken onder één hoedje sa men te spelen. De functies van aanklager en rechtspre ker horen strikt gescheiden te zijn. Maar het zou ook prettig zijn als de heren hun meningsverschillen beperken tot de inhoud van de zaken zélf. Ruzies over de manier van vragen kunnen beter buiten de rechtszaal worden uitgevochten, in de kantine van het kantongerecht bij voorbeeld. Die zittingen du ren namelijk al zo lang. Vals (1) Ze leveren meestal wel een cursief berichtje in de krant op. Bejaarde automobilisten die al tientallen jaren over 's lands wegen crossen zon der rijbewijs. Maar ook zon der ooit een ongeluk veroor zaakt te hebben. Vroeger geen geld gehad voor rijles sen, zonder rijbewijs wat gaan rijden. En van lieverlee volwaardig automobilist ge worden. Nooit aangehouden door de politie, maar op 80- jarige leeftijd toch tegen de lamp gelopen bij een routine controle door de Hermandad. En goed, het mag niet, de da der rijdt onverzekerd rond, maar een bewonderend glim lachje is meestal toch wel de reactie bij het vernemen van een dergelijk kras staaltje. Niet bewonderend, maar on gelovig. Dat waren afgelopen week over het algemeen de De Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee heeft onlangs een face lift ondergaan. Voetgangers en fietsers hebben nu volop de ruimte, terwijl-ook voor auto's een plaatsje is gereserveerd. De nieuwe status van de Hoofdstraat winkelgebied wordt aangekondigd door grote gele borden waarop een vrouw staat met twee boodschappentassen. Kennelijk zijn heren die boodschappen doen in Noordwijk een onbekend verschijnsel. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Bomstraat staat een van de nieuwe borden. Alleen blijken onverlaten in middels een grote streep over de winkelende vrouw te hebben getrokken. Daarmee willen ze blijkbaar de suggestie wekken dat het winkelgebied daar eindigt. Zouden de concurrerende winkeliers uit Noordwijk-Bjnnen zo jaloers zijn op de mooie winkelstraat dat ze op deze wijze het publiek willen misleiden? Ze kunnen hun energie misschien beter steken in het aantrek kelijk maken van hun eigen winkelcentrum. foto: henk van den ende reacties op het bericht over een werknemer van het Leidse autoverhuur- en am- bulancebedrijf Gebroeders De Jong. De man had tweeë neenhalf jaar in ambulances en babylances van het bedrijf gereden, zonder dat hij een rijbewijs had. Bij zijn aanstel ling had hij wel een roze pa piertje laten zien. Maar dat was net zo veel waard als een koffiefilterzakje van infe rieure kwaliteit, bleek ach teraf. Toen de werkgever het papiertje vorige week contro leerde op de datum van gel digheid, bleek er niet alleen met de geldigheid wat mis te zijn. Verlengen was niet mogelijk, want het rijbewijs was nooit geldig geweest, zo constateer de de politie: het ging om een vervalsing. De 28-jarige pseu- do-ambulancebestuurder was al enige keren voor zijn theo rie-examen gezakt, en had uiteindelijk maar zijn toe vlucht genomen tot oneerlij ke praktijken. Vals (2) De directie van het ambulan- cebedrijf aan de Pesthuislaan heeft „geen commentaar". De vraag of het niet slordig is dat de vervalsing pas na tweeëneenhalf jaar aan het licht komt valt niet in goede aarde. De firma zit duidelijk met de kwestie in de maag. Gelukkig kwam de verval sing aan het licht bij een con trole op de geldigheid van de rijbewijzen van de diverse chauffeurs. Voor het zelfde geld was de zaak pas aan het licht gekomen bij een onge luk. De recente ongevallen met ambulances (Vier van de Leidse Eerste Hulpdienst en een van het bedrijf Prins uit Oegstgeest) geven aan dat ambulancebestuurders bij zondere risico's lopen. Wie door rood licht of op de ver keerde weghelft rijdt, al is het met zwaailichten, moet een vaardig coureur zijn. De verantwoordelijkheden zijn De Eerste Hulpdiensten en de particuliere ambulance diensten zijn door dit voorval gewaarschuwd. Misschien worden in het vervolg de an tecedenten van ambulance bestuurders wat nauwletten der gecontroleerd. Mensen die zich in een ambulance la ten vervoeren zijn daar meestal door vervelende om standigheden toe gedwongen. En met onbekwame ambu lancechauffeurs kan het ver voermiddel zelfs erger zijn dan de kwaal. Promotie (1) Zoals de zaken er nu voor staan, worden ook deze zo mer geen toeristenmarkten gehouden in de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. De ambulante handel (de markt kooplieden) is er tegen. Een braderie met kraampjes van winkeliers is prima, maar een echte markt met hande laren van buiten, nee, zoiets mogen de winkeliers niet or ganiseren, zo redeneren de marktkooplui. Een echte markt hoort officieel gere geld te zijn en dat betekent dat de ambulante handel bij de organisatie moet worden betrokken. Ofwel, de ambu lante handel wil een vinger in de pap. „Het moet goed ge regeld worden, elke markt koopman moet een eerlijke kans krijgen", aldus J. Schrier, die zich weet ge steund door de gemeente Noordwijk. De winkeliers van de Hoofd straat voelen niets voor een braderie. „Dat heeft geen en kele zin, omdat er dan niet genoeg deelnemers zijn om de kosten te dekken", zo liet Jan de Boer van de organisa tie Hoofdstraat Koopcentrum deze week weten. De winke liers zien ook het officieel re gelen van de markt niet zit ten. Volgens De Boer wordt alles al goed geregeld, alle marktkooplieden moeten een vergunning kunnen tonen, voordat ze een kraam krijgen toegewezen. Het mag duide lijk zijn: de middenstanders willen baas in eigen koopcen trum blijven, ze hebben geen pottenkijkers nodig. Promotie (2) Waarom? Om financiële re denen? Als je Schrier moet geloven wel. „Laat mij die zomermarkten organiseren en. ik steek die paar duizend gulden winst in mijn zak". De Boer bestrijdt dit. De marktkooplieden moeten weliswaar 150 gulden huur voor een kraam betalen en er is ruimte voor meer dan 100 kramen, toch houden we niets over, zo klaagde hij on langs. Hij wees toen tevens op de gemeente Noordwijk die ook nog eens 20 gulden per kraam wil hebben, ter wijl de markten toch zo'n grote betekenis hebben voor de badplaats. Elke markt trekt wel 40.000 bezoekers. Kortom, de winkeliers vin den het prima dat er 40.000 potentiële klanten door hun straat trekken, het mag hen alleen geen cent kosten. Dat belooft wat voor de toekomst van de piepjonge Stichting Noordwijk Promotie. Die heeft onlangs naar alle mid denstanders een verzoek om een financiële bijdrage ge stuurd. Krijgt de stichting niet genoeg binnen, dan houdt zij, net als de zomer markten, op te bestaan. En met een dergelijke kruide niersmentaliteit onder de Noordwijkse Hoofdstraatwin keliers zal dat moment niet lang meer op zich laten wachten. Heipalen Eind vorig jaar leken alle problemen rond de winkel vestigingen in Voorhout uit de wereld geholpen. De aan nemers Noorlander en Van der Hulst bereikten na maan den touwtrekken een ak koord over de bouw van twee supermarkten: een aan de Herenstraat (Van der Hulst) en de ander in het winkelcentrum van de wijk Oosthout (Noorlander). Beide bedrijven meldden toen zo snel mogelijk te willen begin nen met de bouw. Van der Hulst kan die belofte niet waarmaken, maar Noorlan der wel. Tenminste, die wilde zijn belofte waarmaken. De aankondiging dat op vrij dag 29 april de eerste paal de grond in zou gaan, moest echter worden ingetrokken. De feestelijkheden kunnen niet doorgaan omdat er mo menteel in Nederland een nijpend gebrek aan heipalen is. Directeur Vis van Noor lander wijt het aan de natte winter waardoor er blijkbaar veel palen zijn gebruikt. De genen die op dit moment een huis laten bouwen in de nieuwe wijk Oosthout doen er dus goed aan om regelma tig te kijken of er onder de huizen wel het juiste aantal palen komt te staan. De ver leiding om snel te gaan bou wen mocht Noorlander eens te groot worden. FNV controleert bouwplaatsen LEIDEN/REGIO De Bouw en Houtbond FNV bezoekt maandag en dinsdag bouwplaatsen in de regio. Gecontro leerd wordt of de CAO-bepalingen betreffende arbeidsom standigheden worden nageleefd. Volgens de FNV hebben re cente ervaringen aangetoond dat werkgevers de CAO-bepa lingen op tal van punten aan hun laars lappen. Gedoeld wordt op schaftkeetvoorzieningen, zware materialen, cabines van kranen en grondverzetvoorzieningen. Maandag rijdt de bus de route Lisse-Hillegom- Leiden en dinsdag gaat van de Krimpenerwaard via Gouda naar Alphen aan den Rijn. (ADVERTENTIE) T De verkoop van een woning in de duurdere klasse vraagt om een bijzondere aanpak. Het verkoopteam van Eigen Haard beschikt over alle know-how op dit gebied én weet daarbij exakt wat goede service is. Ook als die bun galow in Lisse of Alphen a/d Rijn staat. Want het ge zichtsveld van Eigen Haard reikt aanzienlijk verder dan MAKELAARDIJ 071 -17 51 51 f GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST i Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk - P - onthaald: deze 1 v v' krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam:- J Adres: Postcode/plaats: 'Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar 'Naam: .(voor controle bezorging) 1 Adres:. i Postcode/plaatsL I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niel nodig - naar leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag lt^gyrs r CeidócSommvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13