van de geleidelijkheid eroen van der Meer kiest weg voetballerlei :ei Sporti vi tei tsprijs voor Dundee United Speerwerper laat hoofd niet op hol brengen DERTIEN q"£PORT CeicbcSoimmt ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 11 l )ud: jDe FIFA heeft de in 1987 ingestelde sporti vitei ts- prijs toegekend aan Dun dee United. De Schotse ploeg kreeg de onder- r scheiding wegens het ge drag van zijn supporters in de tweede finalewed- tegen IFK Göte- "et Hoewel Dundee er in dat duel niet in slaag de, zijn achterstand van 0- 1 weg te werken, uitten de toeschouwers eerder hun bewondering voor de tegenstander dan teleur stelling over de tegenval ler van de eigen ploeg", vermeldt het FIFA-bulle- tin. vraagt hij zich hardop af. „Misschien wel ergens aan de bar. Zo van hé, Ronald, wat vond jij nou eigenlijk van die trap? Antwoord: ja, klasse, Ti- gana was meteen een stuk rus tiger. Of was het een serieuze vraag, zeg, Ronald, mag ik daar je commentaar op heb ben. Dezelfde vraag, maar in twee totaal verschillende ver banden gelegd". Zo kan Jeroen van der Meer zich tevens behoorlijk opwirt- den over de verregaande ach terstelling van het speerwer pen in de vaderlandse publici teitsmedia. Met name op tele visie: „Op de 800 meter heb je acht mensen in de finale, die komen allemaal in beeld. Ook Pietje en Klaasje, die lekker meehobbelen. Maar bij speer werpen zie je hooguit de num mers één, twee en drie. Hoe goed de prestatie van meneer nummer acht misschien ook is. Dat is iets waar je mee moet leven. .Al vind ik het niet zo erg, hoor, atletiek is toch iets wat je voor jezelf doet. Lo gisch, toch. Studeren doe je voor jezelf, een baan zoeken, doe je voor. jezelf. Een atleet is in principe vrij egocentrisch bezig, al ben ik me de laatste jaren steeds nadrukkelijker gaan realiseren dat je het niét Jeroen van der Meer moet voor concurentie naar het buitenland. ,,We gaan heel amicaal met elkaar om", zegt de atleet van V LTC. alleen kunt, dat je mensen om je heen nodig hebt die je steu nen, in goede én in slechte tij den". Steun In het Brabantse vindt Jeroen van der Meer die mentale én sportieve steun bij zijn twee trainers Henk de Lauw (voor het specifieke speerwerpen) en Sjef Swinkels. „Twee heel be langrijke mensen voor me". Aangesloten is Van der Meer echter bij V&L/TC, in Den Haag, een eind rijden van Eindhoven. Toch wordt hij door zijn clubleden omschre ven als èen „enthousiast club lid". Van der Meer, serieus: „De vereniging doet veel voor mij, dus doe ik ook wel eens wat terug. Laatst, bij het 75-ja- rig jubileum, dan hoor je er te zijn, je gezicht te laten zien, dan kom ik gewoon, hoef ik geen moment over na te den ken. Of als er iemand in de es tafette nodig is, ja hoor, geen probleem. V&L/TC zit struc tureel heel goed in elkaar, de vereniging kan garant staan voor goede faciliteiten. De mensen daar zijn ook op lan gere termijn, heel belangrijk voor je planning, volledig te vertrouwen. En ach, mijn vriendin woont in Rotterdam, dus dat is al een stukje dichter bij Den Haag". Jeroen van der Meer komt uit een rasechte atletiek-familie. „Mijn moeder was vroeger vrij goed, mijn vader ook niet slecht, mijn oom was kam pioen van Nederland, mijn oma recordhoudster". De keu ze was dus niet zo moeilijk. „Nee, dat is nu juist niet waar. Van huis uit is er nooit op aan gedrongen dat ik aan atletiek moest gaan doen. Je moet als ouder ook niet zeggen, Pietje, je moet vandaag vijfmaal acht honderd meter gaan lopen, want er is volgende week een geweldige cross. Helemaal verkeerd, die jongens zijn voor hun twintigste opgebrand, zonde van zo'n knul. Je moet je kinderen vrij laten in dat soort beslissingen, het moet spelenderwijs groeien". Tennisbal Zo kwam ook Jeroen van der Meer bij wijze van toeval in persoonlijk contact met de dichtstbijzijnde atletiek-verC- niging. „Doordat er een blaad je op de lagere school werd verspreid, ben ik er zelf op een gegeven moment op afge gaan. Dat was meer omdat ik op twaalfjarige leeftijd toeval lig een tennisbal een ver schrikkelijk eind kon weg gooien. En toen ik tien jaar was, liep ik alle jongens van de zesde klas van de lagere school er al royaal uit. Ik heb ook aan tennis en hockey ge daan, dat zit ook in de familie evenals golf, maar de sport waarin je het snelst resultaat ziet, spreekt je toch het meeste aan". Eenmaal lid van Olympia Eindhoven, moest langzaam maar zeker een keuze worden gemaakt in welke tak van de atletiek Jeroen van der Meer dan wel de meeste interesse had. „In Nederland is men ge neigd eerst naar de loopnum mers te kijken. Logisch ook, want daarin zie je het snelst resultaat. In hardlopen kun je jezelf het beste meten, het bes te naar jezelf relateren. De meeste mensen komen niet in aanraking met het allerbeste, dat niveauverschil zien ze niet. Als je dan een werpnummer, of het nu speerwerpen, kogel stoten of discuswerpen is, gaat doen, kom je iedereen tegen. Iemand die 35 meter gooit, maar ook mij, die confrontatie is dan zo enorm groot, dat veel mensen direct afhaken. Dan gaat het om doorzettingsver mogen, om de wil tot trainen, de wil om structureel je eigen prestaties te gaan verbeteren". Natuurlijke beweging Jeroen van der Meer zou maar al te graag zien dat meer land genoten zich het speerwerpen eigen zouden gaan maken. „Nu is in het land der blinden eenoog koning, niet altijd even leuk", aldus Van der Meer die dan ook zijn uitdagingen voor al in het buitenland moet zoe ken. „En dat terwijl er in Ne derland nog legio talent schuilt, meer jongens zijn die op den duur best veel verder kunnen gooien dan ik. Maar die doen misschien wat anders of helemaal niks. Kijk, speer werpen is een heel natuurlijke beweging, vroeger het eerste middel om aan eten te komen. We hebben voor de aardigheid wel eens kinderen gefilmd, die blijken over het algemeen heel aardig te kunnen gooien. Ieder kind gooit immers wel eens met een stok of met een steen tje. Met de puberteitsgrens komt er dan plotseling een kink in de kabel: Waarom we ten we ook niet. Maar met een beetje bijschaven zijn er in ons land genoeg goede speerwer- 6;rs te vinden", e lofzang op het inderdaad technisch gezien fascinerende speerwerpen, vult Jeroen van der Meer tevens aan met de gemoedelijke sfeer onder de deelnemers onderling. „Geen toestanden als met Steve Ovett en Sebastian Coe, die niet te gen elkaar wilden lopen, of Ben Johnson en Carl Lewis die niet in hetzelfde hotel wensen te logeren. Net als bij het hoogspringen gaan wij speerwerpers internationaal gezien heel vriendschappelijk met elkaar om. Vind ik heel belangrijk. Doe ik zelf ook aan mee. Ander voorbeeld, als ik zeventig meter gooi, ben ik ontevreden. Maar dan kan ik niet uitgebreid gaan staan vloeken, want voor een ander is het misschien het summum, de worp der worpen", waar mee Van der Meer zich na drukkelijk onderscheidt van clubgenoot Erik de Bruin. „Ik ken Erik, ik weet hoe hij is, geef hierop dus maar geen commentaar". Jeroen van der Meer gaat door het atletiek-Ieven zonder sponsor, wordt op het gebied Er zit weer leven in de brouwerij van ons vaderlandse voetbal. PSV en Ajax weer in een Europa Cupfinale én Hans Kraay terug. De mensen hebben weer iets om over te praten én naar uit te kijken. Want Kraay betekent kleur. Hij was natuurlijk al een beetje terug. Onder de rook van hel illusiepark de Efleling in Kaatsheuvel had Kraay zijn rentree al voorzichtig maar daarom niet minder secuur voorbereid. Arbeidde bij RKC in stilte aan de coup, die hem voor de zoveelste keer tijdens zijn carrière in de schijnwerper van de publiciteit moest brengen. Als ik het goed heb, was Kraay adviseur bij het inmiddels al naar de eredivisie gepromoveerde RKC. De club, die met lede ogen moest aanzien dat al die volgepakte vehikels, die van heinde en verre in het weekeinde naar de Langstraat koersten hun last slechts voor de poorten van hel pretpark losten. En het plaatselijke sportterrein, waar Kraay noest en nijver zwoegde op het plaatje voor hel volgend seizoen, links lieten liggen. Toch hebben vooraanstaande Rotterdamse zakenmensen een even onbegrijpelijk als onwankelbaar vertrouwen in Kraay, die in Rotterdam moet zien te bewerkstelligen wal in Waalwijk niet lukte: publiek trekken. Daar gaat het tenslotte allemaal om. Maar de grote vraag is: hoe? Er is in de Kuip geen geld. Eén ding is Kraay altijd wel gelukt: aandacht trekken. Als hij er daardoor in slaagt de verarmde haven-adel zo ver te krijgen dat die de portefeuille tevoorschijn haalt, is hel nogde vraag wat daarmee kan worden gedaan. Riep Cruijlf niet onlangs nog dat hij te weinig tijd had om de zaak bij FC Utrecht nog op poten te zetten? Genoemde Maasstedelijke zakenlieden stoelen hun vertrouwen op de pakweg twee jaar dat Kraay ooit in de Kuip rondsjouwde. Met onder elke arm een paar geldschieters, die hel toen al zieltogende, voormalige bastion van een paar tijdelijke stutten voorzagen. Kraay, die de pecunia lospeuterde, waardoor figuren als Ruud Gullit en Michel Valke naar Rotterdam- zuid konden worden gehaald. Al was het maar zeer kortstondig. En zagen Kraay c.s. met zeer lede ogen aan dat de tegenwoordig bij AC Milan furore makende Gullit eerst voor een habbekrats werd verkocht aan PSV. Dat vervolgens de jaarcijfers van Philips een forissanter aanzien kon geven door zeventien miljoen voor de man op te strijken. Valke, toentertijd gehuurd van PSV, hetzelfde laken een pak. Nu verlept in Frankrijk, waar nóg zo'n ex- PSV'er, Ton Lokhoff, ronddoolt. Nu trouwens genoemd als versterking voor het Feyenoord van Kraay. Waarom krijg ik toch altijd direct zodra ik de naam van Kraay weer hoor een reactie van: Kraay, dat is toch die man van twaalf ambachten en dertien ongelukken? Was het toeval dat AZ pas, zij het zeer tijdelijk, een topclub werd na zijn vertrek? En Ajax dan, en Feyenoord en PSV? Kraay ging overal met problemen weg. Was het niet zijn gezondheid, die hem bij FC Den Haag, Feyenoord en Sparta parten speelde, dan was het wel weer zijn vermeende rechl-door-zèe- mentaliteit, waardoor hij het bij PSV verbruide. Daar vond men terecht Gullit belangrijker dan Kraay. Je zet immers geen speler-op de bank, waarop je later zeventien miljoen gulden moet onderbrengen. Ik verwacht dat de relatie Kraay-Feyenoord geen lang leven zal zijn beschoren. Daartoe biedt de functie-omschrijving van de man, die terugkeert in de Kuip te veel potentiële conflictstof. Hij was technisch directeur bij PSV, maar schroomde niet de tribune af te dalen en zijn trainer terecht te wijzen. Hiddink slikte dat. Israel zal dat bij Feyenoord niet pruimen. Kraav wit weer in hel middelpunt staan en gaat dus de p.r. doen. Hij wordt ook de baas van Israel, een voormalig stratenmaker die slechts één baas kent en dal is hijzelf Hebben de zakenlui van de beheerraad van Feyenoord zich een oor laten aannaaien door de vlotte babbel van Kraay? Binnengevraagd om de poen in handen te krijgen en er binnen de kortste keren vooral alle touwtjes in hebben. Ik begrijp Kraay wel. Bedelen om gela en de eer van je werk (als aal al lukt) aan anderen laten is niet zo erg dankbaar. En zeker niet voor Kraay. Die houdt wel van geld. maar nog meer van zichzelf. Dat zi>- Feyenoord w Michel Platini technisch adviseur van UEFA-voorzitter Michel Platini, aanvoerder van het Franse elftal in 1984, zal deze zomer worden be noemd tot lid van de techni sche commissie van de Euro pese Voetbal Unie (UEFA). Voor die aanstelling in juni werkelijkheid wordt, is de Fransman al zeker van werk zaamheden tijdens de eindron de om het Europese kampi oenschap in West-Duitsland. Platini zal optreden als verte genwoordiger van de UEFA en in die functie alle deelne mende ploegen bezoeken. Hij is tevens aangesteld als raads man technische zaken van Jacques Georges, de Franse voorzitter van de UEFA. Enorme schuld bedreigt Fortuna Düsseldorf Fortuna Düsseldorf desliga degradeerde. De dreigt zijn licentie als be taald voetbalorganisatie te verspelen. Volgende week vrijdag buigt de ge meenteraad van Düssel dorf zich over het lot van de met een enorme schuld kampende club, die vorig jaar uit de Bun- schuld is opgelopen tot 1,65 miljoen Mark (ruim 1,8 miljoen gulden). De laatste hoop van het be stuur is, dat de gemeente zal besluiten de accom modatie voor een bedrag van 1,85 miljoen Mark over te nemen. Deen Lars Lunde ontwaakt uit coma De Deense voetballer Lars Lunde is deze week in een ziekenhuis in de Zwitserse stad Aarau uit een coma ontwaakt. Hij herkende ook weer en kele familieleden, die op bezoek kwamen. Lunde was op 13 april zwaar ge wond geraakt toen hij na een wedstrijd van zijn club FC Aarau tegen Young Boys met zijn auto door een trein werd ge grepen. Lunde liep daar bij hersenletsel op en was een week in coma. FC Homburg toch zonder shirtsponsor De condoomreclame die de spelers van de West- duitse Bundesligaclub FC Homburg de laatste tijd gedragen hebben, moet weer van de shirts. De Westduitse voetbal bond vaardigde onmid dellijk een verbod uit op gronden van ethiek en moraal. De club spande daarop een kort geding aan, dat op 10 maart werd gewonnen. Maar in de voortgezette behandeling stelde het gerechtshof in Frankfurt zich deze week op achter het standpunt van de voetbalbond. getf door Frank Werkman DHOVEN Speer- irpen geniet in Neder- niet al te veel aan- Maar afgelopen za- fdag gaf Jeroen van der Jer deze discipline dank een verbetering van t Nederlands record de dige glans. Van der ;er verluchtte de ope- fig van het nieuwe bui- lenLseizoen met een pres- jie van 76 meter en 34 g cfitimeter, 2,66 meter van de olym- |che norm. Maar daar de 29-jarige Eindho- paar vooralsnog niet L Hij wenst zich beslist [t „gek te laten maken lei'br alles en iedereen" en bpelt weloverwogen eigen plan de campag- ze: uit. Kortom, hij ver- est, zoals dat zo fraai et, de weg van de gelei- lijkheid. t moet eerst maar eens zien i deze prestatie te continue- In Nederland heerst in e sporten, honderd procent eer, korte-termijnpolitiek. aver vandaag dan morgen, heu, mij niet gezien. Ik ben Ee| met datgene wat er zater- .gj is gebeurd, een plezierig *|\n van een wedstrijdsei- a, een bewijs alvast dat al maanden van alleen maar inen niet voor niets zijn ge est. Maar of ik tevreden t deze afstand ben, tja, dat itund ik nog even voor mezelf, h°ef »k niet mee te koop lopen", stelt Van der Meer. mers, de limiet voor Seoul... nou voor limiet?", onder- ekt de atleet pijlsnel. „Er Sittard tegen me ge el, gefeliciteerd, je hebt de imiet gehaald, maar die be at helemaal niet. Er is al- n een A-limiet, 79 meter, en ir moét je dan wel twee r aan voldoen. En boven- n kan dat pas na 1 mei, dus t ik nu zou gooien, telt ei- jüijk niet mee. Het is alleen li bevestiging voor mezelf, l ik trainingstechnisch ge in op schema zit, dat was die "rastrijd me wel waard", kken vele van zijn collega's e keer weer traditioneel te il de magische grens van zo- fel minuten of zoveel meter p, Jeroen van der Meer laat |h zoals gezegd het hoofd JLit op hol brengen. „Ik wil |t over een grens praten. Als pat gaat doen, wordt het na- lijk kritisch. Die liipiet )et je niet als een middel n. Fout, helemaal fout, dan et je niet gaan. Je moet de ^mpische Spelen beschou- n als een wedstrijd als alle leren, want als je met die telling te werk gaat, zul je beste presteren. Vind ik minste. Ik moet eerst maar s zien dat ik alle wedstrij- als wedstrijden ga zien, ik presteer. Pas als dat d gaat, heb ik eventueel in Seoul te zoeken, anders it", aldus verwoordt Van Meer zijn streven naar ïtinuïteit. „Eerst maar eens n wat er tot en met mei op trainingsschema staat, pje voor stapje, daarna zien wel weer verder". egativisme koord, niet direkt Jeroen der Meer met al te hoge rwachtingen opzadelen dus ir. „Ook ik vind het leuk goed te presteren, om dan waardering te ontvangen, tuurlijk. Maar ik ben tegelij- rtijd voorzichtig, want ik iet dat negativisme in Ne- rland hoogtij viert, ik heb k mijn teleurstellingen ge- nd. En dan hoef ik alleen aar de naam Hein Vergeer te fen vallen. Is toch een kanjer In een sportman geweest en prdt dan tenslotte op zo'n pnier kapot gemaakt. Met- In vergeten dat hij kort daar- »or nog drie gouden plakken paft gehaald. Jammer voor 'n vent, ik vind het echt ?noot Ronald Koeman alle- feal is gebeurd. „Hoe is dat ■terview tot stand gekomen", van de juiste voeding wel van de gewenste adviezen voor zien, maar maakt zich daar al lang niet meer druk over. „Als je aan dertig deuren hebt aan gebeld en je hebt dertig keer nee gehoord, dan denk je de 31e keer, ik kan mijn tijd beter aan het trainen besteden". Naast zijn sport studeert Je roen van der Meer industriële vormgeving. „Misschien kan het bedrijven van topsport la ter in de maatschappij in mijn voordeel werken. Zo houd je er misschien toch nog wat aan over. Doorzettingsvermogen, stressbestendigheid, bepaalde krachten die je kunt meene men in je referenties bij solli citaties. Staat hoog in mijn vaandel. Ik weet van mensen die opgeven dat ze twee, drie jaar voor een marathon heb ben getraind of van een me disch specialist in Amsterdam die alleen nog maar dokters aanneemt die aan topsport hebben gedaan. Een belangrij- 6 DICK KIERS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11