Banken zien geld in ,kale kip met toekomst' VVDers laten Van Eekelen toch zitten Eis vijf jaar tegen oplichter Heijn-zaak „CDA is echte volkspartij''' Overheid moet meer doen voor Chinezen Chirurg hoort negen maanden eisen Lubbers betuigt spijt PLAN VOOR STUDIELENINGEN WORDT UITGEWERKT DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „BINNENLAND ftzicbcSouocMit VRIJDAG 22 APRIL 1988 PAGINi BUI Zwangere vrouwen dienen jetest op hepatitis-B RHENEN Als alle zwangere vrouwen i Nederland worden getest op de aanwe zigheid van het Hepatitis-B-virus, zal 0,9 |»roeent van die vrouwen inderdaad het in zich hebben. In die gevallen moet Se pasgeboren baby meteen worden ge vaccineerd. Dat zei geneeskundig inspee lt voor moederschapszorg en kinderhy- liëne dr. H. Verbrugge over de ziekte gis- kren op een symposium in Rhenen. Ba ity 's die het virus dragen kunnen op latere Jeeftijd een chronische leverinfectie ont wikkelen die kan leiden tot de dood. Doordat 90 procent van de infecties bij de ^geboorte plaatsvindt en de incubatietijd van de aandoening tussen de zes weken en een half jaar ligt. is er in die periode voldoende tijd om op te treden. Gasunie betaalt bibliotheekgeld GRONINGEN De Gasunie en de rijksuniversiteit Groningen hebben in Groningen een samenwerkingsove reenkomst onderte kend. Voor vier ton kunnen medewer kers van de Gasu nie gebruik maken van de diensten van de universiteitsbi bliotheek. De Gasu nie geeft haar col lectie technische en wetenschappelijke boeken in bruikleen aan de bibliotheek. DEN HAAG De overheid moet meer doen voor de bijna 50.000 Chinezen in Nederland. Hoewel de Chinezen niet beho ren tot een „erkende" minderheidsgroepering, zoals Turken en Marokkanen, kan de overheid er niet omheen ook deze bevol kingsgroep waar nodig te stimuleren in hun ontwikkeling en-te helpen bij het overwinnen van achterstandsproblemen. Dit staat in het rapport „De positie van de Chinezen in Neder land", dat door het Sinologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Leiden is opgesteld van de regering. Enkele aanbevelingen uit het rapport zijn: er moet meer overheidsvoorlichting in het Chi nees komen; de controle op de rechtspositie en de arbeidsom standigheden van werknemers in restaurants moet worden ver scherpt, met name waar het gaat om de regeling van werktijden en de ontslag, het Chineestalig onderwijs moet beter onder steund worden; jongeren dienen te worden gestimuleerd om te gaan studeren. NA MISBRUIK PATIËNTE: AMSTERDAM Was de gemeenschap die de 38-jarige chirurg K.S. uit Amster dam op 19 augustus vorig jaar had met een zwangere patiënte een „dwaas rits loos nummer" zoals hij het zelf noemt, of misbruikte hij de vrouw op de behande lingstafel terwijl zij versuft door valium aan hem willoos was overgeleverd? Die vraag moet de Amsterdamse rechtbank beantwoorden. Officier van justitie mr. L. de Wit eiste gisteren negen maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf tegen de chirurg. De verhalen die S. ver telt over de seksuele gemeenschap met een 22- jarige patiënte die zeven weken zwanger was. vindt De Wit zo krankzinnig en ongeloofwaar dig dat de lezing van de vrouw hierover voor hem 8e doorslag geeft. Bij zijn eis hield hij re kening met de uitspraak van het medisch tuchtcollege, dat de chirurg woensdag voor een jaar schorste wegens gemeenschap met de vrouw. Volgens de chirurg had de vrouw duidelijk avances gemaakt nadat zij in het specialisten centrum in Amsterdam door hem was onder zocht in verband met buikpijn. Zijn advocaat bepleitte vrijspraak mede omdat tijdens een re constructie was gebleken dat, indien de ge meenschap had plaatsgevonden op de manier zoals de vrouw vertelde, dit fysiek volstrekt on mogelijk was. Uitspraak op 4 mei. Mogelijk verbar dubbele moorde, /OU NISTELRODE/ANT WERPEN De poiikrn gaat na of er verband staat tussen de moi vorige week op twee c mantairs (vader zoon) in Antwerpen de moord vorig jaar twee broers in Niste] de. Bij beide moorden blijken de ders eenzelfde type pen gebruikt te hebb De daders van de werpse moordzaak volgens de Rijkswaï aar 1 etr J LL i Ar et lar lop d (moe Nederland en vrijwel ker Nederlandstalig. ihnei •rtegt irkie; echts ^AFFAIRE BROKX DEN HAAG Premier ""Lubbers heeft gisteren in de Tweede Kamer spijt betuigd over het feit dat hij mededelingen heeft gedaan over een advies van de vertrouwenscom missie uit de gemeente raad van Tilburg. Vorige week bevestigde Lubbers ,.ka de ministerraad dat öud-staatssecretaris Brokx niet op de kandidatenlijst stond van de vertrou wenscommissie voor het burgemeesterschap van Tilburg. daarover zeer verdrietig zou den zijn. Het was allerminst ^Inijn bedoeling hun een onple- zjerig gevoel te geven", aldus Lubbers in een spoeddebat, aangevraagd door de D66'er Kohhstamm. De gehele Twee de Kamer nam stelling tegen *tfe handelwijze van de pre mier, ook CDA-woordvoerder Van der Sanden. De PvdA'er Niessen diende een motie in waarin de regering wordt ge vraagd in de toekomst af te zien van mededelingen in het .openbaar over kandidaten voor burgemeestersposten. Lubbers is bereid zich aan die Gedragslijn te houden en de /•Kamer vertrouwelijk in te ^lichten. De oppositiepartijen bleven bij hun standpunt dat benoeming snel was door gezet met het oog op het debat over de bouwenquête, hetgeen Lubbers hód ontkend. .Kritiek op reclame voor abortuskliniek AMSTERDAM - De acht- rfien Nederlandse abortus klinieken zouden niet le vensvatbaar zijn zonder buitenlandse cliënten, al- clus directrice B. Schëper- kötter van de Amsterdam- abortuskliniek. In 1986 vonden in de abortus klinieken in ons land ruim r36.000 zwangerschaps-onder- brekingen plaats. Daarvan be trof het in de helft van de ge- allen buitenlandse vrouwen. Ie kliniek is ervan beschul- igd in het buitenland reclame 1 je maken om aan voldoende tiienten te komen. Ook andere klinieken zouden zich daaraan bezondigen, aldus het blad v*Laat Leven' van de Vereni ging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) in Amersfoort. De RPF had de reclame-kwes tie aangezwengeld bij staatsse cretaris Dees van Volksge zondheid. Deze verklaarde gis teren dat hij het van „weinig goede smaak" vindt getuigen dat de klinieken wervende ac tiviteiten ontplooien in het j buitenland. Maar op grond van de abortuswet kan hij daar rviet tegen optreden, aldus Dees. RPF-woordvoerder A Rou- voet neemt geen genoegen met dft antwoord. „Het liefst zien we een verbod op zwanger schapsonderbreking. Maar als dat niet haalbaar is, dan ver- tóngen we op z'n minst een verbod op het behandelen van buitenlandse vrouwen". DEN HAAG/GRONIN GEN Ambtenaren van de Centrale Direktie Stu diefinanciering van het ministerie van onderwijs zitten deze week met vertegenwoordigers van de Postbank en de Rabo bank om de tafel om te praten over een nog vrij nieuw fenomeen: de stu dent als commerciële klant. Niet voor het stor ten van zijn geld maar voor een lening om zijn studie te kunnen betalen. Ambtenaren en bankdeskun- digen trachten in Groningen het plannetje uit te werken dat het kabinet pas in een brief aan de Kamer lanceer de. Binnen enkele weken wil het kabinet met concrete voorstellen komen voor een aanpak die een aanvulling (en voor sommigen deels een alternatief) moet vormen op de huidige studiefinancie ring. In de studentenwereld is inmiddels met afschuw ge reageerd op het idee. Het introduceren van de ban ken als geldschieter zou de overheid het één en ander kunnen besparen, zoals ook de onlangs gepresenteerde regelipg met NS-jaarkaarten voor studenten dat uiteinde lijk doet. Afgelopen zaterdag nog zei minister Deetman het een zeer goed idee te vinden, dat nadere studie verdiende. En, redeneert het kabinet, wat is er op tegen als de ban ken iets zien in het lenen van geld aan iemand die al eeu wen bijna traditioneel wordt gezien als een kale kip waar je niet van kunt plukken, laat staan rente vragen? Dat banken toch interesse to nen in wat we voor het ge mak alvast „studentenlenin gen" noemen, is aan de ene kant vrij bijzonder. Een zich zelf respecterende bankin- Voor de bank als kredietgever bestaat de student meestal niet. stelling leent haar goede geld niet uit zonder zich ervan te hebben vergewist dat de ge achte klant voldoende in komsten heeft om ook te kunnen aflossen. En omdat een student nu eenmaal geen inkomen geniet, ligt het le nen van geld om de studie gedeeltelijk of geheel te beta len niet voor de hand. Voor de bank als kredietgever be staat de student daarom in feite niet. „Andersom" blijkt de student (of scholier) wel degelijk te bestaan. De tiener of twen is welkom om zijn of haar geld te storten op een speciale re kening: bij de bank, waarop die dan weer speciale facili teiten beschikbaar stelt. Zo bestaat bijvoorbeeld bij de ABN een studentenrekening voor 18- tot 30-jarigen, die naar aanleiding van de Wet Studiefinanciering in het le ven is geroepen. Bij de reke ning hoort een compleet ver zekeringspakket voor onder meer ziektekosten, tandarts, ongevallen, inboedel en aan sprakelijkheid. „Omdat de ABN je straks ook graag als cliënt heeft, wanneer je bent afgestudeerd", meldt de fol der die voor studenlpn op de balie ligt. Risico's De student bestaat in dat op zicht als commercieel „tar get" dus wel degelijk. „De bank is goed voor je, kijk eens wat we voor je doen, als je vragen hebt bel je maar", zo luidt een andere slogan. De risico's die een bank ech ter loopt om eën student geld te lenen zijn heel wat groter. Toch reageren de banken lang niet ongeïnteresseerd op de uitnodigingen van het mi nisterie van onderwijs om FOTO: PR eens te komen praten over zulke leningen. „Dat heeft te maken met een investering die de banken ondanks een mogelijk risico willen doen", zegt Postbank- woordvoerder Ruud Polet. „Die studenten vormen toch voor een groot deel de men sen die straks een aardige baan moeten kunnen krijgen. Nu een dergelijke lening af sluiten betekent straks wél- licht een klant voor andere bankzaken in huis hebben". Voor 8? Postbank vormen de jongeren in het algemeen dus een aantrekkelijke groep en dat verklaart ook het enthou siasme waarmee kredietdes kundigen van de bank naar Groningen zijn afgereisd. „De Postbank accepteert toch immers ook klanten zonder inkomen? Iedereen is wel kom en jongeren hebben de toekomst", aldus Polet, die vermoedt dat voor de beoog de leningen wel op een of an dere manier een garantie van de kant van de overheid no dig zal zijn. Dat alleen Postbank en Rabo-bank in het overleg met het ministerie zijn ge stapt heeft te maken met hun karakter. De Postbank heeft de helft van het particuliere betalingsverkeer in huis, op enige afstand gevolgd door de Rabo. De andere banken leggen in hun activiteiten meer de nadruk op het zake lijke verkeer. Het overleg over de invulling van het bankleningenplan vindt plaats zonder vertegen woordigers uit de studenten wereld. „Gelukkig maar", zegt woordvoerder Maarten van Poelgeest van de Lande lijke Studenten Vakbond (LSVB), die fel is gekant te gen het plan. De beoogde le ningen zullen volgens hem wel zéér aantrekkelijk ge maakt moeten worden voor dat de studenten er iets in zien. Van Poelgeest denkt dat studenten vooralsnog met een banklening veel slechter af zijn dan met de huidige si tuatie, „die toch al weinig rooskleurig is". In de huidige situatie kunnen studenten een basisbeurs krijgen en daar bovenop een aanvullen de financiering aanvragen. Over die aanvulling wordt pas na twee jaar na het af ronden van de studie rente betaald en wel een percenta ge dat een half procent onder de geldende marktrente ligt. De LSVB ziet veel meer in de al eerder bepleite invoe ring van een studentenloon, dat volgens haar gesteld moet worden op het niveau van de bijstand. Wanneer een stu dent na enkele jaren aan het werk gaat, zou hij in de visie van de studentenvakbond „een soort ingenieursbelas ting" over het inkomen moeten gaan betalen. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG De VVD heeft gisteren dr. Wim van Eekelen laten zitten als minister van defensie, hoewel de liberalen woensdag nog hadden verklaard dat ook in ons land bewindslieden auto matisch moeten aftreden als er op hun departement ernstige fouten zijn ge maakt. Fractieleider Voorhoeve er kende dat er op Defensie, in de zaak van de zogeheten ter mijndollars voor de Koninklij ke Luchtmacht, dingen zijn gebeurd die niet door de beu gel kunnen. Maar hij vond het „samenstel van de omstandig heden" niet van dien aard dat Van Eekelen zou moeten ver dwijnen. Coalitiepartner CDA was dezelfde mening toege daan en dus werd een motie van wantrouwen van de PvdA verklaarde PvdA-leider Kok dat de motie (van fractiegenoot Vos) mede;^' doeld was om de VVD ojeer proef te stellen, omdat lkn partij bij monde van Bfl stein betoogd had dat er i land ten aanzien van het aija~ den van bewindslieden t nieuwe cultuur moest kof Voorhoeve bevestigde da! betreffende staatsrechte! norm ook in de kwestie vaiTpe termijndollars mocht wor|ra( toegepast. Maar hij voegde! nog snel even een criterjste aan die van Bolkestein toGa er sprake van een onheij .baar beschadigde vertl wensrelatie met de Twf Kamer? Nee, in dit geval j meende de VVD-voorrj, Volgens hem heeft Van len in de zaak van de tern| dollars juist „adequaat" deld door maatregelen tei men die herhaling mo< voorkomen. Ook wees VI hoeve erop dat de kwestie! gonnen is in april 1986, j de CDA'er De Ruiter nog| nister van Defensie was. HAARLEM De Haar lemse officier van justitie, mr. O. van der Veen, heeft gisteren een gevan genisstraf van vijf jaar ge ëist tegen de 24-jarige H.B. uit Arnhem. De ex- bankovervaller wordt er van verdacht dat hij in ja nuari dit jaar het Ahold- concern voor 250.000 gul den heeft willen oplichten in de ontvoeringszaak- Heijn. B. wordt er tevens van beschuldigd dat hij in december vorig jaar het levensmiddelenconcern Nutricia drie miljoen gul den heeft proberen af te persen door te dreigen hun produkten te vergifti gen. De verdachte heeft beide fei ten toegegeven. In de avond van zondag 17 januari dit jaar zocht hij telefonisch contact met de redactie van dagblad De Telegraaf. De man deed zich voor als ontvoerder van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Via de krant kwam B. in contact met Ahold-bestuur- der R. Zwartendijk. De ver dachte vertelde Zwartendijk dat Heijn was ontvoerd door twee Italianen en dat hij werd vastgehouden op een woon boot op de Rijn bij Arnhem. B. zei niet langer aan de ontvoe ring te willen meewerken om dat ze van plan waren op 19 aparil de rechterpink van Heijn af te snijden. Vlak voor de ontmoeting met Zwarten dijk werd de man op het Sta tionsplein in Arnhem gearres teerd. Uitspraak op 2 mei. Prinses Juliana heeft gisteren de officiële opening verricht van het geheel gereno veerde protes tants christelijk verzorgingstehuis Zuiderheide te Hilversum. Tij dens de rondlei ding onderhield zij zich met enke le bewoonsters. FOTO: ANP Pitbull-terrië in de boeien M GELDROP De politii Geldrop heeft gisteren agressieve pitbull-terriër ii handboeien geslagen. Het is later door een dierenarfc gemaakt. De loslopende I viel zonder enige aanleii een aangelijnde herdersL. aan. Steeds wanneer de dershond zich bewoog h de pitbull toe. Het lukte to f/1 stroomde omstanders niet de aangevallen hond te onl ten. De pitbull reageerde op slagen met een houten en stukken ijzer. Na geru* tijd zag een politieman l' J een hondenvangstok om nek van de pitbull te sl Om hem verder in bedwan houden werd de pitbull mef achterpoten in de handbo geslagen. Tegen de eigena^ proces-verbaal opgemaakt. -si Het zeilschip De Vrijheid VOORZITTER VAN VELZEN: 45) Nu drijft „De Vrijheid" stuurloos op de kolkende golven en het enige wat ze nog kunnen doen is het drijfanker uitgooien. De Arabieren gaan er gelaten bij zitten om te wachten wat er nu met ze gaat gebeuren. Maar Kapitein Rob legt zich niet zo gemakke lijk bij de dingen neer. „We moeten om hulp vragen", zegt hij, ,,we moeten een S.O.S. uitzenden naar de „Boreas", die kan nooit zo erg ver hier vandaan zijn. En hij gaat aan zijn radio zit ten en begint te seinen. Van deze technische dingen hebben de drie Arabieren helemaal geen verstand en ze kijken vol eerbied en bewondering toe. ..S.O.S. S.O.S.", seint Rob. S.O.S. S.O.S. Ginds op de „Boreas" vangen ze zijn alarmkreet op. De marconist waarschuwt. „De Vrijheid" zit in de knoei, mijnheer Delf", rapporteert hij. Onmiddellijk komt alles en iedereen in ac tie aan boord. Delf wil alles op alles zetten om zijn vriend zo gauw mogelijk te hulp te komen. DEN HAAG Het CDA is volgens voorzitter Wim van Velzen „een echte volkspartij", waarvan de leden hun stempel druk ken op alle maatschappe lijke sectoren. Tot die conclusie komt Van Velzen vandaag in het och tendblad „Trouw" in een reac tie op de uitkomst van een on langs verschenen boekje „De netwerken van de topelitie", waaruit zou blijken dat het CDA „een partij van topindus triëlen" zou zijn. Van Velzen baseert zijn stel ling onder meer op een in 1986 verricht onderzoek naar de in komensgroepen die op de drie grote politieke partijen hadden gestemd. Uit die grafiek blijkt dat de christen-democratische stemmers'gelijkmatig over de diverse welstandsniveaus zijn verdeeld. In vergelijking met de PvdA en de VVD is het CDA de enige partij die een tamelijk gelijkmatig beeld ver toont. Volgens Van Velzen wordt dit patroon niet alleen bevestigd door de verkiezings uitslag, maar ook door de le densamenstelling van het CDA. OCRIAND ÜfT DE BOL bankrekening: 70 70. 70.554 jubileum-inlolijn: 020-326272 Postbus 323, 3500 AH Ulrechl it u ook kopen bi) d

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4