Geen pardon voor hardrijders Dolitie-officieren lekelen inkrimping Vuilnisbak 2 3 4 5 9 11 13 14 15 16 Minister wil viaduct Wassenaar voor deel afbreken OVERTREDERS IN LANDELIJKE COMPUTER èinderzoek dood moeder en kind in Diaconessenhuis Tweede man Kremlin aan de kant gezet Vrijdag 22 april 1988 79e jaargang no. 24095 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijlholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar 1. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W. A. Buijteweg el n m' m HAAG Het In- of Social Studies en Haag heeft Ho- ry Fellowships toe- id aan prins Claus Lucille Mair (ex- Volgens het ISS is 'ellowship te verge- n met het eredocto- aan Nederlandse universiteiten. Prins wordt geëerd vanwege de nadruk die internationale fora legt op de vermin- fig van het verschil tussen arm en rijk. Mair vervult een voortrekkersrol in het rderen van de vrouwenbelangen in ont- ;elingsprocessen. DEN HAAG Het viaduct over de Rijksstraatweg in Wassenaar moet worden verhoogd. Daarvoor moet het voor een deel worden afgebroken, aldus mipister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Directe aanleiding tot deze plannen is het recente ongeluk waarbij vijf mensen om het leven kwa men en waarbij een vrachtwagen was betrokken. Het viaduct is te laag voor de meeste vrachtauto's. Om er toch onderdoor te kunnen, moeten deze wa gens naar de linker rijbaan uitwijken, waar het vi aduct 30 centimeter hoger is. Dit levert veel ge vaarlijke inhaalmanoeuvres op. Pagina Minister wil viaduct Rijksstraatweg verhogen Koningin Juliana voorkwam executie Vier van Breda HILVERSUM Koningin Juliana heeft destijds de executies van de toenmalige Vier van Breda tegenge houden. Dit heeft prof. Belinfante vanmiddag gezegd in het Vpro-radioprogramma Het Spoor. Belinfante is auteur van het standaardwerk over rechtspleging „In plaats van bijltjesdag". In tegenstelling tot haar moeder koningin Wilhelmina, kon Juliana de execu tie van de oorlogsmisdadigers niet met haar geweten verenigen. „Dat kan ik niet, dat kan ik niet", zou ze gezegd hebben tegen de toenmalige minister-presi dent Drees toen zij de doodvonnissen moest bekrach tigen. De doodstraf voor de vier werd omgezet in le venslang. Lages en Kotalla zijn inmiddels overleden, Fisher en Aus der Fünten zitten nog steeds vast in de gevangenis van Breda. Amsterdam verstrekt water zonder bentazon AMSTERDAM - Bij de vier pomp stations in de stad kunnen de Am sterdammers binnenkort zelf water halen dat vrij is van het bestrij dingsmiddel bentazon. Dat wordt mogelijk als de Amsterdamse water leiding koolfilters mag plaatsen, al dus directeur Gast tijdens een bij eenkomst van de actiegroep „BASF- boycot". Bentazon komt voor in het drinkwater van een aantal waterlei dingbedrijven die hun water uit de Rijn betrekken. Het bestrijdingmid- del is afkomstig van het Westduitse chemie-bedrijf BASF. Morgen perioden met zon en droog. Vannacht minimum temperaturen van 2 tot 5 gra den. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Matige, over dag aan de kust af en toe krachtige noordoosten wind. Zon op: 06.26; zon onder: 20.51. Hoog water Scheveningen: 08.35 en 21.07; 3.50 en 15.48. Veldwachter terug in Berkel-Enschot BERKEL-ENSCHOT Bij de Brabantse gemeente Berkel- Enschot treedt op 28 april een functionaris in dienst die ver gelijkbaar is met de traditione le veldwachter. De man heeft opsporingsbevoegdheid ten aanzien van alle strafbare fei ten, maar zal zich voorname lijk dienen te richten op be strijding van kleine criminali teit zoals vandalisme in en rond .het plaatselijk winkel centrum en het zwembad. Hij mag geen vuurwapen dragen. Het gaat om een proef die voorlopig een jaar duurt. MNCIAL TIMES: Weelie Ml tachtigste vouw van Nederland W HAAG Minister \it-Kroes van verkeer waterstaat doet volgens „Financial Times" qua illigentie en conserva- i-'85ke politieke instelling t onder voor de Britse mier Thatcher. „Neel- z°u volgens de redactie MJ91 het vooraanstaande tse dagblad zelfs „de \chtigste vrouw van ons Vd" zijn. Het optreden de VVD-bewinds- mve buiten ons land ingt volgens het blad, een aparte bijlage jj 'ons dt aan Rotterdam, res- e 't af. „Sommigen spre- Nii i zelfs van angst". Vol ts de krant is het zeker t denkbeeldig dat de uil tterdam afkomstige mi- ter in 1990 zal worden raagd om de VVD te den bij de volgende ver- izingen. i«Mtj DEN HAAG Notoire hardrijders zullen in de toekomst bijna vanzelf opgespoord worden. Jus titie werkt momenteel aan een registratiesy steem waarbij het open baar ministerie in het hele land in een compu ter kan zien of iemand al eerder de snelheidsre- gels ernstig heeft over treden. Wanneer in dit regionaal .herkenningsdienstsysteem" blijkt dat iemand driemaal in één jaar de maximums nelheid met meer dan dertig kilometer heeft overschre den, zal de rechter een geld- boete kunnen opleggen en I De ministers Smit-Kroes (verkeer) en Korthals Altes (justitie) staan volkomen achter de bood- I schap van het affiche waar ze hier voor staan. F0T0; ANP jaar nog een overtreding. dan wordt de rijbevoegdheid onvoorwaardelijk ontnomen. Dat bleek gisteren in Den Haag bij de start van een voorlichtingscampagne over de nieuwe maximumsnel heid van 120 km/u per 1 mei. Minister Korthals Altes sluit niet uit dat bij uitblij ven van enig resultaat om de snelheden op de wegen in te dammen, een koerswijziging zal volgen. Daarbij behoort een terugkeer naar de 100- kilometefgrens tot de moge lijkheden, alsmede „draconi sche" maatregelen. Inbeslag name van auto's behoort volgens Korthals Altes tot de mogelijkheden „de norm te markeren". Volgens minis ter Smit-Kroes zal binnen kort ook de minimumsnel heid op de snelwegen worden verhoogd, en wel van 70 naar 80 km/u. Zij toonde zich gisteren op nieuw een tegenstander van latere sluitingsuren voor pompstations. De Leidse politie is niet van plan krachtdadig de snel heidscontrole op de snelwe gen te gaan uitvoeren. „Onze prioriteiten liggen op een ander vlak, het bevorde ren van de veiligheid heeft de voorkeur boven het ver keer", aldus een woordvoer der. Daarbij merkt men op, dat de controle op de rijks wegen A4 en A44 een moei lijke zaak is door de versnip pering van belangen. „Deze rijkswegen zouden moeten worden gecontroleerd door de gemeentepolities van Voorburg, Leidschendam, Leiden, Wassenaar, Haar lemmermeer en enkele groe pen rijkspolitie. Voor de controle zouden we krachten moeten bundelen om verspilling te voorko men", aldus de Leidse poli tie. ORBURG Op last van fficier van justitie in Den g, mr. F.W.M. van Strae- gaat de gemeentepolitie Zoetermeer een onder- instellen naar de dood de 28-jarige mevrouw D. Reeuwijk uit Zoetermeer aar kind, van wie zij was bevallen in het Diaconessen- huis in Voorburg. Het kind, een meisje, werd in de nacht van 7 april dood ge boren. Enkele uren daarna overleed de moeder. De echt genoot en vader heeft inmid dels bij de politie van Zoeter meer aangifte gedaan van nalatigheid en dood door schuld. De aanklacht geldt zowel het gynaecologisch te&m van het ziekenhuis als de huisarts en de verloskun dige. Het Diaconessenhuis heeft in beide gevallen een verklaring van natuurlijke dood afgegeven. Algemeen directeur van het Diaconessenhuis in Voor burg, drs. A.R.F. Vreede, spreekt van een afschuwelijk tragisch gebeuren rond de dood van moeder en kind in zijn ziekenhuis. „Van de me dische en de organisatorische kant van het ziekenhuis kan ik echter zeggen dat er geen sprake kan zijn van enige vorm van nalatigheid. Ieder een heeft ontzettend hard zijn best gedaan". Pagina „Dood Zoeter- meerse vrouw onafwend baar" V72 MOSKOU Jegor Ligatsjov, de tweede man in het po- litburo is volgens waarnemers op een zijspoor gezet. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde slechts toegeven dat de man „met vakantie" is. Ligatsjov is een van de felstse tegenstanders van Gorbatsjovs hervor mingen. In Moskou gaan verhalen de ronde dat Ligatsjov het in een machtsstrijd tegen partijleider Michail Gorbatsjov heeft afgelegd en is afgezet als hoofd ideologische zaken. Gorbatsjov naaste me dewerker Aleksandr Jakovlev zou in zijn plaats zijn benoemd. Ligatsjov, een conservatief die een langzamer tempo van her vormingen voorstaat dan Gorbatsjov, zou om politieke redenen op vakantie zijn gestuurd. De topman zou afgelopen zaterdag zijn afgezet en derhalve ook zijn invloed op de media zijn kwijt geraakt. Dit komt goed uit voor Gorbatsjov die op een speciale partijconferentie in juni verdergaande hervormingen wil afkon digen. Ligatsjovs kritiek -op de partijleider is dat het monopolie van de communistische partij wordt aangetast door politieke kri tiek toe te staan en door (vrije-)marktelementen in de economie te introduceren. Overigens werd vorig jaar november Boris Jelt- sin ontslagen als partijchef in Moskou, omdat hij juist te snel hervormingen zou willen doorvoeren. LDHOVEN - De voor- iomen inkrimping van Nederlandse politie zo'n 3.000 mensen is meer en niet minder een verkapte bezuini- Jgsmdatregel. De stel- U(g van de politieminis- dat de inkrimping rW1 worden opgevangen or verdere automatise- »g gaat niet op. Automa- t J pring kan slechts als on- Wjsteuning dienen en zal ■fyendien meer werk or de politie opleveren. tze kritiek uitte de voorzitter V- I» de Vereniging van Hogere Politie-Ambtenaren (VHPA), P. van Brakel, vandaag op de jaarvergadering in Veldhoven. Bij de VHPA zijn zo'n 750 lei dinggevende politiefunctiona rissen aangesloten. Het is de eerste keer dat deze vereni ging zich publiekelijk uitlaat over de inkrimping van de po litie. De inkrimping waarover de Tweede Kamer zich nog moet uitspreken, zal volgens Van Brakel „onafwendbaar leiden tot een verdere verlaging van het niveau van de politiezorg" waarvan uiteindelijk alle bur gers weet zullen hebben. Bo vendien leggen de ministers de „zwarte piet" bij de korpsen en districten door de uitvoe ring van de bezuinigingen aan hen over te laten. De ver wachting van de ministers van binnenlandse zaken en justitie dat de politie door verdere au tomatisering en doelmatiger werken haar werk goed of zelfs beter zal kunnen doen, is volgens de VHPA-voorzitter ongefundeerd. „Soms bekruipt mij wel eens het gevoel dat met vooropgezet doel - door anderen dan de politie zelve - de indruk wordt gewekt dat de politie nog immer het Bromsnor-niveau niet is ont groeid. Hiermee wordt onrecht gedaan aan de vele tienduizen den politiemannen en -vrou wen en in het bijzonder aan diegenen die in een leidingge vende functie werkzaam zijn,' aldus Van Brakel. Khomeini doorzeefd Een grote muurschildering van de Iraanse leider ayatollah Khomeini is tijdens de hevige strijd om het schiereiland Faw met kogels doorzeefd. Faw werd begin deze week door Iraakse troepen heroverd. Dat was de eerste grote nederlaag van Iran in de oorlog tegen Iraq. De Iraakse soldaten op deze foto maken er geen geheim van, dat zij de Iraanse leider graag nog meer „verwondingen" zouden willen toebrengen. Politie erkent intimidatie bij verhoren Rara AMSTERDAM De Am sterdamse politie erkent dat er bij de verhoren van de Rara-verdachten gebruik is gemaakt van intimidatie. In ten minste één geval is zelfs sprake geweest van discrimi natie; tegen de verdachte werd gezegd dat deze zwaar gestoord was en latent homo fiel. Volgens de Vereniging Sociale Advocatuur (VSA) zijn in de Rara-affaire ook de beginselen en regels van het wetboek van strafvordering, die juist dienen ter bescherming van de ver dachte, op flagrante wijze ge schonden. Voorzitter A. van den Biesen en vice-voorzitter M. Westhoff van de VSA schrijven dit in een brief aan minister Korthals Altes van Justitie. De advocaten van de verdachten ondervonden bij voorbeeld problemen als zij hun cliënten wilden bezoeken. Bovendien werden advocaten- dossiers door de politie open gemaakt. Inmiddels zit nog één van de acht verdachten vast, die vori ge week maandag van hun bed werden gelicht. De raad kamer van de rechtbank in Amsterdam besloot gisteren tot de gevangenhouding voor een periode van 30 dagen van de 30-jarige R.F.J.R. uit de hoofdstad. Twee andere ver dachten, die nog vastzaten, zijn gisteren vrijgelaten. Hans Westgeest overleden tijdens voetbalwedstrijd LISSE/NOORDWIJK Noordwijker Hans Westgeest is gisteravond plotseling over leden. Hij werd tijdens een zaalvoetbalwedstrijd in Lisse getroffen door een hartstil stand. Westgeest werd ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar hij later is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen ach ter. De 39-jarige Westgeest heeft jarenlang in het eerste elftal van de voetbalvereni ging Noordwijk gespeeld. Gis teren maakte hij deel uit van een team van oud-eerste elf talspelers van Noordwijk dat het in de sporthal van FC Lis- se opnam tegen oud-Ajax. De wedstrijd had plaats in het ka der van de competitie tussen de bollendorpen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SP mag Zegwaard niet beschuldigen van gifstort ROTTERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN De Socia- listiese Partij (SP) en woord voerder R.J.L. Poppe mogen geen uitlatingen meer doen als zou het Delftse bedrijf Zeg waard betrokken zijn geweest bij het illegaal storten van che misch afval in de Alphense Coupépolder. Voor iedere overtreding van dat verbod geldt een dwangsom van 10 000 gulden. De president van de Rotter damse rechtbank deed van ochtend deze uitspraak in het kort geding dat Zegwaard te gen de SP had aangespannen. Hij veroordeelde de SP boven dien tot het betalen van de kosten van het geding. Zegwaard had de SP en Poppe voor de rechter gedaagd omdat de partij onlangs tijdens een persconferentie de beschuldi ging had geuit dat het Delftse bedrijf nauw betrokken was bij het gifschandaal in Alphen. Zegwaard zou, aldus de SP, het transportbedrijf Kemp ja renlang gebruikt hebben om chemisch afval in Alphen te dumpen. Zegwaard heeft die aantijgingen steeds nadrukke lijk ontkend. Het bedrijf zegt geen chemisch afval in te za melen en er ook niet de facili- te'ten voor te hebben. Nieuwe hervormde synodevoorzitter: we moeten terug naar de bron Entreebewijzen en diploma's vogelvrij 3anken zien geld in „kale kippen met toekomst" Mitterrand en Chirac in gedachten al in volgende ronde Minder ontslagen bij Gist-brocadis Rooks heeft zijn draai gevonden Touwtrekken tussen 'softies' en 'fietsenmakers' Werkzoekenden stromen naar banenmarkt in Alphen Leo van der Bijl liquideerde, vóór hij zelf geëlimineerd zou worden Studie naar overdracht gemeente woningen Noordwijk GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLANO 3 EN 4 BUITENLAND 5 EN 7 ECONOMIE 9 SPORT 11 LEIDEN 11 OMGEVING 14.15 EN 16 KUNST 17 LAND-EN TUINBOUW 18 KERKDIENSTEN 18 FILM 19 RADIO EN TELEVISIE 21 We stoppen met zijn allen eigenlijk veel te veel in onze vuilnisbak. De Vereniging Milieudefensie vindt dat ook, maar stelt voor er van alles weer uit te halen. „Als papier, kunststoffen en huishoudelij ke apparaten eruit worden gehaald", zo zegt de vereniging, „dan verdwijnt al vijftien procent. Zo'n 35 procent groenten, fruit en tuinafval is geschikt voor compost. De hoeveelheid restafval van vijftig procent kan zelfs nog eens vijf procent kleiner worden als glas, textiel, probleemstoffen en grof vuil eruit worden gehaald". Op die manier zit straks niets meer in de vuilnisbak. Oude kranten kun je er ook gerust uithalen. Maar om die weer opnieuw te lezen...? Nee, dan toch liever een nieu we krant. De Leidse Courant: elke dag vers in uw brievenbus. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N. B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1