Hiddink haalt zijn gram Club Brugge in laatste seconden uitgeschakeld an de Kerkhof beleeft nooiste voetbalavond Terugbrengen schorsing geen felicitatie waard ^raay tekent ij Feyenoord Drie overwinningen voldoende voor finale Benfica na twintig jaar weer in finale Leidse Courant; voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 2* SI ;pORT EcidócSotwtmt DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 9 DTTERDAM Hans Kraay zet vrijwel ze- r vandaag bij Feyenoord zijn handteke- on®i ,g onder een een-jarig contract als alge- 'rgro en directeur. „Donderdagmiddag spreekt WeJ bestuur en de beheerraad nog met Kraay °''tifde intentie de zaak af te ronden", ver- one arde zakenman Jorien van den Herik, aan irzitter van de beheerraad, kt invulling van de functie van Kraay moet Weri i op papier gezet worden, maar de oefen- èster zal zich in De Kuip voornamelijk jg houden met zoeken van geldschieters, ógeü yenoord wil niet verder gaan dan een ver- estel tenis voor één seizoen. „Je moet het zien vol] een proefperiode. Het is echter wel de be- Pfaff weg bij Bayern München MUNCHEN Jean-Marie Pfaff zal Bayern München aan het einde van dit sei zoen verlaten. Trainer Jupp Heynckes heeft de Belgische doelman meege deeld, dat er in de volgen de jaargang geen plaats meer voor hem is. Pfaff (34) werd in 1982 aangetrokken voor 800.000 mark. Hij mag de Beierse club verlaten voor een half miljoen mark. Zijn contract, dat tot juli 1989 doorliep, wordt afgekocht. BARCELONA Espagnol heeft woensdag in Barcelona de illusies van Club Brugge in de laatste seconden van de verlenging vernietigd. Terwijl de laatste minuut van het ex tra half uur bijna voltooid was, maakte doelman Van de Walle een beslissende fout. Oud-international Pichi Alon- so profiteerde en vergrootte de voorsprong van Espagnol van 2-0 tot 3-0. De voorsprong van 2-0 uit de thuiswedstrijd 'leek een gezonde basis voor de Bruggenaren, maar was ontoereikend. Niet in het minst omdat de Belgische kampi- oenskandidaast een belangrijk deel van de wedstrijd met tien man moest spelen. De Oostenrijk se scheidsrechter Helmuth Kohl, ook actief bij Young Boys - Den Haag, stuurde al in de eerste helft Beyens naar de kleedkamer. De club van Henk Houwaart in casseerde die tegenslag, bij een achterstand van 1-0 opmerkelijk, maar zelfs de goede organisatie van het gedecimeerde team kon de tweede treffer, de gelijkmaker dus, niet voorkomen. Op zijn laatste kracht haalde Brugge de verlenging en bijna een half uur bleef de verdediging gesloten. De serie strafschoppen lag binnen handbereik, toen Brugge, door een blessure van Mamadou, nog een man verloor en de laatste mi nuten met negen tegen elf moest strijden. Door het gaatje van de tweede afwezige vond Espagnol seconden voor het verstrijken van de verlenging de weg naai de dubbele eindstrijd, op 4 en 18 mei, tegen Bayer Leverkusen. Leverkusen Werder Bremen kan zich weer volledig concentreren op het ver overen van het nationale kampi oenschap. De lijstaanvoerder in de Bundesliga werd een week na de knock out van Eintracht Frankfurt in het toernooi om de DFB-beker door Bayer Leverku sen uit de strijd om de UEFA-be ker gestoten. De toekomstige club van Rinus Michels hield de op ei gen veld bewerkstelligde zege van 1-0 knap vast (0-0) en bereik te zo voor de eerste maal in de clubhistorie een plaats in de eind strijd van een Europees beker toernooi. De ruim 30.000 toeschouwers in het Weserstadion zagen hoe Bre men - zonder de geschorste spe lers Borowka en Neubarth - di rect het initiatief nam. Het on miskenbare overwicht, nog in de hand gewerkt door de struisvo- geltaktiek van Bayer, leverde tal van kansen op. Maar Meier, Kut- zop en Riedle misten in kansrijke posities. n ri 0 JONGE LINSKENS UITBLINKER BIJ VOLWASSEN PSV "S chap ;elof EINDHOVEN - In de deinende massa liet ook Guus Hid dink zich voor een keertje gaan. Hij ze tje een petje op het hoofd met het op schrift „PSV, finalist 'JJJ Europacup 1988" en zijn schorre stem na afloop verried dat negentig minuten topvoetbal ook voor de immer zo stoicijns ogende coach niet zonder emoties wa ren verlopen. De denman, die in eigen kring „tussenpaus" werd genoemd na het vroegtijdige ver- t-ek van Hans Kraay ad zijn gram ge haald. Op ondubbel zinnige wijze. Bewezen, dat ook met hem aan het technische roer wel degelijk successen behaald konden worden. PSV zou voor het seizoen getekend stfei hebben voor een plaats in de derde ronde in het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen. Maar doet na de 05-5,0-0 tegen Real Madrid op 25 oei een serieuze gooi naar „4ie lelijke beker met die g»te oren", die zijn collega K) Beenhakker van de laanse kampioen zo graag or zichzelf en zijn man schappen gereserveerd had gezien. Dat is al meer dan al zijn voorgangers kunnen zeg gen. Want voor PSV was de eindstrijd om Europacup 1 tot gisteren immer een illusie. De droom van Real na 22 jaar weer eens het belang rijkste Europese bekertoer nooi op z'n naam te schrijven werd de grond in geboord tij dens de vierde „finale", die de Madrilenen dit seizoen moesten afwerken. Napoli, Porto en Bayern München bogen nog voor de veer krachtige formatie van Been hakker. Niet echter PSV, dat eens te meer aantoonde hoe zeer een collectieve prestata- tie louterend kan werken. Want daarover kon gisteren geen misverstand bestaan, 22-2j technisch was Real de beste oeg van de twee. Of zoals im Kieft het zei: „Als je in dividueel alles op een rijtje zet, zouden we eigenlijk geen kans moeten hebben. Maar wij groeien steeds meer in de overtuiging dat we zelf een prima ploeg hebben, die zich met de beste tegenstanders kan meten. Ook al-omdat we tactisch ver zijn". uEij Mentaal Toch werd PSV gisteravond lelijk Sliert 0. H in mentaal opzicht tot het ui terste getest. De eerste helft was duidelijk voor Real Ma drid, dat zijn speelse kwali teiten ten volle etaleerde. Net als tegen Bordeaux startte de thuisploeg angstig, al was dat dit keer stellig ook een ge volg van de afwezigheid van Ronald Koeman. De door de UEFA voor een te grote los lippigheid geschorste libero pleegt de opbouw van achter uit te verzorgen in het elftal. Zijn vervanger op leeftijd, Willy van de Kerkhof, staat niet voor niets bekend als „stofzuiger". Hij is meer het prototype van de balverove raar, die de voorzetting het best aan anderen kan overla ten. Het gevolg van de nood gedwongen omzetting was, dat PSV wel vriiwel alle Spaanse aanvallen bekwaam afsloeg, maar zelf op zijn beurt niet aan redelijke te genstoten toekwam. Hiddink: „We wilden geen angstige wedstrijd 'als tegen Bordeaux. Uitgangspunt was om heel snel op de midden lijn te gaan verdedigen, zodat we hun vaardigheden niet binnen onze zestien meter zouden laten plaatsvinden. Maar aanvankelijk lukte dat niet best, bleef onze laatste li nie te lang achterin. Al neemt dat niet weg dat de absentie van Koeman uitste kend is gecompenseerd. Het is ook een verdienste tegen zo'n ploeg verdedigend op de been te blijven". Opmerkelijk genoeg verbe terde die situatie onder im pulsen van Edward Lins- kens. De man, wiens „hob belbal" in Madrid achteraf goud waard bleek voor PSV, demonstreerde in de eindfase van de eerste helft de flair, die de Eindhovenaren daar voor node ontbeerd hadden. Met enkele prima acties gaf hij aan, dat Real wel degelijk te imponeren was. En na de hervatting werd de wedstrijd inderdaad op zijn kop gezet. Wat mede mogelijk werd, omdat de bezoekers via Emi- lio Butragueno en Hugo San chez in het eerste bedrijf dit maal niet hun traditionele accuratesse etaleerden bij de afronding van fraaie kansen. Genieten „Van dat Real zat ik als te genstander in de eerste helft bepaald niet te genieten", er kende Hiddink danig in de rats gezeten te hebben. „Het legde in die fase uitstekend voetbal op de mat. In de rust hebben we ook gezegd, dat we niet op dezelfde manier konden doorgaan. Anders i kon je wachten op een tegen doelpunt". Die boodschap werd door PSV prima begre pen. Onder aanvoering van Eric Gererts en de impone rende Linkskens werd Real Madrid al rond de middenlijn opgejaagd en kwamen ook de mogelijkheden op een Bra bantse voorsprong. Sören Lerby mikte op de paal en Jan Heintze, die ook dit keer Michel knap aan banden leg de - zoals Gerets dat deed met Martin Vazquez, Edward Linksens met Rafaelo Gor- dillo, Ivan Nielsen met Hugo Sanchez en Berry van Aerie met Emilio Butragueno - miste kracht achter zijn schot na een fraaie rush. Het beste uitzicht om te scoren was evenwel voor Gerald Vanen burg, na een sublieme pass van Lerby. De uitblinkende balkunstenaar speelde zich schitterend vrij, maar zijn laatste schaarbeweging ont nam hem de zuiverheid in de afronding. „Ik kon me de ha ren wel uit het hoofd trek ken op dat moment", ging Vanenburg te biecht. „Maar nu kan me het allemaal geen fluit meer schelen". Terecht niet, omdat Vanen burg in Eindhoven uitge groeid tot de volwassen voet baller die hij in De Meer nooit dreigde te worden, ook een aandeel had in het hand haven van de tweede nul op het scorebord. Vijf minuten voor tijd haalde hij op de doellijn de door de Joegoslaaf Milan Jankovic ingekopte bal weg. Het was niet de laat ste keer dat PSV opgelucht ademhaalde. Doelman Hans van Breukelen, op zijn sterkst met reflexen, pareer de vier minuten voor tijd een geweldige omhaal van Hugo Sanchez, die na afloop zijn teleurstelling niet kon ver bergen en met diverse ploeg genoten verhaal ging halen bij de goed fluitende Bruno Galler, omdat de Zwitser te kort zou hebben laten spelen. „We hebben hier beter ge speeld dan PSV. Als dat in Madrid ook was gebeurd wa ren wij doorgegaan. Daar hebben we een slechte dag gehad, die ons nu lelijk is op gebroken. En over Galler maak ik maar liever geen woorden vuil". Verbieden Ook voor Leo Beenhakker waren de druiven zuur. „Ze moesten het eigenlijk verbie den dat je uitgeschakeld kunt worden als je Napoli, Porto en Bayern hebt geklopt. We hebben dit seizoen in de Eu ropacup één slechte wedstrijd gespeeld en dat was veertien dagen geleden. Het is de ver dienste van PSV dat het die heeft uitgebuit. Ik hoop nu maar, en dat meen ik echt, dat die ploeg ook de cup gaat winnen Guus Hiddink wil daar voor lopig liever niet te lang bij stil staan. „Ik weet nog te weinig van Benfica af, maar er is tot eind mei nog tijd ge noeg om daar wat aan te doen. Steaua had ik als te genstander in elk geval lie ver niet. Dat is zo'n gortdro ge, effectieve ploeg. Tegen Benfica zal het een wat emo tionelere finale geven". WILLEM PFEIFFER PSV: Van Breukelen; Gerets, Van de Kerkhof (66. Koot), Nielsen en Van Aerle; Linskens, Vanenburg, Lerby en Heintze; Kieft en Gill- haus (73. Arnesen). Real Madrid; Buyo; Chendo, Ten- dillo (66. Llorente), Sanchis en Gor- dillo; Michel, Vazquez (73. Santilla- na), Jankovic en Gallego; Sanchez en Butragueno. INDHOVEN Ze von- °p n elkaar tenslotte in de 53- eedkamer, Willy van de J* erkhof en Edward Lins- 109; os. De gaande routinier, loo; e nog eenmaal moest ,r.'< draven, en de aanstor- ende jeugd die de toe- 52''pmst voor zich heeft. duo, dat onmisken- Nocjaar z'n stempel drukte PSV - Real Madrid. sei 'n de Kerkhof, omdat hij op mki n „oude dag" met de looa- >26 -are taak werd opgezadeld g£i mald Koeman te vervangen ff dat ruim een uur lang voor- ii ïffelijk deed, alvorens te aap orden vervangen door Adick n J oot. De nestor van PSV, die pS„ nnenkort aan zijn 37ste le- lijs nsjaar begint, kon maar niet genoeg krijgen van de hulde die hem op het veld ten deel viel. Jacques Ruts liet de Hel monder niet naar de kleedka mer vertrekken, voordat hij op de schouders was gegaan en een ererondje had gemaakt. „In de finale, daar kun je al leen maar van dromen. Het klinkt misschien gek, maar 3it is inderdaad het mooiste wat ik beleefd heb in al die jaren. Het was fantastisch en dat komt natuurlijk ook omdat Real daaraan een enorme bij drage heeft geleverd. Laten we eerlijk zijn, we hebben vanavond behoorlijk wat ge luk gehad. Die Spanjaarden hadden er ook drie kunnen maken. In het voetbal heb je soms een beetje geluk nodig. We hebben jaren pech gehad, nu heeft het eens twee keer meegezeten". Enkele meters van hem van daan was Edward Linskens heel wat minder in trek bij de journalisten. 'Ogen' als voet baller doet hij niet, maar ze ventien jaar jonger dan Van de Kerkhof leverde echter ook hij een puike prestatie. Hij zorgde ervoor dat Rafaelo Gordillo nooit de achterlijn haalde en durfde gaandeweg ook steeds meer aanvallende initiatieven te ontplooien. Een kwartier voor tijd slalomde hij ogenschijnlijk zelfs richting 1- 0, maar de met geel bestrafte grove charge van Sanchis weerhield hem van een herha ling van zijn succes van veer tien dagen eerder. „Ik had he lemaal niet in de gaten dat hij me van achteren zou neerha len. Het was een behoorlijke trap, maar in zo'n wedstrijd wil je niet gewisseld worden, dan wil je ook alles meema ken. EINDHOVEN Voor het bereiken van de finale van de Europa Cup 1 heeft PSV slechts drie overwinningen nodig gehad. In ae tweede ronde werd Rapid Wien twee lceer ver slagen verslagen. In de eerste ronde wonnen de Eindhove naren alleen de thuiswedstrijd van Galatasaray. In de kwartfinale en de halve eindstrijd waren vier gelijke spelen voldoende voor PSV. Benfica heeft, om de finale te berei ken één wedstrijd minder nodig gehad dan PSV. De Portu gese club behoefde dankzij het ingrijpen van de Europese Voetbal Unie niet aan te treden voor de return van de eerste ronde tegen Partizan Tirana. Bij de thuiswedstrijd, die met 4-0 werd gewonnen door Benfica, stuurde de Spaanse scheidsrechter Perez vier Albanezen van het veld. De tucht- commissie van de UEFA sloot vervolgens Partizan vijf jaar uit van Europees voetbal. De prestatielijst van Benfica en PSV voor dit Europacup-seizoen ziet er als volgt uit' PSV: Galatasaray (Tur), 0-2 Rapid Wien (Oos). 2-0 Bordeaux (Fra), 0-0 Real Madrid (Spa), 0-0 Benfica: Partizan Tirana (Alb) 4-0 en gediskwalificeerd. Aarhus (Den) 0-0, 1-0 Anderlecht (Bel) 2-0, 0-1 Steaua Boekarest (Roe) 0-0, 2-0 Ronald Koeman bracht gisteren de wachttijd op het Zwitserse vliegveld Kloten door met een spel letje patience, daarbij geassisteerd door voorzitter Jacq. Ruts van PSV. FOTO: ANP EINDHOVEN Ronald Koe man wist gistermiddag bij te rugkeer op het vliegveld in Eindhoven nog steeds niet of hij nu opgelucht moest kijken na de uitspraak van de be roepscommissie van de UEFA te hebben aangehoord of toch maar verbitterd. De schorsing voor één wedstrijd hield hem in ieder geval tegen Real Ma drid op de tribune, de straf vermindering zorgde er aan de andere kant wel voor dat de finale in Stuttgart niet aan zijn neus voorbij kan gaan. „De laatste dagen heeft alles in het teken van deze affaire ge staan", vatte Koeman samen. „Ik ben woensdag van onge veer 7 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags onderweg ge weest. Geen ideale voorberei ding, maar het had gekund. Helaas is het hoofddoel, spelen tegen Real, niet gehaald. Dat is jammer. Aan de andere kant "bleef de kans op een Europa Cup-finale wel bestaan. En aat maak je misschien maar één keer in je loopbaan als prof voetballer mee." Koeman zei van de zaak veel geleerd te hebben en dat be looft niet veel goeds voor de media. „Je moet kennelijk heel erg oppassen met wat je zegt. De motivatie van de UEFA komt er op neer, dat je hangt, als je niet kunt bewij- PSV-voorzitter Jacques Ruts twijfelde ook tussen teleurstel ling en tevredenheid. Teleur stelling overheerste toch, want ook een kleine nederlaag blijft een nederlaag. „Bij de zitting van de tuchtcommissie zater dag hebben we kansloos verlo ren met 3-0, nu met 1-0. Een voetballer wordt veroordeeld omdat hij bepaalde thema's be spreekt. Dat is vreemd. Ik ben erg bezorgd over deze situatie. Daar zullen we nog veel over moeten praten in de toe komst". Ruts prees evenwel de behan deling door en de aandacht van de beroepscommissie, die naast de Zwitserse voorzitter Zorzi bestond uit de Westduit ser Passlack en de Schot Gar dener. Er was in tegenstelling tot de tuchtcommissie van de Italiaan Barbé, wiens knipsel- dienst de gewraakte uitspra ken van Koeman opdiste als onpasseerbaar, woensdag wel felegenheid tot hoor en we- erhoor. „Om te beginnen werden er heel veel vragen afgevuurd op Koeman. Daarna kreeg onze juridische adviseur mr. Uter- mark alle gelegenheid zijn aan de UEFA, waarin wordt gesteld, dat het gebruikelijk is dat artikelen niet altijd letter lijk weergeven wat er is ge zegd. Er bestaan altijd moge lijkheden tot nuancering. Iets kan ook uit z'n verband worden gerukt. Dat heeft Utermark in zijn weerwoord ook overgenomen". Ruts wilde nog wel verder gaan zijn bevreemding over de rechtsgang binnen de UEFA uit te drukken en de vogelvrij heid van een willekeurig indi vidu aan te tonen. „Een dezer dagen lees ik dat Real-voorzit- ter Mendoza een mogelijke fi nale tussen PSV en Benfica een aanfluiting vindt Hij zal in het Spaans wel iets anders hebben gezegd, maar via het Engels is dat in het Neder lands zoiets als aanfluiting ge worden. Zou ik nu het recht hebben een aanklacht in te dienen wegens belediging van het Portugese en Nederlandse voetbal", vroeg Ruts zich af. Op de tribune had Koeman zich niet echt op zijn gemak gevoeld. „Je ziet alles, overziet alles, de goede en de slechte dingen. Het is niet de prettig ste manier om een wedstrijd te volgen. Ik ben enorm blij dat de ploeg die finale gehaald heeft. Want op clubniveau is dat toch het mooiste wat je als speler kunt meemaken, laten we eerlijk zijn." Europa Cup I De vetgedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de finale. PSV-Real Madrid 0-0. Eerste wedstrijd 1-1. Scheidsrechter: Galler (Zwi). Toeschouwers: 26.000. Gele kaart: Vanenburg (PSV). Benflce (Por)-Steaua Bukarest (Roe) 2-0 (2-0). Eerste wedstrijd 0-0. 22. Rul Aguas 1-0, 32. Rui Aguas 2-0. Scheidsrechter; Vau- trot (Fra). Toeschouwers: 120.000. Gele kaart: Alvaro (Benfica) en Stoica (Dlnamo). Europa Cup II Atalanta Bergamo-KV Mechelen 1-2 (2-1). Eerste wedstrijd 1-2. 39. Garllni 1-0, 56. Rutjes 1-1, 80. Emmer 1-2. Scheidsrechter; Boetenko (SOV). Toeschouwers: 30.000. AJax-Olymplque Marseille 1-2 (1- 0). Eerste wedstrijd 3-0. 22. Larsson 1-0, 65. Papin 1-1, 90. Allots 1-2. Scheidsrechter: Kir- schen (ODI). Toeschouwers: 38.000. Gele kaarten; Menzo (AJax) en Papin (OM). UEFA CUP Werder Bremen (WDI>-B«y#r Le verkusen (WDI) 0-0. Eerste wedstrijd 0-1. Scheidsrechter: Lund-Sörensen (Den). Toeschou wers; 30.000. Gele kaarten: Sec- kier en De Keyser (beiden Lever kusen). Espagnol (Spa)-Club Brugge (Bel) 3-0 na verlenging (2-0. 1-0). Eerste wedstrijd 0-2. 10. Orejue- la 1-0, 61. Losada 2-0, 120. Alonso 3-0. Scheidsrechter Kohl (Oos). Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Zliblllaga, Zunlga en Job (Espagnol). Broos en Van der Eist (Brugge). Rode kaart: Beyens (Brugge). LISSABON De hoop dat de oude tijden zouden herleven, was in Lissabon al voor de aanvang van de halve finale wedstrijd Benfica - Steaua Boekarest de bodem ingesla gen. Men was er in de Portu- fese hoofdstad vanuit gegaan, at Real Madrid zich ten koste van PSV zou plaatsen en droomde van een herhaling van Rotterdam 1962: Benfica- Real Madrid 5-3: Eusebio con tra Puskas; één van de meest memorabele Europacupfinales. PSV hield het doel echter schoon. Een waarschuwing voor Benfica, dat de uit-wed- strijd tegen Steaua ondanks een groot veldoverwicht zon der doelpunten (0-0) had afge sloten. De Portugezen pakten de za ken van het begin af energiek aan en stonden bij rust al met 2-0 voor dankzij twee magni fieke treffers van aanvaller Rui Aguas in de 22ste en 33ste minuut. Bii het eerste gebruik te hij het hoofd op een hoek schop van links van Pacheco en tien minuten later verzil verde hij een vrije trap van Diamantino. De 28-jarige Rui Aguas is de zoon van José Aguas, de aanvoerder van het Benfica, dat in 1961 en 1962 de Europa Cup 1 veroverde. In de tweede helft werd niet meer gescoord, waardoor Ben fica zich verzekerde van een zevende optreden in de Euro pa cup 1-finale. Het voorlaat ste finale-optreden van de Portugezen dateert alweer van twintig jaar geleden. Van dat legendarische Benfica is alleen Toni over. Rond Kerstmis nam hij de post van trainer over van de Deen Skovdahl. De flair van destijds is echter gebleven. Vooral op het mid denveld en in de aanval, waar de driehoek Diamantino - Elzo- Aguas te veel voetbal- kunde inbracht om te kunnen worden afgestopt door de stug- fe Roemenen. De treffers van »ui Aguas noodzaakten Steaua af te zien van het verdedigend concept. De ploeg probeerde offensief daden te stellen, maar evenals in de thuiswed strijd wist Gheorghe Hagi de weinige kansen, die zich voor deden, niet te benutten. Het dichtst was Steaua bij een doelpunt vlak voor rust, toen bij een tegen-aanval Piturca uithaalde en de paal trof van het door Silvino verdedigde doel. Tegen het einde lieten de Roemenen het hoofd hangen. Lang voor het laatste fluitsig naal van de Franse scheids rechter Vautrot vierden de 120.000 toeschouwers uitbun dig feest op de tribunes.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9