ran diep door de knieën naar nog niet verslagen De Mondileder Meezitten VS overwegen uitbreiding vloot in Golf 'resident Herzog: „Joden loeten naar huis komen" NOODTOESTAND IN PANAMA OPGEHEVEN Proces Nijvelbende ontaardt in klucht Rijkswacht België zwaar onder vuur 3ITENLAND fieidócSomant DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 7 jrtens mogelijk weer premier >SEL Wilfried Martens, minister- lent van het afgetreden Belgische cen- rechtse kabinet, heeft zich bereid ver- d een mogelijke coalitie aan te voeren socialisten, christen-democraten en een nale partij. De onderhandelingen over •ooms-rode coalitie zijn in een beslis- stadium. Als de 52-jarige Martens in- jad als premier uit de bus komt, wordt :t achtste coalitiekabinet onder zijn lei- sinds 1979. De verklaring van Martens a voor politiek België als een volslagen ssing. Martens zelf verklaarde kort na or hem rampzalig verlopen verkiezin- van 13 december vorig jaar, dat hij s beschikbaar was als premier van een centrum-rechts kabinet. Geheime bommenwerper is geen geheim meer WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht heeft een tip opgelicht van de sluier, die ligt over het tot nu toe uiterst geheime Stealth-bommen- werper project. Gisteren werd een te kening vrijgegeven van het toestel, dat door zijn vorm en het gebruikte materiaal vrijwel onzichtbaar zou zijn voor radar-installaties. Tevens werd bekend gemaakt dat de Stealth dit najaar znn eerste vlucht zal uitvoe ren. De Stealth, die B-2 is gedoopt, is een strategische bommenwerper die door zijn beweerde eigenschappen ver moet kunnen binnendringen in De door het Pentagon vrijgegeven tekening van de Stealth- het Sovjet-luchtruim. bommenwerper. Bestuurder droeg stuur even over CAIRO De bestuurder van een metro-treinstel in Cairo, Mohammed Yussef, droeg afgelopen maandag zijn trein aan een toevallig op het perron tegengekomen kennis over, omdat hij nog dringend wat moest gaan kopen voor het aanstaande huwelijk van zijn dochter. Nadat Yussef enige uit leg over de knoppen had verschaft en uit winkelen was gegaan, had de 20-jarige student Tarek Aziz er met de onstuimigheid van de jeugd de zweep over gelegd. Hij kwam met zo grote vaart het eerstvolgende station binnen, dat hij werd aangehouden wegens het overschrijden van de maximum snelheid. Toen constateer de men dat er meer was overtreden. Oppositie Zuidkorea gijzelt partijleden SEOUL Leden van Kim Dae- jung's oppositiqnele Partij voor Vrede en Democratie (PPD) hebben in de Zuidkoreaanse stad Youngam dertig leden van de regeringspartij (DJP) gegijzeld. De actie vindt plaats in het kader van de campagne voor de par lementsverkiezingen van 26 april aanstaande. De gijzelaars worden vastgehouden in een districtskantoor van de PPD, tweehonderd kilometer ten zuiden van Seoul. Het gebouw is omsingeld door de oproerpolitie. De gijzelaars hebben hun kleding moeten uittrekken en hun lichamen zijn rood geverfd. Overigens maakt de regeringspartij DJP een grote kans de verkiezingen te winnen, om dat de oppositie verdeeld is. Brits parlementslid 20 dagen geschorst LONDEN Het Schotse La- bourlid Ron Brown is gisteren voor twintig dagen geschorst door het Britse parlement. Brown kreeg deze straf omdat hij de „mace", een zilveren scepter, op de grond gooide tij dens een verhit debat over nieuwe belastingen. De parle mentariër weigerde echter drie eeuwen oude Mace het symbool van de macht van de volksvertegenwoordiging raakte licht beschadigd. De re- peratiekosten van ruim drie duizend moet Brown zelf beta len. HRAYN De neder- die Iran deze week Ie oorlog tegen Iraq en le Perzische Golf te- de Verenigde Staten ;t geleden, zijn hard gekomen in het land de ayatollahs. Feite- is Iran voor het eerst Is de Golfoorlog in tember 1980 uitbrak in defensief gedrongen. t is een slechte week voor aldus Don Kerr van Internationale Instituut Strategische Studies in den. Hij doelt op de klap de Amerikaanse marine 1 ndag in de Golf uitdeelde, de commandoschepen de Iraanse marine uit te ikelen. Hierdoor wordt voor Iran een stuk moei- r het scheepvaartverkeer le Straat van Hormuz te rs bomen. ir nog belangrijker was de re nederlaag die Iran leed, rdat Iraq het aan de mon- van de grensrivier Shat-. rab gelegen schiereiland heroverde. Faw viel be- 1986 in handen van het jïnse leger. Vanaf Faw kon - met Chinese Zijderups- ;ten aanvallen doen op iyt. Maar Iraq komt be- n uit als het zich ver- |t op de definitieve over ling. Hooguit heeft het leger, dat vorige id aan het noordelijke it nog onder de voet dreig- worden gelopen, het ini- :f overgenomen. (iester j mogelijkheid bestaat ook ilran tot nog driestere ac- ji besluit, om aan te tonen Bhet inderdaad niet versla- S is. Maandag werd al een Vreiland van het emiraat 1 Sharjah bestookt en giste- 1 werd een raket afgevuurd Kuwayt-stad. Het projec- I kwam overigens zonder lade aan te richten neer in estijngebied. Iraakse militairen vieren de verovering van Iraanse stellingen op het schiereiland Faw. Iran heeft bovendien een grootscheepse mobilisatie af gekondigd voor enige miljoe nen vrijwilligers. Zij moeten zich melden bij hun legeron derdelen en worden daarna meteen naar het noordelijke front gestuurd om daar een nieuw offensief te beginnen tegen Iraq. Dit offensief zou bedoeld kunnen zijn om de aandacht af te leiden van de verliezen aan het zuidelijke front. Het verlies van Faw is, zo blijkt, naast een militaire ook een zware psychologische klap voor Iran. Het is eigen lijk de eerste nederlaag van de ayatollahs in de oorlog te gen Iraq. Een maand geleden zag het er nog zeer slecht uit voor Iraq, toen het Iraanse le ger forse terreinwinst boekte aan het noordelijke front en dreigde de strategische water krachtcentrale in Darbandik- han, die Bagdad van stroom voorziet, in te nemen. Volgens militaire experts heeft Iraq de Iraanse opmars tot staan we ten te brengen, deels door het gebruik van chemische wa pens. Beschadigd Op zee leden de Iraniërs evenzeer een gevoelige neder laag. Het fregat Sahand werd de grond in geboord, terwijl het fregat Sabalan zwaar werd beschadigd. De Sahand diende als commandoschip voor aanvallen en zoekacties die revolutionaire gardisten uitvoeren op neutrale schepen in de Golf. Hierdoor resteren voor Iran twee fregatten, maar die liggen naar verluidt in dok. De schepen zijn al maanden niet meer op zee ge signaleerd. Overigens ver wachten experts niet, dat Iran het scheepvaartverkeer in de Golf geheel ongemoeid zal la ten. Weliswaar hebben veel schepen hun tocht door de ge vaarlijke wateren inmiddels hervat. Maar een Amerikaan se marine-commandant ver klaarde: „Er is geen overwin naar tot het spel definitief voorbij is". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het is niet uitgesloten dat de VS hun rol in de Perzische Golf aanzienlijk gaat uit breiden. Niet alleen hoge Amerikaanse militairen, maar ook diverse con gresleden vinden dat Amerika meer bescher mende taken in de regio op zich moet nemen. Op dit ogenblik bestaan de enigszins ongerijmde situatie dat de Amerikanen veertien Kuwaytse supertankers, die onder Amerikaanse vlag zijn geplaatst, beschermen en begeleiden. Maar Ameri kaanse tankers en sleepbo ten genieten geen bescher ming, terwijl ook marine schepen van bevriende mo gendheden in de Golf niet worden beschermd, om nog maar te zwijgen over de handelsschepen van Ameri- ka's vrienden. Ook de Ame rikaanse olieplatforms in de Golf genieten geen bescher ming. Het is daarom niet uitgesloten dat de VS hun politiek de komende weken gaan wijzigen in een poging de Iraanse „guerrilla ter zee" te stoppen. En als de politici geen besluiten ne men, dan doen de marine- commandanten het zelf wel. Dat bleek afgelopen maan dag. Vanuit Washington was het bevel gekomen twee Iraanse booreilanden aan te vallen. Maar toen de Ira niërs opnieuw de strijd zoch ten, werd dat direct afge straft. De voormalige Ame rikaanse onderminister voor marinezaken, James Webb, stelt in een artikel in de Washington Post met grote tevredenheid vast dat „de militaire commandanten in het gebied het soort actie ondernamen, waartoe de re gering niet durfde te beslui ten". IZALEM De viering het veertig-jarig bestaan irael is vandaag pas goed irsten, de opstand in de e gebieden ten spijt. In tie land wordt op pleinen ;t en gezongen. In een 34 3/4 Ssietoespraak riep presi- 47 Chaim Herzog joden in 58 3/4 tig wereld op „naar huis, hun vrije en democrati- vaderland" te komen. parlementsvoorzitter Shlomo Hillel „de waarachtige wens van de Israëlische' natie naar vrede" uit. Premier Shamir sprak tot een gehoor van jood se fondswervers uit de VS en zei dat maatschappelijke con troverse de slagvaardigheid i de soldaten niet zou aan tasten: „Ik kan u vertellen dat zij weten dat wat zij nu doen even belangrijk is voor de toe komst van het land als alles wat zij vroeger hebben gedaan, en dat we nu tven trots op hen zijn als we dat toen waren". De Israëlische grenzen blijven het hele weekeinde gesloten om terreuraanslagen tijdens de plechtigheden te voorkomen. In de bezette gebieden wordt het uitgaansverbod gehand haafd. De rellen hebben de au toriteiten doen besluiten een aantal festiviteiten te schrap pen. Een poëzie-festival en een rockconcert in de Negev-woes- tijn gaan nog wel door, maar plannen om de actrice Barbra Streisand, tennisspeelster Chris Evert en de rockgroep Pink Floyd naar Israel te ha len zijn gestrand. (c) Standaard Ultg«verl|, Antwarpen-Weeap. (ADVERTENTIE) Een bijzondere aanbieding uit het Mondileder biedt u een keuze uit ruime assortiment van 's lands grootste ruim 500 leren meubelen, in prijzen leerspecialist. Mondileder, variërend vanaf fl. 900- tot waar kwaliteit en vakmanschap I fl. 20.000,-. Bovendien krijgt u voorop staan, waar elke ver- ËjSsfi&jül op elk meubel 5 jaar garantie koper u alles over leer en een Certificaat van r VOOR MINDER GELD kan vertellen. KOOP IE Bil DE LEERSPECIALIST Echtheid op het leer. oAmstelveen, oBeverwijk, «Eindhoven, oGroningen, oHeerlen, Heteren, Oisterwijk, «Oldenzaal, Rotterdam, o Rijswijk, Soesterberg, Zevenaar. - o Donderdag koopavond, Vrijdag koopavond. Leerkrachten in Panama demonstreren bij het ministerie van on derwijs tegen de uitbetaling in cheques, die de banken weigeren te verzilveren. FOTO: EPA PANAMASTAD De Panamese regering heeft gisteren beslo ten de noodtoestand op te heffen. Deze was vorige maand inge voerd, na felle protesten tegen sterke man generaal Noriega. Onder de noodtoestand had de regering de bevoegdheid een aantal burgerrechten af te schaffen zoals het recht op vergade ring. Ook de banken zijn gisteren weer open gegaan. Volgens de in februari afgezette president Delvalle moet een multinationale krijgsmacht Panama binnenvallen en Noriega afzetten. In een interview zei Delvalle dat Noriega een „gezochte misdadiger" is. De VS hebben een onderzoek ingesteld naar Noriega's betrok kenheid bij de drugshandel. RECHTER VEEGT VLOER AAN MET VOORONDERZOEK: (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL/MONS Het proces tegen de Bende van Nijvel, één van de meest moordzuchtige groeperingen, die de afge lopen veertig jaar in Bel gië hebben huisgehouden, dreigt in een regelrechte klucht te ontaarden. Naarmate door het Hof van Assisen in het Waalse Mons dieper wordt ingegaan op de omstandigheden waaronder de 37-jarige ex-politieman Michel Cocu en zijn bende vijf roofo vervallen met vier dodelijke slachtoffers zouden hebben ge pleegd, neemt de twijfel over de schuld van de beklaagden toe. Aan ed andere kant is het mogelijk dat de leden nooit worden veroordeeld wegens gebrek aanbewijs. De verdachten gevane eerder pijnlijk nauwkeurige details over de omstandigheden waar onder de overvallen op een reeks supermarkten werden uitgevoerd. Toen in januari na een gerechtelijk vooronder zoek van vier jaar het proces tegen de Bende van Nijvel be gon, was al duidelijk dat het voor de twaalfkoppige jury een heidens karwei zou worden om mythe van reali teit te scheiden. Een knallende ruzie tussen wapenexperts van wie de helft zeker wist dat een aan Cocu toebehorende Rüger P38 wèl bij de supermarktoverval len was gebruikt, en de andere helft even zeker wist van niet was daarvan de oorzaak. te blunders aan het 1 Rechter Vereecke is daarover des duivels. Met een minach ting die niet hartgrondiger kon zijn, informeerde hij deze week bij commissaris Glimes van de gerechtelijke politie of die het vooronderzoek door mentaal gehandicapten had la ten uitvoeren in plaats van ge trainde politiemensen. Gebrek aan tijd, een rampzalig gebrek aan coördinatie en zware druk van bovenaf om voor de Nij- vel-overvallen zo snel moge lijk een paar daders aan te wij zen, blijken achteraf de voor naamste oorzaken. Rechter Vereecke lijkt de laat ste weken door zijn harde aan pak meer het opsporingsappa raat en hoge ambtenaren van Justitie in het beklaagden bankje te hebben dan leden van de Bende van Nijvel. Schokkender nog dan al die fouten is het gegeven dat in het vooronderzoek tegen de bendeleden meerdere ver dachten met middeleeuwse martelpraktijken tot aantoon baar onjuiste bekentenissen blijken te zijn gedwongen. Rechter Vereecke, die straks de strafmaat moet bepalen, maar zeker ook de burger jury, die daaraan voorafgaand het „schuldig" of „onschuldig" moet uitspreken, staan voor een bijna bovenmenselijke taak. Met op de achtergrond een vraag, die niemand nog hardop durft te stellen. Want als Cocu en zijn Bende de overvallen niet hebben ge pleegd, wie dan wel? BRUSSEL De corruptie bij de rijkswacht in België loopt de spuigaten uit. Vooral het topkader eigent zich op grote schaal rijkseigendommen toe. en helpt vrienden, kennissen en familie leden binnen de dienst aan een baan. Dat blijkt uit een lijvig dossier, dat al sinds begin vorig jaar bij het Brusselse parket ligt. Volgens het vertrouwelijke rapport hebben minstens elf rijks- wacht-officieïen zich aan corruptie schuldig gemaakt. Slechts een deel van hen is veroordeeld. Volgens fractieleider Coveliers van de Vlaamsnationale Volksunie kan de rijkswacht aan ingrij pende maatregelen niet langer ontkomen. De toch al zwaar aan getaste naam van het ruim 17.000 man tellende keurkorps, van wie een aantal zeer duistere rollen speelde bij moordaanslagen, supermarkt-overvallen en afpersingszaken, is anders helemaal niet meer te redden. Ook Lucien Naegels, voorzitter van de mi- litantste van de drie rijkswachtbonden is op ingrijpende maatre gelen uit. Hij stelde vorige week onomwonden dat van het ka der van de rijkswacht niet minder dan dertig tot veertig procent bij schandalen en schandaaltjes betrokken iSv De rijkswacht-lei ding reageerde furieus op die onthulling uit de eigen keuken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7