„Teller bij Jawico tikt maar door" Nationale Nederlanden blijft geloven in VS GIST-BROCADES VERWACHT HOGERE NETTOWINST STAAT TEGEN NIEUWE OPSLAG GIFTIGE OLIE IN MOERDIJK Beurs van Amsterda Na privatisering Postbank: kantoren niet langer open ECONOMIE £eidóe@owumt DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGIli AANTAL ONTSLAGEN FOKKER VALT MEE AMSTERDAM - Fokker denkt dat de verminde ring van het aantal arbeidsplaatsaen met ruim 1700 gehaald kan worden door slechts 75 werknemers te ontslaan, zo heeft de vliegtuigfabriek gisteren meegedeeld. De Industrie- en Voedingsbond CNV verwacht dat van de 75 resterende werknemers er waarschijnlijk zo'n vijftig gebruik kunnen maken van de regeling voor 56-jarigen. De overblijvende 25 werknemers zouden voldoende tijd hebben om naar een andere werkkring te zoeken. „Als we nog even ons best doen, hoeft er misschien niemand te worden ontslagen", aldus CNV-bestuurder Van den Heuvel. In januari verwachtte Fokker nog dat aan ruim 390 mensen ontslag zou moeten worden aangezegd. Intussen heeft de vliegtuigfabrikant aan 180 mensen een nieuwe plaats in het bedrijf kunnen aanbieden. Bovendien is het natuurlijk verloop in de afgelopen maanden hoger uitgeval len dan was geraamd. Gebroeders Van Mook eisen commissariaat Mulder Boskoop op BOSKOOP - De vijf gebroeders Van Mook uit Oosterhout, die via hun vennootschap Van Mook Beheer door aankopen op de beurs de meerderheid van de aandelen van Mulder in Boskoop in handen kregen, hebben giste ren in een gesprek met het bestuur van die onderneming het vertrek van de commissa rissen geëist. Zij willen zelf die functies gaan vervullen. Directie, commissarissen en onder nemingsraad van Mulder Boskoop dreigen nu maatregelen te treffen „ter bescherming van de identitiet en de continuïteit van de onder neming en van de belangen van afnemers en leveranciers". Mulder Boskoop is een onder neming met 130 werknemers die truck- mixers, betonmortelinstallaties en transport bandinrichtingen maakt. De gebroeders Van Mook zijn actief in de staalbouw. DELFT - Het biochemiecon- cern Gist-brocades verwacht dat de nettowinst over het lo pende jaar na verwerking van buitengewone baten en lasten hoger zal zijn dan vo rig jaar. Het bedrijfsresultaat zal evenwel onder druk blij ven staan. Dit staat in het vandaag gepubliceerde jaar verslag. Gist-brocades maak te eerder een daling van de nettowinst bekend van 111 miljoen gulden tot 96 miljoen. Voor de voedingsmiddelen- ingrediënten verwacht de raad van bestuur een lichte stijging van het resultaat. Gist denkt haar marktaan deel te kunnen behouden hoewel de structurele overca paciteit van verse gist zal blijven bestaan en de vraag nauwelijks zal toenemen. Het handhaven van de positie in de droge gistsector zal moei lijk blijven, maar de groei van broodverbetermiddelen en banketprodukten zal doorzetten. Ook het verster ken van de positie in de zui- velmarkt en drankensector zal doorgaan. Het bestuur verwacht dat de vraag naar natuurlijke smaakstoffen verder zal groeien. Bij indus triële produkten zal de volu me-afzet blijven groeien, maar het resultaat zal onder druk blijven staan. De prij zen voor semi-synthetische produkten vertonen op dit moment een historisch diep tepunt wegens de lage dollar koers en de scherpe concur rentie, aldus het jaarverslag. Voor farmaceutische produk ten wordt een omzetstijging verwacht. DEN HAAG Hoewel Nationale Nederlanden „buitengewoon geïnte resseerd" is in de toe komstige uniforme Euro- markt, ziet het verzeke ringsconcern Europa niet als eerste prioriteit. On danks achterblijvende groei in Noord-Amerika blijft de hoop vooral op dit werelddeel gevestigd. Volgens voorzitter T.C. Braakman van de raad van bestuur liggen de prijzen in de VS nog altijd veel gunsti ger dan in vele andere lan den. „Bovendien biedt de verzekeringsmarkt in de VS veel meer mogelijkheden dan Europa. Als wij in de VS een paar mooie maatschappijen kunnen kopen, zullen we dat niet nalaten", aldus Braak man gisteren tijdens de toe lichting van het jaarverslag. Wat de thuismarkt betreft spreekt Nationale Nederlan den over Nederland, niet over Europa. De verzekeraar meent een goede uitgangspo sitie te bezitten voor de uni forme Europese markt na 1992 waarvan het bestuur een toenemende concurrentie verwacht. De Europese markt zal echter toch sterk uit gescheiden deelmarkten blijven bestaan, zo verwacht men. Overnemingen in Euro pa kunnen volgens het be stuur wel interessant zijn, maar hebben geen haast. Braakman: „Natuurlijk houdt de Euromarkt ons bezig. Maar dat betekent nog niet dat we opeens in alle landen van Europa willen gaan wer ken. We zitten nu in België, Engeland, Griekenland en Spanje. Er blijven dus nog de nodige witte vlekken over, maar daar maken we ons niet nerveus over". Aids De resultaten uit ziektekos ten- en ongevallenverzeke ring zijn vorig jaar behoorlijk gedaald van 69 naar 6 mil joen gulden. Verlies werd voornamelijk in Amerika ge leden: 19 miljoen negatief na een winst van 17 miljoen in '86. Volgens Van Rijn is ver betering niet uitgesloten om dat er „kolossale tariefsver hogingen" hebben plaatsge had. „Natuurlijk speelt aids ook een rol in de ziektekos ten. Dat zijn medisch dure gevallen. Op dit moment is het voor ons als ziektekosten verzekeraar nog geen pro bleem. Als dat in de toekomst wel zo wordt, zit er niets an ders op dan de tarieven te verhogen. Maar wel in sa menwerking met alle andere maatschappijen". Het concern noemt 1987 „be paald een gunstig jaar". De omzet kwam uit op 17,2 mil jard gulden (v.j. 17,4 miljard) en de nettowinst op 703 mil joen gulden (636 miljoen). Door verliezen in de effec tenportefeuille slonk het ei gen vermogen vorig jaar met 1,1 miljard tot bijna 6,2 mil jard gulden. Ervan uitgaande dat de valutabewegingen (dollar) niet meer zulk een sterke neerwaartse druk zul len uitoefenen als in de afge lopen jaren, verwacht Natio nale Nederlanden dat winst en omzet in het lopende boekjaar met circa 7 procent zullen stijgen. JEANNETTE VAN LEEU WEN Wellicht extra verhoging autopremie in grote steden Bij de verzekeraars zijn er ideeën over een regionalise ring van de markt, waarbij verzekerden in grote ste den meer autopremie gaan betalen dan daarbuiten. Motorrijtuigverzekering is het grootste zorgenkind van de meeste verzeke raars. Nat. Nederlanden leed vorig jaar een verlies van 80 miljoen in deze sec tor. „Zoals bekend verho gen alle maatschappijen hun autopremies met in gang van 1 juni al met 7 procent. We aarzelen nog of we daar een extra premie voor autobezitters in de grote steden bovenop leg gen", aldus vice-voorzitter J.J. van Rijn van Nationa le Nederlanden gisteren. „Ons probleem is echter de definitie van het begrip grote steden. Gaat het dan ook om de inwoners van bijvoorbeeld Leidschen- dam en Wassenaar? En moet je alleen naar de woonplaats of ook naar de werkplaats kijken?" Vol gens Van Rijn zal ook het forensen onder de grote ste den-regeling vallen. ROTTERDAM/PI JNAC- KER Vijf partijen, zes advocaten en drie kort gedingen in één zitting. Een merkwaardige ge beurtenis deze week voor de Rotterdamse recht bank. En dat allemaal omdat er sinds 25 maart zeventien vrachtwagens met gevaarlijke stoffen staan op het, inmiddels omheinde, terrein van transportbedrijf Jawico in Pijnacker. Stoffen die in de tanks geen kwaad kunnen, maar volgens de stichting Natuur en Mi lieu bij een brand een ramp als in Seveso zullen veroorzaken. Het afval komt van SRG- Heuser uit West-Duitsland, dat olie met oplosmiddelen opkoopt om die vervolgens weer als brandstof van de hand te doen. SRG, op zoek naar klanten in Engeland, België en Frankrijk, sloeg het afval tijdelijk op bij Afvalstof fen Terminal Moerdijk (ATM). Daarna bezorgde de Rotterdamse expediteur Dan- zas voor Jawico de opdracht het transport te verzorgen. Jawico haalde met zeventien tankwagens de „brandstof" op, maar toen de wagens een maal op het terrein in Pijnac ker stonden, kwam het bedrijf er achter dat SRG-Heuser een misleidende omschrijving had gegeven van het afval. Er ble ken volgens de transporteur hoge concentraties pcb en chloor in te zitten. Jawico eis te dat SRG-Heuser het afval terug moest nemen, maar de Westduitse firma weigerde dat. Sindsdien is er een pat stelling. Wel bepaalde vice- president mr. C. Boot van de Rotterdamse rechtbank vorige week dat Jawico, na diens eis in een kort geding, schadeloos moest worden gesteld door de andere betrokken partijen. Gevaarlijk Iedereen wil van het spul af, maar niemand wil voor de kosten opdraaien. Volgens de advocaten van deze vier par tijen is het de beste oplossing als het afval naar Moerdijk wordt getransporteerd. Daar na moet dan maar bekeken worden wat er verder mee gebeurt. Het ministerie van Nog altijd staan de vrachtwa gens met hun gevaarlijke la ding op het, inmiddel omhein de. terrein Jawico in Pijnac- FOTO: DIJKSTRA VROM wil dat niet hebben, maar vindt dat het afval naar het buitenland moet („Daar komt het ook vandaan") of moet worden verbrand bij de Afval Verbranding Rijnmond (AVR). Die eis werd uitge sproken door landsadvocaat mr. B. Wubs. Hij zei zich te realiseren dat verbranding zijn tegenpartijen vele tonnen geld zal kosten, maar dat mag in zijn ogen bij de beslissing van de rechtbank geen rol spelen. Daarvoor is volgens Wubs de situatie te gevaarlijk. Mr. Wubs zei dat SRG, ATM, Danzas en Jawico bovendien onrechtmatig hebben gehan deld omdat ze chemisch afval hebben bewaard en dat mag niet volgens de Wet Chemisch Afval (WCA). Daarnaast ver weet mr. Wubs het Westduit se bedrijf SRG dat het had verzwegen dat er pcb's in het afval zaten. Volgens SRG's advocaat mr. Luigies baseerde Wubs zijn informatie op twee analyses van het bedrijf Oranjewaard, die inmiddels weer zouden zijn achterhaald. Door bezinking zou de olie in middels van betere kwaliteit zijn. Zodra er een nieuwe analyse komt die aantoont dat de verontreiniging minder is, zou het Franse bedrijf Thi- bord alsnog in de olie zijn ge ïnteresseerd, aldus Luigies. Mr. Wubs: „Wat is dat nou voor onzin. Alsof er zomaar Grote vis Dat was dus maar één geding. Tegelijk eiste mr. Van Ros senberg voor Jawico niet al leen verdere schadeloosstel ling, maar ook van de staat dat ATM de olie opnieuw op slaat. Dat laatste eiste Danzas ook. Advocaat mr. Sliepen- beek zei dat er eigenlijk al leen bij Danzas geld valt te halen; ATM verkeert in sur- seillance en SRG-Heuser is een klein bedrijf met maar een paar duizend Duitse mar ken bedrijfskapitaal. „Dat houdt in dat Danzas de grote vis is, die zelf nergens iets kan verhalen. En dat lijkt me niet rechtvaardig". Dan was er nog ATM, dat liefst twee advocaten ter ver dediging naar Rotterdam had gestuurd: mr. Koeman en mr. Heilbron. Hun betoog kwam erop neer dat de wet chemi sche afvalstoffen hier niet van toepassing is. De staat vindt het vervoer naar Moer dijk illegaal, maar volgens mr. Koeman klopt dat niet. Om dat SRG-Heuser nog steeds eigenaar van het afval is, is Nederland een doorgeef-land en dat is iets anders dan het bewaren waar de wet chemi sche afvalstoffen over spreekt. „Het regent hier vor deringen over en weer", ty peerde mr. Koeman de situa tie zeer raak, „en daar moet nu toch eindelijk eens een eind aan komen. De teller bij Jawico tikt maar door en daar is niemand bij gebaat". Wie dacht er toen te zijn, had zich vergist. Ook vice-presi dent mr. Boot had niet had gerekend op een marathon debat. Nadat de advocaten in hun toga's het zweet in de be nauwde rechtzaal al lang te voren was uitgebroken, zei hij: „Langer dan drie uur kan een mens geen verstandige dingen aanhoren, en helemaal geen onverstandige dingen". Dat dwong mr. Luigies, advo caat van SRG-Heuser tot flin ke beperking. Waarin hij zich, zoals hij na zijn pleidooi zelf toegaf, geen meester toonde. Middenstander Mr. Luigies had ook geen ge ringe taak. Over zijn cliënt is inmiddels het beeld van een uiterst onbetrouwbaar sujet ontstaan, dat aan het begin van de zitting nog werd ver sterkt door een antecedenten onderzoek waar landsadvo caat mr. Wubs tot ergernis van Luigies een uur voor de zitting mee was aangekomen. „Heuser", zei Luigies met veel gevoel voor drama, „is slechts een eenvoudige, kleine mid denstander. Hij beschouwt zijn handel als economisch waardevol. Heuser is overi gens helaas niet in de recht zaal aanwezig omdat hij trom bose in zijn voet heeft en rust moet houden". De opmerking dat met dit medische gegeven mr. Wubs' onderzoek hele maal afgerond kon zijn, werd door de landsavocaat zicht baar als onkies getaxeerd. Luigies ging gewoon verder: „Laten we wel wezen, de staat wist al sinds vorig jaar dat de afvalolie bij ATM lag opgeslagen en de staat vindt het ook nog steeds goed dat het kleine restant van die la ding, zo'n 240 ton, daar nog altijd ligt. De staat heeft de toestand dus steeds gedoogd. Als er op 1 juli dit jaar geen oplossing is, dan komt die er ook niet meer. En dan moeten we wel bedenken dat de hui dige situatie zo'n 10.000 per dag kost. Ik houd de staat daar dan voor verantwoorde lijk en dat zal nog wel een vervolg krijgen". Of het zo ver komt, zal uiterlijk volgen de week vrijdag blijken. Dan doet vice-president mr. Boot uitspraak, hoewel hij zich het recht heeft voorbehouden dit eerder te doen. „Maar dan bel ik wel", zei hij tegen de liefst zes advocaten. DICK HOFLAND Noteringen van donderdag 21 april 1988 (tot 10:45 uur) dividend over 86 1.30 86 1.40 86/6.60 86 27.- 85/86 5% st 86/2.55 ho dd 78.10 14/4 77.20 3/3 110.90 14/4 42.7021/3 151.8021/4 57.70 23/3 72.30 23/3 AMSTERDAM - Als de Postbank geprivatiseerd wordt, gaat de bezem door de 2700 postkantoren. Het loketpersoneel zal worden bijgeschoold, de kosten/batenanalyse wordt aangescherpt, kort om, de bedrijfscultuur wordt zakelijker en efficiënter. Dat bete kent echter niet dat de postkantoren langer open blijven. Met de sluitingstijd van 17.00 uur is de raad van bestuur uiterst tevre den. Verruiming van de openingstijden is nooit overwogen. De Postbank is twee jaar geleden'gevormd uit de Rijkspostspaar bank en de Postcheque- en Girodienst. De staat is enig aandeel houder. „Wij achten ons nog deze kabinetsperiode rijp voor ge deeltelijke privatisering", zo zei G.J.A. van der Lugt, voorzitter van de raad van bestuur gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Volgens Van der Lugt is de Postbank met zijn vijf miljoen reke ninghouders en zeven miljoen spaarders één van de weinige banken in de wereld die kan leven van het girale betalingsver keer. Tegen de tijd dat de grenzen binnen Europa wegvallen en buitenlandse banken zich op de binnenlandse markt werpen, wil de Postbank die positie op de Nederlandse markt zo sterk heb ben uitgebouwd, „dat niemand er omheen kan". Pas na de pri vatisering wil de Postbank bekijken hoe het verder moet. „Of we zelfstandig willen blijven, of we samenwerken of fuseren. Alle opties zijn open", aldus Van der Lugt. Sparen In tegenstelling tot andere banken heeft de Postbank niets ge merkt van afnemende spaarzin van de consument. De particu liere spaargelden stegen vorig jaar met bijna 1,5 miljard tot 25,2 miljard gulden. Vergeleken met het eerste kwartaal 87 steeg het aantal nieuwe girorekeningen met 20 procent, elektronische be talingen van 360.000 tot 1,5 miljoen, hypotheekaanvragen met 38 procent en het aantal aanvragen voor consumptief krediet met 11 procent. De Postbank introduceert begin mei de Postbank-card. Dat is een credit card voor een groot publiek. De salarisgrens is mini maal 36.000 gulden bruto per jaar. Per maand mag 5000 gulden per kaart worden besteed. De kaart kost 40 gulden per jaar. Van der Lugt: „De kaart is nadrukkelijk een aanvulling op bestaande faciliteiten en vooral bedoeld om in het buitenland te kunnen betalen met plastic geld". De Leeuwrekening met hoge rente wordt een nieuwe spaarre kening van de Postbank. Met een minimum-inleg van 10.000 gulden bedoeld voor de grote particuliere spaarder en als directe concurrent van Roparco. HENK ENGELENBURG i' 56.00 15/1 57.304/1 83.30 4/1 36.40 21/1 144.304/1 35.504/1 54.90 21/1 93.004/1 89.20 5/1 78.00 2/2 39.5011/2 46.00 21/1 185.50 4/1 38.7011/1 15.5028/1 22.004/1 113.308/2 24.504/1 35.00 4/1 34.50 4/1 27.90 4/1 112.5013/1 197.80 4/1 45.80 15/1 113.0011/1 128.004/1 62.504/1 166.00 13/1 62.004/1 23.3020/1 22.5020/1 80.50 4/1 143.40 4/1 73.004/1 53.60 12/1 12.50 4/1 100.30 13/1 50.204/1 20.20 21/1 54.00 4/1 106.50 14/1 buhrmMc ome dordtw Stiiwkm 71.50 71.70 121.50 121.00 94.00- 235.00 235.00 belindo c berkel btyd wil bobei boer druk brink mol 0.90 burg heybr 3500.00 catvA 738.00 calvèc 738.00 cafvé pf 3740.00 calvé pr e 3740.00 claimindo c 426.50 ver.glas nb vnupr v.lranihyp. dordlse pt dorp groep gamma h pr geveke(gth) aank. 3,38 3,68 Noorse kr. (100) 5,18 5,48 Deense kr. (100) 110,00 114,00 Oost.schiH 10.000) 14,20 16,20 Spaanse pes (100)- 1,20 1,60 Griekse dr. 1.45 1,57 Finse mark 34,75 Joeg. dinar 138,25 Opnieuw vraag naar Nedlloyd AMSTERDAM Op het Damrak kreeg men gisteren in toenemende mate te maken met aanbod. In de loop van de dag konden steeds minder fondsen hieraan weerstand bieden en tegen het slot ston den de meeste hoofdfondsen op verlies. Voor Nedlloyd kwam later weer vraag bin nen. De lokale markt was bladstil en de obligatiemarkt lag er licht verdeeld bij met kleine verschillen. Nedlloyd werd opnieuw tame lijk druk verhandeld met een omzet van ruim ƒ20 miljoen. Na een lagere opening op 240,50 sloot het transportaan deel ƒ2,70 hoger dan dinsdag op 245,20. Flauw in de markt lag Internatio-Müller. De be kendgemaakte jaarcijfers vie len wat tegen en het fonds werd 3,30 goedkoper op ƒ49,50. Van de internationale den lag Koninklijke Oliel aangeboden als gevolg druk op de olieprijzen. Pe} do werd 4 verloren op Akzo kon een winst niet vasthouden en sl< 108,30. Unilever moest inleveren op 109,70. Océ-Van der Grinten de markt met 1 verlij ƒ235 na uitersten van ft en 229. Naast een aantal ne verliezen gaf Nijverdï' Cate nog een flinke acht gang te zien van 2 85,50. Ahold verloor 1,1 ƒ71,50 en Wessanen J\ 66,50.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6