Meer samenwerking nodig om fregatten te verkopen HP brieven lezers uit de weekbladen ELSEVIER deËPENE [inister „bevriest" jeciaal onderwijs Kamerdiscussie over verlaging bijstand jongeren opgeschort ëstduitse cherche il meer *4voegdheid Polio deWereld uit AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vrijgeleide opent weg voor nieuwe kapingen' Van mooi tot lelijk DE TIJD an fNNENLAND £eidóc6oivuutt DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 5 KT Minister Deetman gaat bezuinigen in de per- Telsformatie van het speciaal onderwijs. Hij heeft [gisteren meegedeeld tijdens een zogeheten mini- jerentie in Zeist. Maatregelen houden onder meer in dat scholen voor fiaal onderwijs per 1 augustus van dit jaar niet meer pneel mogen hebben dan op 1 januari van het vorig f ook al zijn er nu veel meer leerlingen. De leer- Fhten die door deze maatregel „te veel zijn" vallen ten speciale regeling. De minister heeft ook de mate- uitgaven bevroren op het niveau van 1 januari De maatregelen zijn door NKSR en NPCS, de >els voor resp. het katholiek en protestants christe- [onderwijs, met kracht van de hand gewezen. „De lister spreekt over geld, wij over kinderen", aldus woordvoerder. KWF erft 7 miljoen UTRECHT Het Koningin Wilhelmi- na Fonds heeft als één van de begun stigden in een nalatenschap onver wacht zeven miljoen gulden gekregen. Het KWF-bestuur heeft besloten deze meevaller te besteden aan patiëntge richt kankeronderzoek. Dertien subsi die-aanvragen voor onderzoeksprojec ten waarvoor tot nu toe het geld ont brak, kunnen nu alsnog meteen van start gaan. De projecten worden uitge voerd in de twee gespecialiseerde cen tra, het Nederlands Kankerinstituut (Antoni van Leeuwenhoekhuis) in Am sterdam en het Rotterdams Radiothera peutisch Instituut (Dr. Daniël den Hoedkliniek). Verder worden projecten gefinancierd in de universitaire onder zoekscentra in Leiden, Utrecht, Am sterdam en Maastricht. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren vooralsnog geweigerd het groe ne licht te geven voor een verlaging per 1 juli van de rww-uitkering (bijstand) aan werkloze jongeren die zelfstandig wonen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid moet eerst met een nota ko men waarin het gehele beleid ten aanzien van uitkeringen aan jongeren (tot 27 jaar), de wedde voor dienstplichtigen en de studiebeurzen on der de loep wordt genomen. De verlaging van de bijstand voor uitwonende werkloze jongeren van 18, 19 en 20 jaar van 730 gulden per maand met honderden guldens tot de norm voor jonge ren die nog bij de ouders wonen (342 voor 18- jarigen, oplopend tot 433 gulden voor twintigja rigen) moet een besparing van zeventig miljoen gulden opleveren. Kamerlid Linschoten (VVD) vatte het voorstel zo samen: „In feite wordt het recht om op jezelf te wonen met een uitkering afgeschaft". Het was ook op zijn initiatief dat de voortzetting van de discussie met staatssecreta ris De Graaf gisteren werd opgeschort tot de notitie er ligt. Linschoten kreeg voor dit proce- durevoorstel steun van PvdA, D66 en PPR, die de maatregel van de hand wijzen. NKFURT De di- [eur van de Westduitse rale recherche, Hein- Boge, vindt dat de Mttitie na de opening van ;renzen tussen EG-lan- in 1992 meer be- [dheden moet krijgen, we denkt daarbij onder 4|r aan de mogelijkheid itaties te mogen ver aten in het buitenland. (e politie van het ene land taties kan verrichten in andere land, zouden de lachten niet meer worden lieverd, maar eenvoudig 'rgedragen", aldus Boge. legt zich bewust te zijn van 'erschillen tussen de recht- temen in de EG-landen en het feit dat er nog steeds Duitse gevoelens bestaan, mogelijk zouden opleven )uitse agenten elders men- arresteren. Maar die ge- N. I ens zullen volgens hem in pop van de tijd verdwij- ;vo//^de invoering van de Euro- vrije markt van 1992 zul le ministeries van binnen zaken en justitie van de •lux-landen, Westduits- >njzé en Frankrijk in eerste in- fie afspraken gaan maken een regeling voor de uit- jeling van opsporingsregis- Vermoedelijk zullen hier- Pr komen te vallen de in- Btionaal georganiseerde laad, terrorisme, wapen- Bel, drugs en valsemunte- Verdere samenwerking is ns Boge sowieso nodig, it Europa crimineel-geo- h gezien allang een een- NIEUWE KAREL DOORMAN TE WATER VLISSINGEN - Er moet een hechtere samenwer king komen tussen de mi nisteries van economische zaken en defensie en het bedrijfsleven om meer de fensie-orders uit het bui tenland voor het Neder landse bedrijfsleven bin nen te krijgen. Dat ver klaarde staatssecretaris Van Houwelingen giste ren na afloop van de doop en de tewaterlating in Vlissingen van het eerste M-fregat Karei Doorman bij de Koninklijke Maat schappij de Schelde (KMS) in Vlissingen. Het mislopen van de opdracht voor de bouw van vier M-fre- gatten voor de Griekse marine hing nog als een schaduw bo ven de feestelijke plechtigheid in Vlissingen. Hoewel de Ne derlandse regering en ook de KMS nog niet officieel op de hoogte zijn gesteld dat Grie kenland heeft gekozen voor een Westduits fregat, is al dui delijk dat de Westduitse rege ring zeer diep in de buidel heeft getast om de order naar het Westduitse bedrijfsleven te halen. Zo blijkt Bonn een be drag van 100 miljoen gulden te hebben toegezegd in de vorm van extra steun en nog eens 350 miljoen gulden in de vorm van leveranties van vliegtui gen en Leopardtanks. De Westduitse minister van economische zaken heeft de Koningin Beatrix kijkt naar de in het water glijdende Karei Doorman, de eerste van een serie van acht M-fregatten voor de Koninklijke Marine. Naast haar directeur De Smit van De Schelde in Vlissingen, achter haar minister Van Eekelen en staatssecretaris Van Houwelingen. Grieken het afgelopen week einde tijdens zijn bezoek aan Athene met dit genereuze bod blijkbaar over de streep ge trokken, aldus Defensie. De Nederlandse minister van eco nomische zaken De Korte heeft nooit een bezoek ge bracht aan Athene, en daar over is De Schelde teleurge steld. De Nederlandse regering heeft weliswaar ook een fors aanvullend pakket toegezegd aan de Griekse regering, maar dat was toch minder zwaar dan het Westduitse aanbod. Toch heeft Griekenland vol gens Van Houwelingen steeds zijn voorkeur uitgesproken voor het Nederlandse M-fre gat. Dat is wel duurder dan het Westduitse, maar ook veel geavanceerder en gevechts- klaar. (ADVERTENTIE) In het t.v.-programma 'Vinger aan de pols' dat 1de Avro op 2 april j.l. uitzond, hebt u de beelden jkunnen zien van de gevolgen van polio. Miljoenen j Indonesische kinderen krijgen nog steeds geen -jvaccin tegen deze ziekte toegediend. De Stichting Polio de Wereld uit werkt samen met de Wereld Gezondheidsorganisatie en Unicef om de kinderen in Indonesië te behoeden voor polio. Stort uw bijdrage op banknr. 433.533.633, Amrobank Hilversum t.n.v. Stichting Polio de Wereld uit of gironr. 5113232. Stichting Polio de Wereld uit. Postbus 150,1200 AD Hilversum eer aandacht voor vleermuizen HAAG Het ministerie landbouw en visserij, onder ook de natuurbe- rming valt, gaat meer aan- t besteden aan de be- rming van vleermuizen in land. Het aantal winter- lijfplaatsen voor deze die- zal worden uitgebreid. Zo- 'erblijfplaatsen zoals holle en zullen zoveel mogelijk ten worden behouden. Topambtenaar drs. J.B. Pieters opende gisteren een tentoon stelling over vleermuizen in de hal van het ministerie. Vleermuizen zijn in ons land sinds 1973 wettelijk beschermd door de Natuurbeschermings wet. Wereldwijd zijn ongeveer 900 soorten vleermuizen be kend, waarvan er negentien in ons land voorkomen. (ADVERTENTIE) A JJ l-e v-htlijke d»v*antie M—Ut^*üMü«TM»*WtiqWVO «lp—K 500.7BQ0 AM«*n«io.TM.<»4flO-1g7g7 I. Ruim één op tien patiënten heeft klachten over hulp GRONINGEN Vijftien van de honderd patiënten in Nederland zijn ontevreden over de medische hulpver lening. De klachten variëren van „te lang wachten", „niet voldoende aandacht krijgen" tot en met een „ver keerde behandeling", waardoor mensen nu nog ziek zijn of zelfs stervende. Dit is de conclusie uit een on derzoek van de rechtssocioloog mr. W.G. Verkruisen van de juridische faculteit in Groningen. Onderdeel van het onderzoek is tevens wat patiënten met die klachten doen. In de praktijk blijken slechts 400 tot 500 klachten terecht te komen bij het medisch tuchtcollege. Gezien de grote hoeveelheid klachten is dat maar weinig, vindt Verkruisen. De rechtssocioloog wil uitzoeken hoe het komt dat zo weinig men sen proberen hun recht te halen. Hij wil weten wat de rol van het recht is in dit soort conflicten tussen patiënt en hulpverle ner. Verkruisen heeft berekend dat de Nederlander gemiddeld vijf keer per jaar in aanraking komt met de medische hulpverle ning. Dat houdt in dat er jaarlijks 75 miljoen contacten zijn. Vijf tien procent daarvan is onbevredigend, ofwel 10 miljoen keer gaat een patiënt in Nederland ontevreden naar huis. Het zeilschip De Vrijheid s/ote|n hti's, De Arabieren weten veel te vertellen. Ze hebben hun hele op zee gezwalkt en hebben alle landen der wereld gezien, spreken een wonderlijk allegaartje van Arabisch, Engels, is, Maleis en wat al niet. Van zeilen weten ze alles wat er van 'eten valt. En dat is maar goed ook! Want de hemel is donker •orden, dikke loodgrijze wolken pakken zich samen. De zee ^plotseling dreigend en gevaarlijk uit. Van de horizon rollen *Js hoger wordende golven met vuilwitte schuimkoppen op schip aan en beuken tegen het want. Een loeiende wind giert over het water en rukt en trekt aan „De Vrijheid", die als een notedop op de golven danst en kraakt in zijn voegen. Zo'n storm hebben zelfs de Arabieren zelden meegemaakt) Zij helpen Rob wat ze kunnen. Het grootzeil wordt gestreken, maar dan komt een geweldige stortzee en het gestreken grootzeil slaat met rondhout en al over boord! De Arabieren strekken hun armen naar de hemel uit en zeggen gelaten: „Allah is" groot, zijn wil ge schiede..." Condoom voor vrouwen binnenkort op de markt (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De „Royal Society of Medicine" in Londen heeft gisteren het eerste condoom voor vrouwen gepresenteerd. Het komt weldra op de wereldmarkt. Het is een Brits produkt dat de merknaam „Femshield" zal dragen. Het werd uit gevonden in Denemarken. De Brits medici beschouwen „Femshield" als een belangrijk alternatief voorbehoedmiddel. Bovendien zal het grotere be scherming bieden tegen seksu ele besmetting dan het tradi tionele mannencondoom. Net zoals een gewoon condoom be staat het nieuwe produkt uit een rekbare buis. Een „Fems hield" zou even gemakkelijk kunnen worden aangebracht als een tampon. Volgens dr. Paul Salmon, ver bonden aan het Middlesex Hospital van Londen en gespe cialiseerd in de gastro-entero- logie, zal het vrouwencondoom een belangrijke rol spelen bij de preventie van ziekten zoals aids, die door seksueel contact worden verspreid. Met het oog op de verdeling worden licentie-overeenkom sten afgesloten met grote Westeuropese en Noordameri- kaanse farmaceutische firma's. Het ligt ook in de bedoeling het vrouwencondoom „Fems hield" op grote schaal te ver spreiden in de Derde Wereld, waar het zal worden gespon- serd door belangrijke liefdadi ge instellingen. Hoge onderscheiding voor Lord Carrington DEN HAAG Lord Carring ton is ter gelegenheid van zijn afscheid als secretaris-generaal van de NAVO benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Hij heeft giste ren op het Catshuis uit handen van premier Lubbers de ver sierselen ontvangen die daar bij horen. De Brit, die in Den Haag op afscheidsbezoek was, werd ook ontvangen door ko ningin Beatrix en prins Claus op Paleis Huis ten Bosch. Christie's. MONTREAL/ALGIERS De Internationale Asso ciatie voor Luchttransport (IATA) heeft felle kritiek geuit op het besluit van de Algerijnse regering, de kapers van de Kuwaytse Boeing-747 vrijuit te laten gaan. Gistermorgen kwam op het vliegveld van Algiers een ein de aan de kaping van het toe stel, nadat de acht kapers een vrije aftocht was beloofd naar Iran of Libanon. Volgens I AT A-directeur voor veilig heidszaken, Rodney Wallis, heeft de vrijlating van de ka pers de weg geopend naar nieuwe kapingen. Hij wees er daarbij op dat een van de ka pers tegen de passagiers heeft gezegd, dat de kaping het be gin van een hele reeks zou zijn. Volgens Wallis had de Al gerijnse regering de kapers ge vangen moeten nemen, on danks de beloofde vrijgeleide. Algerije kon dergelijke belof tes overigens doen, omdat het land de internationiale con ventie over vliegtuigkapingen niet heeft ondertekend. In die conventie worden regeringen gevraagd te zorgen voor arres tatie of uitlevering van de ver antwoordelijke misdadigers. Ook de VS, Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben kri tiek geleverd op de vrijlating van de kapers. De Amerikaan se speciale ambassadeur belast met terrorismebestrijding, Paul Bremer, kon niet bevesti gen dat een van de kapers ook had deelgenomen aan eerdere kapingen. Maar als dit inder daad het geval is, bewijst dit nog eens hoe belangrijk het is dat deze mensen voor het ge recht worden gebracht, aldus Bremer. De gisteren vrijgela ten passagiers en bemannings leden zijn na hun beproeving in een ziekenhuis opgenomen. Zij mogen later deze week naar huis. 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Flats Agaatlaan Als lid van de technische com missie van de Woningbouw vereniging Leiden (WVL) zou ik. naar aanleiding van het be richt over een handtekeninge nactie tegen hogere service kosten voor de flat aan de Agaatlaan in Leiden, gaarne willen opmerken, dat het tota le renovatieplan gedurende twee jaar in goed overleg met de Bewonerscommissie en de woningbouwvereniging tot stand is gekomen. Er zijn voorlichtingsavonden geweest, schriftelijk zijn de bewoners en de huismeester van de gang van zaken op de hoogte ge bracht. Dit was en is een na drukkelijke wens van de be woners, althans van de officië le organen. Tot op heden zijn er geen overwegende bezwaren tegen de plannen ingediend. Men heeft gekozen voor een huis meester. De eerste twee jaar nadbt de renovatie heeft plaats gevonden, wordt er subsidie voor gegeven, na deze periode mogen de bewoners alsnog be slissen of ze de huismeester willen behouden. Dan zal te vens onderzocht worden welk deel van de kosten servicekos ten en welk deel de onder houdskosten zijn. De eerste twee jaar zullen de servicekos ten met ze- _n gulden per maand crhoogd moeten worden. Ik vind de actie van de Socia- listiese Partij soep na de maal tijd en het gezicht van de WVL meer inhoud hebben dan de losse actie van de Soci- alistiese Partij. Daarbij zullen de 160 handtekeningen mis schien wel van bewoners zijn, maar zeker niet van huurders, want dan was het gehele plan niet doorgegaan. C. Kistemaker, LEIDEN. Maurice Hermans en César Domela uit de schaduw van hun vader (Elsevier), Cher uit de schaduw van zichzelf (HP), Johan Stekelen burg uit de schaduw van Hans Pont (Vrij Neder land), maar Culemborg overschaduwd door de bezuinigingen (De Tijd) en duisternis over Israël (Vrij Nederland). De weekbladen, van mooi tot lelijk. De carrière van Cher is er één van uitersten, zoals de Haagse Post ook zegt: Van alleen maar een doorzichtige jurk naar een doorzichtige jurk die een echte actrice laat zien. De winnares van de Oscar voor de vrouwelijk hoofdrol: „Ik ben er niet ge schikt voor om mensen te vertellen hoe goed ik wel ben, dat vind ik volkomen onzin. Maar ik ben niet de gene die iedereen denkt dat ik ben. Als het om uiterlijk heden gaat, kan ik er ook netjes uitzien. Ik kan er net zo uitzien als een echte moe der, maar ik zie niet in wat dat te maken heeft met wie ik ben, of met mijn acteerta lent, of met het feit dat ik al dan niet kan zingen, of In de schaduw werken heel wat Amerikaanse yuppies daar bestaan ze blijkbaar nog zich voor niets uit de naad voor de presidentskan didaten. Ze dromen ervan om te werken als assistent van een senator of afgevaar digde, lobbyist; doet er niet toe wat. Volgens HP omdat het ze de illusie van macht geeft. Meestal ten onrechte, zoals Adam Kingsley zegt, een man die vlakbij het vuur zat, maar afhaakte. „Als je ziet wat je allemaal moet doen om verkozen te worden, om in een positie te geraken waarin je echt een verschil kunt maken - ik weet het niet Maurice Hermans staat in het voorprogramma van zijn vader, Toon. Hij durft, op zijn 39e, aan een eigen car rière te beginnen, want „wat is er tegen een laatbloeier?". De twintig jaar dat hij met zijn vader optrok zijn voor Maurice vergelijkbaar met tien kleinkunstacademies. Vroeger was het geen koek en ei tussen vader en zoon. „Maar hij heeft ook nooit ge weten dat mijn onzekerheid gedeeltelijk door hem kwam. Anders had hij er iets aan gedaan. Ik heb het hem nooit gezegd; en hij had het te druk met zichzelf, met zijn carrière, om het te mer ken". Jan Stekelenburg, nogal eens afgeschilderd als een doetje, nu als toekomstig voorzitter van de FNV in Vrij Nederland: „Miin ka rakter laat niet makkelijk toe dat ik me zo kwetsbaar opstel dat ik bij voorbaat weet neergesabeld te worden". Hij toont zich zeer offensief: „De werkgevers krijgen keer op keer hun zin - kijk naar de besteding van de WlR-gelden. Wij kunnen barsten. Waarom besteedt het kabinet niet veel meer aandacht aan onze inhoude lijke toch uiterst waardevol le ideeën over jeugdwerk loosheid, scholing De Israëlische filosoof Lei- bovitz is droevig en tegelijk genadeloos over zijn land, waarvoor hij nog maar één oplossing ziet: terugtrekking uit de bezette gebieden. „Is raël is vandaag ook geen de mocratie meer, evenmin een rechtsstaat, want het ont houdt anderhalf miljoen mensen burger- en politieke rechten. Het is logisch dat het onderdrukte volk met alle middelen waarover het beschikt voor zijn vrijheid vecht". Culemborg had er dus heel anders kunnen uitzien. De Tijd voert deze plaats op om aan te tonen hoe desastreus de Haagse bezuinigings-ope- raties uitwerken voor mid delgrote gemeenten. „Als je ziet dat je de reserves leeg haalt, de lucht eruit hebt ge perst, kom je in een stadium dat je niks meer hebt en met je rug tegen de muur komt te staan". Culemborg is, zegt De Tijd, in de woorden van Brinkman een heel zorgza me samenleving, vrijwilli gers spelen de rol van vin ger in de dijk en hulpvra gers worden afhankelijk van gunsten. Burgemeester Ja ger: „Ik krijg het nauwelijks meer over mijn lippen tegen die mensen te zeggen dat het met hun uitkeringsniveau toch zou moeten kunnen. Ik kan het niet meer verdedi gen en ik verdom het om die verantwoordelijkheid te ne men". Aan de andere kant van de bezuinigingen: staatssecreta ris Dick Dees. Een zoveelste voorbeeld dat politici het slechte voorbeeld geven als het om gezondheid gaat hij rookt en drink stevig en maakt werkweken van hon derd uur. „Ik ben volkomen overtuigd van mijn eigen ge lijk, ik voel nul-komma-nul voor een andere aanpak. Het beste systeem is mijn ijkprij- zen-systeem. Ik ben stijfkop- Êig. Een doorbijter. Zeeuws loed hè". César Domela is de zoon van Domela Nieuwenhuis, de eerste socialist die honderd jaar geleden in het parle ment kwam. In Elsevier praat de zoon, inmiddels tachtig, uitgebreid over zijn vader, van wie hij op veel punten het tegendeel is ge worden. Hij herinnert zich de begrafenis, De Tijd, die er ook een artikel aan wijdt, heeft het over crema tie die vele weekbladen destijds in herinnering brachten bij het overlijden van Joop den Uyl; men had het graag gezien zoals bij Nieuwenhuis, waar de men sen twintig rijen dik ston den. De zoon: „Eigenlijk vloekte die begrafenis met zijn persoonlijkheid. Hij leek toen zo dominerend en hij had nooit willen domineren. Het was automatisch over hem gekomen, door zijn fi guur, zijn hele wezen. De ar beiders aanbaden hem en dat stuitte hem tegen de borst. Hij onttrok zich aan de adoratie zoveel hij kon". Als de kasteelheer roze fla mingo's bij de vijver wil, dan komen die er. Ze zijn zelfs telefonisch te bestellen. Vol gens Hervormd Nederland verhandelen waarschijnlijk internationaal opererende bendes allerlei soorten vo gels voor soms duizenden guldens. Daarvoor moeten ze natuurlijk wel eerst ergens worden gestolen, zoals in dierentuinen en daarna kun nen ze overal te koop worden aangeboden. De vo- gelmafia is nauwelijks te achterhalen en bovendien ook uiterst vindingrijk. Ar- tis-medewerker Govers: „De geelvleugel-ara is be schermd, de groenvleugel- ara niet. Slimme handelaren verven voor transport de gele vogels groen. Neem het een douanier dan eens kwa lijk dat hij dat niet altijd door heeft". Evangelisch-feministe Mari anne Suurmond-Voneman: „Voor mij hoort het stellen van vragen juist bij het christen-zijn. Je moet vol strekt eerlijk durven zijn en de waarheid onder ogen wil len zien, waar je die ook voert". De Groene acht het mogelijk Rara overbodig te maken. „Voor bumper-stickers, in- formatiematerieel en sugges ties voor andere akties kan men terecht bij de verschil lende aktiekomité's tegen apartheid, "bijvoorbeeld bij het komité Zuidelijk Afri ka". Het blad vreest dat de akties van Rara voor velen een argument zijn om niet aan een anti-Shellaktie mee te doen. En dat vindt De Groene zonde; vandaar voorstellen voor de alterna tieve strategie. In een portret over Michael Dukakis, stelt De Groene dat deze democratische pre sidentskandidaat zeer wel mogelijkheden heeft tegen republikein George Bush. Voorwaarde is dan wel dat hij niet te veel over de on vermijdelijke belastingver hogingen praat en het tradi tionele Demokratische big spender-imago op een af stand weet te houden. Bo vendien heeft Dukakis een brandschoon verleden, dat wel eens zijn meest effektie- ve wapen zou kunnen worden. Toen zijn schoonva der hem ooit vroeg of er iets aan een uitstaande verkeers boete kon worden gedaan, luidde het antwoord van de gouverneur: Jazeker, binnen tien dagen betalen. DICK HOFLAND i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5