Kinderen van Bullenhuser Damm symbool slachtoffers fascisme KEP pleegt soort chantage m Nederlanders zien meer in vervolgingdan Duitsers Overleg paspoort richt zich op de geldschieters Geen „vangnet" in nieuwe ziektekostenverzekering 3INNENLAND Cetcbe Commit DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 3 (eclame-uitgaven i procent omhoog AMSTERDAM De totale bestedin- [en aan reclame in de pers, radio en te- Tvisie zijn vorig jaar met 131.334.000 lilden gestegen tot bijna 1,6 miljard flden. Dat is in vergelijking met 1986 i groei van 9 procent. De televisie n de grootste stijging voor haar re eling met 84 miljoen gulden. Daarvan fo ruim 61 miljoen gulden toe te [hrijven aan het zwevende reclame lok, waarmee per 1 januari 1987 een bgin werd gemaakt. Het marktaandeel I reclamebestedingen van de dagbla-' m is gedaald van 42 procent in 1986 Jar 39 procent vorig jaar. Ondanks %ze daling hebben de dagbladen wel et grootste marktaandeel behouden. Tekort 30 miljoen voor Zilveren Kruis NOORDWIJK Het Zilveren Kruis verkeert in financiële problemen. De grootste particuliere ziektekostenver zekeraar heeft over 1987 een exploi tatietekort van 30 miljoen gulden. Volgens de directie is dit tekort een malig en wordt voor dit jaar een neu traal resultaat verwacht. Volgens Zil veren Kruis hebben diverse andere non-profit verzekeraar vergelijkbare moeilijkheden. Woordvoerder Bar- tels: „Al deze instellingen dreigen het slachtoffer te worden van de de stel selwijziging uit 1986. Toen kregen de verzekeraars een enorme stroom ou dere, minder gezonde verzekerden te verwerken die daarvoor nog vrijwil lig verzekerd waren. Meteo Schiphol niet meer gratis SCHIPHOL De meteo rologische voorlichting van de Luchtvaart Meteo rologische Dienst van het KNMI op Schiphol zal vanaf 3 mei dit jaar niet meer gratis zijn. Wie wil weten wat de weersver wachtingen zijn moet daarvoor vanaf die datum betalen, aldus Meteo Schiphol. Reden voor de ommezwaai van gratis dienst naar betaalde servi ce is de gigantische hoe veelheid telefoontjes die de dienst te verwerken krijgt. CDA-kamerlid in opspraak DEN HAAG Het Friese CDA- kamerlid Jan Nijland is binnen agrarische kringen in opspraak ge komen doordat hij zijn melkquo tum van 140.000 kilo op de vrije markt heeft verkocht tegen 3,20 per liter. Als landbouwspecialist in de Kamer verdedigde hij de door minister Braks in Brussel bevoch ten opkoopregeling (/"2,50 per li ter). Weliswaar gaat het om een strict legale transactie, „maar", zo kritiseert VVD-kamerlid Blauw, „wat Nijland heeft gedaan is verge lijkbaar met het optreden van een anti-alcoholpropagandist die na zijn fraaie woorden naar het café loopt en zich daar staat te bezatten". Miljoenenoplichter in vrijheid gesteld TILBURG Door personeelsgebrek bij de politie van Tilburg kan de 43-jarige miljoe nenoplichter uit Kaatsheuvel voorlopig in alle rust zijn praktijken voortzetten. De ver dachte heeft volgens de politie in zijn eendje banken, bedrijven en personen voor 4,5 mil joen gulden benadeeld. Op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte werd de man op 15 september vorig jaar aangehou den, maar drie dagen later „om gezond heidsredenen" weer in vrijheid gesteld. Vol gens een woordvoerder van de politie is de man waarschijnlijk nog steeds als oplichter actief. „Maar we kunnen hem voor hetzelf de feit geen tweede keer aanhouden. Boven dien is besloten het onderzoek stop te zetten. Het is te arbeidsintensief". uitg va en. EINDHOVEN „Ik was miJtien toen ik in de school klein^erd opgehangen", zegt meisje. Ze kijkt nog ebbePv®n de zaal in en voegt zich dan bij het groepje dat de rug naar het pu- bliek heeft gekeerd. De volgende meldt zich. „Ik en a%en vermoord in Ham- 3rt s^burg. Ik was toen pas hgg%es", zegt de jongen. En de \o gaat dat nog even P°l'door: „Ik was twaalf", ,ik was vijf", „ik was ten 'tien". Tot er twintig kin- milderen op het podium staan, met hun rug naar de zaal, zonder gezicht, dood. renhei wotya, Li|£ir let zijn leerlingen van het an der Putt-lyceum uit iïndhoven. Zij staan voor de zag twintig kinderen die op 20 werden opgehan- in een verlaten schoolge- iv aan de Bullenhuser ^jmm in Hamburg. De her- lleeitjhnering aan hen wordt hoog vlgehouden door de vereniging 1,Kinder vom Bullenhuser |Damm" Duitse vereniging kreeg iteren, als eerste buiten- idse organisatie, de Anne •ank Penning uitgereikt, it gebeurde tijdens een bij- ikomst in het rooms-ka-, tlieke Van der Putt-ly- ;um, dat contacten heeft iet de vereniging. Er ging n symposium over de op- og. ^poring en vervolging van hte i oorlogsmisdadigers aan voor af, dat dank zij de bijdragen van joodse overlevenden groeide tot een herdenking, niet alleen van onderdruk king, maar vooral ook van Symbool Onder de twintig kinderen die vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog nog werden opgehangen (anders zou men wellicht ontdekken dat ze in het kamp Neuen- gamme misbruikt waren voor medische experimenten) bevonden zich Edo en Lexje Hornemann, kinderen uit Eindhoven. „Ik weet dat mensen zich afvragen of het wel goed is om de aandacht te vestigen op zulke specifie ke slachtoffers van de Holo caust", zegt Günther Schwar- berg, voorzitter van de vere niging „Kinder vom Bullen huser Damm". „Maar voor ons zijn zij symbool voor al len die het slachtoffer van het fascisme werden". Dat zijn ze ook voor Leonne Gartz (17), één van de zes leerlingen uit Eindhoven die in februari („tijdens de car navals-vakantie") naar Ham burg reisden. Hun geschiede nisleraar had de trip georga niseerd. Zij bezochten de school waar de kinderen werden vermoord en zagen hoe verwaarloosd het ge bouw en de rozentuin (die als monument dient) er bij lagen. Leonne: „Je hebt er natuur lijk van alles over gehoord, maar als je daar dan staat, dan voel je het pas echt. Nee, er was eigenlijk niets te zien, maar in heel je lijf voelde je de beklemhning; hier was het. Toen ik verleden week op te levisie die film over Anne Frank zag en Neuengamme werd genoemd, schrok ik me kapot: hé shit, daar ben ik geweest!" Omdat de gemeente Ham burg de school en de rozen tuin wil vorderen van de vereniging „Kinder vom Bul- Hans Westra (links) overhandigt de Anne Frank Penning aan Günther Schwarberg, voorzitter van „Kinder vom Bullenhuser Damm". In het midden juriste Barbara Hüsing en Nederlands contactpersoon Albert Eikenaar. lenhuser Damm" is de Van der Putt-school samen met de vereniging begonnen aan een actie tot behoud van dit tastbare bewijs van de Holo caust door het te adopteren! Wat Günther Schwarberg betreft is dat een mooi voor beeld van anti-fascistische sa menwerking, vooral omdat er zowel Nederlanders als Duitsers bij betrokken zijn. Dat zou hij vaker willen zien. Hij begrijpt wel dat die sa menwerking niet vanzelf sprekend is en dat het bijzon der is dat een Duitse organi satie een onderscheiding van de Anne Frank Stichting krijgt. „Maar", zegt hij, „de misdaad van het fascisme is de solidariteit van de anti fascisten geworden". Als om dat te bewijzen trekt de Duitse juriste Barbara Hü sing vervolgens fel van leer tegen de lakse Duitse justitie, die oorlogsmisdadigers vrij laat rondlopen. „Er zijn in ons land 90.921 namen van schuldigen bekend", zegt ze, „maar er zijn er niet meer dan 6479 veroordeeld". Zo ontsnapte ook de SS'er Strippel, onder meer verant- FOTO: ANP woordelijk voor de dood van de kinderen in Hamburg, aan zijn verdiende lot. Zijn ma ten, die direct na de oorlog door de Britten werden be recht, kregen de doodstraf, maar de nu 76-jarige Stripper ontkwam en woont als vrij man in Frankfurt am Main. Hij kan niet meer vervolgd worden. Wel werd hij ooit gestraft wegens zijn optreden in de kampen Buchenwald en Majdanek, maar om ge zondheidsredenen hoeft hij die niet uit te zitten. Zoals zijn twintig jeugdige slachtof fers symbool staan voor hun vele lotgenoten, zo staat Stripper symbool voor zijn vele collega-misdadigers die niet vervolgd werden. Met hem profiteerden ook gevluchte Nederlandse colla borateurs van de Duitse ver gevingsgezindheid. Officier van justitie mr. P. Brilman, speciaal belast met de opspo ring van oorlogsmisdadigers: „We hebben de Duitse auto riteiten regelmatig gevraagd de vervolging van ons over te nemen, maar daar is zelfs in de ernstigste gevallen nooit gehoor aan gegeven". Volgens Brilman staan nu nog 31 Nederlandse oorlogs misdadigers op de nominatie aangehouden te worden, als zij ooit nog een voet op Hol landse bodem zetten. En zelfs als ze dat nog eens zouden doen en voor de rechter zou den worden gebracht, is de kans nog klein dat ze veroor deeld worden, omdat hun misdaden meestal verjaard zijn. Maar verjaard of niet, van vergeten is geen sprake. De herinnering eraan klinkt door in de actie van de leer lingen van het Van der Putt- lyceum en de onderscheiding voor de vereniging „Kinder vom Bullenhuser Damm". Maar meer nog klinkt zij in de stem van Esther Bejarano. Als kind zong ze al in het meisjesorkest van Auschwitz en nu doet ze het weer, trots en vastbesloten: „Wir leben ewig, wir sind noch da!" STEVO AKKERMAN EINDHOVEN Uit een onderzoek naar de hou ding tegenover oorlogs misdadigers dat gelijktij dig in Nederland en West-Duitsland werd ge houden, blijkt dat in het land waar de daders vandaan kwamen nog steeds relatief mild over de nazi's wordt gedacht. Terwijl een meerderheid van 69 procent van de volwassen Nederlanders voorstander is van de vervolging van oor logsmisdadigers, deelt maar 47 procent van de Duitsers die opvatting. De uitkomst van de twee identieke enquê tes werd gisteren bekendge maakt tijdens een symposium in Eindhoven. Overigens bleek uit de on derzoeken ook dat de genera tie die de oorlog heeft meege maakt minder behoefte heeft aan vergelding dan hun na komelingen. Van de jonge Duitsers tot dertig jaar is 65 procent voor vervolging, van de ouderen boven de 65 slechts 20 procent. In Neder land is het verschil tussen de generaties aanzienlijk klei ner; hier is 72 van de jonge ren voor vervolging tegen 63 procent van de ouderen. (ADVERTENTIE) Heijn-verdachte emotioneel bij reconstructie HAARLEM De van de ontvoering en het doden van Gerrit Jan Heijn ver dachte ir. E. uit Lands meer heeft tijdens de re constructie in de bossen van Renkum geëmotio neerd gereageerd op het „naspelen" van de ge beurtenissen die hebben geleid tot de dood van de Ahold-topman. E's advocaat mr. C. Sanders uit Haarlem achtte deze reac tie „van belang", omdat nu volgens hem duidelijk wordt dat E. niet geheel koel en on gevoelig tegenover de gebeur tenissen staat. Overigens is E. volgens Sanders nog steeds heel beheerst en laat hij de verhoren en het onderzoek ge laten over zich heen komen. De Haarlemse advocaat sluit zich aan bij de mening van het openbaar ministerie en de persrechter Van der Pijl, dat de reconstructie weinig nieu we gezichtspunten heeft opge leverd. „Eigenlijk zijn de ge beurtenissen die tot nu toe al leen met woorden waren be schreven, nu visueel ge maakt", aldus Sanders. De plek waar de dramatische gebeurtenissen van 9 septem ber werden gereconstrueerd, was zodanig afgegrendeld dat mensen die er niets te maken hadden er niet bij konden. De verwachting is dat er geen re constructies meer nodig zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het koort sachtige beraad op Buiten landse Zaken over de vraag hoe het nu verder moet met de invoering van een nieuw paspoort na het negatieve oordeel in de laatste testrapporten, richt zich voor een be langrijk deel op de ban ken, die als geldschieters aan het project verbonden zijn. Die zouden eventueel bereid moeten zijn extra geld in het project te ste ken om te voorkomen dat „de zaak helemaal vast loopt". Dat verklaren zegslieden rond het Binnenhof. Deze banken, de Nationale Investerings Bank en dë Nederlandse Mid denstands Bank, hebben sa men voor honderd miljoen gulden in paspoortproducent KEP BV geïnvesteerd. Volgens nog onbevestigde be richten zou premier Lubbers wel van het contract met KEP af willen, maar is hij op be zwaren gestuit van Van den Broek en Van der Linden, die daarin een nederlaag zien. Lubbers zou er echter van uit gaan dat een goed, kwalitatief onbesproken paspoort veruit te verkiezen is boven de scha declaim die KEP na opzegging van het contract zou kunnen indienen en die kan oplopen tot maximaal honderd miljoen gulden. Meer tijd De brief aan de Kamer waarin 'de regering een eindoordeel over de affaire zou geven en ook zou aangeven hoe verder geopereerd moet worden, is er nog steeds niet. Een woord voerder van Buitenlandse Za ken laat desgevraagd weten dat de bewindslieden meer tijd hebben willen nemen nu de Kamer het debat over de pas poorten een week heeft uitge steld. „De Kamer zou tijdig in gelicht worden. Dat hoeft dus niet vandaag te zijn", aldus de woordvoerder. Hij bevestigt dat de affaire „vooral een financieel-juri- disch probleem is", zowel doe lend op het overleg met de twee banken als op het moei lijk opzegbaar gebleken con tract dat Buitenlandse Zaken en KEP aan elkaar bindt. De kamerfracties van CDA, VVD en PvdA nemen een af wachtende houding aan. In de CDA-fractie werd ontkend dat de politieke positie van staats secretaris Van der Linden in gevaar is. De Visser (PvdA) herhaalde dat er onder deze omstandigheden wat hem be treft maar één goede oplossing is: „Afblazen en opnieuw be ginnen". DIRECTEUR JOH. ENSCHEDÉ: 99 DEN HAAG Paspoort producent KEP BV zet het ministerie van buiten landse zaken op ontoelaat bare wijze onder druk. Dat is de mening van di recteur F. van Ketwig Verschuur van drukkerij Joh. Enschedé die met de Staatsdrukkerij een sa menwerkingsverband is aangegaan om als de nood aan de man komt (en dat moment lijkt nu aange broken) de produktie van het nieuwe paspoort van KEP over te nemen. „Wij hebben ruim een half jaar geleden de koppen bijeen gestoken en bij Buitenlandse Zaken de suggestie op tafel ge legd het roer van KEP over te nemen. Het ministerie wilde wel maar KEP pleegde een soort chantage door met scha declaims te dreigen die er niet om logen. Buitenlandse Zaken zit er aan vast. Toen ons en de Staatsdrukkerij duidelijk werd dat er geen zaken gedaan kon den worden en dat de kaarten waren geschud, zijn wij gestopt met het doen van verdere in vesteringen". Heeft Buitenlandse Zaken u één dezer dagen gevraagd als nog een spoed-offerte te doen „Er zijn tot op dit moment geen contacten geweest. Maar als zo'n verzoek zou komen, duurt het zeker tot januari volgend jaar voordat we pas poorten zouden kunnen leve ren. Het zou niet reëel zijn nu de indruk te wekken dat we de produktie direct van KEP zouden kunnen overnemen. Maar als het nodig is springen we er in". Op welke punten is de fraude bestendigheid van uw paspoort beter dan die van KEP? „Wij drukken de bankbiljet ten, dus al vele jaren kan ie dereen weten waartoe wij in staat zijn. Voor documenten als bijvoorbeeld paspoortkaar- ten met bijbehorende boekjes hanteren wij een systeem van Agfa-Gevaert, waarmee we - in alle bescheidenheid - een werkelijk schitterend ontwerp gemaakt hebben. Dit systeem wordt op tal van plaatsen in de wereld met succes toegepast. Ons ontwerp, dat we uiteraard hebben gepresenteerd, viel op Buitenlandse Zaken zeer in de smaak. KEP dat het ministerie onder zware druk zette om te voorkomen dat men alsnog zou afhaken, heeft vervolgens van alles geprobeerd om ook in het bezit van onze know how te komen. Om die reden wilden ze maar al te graag met ons samenwerken". „Alles overziende geloof ik dat Buitenlandse Zaken nu de grootste spijt heeft, dat ze des tijds niet met ons in zee zijn gegaan. Ze zitten nu met de handen in het haar. Je kunt het staatssecretaris Van der Linden niet aanrekenen, maar wel zijn voorganger die nu mi nister van Defensie is, de heer Van Eekelen". ED FIGEE !rad 22 april rilKoningln Beatrix woont in het In ternationaal Congrescentrum I te Amsterdam een gedeelte van de viering van het 75-ja- jubileum van het Nederlandse '"Kanker Instituut Antonie van Leeuwenhoek Huis. Prinses Margriet verricht in het Ijksmuseum van oudheden in eiden de officiële opening van e tentoonstelling „Nederland onderste boven". Prinses Juliana woont in Rotter- d dam de herdenkingsbijeenkomst je bij ter gelegenheid van het 25- arig bestaan van de Stichting Bejaardentehuizen der Hervorm de Gemeente Rotterdam. UTRECHT Het kabinet is niet van plan in het nieuwe systeem voor ziek tekostenverzekeringen een „vangnet" in te bou wen voor mensen die zich onvoldoende verzekerd hebben. Wie nalaat zich aanvullend te verzekeren, moet zelf opdraaien voor de eventuele hoge kosten van bijvoorbeeld genees middelen of tandartszorg. Ook de bijstand mag niet bijspringen. Gebeurt dit in noodgevallen toch, dan is de uitkering terug te vor deren. Het nieuwe financieringssys teem voor de gezondheidszorg, bestaat uit een basisverzeke ring voor iedereen, plus een vrijwillige aanvullende verze kering. De basisverzekering dekt 85 procent van de huidige voorzieningen op het gebied van gezondheidszorg. Om te bevorderen dat zoveel moge lijk mensen de aanvullende verzekering nemen, zitten daarin belangrijke voorzienin gen als medicijnen, fysiothera pie en tandartszorg voor vol wassenen. Mensen die geen aanvullende verzekering af sluiten en daardoor langer ge bruik moeten maken van voorzieningen uit de basisver zekering, bijvoorbeeld het zie kenhuis, moeten eveneens zelf voor de extra kosten opdraai en, meent het kabinet. Bij de in het COSBO samen werkende ouderenbonden en de FNV is men ernstig teleur gesteld over het beperkte ka rakter van de voornemens van staatssecretaris Dees van volksgezondheid met betrek king tot te hoge ziektekosten premies voor bejaarden. EKNOLLEN Nieuwe lijndienst London City Airport SCHIPHOL De Engelse luchtvaartmaatschappij Lon don City Airways begint op 9 mei een nieuwe dagelijkse lijn-, dienst tussen Schiphol en Lon don City Airport, dat in het Londense havengebied vlakbij het centrum van de stad ligt. De nieuwe lijndienst wordt driemaal daags uitgevoerd met een zogenoemde Havilland Dash-7, die plaats biedt aan 44 passagiers. De maatschappij zegt zich met de nieuwe ver binding in hoofdzaak op het zakenvervoer te richten. De dienstregeling voorziet in een dagrandverbinding, waar door de reiziger een volledige dag beschikbaar heeft in Lon den. De inchecktijden zijn zo wel op Schiphol als in Londen tien minuten voor vertrek. Aborigines: „Racistische inhoud" onderwijsbrochure 200 jaar Australië AMSTERDAM De Aborigines Solidariteits Campagne 88 is boos op minister Deetman van onderwijs, omdat zijn ministerie een onderwijsbrochure heeft uitgegeven met een op sommige punten „ronduit racistische inhoud". De actiegroep wil dat de minister het lesmateriaal rectificeert. In de folder, die door het ministerie is samengesteld ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van Australië, wordt onder andere gesproken over „abo's" als het gaat over de aboriginals. In Australië is dit echter een scheldwoord, te vergelijken met „de nikkers uit de Bijlmermeer". In een andere passage wordt volgens de actie groep de indruk gewekt dat de „echte Australiër" blank is. „Wij hebben de aboriginals niet willen beledigen", aldus een veront schuldigende woordvoerder van het ministerie Overleg op zee Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft gisteren ter afwisseling aan boord van het marine schip Boys van Treslong overleg gevoerd met de ambtenarencentrales.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3