Meeste leden Pax Christi zijn trouwe kerkgangers Ceidóc RK leerkracht moet weten waar hij werkt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Hugenoten drie eeuwen geleden naar Zuid-Afrika brieuen Polio deWereid uit weer C&idaeSomcwi DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGI1^J| Oost-Berlijn verhindert publikatie kerkbladen OOST-BERLIJN De DDR heeft de verschijning tegengehou den van vijf protestantse kerkbladen. De autoriteiten zouden hebben ingegrepen omdat er artikelen in zijn opgenomen over emigratie en andere controversiële onderwerpen. Pogingen van kerkleiders om te onderhandelen met de autoriteiten zijn tot nog toe zonder resultaat zijn gebleven. Alle bladen wilden artikelen publiceren over de recente synode in Berlijn-Brandenburg, waar afgevaardigden een pleidooi hielden voor duidelijker regels voor emigratie en waar het optreden van de autoriteiten tegen dissi denten, na een illegale demonstratie in januari, aan de orde werd gesteld. Het is voor de tweede maal binnen drie weken dat de Oostduitse autoriteiten de kerkelijke pers censureren. Gebeente paus Coelestinus V teruggevonden L'AQUILA In een houten kist in de holle muur van een be graafplaats in Amatrice in Italië zijn gisteren de overblijfselen te ruggevonden van paus Coelestinus V. De gemummificeerde res ten werden zondagnacht gestolen uit een kapel in de kathedraal van Santa Maria di Collemaggio in l'Aquilo, zestig kilometer van Amatrice. De dieven zouden een losgeld hebben willen vragen. De politie verklaarde de kist te hebben gevonden nadat een groep verdachten was gevolgd. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA vluchtten de yerdachten toen de politie bezig was de stof felijke resten uit te graven. De kerkklokken in Coelestinus' voor- nalige woonplaats Isernia i over de vondst geluid. Italië werden als teken van vreugde De omgang met vrouwen is de basis voor de goede manieren. Ds. Wallet kandidaat synodevoorzitter hervormde kerk DOORN De Utrechtse predikant Barend Wallet (50) wordt naar alle waarschijnlijkheid van daag gekozen tot nieuwe voorzitter van de her vormde synode. Wallets naam staat als eerste ver meld op de voordracht aan de synode. Ds. Wallet zal dan de opvolger zijn van de Rotterdamse do minee Henk Huting. In principe wordt hij voor een jaar gekozen, maar verlenging van die ter mijn is mogelijk. Wallet is geboren in een her vormd-bevindelijk milieu in Veenendaal. Behalve in Utrecht is hij onder meer pre dikant geweest in Aagtekerke en Driebergen. Hij maakt al enige jaren deel uit van het dagelijks bestuur van de her vormde kerk. Ook heeft hij de functies vervuld van secre taris en voorzitter van de her vormde predikantenvereni ging. In een vraaggesprek met Her vormd Nederland zegt Wallet te pleiten voor eenheid tussen gebed en actie, tussen medita tie en engagement. Hij meent ook dat naarmate de kerk meer mondiale trekken krijgt een steviger verworteling van de kerk in de plaatselijke ge meente nodig is. Terwijl de ja ren tachtig de periode van het politieke en ethische spreken van de kerk zijn, verwacht hij voor de jaren negentig dat die de periode wordt van het he rontdekken van het geloofs goed. Pater Van der Grinten provinciaal Jezuïeten DEN HAAG Drs S.J van der Grinten uit Delft is door de algemeen overste van de Jezuïeten, Peter-Hans Kol- venbach, per 1 januari 1989 benoemd tot provinciaal over ste van de Nederlandse Jezuï eten. Van der Grinten (58), afkomstig uit Heerlen, is bio loog en sinds 1966 verbonden aan het Sint Stanislauscollege te Delft, als leraar en school pastor en van 1975 af als con rector. Hij volgt Gregory A. Brenninkmeijer op die de Ne derlandse Jezuïeten sinds 1982 heeft geleid. De Neder landse provincie van de Je zuïetenorde telt op dit mo ment 320 leden. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Appingedam B.J. van Haarlem te Suameer. Benoemd tot scriba van de Prov. Kerkvergadering te Zeeland (part time) A J. Bijl te Meppel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Enschede-Oost H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Vrije Bapfiafen gemeenten Beroepen te Drachten O. Bottenbleij te Lemmer. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Barneveld G. Mouw te Genemuiden. Via de voettochten van Pax Christi werden jongeren vaak lid van deze katholieke vredesbewe- DEN HAAG Ruim twee derde van de leden van de rk vredesbewe ging Pax Christi Neder land gaan minstens een keer per week naar de kerk. Voorts beschouwt 88 procent zich als zeer of tamelijk godsdienstig. Van de leden is 83 pro cent lid van de RK Kerk, behoort 9 procent tot een andere kerk en heeft 8 procent geen binding (meer) met een kerkge nootschap. Meer dan de helft van de leden ver vult een pastorale functie of zit in een parochieraad of -bestuur. Dat zijn enkele resultaten van een onderzoek onder ruim 800 van de 22.484 leden van Pax Christi Nederland, dat is uit gevoerd door het Studiecen trum voor Vredesvraagstuk ken in Nijmegen. Het bestuur wilde op deze wijze een beter inzicht krijgen in het profiel 9in9 van de achterban, zowel ten behoeve van het beleid als met het oog op de vraag op welke groepen de ledenwer ving zich moet richten. Mensen met een hoge oplei ding zijn overtegenwoordigd, terwijl er relatief weinig vrouwen en zeer weinig jon geren lid van Pax Christi zijn. Van de politieke partijen zijn het CDA enigszins en de PPR sterk oververtegenwoordigd; de aanhang van de PvdA is iets onder het landelijk per- De leden bleken het vrijwel geheel eens te zijn met het be leid van Pax Christi op het gebied van vrede en veilig heid, de Derde Wereld en het Midden-Oosten. Zij zijn vrij wel zonder uitzondering be zorgd over de toenemende wapenwedloop. Negen van de tien leden vinden dat kern wapens niet nodig zijn ter verzekering van de vrede. Slechts tien procent van de FOTO: PR ondervraagden bleek de be dreiging door de Sovjetunie een groter gevaar te achten dan de plaatsing van kruisra ketten in Nederland. Hoewel meer leden de Verenigde Sta ten een grotere bedreiging dan de Sovjetunie voor onze veiligheid vinden, is een grote meerderheid er tegen dat Ne derland uit NAVO treedt. Slechts vijftien procent is hier voor, al pleiten veel leden voor een grotere zelfstandig heid van Nederland en West- Europa op militair terrein. MGR. NIËNHAUS: OLDENZAAL „De school is een zelfstandig instituut geworden en heeft ook niet dezelfde doelstelling als de kerk", aldus mgr. J. Niënhaus, hulpbisschop van het bis dom Utrecht en lid van de bisschoppelijke com missie voor het onderwijs tijdens een regionale stu diedag in Oldenzaal over de identiteit van rooms- katholieke scholen. Hij noemde de eerste commu nie en het vormsel een eerste verantwoording van de ou ders en de parochie. Wel moet de katholieke school in deze „zo goed mogelijk meewer- OTO: DIJKSTRA ken". „Dë wereld is mondig gewor den en dat geldt ook voor het geloof". Daarbij stelde hij na drukkelijk dat de school „geen bijlokaal is van de kerk". Mgr. Niënhaus zei niet te dur ven voorspellen welke kant de geloofsbelevenis in ons land opgaat. Aan de hand van eigen ervaringen met jonge ren signaleerde hij vier fasen: op jeugdige leeftijd keurig met pa en moe mee naar de kerk, daarna discussies met de ouders over deze vanzelf sprekendheid, uitmondend in niet (regelmatig) gaan en ten slotte een minder hechte rela tie met de kerk. „Ik zie het bij mijn eigep nichten en neven, zij vinden het winkeltje van Ome Jan tegenwoordig min der interessant. Dat vind ik een gevaarlijke situatie". Volgens mgr. Niënhaus is het zaak de evangelische inspira tie te laten doorklinken in de scholen. „Maar hoe toets je of iemand betrokkenheid heeft bij deze zaak?" In de relatie tot de geloofsge meenschap (de ouders, de pa rochie) noemde de inleider het een probleem dat er ka tholieke kinderen zijn ,in gro te variatie'. Het gezin zou vol gens hem iets moeten uitstra len om een humuslaag (een goede bodem) te laten ont staan, waarop de school iets kan inzaaien. Hij noemde de onderlinge band van de drie poot gezin, parochie en school „van uitermate groot belang". Over de toepassing van het nieuwe algemeen reglement voor het katholiek onderwijs zei bisschop Niënhaus dat het de bedoeling is dat het ARKO inspireert en niet tot polarisa tie leidt". Hij gaf de aanwezi gen de raad het reglement wel heel serieus te nemen, maar er niet met ,de duim stok' langs te gaan. Ook ging hij in op de andere opstelling van het bisdom Roermond: „Er is in Roermond geen an der katholicisme, er is alleen sprake van verschil in in schatting". Hij gaf de scholen die op deze studiedag bijeen waren de raad zich niet te laten af schrikken door het nieuwe reglement. „Het gaat er om hoe u in de gemeenschap staat en u mag eerlijk zijn wie u bent. Maar een leerkracht moet wèl weten in welk mi lieu hij leeft en werkt". Tien dagen lang vieren de blanke Zuidafrikaners feest om het feit te herdenken dat de eerste kolonie Hugenoten drie eeuwen geleden, om pre cies te zijn op 13 april 1688. voet aan de Kaap zette. Hun schip de Voorschoten was op 31 december 1687 uit Delfs- haven vertrokken. Aan boord bevonden zich drieëntwintig Hugenoten. Enkele jaren daar voor hadden deze Franse pro testanten in Nederland een gastvrij onthaal gevonden na dat de Franse grond voor hen te heet onder hun voeten was geworden als gevolg van de herroeping van het Edict van Nantes in 1685. Door die beslis sing van Lodewijk XIV verlo ren de Franse protestanten de spaarzame ruimte die zij tot dan toe in het publieke leven hadden. Geconfroneerd met de eis katholiek te worden verko zen ze de ballingschap boven verloochening van hun ge loofsovertuiging. Zo'n zestigduizend Hugenoten vluchtten naar Holland. Een kleine tweehonderd van hen ondernam in een reeks van konvooien de reis naar de Kaap om zoals de Oostindische Compagnie hen had voorge steld het verversingsstation aan de Kaap te onderhouden en landbouwprodukten te ver bouwen. De meeste Hugenoten kwamen nooit aan, want ze stierven door vitaminegebrek aan scheurbuik. Op de Kaap werden zij gastvrij ontvangen door de Hollandse kolonie die daar ruim dertig jaar eerder onder leiding van Jan van Riebeeck was neerge streken. Volgens de Franse schrijver Bernard Lugan in zijn zo juist gepubliceerde studie over zijn voormalige landgenoten waren de Hugenoten niet in de eerste plaats gedreven door fortuin, maar door geloofsijver. Boven dien hadden zij geen vaderland meer waarop zij konden terug vallen, want ze hadden alle banden met Frankrijk doorge sneden. Volgens Lugan hebben zij daarom een belangrijke bij drage geleverd aan het Afrika ner nationalisme dat geken merkt wordt door een goddelij ke missie en het besef dat een terugkeer naar het land van herkomst niet mogelijk is. Vruchtbaar Om te kunnen overleven wer den de Hugenoten ook uitzon derlijk vruchtbaar. Ruim twin tig jaar na aankomst telde de Hugenoten-gemeenschap in Zuid-Afrika al meer dan ze-* venhonderd zielen. Momenteel .ellen de afstammelingen van de Hugenoten in Zuid-Afrika zo'n half miljoen leden ofwel twintig procent van het aantal blanken. Een klein aantal na men die men uiteraard ook on der de leidende blanke klasse terugvindt, komen zeer fre quent voor zoals Du Plessis, Du Toit, Nel, Viljoen (was: Villon), Marais en De Klerk (was Le Clerq). In de huidige Zuidafri- kaanse regering zitten drie mi nisters die afkomstig zijn van de Hugenoten (minister van fi nanciën Barend du Plessis, Magnus Malan van defensie en Gerrit Viljoen van onderwijs). Aangezien ze niet sterk hingen aan hun afkomst, gaven de Fransen al spoedig hun oor spronkelijke taal op, maar door hun vrijgevochtenheid hadden de Hollanders het in de eerste periode van hun aanwezigheid soms zwaar met hen te stellen. Zij zochten toen hun heil in de Franschhoek niet ver van de Kaap overigens. Toch zouden de Hugenoten zich in zeer kor te tijd assimileren met de Hol landers en hun taal overne men. Het gebruik van het Frans werd in 1713 formeel verboden en dat ging vrijwel zonder wanklanken gepaard. De aanwezigheid van de Huge noten is behalve in de naamge ving nog te merken in bepaal de commerciële activiteiten. Zo zijn de voormalige Hugenoten actief in de wijnbouw. Men vindt in de Kaapprovincie wijnhuizen met namen als La Provence en Languedoc. In hun eerste belangrijke con frontatie, die met de Engelsen die aan het begin van de ne gentiende eeuw het beheer van de Kaap-kolonie van de Hol landers zouden overnemeti, streden de Hugenoten aan de zijde van de (Nederlandse) Boeren. Tegen de Engelsen zouden zij front blijven maken totdat zij veertig jaar terug voor het' eerst met de voorma lige Hollandse kolonisten aan de macht wisten te komen. Het onderscheid in afstamming tussen Hollandse kolonisten en Hugenoten was toen echter al lang uitgewist. Zij voelen zich Afrikaners zoals de Hugenoot Hendrik Bibault al in het begin van de achttiende eeuw trots uitriep. Diezelfde onverzettelijkheid die de Afrikaners tegen de En gelsen aan de dag legden om hun grond te verdedigen, on dermeer tot uiting komen in de Grote Trek, maakt hen nu doof voor de eisen van de tot ontwikkeling gekomen zwarte meerderheid. PAUL VAN VELTHOVEN Curran behoudt baan aan RK universiteit WASHINGTON De Katho lieke Universiteit van Ameri ka in Washington heeft de kerkelijke leeropdracht van pater Charles Curran inge trokken. Hij mag niet langer aan de theologische faculteit doceren. Wel behoudt hij zijn vaste aanstelling als hoogle raar aan deze universiteit. In overleg met Curran zal er op zijn vakgebied aan een andere faculteit een nieuwe taak worden gezocht. de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer dat Cur ran niet langer geschikt was aan een katholieke theologi sche faculteit te doceren we gens zijn afwijkende opvattin gen over een aantal seksuele vraagstukken zoals de onont bindbaarheid van het huwe lijk en homoseksualiteit. Het Vaticaan wilde dat hij van de katholieke universiteit zou worden verwijderd. Aan dat verzoek, aldus pater Curran, heeft het bestuur van de uni versiteit niet willen voldoen. Brieven graag kbrt en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Viaduct (2) Het te lage en te smalle via duct over de Rijksstraatweg bij Wassenaar is inderdaad een bron van (bijna) ongelukken. Een vorige briefschrijver over dit onderwerp heeft volkomen gelijk. Ik maak dagelijks ge bruik van deze weg en heb dikwijls meegemaakt, dat vrachtauto's bij het viaduct op het laatste moment naar links gaan, om vervolgens direct erna naar rechts te schieten. Ook gebeurt het nogal eens dat vrachtauto's flink afrem men (of soms wel stoppen), omdat ze er niet zeker van zijn of ze onder het viaduct door kunnen. Dat heeft schrikre- dacties van het achteropko mende verkeer tot gevolg. Een nieuw verhoogd viaduct of een met lichten beveiligd kruis punt lijkt me zeker bijdragen tot de verkeersveiligheid. M.A. v.d. Bergh-van Bommel, DEN HAAG. Kritiek „Openbaarheid van bestuur" en „mondigheid" vormen in een democratie de basis voor „inspraak" al dan niet met „kritiek". Het leveren van kri tiek is erg gebruikelijk als ge volg van de sterk levende ge dachte tot „vernieuwing" van de samenleving. Bijna dage lijks leveren krant en tijd schrift artikelen met kritiek. Men krijgt soms de indruk dat er niets meer deugt. Kritiek kan mensen en zaken vernie tigen en leven tot een hel ma ken. Regering en parlement, lagere overheden en gezagsor ganen als justitie, politie en krijgsmacht staan bijna dage lijks bloot aan scherpe kritiek. Een nieuw benoemde burge meester van Tilburg, die grote bestuurservaring bezit op ge meentelijk, provinciaal en lan delijk niveau wordt ter plaatse met kritiek verwelkomd. Een met gepaste zorg vervaardigd paspoort-model wordt van verschillende kanten met kri tische geluiden ontvangen. Kritiek leveren wil zeggen deskundig zijn. Dit is echter lang niet altijd het geval. Kri tiek komt in allerlei vormen voor: van zakelijk tot liefde loos en van sparend tot vernie tigend. Kritiek kan iemand het brood uit de mond stoten. Vele gezagdragers zijn bang voor kritiek en dat verlamt hun aktiviteit. Er zijn mensen, die vreugde scheppen in het leveren van kritiek. Terroris me is in feite kritiek uitoefe nen op een bestaande samenle ving, die vernietigigd behoort te worden om de weg vrij te maken voor een „nieuwe aar de" van „vrede en gerechtig heid". Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Kerkelijk gezag (3) Een ingezonden stuk geeft mij aanleiding op te merken, dat de gelovigen beslist niet uit nieuwsgierigheid naar de bij eenkomsten van de Acht Mei Beweging gaan. Integendeel: de aanwezigen komen spon taan om gezamenlijk van een blij geloof te getuigen. Opmer kelijk is het zeer grote aantal jongeren dat enthousiast mee doet en meezingt. Ik raad de schrijver van de betrokken in gezonden brief overigens wel aan als nieuwsgierige op 7 mei naar Utrecht te gaan. Mis schien dat hij dan ook enthou siast wordt om met die vele jongeren en leden van congre gaties mee te doen en zo getui genis te geven van de Blijde Boodschap, die Christus ons heeft gebracht. J.J.D.A. Heemstra, DEN HAAG. (ADVERTENTIE) In het t.v.-programma 'Vinger aan de pols' dat de Avro op 2 april j.l. uitzond, hebt u de beelden kunnen zien van de gevolgen van polio. Miljoenen Indonesische kinderei\krijgen nog steeds geen vaccin tegen deze ziekte toegediend. De Stichting Polio de Wereld uit werkt samen met de Wereld Gezondheidsorganisatie en Unicef om de kinderen in Indonesië te behoeden voor polio. Stort uw bijdrage op banknr. 433.533.633, Amrobank Hilversum t.n.v. Stichting Polio de Wereld uit of gironr. 511 3232. Stichting Polio de Wereld uit, Postbus 150.1200 AD Hilversum Paspoort in de branding SPOEDOVERLEG tussen een heel gezelschap politici teravond nodig geweest om in de paspoortaffaire een netsstandpunt te kunnen bepalen. Dat standpunt staat brief die de Tweede Kamer vandaag heeft ontvangen, mier Lubbers, minister van buitenlandse zaken Vai Broek, diens staatssecretaris Van der Linden en de fi voorzitters De Vries (CDA) en Voorhoeve (VVD) (verj door hun deskundigen op paspoortgebied) hebben zich avond urenlang gebogen over de netelige zaak. Ze moesten daarbij kiezen uit twee kwaden: doorgaa KEP of het contact verbreken met deze producent vaij I volgens deskundigen nog steeds (enigszins) fraudegev» I paspoort. In het eerste geval zal er heel wat moeten wj I uitgelegd aan de Kamer. In het tweede geval eveneens,! daarbij komt dan ook nog een fikse schadeclaim van NlET alleen de politici keken vandaag met belangsti uit naar de brief, ook de gemeenten die als eerste een paspoort moeten verstrekken en onderhand wel eens or$ zaken willen stellen en als concurrerende paspoort ranciers de Staatsdrukkerij in Den Haag en druil Joh. Enschedé in Haarlem. Na alle slechte ervaringen" KEP lijkt het onderhand tijd met een andere fabrikant I te gaan, ondanks de schadeclaim van ongeveer honderJ joen gulden. Wat er ook gaat gebeuren, het staat vast dat de invoj van een nieuw paspoort nog langer op zich zal laten j ten. Het kamerdebat is een week uitgesteld en het is uitjp ten dat 9 mei, de laatste datum die voor invoering va: paspoort is genoemd, nog gehaald zal kunnen worden, deweg is de zaak zowat uitgegroeid tot een nationaal stjEU daal. Wat in de affaire ook maar mis kon lopen, liep mistiei werd een droefmakende aaneenschakeling van kleinte grote fouten die elkaar versterkten en tot een onontwajhet kluwen van financiële en juridische problemen hebbecy€ leid. z^c' dat blii STAATSSECRETARIS Van der Linden mag worden aa^er rekend dat hij de invoering van een nieuw paspoort s(bU] melijk heeft onderschat. Nog vers in het geheugen liggers opgewekte bespiegelingen die hij eind vorig jaar in de \0 de Kamer hield. Staatsrechtelijk draagt hij de volle poli^ verantwoordelijkheid, maar onuitwisbaar blijft tegelijllik een niet onbelangrijk deel van de problemen te wijten i^'ie] cruciale miskleunen van zijn voorganger, de huidige mii^ Van Eekelen van Defensie. sta, de dot BlJ het tot nu toe laatste paspoortdebat in de Kamer w situatie vorige maand al zover gekomen, dat de ervaren ticus Van den Broek het verstandiger oordeelde het wocyai voeren in plaats van zijn staatssecretaris Van der LiiEin Deze jonge politicus, een overtuigd „Europeaan", zag wi komst van een nieuw paspoort „naar Europees modeVyi belangrijke stap naar de verwezenlijking van zijn idfl Datzelfde paspoort zou zijn politiek Waterloo wel eens4 nen inluiden. Indien dat gebeurt, dan zou dat niet alle< gisch zijn, maar gezien de grote betrokkenheid van zijn 4 ganger Van Eekelen los van de staatsrechterlijke k van de zaak ook niet verdiend. Af en toe zon DE BILT (KNMI) - Een uitlo per van een hogedrukgebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen ligt het komende etmaal boven ons land. Vannacht zijn er opkla ringen. In het binnenland kan het kwik plaatselijk tot 3 gra den dalen. Omdat de lucht nog vrij vochtig is en er vannacht weinig wind is kunnen er weer mistbanken ontstaan. Morgenochtend drijven van het noorden uit ook wolken velden het land binnen. Het blijft echter droog. De middag- temperatuur is ongeveer 15 graden. De wind is oostelijk en neemt toe tot matig, kracht 3 a 4. Daarbij wordt geleidelijk drogere lucht aangevoerd, zo dat het weer een wat schraal karakter krijgt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar- Eindhoven Den Helder Rotterdam 25 10 0.2 ken: Wolkenvelden en a meeste plaatsen droog, nacht plaatselijk lichte 1 Middagtemperatuur graden in Denemarken graden meer noordwaarj Noorwegen en Zweden, i Britse eilanden: Van het ten uit toenemende bewoli Vrijdag op de meeste plai droog, zaterdag enkele b Middagtemperatuur van graden in Schotland tot zuid-Engeland en Ierland Duitsland: Perioden met en overwegend droog. MiO Frankrijk: Van het westej toenemende bewolking, dag vrijwel overal drooj terdag perioden met Middagtemperatuur vj traden in het noordwest^ 2 aan de Middellandse 1 Benelux: Vrijdag periodei zon en meest droog. Zatf meer bewolking en kan regen. Middagtemper rond 15 graden. Spanje, Portugal: Per( met zon en vooral in het (l den mogelijk een bui. Mitf^1 temperatuur van 17 grad(JJ" het noordwesten tot 27 iij( zuiden. Alpenlanden: Vrijdag oa gend zonnig, zaterdag af i zon en mogelijk een bui.j dagtemperatuur in de van 17 graden in de zuic Alpen tot rond 20 grade ders. Italië, Joegoslavische Overwegend zonnig. Mid temperatuur van 20 tot 24 den. BIJLAGE BU UW KRANT MET] INTORMATIE OVER FILMS,MUZB THEATER, RECREATIE,EXPOSITi EN EEN COMPLETE AGENDA lllllllUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIli

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2