„Politie heeft geblunderd bij mderzoek overval Rijnsburg Lisse houdt 850.000 gulden over in 1987 [OGELIJK NIEUW ONDERZOEK Eigen bibliotheek Voorhout te duur 1.Aanstichter van terreur Oostdorp liet gearresteerd" Ooit kiest u voor mooist Eerste paal voor school in Oosthout Opnieuw geen zomermarkten in Noordwijk TOCH HOGERE LASTEN BDEN OMGEVING ma, pé ,p i J dl, Hei&w Somant DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 15 gedeputeerde Günther pent Oranje Expositie IJNSBURG Gedeputeerde mevrouw I. Gün- ier opent maandagavond om half negen in het 1S< .meentehuis de traditionele Rijnsburg Oranje •n jcpositie. De tentoonstelling met werk van vijf istenaars is te zien tot en met zaterdag 7 mei. vijf exposanten zijn: Elsbeth Cochius (linosne- uit Enschede, Josine Croin (sculptures) en 'n*n Ruud van de Bosch (olieverven en staalobject) Adriaan Smith (olieverven) uit Reeuwijk. De tpositieruimte wordt opgefleurd met bloemstuk- i van bloemenarrangeur Herman van der Berg zijn arrangeursteam Flora. De tentoonstelling, e in Rijnsburg het gevoel en de interesse voor de teldende kunst moet stimuleren, is van maandag 't en met vrijdag te zien van negen tot twaalf en n twee tot vijf uur. Op zaterdag kan men er van :n tot vier uur terecht. Corsomarkt in Lisse LISSE In het hartje van Lisse wordt vrijdag en zaterdag de Corsomarkt gehouden. Zo'n 120 kra men worden opgesteld in de Kanaalstraat-promena de en de Berkhoutlaan. Die kramen worden ge bruikt door zowel de plaatselijke middenstand als gerenommeerde marktkooplui en onder hen bevinden zich ook standwerkers. Op vrijdag' is de markt geopend van 's middags een tot 's avonds tien uur en op zaterdag van tien tot vijf uur. Bromfietser gewond OEGSTGEEST Een 33-jarige bromfietser uit Wassenaar is gisteren gewond geraakt bij een valpartij. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Rijnzichtweg met de Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest. De bromfietser sloeg linksaf en schrok daar bij van een plotseling eveneens linksafslaande automobilist. Hij kwam ten val en liep daardoor een hersenschudding op. Hij is naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. De automobilist is doorge reden. Wassenaars college blijft in De Paauw WASSENAAR Alle in de Wassenaarse gemeenteraad vertegenwoordigde partijen, met uitzondering van D66'er De Vries, gingen gisteravond in een gecombineerde verga dering van de raadscommissies akkoord met de plannen van het college van B en W voor de huisvesting van het ge meentelijk apparaat. Dat houdt in dat het college van B en W niet naar het gemeentekantoor aan de Johan de Witt- straat verhuizen, maar in raadhuis De Paauw blijven. De herhuisvestingsplannen van het gemeentelijk apparaat ko men er op neer dat „wat in De Paauw zit, blijft zitten". Op de laagbouw van het gemeentekantoor komt gebouwd en op de plaats van de oude politiegarage een nieuwe brandweer kazerne. Op de plaats van de oude kazerne komen apparte menten. Het gemeentelijke apparaat blijft dan over twee plaatsen verspreid, maar dat zou niet tot onoverkomelijke problemen hoeven te leiden. De hele operatie zal, met uit zondering van de sanering bodemverontreiniging op de ge- meentewerf, volgens het college 2.677.500 gulden gaan kos ten. Om de plannen verder te kunnen ontwikkelen, vroeg het college gevraagd een ton als voorbereidingskrediet. PASSAGIERE GEWOND NOORDWIJKERHOUT Een inwoonster van Noord- wijk is gistermiddag rond vijf uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de 's-Gravendamseweg en de Gooweg in Noordwijkerhout. De vrouw was reed mee in de auto van een 27-jarige Noord- wijker, die geen voorrang kreeg van een 81-jarige auto mobilist uit Santpoort, die op de 's-Gravendamseweg reed. De vrouw is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. De auto's raakten zwaar beschadigd. HAAG/RIJNS- G De rijkspolitie Rijnsburg heeft blun- begaan bij het onder- ik naar de toedracht een overval op de uidsspaarbank, waarbij 12 juni vorig jaar ruim .000 werd buitgemaakt, it is de stellige overtui- ig van mr. M. Roest, de ANi^vocaat van de 23-jarige irdachte. Mr. H. Feber, procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, gaf de raadsman geen ongelijk. Ook hij vindt het re delijk, dat een aantal zaken opnieuw wordt onderzocht. Op de dag van de overval was de verdachte met proefverlof. Hij zat in Scheveningen drie jaar gevangenisstraf uit we gens een diefstal met geweld en mocht een dagje van de vrijheid genieten. De dader kwam gewapend met een handvuurwapen het bankfiliaal in Rijnsburg bin nen. Hij sprong over de balie en liep naar de kas, waar hij personeel dwong geld af te ge ven. Hij stopte het geld in een plastic tas, maakte zich lopend uit de voeten en werd even verderop in een gereedstaande auto weggereden. De politie zou belangrijke ele menten in het proces-verbaal hebben verzwegen. Ook de rechtbank heeft die punten niet in het vonnis opgenomen. Gebleken is, dat vingerafdruk ken van de verdachte op een aantal plaatsen in het bankge bouw zijn teruggevonden. Ook heeft hij een schoenafdruk op de balie achtergelaten. Inmid dels is ook vast komen te staan, dat de vingerafdrukken niet van de 23-jarige Amster dammer afkomstig zijn. En die wetenschap is in geen enkel officieel stuk terug te vinden. Bovendien heeft de politie verzuimd, door gebrek aan mankracht, de getuigen met de aangehouden verdachte te confronteren. Wel hebben ge tuigen de verdachte herkend op foto's. Hoe objectief die pro cedure in zijn werk is gegaan, is evenmin bekend. „Dat zijn grote missers. Bij de politie was sprake van een sterk sub jectieve benadering. Zij wilde, gewoon dat de zaak rond zou komen en is niet nauwkeurig te werk gegaan. Gezien de aard van de zaak moeten hoge eisen aan de bewijsmiddelen worden gesteld. De politie en de rechtbank hebben dat niet gedaan. Er is te veel reden tot twijfel", aldus de advocaat. De rechtbank veroordeelde de Amsterdammer vorig jaar tot vier jaar gevangenisstraf. In hoger beroep vroeg de procu reur-generaal gisteren om be vestiging van dat vonnis. Hij gaat echter akkoord met het voorstel van de raadsman op nieuw een onderzoek in te stellen. Het gerechtshof bepaalt op 4 mei of de zaak heropend wordt of dat er toch genoeg bewijzen zijn om'de verdachte te kunnen veroordelen. GELD GAAT NAAR PEUTERSPEELZAAL VOORHOUT Er komt voorlopig geen bibliotheek in Voorhout. Dat staat in de bi bliotheeknota die B en W gis teren uitbrachten. Een perma nente bibliotheek is financieel voor Voorhout niet haalbaar. Andere noodzakelijke investe ringen zoals het doortrekken van de Oosthoutlaan, en het nieuwe Gemeentehuis komen dan op de tocht te staan. Het voor de bouw en start van de bibliotheek gereserveerde geld zal nu mogelijk worden ge bruikt voor een peuterspeel zaal in Oosthout. Een bibliotheek zou 242.000 gulden per jaar kosten. Daarbij is geen rekening gehouden met eventuele wachtgelden voor de huidige medewerkers van de bibliotrailer die nu twee dagen per week in het dorp gestationeerd is. Zij worden dan werkloos. Ook hoeft men geen bijdrage in de kosten meer te verwach ten van het Rijk. Door de in voering van de Welzijnswet is onder andere een eind geko men aan de regelingen daar voor. De invoering van deze wet betekende landelijk een bezuiniging van 30 miljoen gulden. Voorhout moest zes procent inleveren. Voor 1989 zijn al verdere bezuinigingen aangekondigd. In de nota wordt er overigens op gewezen dat in de directe omgeving van Voorhout een aantal goede permanente bi bliotheekvestigingen is. Daar van maken veel Voorhouters regelmatig gebruik. Die zijn goed bereikbaar. Wel zal over legd worden met de Provinci ale Bibliotheekcentrale over uitbreiding van het aantal uren van de huidige biblio theek-trailer. Die kan dan ook enige uren in de nieuwe wijk Oosthout komen. Het college van B en W zal op korte termijn deze zienswijze voorleggen aan de Stichting Bibliotheekwerk Voorhout en aansluitend zal dan met de raadscommissie onderwijs en cultuur van gedachten worden gewisseld. Wel Peuterspeelzaal Het geld dat de gemeente Voorhout heeft gereserveerd voor de bouw en opstarten van een bibliotheek willen B en W besteden voor de bouw van een peuterspeelzaal in Oost hout. Het gaat hierbij om 450.000 gulden. Dat deelde wethouder Drs. B. Joon giste ren mee bij de presentantie van de bibliotheeknota. „De bedoeling is om dit voorstel in mei al in de raad te brengen" aldus de wethouder. Als de raad daarmee instemt komt de peuterspeelzaal aan de Distelweg waar nu de nieu we openbare en christelijke basisschool worden gebouwd. De Stichting peuterspeelzalen Voorhout kampt met een wachtlijst van ruim 100 kinde ren. Momenteel heeft men in het clubgebouw van de sport vereniging Foreholte een noodvoorziening. ASSENAAR De be- i'aktfoners van de Wassenaar- ïethe wijk Oostdorp begrij- derlfen niet dat de politie de 'r?nbnstichter van de terreur ,jke* hun wijk niet heeft ge testeerd. In de nacht maandag op dinsdag [rden vijf mannen, in fer^2?eftijd variërend van 19 ken it 29 jaar, gearresteerd Veien zij bezig waren de groti lillibrordusschool te ver- drie. ielen. De hoofdverdach- t, die de bijnaam „Dikke Met" heeft, werd echter iet aangehouden. Uit de 4 bderhalen van de bewoners ?rthi in de Zonneveldweg, lort ieter Maritzstraat en o/Villibrordusstraat blijkt ■n %t „het geterroriseer van >e^ie bende" al langer de uurt dan de afgelopen pt aar weken, i tje <rste, oofdinspecteur J. Houtkamp •ren tan de Wassenaarse politie, 4an*>ofd van alle uitvoerende gu|ensten: „We kunnen pas ie- land arresteren wanneer we in strafbaar feit kunnen con- ateren, dus op heterdaad. In vq nacht van maandag op \pe c nsdag hebben we kunnen yOUl aarnemen dat de nu gearres- ■yodi erde personen zich inder- <toei lad schuldig maakten aan iax/j ®nbjke geweldpleging en iver ernieling. Verder kunnen we qe\ik tot arrestatie overgaan ers anneer er aangiftes binnen 4 jj omen van buurtbewoners die te ts hebben gezien of meege- sam aakt" erjU e buurtbewoners durfden ,ejje invankelijk uit angst geen j ^angifte te doen. Die houding aajkt nu te zijn veranderd. „Het moet nu maar eens uit zijn met deze terreur. De mensen wordén hier weggepest. De een slikt zenuwtabletten, de ander slaapt al weken niet meer rustig", zegt iemand. Dikke Piet De betrokken buurtbewoner wordt door de omwonenden aangewezen als aanstichter van de ellende. In de dagen voor de jaarwisseling werd er duchtig gehandeld in illegaal, vuurwerk door hem en zijn vrienden, stellen zij. In de nieuwjaarsnacht werden door het inmiddels gevreesde groepje de ruiten van de Willi- brordusschool ingegooid en werd getracht de school met benzine in brand te steken. Voordat de lucifer kon worden afgestoken ging de politie over tot arrestaties. Daarna raakte het proces van terroriseren en vandalisme in een stroomversnelling. De po litie werd keer op keer uitge daagd, maar kon zelden iets doen. De daders luisterden aandachtig naar de politiera- dio en wisten wanneer de sur veillance-auto in aantocht was. Dan hield men zich van de domme en zat vredig in de tuin een biertje te drinken. Drank wordt overigens als een oorzaak van de ellende gezien. „Wanneer Dikke Piet en zijn kornuiten een pilsje op hadden was het steevast raak. Op een avond, na het nuttigen van veel drank, verdwenen alle boompjes van de buurvrouw in een door hem gestookt vuurtje", weet een buurtbewo ner te vertellen. Volgens hoofdinspecteur J. Houtkamp zullen de aange houden verdachten morgen worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. (ADVERTENTIE) Meer ruimtelijke vrijheid bij hifi- m) weergave. Kunnen aan de muur worden bevestigd of in elke stand op de grond worden geplaatst. (oef OF BEOGRAM RX2 Een radiale platenspeler met lichtgewicht arm. Registreert automatisch de diameter en het toerental van de plaat 1 TIJDELIJK SAMEN VOOR F1999,- Radio Hoogeveen ROELOFS ABENDS VEEN Zuideinde 168. Tel. 01713-2891 VOORHOUT Directeur J.J.M.H. Halin van de nieuwe katholieke basisschool in plan Oosthout heeft gistermiddag de eerste paal voor „zijn" school aan de Bonekruidstraat geslagen. De school krijgt voorlopig vier lokalen, maar kan later tot acht of negen klassen worden uitgebreid. De vijftien kinderen van de ouders die samen de „Mee denk-groep" vormen die is betrokken bij de voorbereidin gen voor de bouw zetten met krijt hun namen op de paal voordat deze in de grond verdween. Toen dat karwei geklaard was werd de boven kant van de paal nog eens ex tra versierd met crepepapier en strooiden de kinderen nar cissen. Als dank voor hun bij drage kregen de kinderen van het schoolbestuur een gekleur de ballon en een puntzak met snoep. Verwacht wordt dat de school in augustus al in ge bruik kan worden genomen. Party In Scaramouch is morgen een Tropical Party. Scaramouch (Taberna) aan de Julianalaan in Oegstgeest is daarvoor verbouwd tot een tropisch eiland in de Stille Oceaan. Aanvang zeven uur, toegang Concert een gulden vijftig. Apollolaan in Oegstgeest. Or kestvereniging Musica uit Den Haag en het combo Gordon Bleu uit Deurne treden op. De opbrengst is bestemd voor het SOS-kinderdorp Bylakuppe in India en voor de Houtkamp- groep, een scoutinggroep voor lichamelijk gehandicapten in Leiderdorp. Musica speelt werken van Saint Saëns en Sjostakovitsj, Gordon Bleu im proviseert op werk van Han del, Gershwin, Garner, The Beatles en Matt Bianco. Ook is er een verloting voor het goe de doel. Kaarten kosten twaalf gulden vijftig en zijn verkrijgbaar aan de zaal of op de bekende adressen in Oegst geest. Bingo In de kantine van De Blauw- band aan de Vijfmeiweg in Sassenheim wordt zaterdaga vond de jaarlijkse camping bingo door de speeltuinvereni ging Bijdorp gehouden. De hoofdprijs is een tuinameube- lement. De toegang is gratis, de bingo begint om half ne- Benefiet De Lions Club Oegstgeest- Warmond houdt zaterdag een benefiet-concert in het Rijnlands Lyceum aan de In Artopa aan de Greveling- straat in Lisse vindt zaterdag avond het laatste amateurcon cert plaats met Rosita van Rooyen (fluit), Esther Jansen (harp), Loes de Nie (piano), Karin de Haan (zang), Nico Hovius (piano) en het Jeugd- symfonie orkest Bloembollen streek onder leiding van Eric Waerdts. Het concert begint om kwart over acht, de toegang is gratis. Jeugdcorso In Sassenheim wordt zater dag voor het eerst een jeugd- bloemencorso gehouden. Kin deren tot 13 jaar kunnen zich die dag melden bij Bemelman in het winkelcentrum. Zij moeten met bloemen zijn ver sierd en ook hun vervoermid delen moeten met bloemen zijn gesierd. De kinderen mo gen ook te voet meedoen. Vanaf tien uur start de rond gang door het dorp. Lustrum Sociëteit Artemis in Lisse viert zaterdag het vierde lu strum in cafe restaurant De Beurs, Haven 4 in Lisse. Het lustrum begint met een show van Ab Moolenaar en Co Snel. Op het programma staat De Wilde Orchidee, een kwintet dat oude vaderlandse hits speelt. De Neerlandicus Leo van Zanen houdt een voor dracht vol limericken, korte verhalen en gedichten. Voor muziek zorgt The Swinging Husband. Toegang is voor le den gratis, niet-leden betalen tien gulden. Tina Totalos De Oegstgeester toneelvereni ging De Grunerie speelt ko mende zaterdag en zaterdag 30 april het blijspel „Tina To talosvan Hans van Wijn gaarden in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Haaswijk Oegstgeest. Aanvang van de beide voor stellingen acht uur. De entree prijs bedraagt voor volwasse nen zeven gulden vijftig en kinderen tot 12 jaar drie gul den vijftig. AMBULANTE HANDEL HANDHAAFT BEZWAREN NOORDWIJK De ambu lante handel handhaaft haar bezwaren tegen de zomer markten in de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Dat schrij ven marktkooplieden in een brief aan het gemeentebestuur. Zij willen wel meewerken aan een officiële markt en kunnen ook akkoord gaan als de win keliers in de Hoofdstraat drie braderieën willen houden. „Dat heeft geen enkele zin, dan krijgen we geen markt", zo reageert J. .de Boer namens de winkeliers van de Hoofd straat. Bij een braderie mogen alleen de winkeliers van de Hoofd straat zelf met hun waren naar buiten komen. Op de zomer markten, die in 1986 voor de laatste maal werden gehouden, werden de meeste kramen be zet door handelaren. Volgens De Boer heeft het houden van een braderie geen enkele zin omdat daarvoor te weinig deelnemers zijn om de kosten te dekken. Op een officiële markt kunnen marktkooplui uit heel Neder land zich inschrijven. De ge meente deelt dan de plaatsen uit en laat voor sommige plaatsen loten. J. Schrier, ver tegenwoordiger van de Noord- wijkse marktkooplieden: „Er zijn regels opgesteld voor het houden van een markt. Een officiële markt kan niet door particulieren worden georga niseerd, de marktlui moeten een vergunning hebben en aan allerlei eisen voldoen. De markt zoals die in de Hoofd straat werd gehouden, kan niet". Wethouder J. Bedijn, die de brief van de ambulante handel nog niet zelf onder ogen heeft gehad, wil nog geen commen taar geven op het schrijven. „We willen dit in het college bespreken, maar het standpunt van de ambulante handel is begrijpelijk. Wij hebben zelf de zomermarkten ook altijd willen formaliseren. Ik denk ook niet dat wij om hun stand punt heen kunnen". De Boer reageert teleleurge- steld: „Mensen (marktkooplie den, red.) van buitenaf beslis sen zo wat er in de badplaats gebeurt". LISSE Lisse houdt over 1987 8,5 ton over. Dat blijkt uit het reke- ningverslag van de alge mene dienst over het vo rig jaar. Het bedrag wordt voorlopig in de al gemene reserve van de gemeente Lisse gestopt die daardoor stijgt tot 1,7 miljoen. De opbrengst van de rioolafvoerheffing in 1987, 187.000 gulden, wordt bestemd voor het vernieuwen van de riole ringen in Lisse. De Lisse- se gemeenteraad praat op donderdag 28 april over het rekeningverslag 1987. Lisse had niet gerekend op een dergelijk groot overschot. In 1985 kwam Lisse immers 105.000 gulden tekort en in 1986 487.000 gulden. Daarom werd in 1987 onder andere fors bezuinigd op het sociaal-cultu reel werk en werd rioolafvoer- recht ingevoerd. Eenzelfde overschot voor 1988 verwacht de gemeente niet. Veel overschotten uit 1987 zijn, volgens het rekeningverslag, veroorzaakt door externe ge beurtenissen die de rekening voor 1988 niet opnieuw zullen beïnvloeden. Het blijft daar door nodig om de belastingen trendmatig te verhogen en de efficiency te verhogen. Het grote overschot is veroor zaakt doordat Lisse een kwart miljoen overhield op de post onvoorziene uitgaven. Verder hoefde 280.000 gulden minder betaald te worden aan rente en aflossing. Ook de personeels kosten vielen in 1987 lager uit dan verwacht. Het ingrijpen van de rijksoverheid in de lo nen was daar de oorzaak van, maar ook het feit dat er in 1987 minder ambtenaren op het Lis- sese gemeentehuis werkten dan men oorspronkelijk ge pland. Het afbreken van de politie post bij Keukenhof heeft de gemeente Lisse eveneens geld opgeleverd. Ook de brandweer kostte Lisse minder geld. Die hoefde minder vaak in actie te komen waardoor 13.000 gulden minder aan personeelskosten hoefde te worden uitbetaald. De gladheidsbestrijding en de openbare verlichting waren eveneens goedkoper dan ge raamd. Minder geld werd ook gegeven aan 't Huys Dever. De gemeen te Lisse hoefde er 10.000 gul den minder aan uit te geven dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Lagere energiekosten en minder onderhoud aan De- ver waren de belangrijkste be sparingen. Een voordeel had de gemeente Lisse ook doordat de Lissers gezamenlijk minder vuil heb ben geproduceerd dan voor zien. Daardoor hield de ge meente Lisse 40.000 gulden over. Ook de opbrengst van de reinigingsrechten en afvalstof fenheffing viel mee. Op deze wijze kwam 27.000 gulden meer binnen dan Lisse had verwacht. Meer geld kreeg Lisse door het grote aantal bouwvergunningen dat werd afgegeven. Daardoor werd 94.000 gulden meer ontvangen dan geraamd. Ook kreeg Lisse een hogere uitkering uit het gemeentefonds, onder andere het gevolg van een groter aan tal woningen. Meer geld moest de gemeente toeleggen op zwembad De Lis. Er was rekening gehouden met een tekort van 390.000 gulden maar dit viel 10.000 gulden ho ger uit. Het gevolg van hogere personeelslasten. Verder kostte het onderwijs de gemeente 146.000 gulden meer dan be groot. Ook ontving de gemeen te minder geld door de hon denbelasting. De daling van het aantal „witte" honden is reden voor controles.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15