Ook Sint Aagtenstraat in beeld voor parkeergarage lieidócScHwcmt^r stap omgeving LEI(DS) of voelt niets voor „koehandel" met Leidenaar Churchilllaan aantrekkelijker door groene golf Een cadeau van formaat KORT AAN KINDEROPVANG BLIJFT GROOT IN LEIDEN pRILl q j DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 13 :onaa! hte det, haag/leiden de m van een 42-jange iar die verdacht wordt ding en uitlokking van oöfoverval, wilde zijn gisteren voor het ge- lof vragen „niet langer te den" in zijn ontkenning. hïanier zou hij alsnog n alternatieve straf in Jking komen. De procu- 'neraal bestempelde die tag als „koehandel" en en-kter negen maanden larvan vier voorwaarde- „De verdachte is in het nauw gedreven. Hij kan gaan denken: eigenlijk wil ik ontkennen, maar laat ik in godsnaam maar bekennen, want dan hoef ik de gevangenis niet in. We zijn hier niet om koehandel te bedrijven. We zijn hier niet in Amerika. De verdachte moet zijn verkla ring in vrijheid afleggen", aldus mr. H. Feber. procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank had de Leidenaar tot dezelfde straf veroordeeld als de procureur-generaal giste ren eiste. Hij kreeg de kans op 9? een alternatieve straf (vierhon derd uur werken in de dienst verlening). De man liet later weten daar toch weinig voor te voelen. Hij vond het werk (bor denwassen en tillen) te zwaar. De rechtbank legde hem daarop alsnog een gevangenisstraf op. Tegen dat vonnis tekende hij hoger beroep aan. Door zijn fo bieën zou hij een gevangenis straf niet aankunnen. Voor het gerechtshof ontkende de man waarvan hij beschul digd was. En wederom vroeg hij om een alternatieve straf, maar nu lichter van aard. Maar een ontkennende verdachte komt niet in aanmerking voor dienstverlening. Vandaar dat zijn raadsman voorstelde te proberen zijn cliënt „niet langer te laten volharden". Die sugges tie werd door het hof weggewo- ven. Toch komt, in dit geval, de ontkennende verdachte volgens zijn raadsman ook in aanmer king voor een alternatieve straf. „Hij kan zijn gedachten niet ordenen. Regels kunnen niet strikt op hem toegepast worden", meent de advocaat. In de periode maart tot 8 mei '86 zou de Leidenaar zich schul dig hebben gemaakt aan heling van een groot aantal goederen, waaronder horloges, gouden sieraden, een fototoestel, en ser viezen. Tegenover de politie heeft hij die feiten toegegeven. „Het zit bedenkelijk dicht aan tegen stelen op bestelling", zei de procureur-generaal over het tweede punt van de tenlasteleg ging. De Leidenaar zou een roofoverval hebben uitgelokt Volgens de daders heeft de ver dachte de tip gegeven, dat in een woning aan het Levendaal gemakkelijk een overval ge pleegd kon worden. De bewo ner had een ton aan waardepa pieren in huis. Het zou gaan om „zwart geld" en dus zou het slachtoffer het niet wagen aan gifte te doen. De man werd be zocht op 20 maart '86 bezocht. Hij werd geslagen met een gummiknuppel en bedreigd met een luchtdrukpistool. Boven dien probeerden de overvallers hem te bedwelmen Hij zette het echter op een schreeuwen, waardoor de overval niet kon worden voltooid. De Leidse verdachte ontkent de overval te hebben uitgelokt. Het gerechts hof wijst arrest op 4 mei. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken'gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de banddoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ineevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer J I VVD-RAADSLEDEN: Breestraat open, Botermarkt dicht LEIDEN Omdat de Breestraat een te belangrijke ver keersader is, moet die straat niet autovrij worden, maar de Botermarkt. Alleen op zaterdag kan de Breestraat volledig worden afgesloten, omdat dat een „winkeldag bij uitstek" is. Dit schrijven de VVD-raadsleden M. van der Nat en M. Wijnbergen in het Leidse Liberaal Bulletin. Verder wil de VVD dat alle mogelijke moeite wordt gedaan om het door gaand verkeer uit de Leidse binnenstad te houden door de doorgangsroutes te verbeteren. Van deze alternatieve routes moet ook het streekbusverkeer gebruik maken. De liberalen hebben enkele maatregelen in gedachten: het aantrekkelij ker maken van de route Hooigracht-Langegracht-Schutters- veld, de route Zijlsingel-Kooilaan-Willem de Zwijgerlaan en de route Churchilllaan-Dr. Lelylaan door het instellen van een groene golf en een betere bewegwijzering. Verkeer dat vanaf rijksweg A4 naar de Merenwijk, Oegstgeest en de Bol lenstreek wil, moet worden gestimuleerd om van de afslag Hoogmade/Leiderdorp gebruik te maken. Voorts noemen de raadsleden ondertunneling van het Stationsplein en verbe tering van de Europaweg. Een beperkt gebruik van de Bree straat door bestemmingsverkeer is onvermijdelijk, zo menen de raadsleden. Troubadours Troubadours treden mor genavond op bij folkclub Horus. Vanaf 21.00 uur zijn hun liederen te horen in 'De Bruine Boonop de hoek van de Stationsweg en de Rijnsburgersingel. De toegangsprijs bedraagt f 7,50, donateurs kunnen gratis naar binnen. Fancy-fair De Protestant-Christelijke basisschool De Valkenier (Valkenpad 2, Merenwijk) houdt morgen een fancy- fair. Er is een rad van avontuur, kraampjes met tweedehands speelgoed en kinderboeken en een activi- teitenmarkt. Ook kan men er terecht voor een drankje of een hapje. Aanvang 17.00 uur, toegang is gratis. Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat wordt morgen een volksdansinstuif voor ouderen gehouden onder leiding van Ger Elsenaar. Aanvang 14.00 uur, toegang f2,50. Clamor De muziekgroep Clamor presenteert morgen haar eerste m eigen beheer uit gebrachte cassette tijdens een concert in het Volks huis aan de Apothekersdijk. De groep treedt op vanaf 21.00 uur, entree2,50 se ziekenhuizen jen op voor Jemen anderen - of bi e voorlig akantie rti EN Volgens voor- IV. Rombout van het ip van de Sectie Zie- jizen is de Provincie lolland bezig in de regio problemen nderen op te lossen, lannen van de Pro- Zuid-Holland om Leidse regio 66 bed- lus 8 functie-eenhe- te leveren, doen er versteld staan", [1 irijft het bestuur in rief aan W. Aalbers n de. Gedeputeerde van de provincie. i 1 Dtd i eet ïn is geschreven naar van een eerder gehouden op 9 maart het bestuur zou vol- eerdere berekeningen College voor Zieken- j -irzieningen en van de ime >cretaris de Leidse re ten schot blijven. Vol- n i j it bestuur is bovendien pn dat de ziekenhuizen Leidse regio verhou- iwijs goedkoop zijn. toch vreemd dat een uinigingsoogpunt inge- 'eductiemaatregel juist tenhuizen treft, die in ding tot hun functies osten maken", zo stelt tuur van de Sectie Zie- zen. Het bestuur is zelfs ening dat de Provincie «en bij deze ziekenhui- OOlg wd houden. stuur verzoekt in de - ten Aalbers om de plan- lt^Ci aanzien van de Leidse Irastisch te herzien. In I 'q 1 v<fernen<d overleg wil het hier meer van horen Samenwerkingsverband wil patiënten mondiger maken LEIDEN Patiënten mondiger en minder afhankelijk ma ken, en voorlichting geven over verschillende ziekten. Dat zijn de twee voornaamste doelen van het Samenwerkingsver band Gezondheidszorg dat gisteren officieel is opgericht. Acht patiëntenorganisaties zijn er nu bij aangesloten, en dat kun nen er meer worden: „We staan open voor andere organisa ties", zegt woordvoerder N. van der Bent. Een werkgroep van het Samenwerkingsverband gaat de plannen uitwerken die er zijn voor het een Belangen bureau Gezondheid en het radio programma Gezondheid. Volgens Van der Bent gaan de ge dachten uit naar een telefonisch spreekuur voor mensen met klachten en vragen, terwijl het radioprogramma zal worden gemaakt in samenwerking met Omroep Rijnland. Het Samen werkingsverband voor de regio Leiden, de Duin- en Bollen streek en de Rijnstreek, wordt voorlopig nog begeleid en on dersteund door de Stichting Welzijn Leiden. In de toekomst wil de organisatie zelf subsidie gaan aanvragen. Wegdommelende automobilist botst op boom LEIDEN Een 21-jarige in woner van Wilnis is gister avond even na half acht op de Kanaalweg in Leiden met zijn auto tegen een boom gebotst, omdat hij achter het stuur in slaap was gevallen. Ter hoogte van de kruising met de Lo- rentzkade dommelde de man weg, waarna de auto 20 meter door de berm reed en tegen een boom tot stilstand kwam. De vermoeide automobilist is met een gebroken pols naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. De auto raakte zwaar beschadigd. GEMEENTE: HISTORISCHE HAVEN MOET BLIJVEN LEIDEN Ondanks protesten van omwonenden vindt het college van burgemeester en wethouders dat de Historische Haven in het Galgewater ge handhaafd moet blijven. De gemeente is van me ning dat er naar aanleiding van de evaluatienota over de proef die vorig jaar verscheen, geen nieu we bezwaren tegen de Historische Haven zijn ge uit. Bovendien zijn er ook positieve reacties bin nengekomen. Het college vindt het Galgewater voor een dergelijke toeristische attractie het meest geschikt, beter ook dan de Zijlsingel bij de Meelfa briek. Het is de bedoeling dat tien tot vijftien his torische schepen in de haven komen te liggen. Een projectgroep van ambtenaren, omwonenden, be drijven, schippers en vertegenwoordigers van de Stichting Historische Haven zal de gang van zaken verder begeleiden. Voor realisering van een per manente haven is overigens een wijziging nodig van het bestemmingsplan D'Oude Morsch. Brinkman bij start Singelloop LEIDEN Minis ter L.C. Brinkman van welzijn, cultuur en volksgezondheid lost vrijdagavond 29 april om half acht het startschot voor de jaarlijkse Singel loop. De ruim zes kilometer lange loop wordt georga niseerd door de Leidse Politiesport- vereniging. De op brengst gaat dit jaar naar Jotten, een dagopvang voor geestelijk gedhandi- capten in Oegst- Leiden vordert vier ton van PTT LEIDEN Leiden gaat via de rechter zo'n vier ton vorde ren van de PTT. De gerechtelijke procedure volgt op een verschil van mening tussen Leiden en de PTT over de kos ten van herbestrating na het leggen van kabels. Leiden heeft bij de PTT een nota ingediend voor de kosten die sinds 1986 zijn gemaakt om het wegdek te herstellen na werk zaamheden van de PTT. Leiden heeft dat herbestraten zelf gedaan, maar de PTT vindt de nota te hoog en weigert de rekening volledig te betalen. Leiden beroept zich op een overeenkomst met de PTT uit 1982, waarin een en ander is geregeld. De PTT voert momenteel echter overleg met de VNG over de kosten van herbestrating, aangezien er met veel gemeenten in Nederland een verschil van mening over is. In een onderzoek dat ten behoeve van dat overleg is ge houden, is de conclusie getrokken dat gemeenten die het herbestraten zelf voor hun rekening nemen, de PTT te veel in rekening brengen. „Wij baseren ons echter op de over eenkomst uit 1982, waarin de kosten zijn vastgelegd", aldus J. Olivier van de directie juridische aangelegenheden van de gemeente Leiden. kkèrig TROUWSTOETEN DOOR BREESTRAAT LEIDEN Het invoeren van een groene golf op de Chur chilllaan moet deze route aan trekkelijker maken als alter natief voor de Breestraat en de verkeersoverlast op de Witte Singel doen afnemen. Dat staat in de nota waarin het col lege van B en W definitieve voorstellen doet over de afslui ting van de Breestraat en aan vullende maatregelen. De groene golf kan worden inge steld als het kruispunt van de Churchilllaan en de 5 Meilaan wordt gereconstrueerd. Op suggestie van de directie burgerzaken mogen particulie re trouwstoeten met aangepas te snelheid in één richting van het gedeelte tussen de Papen gracht en de Koornburgsteeg gebruik maken. Om de kans op conflicten tus sen fietsers en bussen in de Breestraat te verkleinen, krijgt het wegdek van de winkel straat een breedte van zes me ter in plaats van 5 meter 50. Volgens de nota blijft er vol doende ruimte over om onge stoord te winkelen. Voorwaar de is wel dat op de brede stoe pen geen uitstallingen of ande re zaken worden neergezet. Het college schrijft in de nota dat de handhaving van de maximum snelheid in de Bree straat in de eerste plaats een zaak is van de busmaatschap pijen en de taxibedrijven. In het uiterste geval zal de taxi's de toegang tijdens de afsluiting worden ontzegd. Met name de winkeliers hebben bij de ge meente hun beklag gedaan over de voortdurende overtre ding van de maximum snel heid door bussen en taxi's. Burgemeester en wethouders menen dat de onveiligheid op de Witte Singel sinds de afslui ting niet is toegenomen. Het aantal ongevallen in de perio de mei tot en met december was in 1987 zelfs zes lager dan in 1986 (24 in plaats van 30). Op de aansluitingen van zijwe gen op de singel nam het aan tal ongevallen met 10 af tot 11. Het aantal ^vrachtwagens dat van de Witte Singel gebruik maakt, is niet toegenomen. Uit tellingen blijkt ook dat de Oude Singel als sluiproute wordt gebruikt, maar dat de aanleg van palen, sluizen of drempels in geen verhouding staat tot dé 'omvang van het probleem. Bewpners hebben hierom gevraagd. In het voorstel, waarin de in spraakreacties op de proef met de afsluiting zijn verwerkt, wordt de Breestraat afgesloten op maandag tot en met sater dag van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds en op donderdag tot half tien in de avond. Het voorstel wordt pas op 19 mei behandeld. De ge meenteraad neemt vólgens planning op 30 mei een besluit Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaindeI I Naam:Voorletters:I A drcs: COLLEGE KOMT MET NIEUWE LOKATIE LEIDEN Het Leidse college vindt niet alleen het grasveld aan de Morssingel en het par keerterrein aan de Bees tenmarkt geschikt voor de bouw van een par keergarage, maar ook de Sint Aagtenstraat. Er is een summier plan ont wikkeld voor de bouw van een garage met 280 parkeerplaatsen. De lo- katie is toegevoegd aan de nota over de lokatie van een parkeergarage in het westelijk deel van de binnenstad. De Sint Aagtenstraat loopt tussen de Steenstraat en de Nieuwe Beestenmarkt. Aan de zuidkant van de straat is een groot aantal panden ge sloopt. De gemeente denkt dat in de Aagtenstraat een bovengrondse parkeergarage zou kunnen verrijzen als ook een deel van de nog bestaan de huizen wordt gesloopt. Die huizen zouden dan door de gemeente aangekocht moeten worden, eventueel via een onteigeningsprocedure. De parkeergarage zou dan dwars over de huidige Aagtenstraat lopen, die daarmee afgesloten wordt. Volgens de gemeente is de ligging van deze eventuele parkeergarage gunstig. De garage zou vlak aan een weg liggen die naar de binnenstad leiden, de Nieuwe Beesten markt. Bovendien ligt de Aagtenstraat nog binnen be- loopbare afstand (450 meter) van de kern van het winkel gebied in Leiden. In de om geving van de Aagtenstraat liggen bioscopen, restaurants en café's, zodat de garage ook 's avonds benut zou kunnen worden. De gemeente denkt ook dat het mogelijk is om de garage bedrijven en autoverhuurbe drijven uit de St. Aagten straat bij het beheer van de parkeergarage te betrekken. De huurauto's zouden 's nachts in de parkeergarage kunnen staan. Bovendien is er bij een verhuurbedrijf meestal permanent iemand aanwezig, die ook het beheer van de garage op zich zou kunnen nemen. In de nota die enkele weken geleden uitkwam werden elf lokaties voor een vierde par keergarage onder de loep ge nomen. Geen enkele lokatie was optimaal, maar twee wa ren acceptabel, aldus het col lege: het „bomterrein" aan de Morssingel en het parkeer terrein op de Beestenmarkt. De lokatie Sint Aagtenstraat vindt net college interessant genoeg om ook daarnaar een haalbaarheidsonderzoek te laten verrichten. Volgens een medewerkster van wethou der J. Peters van ruimtelijke ordening was de lokatie Sint Aagtenstraat „over het hoofd gezien". Ze sluit niet uit dat er nog meer lokaties bekeken zullen worden. De inspraakperiode voor de nota is door de toevoeging verlengd tot 1 juli. Daarna zal de commissie ruimtelijke ordening zich er over buigen. Onderwijswinkel De Onderwijswinkel en het Muziekcentrum Noord zijn weer geopend. Beide instel lingen zijn verhuisd naar de voormalige De Gunning- school aan de Driftstraat 77. Op maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag is de win kel open van 9X10 tot 12.00 en op zaterdag van 10.00.jot. 12.00 uur. Op 5, 6 en 7 mei en op op 12, 13 en 14 mei is de winkel gesloten. m'1 N Vooral in de binnenstad, in erhaavekwartier en in de Me- is een groot tekort aan instel- voor kinderopvang. De wachtlij- Dor de kinderdagverblijven en peelzalen zijn zo lang, dat som- iders besluiten te stoppen met "of een particuliere oppas in de imen. Dat blijkt uit een enquête '3 (ehouden onder 1920 ouders die )mer van 1987 op de wachtlijsten van Leidse instellingen voor kinderopvang. Volgens de Projectgroep Kinderopvang die de enquête heeft ge houden, „zou de werkelijke behoefte aan kinderopvang in Leiden wel eens veel groter kunnen zijn dan uit de en quête blijkt". Naar de Projectgroep Kinderopvang werden 712 ingevulde vragenformulie ren teruggestuurd. Het merendeel (66,2 procent) van de betrokkenen wil zijn kind plaatsen in een peuterspeelzaal. Slechts drie procent van de responden ten heeft behoefte aan buitenschoolse opvang, de rest wacht op een plaats in een kinderdagverblijf. Bijna de helft van de ouders wil dat zijn kind direct wordt geplaatst, de anderen „willen nog even wachten". De meeste respondenten (224) willen opvang voor twtee dagdelen. Volgens de Projectgroep zijn dat vooral de ouders die willen dat hun kind naar een peu terspeelzaal gaat. „De respondenten die dagopvang wensen, vragen vier tot tien dagdelen, evenals de respondenten die buitenschoolse opvang wensen". Aan opvang in het weekeinde is niet zo veel behoefte. Opvang gedurende de school vakanties. nu alleen mogelijk in kin derdagverblijven en bij de buiten schoolse opvang, wordt gewenst door 369 ouders. Ruim zeventig procent van de ouders wil dat hun kind wordt geplaatst bij leeftijdgenootjes, zo blijkt uit de enquê- ZlQetablïssement Annie's pardag aan de Hoog- J t bij avond. Zo wil ie- 1J G«n wel jarig zijn. foto-. Iandrf van haartfrfn I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13