JcidócSouACMit l Steeds groter beroep op Gemeentelij ke Kredietbank Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Derde wereld niet verstikt door Westerse media" Nachtelijke tocht moet solidariteit bevorderen WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA 9 ekende fietser oorzaak ongeval EN Een 31-jarige Leidse fietser is gis- Idag gewond geraakt bij een aanrijding en andere fietser. De man reed op het id van de Willem de Zwijgerlaan. Een die voor hem reed. slingerde en ging op lising met de Flons Versterlaan plotseling op de weg staan. Een flinke botsing was volg. De Leidenaar viel op de grond en I onbekende fietser beloofde hulp te gaan De man is echter niet meer terug gezien. eidenaar is zelf naar het AZL gegaan, verd geconstateerd dat de man een hecht- had aan zijn linker wang, zijn linkeroor- s gescheurd en hij had schaafwonden op ele lichaam. Het signalement van de fiet- dt: 1.70 lang, ongeveer 17 jaar en zwart laar. De politie roept mensen die dit on gezien hebben contact op te nemen met itie (telefoon 258888). PASTORES BIJ MOKER LEIDEN Over „roeping" en verwachtingen, secularisatie, kerkverlating en celibaat wordt gesproken tijdens het radioprogramma van het Me dia Overleg van Kerken in Rijnland (Moker), dat morgen wordt uitgezonden. Aan het woord komen Bosco Bijk die enkele weken geleden in Noordwijk tot priester werd gewijd, en Ad Wijlhuizen, een afgestudeerd theoloog die tij delijk de hervormde predikant van Zoeterwoude vervangt. Moker zendt elke donderdag van 19.00 tot 19.30 uit via FM 105,7 en 88,1 (kabel). College houdt vast aan afsluiting Breestraat LEIDEN De afsluiting van de Breestraat tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds moet worden doorge zet. Dat heeft heeft het college van burgemeester en wethou ders gistermiddag besloten. Het college ziet in de vele re acties die tijdens de inspraak periode op het voorstel zijn ge leverd geen aanleiding om het plan te veranderen. Er is slechts sprake van marginale wijzigingen. Op het plan om de winkel straat overdag af te sluiten is veel kritiek geleverd. Winke liers en Kamer van Koophan del klagen over een teruglo pende omzet. De middenstan ders willen dat het aantal bus sen sterk wordt verminderd en dat er in het westelijke ge deelte van de straat een par keergarage wordt gebouwd. Omwonenden zeggen veel last van sluipverkeer te ondervin- Enkele onderdelen van het plan zijn dat alleen fietsers en openbaar vervoer overdag in twee richtingen door de Bree straat mogen rijden en bedie nend verkeer 's ochtends tot twaalf uur. Het gemotoriseerd verkeer mag niet harder rij den dan 15 kilometer per uur. De commissie ruimtelijke or dening en economische aange legenheden behandelt volgen de week donderdag het defini tieve voorstel over de afslui ting en bijbehorende verkeers maatregelen en de evaluatie van de proef met de afsluiting. Naar aanleiding van die be handeling kan het college het voorstel eventueel aanpassen. De gemeenteraad velt tenslot te op 9 mei het eindoordeel. Daarna kan worden begonnen met de herinrichting van de winkelstraat. In de loop van de zomer moet dat werk klaar zijn. Informatie-auto NS in de regio LEIDEN/REGIO De informatie- auto van de Nederlandse Spoorwegen trekt deze maand in de omgeving rond. In de auto zijn brochures ver krijgbaar. Leiden is morgen en over morgen aan de beurt. De auto staat dan van 13.30 tot 16.00 uur op het Vijf Meiplein, van 18.00 tot 21.00 uur op de Haarlemmerstraat/hoek Lange Mare en op vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur bij winkelcentrum Stevensbloem. Diezelfde dag komt de auto 's avonds van 18.00 tot 21.00 uur naar winkel centrum Noord-Hofland in Voorscho ten, en op zaterdag 23 april naar Cor so Braderie in de Kanaalstraat in Lis- se, van 9.00 tot 17.00 uur. Bijeenkomst voor ondernemers over afschaffen van WIR LEIDEN De vereniging Contact Jon ge Bedrijven Leiden en omstreken (CJB) houdt dinsdag een bijeenkomst over het onderwerp „De WIR is weg. hoe nu verder?" in Het Witte Huis in Oegstgeest. De onlangs opgerichte CJB is een vereniging voor pas gestarte be drijven „en bedrijven die zich jong voe len", aldus de vereniging. Iedere ondernemer die bij de Kamer van Koophandel in Leiden staat inge schreven kan lid worden. Op de bijeen komst van 26 april zal Th. Bisschops, se cretaris van het VNO in Zuid-Neder land en oud-inspecteur der Belastingen een lezing houden. Het Witte Huis is ge vestigd aan het Wilhelminapark 3 in Oegstgeest. De bijeenkomst begint om acht uur. "52,65 I kan!K 1IDEN Het aantal ensen dat een beroep ied op de Gemeentelij- f Kredietbank Leiden 1KB) is in 1987 fors ge- ?gen. In totaal werden 2.323 kredieten ver- •ekt, 12,1 procent meer vergelijking met 1986. 'X totaalbedrag dat erd geleend steeg met 3 procent tot bijna 12,9 iljoen gulden. De om- t van de GKB is in rgelijking met 1984 jna verdubbeld. Dat ijkt uit het jaarverslag de Gemeentelijke redietbank Leiden rer 1987. GKB is vooral bestemd or mensen die bij een ge- [>ne bank geen lening kun- n afsluiten, bijvoorbeeld idat ze daarvoor te weinig rdienen of omdat ze al veel lulden hebben. Ook kan de voor mensen bemidde- bij schuldeisers. Inwoners n de regio Leiden, de Bol lenstreek en de Rijnstreek kunnen bij de Kredietbank Leiden terecht, die in het na jaar van '87 verhuisde van het Leidse stadhuis naar de Breestraat 24. De meeste mensen die zich tot de GKB wenden leven van een pensioen of van een uitkering. In 1987 waren dat er 1.099 van de 2 323. Ze leenden gemiddeld ruim 2.800 gulden. Aan mensen die een baan bij de overheid of bij het bedrijsleven hebben, werden over het algemeen hogere bedragen geleend. Gemiddeld bedroeg een le ning ruim 5.500 gulden. Tweederde van de leningen was niet hoger dan 5.000 gul den. Tien keer werd een kre diet groter dan 25.000 gulden verstrekt: minder dan een procent. Eindj es Volgens directeur J. Siebols van de GKB is bij de bank te merken dat het voor meer mensen moeilijker wordt de eindjes aan elkaar te knopen. De afname van de sociale ze kerheid speelt daarbij een be langrijke rol. Mensen komen bij ontslag nu eerder in de bijstand terecht dan een paar jaar geleden, toen er gedu rende 2,5 jaar nog allerlei overgangsuitkeringen als WW en WWV waren. „Vroe ger konden mensen met een een minimuminkomen nog een paar tientjes per maand opzij leggen. Tegenwoordig lukt dat vaak niet meer. Als de wasmachine kapot gaat moet toch een oplossing ge vonden worden. Ik ben blij dat die mensen dan hier te recht komen en niet bij bij voorbeeld portorderbedrijven kopen. We hanteren een ren te van maximaal 14 procent, terwijl die bij postorderbe drijven meestal zo'n 26 pro cent bedraagt". De meeste verstrekte leningen worden aangewend voor woningin richting: ruim 41 procent. Iets meer dan 17 procent van de kredieten was bestemd voor een auto. In totaal hadden eind vorig jaar 4.450 mensen een lening lopen bij de Kredietbank. Zij hebben een gezamenlijke schuld bij de GKB van ruim 17 miljoen gulden. De Kredietbank trekt bij kredietverlening over het al gemeen mensen uit Leiden en de randgemeenten. In het werkgebied van het GKB wonen 700.000 mensen. Een vierde daarvan woont in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Ze zorgen echter voor 70 procent van de omzet van de bank. Niet zo maar Overigens krijgt niet ieder een zo maar een lening bij de GKB. In gevallen waarbij de bank denkt dat aflossen een moeilijke zaak zal zijn voor de klant, maar er ook om standigheden zijn die een le ning dringend noodzakelijk maken, komt de Kredietbe oordelingscommissie in actie. Daarin zitten vertegenwoor digers van gemeenteraad, het maatschappelijk werk, de kredietbank en de sociale dienst. Zij kregen in 1987 490 kredietaanvragen voorge legd, waarbij 111 gevallen za ten die al eerder door de commissie waren afgewezen. In 32 gevallen werd alsnog een lening verstrekt. De commissie beoordeelt ook of mensen met hoge schulden een beroep kunnen doen op het Schuldenfonds, een pot alleen bestemd voor inwo ners van Leiden. Die ge meente stort jaarlijks twee ton in dat fonds. Het wordt gebruikt voor garantiestellin gen bij „moeilijke" leningen en voor het aflossen van schulden door middel van een gift. In 1987 vroegen 348 mensen of hun schuld afge lost kon worden via een ga rantie van het Schulden fonds. In 156 gevallen ge beurde dat ook. In acht ge vallen werd via een gift uit het Schuldenfonds schulden afgelost. De totale afgeloste schuld bedroeg bijna 9.000 gulden. Volgens Siebols is de laatste voorziening echt een noodgreep, als ook de sociale dienst niet kan helpen. Winst De winst van de Gemeente lijke Kredietbank maakt het mogelijk om meer krediet te verstrekken aan „moeilijke" gevallen. Die winst bedroeg in 1987 bijna 45.000 gulden. Volgens Siebols komt die winst voort uit kredietver strekking aan mensen die geen risico voor de bank vor men. „We kunnen concurre ren met de banken die in de commerciële markt werken. Daar halen we de winst van daan die we voor de meer ri sicodragende gevallen kun nen aanwenden. Als we al leen de minima zouden be dienen, zouden we absoluut verliesgevend zijn". De Kredietbank zou graag meer willen doen dan alleen het oplossen van geldproble men. Voor voorlichting ont breekt echter het geld en de tijd, zo meldt de GKB in het jaarverslag. Sinds vorig jaar zijn er bij de Kredietbank twee budgetvoorlichters op proef in dienst, maar die ko men om in het werk. De GKB zou meer aan budget voorlichting willen doen. Volgens Siebols wil de GKB het project met de budget- voorlichters voortzetten. Iquiz \fdeling Rijnland van de p rlandse Vereniging Belangstellenden in het )r- en Tram wegwezen it vanavond een rail- Ook met-leden van de niging kunnen deelne- Tijdens het eerste ge le van de bijeenkomst \n teams van de afde- ?n Den Haag en Rijn- hun kennis testen en ie pauze komt „de zaal" bod. De quiz wordt ge ien in petit-restaurant hof aan de Wassenaar- g. De deelname kost rijksdaalder. nten J. Hooijkaas van de iroep moleculaire tkunde van de Leidse 'ersiteit houdt van.- i d een lezing voor af de- Leiden en omstreken de Koninklijke Maat- jpij Tuinbouw en tkunde. In het Rijks- tori um aan het Rapen- spreekt hij vanaf 20.00 over „Een natuurlijk Qs van gen-overdracht hogere planten en de 3ssingen ervan". Te- is er zaterdag 23 april excursie naar het Zui- ark in Den Haag. 'willigers Haagsche Schouw, het kblad voor blinden en Uzi en den, zoekt vrijwil- Dit gesproken week- een cassettebandje met >p uit de regio afkom- 40.0(^ actualiteiten, heeft :n mees in Leiden en om- hartii tig, Den Haag en om- ten en in Delft. De re-, ie zoekt op korte ter- nieuwe medewerkers, r informatie 070-659169. hart Ie 'siflages tich- fe Deacjman tree(jt mor- ivond op in de soos- indeflle van Leidse an v3 ^ëroeP Homoseksuali- fn he fLWH, Langegracht 65). Iman is een Britse ar- e die al persiflerend onna, Nana Mouskouri, iel Ritchie, Tina Turner 'ele anderen op toneel zet De zaal is open 21.00 uur. Het optre- begint om 22.00 uur. lang 6 gulden. Na af- disco. 2E33 iting. Ooi Warme weer maakt zomerkledingbeurs extra welkom ,,lk werk al 21 jaar mee aan de kledingbeurs en elk jaar is het een succes", vertelt A. van Aken. Mevrouw Van Aken was gister middag druk bezig met het innemen van de kleding voor de zo- merbeurs die gisteravond en vanochtend werd gehouden. De kleding zal met het mooie weer van deze dagen zeker welkom zijn. Velen speelden op het weer in en brachten zakken vol zo merkledij naar de beurs. Een groot aantal dames trachtte gister middag in het pand in de Caeciliastraat 18 alle jurken, broeken, truien, blouses en schoenen zo ordentelijk mogelijk op rekken te hangen. Het initiatief om een kledingbeurs op te zetten, kreeg 21 jaar ge leden gestalte en sinds die tijd wordt er elk jaar een zomer- en een winterbeurs gehouden. De beurs is georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwil ligers. Telkens weer wordt er streng op gelet dat de kleding schoon is en niet te ouderwets. Van Aken: „Over dat laatste valt echter te twisten. Vorig jaar dachten we ook dat korte rokken te ouderwets waren. Moet je nu eens kijken. Korte rokken zijn weer helemaal in". Op de foto de drukte rond de stand met schoenen op de zomer kledingbeurs. FOTO: WIM VAN NOORT Subsidie provincie voor Bleekerspark LEIDEN/DEN HAAG Lei den krijgt, als de plannen van de provincie doorgaan, 250.000 gulden subsidie voor het Bleekerspark (in het groene singelplan). Gedeputeerde staten willen in totaal bijna negen ton subsidie geven aan zeven recreatiepro- jekten in Den Haag, Leiden, Rotterdam, Vlaardingen en Dordrecht. Het gaat hier voor al om onderdelen van groen structuren die binnen die ge meenten stap voor stap ont staan. Voorbeelden daarvan zijn groenstroken, parken en fietspaden. De vier steden hebben elk een kant-en-klaar groenstructuur- plan ingediend dat bij de pro vincie goed is ontvangen. De bedoeling van de financiële bijdrage is deze gemeenten te stimuleren in hun streven te korten aan groen- en recrea tievoorzieningen weg te wer ken. De gemeenten moeten zelf veertig tot zestig procent van de kosten voor hun reke ning nemen en moeten nog dit jaar met de uitvoering begin nen. De subsidievoorstellen van GS worden woensdag 4 mei be sproken in een vergadering van de statencommissie voor recreatie, natuur en agrarische zaken. Dit jaar zijn negentien aanvragen ingediend voor pro- jekten waarvan de kosten in totaal ongeveer acht miljoen gulden bedragen. De provincie had negen ton beschikbaar. TEGENPLEITERS OVERTUIGEN TOEHOORDERS DEBAT: n LEIDEN „Onnozel" en „een lachertje" noemde gastpleiter Kees Waagmeester, hoofdre dacteur van het maandblad Onze Wereld, gisteravond het idee dat de Westerse massame dia de cultuur van derde-we reldlanden zouden beïnvloeden. „De mensen in de derde wereld zijn slim genoeg om de massa mediatechnologie juist aan te wenden voor hun eigen doel stellingen en hun eigen cultuur te verspreiden". Het grootste gedeelte van de toehoorders bij het in het Leid se Academiegebouw gehouden Cambridge-debat was het uit eindelijk met Waagmeester eens. Samen met drie andere pleiters bestreed hij de stelling dat de cultuur van de derde wereldlanden verstikt wordt door de Westerse massamedia. Voordat vier sprekers vóór en vier sprekers tégen de stelling het spreekgestoelte hadden be-' klommen lagen de stemverhou dingen bij het publiek juist an dersom: de meerderheid van de aanwezigen meende toen nog dat de cultuur van de landen van de derde wereld door Wes terse media met hun nieuws voorziening maar ook met tele visieseries als Dallas zou worden gewurgd. In een Cambridge-debat krijgen beide partijen evenveel tijd om hun mening naar voren te brengen. Aan de hand van een stemming voor en na de deba tronden wordt gemeten welke partij het meest overtuigend heeft gedebatteerd. Tegenpleitster Jeanet van der Hoek ondersteunde Waagmees ter: „In Afrika worden de tele visieavonden voornamelijk ge vuld met dansprogramma's van eigen bodem". Zij toonde het avondprogramma van de Turk se televisie en wees erop dat de meeste programma's in Turkije zelf waren gemaakt en dans, zang en de eigen cultuur be handelden. „In Nederland komt het grootste gedeelte van het te levisieaanbod uit het buiten land. Wiens cultuur wordt er nu verstikt", vroeg van der Hoek zich af. Student-pleiter Elwin Lammers meende daarentegen dat het beeld dat door het Westen wordt opgedrongen wel dege lijk van invloed is op het leven in andere landen. „In Zuid- Amerika lopen een heleboel meisjes rond met een enorm minderwaardigheidscomplex", aldus Lammers. „Dat komt om dat zij niet voldoen aan het Amerikaanse vrouwenideaal dat zij elke dag op de televisie reclame voorgeschoteld krijgen: lang en blond". Medepleiter Diederik van der Scheer ging zelfs een stap verder in zijn be toog. Hij meende dat de massa media niet alleen de cultuur in de derde wereld, maar ook in het Westen in negatieve zin beïnvloedt. „De vernietigende werking van zenders als Sky Channel maakt mensen tot kas plantjes. Men denkt niet meer na", aldus van der Scheer. De sprekers van beide partijen mochten het oneens zijn over de invloed van het Westen op de derde wereld, zij waren het er wel over eens dat het Westen een verkeerd beeld van deze landen heeft. Sommige mensen weten niet eens dat de televisie tot in Afrika is doorgedrongen. „Wij krijgen een achterlijker beeld van de derde wereld dan zij van ons", meende Henk Biersteker, TV-journalist bij de IKON. De pleiters gaven aan dat er wel degelijk problemen zijn, maar dat een foto van onder voede kindertjes veel te eenzij dig en niet in overeenstemming met de werkelijkheid is. Op deze wijze wordt in het Westen een gevoel van medelijden ge kweekt, een basis waar men niet op kan samenwerken met de derde-wereldlanden, was de mening van van beide partijen. Juigalpa ligt ten oosten van de Nicaraguaanse hoofdstad Ma nagua. OFFICIEEL BANDEN MET JUIGALPA EN TORUN LEIDEN Juigalpa, Nicaragua. Een provinciehoofdstadje met 40.000 inwoners, van wie zeker de helft woont in een krot of in een zelfgemaakt huisje. Alle bewoners hebben één doel voor ogen: overleven. Sinds gisteren heeft Leiden offi cieel een stedenband met Nicaragua, net als met de Poolse stad Torun. Bindingen met het Engelse Oxford en het Duitse Krefeld zijn er al veel langer, maar de nieuwe stedenbanden moeten volgens wethouder H. van Dongen „een andere in vulling" krijgen. „Deze stedenbanden zijn aangegaan vanuit de gedachte van internationale solidariteit". De eerste activi teit die ervoor moet zorgen dat zoveel mogelijk Leidenaars zich verbonden weten met de mensen in Juigalpa, is „De Nacht van Juigalpa" die in mei wordt gehouden. In de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 mei wordt een wandeltocht gehouden van Leiden naar Den Haag, de ge meente die al sinds 1984 een band heeft met Juigalpa. Vooraf gaand aan de tocht worden in de Leidse Pieterskerk en in de Grote Kerk in Den Haag manifestaties gehouden. De deelne mers beginnen om 24.00 uur aan de 27 kilometer lange wan deling, die voert door de natuur. De organisatie rekent op 500 deelnemers, zo werd gisteren meegedeeld. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder per persoon, maar het is niet de be doeling dat er geld wordt overgehouden aan de tocht. „Dit evenement is bedoeld om bekendheid te geven aan de steden band", aldus een van de organisatoren. Voor de inwoners van Juigalpa is een nachtelijke wandel tocht geen onbekend verschijnsel. Elk jaar wordt 's nachts een tocht gemaakt naar het dorpje Cuapa, waar in 1985 56 mensen om het leven kwamen door een aanslag van de con tra's. Voorts moet de tocht een gevoel van solidariteit teweeg brengen bij de deelnemers. De Werkgroep Stedenband Leiden-Nicaragua is van plan over enige tijd kleinschalige projecten in Juigalpa uit te zoe ken, die financieel gedragen kunnen worden door de Leidse bevolking. „Maar eerst moeten we zorgen dat de stedenband een breder maatschappelijk draagvlak krijgt. We moeten ver schillende groeperingen benaderen, zoals buurt- en clubhui zen, scholen en ziekenhuizen", ontvouwt A. de Haan de plan nen van de Werkgroep. De burgemeester van de Nicaraguaanse stad is al een keer in Den Haag en in Leiden geweest. Er zijn plannen om de coör dinator van het Archeologisch Museum in Juigalpa uit te no digen voor het congres over musea, dat volgend jaar in Den Haag wordt gehouden. Hij zou dan kennis kunnen maken met de Leidse musea. Leiden is de vijftiende stad in Neder land die een band heeft met een stad in Nicaragua. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 I O kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9