„Politiek terugtredende staat is mislukt" uis Oogst van gewassen verloopt in hoog tempo Groente en fruittips Wakkere wekker IRAADk Rijnsburgse Boys uit Districtsbekerstrijd gedegen behandeld. Leidse Courant: het nieuws kritisch en Werking medicijnen voor patiënten „vertaald" Koffer vervangt stopcontact Goede schoenen voor jonge voeten ^BUITENLAND EeidacSotnmil WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA 7 De temperatuur is in de afgelo pen week behoorlijk opgelopen. Dit heeft weer tot gevolg gehad dat de oogst van een aantal ge wassen in een hoger tempo verloopt. Voor een aantal groentesoorten daalden de prij zen in de afgelopen week. Voor de ronde export-tomaten ligt de prijs nu op 2.- per half pond. Het prijsverschil tussen de ronde tomaten en de vlees tomaten is miniem, de vleesto maten kosten ƒ2.15 per half pond. De aubergines zijn goed koop, want gemiddeld kosten ze ruim ƒ3.- per pond. Omgere kend naar de prijs per stuk komt men dan op 1.50 uit. De komkommers zijn eveneens in prijs gedaald, ze variëren nu in prijs van 70 cent tot 1.25 per stuk. De kassla is voor gemid deld 70 cent per krop te koop. Ze zijn er weer, de verse bos-, krootjes, de prijs komt op 3.50 per bosje uit. Spinazie wordt op het ogenblik in grotere hoe veelheden aangevoerd en is voor 2.75 per kilo te koop. Voor de andijvie is de prijs niet veel veranderd, want men moet nog steeds rekenen op een prijs van 2.25 per pond. Het aanbod van Hollandse bloemkool gaat de Franse im port bloemkool steeds meer verdringen. De prijzen voor het Hollandse produkt liggen tus sen 2.75 en 6.50 per stuk. De Chinese kool kost gemiddeld f2.- per pond. Een kilo paksoi is voor gemiddeld 1.80 te koop. Voor de raapsteeltjes zijn de priizen flink opgelopen, een bosje kost nu minimaal 1.30. Dit kan voor radijs niet gezegd worden, want deze is nog steeds goedkoop, de gemiddelde prijs schommelt rond 1.25 per bosje. Voor bospeen varieert de prijs van 3.50 tot 4.50 per bos. Koolrabi wordt per stuk verkocht, de prijs komt op ge middeld 1.50 per stuk. Een pond prei van kwaliteitsklasse I kost 1.40. Spitskool kan een welkome af wisseling in het menu beteke nen, een pond kost 1.50. Pos telein, een bijzondere groente soort door zijn fris zure smaak, kost ƒ2.40 per pond. De uien zijn niet duur, namelijk 70 cent per kilo. Tot het zogenaamde kleine fruit van eigen bodem wordt de aardbei gerekend, een doosje van 150 gram kost 2.75. Wat over het algemeen niet zo bekend is, is het feit dat er ook Nederlandse kiwi's op de markt zijn, die voor 80 cent per stuk te koop zijn. Voor menigeen bestaat er niets wat meer irri teert dan een aflopende wekker. De klap die daarop volgt wil de levensduur van die wek ker nogal eens bekorten. Braun heeft daar iets op gevonden. Het Rijswijkse bedrijf laat weten een wekker te hebben ontwikkeld waarbij een handbeweging al voldoende is om het weksignaal te stoppen. De wekker is uitgerust met een infra-rood techniek. Op het moment dat het weksignaal klinkt worden onzichtbare infra-rood stralen uitgezonden. Wanneer men nu een handbeweging voor de wekker maakt, worden deze stralen onder broken. De wekker registreert de veranderde reflectie en stopt. Het weksignaal, dat na vier minuten wordt herhaald, heeft drie volume-niveaus en klinkt steeds luider als er niet wordt gerea geerd. De wekker loopt op twee batterijtjes en kost afhankelijk van het type tussen de 45 en 85. Meer informatie: 070-980544. NA BROUWER HOUDT BOEK „TUSSENTIJDS" TEN DOOP i [andige 'nsumentenwijzer litgebracht De garage heeft mijn auto ge repareerd, maar ik merk aan je nota dat hij ongevraagd ook je schokbrekers heeft vervan- ten. Wat nu?". De oplossingen [oor tal van dit soort proble- hen waar consumenten en consumentenbond dagelijks ïee te maken hebben worden heldere taal uitgelegd in een ilangs verschenen boekje van Ie Consumentenbond met als tel „Klantenrecht". :ze consumentenwijzer geeft an de hand van dagelijkse raktijkgevallen inzicht in de tehtspositie van de consu lent. In het boekje staan tal an tips over hoe men als klant roblemen kan voorkomen en ver wat men kan doen als het Jch misgaat. Omschrijf zorgvuldig wat de lachten zijn. Hoofdregel is dat alleen hoeft te betalen voor 'erk waarvoor u inderdaad pdracht heeft gegeven", aldus et boekje. De gedupeerde au- obezitter hoeft er dus niet mee kkoord te gaan. „U kunt de arage vragen de auto weer in e oude staat terug te brengen oor de oude schokbrekers te Ionteren. De kosten van het monteren en monteren zijn or rekening van de garage", ius de uitleg. Stap voor stap eft het boekje aan hoe de nsument zijn recht kan ha- 'n. aarlijks komen er 60.000 tele- oontjes met dit soort vragen innen bij de Consumenten- De5 ond. De juristen van de bond ul'Piehandelen jaarlijks 14,.000 za- ges' en. In de eerste bladzijden 1 an het boekje wordt basisin- cc j )rmal'e gegeven over de Ne- 56,4 erlandse rechtspraak. Er zet 'ordt aandacht besteedt aan de ïstanties waar men juridische U'P en a(*vies kan krijgen. Ie rest van het boekje bevat tJes. Raktijkgevallen die overzich- elijk gerubriceerd zijn. Het andige kleine boekje telt 190 1 5 agina's, is verkrijgbaar bij de den lonsumentenbond en kost odrj 23,- (voor leden 15.50). Het ast. te verkrijgen door het bedrag 'en <ver te maken op postbank- eI ummer 27874 ten name van ?eg'le Consumentenbond in Den aag, onder vermelding van Klantenrecht". LEIDEN Rijnsburgse Boys zal de districtsbeker van West 2 dit seizoen niet veroveren. De bekerwin naar van vorig jaar ver slikte zich gisteravond in zondagtweedeklasser Westlandia: 2-4. Westlandia toonde ook op Middelmors weer aan met name aanvallend het nodige in de mars te hebben. Daarbij trad de thuisclub gisteravond duidelijk niet in de sterkste opstelling aan. Desondanks le verden de geelzwarten een te leurstellende prestatie. Zo liet de ploeg van Arie Kurver zich al te simpel op een 0-3 achter stand zetten en verzuimde Rijnsburgse Boys eveneens om na de twee tegentreffers van Arno Boon definitief in de wedstrijd terug te komen. Een vierde doelpunt van Westlan dia bracht vervolgens de be slissing. Afdelingsbeker LDWS verzorgde in de strijd om de afdelingsbeker een ver rassing door Alphense Boys uit te schakelen. De Alphense tweede klasse topper nam voor rust nog wel via Frank Bak ker de leiding, maar zag LDWS na de pauze ver weglo pen. Achtereenvolgens Erik van der Weijden, Ben de Roo en Wim de Roo troffen doel namens de Vlietbewoners. Een tweede treffer van Bakker bracht vervolgens de spanning weer helemaal terug in deze leuke partij voetbal, maar ver der kwamen de mannen van trainer Bahlmann toch niet. Dames De dames van Ter Leede zijn uitgebekerd. Bij Haastrecht kwam de Sassenheimse elf ook na verlenging niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel, zo dat strafschoppen uitsluitsel moesten brengen. Die beslis sing viel, na acht strafschop pen, in het voordeel van Haas trecht uit. Waarmee de doel- vrouwe van de thuisclub, Els van der Hoek, het privéduel met mede-uitblinkster Jolanda Zonderop derhalve nipt, maar winnend in haar voordeel be slechtte. )NSUMENTENINFORMATIE )EN HAAG „De poli- ek van de terugtredende >taat is mislukt. Een con- equente doorzetting van ie lijn zal leiden tot on- i anvaardbare gevolgen. Vil rechts in Nederland lijven volhouden het al- emeen belang te verde- jigen, dan zal ze uit de ritiek op het functione ren van de staatsorganen andere conclusie Loeten trekken dan het irugtreden van de staat. Vant dat leidt op onaan- aardbare wijze tot ver- /aarlozing van de collec- eve belangen van onze laatschappij". i ie waarschuwing richt oud- "'N-fractieleidster, mevrouw ||r. Ina Brouwer in haar van- ®ag verschenen boek „Tus- Bntijds" aan de grote partijen ^ons land. Aan de hand van l Dagboeknotities en beschou- ingen over politieke ver- j euwing" beschrijft deze ichter van een liberale Rot- rdamse politiecommissaris t ider meer hoe ze via het i roninger studentenkorps en :en deftig advocatenkantoor" j de Communistische Partij ederland belandde en daar iel de leiding van de militan- kamerfractie overnam van arcus Bakker. rouwer gunt de lezers een ijkje in de volgens haar vol- rekt verouderde en vastge- U leste „parlementaire keuken" an het Binnenhof. Ze kijkt te lg op haar vijfjarige politieke opbaan en geeft een navrant 1 'eld van de gebeurtenissen 'p 21 mei 1986, de dag die ior haar eindigde met een ote verkiezingsnederlaag: 2 Dor het eerst na 68 jaar geen i ikele kamerzetel voor de CPN. Zelfs Zaanstad, een van de oudste communistische bol werken en de stad van Marcus Bakker liet de CPN die dag in de steek. Grote schok Brouwer: „Zaanstad geeft een grote schok. Het is erger dan verwacht. Onze aanhang is daar niet gehalveerd, we heb ben nog maar een derde over. De pers komt nu in groten ge tale af op het drama dat zich bij de CPN lijkt te voltrekken. Ik heb maar één doel voor ogen en dat is de waardigheid van de partij hooghouden. Amsterdam, daar gaat het om. Juist Amsterdam is de laatste jaren zeer onstabiel en weini gen hebben er nog geloof in dat de hoofdstad onze positie zal redden. Ik zie wat oudere partijgenoten stilletjes vertrek ken. Het verdwijnen van de CPN uit de Tweede Kamer maken ze liever niet in het openbaar mee. Elli Itzeboud en Henk Hoekstra zitten er zwij gend bij. Ik probeer mijn ze nuwen te bedwingen door diep adem te halen en sigaretten te roken, wat natuurlijk een fata le combinatie is. En dan komt het bolwerk Amsterdam. Razendsnel zoeken onze ogen de score van de CPN. Maar ook daar hebben we nog maar een derde van onze aanhang over. „We zijn er geweest", fluistert Marius Ernsting, „we zijn uit de Kamer". Vernieuwing Op die puinhopen zocht' Ina Brouwer snel naar herstel. „Toen ik die avond thuis kwam", herinnert ze zich, „be sloot ik onmiddellijk mijn ver huizing te regelen. Mijn huis was nog niet klaar, maar als er toch leeggeruimd moest worden, dan liever overal te gelijk". Nu, twee jaar later scoort de CPN weer wat hoger bij de opiniepeilingen en lijkt een terugkeer in de Kamer ze ker niet onmogelijk. Ina Brou wer geeft in haar boek blijk van strijdlust en vernieu wingsdrang. Op verzoek van haar uitgever heeft ze getracht een antwoord te geven op de vraag, waarom zij, dochter van liberale ouders („mijn vader hoorde van de BVD dat ik ge kozen was in het CPN-partij- bestuur") tenslotte koos voor „links". De nadruk van „Tussentijds", dat verscheen bij de Staats drukkerij, ligt echter op Brou wers analyse van de huidige politieke situatie. Ze tracht een oplossing aan te geven voor de „crisis in de moderne maat schappij", onderzoekt de mo gelijkheden voor politieke ver nieuwing en spoort aan tot een andere manier van denken. „Een progressieve maatschap pelijke ontwikkeling bereik je nu eenmaal niet door een po ging tot herstel van oude ver houdingen. Daarvoor zijn nieuwe vormen en gedachten nodig en een vernieuwing van instrumenten". Topzwaar „Ons politieke systeem", aldus Ina Brouwer, „dat zijn laatste wezenlijke hervorming onder ging met de invoering van het vrouwenkiesrecht in 1919, staat met zijn 19e eeuwse structuren vrijwel machteloos tegenover de problemen die opdoemen aan het einde van de twintigste eeuw. Het sy steem is hiërarchisch en top zwaar. Het berust op de ge dachte van een louter formele band tussen de vertegenwoor diger en de vertegenwoordig den. Toen in de verzuilde maatschappij de politieke par tijen, de vakbeweging en tallo ze verenigingen nog het fijn mazige netwerk vormden dat de band met de achterban re gelde, was dat wellicht nog aanvaardbaar. Maar met de ontzuiling is dit netwerk gro Om patiënten duidelijker informatie te geven over de werking en mogelijke bij werkingen van de 3.800 in Nederland verkrijgbare geneesmiddelen, is deze in formatie in gewone taal vertaald en vastgelegd op een compact disc en in een encyclopedie. De encyclopedie is in het najaar in de boekhandel verkrijgbaar. Het project van de Pharmacom-raad, waarin ruim 300 geautomatiseerde apothekers samen werken, is onlangs in Rotterdam gepre senteerd. De afgelopen maanden hebben het Lan delijk Patiënten- en Consumentenplat form (LPCP), hoogleraren pharmacie en de apothekersorganisatie KNMP zich ge bogen over de tekst van de bijsluiters, die voor zover beschikbaar vaak in „zeer technische en afschrikwekkende taal" zijn gesteld. Het LPCP heeft aange geven waar onduidelijkheden zaten, waarna de hoogleraren voor een verant woorde „vertaling" hebben gezorgd. De informatie is vastgelegd op een com pact disc, die geregeld wordt ververst. Als een patiënt bij een Pharmacom-apo- theker een geneesmiddel haalt, kan van af de CD de gewenste informatie worden afgedrukt. De Pharmacom-raad is van plan om het systeem zodanig te verfijnen dat de informatie op de individuele pa tiënt is afgestemd. tendeels uitgehold en wegge vallen, waardoor de kloof tus sen top en basis op onaan vaardbare wijze is vergroot. Het politieke proces (zowel de besluitvorming in de politieke partijen als het functioneren van het parlement) is daarmee steeds verder losgeraakt van de maatschappelijke werke lijkheid". Ina Brouwer blijkt optimis tisch te zijn over de mogelijk heden om het huidige bestel te wijzigen. „Het zal voor volks vertegenwoordigers in de toe komst gaan om de bekwaam heid om maatschappelijke pro cessen op te pakken en rich ting te geven en dat met be hulp van een zo klein mogelij ke bureaucratische tussenlaag. Initiatief nemen, samenwer ken en coördineren zullen de sleutelwoorden blijken te zijn voor de nieuwe stijl van poli tiek". Kijkend naar het jaar 2000 zegt Ina Brouwer te stre ven naar een maatschappij waaraan mensen volop kun nen deelnemen omdat ze de zekerheid hebben van een re delijk inkomen, van een dak boven het hoofd, van een goe de gezondheidszorg en van voldoende mogelijkheden tot ontplooiing. „In de afgelopen jaren zijn de na-oorlogse struc turen van de maatschappij op losse schroeven komen te staan. Maar", aldus Brouwer aan het slot van haar alleszins lezenswaardig boek, „dat bete kent nog niet dat de sociale maatschappij die we kennen, met haar uitgebreide collectie ve regelingen én voorzienin gen ten einde loopt. Integen deel, de veertig na-oorlogse ja ren, waarin deze moderne maatschappij vorm kreeg, wa ren slechts vingeroefeningen. De jaren tachtig vormen niet het sluitstuk ervan, maar zijn het begin van een periode van vernieuwing, of zouden dat in elk geval moeten zijn". ALEX SNELLEMAN Hangmat als huis Temidden van zijn schamele bezittingen brengt de Salvado- raan Francisco Ruiz een groot deel van de dag door in zijn hangmat in de straten van de hoofdstad San Salvador. De krasse baas, hij is 83 en bo vendien oorlogsveteraan, is een van de vele slachtoffers van de ernstige woningnood in El Salvador. Het gebrek aan huisvesting is een van de ken merken van de economische crisis in het land, dat geteis terd wordt door een burger oorlog. FOTO: AP BH DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Afreizen "naar plaatsen waar geen stroom be schikbaar is, betekent afzien van de dagelijk se luxe. Voor de mensen die dat als een pro bleem ervaren heeft AEG een zogenoemde solar-koffer ontworpen die het gemis van een stopcontact doet vergeten. Dit verplaatsbare stopcontact biedt uitkomst voor eigenaars van zeilboten, caravans, kampeerwagens en tuin huisjes. Maar kan ook voor zakelijke doelein den worden toegepast. De in de koffer inge bouwde accu kan thuis vanuit het lichtnet worden opgeladen. Daarnaast bevindt zich in de koffer een zonnepaneel, waarmee de accu ter plaatse kan worden opgeladen. De koffer weegt 11 kg en is 48 cm breed, 36 cm diep en 10 cm hoog. De adviesprijs be draagt 1500. Meer informatie bij AEG, tel. 020-5105495. Tot 30 april hebben ouders tijdens de „3e Voetweek" de gele genheid bij meer dan 400 schoen winkeliers een gratis controle op kinderschoenen te laten uitvoeren. Een actie die allerlei voetklachten in de toekomst moet voorkomen. Aan de slijtage van de schoenen is vaak te zien of kinderen de juiste keus hebben gemaakt. Afgetrapte schoenen en aan één gesleten hakken zijn aanwijzingen dat correctie nodig is. Ook is het volstrekt verkeerd om kinderen de hele dag op trimschoe- nen te laten rondhollen, want die steunen niet. Voeten van kinderen in de leeftijd van 2-12 jaar groeien ge middeld 2 tot 3 maten per jaar. Daarom moeten de schoenen bij aankoop zeker 15 mm langer zijn dan de grootste teen. Daar naast is er verschil in voeten: veel kinderen hebben smalle lan ge voeten, andere kinderen hebben brede, korte voeten. Een goede verkoper houdt daar rekening mee. Gebleken is dat zeker zes van de tien kinderen op niet passend schoeisel lopen. Uit een enquête van de Stichting Jeugdschoe- nen van vorig jaar bleek bijna 10 procent van de kinderen te smalle schoenen te dragen en bij ruim 7 procent was de wijdte te breed. Ruim 9 procent van de kinderen droeg schoenen die 2 maten te klein waren. Ruim 20 procent had zichtbare voet-af wijkingen. De klachten die ontstaan zijn: hamertenen, verkeerd uitge groeide voetbeentjes, binnenwaarts lopen (met gevolg van X- benen), struikelen, vaak vallen en later rug- en voetklachten. Voor meer informatie kan men terecht bij de Stichting Jeugd- schoenen, tel. 06-0225095. TINY FRANCIS Uit onderzoek is gebleken dat zeker zes van de tien kinderen op niet passend schoeisel lopen. foto: anp De solar-koffer en het zonnepaneel die tv kijken op een boot mogelijk maken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7