,Wij hadden hoop op roede afloop verloren Israel deporteert opnieuw Palestijnen taping Kuwayts vliegtuig professioneel machtsspel Rol Jackson nog lang niet uitgespeeld CcidócSouiont WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA 5 iar v iakis viert, geflankeerd door echtgeno- ^ier (itty, zijn overwinning. lil FOTO: AP 'ervolg van de voorpagina) XJIERS „Ik kan niet schrijven hoe ik mij il nu ik vrij ben. Wij >ben een nachtmerrie n zestien dagen doorge pakt. Het is ongelooflijk it het voorbij is", ver- larde Mubarak Abde- zziz El-Zeherran, een -jarige student uit Sau- arabië, vanmorgen op it vliegveld van Algiers, ij was een van de 31 gij laars die na een gevan- inschap van ruim twee eken werden vijgelaten t de gekaapte Kuwaytse c jeing-747. I leefden constant in DJt", aldus de 24-jarige Ku- aytse student Youssef Al- te ?ebr «ei slli (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De winst van gouverneur Mi chael Dukakis in New York betekent overigens geenszins, dat de rol van Jesse Jackson nu is uitgespeeld. De dominee heeft zich de afgelo pen maanden ontwikkeld tot een politicus waaraan niet voorbij kan worden gegaan. Bo vendien blijkt hij ook in staat veel blanke stem mers te trekken. Gisteren won Jackson de caucus in de kleine, vrijwel geheel blanke noordelijke staat Ver mont. Al eerder scoorde hij opvallend goed in staten, waar het percentage zwarten zeer laag is. De verwachting is daarom dat de dominee een stevig stempel zal kunnen drukken op het Democratische verkiezingsprogramma. Jackson is de onbetwiste leider geworden, niet alleen van de zwarte Amerikanen maar ook van tal van andere ethnische groeperingen. Die zijn in november goed voor miljoenen stem men. De mogelijkheid dat Jackson naast Dukakis de kandidaat wordt voor het vice-presidentschap is echter weer gering. De Democraten hebben alleen kans de Republikeinen te verslaan als de „running-mate" van Dukakis een kandidaat is, die aanvaardbaar is voor de conservatieve kie zers in het zuiden van de VS. In New York behaalde Dukakis gisteren 51 procent van de Democratische stemmen, verge leken met Jackson 37 procent. De derde kandi daat, senator Albert Gore, kwam niet verder dan tien procent. De verwachting is dan ook dat hij zich vandaag zal terugtrekken uit de race om het Witte Huis. Onderzoek Tsjernobyl naar flora en fauna MOSKOU Het gebied rond de twee jaar geleden geëxplodeerde kerncentrale van Tsjernobyl wordt afgesloten als reservaat. Wetenschap pers kunnen hier onderzoek doen naar het effect van radioactiviteit op de flora en fauna. Binnen een straal van tien kilometer rond de kerncen trale wordt alles afgegrendeld van de buitenwereld. Op dit gebied komen laboratoria en observatieposten om de ontwikkeling van besmette dieren en planten te onderzoeken. Het on derzoek zal van lange duur zijn om dat pas in de zesde of zevende gene ratie de gevolgen van besmetting zichtbaar kunnen worden. Afghaans verzet slaags met leger ISLAMABAD Direct na de onderteke ning van het akkoord over de terugtrek king van de Sovjetunie uit Afghanistan zijn volgens diplomaten hevige gevechten uitgebroken tussen het islamitisch verzet en het Afghaanse leger. De gevechten speelden zich onder meer af nabij Kabul. In de Afghaanse hoofdstad arriveren nog steeds grote hoeveelheden militair mate rieel uit de Sovjetunie. De afgelopen week zouden op elke nacht grote transportvlieg tuigen zijn aangekomen. Het materieel is bedoeld voor het Afghaanse leger en voor een veilige aftocht van de Sovjettroepen. Overigens is de prijs van wodka verdub beld, omdat veel gehamsterd wordt. Angeri. „Wij hadden de hoop verloren dat het goed zou af lopen". Voor de purser van het toestel, de Egyptenaar Ab- del Mon'em Mahmoud, was het de tweede vliegtuigkaping die hij meemaakte. In 1984 zat hij op een Boeing-727 van Ku- wayt Airways die werd ge kaapt op een vlucht uit Kara chi en gedwongen werd naar de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Daar werd een Amerikaanse passagier door de kapers gedood. Moe, maar ontzettend opge lucht dat hij ook deze kaping overleefd had, vertelde Mah moud vanmorgen: „Het ergste moment was toen de kapers een passagier een wapen te gen het hoofd drukten. Hun ogen waren scherp en uit drukkingloos als van een haai. Die ogen waren ver schrikkelijk achter de mas kers". De acht kapers droegen in het bijzijn van de gijzelaars steevast lichtblauwe kappen over het hoofd. Verscheidene passagiers ver klaarden dat zij pas een kwar tier van tevoren van hun op handen zijnde vrijlating hoor den, toen Algerijnse functio narissen het vliegtuig binnen kwamen. Een 31-jarige zaken man, Tadar El-Kebi, zei dat de kapers even na vier uur door het vliegtuig gingen en overal vingerafdrukken leken weg te poetsen. „Dit was voor mij de eerste aanwijzing dat onze vrijlating nabij was," zei hij. De gezagvoerder van het toe stel, een Irakees, verklaarde: „Dank aan Algerije, dank aan God. Het is zwaar geweest, maar we zijn geestelijk en li chamelijk redelijk gezond". De man, een dertiger, was zichtbaar aangedaan maar slaagde erin te glimlachen. Hij zei dat de passagiers tijdens de kaping voortdurend waren geboeid en steeds van plaats Geestverwanten De Boeing-747 van Kuwayt Airways werd op 5 april met 112 mensen aan boord boven de Arabische Zee gekaapt tij dens eeen vlucht van Bang kok naar Kuwayt. In Mashad, in het noordoosten van Iran, en later op Cyprus en in Al giers lieten de kapers 71 pas sagiers vertrekken. Twee Ku waytse gijzelaars werden op Cyprus door de kapers ge dood. De kapers eisten de vrijlating van zeventien Ara bische geestverwanten die in Kuwayt gevangen zitten we gens een aantal bomaanslagen in december 1983, waarbij zes mensen het leven verloren. De kaping van het Kuwaytse toestel is de op twee na lang ste kaping in de geschiedenis: Gisteravond zag het er nog helemaal niet naar uit dat snel een einde zou komen aan de kaping. Een van kapers hield vanuit de cockpit de omgeving van het toestel in de gaten. FOTO: EPA precies een dag korter dan de kaping van een Amerikaanse toestel van de luchtvaart maatschappij TWA in 1985 in Bayrut, die aan één passagier het leven kostte. De langste een Zwitserse en een Britse kaping vond plaats in septem- maatschappij dwongen te ber 1970, toen Palestijnse landen in Zarca, in Jordanië, guerrillastrijders drie vliegtui- Bij die actie, die 24 dagen gen van een Amerikaanse, duurde, vielen geen doden. )NDEN De vanmor- n geëindigde kaping n de Kuwaytse Boeing, ichtnummer KU422, beslist geen „gewo- terroristische actie, kan de ene kant was er ;oelbloedige moord op )e gegijzelden, maar jn de andere kant de irmhartige vrijlating ii vrouwen, kinderen i gegijzelden die ziek ?rden tijdens de kaping. g niet eerder was de we ll getuige van een terroris- :he operatie met zó'n ge- fectioneerd scenario, waar- niet alleen geweren en ïaten de hoofdrol spelen, ar waaraan een duidelijke rchologit? werd toegevoegd, el betrokken onderhande ls, politici, en vrijgelaten :r [ijzelden waren al eerder de slotsom gekomen dat ene die de touwtjes van ie kaping in handen had, iet zelf aan boord be ad. n ikanani, één van de vrijge- en gegijzelden vertelde dat na de landing in Mashad in n duidelijk méér kapers i boord kwamen. En op de ste dag van de kaping wa- ze in het bezit van kleine talen pistolen en handgra ten, terwijl de kapers op g naar Cyprus plotseling chikten over machinege- :en, een groter pistool en ander soort granaten, een andere passagier, Ra- lan. herinnerde zich: Den we in Iran waren ge ld, veranderden de terroris- j. Eerst waren ze il zenuwachtig, maar in shhad herwonnen ze hun fvertrouwen en gedroegen u nagenoeg arrogant. Vóór waren er vijf kapers met ieder een klein handwapen en twee van hen hadden een handgranaat. Daarna waren er zeven terroristen. Ik telde ten minste tien granaten, drie machinegeweren en ik zag een tros dik touw en zes sta ven explosieven". Ontmoeting Het is wel vaker gebeurd dat kleine wapens verborgen in de handbagage een vliegtuig in werden gesmokkeld. Maar een wapenarsenaal van der gelijke omvang, zoals in Iran aan boord verscheen, valt na tuurlijk niet in een tasje te verbergen. Laat staan een kist handgranaten. Dat wijst er op dat Mashhad méér was dan alleen een bestemming; het was een ontmoetingsplaats. De Iraanse leiders staken hun afkeuring en woede niet on der stoelen of banken. „Het is fout onschuldige mensen te gijzelen. Ze moeten onmiddel lijk vrijgelaten worden. Iran is bereid het vliegtuig te be stormen", sprak de onder-mi nister van 'buitenlandse za ken, Mohammed Larijani. Maar net als de gegijzelde vliegtuigpassagiers, begon ook de rest van de wereld arg waan te koesteren. En de plotselinge vrijlating van alle Westerse passagiers, bewerkstelligd door Iraanse functionarissen, wekte alleen nog maar méér achterdocht. De kranten in het sjeikdom Kuwayt berichtten: „De ter roristen spelen een vastgestel de rol, die hen werd voorge-; schreven door het moorde naarsregiem in Teheran". PLO-leider Yasser Arafat, die nog een poging waagde als be middelaar op te treden, had ook een uitgesproken mening over de identiteit van de ka pers. „Sommigen zijn Libane- zen, sommigen behoren tot de Iraanse regering. Naar mijn beste informatie zitten de Ira- niërs achter deze operatie". Toen KU422 Mashhad uitein delijk verliet, beweerde Iran dat er geen andere keus was dan het vliegtuig te laten gaan, omdat de terroristen dreigden alle passagiers te do den en de jumbo op te blazen. Maar pas in de lucht, op weg naar Cyprus, (nadat bleek dat Bayrut geblokkerd was door Syrische troepen) werden de explosieven te voorschijn ge haald en scherp gesteld. Maar ook op het vliegveld van Larnaca raakten de on derhandelaars ervan over tuigd dat de kapers niet zelf standig handelden. Ze gingen uiterst professioneel te werk en er was in elk geval eentje die een zodanige kennis van het vliegtuig had dat hij zon der meer een ervaren lucht vaartmedewerker moest zijn, die opdrachten van buitenaf kreeg. Instructies De onderhandelaars die rechtstreeks contact hadden met de kapers waren er zeker van dat de kapers op een ge geven moment instructies kregen de zaak zo lang moge lijk te rekken. Arafat ver klaarde: „Hun leiders gaven vannacht om onduidelijk gebleven re denen het landingsge stel van de Boeing-747. FOTO: AP hun blijkbaar opdracht van taktiek te veranderen. Ik ver moed dat ze per radio contact hebben met hun leiders". Onderzoekers zeggen echter niet te kunnen vaststellen hoe zij een dergelijk geheim ra diocontact kunnen onderhou den misschien via een ui terst moeilijk opspoorbare, hoge-frequentie radioverbin ding met Iran of Bayrut, of zelfs met iemand in Larnaca. Hoe dan ook, de waarschijn lijkheid dat iemand van bui tenaf de leiding had, beteken de dat elke mogelijke over eenkomst met de kapers weer herroepen of veranderd kon worden. Dit, plus de twee moorden, was voor de Cyprio ten voldoende reden om te proberen het drama zo spoe dig mogelijk te beëindigen. Een bloedige massamoord leek in het vooruitzicht, totdat de Palestijnse Bevrijdings Or ganisatie PLO met een oplos sing kwam. Toen de de PLO liet weten dat Algerije bereid was het Kuwaytse vliegtuig toe te la ten, maakte de angst in Cy prus plaats voor optimisme. Iedereen concludeerde dat de crisis snel afgelopen zou zijn. Maar uiteindelijk heeft het nog dagen géduurd, voordat de kapers vannacht om vier uur bekend maakten de ka ping te eindigen om zeven uur. Vijanden Het is waarschijnlijk dat de terroristen tot die tijd op in structies van Iran hebben ge wacht. Maar niet duidelijk is wie in Teheran aan de touw tjes van het drama trok. Aanvankelijk leek de Iraanse medeplichtigheid niet waar schijnlijk. Met hun pogingen door middel van onderhande lingen de Franse gegijzelden in Bayrut vrij te krijgen, trachtten de Iraniërs wat aan respect te winnen in de ogen van de rest van de wereld. Westerse waarnemers dach ten niet dat Iran zo stom zou zijn om een kaping te organi seren die in één klap alle ge dane moeite weer zou vernie tigen. Bovendien leek de timing van de kaping ook niet te wijzen op een Iraanse betrokkenheid er stonden parlementaire verkiezingen op stapel. En Hashemi Rafsanjani, de woordvoerder van het parle ment, zou gezegd hebben dat hij niet wilde dat de verkie zingen op enige wijze ver stoord zouden worden. In Iran wordt Rafsanjani in het algemeen gezien als een pragmaticus, die best bereid is, als het hem zo uitkomt, za ken te doen met het Westen. Hij is tégen het principe om de islamitische revolutie te exporteren. En vooral dat standpunt, in een land waar revolutionaire geestdrift de politieke kracht is, heeft Rafs anjani talloze vijanden opgele verd. De meesten zijn afkom stig van de sji'ietische funda mentalistische gelederen. Motief Vorige week werd echter opeens duidelijk dat de vijan digheid die Rafsanjani in Iran op z'n hals heeft gehaald het meest aannemelijke motief was voor de Iraanse betrok kenheid bij de kaping. Tot Rafsanjani's vijanden behoren ongetwijfeld de vrienden van Mehdi Hashemi, de man die vorig jaar werd geëxecuteerd nadat hij slaags was geraakt met de parlementsvoorzitter. Hashemi beschikte over een flink budget voor het onder houden van contacten met „bevrijdingsbewegingen" in verschillende landen, waaron der Libanon. Hashemi speelde gegevens door aan het Liba nese tijdschrift Ash-Shiraa, waaruit bleek dat de parle- mentswoordvoerder geheime onderhandelingen had ge voerd met de Amerikanen en in ruil voor gijzelaars wapens had ontvangen, een zaak die uiteindelijk leidde tot het Iran-Contraschandaal. Naar alle waarschijnlijkheid had de Iraanse betrokkenheid bij de kaping te maken met machti ge, extremistische pressie groepen in Iran die gekant zijn tegen Rafsanjani en ge bruik maken van hun contac ten met fundamentalistische terroristengroeperingen. (c) The Sunday Times, Londen da'ISKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weeap. China wil Tibet afsluiten voor rugzaktoerisme PEKING Peking is kenne lijk niet meer gediend van het „rugzaktoerisme" in Tibet. De Chinese autoriteiten willen toeristen in het gebied voort aan verplichten om dagelijks een minimumbedrag van om gerekend vijftig gulden uit te geven. Ook zullen zij in groepsverband moeten reizen onder de hoede van een offi ciële gids, aldus een Ameri kaanse plaatsvervangend staatssecretaris van buiten landse zaken, die op bezoek is in Peking. Nogal wat jonge toeristen, voor wie Tibet een geliefde bestemming is, zouden vorig jaar het felle anti-Chine- se protest van jonge monniken hebben gesteund. De monik- ken zijn ontevreden over de vermeende onderdrukking van de Tibetaanse taal en cul tuur door de Chinese autoritei ten. ARAFAT NIET NAAR BEGRAFENIS PLO-TOPMAN JERUZALEM Israel heeft gisteren opnieuw acht Palestijnen uit de be zette gebieden gedepor teerd naar Libanon. De meesten van hen waren betrokken bij een botsing met joodse kolonisten in het dorp Beita. Daarbij kwam een joods meisje om het leven, vermoedelijk getroffen door een kogel uit het geweer van haar joodse begeleider. Hanna Siniora, de hoofdredac teur van het Palestijnse dag blad Al-Féyr, noemde de de portatie een bewijs dat Israel „de bezetting wil voortzetten en de Palestijnse nationale rechten negeert. Een dergelijk beleid zal de toestand aanwak keren en de vastbeslotenheid van het Palestijnse volk in zijn strijd voor zijn nationale doel versterken," zei hij. Terwijl de joden in Israel gisteren de meer dan 16.000 oorlogsdoden herdacht met sobere plechtig heden, waarschuwde premier Shamir Israels vijanden dat „allen die ons leed berokke nen, vele malen leed zal worden berokkend". Terwijl de onrust in.de bezette gebieden aanhoudt, 'is gisteren het lichaam van de afgelopen zaterdag vermoorde PLO- commandant Khalil al-Wazir, die beter bekend stond als Abu Jihad naar de Syrische hoofd stad Damascus overgebracht PLO-leider Arafat is overigens niet meegegaan naar de begra fenis; waarschijnlijk vanwege de oude vete tussen hem en president Assad van Syrië. De laatste verklaarde Arafat in 1983 persona non grata, maar zei deze week dat de PLO-lei der welkom was de ter aarde bestelling bij te wonen. Levensaders Manhatten roesten snel weg (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het woord „chaos" is niet toe reikend om te beschrijven wat er gebeurde toen de burgemeester van New York, Edward Koch, vori ge week de Williamsburg Brug sloot. De brug loopt over de East River en ver bindt de oostelijke stads delen met Manhattan. Van de ene minuut op de andere kon het toch al to taal van de kook geraakte Newyorkse verkeer acht rijstroken en twee lijnen van de ondergrondse min der gebruiken. De 240.000 forensen die dage lijks de brug passeren, moeten nu van andere bruggen of tun nels en andere lijnen van de ondergrondse gebruik maken. Koch besloot de Williamsburg Brug te sluiten, omdat stalen hangkabels zijn gebroken, de ijzerconstructie op vele plaat sen volkomen is doorgeroest en diepe scheuren in het be tonnen dek van de brug zijn ontdekt. Vermoedelijk zal de Williamsbrug Brug jaren bui ten gebruik blijven in afwach ting van een grondige repara tie en mogelijk zelfs volledige vervanging. Reparatie gaat tenminste 400 miljoen dollar kosten. Vervanging kost drie miljard dollar. Het sluiten van de Williams burg Brug zet de schijnwer pers op de belabberde toestand van de bruggen en wegen in de miljoenenstad. In de gehele staat New York hebben zes honderd bruggen een grondige opknapbeurt nodig. De meeste van de 371 bruggen die de vijf stadsdelen van de stad New York met elkaar verbinden, de „levensaders" van de stad, verkeren in een erbarmelijke staat van onderhoud. Aan de helft van die bruggen moet di rect iets gebeuren. Voor ze ventien grote bruggen is de si tuatie zo kritiek geworden, dat ze al geheel of gedeeltelijk zijn gesloten. De stad New York heeft tot het jaar 2000 minstens drie miljard dollar nodig om de bruggen in een aanvaaardbare staat van onderhoud te hou den. Maar voor de eerstko mende tien jaar is voor dit doel slechts 1,3 miljard dollar beschikbaar. Het probleem is dat de meeste grote New yorkse bruggen zijn gebouwd in de periode tussen 1883 en 1910. Ze zijn daarom nauwe lijks op de hedendaagse ver keersdrukte berekend. Zelfs als alle bruggen volledig in ge bruik zijn, is de verkeerschaos in New York onhoudbaar groot. Nu een aantal belangrij ke bruggen geheel of gedeelte lijk buiten gebruik zijn gesteld, maken de miljoenen forensen die dagelijks op weg zijn van of naar Manhattan uiterst moeilijke tijden door. Een van de oorzaken van de slechte toestand van de brug gen ligt ook in het feit, dat het stadsbestuur in 1911 besloot alle tol voor de bruggen af te schaffen. Sindsdien moet het onderhoud uit andere bronnen worden betaald. Als de stad nu tol zou gaan heffen bij de bruggen zou dat tot enorme opstoppingen en files leiden, maar wel weer geld opleveren. Want waar New York anders het geld verdaan moet halen is niet bekend. De stad heeft al grote financiële problemen door de snelle verkrotting van honderdduizenden huizen, het niet meer bij te houden verval van de wegen, de snel stijgen de criminaliteit, de hand over hand toenemende getto-vor ming en de opvang van tegen de 75.000 daklozen. Bewijsmateriaal vernietigd uit dossiers Robert Kennedy SACRAMENTO In de moordzaak van Robert Kenne dy zijn bijna twintig jaar gele den om onbekende redenen meer dan 2.400 foto's vernie tigd, zo hebben verbaasde functionarissen van de staat Californië verklaard, toen zij gisteren de politiedossiers openbaar maakten. In totaal zijn 50.000 pagina's documen ten, interviews met 4.000 ge tuigen en 2.500 foto's vrijgege ven. Onder de openbaar ge maakte stukken bevond zich echter ook een verklaring van de politie dat belangrijk be wijsmateriaal was vernietigd. De reden daarvoor is niet be kend. Het lijkt onwaarschijn lijk dat er in het openbaar ge maakte materiaal nog ant woorden worden gevonden op de talrijke vragen die nog be staan over de moord op Robert Kennedy in 1968. Een van deze vragen is of Sirhan Bis- hara Sirhan. die wegens de moord is veroordeeld, de aan slag alleen heeft uitgevoerd. De moordenaar zit levenslang uit in de gevangenis en heeft volgens zijn advocaat de hoop opgeheven, dat hij ooit nog vrij zal komen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5