Lord Carrington: politiek bouwer aan bondgenootschap Pabo-opleiding vergt drastische verandering MIJNENJAGERS MOGELIJK LANGER IN GOLFGEBIED MARTENS WIL EUROPEES CULTUREEL HANDVEST ADVISEREN KOST TIJD „Zwarte" scholen hebben onverdien een slechte naam BINNENLAND/ BUITENLAND DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB CefcbeSomcwt WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA Protest tegen verbod races op Zandvoort DEN HAAG - Verschillende instanties hebben de Raad van State gisteren gevraagd of er dit jaar toch andere internationale races dan de Grand Prix op het circuit van Zandvoort mogen worden gehouden. Daarvoor is schorsing nodig van het verbod daarvan van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De provincie vindt de ontheffing van de hinderwet voor de Grand Prix voldoende en wil niet „de deur open zetten" voor andere acti viteiten waarbij ook zonder geluiddempers wordt gereden. Bij geen enkele internationale wedstrijd worden geluiddempers gebruikt. Er wordt dit jaar geen Grand Prix op Zandvoort gehouden, omdat het circuit niet aan de eisen daarvoor voldoet. Het circuit hoopt volgend jaar dermate gemoderniseerd te zijn dat het wel weer een Grand Prix in huis kan hebben. Maar het circuit heeft die andere in ternationale races hard nodig. Spoedig duidelijkheid over Zestienhoven ROTTERDAM - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de gemeente Rotterdam beloofd dat zij spoedig duide lijkheid zal verschaffen over de vraag of het rijk financieel zal bijdragen in de ver plaatsing van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven naar een nieuwe locatie ten noorden van de huidige. De minister zei dit gisteren ter gelegenheid van de ope ning van een nieuwe brug over de Schie, waardoor het nieuwe bedrijvenpark Rot terdam Noord-West een directe aansluiting krijgt op rijksweg 13, die loopt van Rotter dam naae Den Haag. De rol van het rijk is essentieel, omdat ih de plannen die hel Rotterdamse gemeentebestuur bijna een jaar geleden heeft gepresenteerd het rijk 150 miljoen gulden zou moeten bijdragen. Rotterdam leidt op tot Master in informatica ROTTERDAM - De Erasmusuniversiteit in Rotterdam krijgt een internationale informatica-opleiding. De MBI-studie (Master of Business Informaties) is samen met de universiteit van Michigan (VS) opgezet. De postdoctorale opleiding begint op 1 september. Een ini tiatief om in Den Haag een „informatica-universiteit" van de grond te krijgen liep onlangs uit op een misluk king. Bij die plannen was ook de universiteit in Rotter dam betrokken. Het universiteitbestuur zegt de over tuiging te hebben dat er een nog steeds groeiende be hoefte aan hoog opgeleide informaticaspecialisten be staat. De nieuwe opleiding wordt financieel gesteund door de gemeente Rotterdam en een aantal bedrijven. Het zwaarpunt van de twee jaar durende cursus ligt op het management bij de toepassingen van informatie technologie. Daarom wordt nauw samengewerkt met overheid en bedrijfsleven. Het ministerie is gevraagd de opleiding te subsidiëren. Verdachte in Chinese moordzaak vrijgesproken ROTTERDAM - De rechtbank in Rotter dam heeft een 29-jarige Chinees uit Har derwijk vrijgesproken van de viervoudige moord op het Chinese gezin Tang in sep tember vorig jaar. De zaak van de tweede verdachte, een even oude Chinees uit Al- mere, is aangehouden omdat de rechtbank nog een getuige op de zitting wil horen. Tegen beide verdachten had offiocier van justitie twee weken geleden levenslange gevangenisstraf geëist. De rechtbank is er niet van overtuigd dat de vrijgesproken verdachte in de bewuste nacht inderdaad in Rotterdam is geweest om daar het Chi nese gezin te vermoorden. Hij heeft van meet af aan ontkend. Van den Broek ontmoet dissidenten in Praag DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil tijdens zijn bezoek aan Praag, donderdag en vrijdag, een ont moeting hebben met dissidenten. In het kader van wat op Buiten landse Zaken in Den Haag wordt aangeduid als „de brede oriënte ring", zijn voor een lunch die vrijdag op de ambassade wordt gegeven, Charta 77 en de Jazz Sectie uitgenodigd vertegenwoor digers te zenden. De minister zal waarschijnlijk ook de dissidente toneelschrijver Havel ontmoeten. Onderzoek naar| drank in leger DEN HAAG Heil nisterie van defensief derzoekt op verzoekT brigade-commandant! Hovenier het dranl bruik onder de ongel 3500 Nederlandse mi| ren in West-Duits Al jaren doen gerui de ronde over drankl bruik onder zijn mei Ongeveer 350 berq en dienstplichtige tairen vullen nu een genlijst in. Per jaar w J binnen de kazernep.ai ten 285.000 liter bier >jt de Nederlandse mil ren in West-Duits - verkocht. BRUSSEL Met weinig spijt, en wellicht zelfs met gevoelens van opluchting, neemt Lord Peter Car rington begin deze zomer afscheid van de NAVO. Op de kop af vier jaar heeft de Britse oud-mi nister van buitenlandse zaken dan de Atlantische samenwerking inhoud gegeven, als opvolger van de legendarische Neder lander Joseph Luns. Met veel diplomatiek talent loodste Carrington, die zelf uitdrukkelijk geen tweede ambstermijn wilde, de NAVO door een periode die geken merkt werd door aanhouden de vredesoffensieven uit Mos kou. felle kritiek van de vre desbeweging in westerse lan den en groeiende tegenstellin gen binnen het bondgenoot schap zelf, vooral tussen de VS en de Westeuropese lidsta ten. Carrington, die op 6 juni 69 wordt, had al verschillende ministersposten bekleed voor dat premier Thatcher hem in 1978 vroeg als minister van buitenlandse zaken in haar kabinet. De Falkland-oorlog in '82 kostte hem de kop. Car rington trad af en volgde twee jaar later Luns op als se cretaris-generaal van de NAVO. Op een lijn Na Luns, die een sterk accent had gelegd op de militaire as pecten van het bondgenoot schap, kreeg de NAVO in Carrington een leider die vooral de politieke kant van de Atlantische samenwerking wilde benadrukken. Binnens huis bewerkte hij de bondge noten met twijfels over de plaatsing van nieuwe kernwa pens net zo lang, tot ze op een lijn zaten. Naar buiten toe vroeg hij begrip voor het bondgenootschap, dat „van alle sociale verzekeringen ze ker niet de duurste, maar wel de belangrijkste" is. Carrington verdiepte zich in de specifieke gevoeligheden van lidstaten en ontpopte zich tot een voorzitter die volgens zijn medewerkers even ge makkelijk de rol van psychia ter als die van scheidsrechter in een bokswedstrijd op zich nam. In het transatlantische debat nam de secretaris-gene raal een plaats in „ergens middenin de Atlantische Oceaan, waar het koud, nat en eenzaam is". Vanaf die plek riep Carrington Westeu ropeanen en Amerikanen op tot wederzijds begrip, en deed hij op de laatsten een beroep niet te tornen aan hun troe penmacht in Europa, als sym bool van lotsverbondenheid met de Europese bondgenoten V redesbeweging In zijn werk heeft Carrington teleurstellende ervaringen voor de buitenwacht nooit verborgen gehouden. Zijn be perkte bevoegdheid als top ambtenaar was er een van. „Als minister kon ik heel wat bevelen geven, had ik enige De secretaris-ge neraal van de NAVO. Lord Car rington, heeft vandaag een be zoek gebracht aan Nederland. Hij werd achter eenvolgens ont vangen door mi nister Van Eeke- len van defensie, minister Van den Broek van bui tenlandse zaken en minister-presi dent Lubbers. Het bezoek aan Den Haag was zijn afscheidsbe zoek, want op 1 juli treedt de dan 69-jarige lord af als hoogste „baas" van de NAVO. Hij wordt opgevolgd door de huidige West- duitse minister van defensie, Manfred Wörner. beslissingsbevoegdheid om dingen te veranderen. Hier kon ik nooit iemand opdragen iets te doen. Je kan alleen maar proberen mensen te overreden, er is geen andere manier. Dat is soms erg frus trerend", zei hij onlangs. Maar ook de kritiek van de vredes beweging en de onwil van lid staten om meer bij te dragen aan de gemeenschappelijke verdediging, vielen hem zwaar. Over die vredesbewe ging zei hij eens: „Met welk recht claimt zij het streven naar vrede als haar exclusieve doel? Het is nei zo goed, zo niet meer, ons streven, en dat van de geallieerde regeringen. Wat de zogenaamde vredesbe weging van ons onderscheidt is niet dat zij vrede wil, maar dat ze andere opvattingen heeft over kernwapens. Haar exclusieve doel is niet vrede, maar het bannen van de bom". Het hoogtepunt in zijn periode als secretaris-generaal was de ondertekening, eind vorig jaar, van het INF-ak- koord, op grond waarvan nu alle raketten voor de middel lange afstand uit Europa worden verwijderd. De secretaris-generaal, die met een nieuwe baan als voorzitter van het bekende veilinghuis Christie's zijn po litieke bestaan definitief vaar wel zegt, is nu druk bezig aan zijn afscheidstoernee. Deze maand wachten hem boven dien de vergadering van de Nuclear Planning Group (de fensieministers) in het Deense Kolding het land dat mo menteel dwars ligt in de NAVO en begin juni die van de Noordatlantische Raad (ministers van buitenlandse zaken) in Madrid. Op die twee bijeenkomsten moet de wes terse strategie voor na het INF-akkoord verder worden ingevuld. Carrington zal er, overtuigd als hij is van de noodzaak van stabiele ver houdingen, het belang onder strepen van voortgezette on derhandelingen met het War schau Pact. Hij zal erop wij zen dat ondanks de daverende publiciteitscampagne van se cretaris-generaal Gorbatsjov echte veranderingen in het Sovjet-beleid toch maar heel langzaam tot stand komen. Hij zal er, een glimlach om de lippen, zijn voor niemand mis te verstane eigen credo aan toevoegen: „Als je naast een olifant woont, dan kijk je naar zijn kracht en naar zijn be doelingen. En zelfs als je tot de conclusie komt dat hij be leefd is en misschien ook best aardig, dan nog zul je al de hulp zoeken die je kunt krij gen om de schutting overeind te houden, die jouw bloem bedjes moet beschermen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ringsfracties in de Eerste Kamer willen dat de vier jarige pabo-opleiding voor leerkrachten in het basis onderwijs enkele drasti sche. wijzigingen onder gaat. Senatoren van CDA en VVD brachten dit gis teren naar voren bij de behandeling van de on derwijsbegroting in de Eerste Kamer. Sinds de invoering van het ba sisonderwijs in augustus 1985 moeten de studenten aan de Pedagogische Akademies voor het Basisonderwijs in vier jaar tijd vertrouwd gemaakt worden met het lesgeven aan kinderen van 4 tot 12 jaar. In de praktijk blijkt echter dat aan het kleuteronderwijs (waar vroeger een aparte op leiding voor was) te weinig aandacht wordt besteed. Kleu ters dreigen daardoor het kind van de rekening te worden, zo betoogden de senatoren Van Boven (VVD) en Grol-Over- ling (CDA). Een ander pro bleem dat de pabo met zich meebracht, is dat door de veel heid aan vakken de kwaliteit van de onderwijsgevenden-in- spe geringer wordt. Met name schort het aan voldoende re ken- en taalvaardigheid. De woordvoerders van de re geringsfracties droegen elk aparte oplossingen aan voor deze knelpunten. De liberaal Van Boven vindt dat elke pabo-student eerst een algeme ne onderwijskundige opleiding moet krijgen en zich daarna moet specialiseren in het on derwijs aan kleuters of aan ou dere kinderen. Verder meent Van Boven dat op de pabo's het onderwijs in taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiede nis aanzienlijk moet worden verbeterd. Mevrouw Goe Overling (CDA) breidde lijstje nog uit met het vak mentaire biologie'. Wat I ifij betreft kan dan aan anugs vakken op de pabo best r ay der aandacht worden bes en sommige vakken kun... zelfs geheel worden geschi Tevens betoogde de CDA- tegenwoordigster dat zij he 'achterhaald' beschouwd iedere afgestudeerde aan pabo de bevoegdheid krijg directeur van een schoo worden. „Een aantal stude heeft aan die hoofdakte behoefte en voor degenen] later directeur willen woif^ is de opleiding alweer te weg", aldus mevrouw GroL pleitte met PvdA-woorcw der Van Ooijen ook vooit^ lossing van het 'kleuterp |"c' bleem'. Als tijdelijke oplos jn noemde Van Oóijen het geiirr van bijscholingscursussen v an kleuterleerkrachten. )P Overleg toetreding Spanje en Portugal tot WEU DEN HAAG Nederland houdt zijn mijnenjagers mis schien toch langer in de Perzi sche Golf. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Neder landse schepen op 1 juli huis waarts keren. De vijandelijk heden van de laatste dagen kunnen echter leiden tot het besluit dat de mijnenjagers langer ter plaatse nodig zijn. Minister Van Eekelen (defen sie) zei dit gisteren in Den Haag aan het eind van de tweedaagse bijeenkomst van de Westeuropese Unie (WEU). Alle vier WEU-landen die hel pen bij het bestrijden van mij nen in de Perzische Golf (Ne derland, Belgie, Groot-Brittan- nië en Italië) hebben hun schepen gisteren weer terug gestuurd naar hun werkge bied. De WEU nam gisteren een resolutie aan waarin het mijnenleggen door Iran werd veroordeeld. Iran wordt echter niet met name genoemd om te voorkomen dat de Unie haar neutraliteit verliest. De minis ters Van den Broek (buiten landse zaken) en Van Eekelen onthielden zich dan ook conse quent van een specifieke steunbetuiging aan het Ameri kaanse militaire optreden in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Britse minister Howe. De ministers besloten gisteren ook op korte termijn in Den Haag te gaan onderhandelen over de eventuele toetreding van Spanje en Portugal tot de WEU. Beide landen hebben eerder verklaard het WEU- verdrag en het in oktober aan vaarde „veiligheidsplatform" te aanvaarden, maar de huidi ge WEU-lidstaten willen ken nelijk meer duidelijkheid dat beide landen, als zij een maal lid zijn, verdere ontwikkelin gen niet zullen blokkeren. Zo kan de weigering van Spanje om kernwapens op haar grondgebied op te slaan voor problemen zorgen. Minister Van den Broek verklaarde na afloop van de vergadering dat de WEU het leggen van mij nen in de Golf veroordeelt en bovendien overweegt de mijnenjagers langer in het gebied te laten opereren. FOTO: ANP DEN HAAG Voor de kleinere cultuurgroepen, zoals de Nederlandse die nen in het Europa van na 1992 waarborgen gescha pen te worden. Niet alleen solidariteit met econo misch zwakke regio's is noodzakelijk, ook de cul tureel zwakke gemeen schappen dienen be schermd te worden. Dit zei demissionair premier Wilfried Martens gister middag in de Haagse Rid derzaal op de jaarlijkse conferentie van het Alge meen Nederlands ver bond. Martens meende dat door de aanwezigheid van de Taalunie Vlaanderen en Nederland een goede basis hebben om geza menlijk te kunnen opereren in het Europa zonder grenzen. Volgens Martens moet Europa na 1992 niet de weg opgaan van de Amerikaanse smelt kroescultuur. Eenheid in cul turele verscheidenheid moet Europa's rijkdom blijven. Martens meende om nog een andere reden dat het Taalu nie-verdrag op het juiste mo ment is gekomen. De door staatsgrenzen gescheiden taal groepen worden hierdoor bij elkaar gehouden en blijft er een gezonde wisselwerking mogelijk binnen de Neder landssprekende gemeenschap. Maar Nederland zal,* aldus Martens, meer dan vroeger moeten leren leven met meer taalbewuste Vlamingen die op nieuw, zoals eeuwen geleden, hun eigen taalinbreng in de ontwikkeling van de gemeen schappelijke cultuurtaal opei sen. Hij vond het verheugend dat ook het nieuwe Van dale woordenboek recht doet aan deze Zuidnederlandse taalin breng. Het zeilschip De Vrijheid 43) Het blijkt een Arabische vrachtzeiler snel om zich heen. Rob vaart er zo dicht inzien, springen ze in het water. Een ogen- te zijn. Het scheepje staat in lichterlaaie en mogelijk langs en roept en gebaart tegen blik later hijst Rob drie Arabische zeelie- de bemanning is wanhopig bezig met em- de zeelui, dat ze maar in zee moeten den aan boord van „De Vrijheid", Ali, mertjes water de brand te blussen. Maar springen. „Ik pik jullie wel op!" roept hij Yoessof en Sidi heten ze. „Nou baas, waar Kapitein Rob ziet dadelijk, dat het vechten door de toeter van zijn handen. De be- blijf je nou met je eenzaamheid en je rui- tegen de bierkaai is. De wind wakkert de manning snapt hem onmiddellijk en daar me sop!" denkt Skip. Het leven heeft hem vlammen aan en het "uur grijpt angstig ze zelf ook wel het hopeloze van het geval een beetje wantrouwend gemaakt... Raad van State: DEN HAAG Sommige bewindslieden willen steeds sneller een advies van de Raad van State over hun wetsvoorstellen op tafel hebben. Maar dat is ondoenlijk omdat het meestal om om vangrijke en ingewikkelde zaken gaat. De vice-president van de Raad van State, mr. W. Scholten, dringt daarom in zijn vandaag gepresenteerde jaarverslag aan op een betere planning van de wetgeving en vraagt de regering meer besef voor het feit dat de raad óók tijd voor zijn advies nodig heeft. De grote werklast met op alle fronten meer zaken, loopt als een rode draad door het jaarverslag heen. Mr. Scholten constateert onder meer dat de in voering van griffierechten voor sommige procedures in elk ge val niet heeft bijgedragen aan vermindering van het aantal za ken, zij het dat natuurlijk niet is na te gaan hoe groot het aantal zaken anders zou zijn geweest. Jen CDA en PvdA: geen behoefte aan nieuwe schoolstrijd DEN HAAG - Met verbazing (PvdA) en verontrusting (Cl hebben de onderwijs-specialisten onder de senatoren kennis nomen van de suggestie in de VVD-nota Liberaal Bestek om openbaar onderwijs af te schaffen en te vervangen door bijt der-neutraal onderwijs, en de nogal positieve reactie hierop' het kabinet. Tijdens het debat over de begroting voor onder in de Eerste Kamer zei CDA-senator Grol-Overling het verqijz rustend te vinden dat regelmatig heel fundamentele zaken d treffende het onderwijs in p.olitieke discussie worden gebr ;ei zohder dat er gedegen vooronderzoek aan ten grondslag ze „Voor de CDA-fractie is het naast elkaar bestaan van openlh en bijzonder onderwijs een fundamenteel gegeven, waaraan k getornd mag worden. Afschaffing van één van beide soorten hk, financiële redenen is voor ons niet bespreekbaar", aldus Gjen Overling. UTRECHT - Lagere scho len met veel niet-Neder- landse leerlingen staan bij veel ouders in een kwade reuk. Het onderwijs zou er slechter zijn en de Neder landse kinderen zouden door hun buitenlandse klasgenoten in de ver drukking raken. Die op vatting berust op vooroor delen, in de praktijk is er geen wezenlijk verschil tussen „witte" en „zwar te" scholen. Dat stelt de socioloog J Teu- nissen in een proefschrift over etnische relaties in het basis onderwijs, waarop hij vrijdag in Utrecht promoveert. De on derwijsprestaties op scholen met veel buitenlandse leerlin gen zijn niet slechter dan op andere scholen. De sociale ver houdingen op scholen waar buitenlandse leerlingen in de meerderheid zijn, zijn zelfs gunstiger dan op scholen met maar een paar buitenlanders. In die laatste voelen 'gekleur de' leerlingen zich vaak on prettig en lopen zij meer kans door hun mede-leerlingen af gewezen te worden. Hun schoolprestaties kunnen daar onder lijden. Op scholen met veel buitenlanders gebeurt dat minder snel: de leerlingen van verschillende afkomst doen d. vanzelf veel samen en slu'.° gemakkelijk onderling vri< schappen. Dat Nederlandse kinderer zulke scholen in de min heid zijn deert hun niet. hebben immers het voor dat de lessen in hun moe taal wordep gegeven, leerkrachten meestal Ne ishl tvt "S landers zijn en dat de scb W/, boeken beter aansluiten hun achtergrond. „Ze heb de culturele wind mee, meestal beter geb>ekt dan I buitenlandse klasgenoten handhaven zich dan ook ma in een klas met veel tenlandse kinderen, Teunissen. Hij heeft 31 scholen in de stadswijken van Utrecht, terdam en Den Haag om zocht. De leerprestaties op scholen waren, ongeacht nische samenstelling van klassen, lager dan het land y// ke gemiddelde. Dat verschi tr niet in de aantallen bui iv s landse leerlingen, maar in y* sociaal-economische standen in de onderzochte' ken, aldus Teunissen. „Als de scholen in zulke ken elkaar onderling gaan concurreren door het plak van onterechte etiketten „wit" en „zwart" verliest hele onderwijs daar uitein lijk bij. De overheid moet concurrentie tegengaan", al Teunissen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4