„Slaan spreekt niet vanzelf" „Het was baggerweer" rnn ^binnenland Gebeurtenissen rond Heijn-moord nagespeeld Kamer reageert ontsteld op oordeel over paspoort Medisch handelen dat lijden verergert is ontoelaatbaar fieidaeSouAfMii WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA 3 DEN HAAG Geef een kind een aframmeling midden op de Dam en doe dat ook met een hond. Gegarandeerd dat de meeste mensen zich verontwaardigd tonen over het pak slaag dat dat de hond krijgt. Dr. H. Baartman, die per 1 mei wordt benoemd tot bij zonder hoogleraar pre ventie en hulpverlening kindermishandeling aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, wil met deze uitspraak duidelijk maken dat slaan van kin deren in onze cultuur he laas een geaccepteerde gewoonte is. „De maat schappij moet er daarom van worden doordrongen dat slaan in principe niet goed is en makkelijk kan escaleren tot erger", zegt hij. Hij zegt er onmiddellijk bij dat ouders nu niet in een kramp hoeven te schieten uit angst dat elke klap er één te at d veel is. „Zo'n vaart loopt het natuurlijk niet, al moeten ou ders wel beseffen dat een kind een klap hoe dan ook als kwetsend ervaart. Er moet echter onderscheid worden gemaakt tussen slaag die de ziel kwetst en slaag waarbij dat niet het geval is." De benoeming van Baartman is illustratief voor de onver flauwde interesse die kinder mishandeling sinds het begin van de jaren zestig onder vindt. Onder deze „paraplu" moeten wij volgens hem zo wel „gewone" mishandeling, als emotionele en lichamelijke verwaarlozing en seksueel misbruik scharen. „Er is geen Nederlands woord voor han delingen waarbij meteen ook wordt gedacht aan het toe brengen van emotionele kwetsuren en seksueel mis bruik". De noodzaak tot blijvende aandacht voor kindermishan deling door wetenschappers en hulpverleners wordt dui delijk als de cijfers ter sprake komen. Baartman maakt al lereerst duidelijk dat het moeilijk is gefundeerde uit spraken over aantallen te doen. Vaak worden gevallen van kindermishandeling im mers niet aangemeld omdat buren en leerkrachten liever ziende blind en horende doof blijven, of omdat gezinnen erin slagen de mishandeling tussen de vier muren te hou- Indicatie De meldingen bij de bureaus vertrouwensartsen geven ech ter toch een indicatie. Baart man: „Dat waren er in 1986 ongeveer 5000. Men kan ge voegelijk. gelet op schattingen elders, dit getal met vijf a zes vermenigvuldigen, zodat de uitkomst tussen 25.000 en 30.000 ligt. De slogan is altijd dat het bij het aantal aange melde gevallen om het topje van de ijsberg gaat. Dat is ook zo". Kindermishandeling, zegt hij. komt bovendien in alle maatschappelijke lagen voor. 'l'oen de problematiek van de kindermishandeling in de ja ren zestig net de aandacht van de wetenschappelijke we reld had getrokken, concen treerden de onderzoekers zich vooral op de psychische ge steldheid van de ouders. Daar moest vast heel wat mis mee zijn. Dat speurwerk heeft ech ter geen gezamenlijk psy chisch defect opgeleverd waar de hulpverlenende psychothe rapeuten een houvast aan konden hebben. Het graven in de voorgeschie denis van de ouders leverde echter nuttige inzichten op. Als algemene tendens werd ontdekt dat vrijwel alle mis handelende vaders en moe ders vroeger thuis ernstig te kort zijn gekomen. Baartman: „Dat heeft hun talent voor een ander van betekenis te zijn beschadigd. Er zijn dan twee reacties mogelijk. In het eerste geval duwen ouders hun kinderen in de rol van gevers van liefde, aandacht en waardering. De kinderen moeten goed maken wat de ouders in het verleden is mis daan. In het tweede geval starten ouders met de beste bedoelingen een eigen gezin en willen vooral niet de fout den in het reine te komen en zorgen voor nieuw zelfver trouwen, zijn essentiële voor waarden voor de hulpverle ning bij kindermishandeling". Huisvesting Dr. H. Baartman: „De maatst- chappij moet er van worden doordrongen dat slaan in prin cipe niet goed is en makkelijk kan escaleren tot erger". FOTO: ANP van hun eigen ouders maken. Om dat te vermijden stellen zij zich op als gevers en over spoelen hun kinderen met liefde en aandacht". In beide reactiepatronen is er sprake van een krampachtige opstelling die een verkeerd effect op de kinderen kan hebben. Gevolg: spanningen en een grotere kans dan in een „normaal" gezin dat de opgekropte emoties zich ont laden in agressief gedrag te genover de kinderen. De aan staande hoogleraar: „Het is belangrijk dat hulpverleners deze emotionele achtergrond van de ouders in herinnering houden. Daarvoor begrip to nen, hen leren met hun verle- Dat er sprake zou zijn van een ontontkoombare generatiecy clus van kindermishandeling wil Baartman in dit licht be zien dan ook ten stelligste be strijden: „Daar valt zeker aan te ontsnappen". Hij brengt daarnaast een aantal keren met veel stelligheid de nood zaak tot verbetering van soci aal-economische omstandig heden ter sprake. Slechte huisvesting, werkloosheid, ge brek aan opleidings- en recre atieve mogelijkheden en het ontbreken van kinderopvang, kunnen de neiging tot kinder mishandeling in de hand wer ken en in stand houden. Baartman: „Ik leg daar altijd veel nadruk op omdat ik het gevaarlijk vind als wij ons zouden onttrekken aan onze algemeen-maatschappelijke verantwoordelijkheid. Wij schuiven dan de oplossing van het probleem in de schoenen van de psychotherapeuten en dat is niet juist". Tot slot lijkt het de aanstaan de hoogleraar een goed idee in navolging van andere ac ties een voorlichtingscampag ne te houden onder het motto „Slaan spreekt niet vanzelf". Hij is in dat verband blij dat door zijn benoeming de schijnwerpers weer eens extra op kindermishandeling worden gericht. Dat zal de komende jaren helaas bitter noodzakelijk blijven. Zaterdag 7 mei 1988 verschijnt bi] deze krant de special Beroepskeuze. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071-122 244. fieidae Qowuvnt 20 april Bij de werf De Schelde in Vlissingen verricht konin gin Beatrix de doop en te waterlating van het M-fre- Karel Doorman. Dit is het eerste schip uit een se rie van acht fregatten voor onderzeebootbestrij- ding. 21 april Prinses Juliana opent in Hilversum het Protestants Christelijk Verzorgingshuis „Zuiderheide", dat geheel is gerenoveerd. Blad voor oudere vakantieganger LEIDSCHENDAM Er komt een blad voor de oudere va kantieganger. Aktief en Vrij, een uitgave van het Neder landse Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam, zal vanaf dit najaar zes keer per jaar gaan verschijnen. Het mikt vooral op de ouderen, niet alleen een groeiende groep in de Nederlandse be volking maar ook gewend aan reizen. De ouderen gaan meer keren per jaar op vakantie en vooral voor de korte vakantie richten zij zich op Nederland. Nutricia neemt Dietary over ZOETERMEER Vere- nigde Bedrijven Nutricia heeft de Engelse onderne ming G.F. Dietary in Stanmore overgenomen. Dietary heeft een jaarom zet van ongeveer tien mil joen gulden en is gespecia liseerd in glutenvrije pro- dukten, bestemd voor pa tiënten die lijden aan coe- liacie (stofwisselingsziekte die vooral voorkomt bij kinderen). Ook andere dieetvoedingsmiddelen be horen tot het produkten- pakket. schias beter Bp te sporen IRONINGEN - Ischias kan in bijna de ielft van de gevallen gemakkelijker en sneller worden opgespoord met compu- ertomografie dan door het maken van ,en röntgenfoto met inspuiting van een ontrastmiddel, zoals nog vaak gebeurt, ichii 6j een rugonderzoek via de computer ate Dmografie is het niet nodig in te spui- vera m met zo n middel, dat op zich niet n m jjnlijk is maar vaak tot bijverschijnse- is b 'n a's hoofdpijn, misselijkheid en dui- pligheid leidt. De scanner-foto is niet to Heen minder onplezierig voor de pa- e bu ent. maar ook goedkoper, aldus drs. ?ldei Wilmink, die vandaag aan de rijksuni- Jena ersiteit Groningen op dit onderzoek is epromoveerd. Nederland kampt wel iet een tekort aan CT-scans. Misleidend spotje hondevoerbrokken AMSTERDAM - De televisiespot waarin hondevoerbrokken worden aangeprezen als „het beste voor het gebit van uw hond" is in strijd met de waarheid en misleidend. Dit heeft de Reclameraad bepaald in een zaak over Bonzo Krokante Menubrokken. De fabrikant beweert dat de brok ken het gebit van een hond beter onderhouden dan andere produk- ten. Een publikatie waarop de fa brikant zich in dit verband be roept, noemt de Reclameraad on voldoende. Deze publikatie is slechts in algemene bewoordingen gesteld en maakt geen melding van het bewuste merk. Robben met zender terug naar zee PIETERBUREN - De twee mon niksrobben die in oktober 1987 vanuit Griekenland werden over gebracht naar het zeehondencen trum in Pieterburen, worden mor gen vanaf Schiphol teruggevlogen naar Griekenland. Zij zullen, voor zien van een zendertje, in zee worden teruggezet. De zenders bieden de mogelijkheid om gerui me tijd het gedrag van de dieren te volgen. Het is de eerste keer dat monniksrobben op het vasteland zijn opgegroeid. De dieren waren bij hun aankomst ongeveer veer tien dagen oud en wogen slechts 12 en 15 kilo. Nu wegen ze 60 en 70 kilo. AMSTERDAM Een 38-jarige Amsterdamse chirurg is door het medisch tuchtcollege voor een jaar geschorst omdat hij gemeen schap heeft gehad met een zwangere patiënte. Het college acht „niet sluitend en overtui gend" bewezen dat de vrouw werd ver kracht, zoals zij heeft verklaard, met ge bruikmaking van vali um „als geweldsmid del". Het college meent wel dat bij de chirurg „een zekere vorm van opzet" spra ke was. Die was vol gens het college ook „gericht op het min of Chirurg geschorst na gemeenschap met zwangere patiënt ook nog een civiele procedure om een schadevergoeding van f 60.000 tegen hem. De vrouw met wie de chi rurg gemeenschap had. is inmiddels be vallen van een gezon de dochter. De vrouw woonde dinsdag de openbare uitspraak van het medisch tuchtcollege niet bij. De chirurg was wel aanwezig. meer op makkelijke wijze met klaagster gemeenschap hebben". De chirurg staat mor gen voor hetzelfde feit terecht bij de recht bank in de hoofdstad. Het Openbaar Ministe rie heeft hem in de eerste plaats verkrach ting ten laste gelegd. De man zat al twee maanden in voorar rest. En dan loopt er DOORWERTH Op de plaats in de bossen bij Doorwerth waar Gerrit Jan Heijn op 9 september 1987 werd doodgeschoten en be graven, is een deel van de gebeurtenissen gereconstrueerd. Het ging vooral om de wat er gebeurde enige tijd voordat de hoofd verdachte ïr. Ferdi E. uit Landsmeer zijn slachtoffer van het leven beroofde. Volgens persofficier mr. Bot heeft justitie daarvan overi gens al een aardig beeld aan de hand van de verklaringen van de verdachte. Afgelopen zondag vond al het eerste deel van de recon structie plaats in de omgeving van het huis van Heijn in Bloemen- daal. De raadkamer van de rechtbank in Haarlem heeft volgens verwachting besloten tot gevangenhouding voor een eerste termijn van 30 dagen van de verdachte. Het staat nog niet vast wanneer hij zal worden berecht. Koninklijk visje Een koninklijk visje voor een zieke zeehond. Bij een bezoek aan het centrum voor Wadden en Noordzee op het waddeneiland Texel keek koningin Beatrix gisteren toe hoe de zieke zeehondjes in de watten worden gelegd tot ze weer sterk genoeg zijn om rond te zwemmen in de Waddenzee. FOTO: ANP Kabinet broedt op brief aan Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Ka mer is ontsteld gereageerd op de negatieve resultaten van de definitieve eindon derzoeken die de Centrale Recherche Informatie dienst en het Westduitse Bundeskriminalamt naar de fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort hebben ingesteld. Onze krant heeft hierover giste ren als eerste bericht. Het paspoort blijkt nog steeds betrekkelijk gemakkelijk te vervalsen. Het debat dat de Kamer deze week over de invoering van het nieuwe paspoort zou hou den. is een week uitgesteld en zal nu waarschijnlijk volgende week dinsdag plaats vinden. Premier Lubbers, minister Van den Broek en staatssecre taris Van der Linden van bui tenlandse zaken zenden de Kamer vandaag een brief. Gis teren is gedurende enige uren over de inhoud van die brief vergaderd. Buitenlandse Zaken onthield zich van elk commentaar. Pre mier Lubbers erkende desge vraagd tegenover onze krant dat „er problemen zijn". ,,'t Is al met al geen vrolijkmakend dossier, maar niet alles is ple zier in dit leven". Voor hem stond overigens nog niet on omstotelijk vast dat het geteste model niet zou voldoen, er zou ook een „zesje" uit de bus kun nen rollen. In dat geval is echter het pro bleem dat als Buitenlandse Za ken onder druk van de om standigheden toch maar met dit model zou doorgaan, zich tot in lengte van jaren allerlei moeilijkheden kunnen blijven voordoen. Pikant in deze zaak is dat het Kriminalamt door paspoortproducent KEP BV zelf is aangezocht het laatst verbeterde en aangepaste mo del op fraudebestendigheid te controleren. Interim-manager Van Dijk van KEP vindt de kritiek van de CRI niet op zijn plaats. „Het geteste model bevat een zo hoge drempel tegen fraude gevoeligheid, dat wij met een gerust hart durven te zeggen: overheid voer het maar in", verklaarde hij gisteravond. De CRI zou de aangetroffen nega tieve elementen in het pas poort hebben „opgeblazen". Over de kritiek van het Bun deskriminalamt wilde hij al leen kwijt dat het om soortge lijke technische problemen gaat als bij de produktie van credit-cards. Hoogste tijd Kamerlid Wiebenga (VVD) die Van der Linden en Van den Broek nooit meer dan „een voorwaardelijk groen licht" voor het nieuwe pas poort heeft willen geven, zei het de hoogste tijd te vinden dat de gemeenten die het kar wei van de invoering daad werkelijk moeten dragen en de burgers die het paspoort kunnen aanvragen, „eindelijk definitief te horen krijgen waar ze aan toe zijn". „Zo kan het toch niet langer, dit is na tuurlijk veel te gek", zei hij. De Visser (PvdA) waarschuw de Van der Linden en Van den Broek tijdens een kort or dedebat in de Kamer ervoor „geen onomkeerbare besluiten te nemen". Hij doelde daarmee op een brief die de bewindslie den eind maart naar de Kamer gestuurd hebben en waarin ze stelden uiterlijk deze week een definitief besluit te zullen ne men. Onduidelijk is nog wat er nu met KEP gebeuren zal. Van den Broek heeft eerder ken baar gemaakt dat KEP failliet zou gaan als het bedrijf ook „deze laatste kans" niet kan waarmaken en geen kwalita tief goed model paspoort kan leveren. De Nationale Investe- rings Bank en de Nederlandse Middenstands Bank hebben samen voor circa honderd mil joen in KEP, dat speciaal voor de paspoortfabricage werd op gericht, geïnvesteerd. Ingewij den hebben gisteren verklaard dat door deze „deconfiture" van KEP het ministerie van buitenlandse zaken juridisch sterk is komen te staan, omdat het nu niet meer zo moeilijk zou zijn te bewijzen dat KEP gefaald heeft in plaats van de rijksoverheid. Wie dan voor een eventuele schadeclaim van de banken moet opdraaien, is niet te zeggen. BIJZONDER HOOGLERAAR PREVENTIE KINDERMISHANDELING: 1ÏOTA OVER PATIËNTEN DIE WIL NIET KUNNEN UITEN 161JTRECHT Het onder J 11e omstandigheden ab solute prioriteit geven jan behoud van het leven lu tan niet altijd als zinvol nedisch handelen vorden beschouwd. Soms het moreel verant- voord of zelfs aangewe- en om van behandeling if te zien of een behande- ing te staken. )it staat in een discussienota >ver „levensbeëindigend han- lelen bij patiënten die hun vil niet kunnen uiten" van ton commissie onder voorzit- erschap van de psychiater irof. dr. W.J. Schudel. De tommissie werkt nog aan een iota over comapatiënten, fandelen dat uitsluitend het ijden verergert of verlengt, is volgens de commissie medisch zinloos en moreel ontoelaat baar. Ook bij pasgeborenen met zware afwijkingen vormt een zo zorgvuldig mogelijke oordeel- en besluitvorming het zwaartepunt van de zorg vuldigheidseisen, aldus de commissie. Ze geeft in de nota uitvoerig aan welke zorgvul digheidseisen bij het stellen van de prognose en de even tuele beslissing tot levens beëindigend handelen in acht moeten worden genomen. In het algemeen wordt al aan die eisen voldaan als het gaat om de diagnose „geen reële overlevingskansen". Het voorspellen van een „onleef baar leven" is veel moeilijker, omdat wat wél en wat niet als leefbaar wordt beschouwd sterk afhangt van iemands persoonlijke mening. De com missie noemt het daarom ge wenst dat de neonatologen een beoordelingssysteem ont wikkelen en dat onderwerpen aan een maatschappelijke dis cussie. Omdat het om patiënten gaat die hun wil niet kunnen ui ten, spreekt de commissie niet over euthanasie maar over „levensbeëindigend hande len". Actieve levensbeëindi ging door het toedienen van middelen die de dood veroor zaken acht de commissie mo reel alleen gerechtvaardigd als het kind door het niet be ginnen of het staken van een behandeling tegen de ver wachting in nog niet onmid dellijk overlijdt. Wél is dan eerst herbezinning vereist op de prognose en bovendien moet er een situatie zijn ont staan waarin sprake is van nodeloze verlenging of verer gering van lijden. >E KNOLLEN ÏT. IKlJ66 GEWOOftD DOT 16 NOS SENS iuenrt.5 cwoea Her «Ni&NTje in oe HÉÉFT KteMfieierej. Speciale zegel Naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van het Nederlands kan kerinstituut in Amsterdam geeft de PTT een serie speciale postze gels uit. De heer van Ommeren van de PTT over handigde de eer ste postzegels aan de directeur van het kankerin stituut, de heer E. van der Beu gel. FOTO: DIJKSTRA HELICOPTER BIJ AANVLIEGEN IN AANRAKING MET WATER (Vervolg van de voorpagina) HOEK VAN HOLLAND Volgens de korte en voorlopi ge verklaring van directeur J. Röben van het luchtvaartbe drijf Schreiner, waarvan Air Speed een dochteronderne ming is, kwam de helikopter bij het aanvliegen op het te be- loodsen schip door onbekende oorzaak in aanraking met het water. Op dat moment waren de weersomstadigheden slecht: storm, regen en mist. „Baggerweer", bevestigde een bemanningslid van de red dingsboot. De helikopter, een tweemotorige Dauphin, kan telde en stortte in zee. De heli kopter, met een waarde van 2,5 miljoen gulden, is gezon ken. De vijf inzittenden wisten via een deur uit de helikopter te ontsnappen en een rubber boot op te blazen. Met lichtko- gels slaagden zij erin de aan dacht van de vissersboot Goe- ree 5 te trekken. Die haalde de mannen aan boord nadat zij ongeveer anderhalf uur had den rondgedobberd in de rub berboot waarvan één compar timent lek was geslagen. Rond één uur stapten zij over op de inmiddels gearriveerde, vanuit Hoek van Holland uit gevaren reddingsboot konin gin Juliana. De vijf mannen waren verkleumd, maar niet onderkoeld. De lichte verwon dingen aan het hoofden in het gezicht van twee van hen, on der wie loods Pompe, konden aan boord van de reddingsboot worden behandeld. Volgens Roben zijn de twee vliegers en de technicus „zeer ervaren". Air Speed is sinds 1981 actief op het gebied van onder meer beloodsingsvluchten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3