Studie naar psychotechnisch onderzoek voor predikanten CcicLe Soman GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld Ds. Overeem wijst steun aan gewelddadig verzet niet af beroepingen GEREFORMEERDE SYNODE KAN MAAR NIET BESLUITEN Conservatieve opmars in Braziliaans episcopaat Afzwering pacifisme maakte vredesbeweging respectabel kernwapens weer iill\ QeidóaQoivuhnt WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINl OGORODNIKOV VAN TELEFOON AFGESLOTEN MOSKOU De Russisch-orthodoxe dissident Aleksandr Ogo- rodnikov heeft van de Russische PTT te horen gekregen dat zijn telefoon voor de duur van een half jaar is afgesloten. Als reden werd opgegeven zijn journalistieke activiteiten. Niet al leen geeft hij een alternatief kerkblad in Moskou uit, ook werkt hij als correspondent voor buitenlandse persorganen. Ogorodnikov heeft verder christenen in het Westen opgeroe pen bijbels naar de Sovjetunie te zenden. Hij zal daarvoor adressen van Russische gelovigen beschikbaar stellen. Daar mee wil hij toezeggingen van de overheid testen dat godsdien stige boeken alleen naar een bepaald adres mogen gaan. De Russisch-Orthodoxe Kerk. mag dit jaar 100.000 bijbels druk ken, maar dat is volgens Ogorodnikov veel te weinig. ROEMENIË SCHRAPT BEZOEK KERKLEIDERS GENEVE Roemenië heeft een voorgenomen bezoek van een delegatie van de Wereldraad van Hervormde Kerken (WARC) op het laatste moment afgelast. De delegatie wilde in Roemenië een onderzoek instellen naar de vermeende discriminatie van etnische minderheidsgroepen, zoals ^ongaren, en het beleid van de Roemeense regering om dergelijke groepen zoveel mo gelijk over het land te spreiden en geen speciale onderwijsfaci liteiten te geven. De afvaardiging van de hervormde kerk zou onder leiding staan van de Zuidafrikaanse dominee Allan Boe sak, de voorzitter van de WARC. De WARC houdt rekening met de mogelijkheid dat het bezoek later dit jaar alsnog kan doorgaan. Reden voor de afgelasting van het bezoek is waar schijnlijk dat de WARC te kritisch is geweest. Beter van een ezel wel gedragen als van een peert in 't zand geslagen. FOTO: PERS UNIE LUNTEREN Mochten de Zuidafrikaanse kerken in hun strijd tegen apartheid beslui ten geweld te gebruiken, dan moeten de Gereformeerde Kerken in Nederland hen blijven steunen. Dat is de me ning van ds. E. Overeem, praeses van de Gereformeer de synode. „Zo'n besluit is de verantwoordelijkheid van die kerken. Wij kennen ze goed genoeg om te weten dat ze niet lichtvaardig voor geweld kiezen. Doen ze dit toch, dan mogen wij hen niet afvallen en zeggen dat dat niet mag". Een dergelijke opstelling zou voorbijgaan aan het geweld van staatswege in Zuidafrika, aldus Overeem. De scheiden de praeses van de hervormde synode, ds. H. Huting, pleitte al eerder voor kerkelijke steun aan het gewapend ver zet in Zuidafrika. Dat leidde toen tot veel kritiek. Ds. Overeem wees er wel op dat financiële steun bij de aankoop van wapens niet te betalen is voor de Gerefor meerde Kerken. „Als we al ons geld zouden bijeenschra pen. kunnen we misschien net één tank kopen". Duidelijk is wel dat de staat geweld gebruikt en dat men sen zich daartegen mogen verdedigen, aldus Buti van de zwarte Nederduits gerefor meerde kerk die gisteren de gereformeerde synode bij woonde. Het is de eigen ver antwoordelijkheid van de kerken in Nederland als ze het gewelddadig verzet willen ondersteunen. De Nederduits Gereformeerde Kerk in Afri ka verwacht van haar Neder landse geestverwanten vooral „gebed en solidariteit", aldus ds. Sam Buti. „Dat laatste vooral in financiële zin". Tutu Desmond Tutu, de zwarte anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad is tegen kerkelijke steun aan bevrijdend geweld. Hiermee reageerde hij op de oproep van ANC-leider Oli ver Tambo volgens wie de kerken de gewapende strijd moeten steunen nu alle vreedzame middelen tegen de apartheid hebben gefaald. „Dat zullen we nooit doen," zei Tutu gisteren tijdens een persconferentie in Londen. „De kerk kan nooit geweld omarmen." Tutu, in winnaar van de No belprijs voor de vrede, her haalde zijn pleidooi voor eco nomische sancties als de enige mogelijkheid om fundamente le veranderingen in Zuidafri ka te bewerkstelligen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rijnsburg (voor de mis sionaire dienst op Curacao) W.J. Keesenberg. kandidaat te Zwolle. Vrije Baptisten Gemeenten Beroepen te Drachten O. Bottenbleij te Lemmer. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Westkapelle A.J. Gunst te Terneuzen. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland Beroepen te Rhenen F. Mallan te Al- blasserdam.- LUNTEREN Het wil er maar niet van komen: een psycho-technisch on derzoek voor aanstaande gereformeerde predikan ten. Al bijna vijfendertig jaar wordt over de wense lijkheid van zo'n ge schiktheidstest gespro ken, maar tot invoering komt het niet. Gisteren voegde de synode van de Gereformeerde Ker ken een zoveelste besluit tot „nadere studie" toe aan de lange rij synodale uitspraken. Deskundigen moeten bekij ken of een psychotechnisch onderzoek „voor alle' aan staande predikanten zodanig kan worden gerealiseerd dat hierdoor zowel de gemeenten als de predikanten worden gediend", zoals de officiële tekst het zegt. Het is dus nog lang niet zeker of zo'n psychologische test er komt. Er zijn dan ook heel wat vragen te beantwoorden: wat doe je met de uitslag van zo'n test? Wie leest die uit slag? Hoe lang is die geldig? Krijgen afgekeurde kandida ten een stikkertje opgeplakt: „niet geschikt" en ontstaan er aan de andere kant vier ster ren-predikanten"? De behoefte aan een psycho logisch onderzoek is wel te verklaren: aanstaande predi kanten worden geëxamineerd' op hun theologische kennis en hun spirituele vermogens. Maar of de kandidaat goed met mensen kan omgaan, of dat hij of zij juist niet zo soe pel contacten legt, daar wordt niet zo naar gekeken. Tijdens de opleiding wordt aan sommigen wel te verstaan gegeven dat het wellicht beter is een ander beroep te kiezen, maar niemand kan er wat aan doen als de opleiding toch wordt afgemaakt en de kandi daat zich beroepbaar wil laten stellen. Daarna zijn er geen mogelijkheden om iemand wegens psyscholigische rede nen te verhinderen ergens predikant te worden. Het aantal predikanten-in- problemen neemt toe. Het gaat daarbij vaak om conflic ten met (delen van) de ge meente. Daarom werd op de synode ook gezegd dat niet de indruk moet worden gewekt Jodenzending verdwijnt uit kerkorde dwijnt uit de kerkorde van de gereformeerde kerken in Nederland. Het past niet meer in de huidige relatie tussen de kerk en Israël, zo bepaalde de gereformeerde synode gisteren unaniem. Het is de bedoeling dat nog dit jaar dui delijk wordt wat er in de plaats komt van het huidige „te betuigen dat Jezus de Christus is". „Uitspraak '36 over antimilitarisme nu niet meer hanteren" LUNTEREN Het besluit van de synode van Amsterdam van 1936, waarin onder meer het anti-militarisme veroor deeld werd, kan nu niet meer gehanteerd worden bij het bespreken van het lidmaatschap van huidige antimilitaris tische stromingen. Dit is gisteren in Lunteren door de ge reformeerde synode besloten. Via de kerkeraad van Am sterdam, werd een door ds. A. C. Grandia geschreven brief behandeld. Ds. Grandia wilde graag een corrigerende uit spraak over het besluit uit '36, waarin het anti-militarisme als een 'onschriftuurlijke dwaling' werd aangemerkt. dat als er problemen zijn, die gemeente. Bijvoorbeeld dat er 'worden veroorzaakt door de te veel van de predikant predikant. In veel gevallen is wordt verwacht of dat de „ei- er ook sprake van een onjuist sen" zich wijzigen in de loop verwachtingspatroon van de van de tijd. De waarde van zo'n onder zoek moet niet worden over schat, waarschuwden sommi ge synodeleden. De uitkom sten van het onderzoek worden niet zelden door de praktijk geloochenstraft. Al deze overwegingen en be denkingen zijn ook te vinden in de inmiddels rijke synodale historie van het onderwerp. Al in 1954 stond het op de agenda en begon de eerste ad vies- en studieronde. De stu die-opdracht komt nog diver se keren terug in de acta van de synode totdat in 1982 de synode ronduit zegt: zo'n on derzoek is niet zinvol. Dat het nu toch weer op de agenda staat, komt door onder meer de particuliere (regiona le) synode van Zuid-Holland. De kerken in deze regio voe len zich bij het examineren van aanstaande predikanten te onzeker in hun visie op de psychologische geschiktheid. Daarom liever vakmensen die zich hiermee bezig houden, aldus deze kerken. Het is niet te zeggen wanneer over de uitkomsten van het onderzoek en overleg wordt gerapporteerd. LÜTSEN KOOISTRA SAO PAULO Dank zij het benoemingenbeleid tijdens het tien-jarig paus schap van Johannes Pau- lus II zijn negen van de dertien vrijkomende ze tels van aartsbisschop in Brazilië aan behoudende bisschoppen toegevallen. Er zijn nu zestien conser vatieve, twaalf progres sieve en echt gematigde aartsbisschoppen. De laat ste groep sluit zich dan eens bij de ene en dan bij de andere stroming aan. Deze conservatieve opmars heeft tot felle discussies geleid op de 26e algemene vergade ring van de Braziliaanse bis schoppenconferentie, die tot eind deze week in Itaici bij Sao Paulo wordt gehouden. De vergadering telt 393 deel nemers, onder wie waarne mers van protestantse kerken. Er zijn 266 bisschoppen die een diocees leiden en derhal ve stemrecht hebben. Het Braziliaanse episcopaat heeft in grootte die van Italië en de Verenigde Staten voorbijge streefd. Door de benoeming van con servatieve bisschoppen, voor al in de belangrijke aartsbis dommen, ontstaat er een toe nemende kloof tussen de lei ding van de kerk en de over wegend vooruitstrevende ach terban van priesters, gelovi gen en basisgemeenschappen. In Olinda en Recife, in het noordoosten van het land, functioneren in de praktijk min of meer twee verschillen de kerken sinds twee jaar ge leden de vooruitstrevende Dom Helder Camara door de conservatieve mgr. Jose So- brinho werd vervangen. De conservatieven, die ruim tien jaar geleden een tanende minderheid leken te vormen, hebben dank zij het benoe mingenbeleid niet alleen de meeste aartsbisdommen „ver overd", maar daardoor ook uitzicht op de meerderheid binnen het episcopaat gekre gen. Waarschuwing Tijdens de algemene vergade ring is namens 110 bisschop pen een voorstel ingediend om de procedure voor de be- npeming van nieuwe bis schoppen te wijzigen. De vooruitstrevende mgr. Mauro Morelli waarschuwde tegen de benoeming van in meer derheid conservatieve bis schoppen: „Een ziekelijke or thodoxie is gevaarlijker voor het geloof dan de mogelijke fouten die het gevolg zijn van de politieke activiteiten". Zijn bondgenoot aartsbisschop José Pires wees erop dat in de oud heid de hele samenleving aan de verkiezing van de bis schoppen deelnam en dat ook nu de wens tot de democrati sering 'van het proces bestaat. De vooruitstrevende Brazili aanse bisschoppen klagen ero ver dat de paus geen of onvol doende rekening houdt met de mening van de bisschop pen en nog minder met die van de priesters en gelovigen. Tenminste eens in de drie jaar stellen de bisschoppen lijsten op van drie priesters die zij geschikt achten om tot bis schop te worden benoemd. Steeds meer vooruitstrevende bisschoppen hebben de in druk dat hun lijsten direct in de prullenbak of in een Vati caans archief verdwijnen. De zeer traditionalistische pauselijk nuntius in Brazilië, mgr. Carlo Furno, wordt als' een van de grote boosdoeners gezien. Een andere voorman van de conservatieve stro ming is de aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Eu- genio Sales. Deze kardinaal is lid van zo'n tien congregaties en commissies van het Vati- Dom Helder Camara FOTO: ANP caan. Volgens de krant „Fol- ha de Sao Paulo" slaagt dit duo, met steun van vele be vriende Vaticaanse prelaten, er bijna volledig in het benoe mingenbeleid in Brazilië naar hun hand te zetten. Hoe is het mogelijk ge weest dat de Nederlandse vredesbeweging veertig jaar na het verschijnen van de eerste kernraket ten in Nederland pas die weerklank kon krijgen dat ze een massabewe ging werd? I. D. Verkuil heeft in een ui terst concies en evenwichtig geschreven boekje over de ge schiedenis van de Nederland se vredesbeweging een ant woord willen geven op die vraag. In teite is de vredesbeweging in Nederland steeds het werk geweest van kleine groepjes mensen. Een van de eerste ge organiseerde vredesorganisa ties - ze bestaat ook nu nog - is Kerk en Vrede dat werd opgericht in de jaren twintig door vrijzinnige protestanten. In de kerken kreeg deze streng pacifistische club ech ter nauwelijks steun. De bergrede waarop de ker kelijke pacifisten zich berie pen was volgens behoudende groepen binnen de Hervorm de kerk niet van toepassing in het leven op aarde, hooguit in het hiernamaals. De meeste protestanten oriënteerden zich hiervoor op de brief van Paulus aan de Romeinen, hoofdstuk XIII, waar geschre ven staat dat de mens de door God gestelde overheid moet. gehoorzamen en dat de over heid het zwaard niet voor niets draagt. De gereformeer den werd zelfs uitdrukkelijk verboden lid te worden van Kerk en Vrede, terwijl de ka tholieken grotendeels nog in een zelf gekozen isolement leefden. Niet-christenen waren in de jaren twintig eerder actief. Dat gold met name voor de socialisten die niet zonder op portunistische bijbedoelingen het verzet aanzwengelden te gen de vlootwet van het kabi- net-Ruys de Beerenbrouck. 1CT EWDE 'UETIOOK Beeld van de grote vredesbetoging in Amsterdam FOTO: SIJTHOFF PERS (Dat had in 1923 de Neder landse vloot in Indië willen uitbreiden met twee kruisers, terwijl de grote mogendheden juist de rust op zee hadden ge waarborgd met een vlootver- drag.) Met succes want onder druk van een volkspetition nement zag het kabinet er van af. Toen uit het oosten steeds onrustbarender gelui den te vernemen waren, stierf de pacifistische beweging een langzame dood. Ook bij de so cialistische SDAP zag men in dat men niet ongewapend kon blijven. Na de oorlog was de animo voor een nieuwe pacifistische beweging bijzonder klein. En met reden, men had een af schuwelijke bezettingstijd doorgemaakt en er was geen verschil van mening over het feit dat men een verfoeilijke tegenstander terecht had be streden en overwonnen. Bo vendien leek er een nieuwe bezetting te dreigen, die van de communisten. Pas dertien jaar na afloop van de oorlog was de tijd rijp voor een pacifistische beweging op een redelijke schaal. De toen zo juist opgerichte PSP sTaag- de erin twee zetels in de Ka mer te veroveren. Maar echt massaal was de belangstelling niet. Dat zou pas veranderen toen ook de katholieken actief werden in de vredesbewe ging. De encycliek Pacem in Terris van paus Johannes XXIII die deze maand vijf entwintig jaar geleden ver scheen - viel in gunstige aar de. Pax Christi dat Verkuil in de periode vóór de verschij ning van de encycliek terecht omschrijft als een soort vroomheidsbeweging, wist het enthousiasme los te maken, ook bij de protestanten. Twee jaar later was de oprichting van het IKV een feit. De kerkelijk geïnspireerde in stanties kwamen dus laat met hun vredesengagement, maar inmiddels waren de theologi sche bezwaren als sneeuw voor de zon verdwenen, zodat de vredesorganiscyties in het katholieke en protestantse achterland konden gedijen. Niet onbelangrijk waren ook de etiketten. Het IKV was na drukkelijk geen pacifistische club, het was daarentegen een vredesbeweging die - zeker in het begin - goed wilde stude ren op de problemen voordat ze uitspraken deed. Pacifisten stonden daarentegen bekend als onverantwoordelijke he melbestormers. Verkuil legt daar onvoldoende de nadruk op in zijn verklaring om de groei van de vredesbeweging te verklaren. Zij kon pas mas saal worden nadat de geesten in het confessionele kamp ja ren lang waren voorbereid. De pacifistische beweging was onder een andere naam salon- fahig geworden. Nog belangrijker voor haar weerklank was echter de poli tieke conjunctuur. Nergens leek - en lijkt - de status quo zo hecht verankerd als juist in het verdeelde Europa. Er ging niet langer een dreiging uit van het oostblok. Feiten als de aangekondigde introductie van de neutronenbom, handig aangezwengeld door de CPN die de angstaanjagende effec ten daarvan effectief wist af te schilderen, en de plaatsing van kruisraketten deden dan ook zeer veel mensen te hoop lopen. Het gebeurde op een moment dat sociaal-economi sche kwesties voor de mees ten nog geen hoofdzorg wa ren. Toen dat wél het geval was, zoals tijdens de verkie zingen in '86, viel dat in het nadeel van de vredesactivis ten uit. Geen wonder, de mede door een angstpsychose gevoede massabeweging ebde weg voor de nuchtere feiten. Verdienste Terecht concludeert Verkuil dat het niet de verdienste van de vredesbeweging is dat Woensdrecht geen raketten- basis is geworden. Zij is het gevolg van het feit dat Sovjet leider Gorbatsjov alsnog in de door Reagan aangeboden nu loptie een middel zag om zich van een bewapeningslast te ontdoen die als een molen steen hangt op de toch al zwakke Sovjet-economie. Wel is er, maar dit valt buiten het bestek van het boekje van Verkuil, in de landen die zelf geen kernwapens produceren (West-Duitsland, Nederland en andere kleinere landen) dank zij het optreden van de vredesbeweging een klimaats verandering opgetreden die de introductie van nieuwe kernwapens zoals op het eind van de jaren vijftig het geval was, heel moeilijk maakt. Voor de producerende landen in het westelijke blok geldt die klimaatsverandering ech ter niet. Daar zijn het nog steeds de militaire krachtver houdingen (of de inschatting ervan) die dicteren of er nieu we wapens zullen komen. PAUL VAN VELTHOVEN I. D. Verkuil: De grote illu sie. De Nederlandse vredes beweging na 1945. Uitgave HES, Utrecht. Prijs 19,50. Kaping loont niet De beëindiging van de lijdensweg die tientallen onschul |jj mensen zestien dagen lang aan boord van de gekaapte waytse Boeing 747 hebben ondergaan, is vandaag overa en wereld met grote opluchting begroet. Er is echter ten mi iJn zo veel reden tot opluchting dat het kapingsdrama is b; e"i digd zonder dat is toegegeven aan de eisen van de kfle Kuwayt heeft met grote zelfbeheersing geweigerd te bii jen voor de eis, dat in ruil voor het leven van de gegijzeldei lil ventien geestverwanten van de kapers uit gevangens* eri zouden worden vrijgelaten. De vreugde over de afloop is echter niet onverdeeld, dens het lange kapingsdrama zijn immers twee weerloze sagiers vermoord, na zwaar te zijn gefolterd. De shi'iti extremisten hebben daarmee een nieuw pressiemiddel tc voegd aan het arsenaal van terroristische wreedheden verbeelding schiet te kort om zich voor te stellen hoe hi onschuldige gegijzelden te moede moet zijn geweest, die al die lange dagen en nachten in de beperkte ruimte var vliegtuig overgeleverd wisten aan zulke gewetenloze fa ci. Daarom zal het kapingsdrama niet eerder volledig ziji gesloten dan nadat deze terroristen gevangen zijn gene en hun gerechte straf zullen ondergaan. Al eerder zijn talloze gewelddadige acties ondernomei de vrijlating te bewerkstelligen van de zeventien terror die zich sinds vier jaar in Kuwaytse gevangenissen bevir Hun vrijlating is onder meer geëist in ruil voor het leven vier Amerikaanse en drie Franse gegijzelden in Libanoi zeventien zijn veroordeeld drie van hen ter dood gens hun aandeel in zes autobom-aanslagen die vier jaa leden in Kuwayt zijn gepleegd. Daarbij werden zes me gedood en raakten 86 gewond. De islamitische Jihad, een fanatieke shi'itische organi| die banden onderhoudt met de pro-Iraanse Hezbollah, indertijd voor deze aanslagen de verantwoordelijkheid Dezelfde organisatie was achtereenvolgens verantwoord voor aanslagen in Libanon tegen de internationale vn macht, de Amerikaanse ambassade in Beiroet, de baral van Amerikaanse mariniers, de onderkomens van Frans rachutisten en tegen een Israëlisch militair hoofdkwarti de zuidelijke stad Tyrus. Bij die aanslagen vielen in honderden doden. k d SlNDS de veroordeling van de zeventien in Kuwayt ha namen als Jihad, Hezbollah en Al Da'awa als spookbet in de cockpit van elk internationaal lijnvliegtuig. De fu mentalisten, met het voorbeeld van hun geestelijk Khomeini voor ogen, streven op niets ontziende wijze politieke einddoel na. Zij willen van de Arabische w< een theocratische moslimgemeenschap maken, waarin plaats meer zal zijn voor westerse invloeden, voor de Israel, voor tolerantie en pluriformiteit. INNERLIJKE kracht en het gebrek aan respect voor t en andermans leven kunnen niet de enige basis vormen de machtspositie van de relatief kleine groep moslim-e misten. Zij moeten leven en overleven bij de gratie van i ringen als van Iran, die de terreurbeweging formeel afw maar tegelijkertijd als het in hun kraam te pas komt d vt baar van hun diensten gebruik maken. GAANDEWEG echter is er vrijwel geen hoofdstad ran ij het Midden-Oosten waar de fundamentalisten niet i een bedreiging worden ervaren. Iraq en Egypte hebbë) het recente verleden getracht drastisch af te rekenen me| gewapende shi'itische oppositie. Tijdens het jongste kapir drama heèft Syrië de kapers laten weten dat de Boeing zou worden neergeschoten indien het zou trachten in Dai 21 cus te landen. TERWIJL de houding van veel landen in het Midden ten onduidelijk en wisselvallig blijft, zijn er toch ontwi lingen te constateren die hoopvol stemmen. Het internati le terrorisme kan alleen worden aangepakt als de wereli vuist maakt en niet langer toestaat dat misdadigers na soms bloedige kaping een veilige vluchtroute wordt leend. Tegen die achtergrond is het van het grootste bf hoe Algerije het kapingsdrama zal afronden. Perioden met zon DE BILT (KNMI) - De storing die een einde maakte aan het zonnige en warme weer in ons land ligt nu boven zuid-Scan- dinavië en trekt verder in oos telijke richting weg. Het ko mende etmaal wordt "ons weer bepaald door een hogedrukge- bied dat vanuit Frankrijk naar ons onderweg is. Vannacht zijn er wat opklaringen. Daar bij kunnen er hier en daar weer mistbanken ontstaan. De minimumtemperatuur is om streeks 7 graden. Morgen overdag zijn er perioden met zon, maar er is ook en kans op een enkel buitje. De middag- temperatuur is morgen onge veer 15 graden. De wind is eerst westelijk, zwak tot matig, later op de dag neemt de wind verder af en gaat uit uiteenlo pende richtingen waaien. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor donder dag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Vooral in Zweden eerst nog bewolking en enige regen, meer naar het noorden ook sneeuw. Overigens perioden met zon. Vrij koud. Middagtemperaturen van 8 graden in het zuidwesten tot 3 gra den noord van de lijn Oslo-Stocholm. Britse eilanden: Flinke perioden met zon. In het noorden en later ook in Ierland bewolking en enige regen. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 17 graden in zuidoost Engeland. Denemarken: Veel bewolking. Af en toe wat regen. Op donderdag ook zon. Middagtemperatuur 8 tot 12 gra- Benelux, noord-Duitsland: Perioden met zon. Vooral meer naar het noor den wolkenvelden. Middagtempera tuur 11 tot 14 graden. Frankrijk, midden- en zuid-Duits- land: Vrij zonnig. Op donderdag vooral in Duitsland nog wolkenvel den. Middagtemperatuur van graden in Duitsland tot 17 den in Frankrijk. IC Spanje, Portugal: Vrij zonnig, tugal en west-Spanje op wolking en mogelijk eei dagtemperatuur van 17 graden noordwesten en noord-Portuj 22 a 28 graden elders. Alpengebied: Vrij zonnig, noordoostelijke deel donderdt bewolking. In het laagland m temperatuuren tussen rond 16 f JT1 Italië, Joegoslavische kust: 0* fend zonnig. Middagtemperatu WD 4 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEti S Zd Limbur Aberdeen Athene Barcelona Berlijn w.bew. 20 10 w.bew. 15 11 ■v.bew 17 13

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2