„Beschuldigingen gifstort zijn volstrekte kletspraat" ProVcste dagpuzzel ZEGWAARD EIST RECTIFICATIE VAN SP Alphense bewoners kiezen leden voor projectgroep Tuinders vragen meer ruimte op ondernemersdag Inzameling van Juniorkamers voci waterpompen Sal LEIDEN OMGEVING QeidbcQowuvnt WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGIt Schnitzel, raapstelen met zure roomsaus en aardappelen - gestoofde appel met kwark Nodig voor twee personen: 25 g margarine, 2 eenvoudi ge schnitzels, mespunt bloem, kerrie; 800 g raapstelen, 8 g maïze na, Va dl melk, zout, een derde bekertje zure room, nootmuskaat; Va tot 1 kg aardappelen; 2 niet te grote Golden Deli cious (appels), 1 dl water, 1 lepel citroensap, 25 g sui ker, mespunt aardappel meel, 150 g kwark, paar le pels melk, basterdsuiker naar smaak, citroenaroma, paar aardbeien of schepjes jam. Laat de margarine lichtbruin worden in de koekepan, leg er de schnitzels in en bak deze op een matig vuur in tien minuten bruin en gaar. Houd het vlees vervolgens warm op een bord, dat op dè pan met kokende aardappe len staat. Bak al roerende de bloem met wat kerrie enige minuten in het overgebleven vet, voeg weinig water en zout toe en laat de jus nog twee mi hu ten koken. Kook de gewassen en grof ge sneden raapstelen met aan hangend water in tien minu ten gaar. Giet het meeste kooknat in de schaal en bind het overblijvende vocht met een papje van maizena en melk. Breng de groente op smaak met zout, roer er van het vuur de zure room door en strooi er in de schaal nootmuskaat over. Schil de appels, snijd ze in schijfjes en kook deze gaar niet stuk!) in water met ci troensap en suiker. Schep de appelstukjes met een schuim spaan uit de pan en leg ze per persoon op een bordje. Bind het overgebleven vocht met het met koud water aan gemengde aardappelmeel tot een dunne saus en schenk deze over de aardappelschijf jes. Maak van kwark, melk, basterdsuiker en citroenaro ma een smeuïg en smakelijk mengsel en leg dit midden op de afgekoelde appels. Gar neer met aardbeien of jam. JEANNE )dienstuerlenjng APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 22 april waargenomen door apotheek Kooi in Leiden en apotheek Hofland in Voor schoten. KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRIMI NATIE HOMOSEXUALITEIT 071- 221008. zo. 20-24. OPLOSSING 'TM >e :sp ee :ieu 'ie '62 "»-'U 72 78 '92 :peej6 ZZ lujuj '61 :ojd n leued gi Ujbbh Vl :tuoi z\ i'TO 'U :6noijood -6uei :ub9 9 :|9 g :uo|Au e :buo '2 Ueiiodojjeui :|bb3!)jba •6!|9pu9|j ge :na>( 'frC :p88 '2E 'IE :>|BJ '0E :HI '82 iBije» g2 :ou| tr2 700 22 Iojji \z :>iejd 02 :dwe 91. :edo -91 :diuoi>i "NN 'El :w|o u :ei 'oi e :6u9 'ft !|99|U9UJ0Ui L :|BB|UOZIJOH Bridgeclub koopt Marijkeschool LEIDERDORP Er is overeenstemming bereikt tussen B en W van Leiderdorp en de Leiderdorpse Bridge Club over de verkoop van de voormalige Marijkeschool. Die mededeling van wethouder C. Huigen-van Boven (VVD) werd gisteravond met instemming door de com missie Welzijn ontvangen. De commissieleden toonden zich verheugd dat aan de omzwervingen van de bridge club, sinds de verkoop van het Dorpshuis zonder eigen onderkomen, een einde komt. Voorzitter R. Noe van de bridgeclub verklaarde echter dat daar nog problemen zijn met de financiële consequenties van de koop. De LBC moet behalve de aankoopprijs van 125.000 gulden ook opknapkosten van bijna twee ton financieren. Noe toonde zich teleurgesteld dat de gemeente slechts 10.000 gulden bijdraagt. De LBC-voorzitter waarschuwde de commissieleden, dat in de toekomst een beroep op de ge meente nodig kan zijn. De LBC heeft verder problemen met de huurgarantie die voor 3,5 jaar is gegeven aan de ateliers De Hollandsche Tuyn. De gemeenteraad beslist op 16 mei over de verkoop. Sponsorloop Zoeterwoude ZOETERWOUDE Wereldkam pioen short-track Peter van der Velde lost morgenavond om 19.00 uur op sportpark Haasbroek het startschot voor de sponsorloop van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ. Jeugd en senioren zijn de afgelopen weken bezig geweest met het strik ken van sponsors die een bedrag per ronde van één kilometer inzet ten. De opbrengst van de sponsor loop is bestemd voor de aanschaf' van trainingsmateriaal. Ook de handbalvereniging „Fair- play" houdt een sponsorloop. Dat gebeurt zondag rond het handbal- veld op sportpark Haasbroek is ge legen. De handballers beginnen om 15.30 uur aan hun rondjes. TER AAR NIET BEZORGD OVER GIFAFFAIRE TER AAR Tussen de colleges van B en W van Ter Aar en de Alphen is overlegd over de gifaffaire. Dat is ge beurd op initiatief van Alphen. Ter Aar is voorlopig niet bang voor gevolgen van de gifaffaire op haar grondge bied. Dat antwoordde milieuwethouder P. van Riin op vragen van van VVD-raadslid P. Nijweide. Die was bezorgd over berichten dat het gif al in het grondwater terecht is geko men. Nijweide: „Ik wil graag dat men gade slaat wat er gebeurt want het grondwater stroomt in noordoostelijke richting, dus naar Ter Aar". Van Rijn verklaarde dat er inderdaad een gaat in de klei laag zitten en de kans bestaat dat gif in het grondwater komt. „Maar", aldus van Rijn: „Er word met grotere fre quentie gecontroleerd. Het grondwater verplaatst zich met de snelheid van 2 meter per jaar en het veenpakket wordt richting Ter Aar steeds dikker. Voorlopig is er nog niets aan de hand". Sjoelen in Leimuiden LEIMUIDEN Tafeltennis vereniging Play Fair en Sjoel Vereniging Hillegom houden zaterdag de Open Leimuidense Sjoelkampioenschappen. Aan deze wedstrijd kunnen 80 sjoe- lers meedoen. Het kampioen schap is onderdeel van de de Grote Rommelfair van de ta feltennisvereniging die die dag in Het Spant in Leimuiden wordt gehouden. De Rommel fair is een combinatie van een rommelmarkt en fancy fair. Er zijn een rad van avontuur en een loterij. Sjoelers kunnen zich vanaf 's middags twaalf uur inschrijven voor de wed strijd die éen uur later begint. De kosten bedragen vijf gul den. Extra natuurgebiei Nieuwkoopse plass ine )e DEN HAAG De provincie Z land wil de twee natuurreservate midden van het natuurlandschap den van de Nieuwkoopse plassen den met dertig hectare. Dat geschreven in een brief aan van VROM. In het beheersgebiei de boeren een beheersovereenkt waarin ze beloven de grond op handelen dat de natuur zo min schade lijdt. Zij krijgen daarvoor goeding. Het Rijk en de natuur mers vonden aanvankelijk dat gebied circa 450 hectare b moest worden. Boeren en gemeen e ren het daar niet mee eens. Om vo draagvlak te hebben is dit compr de bus gekomen. den be D. ROTTERDAM „Volko men uit de lucht gegre pen, smadelijk, beledi gend en onrechtmatig". Zo kenschetste de advo caat van de firma Zeg waard, mr. Diepenhorst, de beschuldigingen van de Socialistiese Partij (SP) dat het Delftse bedrijf nauw betrokken is ge weest bij het gifschandaal in de Alphense Coupépol der. Zegwaard maakte de kwestie inzet van een kort geding dat gisterochtend voor de Rotterdamse rechtbank diende en eiste onder meer een rectifica tie. De SP maakte onlangs tijdens een persconferentie de resulta ten bekend van een eigen on derzoek naar de illegale stor tingen )Van chemisch afval. Daarbij werd gesteld dat het transportbedrijf Kemp B.V. ja renlang chemisch afval op de Alphense vuilstortplaats dumpte in opdracht van Zeg waard. „Kemp was er voor het vuile werk van Zegwaard", al dus de SP. Het bedrijf heeft deze aantijgingen nadrukke lijk ontkend. „Wij doen niet in chemisch afval en hebben daar ook de faciliteiten niet voor", zo was de reactie. Wel doet Zegwaard vanaf 1977 za ken met Kemp, maar daarbij gaat het alleen om ander afval zoals huishoudelijk vuil 'en be drijfsafval. Tijdens pieken in het vervoer worden verschil lende transportbedrijven inge schakeld. Schadelijk Gisteren noemde de advocaat van Zegwaard de beschuldi gingen van de SP „bijzonder ernstig en zeer schadelijk voor onze goede naam". Zij eist dan ook stopzetting van de mede delingen van de SP, alsmede een rectificatie op de voorpagi na van de landelijke bladen, het uitgaan van een p^-sbe- richt naar het NOS-journaal en openbaarmaking van de anonieme bronnen. „Het algemeen belang is niet gediend met beschuldigingen die geen deugdelijke grond hebben. De SP heeft verhalen van chauffeurs en ex-chauf feurs gehusseld en als onder zoek gepresenteerd", aldus Diepenhorst die de SP-uiting- en als „volstrekte kletspraat" en „propaganda voor de eigen partij" betitelde. „De bronnen stellen helemaal niets voor. De verhalen zijn niet goed onder bouwd en hebben helemaal niets bijgedragen aan hetgeen de SP stelt". In zijn pleidooi gaf hij te ken nen dat ook Simon Kemp zelf ten stelligste heeft ontkend ooit chemisch afval voor Zeg waard vervoerd of gestort te hebben. „Hij verklaart ook nooit geattendeerd te zijn op de mogelijkheid van het krij gen van een illegaal vrachtje", aldus Diepenhorst die daaraan toevoegde dat dit evenmin uit verklaringen van chauffeurs en de administratie van Zeg waard op enigerlei wijze blijkt. „Dat de SP zegt dat Kemp aan dergelijke opdrachten voor Zegwaard wel een miljoen gul den per jaar verdiende is bela chelijk. Hij zou continu met vijf vrachtwagens van Zeg waard hebben moeten rijden om zo'n bedrag bij elkaar te krijgen". Rol De advocaat van de SP, mr. Ruers, betoogde dat op de persconferentie van de fractie niet alleen Zegwaard als me deschuldige in het Alphense gifschandaal genoemd is. „De pers heeft zich beperkt tot het naar voren brengen van de re latie Kemp/Zegwaard, terwijl er meer bedrijven een rol speelden". Overigens zei hij dat de SP inmiddels alle infor matie en bronnen aan justitie bekend heeft gemaakt „met de uitdrukkelijke bedinging om de bronnen anoniem te hou- De SP bleef verder volhouden dat Zegwaard een niet te ver waarlozen rol heeft gespeeld in de gifaffaire. Verschillende ex-chauffeurs van Kemp, Vos en Verkerk zouden wagens van Zegwaard op de Alphense stort gesignaleerd hebben. Ook zouden werknemers van Kemp hun directeur meerma len gewaarschuwd hebben „niet al te veel afhankelijk te worden van opdrachten van Zegwaard". In dit verband noemde'Ruers ook het feit dat de directeur van Zegwaard een belangrijke aandeelhouder van Verkerk is. „Wij vonden ons feitenmateri aal voldoende om tot publica tie over te gaan. Vooral gezien het grote maatschappelijke be lang van deze zaak", aldus de pleiter van de SP. De president van de rechtbank doet vrijdagochtend een uit spraak in het kort geding. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een bewonersavond in het Alphense stadskantoor zijn gisteren vier vertegenwoordi gers gekozen die zitting nemen in een speciale projectgroep. Die projectgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de provincie, het onderzoeksbu reau, de bewoners, het hoog heemraadschap, de gemeente Alphen, de inspectie voor de volksgezondheid, de Alphense golfclub en de vereniging vrienden van het heemgebied. Doel van de projectgroep is het leveren van een bijdrage tot het stellen van een diagnose over de aard en de mate van vervuiling in de Alphense Coupépolder. Verder moet de projectgroep nagaan welke ri sico's de vervuiling voor mens en milieu met zich meebrengt en welke oplossingen noodza kelijk zijn. Tenslotte wil de projectgroep bij geleden scha de nagaan hoe en bij wie deze eventueel verhaald kan worden. Ruim veertig Alphenaren vor men met elkaar het bewoners comité, de achterban die alle betrokkenen in Alphen verte genwoordigen. Zij moeten op komen voor de belangen van alle groeperingen uit de Al phense bevolking. Uit deze groep zijn voorlopig vier afge vaardigden gekozen voor de projectgroep. Dit zijn de na tuurkundig ingenieur W.J. Hart, de biologe mevrouw M. Fournier, de accountant A. Sieverdink en L.F. Molle, ge pensioneerd vertrouwensman van de Leidse universiteit, oud-raadslid van Leiden, oud- vice voorzitter van de univer siteitsraad Leiden, oud-voor zitter van de gezamenlijke vakbondsorganisaties in Lei den en oud-beheerder van het directoraat onderwijs van de medische faculteit. Zij vertegenwoordigen het be wonerscomité vanmiddag al op een vergadering in het Al phense stadskantoor. Het is nog niet gezegd dat deze vier ook definitief zitting nemen in de groep. Vanmiddag zullen nadere afspraken gemaakt worden over de werkwijze en afvaardiging van het comité alsmede de wijze van bericht geving naar de Alphense be volking. Overwogen wordt om regelmatig nieuwsbrieven te laten verschijnen. De vergade ringen van de projectgroep zijn besloten. De projectgroep adviseert het college van Gedeputeerde Sta ten (GS) van Zuid-Holland. Dat neemt de uiteindelijke be slissing die al dan niet in over eenstemming is met het advies van de projectgroep. Wethouder Den Boe ft: „Leiderdorpse bevolking maakt nauwelijks bezwaar tegen stortplaats" LEIDERDORP Alleen mi- lieugroepen maken bezwaar te gen de komst van een stort plaats in de Leiderdorpse Mun- nikenpolder. Wethouder J. den Boeft van ruimtelijke ordening trok die conclusie gisteravond bij de de behandeling van de bezwaren tegen de stortplaats in de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften. „Hoewel ik de bezwaren van de milieugroepen niet wil bagatel liseren moet het me toch van het hart dat de Leiderdorpse be volking zelf nauwelijks bezwaar maakt", aldus de wethouder. Tegen de komst van de stort plaats zijn bezwaren ingediend door de Stichting Leefbaar Lei derdorp, de Zuidhollandse Mi lieufederatie, de Stichting het Zuidhollands Landschap en de Werkgroep Milieubeheer Lei den. De bezwaren richten zich in eerste instantie tegen het feit dat de gemeente om de aanleg van de stortplaats mogelijk te maken vooruitloopt op de goed keuring van het bestemmings plan dat van toepassing is voor het gebied. Het provinciaal be stuur zal naar wordt verwacht spoedig een verklaring van geen bezwaar verlenen omdat de provincie, gezien het afval probleem in Zuid-Holland, wil dat de puinstortplaats in Leider dorp er snel komt. De Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omgeving, die de stortplaats zal exploiteren kampt met een groot gebrek aan afvoermogelijkheden van puin en slakken, de restanten van het vuilverbrandingsproces. De verschillende milieugroepen waren het er ook gisteravond over eens dat de noodzaak om de komst van de stortplaats te versnellen niet is aangetoond. Door die haast is het niet goed mogelijk de gevolgen voor het milieu goed te kunnen overzien, zo stellen zij. Bert Bakker van de Zuidhollandse Milieufedera tie stelde nog dat de aanwezig heid van het Elisabeth Zieken huis Leiderdorp in de directe nabijheid aanleiding zou kun nen zijn om het aspect van de luchtvervuiling door de stort plaats apart te bezien. Het forum op de ondernemersdag in De Fransche Brug. FOTO: WIM VAN NOORT ROELOFARENDSVEEN Vertegenwoordigers van de LTB hebben gis teren tijdens de druk be zochte ondernemersdag in De Fransche Brug Roelofarendsveen burge meester A.H. Meerburg rechtstreeks aangespro ken om meer tuinbouw- grond in Alkemade te krijgen. De LTB-afdeling Roelofarendsveen wil dat het gebied ten noor den van dat dorp in zijn geheel voor tuinbouw wordt bestemd. Op de vraag of de burgemees ter daarvoor zijn nek wilde uitsteken ant woordde hij dat de on dernemers daarvoor niet bij hem, maar bij de ge meenteraad moeten zijn. De burgemeester voegde daar aan toe dat de totstand koming van het derde tuin bouwgebied al „voor de poor ten der hel" was weggesleept. „In den lande is nog voldoen de tuinbouwgebied, het ligt alleen niet in Alkemade", al dus Meerburg. Hij adviseerde de kwekers dan ook als het niet anders kan over de ge meentegrenzen naar vervan gende glastuinbouwgrond te zoeken. Een van de aanwezige kwe kers zei hierop te betwijfelen of het gemeentebestuur zich wel voldoende hard maakt voor de totstandkoming van nieuwe tuinbouwgronden. Volgens de burgemeester is de stagnatie echter niet het gevolg van onwil. Het heeft ook te maken met beleid van het rijk. Zo mag Alkemade de extra woningen voor per soneel die nodig zijn bij een uitbreiding simpelweg niet bouwen. Burgemeester Meerburg, die zich tijdens de vorig jaar door de Stichting Belangenbehar tiging Alkemade gehouden ondernemingsdag had laten ontvallen dat de tuinbouw in wellicht wat teveel aandacht eist ten opzichte van andere sectoren in de gemeente, moest zich gisteren overigens nog voor die uitspraak ver antwoorden. Hij deed dat met de erkenning dat de beteke nis van de tuinbouw voor Al kemade niet mag worden on derschat. „In bepaalde op zichten is de tuinbouwsektor de belangrijkste sektor van onze gemeente". Miljoenensubsidies Namens de Reconstructie commissie sprak ir. B. A. W. Bilderbeek die liet weten dat nu ruim 150 kwekers zijn ge vestigd in het Veense rcon- structiegebied. Als straks ook de Gogherpolder reconstruc tiegebied wordt, zal het meerendeel van de Veense kwekers in aanmerking kun nen komen voor omvangrij ke subsidies die kunnen oplo pen tot een totaal van 33 mil joen gulden. Met name gaat het om een bijdrage van veertig procent in de kosten van kavelverbetering. De subsidie varieert per geval van enkele duizenden gul dens tot enige tonnen. Vorig jaar is van de beschikbare 33 miljoen over vijf jaar, slechts 1,3 miljoen aangesproken. Erwin Hartong van de Alphense Junior Kamer vergewist samen met twee Sahelp-medewerkers van dat de water goed in containers zijn gepakt. FOTO: JUNIO ALPHEN AAN DEN RIJN De acties van de Junior Kamers van Al phen, Duin- en Bollen streek en het Gooi ten be hoeve van de Derde We reld hebben een bedrag van vijftigduizend gulden opgebracht. Dit geld is be steed aan de aankoop van zestien waterpompen die op zaterdag naar de Sahel- landen worden ver scheept. Prins Claus zwaait dan vanuit Oss een transport van de Stichting Sahelp uit. De Juniorka mers hebben de afgelopen jaren een groot aantal ac tiviteiten georganiseerd om bij te dragen aan een betere watervoorziening in Derde Wereldlanden. Die varieerden van grote lote rijen, de verkoop van etsen en stickers, het organiseren van een gala-avond tot en met de uitgifte van een restaurant gids. Het initiatief voor deze" hulp actie ontstond enige jaren ge- ledeii in Alphen toen de Ju nior Kamer daar een project watervoorziening opstartte. Om aan de watervraag te vol doen zouden in de ontwikke lingslanden twee miljoen wa terpompen geplaatst moeten worden. De Kamer in Alphen wilde haar steentje aan dit doel bijdragen. Transport Door Alphen aangestoken wa ren ook de Kamers in Het Gooi en de duin- en bollenstreek enthousiast geworden i' men met Alphen veiaar zij zich in een Stichtinfen voorziening met het diting pompen bij de mensenlog i hard nodig hebben tfe oj gen. Er waren echter v problemen, zoals het tr van de pompen en de ding naar de juiste plbtg bestemming. Daarom de Kamers participeren al bestaande organismen varing met dit soort poMI- heeft. Uiteindelijk kwa bij de relatief kleine St Sahelp terecht. Met 01 y 25 actieve leden is groot genoeg om projei fectief te selecteren en leiden. De Kamers adopteerc Sahelpproject en zorgi dat de benodigde majgjy voor de watervoorzie kwamen. Daarnaast men aan het inzamel gelden voor de benod kopen en pakte men pen zelf in. Omdat S< jaar bestaat verklaart Claus zich bereid het ti dat zaterdag vertrekt zwaaien. Dan gaat voor ruim gulden aan materiaal deren naar de Sahe Het is het zevende Sahelp die ook d butie in Afrika verzor projecten verder begeli de drie ton is 50.000 door de Junior Kamen meld, bestemd voor waterpompen in Fada ma waar ook een tei school gevestigd is di van materiaal en gerei pen wordt voorzien. D pompen worden comp leidingen en hulpstuk plaatst. jj 2 dt Grote schade in Rooversbroekpolt l LISSE Een losgebroken dier heeft in de nacht van dag op dinsdag grote schade aangericht op een stu grond in de Rooversbroekpolder. Het beest, volgens tie een paard of een koe, heeft over de grond gespann kapot getrapt, waardoor gas is ontsnapt. Dit gas m grond ontsmetten. De politie vraagt de eigenaar van zich te melden: 02521-11853. (ADVERTENTIE) Ik kwam eigenlijk voor een ronde |»h maar ik vind die v-hals veel mooier..." En die mijnheer zei ook dat die erg staat met een mooie stropdas..." PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden bo\ ilijk 'erl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10