YS tasten in het duister over motieven van Iran „Aanslag op PLO-topman daad van gerechtigheid" [assale zoekactie in Berlijn naar zenuwgassen van nazi's Kok: Toelichting toespraak Dolman „~ITENLAND CelcUcOotmint DINSDAG 19 APRIL 1988 PAGINA 7 kson in New York et de dood bedreigd YORK Jesse Jackson, de zwarte inee die vandaag in de Amerikaanse New York strijdt voor zijn kansen op Democratische presidentskandidatuur, fft de sfeer rond de voorverkiezingen deze staat „gewelddadig" genoemd. In (V York heeft hij naar eigen zeggen ttï er bedreigingen met de dood ontvan- dan op enig ander moment in zijn pagne. Jackson wordt in het algemeen •r bedreigd dan de overige kandidaten wordt door de geheime dienst uitge- ier beschermd dan zijn collega's. De rachting is dat de voorverkiezingen g^ijin New York vandaag gewonnen <5:4 rden door Jacksons grote rivaal, Mi- 52# iel Dukakis. VS rekenen niet meer op verdrag in Moskou WASHINGTON De Amerikaanse regering verwacht niet meer dat pre sident Reagan eind volgende maand bij zijn bezoek aan de Sovjetunie een verdrag zal kunnen tekenen over ver mindering van de arsenalen kernwa pens voor de lange afstand. Een Ame rikaanse zegsman zei dat er nauwe lijks vooruitgang was geboekt bij de onderhandelingen sinds het bezoek van sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze aan Washington, vorige maand. De Amerikaanse mi nister Shultz gaat overmorgen voor drie dagen naar Moskou, waar hij ook over dit onderwerp overleg zal plegen met zijn collega Sjevardnadze en par tijleider Gorbatsjov. Gematigde verzetsleider Afghanistan vermoord PESHAWAR Drie gewapende man nen hebben in de Pakistaanse grens plaats een gematigde Afghaanse verzets leider doodgeschoten. Het slachtoffer is Mohammad Nasir, commandant van guerrillatroepen in de provincie Kabul. Het was de eerste moordaanslag op een Afghaanse verzetsleider sinds de aan slag, op 11 februari, op Sayd Bahauddin Majrooh, de gematigde directeur van het Afghaanse voorlichtingscentrum in Pes hawar. De jongste aanslag volgt op de ondertekening, afgelopen donderdag in Genève, van een Afghaans-Pakistaans akkoord dat moet leiden tot het vertrek van de Sovjettroepenmacht uit Afgha nistan. Het islamitische verzet wijst het akkoord van de hand. Kraker had toegang tot militaire computers VS WASHINGTON Een Westduitser heeft maandenlang ingebroken in een Amerikaanse militair computersysteem dat in contact stond met netwerken in Europa en Japan. Dit hebben veiligheids specialisten in Washington meegedeeld. De inbreker zocht gegevens over SDI en andere gevoelige onderwerpen. De iden titeit van de kraker en zijn motieven zijn nog niet bekend, maar vermoed wordt dat het niet op spionage ging. Via een computer-centrum in Berkeley in Cali- fornië slaagde de Duitser er in verbindin gen tot stand te brengen met militaire computers in San Diego, de Optimus data bank van het Pentagon en een computer centrum van het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA in Pasadena. Bestrijders sprinkhanen hoeven niet te vasten RABAT De Marokkaanse koning Hassan heeft alle be strijders van de sprinkhanen plaag in zijn hoedanigheid van religieus leider ontheffing ver leend van de plicht om tijdens de vastenmaand Ramadan overdag niet te eten. De ko ning wil daarmee onderstre pen dat de strijd tegen de in- sekten, die in heel Noord-Afri- ka een bedreiging vormen voor de oogst, van groot natio naal belang is. Levenslang geëist tegen verdachten in spijsolieproces MADRID De officier van justitie heeft in Madrid levenslang geëist tegen de acht hoofdverdachten in het proces rond de giftige spijsolie. Tegen negentien andere betrokkenen eiste hij hoge gevangenisstaf fen. Voor elf verdachten vroeg hij vrijspraak. In zijn pleidooi zei de officier het bewezen te achten dat het de giftige spijsolie is geweest die in 1981 heeft geleid tot een golf van vergiftigingsgevallen. Het ging daarbij om uit Frankrijk geïmporteerde raapolie, die bestemd was voor industrieel gebruik, maar in Spanje werd verkocht als spijsolie. Tot nu toe zijn zeker 605 mensen aan de gevolgen van de giftige olie overleden. Ongeveer 25.000 mensen lij den nog aan vergiftigingsverschijnselen. Het gif tast het zenuwstelsel aan en kan onder meer verlam ming veroorzaken. |ergeldings- ÜJjcties voor jjggen van jj ieuwe mijnen irvolg van de voorpagina) SHINGTON De leiding tot het Ameri- jtse optreden tegen 'gjj n was de beschadiging het Amerikaanse fre- Roberts, dat verleden 'ioi ek bijna zonk nadat het een Iraanse mijn was open. Bij het incident fkten tien Amerikaanse iniers gewond. de VS is er geen en- twijfel dat Iraanse sche- nieuwe mijnenvelden igd. Amerikaanse ;sschppen bestookten gis- ïorgen als eerste twee nse olieplatforms in het 871 den van de Golf, die geheel 118J den verwoest. Volgens W erikaanse woordvoerders JJj den de platforms gebruikt uitvalsbasis voor aanvallen S3i tankers in de Golf. Het inse personeel kreeg vijf uten de tijd om te vertrek- Ook werd een Iraanse pa- Til lilleboot tot zinken ge- 341 cht. Iran reageerde snel, "j irna de gebeurtenissen el- 12^j rin hoog tempo opvolgden. 25( i Amerikaanse helikopter 44 j rd vanuit een Iraanse ka- 19Ü ineerboot onder vuur geno- 2™ a. Iraanse marineschepen yjj choten een Amerikaans be ad irradingsschip, een Ameri- 9004 ins booreiland en een Britse 280* Iter. Ook werden aanvallen 13MM 'evoerd °JP 660 koopvaar dij chip van Cyprus en een he- 112* ipter van een Amerikaanse 72# ploeg. Een Amerikaans ma- schip beschoot daarop 'JJ c Iraanse gevechtsvliegtui- gjjj] jjdie zich Teken op te ma- «jfcavoor een aanval. Het is «JBf jtotoidelijk of zij werden ge- Wbmm. In de Straat van Hor- werden de Iraanse fregat- Sahand en Sabalan bescho- nadat zij patrouillevlieg- ]80# pn van het Amerikaanse tgdekschip Enterprise on- r vuur hadden genomen. Nuofide fregatten is gezonken, ander drijft stuurloos rond. ;e tijd later werden nog eens zeker een en moge- drie Iraanse kanonneer- Dtjes tot zinken gebracht, en gaat de oorlog tussen en Iraq onverminderd De Iraakse strijdkrach- zouden het zuidelijke eiland Faw op Iran heb- heroverd na een bezetting twee jaar. Ook de stad is weer in Iraakse han- aldus het Iraakse persbu- INA. Bij het tweedaagse isief zouden duizenden militairen zijn gesneu- of gewond. De Nederlandse en Belgische mijnenjagers hebben gisteren, voordat ze op non-actief werden gesteld, nog twee mijnen in de Golf tot ontploffing gebracht. FOTO: EPA (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad Washington is met in stemming gereageerd op het snelle antwoord van de Amerikaanse marine op een reeks provocaties van Iran in de Perzische Golf. De Republikeinse minderheidsleider in de Senaat, Robert Dole, noemde de Amerikaanse acties „volledig gerecht vaardigd". Dole gaf zon der twijfel de stemming weer in het gehele Con gres en waarschijnlijk ook in geheel Amerika. Maar de vraag die Washington niet heeft kunnen beantwoor den is waarom Iran opnieuw begon met het leggen van mij nen en waarom het vervolgens de harde Amerikaanse vergel dingsacties over zich afriep. Toen Iran in oktober van het vorig jaar moest boeten voor het leggen van mijnen langs de drukke tanker-routes in de Golf, beantwoordde Iran de Amerikaanse vergeldingen met veel retoriek; maar geen daden. Nu trokken Iraanse oorlogsbodems evenwel ten strijde om Amerikaanse sche pen aan te vallen. In strikt mi litaire zin was dat een naieve stap, die vroeg om een verne dering. En die vernedering volgde dan ook prompt. De Iraniërs hebben mogelijk niet begrepen dat de 29 sche pen tellende Amerikaanse ma rine inmiddels met de Golf en de specifieke omstandigheden daar vertrouwd is geraakt. De grote precisie waarmee de Amerikanen een reeks aanval len en tegenaanvallen uitvoer den, was daarvoor een bewijs. Speculaties Washington kan de vraag waarom Iran tot actie over ging alleen maar met specula ties beantwoorden. Heeft het iets te maken met de Pale stijnse opstand in de door Is rael bezette gebieden? Is er een verband met de kaping van de Kuwaytse Boeing, die nog steeds in Algiers staat? Waren de Iraanse aanvallen bedoeld om de aandacht af te leiden van de kennelijke Iraanse nederlaag op het schiereiland Faw, waar Iraq de daar ingegraven Iraniërs zware verliezen heeft toege bracht? Het is ook voor Was hington zoeken naar een af doende verklaring. Er is nog een mogelijke reden voor de reeks van op het eer ste gezicht hoogst ondoordach te Iraanse stappen. Het is vrij wel zeker dat in Teheran op nieuw een machtsstrijd woedt om de opvolging van de oude en zieke ayatollah Khomeini. Telkens als diens opvolging actueel wordt, storten extreme elementen het land in een cri sis, waarvan ze vervolgens de meer gematigde krachten de schuld geven. Het is een oud revolutionair recept, dat bijna altijd werkt: Daar komt bij dat Iran ervan uitgaat, dat het land nooit rechtstreeks door de VS zal worden aangevallen. Het blijft bij „beperkte vergel dingsacties". Die wetenschap stelt de Iraanse leiders in staat enige risico's te nemen; voor strikt binnenlands gebruik, dat wel. Doldriest Wie de zaak heel cynisch wil benaderen, zou zelfs tot de conclusie kunnen komen dat de VS blij moeten zijn met de doldrieste Iraanse acties. De inzet van een grote Ameri kaanse vloot in de Golf was mede bedoeld om het door de Iran-Contra-affaire geschokte vertrouwen van Amerika's vrienden in de regio te her stellen. Dat is goed gelukt. Overigens mede dank zij de actieve hulp van andere wes terse landen waaronder Nederland. Iran werd ge dwongen het leggen van mij nen te staken. Het vervoer van olie is vrijwel normaal doorgegaan. Washington toon de de rol van bewaker en be schermer van de Golf zeer se rieus en overtuigend te kun nen spelen. Mogelijk zijn de Iraniërs er op uit geweest aan het succesvolle Amerikaanse optreden een halt toe te roepen. Als dat het geval is geweest, hebben ze buiten de waard gerekend. Egypte haastte zich de Ameri kaanse vergeldingsacties te steunen. En andere Golfstaten, waaronder de Emeritaten en Kuwayt, hebben het bewijs ge leverd gezien dat de VS wel degelijk bereid zijn hun belof ten na te komen. In feite heb ben de Amerikanen hun posi tie in dit politieke en militaire mijnenveld aanzienlijk ver- s.trekt. En dat is precies wat Washington wil. Duidelijk is echter ook, dat Iran de confrontatie niet schuwt. Verwacht mag worden dat de klappen die het Khomeini-bewind gisteren heeft opgelopen, de ayatollahs niet van verdere confrontaties zullen weerhouden. Zo kan Amerika op den duur veel na drukkelijker bij het conflict in de Perzische Golf betrokken raken dan nu het geval is. Dat is precies wat Washington lie ver niet, maar Iran wèl erg graag wil. HAVIKKEN IN ISRAËLISCH KABINET TEVREDEN: (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De Is raëlische minister voor handel en industrie, Ariel Sharon, beschouwt de moord op PLO-topman Abu Jihad als een „daad van gerechtigheid". In een verklaring liet de om zijn zeer conservatieve politie ke denkbeelden bekendstaan de bewindsman gisteren weten een voorstander te zijn van de „uitschakeling" van nog meer „guerrilla-leiders". Minister Peres van Buitenlandse Za ken, en leider van de linkse vleugel van het kabinet, heeft nog niet gereageerd op de moord. De Amerikaanse regering heeft de aanslag op de tweede man van de PLO daarentegen veroordeeld en verklaard dat zij niets te maken heeft met deze „politieke moord". De Verenigde Staten beschikken over geen enkele informatie over de daders van de aanslag, zo verklaarde de woordvoer der van Buitenlandse Zaken. Uit Palestijnse bron is gisteren vernomen dat de begrafenis van Abu Jihad gevecht- DEN HAAG Fractielei der Kok heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Israëlische ambassa deur in Den Haag om het standpunt van de PvdA over het beleid van Israel in de bezette gebieden toe te lichten. Kok deed dit naar aanleiding van de toespraak die Kamervoor zitter Dolman gisteren in Israel heeft gehouden. De kritische opmerkingen van de PvdA'er Dolman waren in de ogen van de PvdA-fractie te zacht ge formuleerd. snaam voor Khalil al-Wazir morgen zal plaatsvinden in de Syrische hoofdstad Damascus. PLO-leider Yasir Arafat zal daarbij aanwezig zijn. Het wordt het eerste bezoek van Arafat aan Damascus sinds ja ren. In het verleden ziin con flicten ontstaan tussen de PLO en de Syrische machthebbers over de strategie voor een vre desregeling in de Israëlisch- Arabische strijd. President Assad heeft echter alle PLO-leiders toestemming gegeven de begrafenis bij te wonen. In Palestijnse kring wordt gespeculeerd over een mogelijke „verzoening" tussen de leiders in Damascus en Arafat, die in 1983 als persona non grata uit de Syrische hoofdstad is uitgewezen. Arafat zei in een boodschap aan het Palestijnse volk in de bezette gebieden dat het slachtoffer „viel, met een wa pen in de hand, door de kogels van een Mossad-bende". De Mossad is de Israëlische gehei me dienst. De PLO-leider zei dat hij in Abu Jihad, „een broeder, een vriend, een revo lutionair kameraad en een van de symbolen van de bevrij- dingsstrijd van het Palestijnse volk" had verloren. Autobanden Tunesië dient bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een klacht in tegen Is rael in verband met de moord op Abu Jihad. Volgens een Tunesisch onderzoek is de aanslag op de Palestijnse top functionaris het werk van Is rael en is daarbij de „territori ale integriteit van Tunesië ge schonden". Het Israëlische leger heeft in de bezette gebieden reisbeper kingen ingesteld en in 21 vluchtelingenkampen uit gaansverboden afgekondigd. Doel van de maatregelen is be teugeling van de rellen, die uitbraken na de moord op de militaire leider Khalil al-Wa zir. In de Gaza-strook, waar Wazir opgroeide, overleed gis teren de 30-jarige Aidah Oth- man Totah nadat zij een schot in de rug had gekregen, aldus medewerkers van een Ara bisch ziekenhuis in Gaza. Vol gens de medewerkers hadden familieleden van Totah ver klaard dat zij werd neerge schoten nadat zij geweigerd had brandende autobanden en stenen van een straat in Gaxa- stad te verwijderen. Kamervoorzitter Dolman In gesprek met de Israëlische minister van volksgezondheid Arbeli. FOTO: EPA In de Tweede Kamer is met gemengde gevoelens gerea geerd op de uitlatingen die Dolman deed bij de opening van een hulppost van het Rode Kruis. VVD-fractieleider Voorhoeve wil Dolman vol gende week nader over diens toespraak aan de tand voelen, omdat volgens Voorhoeve niet geheel duidelijk is in welke hoedanigheid Dolman heeft gesproken; als voorzitter van het Nederlandse parlement of als privépersoon. Overigens had Voorhoeve weinig op de woorden van Dolman aan te merken. De CDA-fractie wilde vanmorgen nog geen commen taar geven op de toespraak omdat er eerst in fractiever- band over moest worden be raadslaagd. ."-BERLIJN De stberlijnse autoriteiten )ben opdracht gegeven een grootscheepse actie naar dodelijke puwgassen, die de nazi's 4ti Je laatste maanden van 'ff Tweede Wereldoorlog ai? Kens in Berlijn zouden «j bben verborgen. 46 3t| jacht spitst zich toe op een li groot gebied rond de wijk Spandau, momenteel een be langrijke toeristische trekpleis ter; waar de nazi's van 1936 tot 1945 hun test- en onderzoeks centrum hadden voor chemi sche oorlogsvoering. Vierhonderd politiemensen krijgen een cursus van drie maanden over chemische oor logsvoering. De komende zo mer zullen zij beginnen met zoeken. De actie gaat drie tot vier jaar duren en ruim vijfen dertig miljoen gulden kosten. „Het is geen eenvoudig kar wei. We zullen uiterst zorgvul dig te werk moeten gaan", zegt dr. Wolfgang Spyra, de man die de leiding heeft van de operatie. „Het team zal uitge rust worden met speciale be schermende pakken en gas maskers. Maar deze zijn slechts beperkte tijd bestand tegen de giftige gassen, zodat Bovendien moeten alle moge lijke voorzorgsmaatregelen worden getroffen, zegt Spyra. „We zoeken in de nabijheid van tienduizend burgers". Die bewoners van West-Berlijn maken zich al ernstige zorgen. Ze vrezen dat ze hun huis uit moeten als er iets dreigt mis te gaan met de gifgas-operatie. Veel Berlijners vragen zich ook af waarom de regering pas na 43 jaar tot opsporing over gaat. Volgens de autoriteiten is de zoekactie noodzakelijk, omdat voor het betrokken gebied bouwplannen bestaan. In een versterking in Spandau en na bijgelegen gebouwen onder zochten de nazi's hoe hun mi litaire apparatuur reageerde op chemicaliën, alhoewel er in de Tweede Wereldoorlog geen chemische wapens werden ge bruikt. Bij experimenten in het begin van de oorlog wer den paarden besmet met ze nuwgassen, waarna ze zich te gen de muren te pletter liepen. Begin 1945, toen het Rode Le ger Berlijn naderde, zouden de nazi's metalen cilinders met giftige stoffen hebben begra ven in Spandau. Naar verluidt zouden de cilinders onder meer fosgeen bevatten, een gas dat in de Eerste Wereldoorlog gebruikt werd, en andere do delijke zenuwgassen. Tien jaar geleden is al eens een groter schoonmaak-opera- tie gehouden.'Toen werd een aanzienlijke hoeveelheid va ten, flessen en glazen ampul len gevonden die allerlei soor ten dodelijke chemische ver bindingen bevatten. Maar Spandau bleek nog niet volle dig gezuiverd van de nalaten schap van de nazi's. CLIVE FREEMAN (c) The Times, Londen Voetbalelftal wil ruil gegijzelden KUWAYT De broer van de Kuwaytse emir en het gehele voetbalelftal van de Golfstaat hebben aangeboden de plaats in te nemen van de gijzelaars in het gekaapte Kuwaytse vliegtuig in Algiers. De voor zitter van de Kuwaytse voet balbond, heeft zijn broer ge vraagd alle 52 leden van de nationale voetbalploeg die mo menteel in Malaysia verblij ven, te ruilen voor de gijze laars die twee weken geleden werden gekaapt. - USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Standaard Ultgeveril. Antwerpen-Weesp Vlieg verbod F- 16'sin Duitsland Het neerstorten van een Amerikaans gevechts vliegtuig van het type F-16 is voor de Duitse mi nister van defensie, Manfred Wörner, reden ge weest het Amerikaans luchtmachtcommando in West-Europa te verzoeken de vluchten met het toestel voorlopig stop te zetten. Uit een onder zoek zal duidelijk moeten worden of de reeks van ongelukken met F-16's te wijten zijn aan structurele technische mankementen van dit type straaljager. Ruim twee weken geleden stortte een Amerikaanse F-16 neer in een woon wijk van het stadje Forst. Gisteren stortte een F-16 neer op vijfhonderd meter van een dorp, zeshonderd meter van een ziekenhuis en twee honderd meter van een munitiedepot van het Duitse leger. Op de foto worden de resten van de F-16 door Amerikaans legerpersoneel geïn specteerd. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Ballerina In blauw, wit of rood leder, en in zwart lak. VROOM\3DREESMANN /V»f/j

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7