l )ieven pakken met zender in utoradio is geen uitlokking ederland ogelijk zorgd er Golf CDA zal Brokx geen trap na geven in debat over de bouwenquête OTTERDAMSE POLITIE OVER EXPERIMENT: L li - ["NENLAND Ceidieöoiwmtt DINSDAG 19 APRIL 1988 PAGINA 5 lend aantal lzoekers j kun. jaAG Het aantal asielzoe- it zich in ons land aanmeldt is eerste vijf maanden van de regeling Opvang Asielzoekers november 1987) gedaald. Het te vroeg om op basis van die vast te stellen dat de terug- jjvend zal zijn. Als de terug- nhoudt is de huidige capaciteit entrale opvang toereikend, al- nister Brinkman (WVC) in een aan de Tweede Kamer. Sinds ber vorig jaar zijn in de asiel- Maal 2.338 asielzoekers opge- Van hen zijn inmiddels 1.221 ebracht in een gemeente. Schoonmakers in schoolbanken AMSTERDAM In Amster dam is een in ons land unieke dagschool voor schoonmakers geopend. Werklozen (22-45 jaar) kunnen hier gedurende vier weken een cursus volgen. Slagen zij daarna voor het exa men, dan is een baan bij een schoonmaakbedrijf gegaran deerd. Elke cursus biedt plaats aan 40 werklozen, die tijdens de cursus hun uitkeringen be houden. De eerste cursus is al vol. De schoonmaakbedrijven kunnen maar moeilijk aan personeel komen. Vandaar dit initiatief dat gefinancierd wordt door het Arbeidsbureau. FNV: cijfers arbeidsbureau gedetailleerder UTRECHT De nieuwe geschoonde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de werkloosheid in ons land, kunnen de gegevens van de arbeidsbureaus (GAB's) niet vervangen. De ar beidsbureaus beschikken over veel gedetailleerder materiaal dan het CBS. De publikatie van de GAB- cijfers moet dan ook door gaan, aldus de vakcentrale FNV in een brief aan de Tweede Kamer. Broers maakten auto's jonger LOON OP ZAND De rijkspolitie in Loon op Zand heeft gisteren drie broers uit die plaats aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte. De drie, die de leiding vormen van een aantal bv's in de autohan del, hebben volgens de poli tie dure personenauto's op Eapier jonger te maken. De roers zouden onder meer hebben geknoeid met ken tekenbewijzen. Door bij voorbeeld een bepaalde dure auto een jaar jonger te laten lijken, streken zij bij verkoop vele tienduizenden guldens te veel op. Geen verdere arbeidstijdverkorting werknemers sociale verzekeringen UTRECHT - Voor de 20.000 werk nemers van de bedrijfsverenigin gen, Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor en Gemeenschappe lijke Medische Diensten blijft de 38- urige werkweek van kracht. Werkgevers en bonden hebben twee jaar geleden weliswaar in beginsel afgespro ken de 36-urige werkweek in te voeren, maar werkgevers en bonden van hoger personeel voelen bij nader inzien niets voor verdere arbeidstijdverkorting. Omdat destijds als ontbindende voorwaar de was gesteld dat alle partijen moesten instemmen met invoering van de 36-urige werkweek, is verdere atv nu van de baan. De werkgevers zien geen kans voor ver dere atv wegens de toegenomen hoeveel heid werk door de stelselherziening. De Dienstenbond FNV erkent dat het gaat om een oude afspraak maar is teleur gesteld dat „de bestrijding van de werk loosheid de bedrijfsverenigingen blijkbaar niet zo aan het hart gaat". De werkgevers bestrijden deze stelling: als gevolg van de stelselherziening zijn de afgelopen tijd zo'n 1.500 extra werknemers aangetrok ken. Prijs voor nieuw anti - narcosemiddel UTRECHT De Prix Galien, een onderscheiding voor vernieuwingen op geneesmiddelengebied, is dit jaar toegekend voor een medicijn dat de effecten van slaap- en kalmerings middelen met de verdovende stof benzodiazepinen kan tegengaan. Het middel, Anexate, kan bijvoorbeeld gebruikt worden bij mensen die na het slikken van een overdosis slaap- of kalmeringstabletten in coma zijn geraakt. In één minuut kunnen die patiënten weer bijgebracht worden. Ook suffigheid na een operatie kan worden tegengegaan. Het middel wordt gemaakt door Hoffman- La Roche en wordt binnenkort ook op de Nederlandse markt toegelaten. ITERDAM De Rot- amse politie is er niet gelukkig mee dat is elekt dat dit korps een „geheim" wapen n autokrakers aan experimenteren is. bekend heeft de po- in de Maasstad de af- ipen drie maanden 's geparkeerd met ra- erin die waren voor- van een zendertje, geprepareerde radio de na diefstal automa- naar de dief en de er. Zo kon men dertig irs en tien helers te ken krijgen. Voordien d slechts één procent de autodiefstallen op- >st. iieuwe aanpak roept bij nigen bewondering op. nderen een hoop vragen, is hier geen sprake van uitlokking van een misdrijf? Of: laten justitie en politie au tokrakers straks ook minder snel weer lopen? Immers, re cordhouders zijn al meer dan honderd keer gepakt en snel weer losgelaten, al dan niet vanwege een cellentekort. „Het nieuws is uitgelekt, oké, nu ligt het op straat. Maar in houdelijk gaan we nergens op in", aldus een Rotterdamse politiewoordvoerder. Voor wie het niet te hopen is. dat dat uitlekken is gebeurd door dat iemand op zijn beurt weer een zendertje bij de politie heeft verstopt. Hoewel de lokauto's van de Rotterdamse politie bewust op diefstalgevoelige plaatsen werden geparkeerd en voor zien van opzichtige radio-cas setterecorders, ziet de woord voerder deze tactiek niet als uitlokking tot een misdrijf, wat bij de wet verboden is. „Kijk", zegt hij, „zo slim zijn we ook nog wel geweest. Wij hebben hierover van tevoren overleg gehad met justitie. De auto s zijn gewoon neergezet, op slot, zoals het hoort. Als ie mand dan inbreekt, komt dat niet door ons". Of en zo ja in welke mate zendertjes ook worden ge bruikt ter voorkoming van andere misdrijven, bijvoor beeld ontvoeringen, levert geen bruikbaar antwoord op De Rotterdamse voorlichter mag niet praten „over verge lijkbare tactiek in andere situ aties". Landelijk De leider van het door twee hoofdagenten bedachte zen der-experiment, de Rotter damse hoofdinspecteur T. Reitsma, ziet in het nieuwe systeem een landelijk wapen. Navraag leert dat het resul taat van de proef met grote interesse gevolgd wordt door de andere grote steden. Een Amsterdamse politiewoord voerder vertelt: „Wij denken voorlopig nog niet aan zo'n proef, maar alles wat in posi tieve zin kan bijdragen aan de bestrijding van de criminali teit kunnen wij hard gebrui ken". Voorlichter Van Tilburg van de Haagse politie zegt dat ook Den Haag zeker informatie zal inwinnen over het redelijk succesvolle systeem, waarvan de Haagse afdeling preventie wel al eerder op de hoogte was gebracht Het circuit waarin gestolen autoradio's zich bewegen blijkt in de resi dentie en de hoofdstad nau welijks te verschilen van dat in Rotterdam. Daar leidde de meeste verstopte zendertjes de Maasstedelijke politie via kra kende durgsverslaafden naar cafés, snackbars en theehui zen. Daar legden helers 50 tot 150 gulden op tafel voor de radio-cassetterecorders. een schijntje vaak vergeleken bij de veelal hoge nieuwwaarde; want men weet wat men steelt. Gestolen waar dat naar Derde-Wereldlanden ver dwijnt is nog wat buiten het gezichtsveld van de politie ge bleven. Volgens hoofdinspec teur Reitsma vormen de aan gehouden krakers en helers een vakkundig gilde, dat - vooral 's nachts - gebruik maakt van vaste routes. Doorgaan Vooral de stelende drugsver slaafden moeten het nieuwe politiewapen op de koop toe nemen, want hun behoefte aan verdovende middelen dwingt hen ertoe door te gaan 'met stelen. Hun „werk" wordt al extra bemoelijkt door de extra politievoorlich- ting, codes in ruiten, alarmin stallaties, radio-sledes, kluis jes, meer surveillerende poli tiemensen in burger (die ook open auto's van nonchalante eigenaars op slot doen), enzo voort. Het is een doorn in het oog Een autoradio ben je zo kwijt, zelfs als die in een kluisje zit. van consumentenorganisaties, dat verzekeraars de premies voor autoverzekeringen elk jaar maar opschroeven, het ei gen risico verhogen en som mige onderdelen van de risi co's helemaal niet meer wil len verzekeren. Automobilis ten die hun wagen goed be veiligen krijgen voor die in vestering doorgaans geen kor ting op hun premie Nog voor de zomer komen die verzeke raars met een lijst van keur merk-alarminstallaties en de verplichting voor bezitters van duurdere auto's zo'n goedgekeurde installatie te la ten inbouwen in hun voer tuig. HERMAN JANSEN IN DEN HAAG OVER TIE MIJNENJAGERS: AAG De minis- an buitenlandse za- n van defensie van /en landen van de uropese Unie (WEU) n gistermiddag het n van de vijande- Mlnister Van len in de Perzische den Broek )esproken. Vandaag (rechts) geprobeerd een ge- spreekt met ke verklaring uit te Jjj" hoewel minister ^llMa Cekelen daar giste- Genscher og weinig hoopvol tijdens de WEU- conferentie in Den Haag. FOTO: ANP ïjnenjagers van vijf inden Frankrijk, het [d Koninkrijk, Italië, in Nederland zijn in- op non-actief gesteld "e beschietingen weer tussen Ameri- en Iraanse schepen. De se jagers hebben een leen komen gezocht, lorgen vonden de Ne- n se schepen nog twee in hetzelfde gebied i zondag, voor het eerst et begin van de operatie hadden aangetroffen. Van Eekelen vond ?ren nog te vroeg om te of de Nederlandse uit de Golf zullen worden teruggetrokken Hij herinnerde eraan dat Neder land zich heeft verplicht tot 1 juli te blijven. Het besluit om het mijnenjagen stop te zetten is overigens genomen door de plaatselijke commandant. De Nederlandse regering, al dus minister Van Eekelen, is „hogelijk bezorgd" over de es calatie van de vijandelijkhe den in de Golf. Hij verklaarde opnieuw, dat het Nederlandse marine-optreden slechts het openhouden van de internatio nale zeevaartroutes ten doel heeft. Naar in diplomatieke kring verluidde had Neder land een ontwerp-verklaring voorbereid, waarop van West- duitse zijde nogal kritiek is uitgeoefend. Het Verenigd Koninkrijk, dat zich bij eerdere gelegenheden een bijzonder trouw bondge noot van de Verenigde Staten heeft getoond, zou in deze ver klaring het beginsel van zelf verdediging tegen' agressie door het leggen van mijnen willen opnemen. De Neder landse gedachten lijken eerder uit te gaan naar het van het recht op vrije door vaart, en het belang van het beëindigen van de oorlog tus sen Iran en Iraq. De WEU-vergadering is de tweede ministersvergadering onder Nederlands voorzitter schap. In oktober werd in Den Haag een Europees „veilig heidsplatform" goedgekeurd, een WEU-document waarin wordt ingegaan op de vraag hoe specifieke Europese veilig heidsbelangen het best kun nen worden gewaarborgd. iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid 'Skip is geweldig blij, dat de baas weer aan boord is en hij [dat ook op opgewonden, hondse manier. „Ja kameraad", 3b tegen hem. terwijl hij de zeilen hijst, „mensen zijn heel maar als ik ze weer een tijdje heb meegemaakt, geef mij 6t ruime sop en „De Vrijheid" maar!" Er staat een flinke "1 de schuit snijdt, lekker schuin liggend, door de golven st op het Zuiden aan. Kapitein Rob voelt zich een ander mens. „Dit is leven, Skippie", zegt hij, „al dat gewriemel aan de wal is maar niks... hè, wat is dat?" Skip gaat rechtop zitten en spitst zijn oren, terwijl de baas ingespannen in de verte tuurt. Aan bakboord ziet kapitein Rob een rookpluim boven de horizon en hoewel hij van de ruimte en de eenzaamheid houdt, stuurt hij er toch op af, want avontuur is avontuur niet waar...? DEN HAAG Anderhalf jaar na de start van de parlementaire enquête bouwsubsidies zal de Tweede Kamer morgen haar oordeel uitspreken over dit onderzoek. Het is het eerste debat over het eindverslag van de enquê tecommissie. Over enige weken volgt de gedach- tenwisseling met de rege ring, over de eventuele consequenties voor het kabinetsbeleid. Daarna zal deze enquête naast het RSV-onderzoek worden bijgezet in de annalen van de parlementaire historie van ons land. Het debat over de bouwenquê te dat morgen begint en waar voor slechts één dag is uitge trokken, zal echter bij lange na niet zoveel vuurwerk ople veren als de gedachtenwisse- ling over de RSV-affaire. Di rect nadat commissievoorzitter Klaas de Vries het eindrapport op 8 maart had gepresenteerd, bleek al dat de Kamer de hoofdconclusie van het rap port deelt: er zijn rare dingen gebeurd, maar niet zo raar als men aanvankelijk had ge dacht. Er is niet veel overgebleven van de beschuldiging dat pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen de staat op grootscheepse wijze hebben opgelicht om meer subsidie te krijgen. Het is veeleer zo dat deze grote beleggingsinstellin gen door opeenvolgende amb tenaren en bewindslieden van volkshuisvesting in de watten zijn gelegd. Tal van financiële tegemoetkomingen werden er bedacht die bovendien niet eens gecontroleerd móchten worden op een juiste toepas sing. „Onverantwoord" ,Dat laatste vormt de enige ste kel in het enquêteverslag die het kamerdebat zou kunnen verlevendigen. De commissie velt een tamelijk hard oordeel over de vrijzinnige wijze, waarop de CDA'er Gerrit Brokx en de D66'er Hans Gruijters als staatssecretaris respectievelijk minister van VRO met de subsidieregels zijn omgesprongen: „onverant-' woord" (Brokx) en „ontoelaat baar" (Gruijters). De Kamer zou beide bewinds lieden alsnog kunnen onteren, door de genoemde kwalifica ties gelijk te stellen met „on aanvaardbaar". De kans daar op is echter ook weer niet zo groot. Het CDA vindt het niet nodig Brokx nog een trap na te geven. Fractieleider De Vries vindt dat hij zijn partij genoot voldoehde gestraft heeft door hem in oktober '86 te dwingen tot aftreden. Een aanwijzing voor de verzoenen de houding van de CDA-voor- man is dat zijn fractie geen en kel bezwaar heeft tegen de - inmiddels afgekomen - benoe ming van Brokx tot burge meester van Tilburg. Ook de PvdA lijkt er weinig behoefte aan te hebben „op de man te spelen". Geen wonder overigens, want de verrichtin gen van de socialist Marcel van Dam, staatssecretaris in het kabinet-Den Uyl en minis ter in het tweede kabinet-Van Agt krijgen in het commissie rapport evenmin de schoon heidsprijs. Ook onder Van Dams leiding werd er lustig „geschoven" met begrotings posten op VRO, waardoor be zuinigingen in die jaren slechts optische waarde hadden. Zo werd in '75 een andere pre- miehuurregeling (de beruchte Dynamische Kostprijsregeling) van kracht, die toen weliswaar de uitgaven verminderde, maar die nu jaarlijks enkele miljarden opslokt van de VROM-begroting en dat nog tientallen jaren zal blijven doen. Daarmee blijft de VVD over als enige grote fractie die wel* een flink appeltje te schillen heeft met Brokx. De liberaal Jos van Rey, ondervoorzitter van de enquêtecommissie, stak direct na het verschijnen van het eindrapport bepaald niet onder stoelen of banken, dat hij Brokx „een knoeier" vond. Geen controle van Kamer Een milde toonzetting tijdens het debat ligt ook om andere reden voor de hand. De com missie is immers ook tot de conclusie gekomen dat het parlement boter op het hoofd heeft. Vrijwel alle betrokken kamerleden hebben in de ja ren zestig en zeventig hun controlerende taak gruwelijk verwaarloosd als het om volkshuisvesting ging. Het nieuwbouwprogramma was heilig. Wee de bewinds man die de Kamer aan het eind van het jaar moest mel- uer. dat de honderdzoveeldui- zend nieuwbouwwoningen uit het programma niet gehaald zouden worden. Hij kon in de Kamer de zweep verwachten in debatten, die slechts door één motto werden beheerst: „Bouwen, bouwen en nog eens bouwen". De fracties ontko men er wat dat betreft dan ook niet aan de hand zeer diep in eigen boezem te steken. Ook de voorstellen die de commissie doet voor een nieuw subsidiebeleid voor de jaren negentig, zullen waar schijnlijk op hoofdlijnen door de Kamer worden overgeno men. Iedereen is het er wel over eens dat de subsidiëring van beleggersbouw en sociale woningbouw van elkaar ge scheiden moet worden. Boven dien zal de overheid de lang durige subsidieverplichtingen (nu: 50 jaar) moeten bekorten tot 10 of 20 jaar. Enneüs Heer- ma, de huidige CDA-staatsse- cretaris van volkshuisvesting, heeft deze benadering van de enquêtecommissie onlangs eveneens omhelsd. In de nota „Volkshuisvesting in de ne gentiger jaren" die na de zo mer zal verschijnen, zullen concrete voorstellen worden opgenomen voor een nieuwe opzet van het subsidiesysteem. Het eindverslag van de enquê tecommissie bevat evenwel één voorstel dat op de nodige weerstand van Kamer en ka binet kan rekenen. Dat is de herinvoering van de zogehe ten „kapitaaldienst" op VROM. Volgens de commissie heeft het kabinet een bok ge schoten met het massaal afsto ten van rijksleningen voor wo ningwetwoningen naar de ka pitaalmarkt. Door het hogere rentepercentage op deze lenin gen kost dat de overheid uit eindelijk zo'n 50 miljoen gul den aan extra subsidies. En dus hebben de (goedkopere) rijksleningen de voorkeur, vindt de enquêtecommissie. De VVD heeft zich echter, in het spoor van minister Ruding van financiën, al fel uitgespro ken tegen de herinvoering van rijksleningen. Ook het CDA lijkt die kant op te gaan en dus is de kans aanwezig dat een kamermeerderheid deze wens van de commissie naast zich neer zal leggen. Regels zijn regels? Dan is er nog de kwestie van „regels zijn regels". Enkele ge renommeerde juristen zijn fel Hamadi krijgt dertien jaar cel DUSSELDORF Het ge- rechtshof in Dusselfdorf heeft de Libanees Abbas Hamadi vandaag veroordeeld tot der tien jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan de ontvoering van de West duitsers Rudolf Cordes en Al fred Schmidt in Bayrut en chantage van de Westduitse regering. Hamadi heeft, 'aldus het vonnis, meegewerkt aan de ontvoering van de West duitse zakenlieden in januari 1987, om druk op de regering in Bonn uit te oefenen om zijn broer vrij te laten. Deze broer wacht in de Bondsrepubliek een proces op beschuldiging van kaping en moord. van leer getrokken tegen dit standpunt van de enquêtecom missie. Professor mr. P. de Haan bijvoorbeeld, hoogleraar onroerend-goedrecht aan de TU-Delft, meent dat de com missie „onrechtvaardig" oor deelt over het handelen van ambtenaren en bewindslieden. Het beleid van Brokx begin ja ren tachtig wordt naar zijn mening getoetst met de kennis van 1986 omtrent de ABP-af- faire. Volgens De Haan wordt het tijd dat de Kamer „beginselen van behoorlijke parlementaire controle ontwikkelt: „Het kan niet zo zijn dat de Kamer van haar enquêterecht gebruik gaat maken op een wijze, die gelijkenis gaat vertonen met het strafbaar verklaren van een feit zonder voorafgaande strafbepaling". De Tweede Kamer zal in het debat zeker niet zomaar voor bij kunnen gaan aan deze fun damentele kritiek op het ge bruik van de enquête als par lementair controle-instrument. Zo zou best eens de vraag kun nen worden opgeworpen of Klaas de Vries en de zijnen zich niet te veel hebben laten leiden door wijsheid achteraf, als het gaat om het beoordelen van de daden van oud-be windslieden. Regels zijn regels, waar elke minister zich aan te houden heeft, zo stelt de commissie. Brokx en Gruijters weken vaak van de regels af, zo we ten we nu. Maar we weten ook dat dit gebeurde in een perio de dat de bouwmarkt volko men was ingezakt en de Ka mer niettemirt bleef hameren op ambitieuze nieuwbouwpro- gramma's. Deels met medewe ten van de Kamer en deels uit eigener beweging haalde VROM allerlei kunstgrepen uit om beleggers weer in de bouw te krijgen. In politiek Den Haag vallen hier en daar nog meer cyni sche opmerkingen te beluiste ren over het „enquête-gebeu ren". Vergeleken met de toch relatief onschuldige bouwaf- faire zouden op andere minis teries zaken kunnen worden aangetroffen, die het enquête middel nog veel meer zouden rechtvaardigen. De chaos rond de studiefinanciering bijvoor beeld, of de vreemde verwik kelingen rond de WIR en ze ker ook de visfraude. Als de Kamer het handelen van (voormalige) bewindslieden zuiver wenst te beoordelen aan de hand van het adagium „regels zijn regels", dan zou een onderzoek naar bijvoor beeld het zich houden aan de wettelijke maximumsnelheid (nog altijd 100 kilometer per uur) voor heel wat zittende be windslieden uiterst onaange name gevolgen hebben. FRANS WEERTS RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5