«Racistische ^burenruzie duurt vaak onnodig lang CDA en PvdA kritiseren opvang zwerfjongeren Seth Gaaikema brengt politieke geschiedenis in videohoeken ^binnenland Militairen met aids-virus kunnen andere baan krijgen De Schelde loopt Griekse order voor vier fregatten mis „Bijstandswet scharrelt met sociale zekerheid" Elegante japon Linnenlook. Geheel gevoerd. In marine/ wit, zand/wit of rood/wit 38 t/m46 IORC Min fcT O/TtS £jEW eeSlESfCTP/^P E£M ce Vft'NWeiO Hi0tt.llITftp IZLeiOQlOAl NOGAL VEEL 66JU0 VAN Mg WILT BJ&j- W72 DEN HAAG Discrimi natie door de buren, op grond van huidskleur of afkomst, komt in de sta tistieken van gemeente en politie nauwelijks voor. Toch gebeurt het maar al te vaak en komt het zelfs tot een ruzie waarbij verwensingen worden geuit en niet zel den mensen worden be dreigd. Voor de slachtof- ebfcwlVers van deze racistische ngjburenruzies blijft er vaak inefniet anders over dan maar te verhuizen en te kostl hopen op buren die niet ing J discrimineren, vervj De politicoloog Hans Buis, rij voorheen verbonden aan de j Anne Frank Stichting, ver- ;ê'n,| diepte zich langdurig in ne- ;en van deze buren- en wij- iruzies. Hij kwam tot de con fusie dat slachtoffers te lang wachten om naar iemand toe te gaan die kan helpen t veel instanties vervolgens niet weten wat ze moeten bewl doen. didd DE KN( feut ariK Mi EeidóetBowuwt DINSDAG 19 APRIL 1988 PAGINA 3 Ueeëten onbelast ■ui;; p he besc 2 erv; jelijlioi dijk dat stellE 'OETERMEER Werknemers ji de welzijnszorg kunnen onbe- iist „therapeutisch meeëten" met un patiënten, pupillen of bewo- ers. Over de waarde van de t iaaltijden hoeven zij geen belas- ng en sociale premies meer te etalen. Staatssecretaris Koning an financiën treft hiervoor bin- ienkort een regeling, die met te- ugwerkende kracht vanaf 1 ja- uari 1986 gaat gelden. Ook voor lerknemers in de gezondheids- jrg zijn de maaltijden met pa- enten onbelast. Voor de werk- emers in de welzijnszorg was at nog niet zo, maar nu is voor en de regeling aangepast aan ie van de gezondheidwerkers. Zonder EG-grenzen geen grip meer op vreemdelingen LEIDEN - Nederland komt in 1992 met betrekking tot het vreemdelingenbeleid voor een onoplosbare situatie te staan. Dat zei minister Korthals Altes van justitie gisteravond in Leiden tijdens een gezamenlijke bijeen komst van de VVD en de JOVD, de jongerenorganisa tie van de liberalen. De bewindsman stelde dat Nederland dan geen grip meer zal hebben op het vreemdelingenbeleid, omdat in dat jaar de gren zen tussen de EG-landen worden opgeheven. Volgens Korthals- Altes ontstaan op allerlei plaatsen in Europa mogelijkheden voor niet EG-inwoners om gemakkelijk de lidstaten binnen te ko men. Bijvoorbeeld via Denemarken, dat een verdrag heeft met andere Scandinavische landen dat vrij grensverkeer onderling mogeliik maakt. „Wellicht is het toch het beste om een paspoort controle aan de Nederlandse grens te houden", aldus de minis- Treinreizigers aan ramp ontsnapt LEEUWARDEN Treinreizi gers tussen Leeuwarden en Heer enveen zijn gisteravond aan een ramp ontsnapt toen hun trein door een gaswolk reed die vlak tevoren was ontstaan door een lek in de leiding. Het is een geluk dat er toen geen vonken van de treinleidingen sprongen, anders was een ontploffing gevolgd. Het lek was ontstaan doordat een lei ding van de Gasunie bij draina gewerkzaamheden was vernield. Het treinverkeer tussen Leeu warden en Heerenveen heeft twee uur stilgelegen. Tijdens de reparatie moest een weg worden afgesloten en werden twee wo ningen ontruimd. DEN HAAG De voornemens van mi nister Brinkman van WVC voor opvang van zwerfjongeren zijn te vaag en schie ten tekort. Die kritiek uitten gisteren CDA en PvdA tijdens een uitgebreide commissievergadering (UCV) over de jeugdhulpverlening. Brinkman denkt te kunnen volstaan met vier honderd plaatsen in jeugdopvangcentra met on derdak voor de nacht, waar zwerfjongeren maximaal zes weken kunnen blijven. Daarvoor is ƒ24 miljoen beschikbaar. Daarnaast wil hij 6 miljoen uittrekken voor „ambulante" op vang van nog eens vierhonderd jongeren. Verlenging van die zes weken moet mogelijk zijn op basis van duidelijke criteria, zo stelde CDA-kamerlid Koetje in een motie die werd gesteund door Van der Vlies (SGP) en Lank- horst (PPR). Bovendien dient de minister vol gens hem af te zien een toedeling van twee op vangplaatsen op tienduizend jongeren en moet hij die minimale norm bijstellen in overleg met de provincies en de hulpverleners. NS stopt proef met automaten UTRECHT De NS heeft onder druk van de vakbonden besloten een proef met kaartjesauto maten in Nijmegen on middellijk te staken. De spoorwegvakbond FSV vreest dat NS er op uit is op 40 tot 80 stations de kaartverkoop aan het lo ket gedeeltelijk te ver vangen door verkoop via de automaten. Dat zou betekenen dat er tussen de 400 en 600 banen zou den moeten verdwijnen. DEN HAAG Militairen die niet bereid zijn de aids-test te ondergaan die per 1 juni verplicht is in het geval van uitzending naar de Verenigde Staten, wordt een alternatieve loopbaan aangeboden. Datzelfde geldt voor mili tairen bij wie het aids-vi rus in het bloed wordt aangetroffen. „Seroposiviteit op zich behoeft niet van invloed te zijn op het functioneren in de militaire dienst. Wel zal met betrokke nen worden overlegd over zijn of haar verdere medische be geleiding", schrijft staatssecre taris Van Houwelingen van defensie aan de Tweede Ka mer. Vorig jaar november besloot de Amerikaanse minister van defensie dat voortaan alle bui tenlandse militairen die in de VS worden opgeleid, vóóraf op aids getest dienen te zijn. Wat Nederland betreft gaat het daarbij om ongeveer driehon derd militairen per jaar, die deelnemen aan opleidingen voor vliegers (op F-16's, Orions en helicopters), instruc teurs en experts op het gebied van electronische oorlogvoe ring. Volgens Van Houwelingen heeft de regering er alles aan gedaan om onder de verplich ting tot een aids-test uit te ko men. Maar gelet op de „on wrikbaarheid" van de Ameri kanen en de „absolute opera tionele noodzaak" van deelna me aan de opleidingen in de VS, moest de staatssecretaris, na overleg met zijn collega Dees van volksgezondheid, toch besluiten op aids te gaan keuren. Van Houwelingen zegt het daar moeilijk mee te hebben, omdat hij het eens is met de terughoudendheid die het kabinet wil betrachten in aids-kwesties. Mede daarom zal de test voor een „Amerika- ganger" pas worden uitge voerd, nadat de betrokkene daarmee schriftelijk heeft in gestemd. DEN HAAG - De werf De Schelde in Vlissingen heeft de order van 1,5 miljard gulden voor de bouw van vier M-fregat- ten voor de Griekse mari ne misgelopen. De order gaat naar Westduitse wer ven. De Schelde bouwt nu een se rie M-fregatten voor de ko ninklijke marine uit welke serie aan Griekenland gele verd kon worden. Alleen Australië en Indonesië heb ben nog belangstelling voor deze fregatten. Directeur De Munck van De Schelde is uiterst teleurge steld: „Wij hadden een bui tengewoon concurrerend schip en een uitstekend aan vullend pakket. Wij denken dat ook dat bij deze beslissing andere zaken een rol hebben gespeeld", aldus De Munck. Voor staatssecretaris Van Houwelingen die zich per soonlijk sterk voor de order heeft ingezet, is het niet he lemaal duidelijk waarom is gekozen voor de Westduitse fregatten. „De Griekse rege ring was wel degelijk geïnte resseerd. De Griekse marine heeft zelfs gezegd dat de M- fregatten wat haar betreft het eerste in aanmerking kwamen. Ik heb tot dusverre begrepen dat het is afgeketst op de financiële kant van de ^ak", aldus Van Houwelin gen. DEN HAAG - De Alge mene Bijstandswet (ABW) bevindt zich op zijn 25e veijaardag in een diepe crisis. De maatschappelij ke zekerheid die de wet zou moeten geven, is in de wortels aangetast door het steeds wijzigen van de uit keringsrechten en door het loslaten van het uit gangspunt dat mensen met bijstand delen in de welvaartsverbetering. De uitvoering van de wet is bovendien „los"geraakt van het lokale bestuur. Sociale diensten functioneren als wa ren zij vestigingen van het rijk. Dr. O.G.H.M. Smit, hoofd di rectiezaken van de Haagse so ciale dienst die vandaag in Amersfoort sprak op een ka derdag van Divosa, de vereni ging van directeuren van soci ale diensten, vindt dat er rust en continuïteit moet heersen in de aanspraken op bijstand en de hoogte ervan. De hoogte van de uitkeringen moet dan ook niet afhankelijk zijn van hoe het rijk er financieel voor staat, zo stelt Smit. In de loop van het bestaan van de wet worden verschillende groepen steeds anders beje gend Als voorbeeld noemde Smit de bijstand voor thuiswo- nenende werkloze jongeren: zij krijgen eerst niet dan weer wel en sinds 1983 weer geen bijstandsuitkering. Ook voor gescheiden vrouwen is de be jegening steeds weer anders. „De uitvoering roept het beeld op van een wetgever die kwis tig is met het uitdelen van rechten en daar even makke lijk weer op terugkomt. Men moet wel een cynicus zijn dat gescharrel met rechten aan te duiden met sociale zekerheid", zo zegt Smit INSTANTIES WETEN ER GEEN RAAD MEE rken Waardering voor voorlichting in zaak Heijn HAARLEM De manier waarop woordvoerder A. Geelof van de rijkspolitie de afgelopen maanden de voorlichting heeft ver zorgd in de ontvoeringszaak Heijn, heeft „alleen maar waarde ring geoogst". De Haarlemse persofficier van justitie Th. Bot heeft dit met nadruk verklaard. Hij had zich gestoord aan ver halen dat Geelof (en diens collega Folgerts) met de voorlichting •n de Heijn-zaak is opgehouden omdat hij niet goed zou hebben gefunctioneerd. DEN HAAG „Wat is het verschil tussen een po liticus en een cabaretier? Een politicus kan heel goed zonder een cabare tier, maar een cabaretier niet zonder een politicus". Een grapje van D66-leider Hans van Mierlo, gistermiddag uitgesproken tijdens een bij zondere bijeenkomst op het Haagse Buitenhof. Heftig zwe tend omdat de lente zich van z'n beste kant liet zien hield Van Mierlo temidden van di verse collega-politici een twee tal videobanden ten doop waarop de politieke conféren ces staan vastgelegd die Seth Gaaikema tussen 1977 en 1987 heeft gehouden. De twee videobanden, goed voor ruim vier uur politieke grappen en liedjes, hebben de titel „10 jaar Nederland te kijk" meegekregen. „Het be kijken van deze nieuwe vorm van politieke geschiedschrij ving is een tijdsbesteding van niet geringe omvang, maar zeer de moeite waard", adver teerde Van Mierlo. „Maar nog afgezien daarvan loont het ze ker de, moeite deze „videoboe- ken" te kopen, want de op brengst is geheel bestemd voor Amnesty International". Het was beslist geen toeval dat Seth Gaaikema uitgerekend Hans van Mierlo had gevraagd een inleidend woord te spre ken bij de presentatie van zijn cabareteske politieke collage. In de eerste plaats wordt al ja renlang gefluisterd dat Gaai kema D66 een warm hart toe draagt en ten tweede zijn Van Mierlo en Gaaikema (beiden woonachtig te Amsterdam) bij na eikaars buren. „Ik woon op honderd passen van hem van daan en ben dus ziin dichtstbij zijnde slachtofferaldus de voorman der Democraten. „Nu zijn er twee soorten slachtof fers van cabaretiers: degenen die genoemd worden en dege nen die niet genoemd worden. Ik heb tot beide soorten be hoord en ik weet niet wat er ger is". In zijn antwoord zei Seth Gaaikema te vrezen dat het aantal slachtoffers van de tweede categorie de komende jaren zal toenemen. „Het heeft steeds minder zin politici in je conférences te noemen, want de mensen kennen hun politici lang niet meer zo goed als vroeger en bovendien zijn ze veel minder in politiek geïnte resseerd. Wim Kan kon bijna alle ministers behandelen en' kreeg daarbij de hele zaal mee. Ik kan met moeite een paér politici behandelen en daar re ageert dan maar de helft van het publiek op". „Bukman? Heel veel mensen weten absoluut niet wie en wat dat voor persoon is. In een liedje heb ik geschreven: „Hullie regeren over zullie, Minister Nijpels van VROM (rechts) en premier Lubbers hadden veel interesse in de politieke ge schiedenis volgens Seth Gaaikema. Lubbers lijkt zelfs een kleine conference ten beste te geven. FOTO: ANP Kroes), Brinkman, Deetman en Engwirda. En tot de aan wezige ouders riep de cabare tier, het stereotiepe vingertje dreigend geheven: „Met oude jaar spreken wij elkaar na der!". DICK VAN RIETSCHOTEN maar zullie weten niet wie hullie zijn". Zo is het tegen woordig in toenemende mate. Misschien is het goed om voortaan met de zaal een aan tal namen en functies van po litici te gaan oefenen. Dan steekt men tenminste nog wat op van zo'n avond cabaret". De videobanden werden ten slotte door Gaaikema persoon lijk uitgereikt aan een achttal kinderen van hedendaagse po litici: de tienerzonen en -doch ters van Van den Broek, Ru- ding, De Korte, Braks, Smit (- Met geld van het ministerie en met hulp van de Anne Frank Stichting schreef hij het boek „Beter een verre buur", dat gisteren in Den Haag aan minister Korthals Altes is aangeboden. Buis bechrijft een negental zeer schrijnende gevallen, zoals dat van de Marokkaanse fa milie Amsu. Het gezin woont in een willekeurige stad in ons land en wordt daar al ja renlang gepest door de buurt. De politie kon Amsu niet helpen en ook andere instan ties bleken niet met een op lossing voor de dag te kun nen komen. Het gezin woont nu, na zes jaar, nog steeds in de zelfde straat; er heerst een soort gewapende vrede. Amsu nu: „Als ik mensen buiten op straat zie staan, er gens in een groepje, dan denk ik altijd dat ze weer plannen bedenken om mij uit te lokken". Politie Buis' boek gaat niet zozeer over het ontstaan van de conflicten en het verloop van de ruzie zelf, maar meer over de wijze waarop autoriteiten en hulpverleners reageren. Volgens de onderzoeker is het in de praktijk zo dat de instanties doorgaans niet ade quaat of helemaal niet reage ren. „Slachtoffers denken vaak pas na grote aarzeling aan het inschakelen van de politie", zegt Buis op grond van zijn onderzoek. Hij heeft vinden het vaak hun taak niet om op te treden in kwes ties als deze. Het helpen van individuen hoort volgens ve len van hen niet bij het ei genlijke werk. Advocaten hebben volgens Buis nog weinig ervaring met het juri disch aanpakken van de schuldigen; „De bestaande wettelijke mogelijkheden lij ken onvoldoende te worden benut". Volgens hem zouden advocaten in overleg met de klagers veel vaker aangifte van discriminatie moeten doen, „ook al zijn de kansen op succes gering. Naast de strafrechtelijke weg is er ook nog civielrechtelijke proce dure. Alleen al het aanschrij ven van een woningbouw vereniging kan een oplossing dichterbij brengen". Incident Over de manier waarop ge meenten dit soort zaken aan pakken is Buis al helemaal niet enthousiast. Doordat kla gers zich veelal in laatste in stantie wenden tot de ge meente, is die geneigd elke kwestie die haar wel bereikt af te doen als een incident. Volgens hem zou elke ge meente gegevens moeten verzamelen over het aantal meldingen van racistische buurtconflicten. Als blijkt dat uit een bepaalde buurt veel meldingen binnenkomen, kan een gemeente zelf activi teiten ondernemen. Maar in de praktijk van alle dag gebeurt er dus vaak nog niets met de klacht van slachtoffers die soms zelfs door de hele buurt om huids kleur of afkomst niet worden geaccepteerd. Politie, wo ningbouwvereniging, meld punt, buurtwerk en advocaat werken vaak langs elkaar heen en weten van elkaar niet wat er ondernomen is. Volgens Buis zouden veel va ker dan nu het geval is, ge sprekken tussen de betrok ken partijen moeten worden georganiseerd, waarbij af spraken werkelijk moeten worden vastgelegd. De on derzoeker denkt dat woning bouwverenigingen er goed aan doen in hun statuten een bepaling tegen discrimine rend en racistisch gedrag op te nemen. Minister Korthals Altes van Justitie toonde zich bij de presentatie van „Beter een verre buur" geschrokken over de geringe slagvaardig heid die bij een melding van zo'n burenruzie of langer lo pend conflict aan de dag wordt gelegd. Concrete maat regelen kondigde hij niet aan, maar wel wees hij op de dienstverlenende functie die onder meer overheid en poli tie hebben. „Het mag voor de overheid niet alleen een kwestie van besturen blijven"; aldus de minister. „Evenmin mag de politie blijven steken in het stellen van de vraag of er strafbare feiten zijn gepleegd of dat er reden is om een proces-verbaal te maken. Het gaat om het idee van „men sen onder elkaar. Slachtof fers moeten een beroep doen op het menszijn van de amb tenaar of hulpverlener". Korthals Altes zei tevens het toe te juichen als de partijen in buren- of wijkgeschillen wat meer zouden proberen de zaak uit te praten alvorens er een derde bij te halen. ARJEN VAN DER SAR Slachtoffers van een (racistische) burenruzie scha kelen vaak pas na grote aarze ling de politie in. de indruk dat agenten ook zeer uiteenlopend opereren bij racistische geschillen in de wijk. Maar, zo geeft Buis toe: „De taak van de indivi duele politie-agent bij deze conflicten is niet altijd even helder". Een groot deel van de oplossing van het pro bleem hangt af van zijn soci aal optreden. Woningbouwverenigingen, ook vaak geconfronteerd met burenruzies, nemen volgens Buis doorgaans een vrij af wachtende houding in. „Te snel kiezen ze voor de mak kelijkste weg: de slachtoffers van racisme te laten verhui zen. Ze hebben nog andere oplossingen tot hun beschik king zoals bemiddelingsge sprekken of waarschuwingen uitdelen", vindt Buis. Boven dien kan een verhuurder de huurovereenkomst van huur ders die regelmatig andere huurders overlast bezorgen door de rechter laten ontbin den. In elk geval worden slachtof fers zelden compleet en juist ingelicht over wat ze in hun ellende kunnen ondernemen. Buurtwerkers op hun buurt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3