Ik ben altijd erg geduldig geweest £cidóe6ou/ui/i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidacSoiufMii kerk wereld Paus rekent op Gorbatsjov voor vrijheid kerk Litouwen DS. HUTING, SCHEIDENDE PRAESES HERVORMDE SYNODE: r>r> Gereformeerden nog niet uit discussie over jodenzending' brieven DINSDAG 19 APRIL 1988 PA( B] SPLITSING AARTSBISDOM SAO PAULO GEVREESD SAO PAULO Progressieve bisschoppen in Brazilië zijn ver ontrust door het voornemen van het Vaticaan het aartsbisdom Sao Paulo. het grootste bisdom in de wereld, op te delen. Het aartsbisdom, dat de zorg heeft voor 9.6 miljoen rooms-katholie- ken. wordt nu geleid door de vooruitstrevende kardinaal Paulo Evaristo Arns. Als de plannen van het Vaticaan doorgaan, raakt het huidige aartsbisdom vier vijfde van zijn gebied kwijt. Daar onder vallen onder meer de uitgestrekte arbeiderswijken rond Sao Paulo. waar het pastorale beleid sterk is beïnvloed door de bevrijdingstheologie. Progressieve bisschoppen wijzen erop dat het Vaticaan van de gelegenheid gebruik zal maken behoudende bisschoppen te benoemen zodat deze een meerderheid kunnen krijgen in het bisschoppencollege. PLEIDOOI GRAHAM VOOR „MORELE MODERNISERING" PEKING De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft in een stampvolle kerk in Peking verklaard te bidden voor de „mo rele modernisering" van China. „China is bezig met een moderni seringsprogramma en mijn gebed is dat er ook een grote morele modernisering plaats heeft", aldus Graham voor 1000 mensen in de Chongwenmen-kerk in Peking. „Lees de bijbel. Werk hard en eerlijk. En klaag niet", zo hield Graham de gelovigen voor. Gra ham (68) wil naar eigen zeggen een brug slaan tussen de christe nen in China en die in de Verenigde Staten. „Ik hoop enkele be keerlingen te maken", aldus Graham tot verslaggevers. „Ik hoop ook enkele vrienden voor Amerika en de kerk te maken". Men sen in de kerk bleken zeer onder de indruk van Grahams woorden, die door een predikant uit Hongkong werden vertaald. Zelfs aan wat lelijk en nietswaardig is leent liefde schoonheid en betekenis. William Shakesp«are VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II hoopt dat het hervor mingsbeleid van partijlei der Michail Gorbatsjov ook een positieve invloed heeft op de vervolgde RK Kerk in Litouwen. Tij dens een audiëntie voor de bisschoppen uit Litou wen, die op dit moment voor hun ad liminabe- zoek in Rome verblijven, eiste de paus algehele vrijheid van godsdienst voor de rooms-katholie- ken in dat gebied. „Een wind van vernieuwing schijnt door uw samenleving te gaan die bij miljoenen man nen en vrouwen levendige verwachtingen opwekt", al dus de paus tot de bisschop pen. Hij hoopt daarom dat de Litouwse katholieken niet zullen worden bedrogen in hun sterke verlangen om hun geloof zonder discriminatie te kunnen beleven. De paus wees erop dat priesters in Li touwen nog altijd wegens hun trouw aan het geloof van hun vrijheid worden beroofd en „aan zware beproevingen" worden onderworpen. Johannes Paulus riep alle Li touwse katholieken met na druk ertoe op een moedig ge loofsgetuigenis af te leggen in hun „atheïstische en materia listische omgeving". Verder beklemtoonde de paus het- recht van ouders hun kinde ren een godsdienstige opvoe ding te geven en eiste hij voor de gelovigen het recht op godsdienstige samenkomsten, religieus onderricht en vol doende priesters. De paus ver klaarde dat het Vaticaan er alles aan doet om in alle Li touwse bisdommen weer een bisschop aan te stellen. Nu worden de bisdommen door een apostolische administrator bestuurd. Keston College meldt dat de rooms-katholieken in Klaipe da in Litouwen van 1 juli af weer in hun kerk de eucha ristie kunnen vieren. De kerk van de 'koningin van de vrede' in Klaipeda werd in de jaren vijftig met toestemming van de autoriteiten door de gelovigen zelf gebouwd, maar kort daarna onteigend en in een concertzaal veranderd. De gelovigen hebben steeds fel tegen deze maatregel ge protesteerd. In 1979 bereikten deze protesten hun hoogte punt: meer dan 150.000 gelo vigen ondertekenden toen een petitie voor teruggave van de kerk aan de gelovigen. Graf dertiende-eeuwse paus geschonden L'AQUILA Uit een kerk in de Italiaanse stad L'Aquila is het stoffelijk overschot ge stolen van de dertiende-eeuw se paus Coelestinus V. De po litie vermoedt dat de dieven het gemummificeerde stoffe lijk overschot pas terug zullen geven na betaling van een losgeld, maar een eis daartoe is nog niet ontvangen. Coeles tinus V, wiens eigenlijke naam Pietro del Murrone was, is de enige paus in de geschie denis van de RK Kerk ge weest die vrijwillig is afgetre den. Hij werd op 5 juli 1294 in d^ kerk in L'Aquila, waar zijn stoffelijke resten sedert 1327 werden bewaard, tot paus ge kroond. maar legde zijn ambt vijf maanden later neer. Voordat hij tot paus werd ge kozen woonde hij als abt met enkele gezellen op de Monte Murrone in de Abruzzen. Zijn opvolger Bonifatius VIII hield hem tot zijn dood in mei 1296 in verzekerde bewaring uit angst dat zijn politieke tegen standers Coelestinus tot te genpaus zouden kiezen. Coelestinus die door Dante in diens Divina Commedia we gens lafheid in de hel werd geplaatst, werd in 1313 door paus Clemens V heilig ver klaard. Zijn stoffelijke resten lagen in een glazen kist. De schedel was bedekt met een wassen masker. ROTTERDAM Hij raakte vooral in het nieuws door zijn reis naar Harare eind 1985 waar hij de mening verkondigde dat zwarten in Zuidafrika de wapens tegen de apartheid mogen opne men, als sancties falen. Een stormvloed van kri tiek kreeg ds. Huting (63) te verduren. Vandaag zit de robuuste Rotterdam mer voor het laatst het moderamen (bestuur) van de hervormde synode voor. Donderdag wordt een opvolger gekozen. Behalve veel kritiek, zegt hij in een vraaggesprek, kreeg hij ook veel bijval. „Dat laatste wordt nogal eens vergeten." Mensen in de rechterflank van de Hervormde Kerk pro beerden tevergeefs hem als praeses te wippen. Thuis kreeg hij enkele honderden boze brieven. „Met bedreigin gen en al. Vaak ook met ge weldig veel bijbelteksten." Hij ontving echter ook brieven van „een groot aantal" men sen die het wel met hem eens waren. In de trant van: „Als de Kerk dat zegt, dan wil ik er weer bij horen." Al met al gelooft dominee Huting dat het Zuidafrikabeleid van de Hervormde Kerk is versterkt. Volgens hem zullen de ker ken binnenkort de activitei ten van de KLM aanpakken. De KLM, die wel op Zuidafri ka vliegt, doorkruist de boy cot van de Amerikaanse maatschappijen en spint daar garen bij. Als het luchtvaart- verdrag met Zuidafrika moet worden herzien, dan willen de kerken er bij minister Van den Broek van buitenlandse zaken op aandringen de lan dingsrechten in Nederland van de Suidafrikaanse Lug- dienst SAL niet te verlengen. Gênant Huting vindt het „gênant" dat de Hervormde raad voor de predikantspensioenen bij de beleggingen in Zuidafrika uit sluitend op economische kri- teria let. Een kerkelijke in stantie behoort volgens hem ook naar de maatschappelijke aspecten van beleggen te kij ken. Daar staat tegenover dat de Raad voor de zending en de Generale Diakonale Raad van de Hervormde kerk wel hun „besmette" aandelen heb ben verkocht. Bij het verzet van de Gerefor meerde Bond tegen het Sa men op Weg-proces speelt volgens Huting ook mee dat de invloed van de Bond klei ner wordt als de Gerefor meerde en Hervormde Kerk bij elkaar zullen komen. Hu ting weet niet of in het najaar, wanneer de (uitgestelde) com bisynode van hervormden en gereformeerden bij elkaar komt, dan ook al de kwestie van bestuur en beheer („een heet hangijzer") kan worden opgelost. Als gevolg van de onenigheid daarover werd de gezamenlijke synodevergade ring, die aanvankelijk don derdag zou worden gehouden, uitgesteld. In de gereformeer de kerken liggen bestuur en beheer in handen van de ker- keraad. In de hervormde kerk is de kervoogdij en niet de kerkeraad verantwoorde lijk voor het beheer. Dr. K. Blei, secretaris-gene raal van de Hervormde Kerk, is voorstander van een andere verhouding dan de huidige. „Die verandering zal nog niet zo makkelijk vallen," zegt Huting. „Wij kunnen, gezien onze historie, het gerefor meerde model nooit accepte ren. Niet alleen heeft de Her vormde Kerk verschillende vormen van beheer, maar als we doen waar Blei aan denkt, moeten mensen van hun stoel af en krijgen ze plaatselijk veel minder te zeggen. Ik be grijp best dat daar bezwaren tegen zijn. De Gereformeer den kunnen maar niet begrij pen dat wij daar niet zo mak kelijk over heen kunnen ko men. Ik hoop wel dat die hob bel in de combisynode van oktober genomen kan worden, maar ddt is nog maar de vraag." Overigens is het klimaat tus sen Hervormden en Gerefor meerden naar ziin mening de laatste tijd „veel plezieriger" geworden. „Je hebt elkaar als familieleden heel lang niet gezien. Je komt elkaar weer eens tegen. Het zijn eigenlijk emigranten, die gereformeer den, die heel lang weg zijn ge weest. Nu komen ze thuis." Huting is van nog een ding zeker: „De Gereformeerde Bond verlaat de Hervormde Kerk nooit." Hij verwacht dat er nog lange tijd Bondsge- meenten zullen zijn die niet willen federeren. Dat is vol gens hem niet zo erg. Stagnatie De oecumene in Nederland stagneert, vindt Huting, on danks de „eminente" wijze waarop prof. dr. D.C. Mulder de Raad van Kerken voorzit. „Maar het is natuurlijk zo dat we met de Rooms-Katholieke Kerk slecht opschieten. Dat zal nog beroerder worden als over enige jaren bisschop Ernst aftreedt. De standpun ten van Rome liggen vast." Naar aanleiding van het be zoek aan Rome en de stellige uitspraken van kardinaal Si- monis (betreffende het verbod van intercommunie) hebben bij de begrafenis van kardi naal Alfrink de Hervormden niet, de Gereformeerden wel aan de communie deelgeno men. „Het mag niet, maar de kardinaal kon natuurlijk moeilijk tegen de gerefor meerde praeses zeggen dat hij niet welkom was. Wij hebben ons strikt gehouden aan wat hij zelf gezegd heeft in Rome en later. We wilden enerzijds die man niet in moeilijkheden brengen en anderzijds het niet mooier maken dan het is." Over de wijze van afvaardi ging naar kerkelijke vergade ringen in de Hervormde Kerk is hij niet tevreden. In de sy node zitten volgens een be paalde verhouding ouderlin gen, diakenen en predikan ten. „Maar er is geen hond die er op let of er ook een behoor lijk percentage vrouwen zit, hoe de leeftijdsopbouw van de synode is, of er ook uitke ringsgerechtigden zijn." Syno deleden zijn vaak mensen die op grond van hun maatschap pelijke status vrij kunnen ne men. „De gewone jongens, die in de melkfabriek werken of postbode zijn, die komen niet aan bod." In het beleid van de Kerk vallen mensen weg om dat de Kerk nu eenmaal een bepaalde wijze van afvaardi ging kent. De toekomst van de Kerk hangt in grote mate af van de vraag in hoeverre je de afvaardiging en het mee spreken van deze mensen kunt bevorderen. Over de soms bruuske wijze waarop hij de vergaderingen van de synode leidde, zegt Huting: „Ik hou niet van ge zeur. Er zijn mensen die blij ven zakkeren en zaniken. Als je doorzeurt nadat een besluit is genomen, dan verdien je ook dat je een klap op de kop krijgt. Maar ik ben ook erg geduldig geweest, erg gedul dig." Als goede raad geeft Hu ting zijn opvolger mee: „Hij moet zichzelf zijn, open staan voor meningen van anderen, bereid zijn anderen aan het woord te laten en vooral niet bang zijn." Dat laatste is de scheidende praeses nooit ge- Paus in Verona Paus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan Verona waar hij naast het Ro meinse amfitheater een grote menigte toe sprak. De paus waar schuwde in een toe spraak tot industriëlen niet tegen elke prijs on dernemingen op te ko pen. „Het streven naar winst is op zich geen onrechtvaardige zaak. een onderneming zou niet zonder kunnen. Wat ik wil zeggen is dat een rechtvaardig stre ven naar winst aan ethische criteria onder worpen moet zijn", al dus de paus. Verona behoort tot de rijkste industriële en agrari sche centra van Italië. Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Hoorn (buitengewone wijkgemeente) J.G. van der Vlist te Lunteren (deelgemeente Maranatha- kerk); te Schoonrewoerd H. Verheul te Tholen; te Zwolle (toez.) G.A. Cnossen te Delft Gereformeerde Kerken Beroepen te Halle mevr. G.J. de Jong-Baerends. kand. te Lochem. Bedankt voor Aduard P. Ravensber- gen te Wijnjewoude. Beroepbaarstelling P.J. Rebel. Prof. Junkerslaan 1, 1185 JL Amstelveen, tel. 020-413110. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Bunschoten-West D.T. Vreugdenhil te Berkel en Rodenrijs. Beroepbaarstelling W.J. Keesenberg. Van Maanenware 53, 8014 PN Zwol le. tel. 038-660588. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Westzaan A. van Ek, kandidaat te Ernst - Tweetal te Westzaan: A. van Ek, kand. te Ernst en J.M. Viergever, kand. te Ede; te Lelystad (i.c.m. de Ned. Geref. Kerk): C.J. van den Boogert te Emmqloord en J. van Munnigen te Amsterdam. Beroepen te Ermelo H.J.Th. Velema te Dokkum. - LUNTEREN Zending, gesprek, dialoog, verkon diging, en getuigenis. Deze en dergelijke woorden waren gisteren niet van de lucht in Lun teren, waar de gerefor meerde synode vergader de. Het onderwerp van gesprek was de omschrij ving van de relatie tussen kerk en Israël. Meer dan zes uren werd er over ge praat, maar er kon nog geen besluit worden ge nomen. In de ontmoeting met joden wordt aan christenen ge vraagd hoe lang het begrip „zending onder de joden" - letterlijk of met zoveel woorden - nog in officiële kerkelijke geschriften zal blij ven staan. „Zending" heeft een bijzonder wrange smaak voor joden: het was vaak doop of dood. In het kader van de ontmoetingen zoals die in ons land plaatsvinden tussen jo den en christenen zou het niet meer moeten gaan om zen ding, maar om gesprek. Zen ding duidt volgens joden op superioriteitsbesef van chris tenen die het zelfverstaan van de ander ontkent. Onder meer via het Ojec, het overlegorgaan van joden en christenen, werd de afgelopen jaren duidelijk dat joden van christenen vragen dat begrip zending te schrappen uit de kerkelijke papieren als het om de verhouding met de jo den gaat. Het Israel-orgaan van de Ge reformeerde Kerken kan zich de joodse wens goed voorstel len, al ontkent dit deputaat- schap de joodse redenering over christelijk superioriteits besef. Deputaten (deskundigen) vin den dat de kerkorde van de Gereformeerde Kerken in derdaad dient te worden ge wijzigd. In plaats van de pas sage: „De kerken zullen zich richten tot de joden in en zo mogelijk ook buiten Neder land om hun uit de Heilige Schrift te betuigen dat Jezus de Christus is" (artikel 93) zou kunnen staan: „De kerken hebben de opdracht gestalte te geven aan de onopgeefbare verbondenheid van de ge meente met het volk Israel en wegen te zoeken om het ge sprek tussen joden en christe nen te bevorderen". Dus van het „betuigen" naar het „ge sprek". Geen superioriteit, maar gelijkwaardigheid. De pijn van veel synodeleden zat in de betekenis van dat „gesprek". Volgens diverse afgevaardigden is het de on opgeefbare opdracht van christenen om Jezus als de Messias te verkondigen. En al is er nog zoveel begrip voor de gevoelens van joden bij het begrip zending en hun diep gewortelde angst voor de christelijke pogingen hen van hun „dwaalweg" af te voeren, het is de opdracht van de Heer zelf om Hem te verkon digen, „tot aan de uiteinden van de werpld" Deputaten hadden deze .reac ties niet zo verwacht. Ze had den kennelijk ingeschat dat de synode zou begrijpen dat de eigen identiteit niet verlo ren gaat in een gesprek, inte gendeel. In de ontmoeting wordt van joden en van chris tenen beide gevraagd voluit zichzelf te zijn. En voor de christelijke gemeente bete kent dat onder meer het le ven vanuit het geloof in de opgestane Heer. aldus voorzit ter H.L van Stegeren-Keizer. Ze herinnerde nog aan de ontmoeting van de gerefor meerden met twee rabbijnen, twee jaar geleden. Voorzitter Kouwenhoven sprak toen van een wonder van de Almachti ge dat joden en christenen el kaar ondanks Auschwitz kun nen ontmoeten. „Die histori sche dag vraagt om een ver volg. De joden wachten op een signaal van ons", aldus de voorzitter. Uiteindelijk bleken de stand punten toch niet zó ver uiteen te liggen als tijdens de ge sprekken leek. De komende dagen zal worden geprobeerd de verschillende visies bij el kaar te laten komen in een gemeenschappelijk besluit. Daarin zal wel komen te staan dat er voor de gemeen ten een gedegen theologische verantwoording geschreven moet worden, waarin de noodzaak tot kerkorde-wijzi ging wordt uitgelegd. ienl II Verbeterde „vingerafdrul De Nederlandse rechtspleging heeft een nieuwe geaccepteerd om onomstotelijk te kunnen aantonen verdachte schuldig of onschuldig is. Naast de out trouwde vingerafdruk is nu als wettig bewijsmiddel naamde DNA-proef aanvaard. Die is gebaseerd op he„g' kend erfelijk materiaal, waar iedere mens over besc i dat kan worden herkend door de aanwezigheid erv; chaamsvloeistoffen, haren, huidschilfers en dergelijks de hand van bij een misdrijf achtergebleven erfelijk aal. dat via de DNA-proef vergeleken wordt met dat verdachte, kan de recherche ondubbelzinnig vaststelli betrokkene schuldig of onschuldig is. Bij een 24-jarige verdachte uit Amsterdam, die vj haald misdrijf was beschuldigd en er in eerste instan voor was veroordeeld, is inmiddels via zo'n onderzoek toond dat hij de dader niet kan zijn. De DNA-test zou ge manier zijn om zijn onschuld aan te tonen. De rechtspraak behoort zo feitelijk mogelijk te zijn wat niet „wettig en overtuigend" kan worden bewe hoort in het voordeel van de verdachte uit te werken neer, zoals in het onderhavige geval, nieuwe methodie verantwoorde wijze kunnen worden gebruikt bij het stotelijk vaststellen van schuld of onschuld, komt recht ten goede. In voorkomende gevallen zal de DN) kunnen behoeden voor een rechterlijke dwaling. Vervolg-affaire Brokx Op het lijstje van de vertrouwenscommissie die advie uitgebracht voor de benoeming van een nieuwe burg ter van Tilburg prijkte niet de naam van de inmidc noemde Gerrit Brokx, zo heeft premier Lubbers zie ontvallen. Geen schokkende onthulling en bovendien minister-president zijn mond niet voorbij had gepr, zou ongetwijfeld wel via andere kanalen zijn uitgelekt nieuwe burgemeester niet op golven van gemeentel thousiasme in Tilburg wordt ingehaald. Desondanks premier zijn loslippigheid kwalijk te nemen. De druiven zijn echter wel erg zuur voor de Tilburg tici, die er nu in opgewonden bewoordihgen bezwaa maken dat hun stad gebruikt wordt als „dumpplaa een afgedankte staatssecretaris". We laten ons geen burger opdringen omdat Haagse CDA-kringen menen een ereschuld tegenover „onze Gerrit" moeten inlos dus het Tilburgs verzet. Daarbij gaan de tegenstande onzakelijke koppigheid en kortzichtigheid voorbij aan miskenbare bestuurlijke kwaliteiten van kandidaat 2 ti van de andere kant is enige irritatie in Tilburg wel pelijk en niet alleen omdat Brokx zelf zich in een een dium nogal neerbuigend heeft uitgelaten over de stad van ons land. Het kabinet heeft er van meet af misverstand over laten bestaan dat het de ex-staatsse< een zware burgemeesterspost gunde. Aangezien Ein< naar de PvdA (Van Kemenade) moest gaan, bleef alleen Tilburg over. In zo'n situatie kan een vertroil v commissie adviseren wat ze wil, de kaarten zijn al bi v baat geschud. id U De Commissaris der Koningin en de regering hebbwl]'1 ter het volste recht af te wijken van een aanbevelingiai/b gemeentebestuur; zo zit de procedure nu eenmaal in el n Er is daarom geen enkele reden voor de Tilburgse ve n wenscommissie de kop in de wind te gooien ten kost wat objectief bezien misschien toch de beste invulling burgemeestersvacature is. Al met al vallen in de verv faire Gerrit Brokx geen schoonheidsprijzen te ver Vergeven en vergeten is ondertussen het beste dat 1 kan doen, zodat Brokx met een schone lei kan begini Perioden met zon DE. BILT (KNMI) Oceaan- lucht waarin flinke opklarin gen voorkomen, stroomt het komende etmaal via zuid-En- geland naar ons land. In de komende nacht bevindt het oosten van ons land zich nog in vochtige, uit zuidelijke breedten afkomstige lucht. Hierin kunnen zich mistban ken vormen. Mogelijk valt in de oostelijke provincies nog een bui. Overdag blijft het hoofdzakelijk droog. Vooral in de middag zal de zon zich la ten zien. De langdurigste op klaringen worden in de kust provincies verwacht. De tem peratuur wordt in de nacht niet lager dan een graad of 8. Morgenmiddag lopen de tem peraturen uiteen van 12 gra den bij zee tot 16 graden meer landinwaarts. De wind is zuid west, gedurende de nacht nog zwak, overdag overwegend matig. Mogelijk is de wind overdag in het westen van het land af en toe vrij krachtig. Voor donderdag en vrijdag worden nog wat lagere tempe raturen verwacht. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Skandinavié: Veel be wolking. Van tijd tot tijd re gen, vooral in het zuidwesten. Middagtemperatuur 5 tot 9 graden. Britse Eilanden: In het noor den veel bewolking en af en toe regen. Elders af en toe zon, vooral in het zuiden een enke le bui. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden in het Denemarken: Veel Af en toe regen. Midi peratuur rond 10 gradeij"- Benelux. noordwest-DujW Veranderlijk bewolkt. landinwaarts enkele Middagtemperatuur 12 graden. Midden en zuid-Duï 1 noord-Frankrijk: Gek meer zon. Vooral in Du eerst nog veel bewolk een enkele bui. Middag ratuur 14 tot 17 graden. WEERRAPPORT HEDENMOR( Weer Ma* Min Amsterdam onweer 21 13 De Bilt onweer 21 13 20 10 22 12 17 12 II f- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hel récht voor ingezon den stukken te bekorten. Rijksstraatweg (2) Pas nadat vijf mensen bij een ongeluk om het leven waren gekomen, zijn eindelijk maat regelen genomen om de ver keersveiligheid op de Rijks straatweg in Wassenaar een beetje te vergroten. Op een deel van deze weg mag sinds maandag niet harder worden gereden van vijftig kilometer per uur. Na het ongeluk van twee weken geleden zal het ie dereen zijn opgevallen, dat het verkeer zich momenteel meer aan de maximum-snelheid houdt dan voordien. Ook werd althans gisteren in de avondspits de nieuwe maximum-snelheid van vijftig kilometer per uur op een deel van de Rijksstraatweg behoor lijk nageleefd. Het is daarom extra navrant dat uitgerekend de bestuurder van een Volks wagenbusje van de Rijkspolitie (BP-17-DT), onderweg vanuit Den Haag naar het politiebu reau van Oegstgeest, gister middag rond de klok van tien over half zes kennelijk geen enkele reden zag zich om zich óók aan die maximum-snel heid te houden. Zonder enige zichtbare aanleiding (geen zwaailicht, geen sirene) reed het politiebusje met een snel heid van ongeveer negentig kilometer voorbij aan borden, waarop met grote cijfers staat te lezen dat daar slechts vijftig kilometer per uur mag worden gereden. Die pet past on^alle maal, maar klaarblijkelijk niet de Rijkspolitie. T. Sjiers, OEGSTGEEST. Kerkelijk gezag (2) In de ingezonden brief „Ker kelijk gezag" lijkt het de schrijver meer om zich zelf te gaan dan om Christus. Er is immers ook nog die tekst waarin Christus zegt dat wie de apostelen (de kerk) yer- smaadt. Hem versmaadt. Daar mee bedoelt Christus te zeggen dat degenen die de apostelen versmaden slechts op hun ei gen smaak afgaan, iets waar toe we helaas allen geneigd zijn. Een waarschuwing omdat de activiteit van onze wil van nature verkeerd gericht is, waarbij komt dat God zo moei lijk te verstaan is en niet te volgen zonder „Zijn" genade. De tekst die de schrijver aan haalde, duidde op het nog niet volmaakt zijn van de apostelen toen zij meenden evenveel ge zag als Christus te hebben en nog niet wisten dat alleen zij hun latere gezag óm en dóór Christus zouden verkrijgen, en dan ook alleen nog steunend op „Zijn" leer. Dat gelovigen uit nieuwsgierigheid de bijeen komst van de Acht Mei Bewe ging bezoeken is begrijpelijk, dat verschillende congregaties daar verwarring stichten door hun medewerking is een kwa lijke zaak, dat opnieuw de Eu charistie misbruikt zal worden door niet toegestane tek zelfs huiveringwekkend H. Rutges, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG Dl BIJLAGE BIJ UW KRANT MEI INFORMATIE OVER FILMS.Mtó THEATER, RECREATIE,EXPOSIt EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2