TOTO Samuel Coles wint eerste Fluitconcours Scheveningen DAT ZIT GOED! Record-prijs voor aquarel van Turner rovato LEIDEN: 5 Meiplein 1+16, tel: 071-766667 Michael Jackson doet boekje open in Moonwalk Matthaus naar Inter rikhaar sluit mge rijen gisteren voor de deur van ga- je Krikhaar aan het Spui in Amsterdam, rrnan Krikhaar, eigenaar van de gale- houdt er zijn laatste tentoonstelling. 5ldJfentwintig jaar heeft hij kunst geexpo- estijerd van vooral jonge, succesvolle nh istenaars. Met als voornaamste verte- 'tt< nwoordigers de Cobra-groep, maar ook 'erjnsen als Chagall en Picasso. Krikhaar, t begonnen met op zijn reizen als M-purser gekochte kunstvoorwerpen, nu zelf gaan schilderen. Hij eindigt 25 r exposeren met een Cobra-expositie, et igemeester Van Thijn van Amsterdam at jfhandigde hem gisteren de zilveren in penning van de stad, als dank voor de •lo< lurele verdiensten die Krikhaar heeft n s iad voor de stad. Op de foto Krikhaar da t rechts burgemeester Van Thijn en n I (s dochter Krikhaar. foto: anp XJNST EeidóeSomant DINSDAG 19 APRIL 1988 PAGINA 15 LONDEN Op een veiling in Londen is gisteren een recordbedrag van 440.000 pond, zo'n anderhalf miljoen gulden, betaald voor een aquarel van de Britse schilder J.M.W. Turner. Het was de hoogste prijs die ooit voor een Brits aquarel was betaald. De aquarel werd gekocht door een Duitse zakenman. Het veilinghuis was Phil lips, na Christie's en Sotheby's het grootste ter wereld. Turner werd voor zijn 22 bij 31 centimeter grote aqua rel geinspireerd door zijn derde en laatste bezoek aan Venetie, in 1840. De titel van de Aquarel is „The Grand Canal with Santa Maria della Salute". De hoogste prijs die ooit voor een aquarel werd betaald was 640.000 pond. Dat bedrag werd in 1978 door een andere Duitse verzamelaar neergeteld voor een landschap van Al- brecht Durer. Ballet van Van Manen bij NDT DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater geeft op 28 april in ziin theater aan 't Spui in Den Haag de eerste Nederlandse opvoering van Shaker Loops. Hans van Manen maakte dat vorig jaar voor het Stuttgarter Ballett op muziek van de Amerikaan John Adams die wordt gerekend tot de minimal music componisten. Verder staan ep dif achtste progamma van het gezelschap in dit sei zoen twee werken van Nacho Duato: Synaphai op muziek van Iannis Xenakis en Bolero op muziek van Maurice Ravel. Van Manen volgt de. muzikale structuur van de compositie die bestaat uit vier de len. Het ballet heeft geen ondubbelzinnige beteke nis. Volgens de choreograaf moet men ieder mo ment van de opvoering zijn eigen associaties kun nen maken. De voorstelling wordt begeleid door het Nederlands Balletorkest onder leiding van Kasper de Roo. Reprises hebben verder plaats in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Pinale van het Internationaal Fluil- concours Scheveningen met ala winnaar de Engelsman Samuel Co- les. Televisie-samenvatting van het concours aanstaande donderdag r i via Nederland 2 vanaf 20 uur. Cir- e/l custheater Scheveningen. gai „Ik kom om te winnen". Met deze woorden betrad de Engelsman Samuel M Coles (24) vorige week 8, maandag het Circusthea- e7jrtter en hij voegde de daad fa bij het woord. Hij wérd de winnaar van het Inter nationaal Fluitconcours icheveningen, en dat zal tem geen windeieren ^leggen. Behalve de door Nationale Nederlanden beschikbaar gestelde 25.000 gulden staan hem radio-concerten, optre- stl dens met het Frysk Or kest, het Gelders Orkest, het Noordhollands Fil harmonisch Orkest, het Residentie Orkest (op 22, 28, 29 en 30 april) en voor tal van kunstkringen te wachten. De overige prijswinnaars gaan trouwens ook niet met lege handen naar huis: tweede prijswinnaar Emmanuel Pa- hud krijgt van de firma Ar thur Andersen 15.000 gulden, derde prijswinnaar Jacques Zoon 10.000 gulden van Phi lips en 5.000 gulden van de hoofdsponsor voor de beste weergave van „Aria" van Keuris, vierde prijswinnaar Eric Kirchhoff krijgt 5.000 van de KLM en de door het Prins Bernardfonds beschik baar gestelde 2500 gulden is voor Olga Ivoucheikova, zij leverde de beste prestatie in de voorronde. Er is weinig redenen te twij felen aan de juistheid van de jury-uitslag. De prestaties ont liepen elkaar niet veel en het publiek kon zich met de volg orde verenigen. De gisteren in deze kolommen gedane sug gestie bij de volgende con coursen een publieksprijs in te stellen is, gezien meerdere po sitieve reacties, bij de con coursbezoekers in goede aarde gevallen. Een dergelijke prijs kan voor de deelnemers een extra stimulans betekenen, een jury heeft niet meer het alleenrecht van oordelen en het publiek, dat de afgelopen finaledagen opvallend lauw reageerde, zal zich meer bij het verloop betrokken voelen. Een nieuw aspect voor het volgend concours. Want dat concours komt er! Opnieuw komt de cello aan bod want in de internationale cellowereld heeft het concours van vorig jaar veel indruk gemaakt. De jury's in Scheveningen zijn vakbekwaam, de prijzen zijn fors, de toegezegde engage menten talrijk, de organisatie is perfect, de belangstelling voor het gehele gebeuren - gisteravond waren burge meester en mevrouw Haver- mans aanwezig - was opval lend groot en de gastgezinnen zijn gast-vrij. President van het concours, Jhr. C.D. van Lennep, doet vaag als ik hem vraag naar de plannen voor 1990. „Ik denk dat de fluit nog wel terug komt maar dan over enkele jaren. Als het een goede zaak zou zijn dat de (alt-)viool aan bod komt, zoals door enkelen is voorgesteld, dan moeten wij ons daarover dan maar eens gaan bezinnen". Aan het concours hebben 61 jonge musici uit 23 landen meegedaan. Twintig van hen drongen tot de halve finales door en streden voor één van de zes finaleplaatsen. De jury werd geleid door de Neder lander Manus Willemsen. De leden kwamen uit de Vere nigde Staten, de Sovjetunie, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland en Ne derland. Op beide finale-avonden wer den de begeleidingen uitge voerd door het Radio Symfo nie Orkest onder leiding van Kenneth Montgomery. Het was bar en boos zoals dit or kest en deze dirigent meen den zich te kunnen opstellen tegenover jonge talenten die de finale van een concours hebben bereikt. Dit was rond uit een wanprestatie. ADRIAAN HAGER L rovato DESKUNDIG ADVIES GROOTSE KOLLEKTIE TOPMERKEN VAKKUNDIGE PLAATSING EN DEMONSTRATIE EIGEN SERVICE DIENST UITMUNTENDE SERVICE KOPEN ZONDER ZORGEN VESTIGINGEN IN DE GEHELE RANDSTAD: DEN HAAG RIJSWIJK WASSENAAR LEIDSCHENDAM DELFT SCHIEDAM ZOETERMEER LEIDEN ALPHEN A/D RIJN WOERDEN GOUDA Jackie Onassis en Michael Jackson, die hun krachten gebundeld hebben voor Jacksons boekje Moonwalk. foto'S: anp CHICAGO Eind deze week weten we of Mi chael Jacksons literaire kwaliteiten even succes vol zijn als zijn muzikale. Dan heeft Amerika voor het eerst kennis kunnen maken met Moonwalk, het eerste boek van de 29- jarige popster, die daarin voor het eerst vertelt over de plastische chirurgie die op hem is toegepast, over zijn vrienden, zijn bewon dering voor oude sterren als Fred Astaire en over zijn leven als superster. Al eerder waren er berichten uitgelekt over Moonwalk, dat als een van de best bewaarde geheimen van de Amerikaanse boekenwereld de markt als bij donderslag had moeten vero veren. Maar het feit dat de eindredactie lag bij Jackie On assis en dat tal van andere be roemde persoonlijkheden er op een of andere manier aan meewerkten, kon niet-onopge merkt blijven. Al bleef de in houd van het boek wel dege lijk geheim, dankzij de inspan ningen van familieleden van medewerkers van uitgeverij Doubleday, die het niet aan durfde het vervoer van het manuscript aan koeriers over te laten, maar loyale familiele den inhuurde. Moonwalk heeft in de eerste oplage een druk van 300.000 exemplaren, die gisteren in zijn geheel in Chicago werd uitgezet. De kans dat ze onver kocht blijven is vrijwel nihil. De Amerikanen worden op het bestaan van het boek ge wezen door een gigantische re clamecampagne, die voorziet in Michael Jackson-imitatie- wedstrijden op een groot aan tal radiostations, en videoclips van Jackson in boekhandels en warenhuizen. De fans van Jacksons onna volgbare danspasje, de zoge noemde Moonwalk, zullen het boek helemaal niet kunnen la ten liggen: op elke pagina staat een voetafdruk van de zanger. Bladert men het heel snel door, dan krijgt men precies het patroon dat gevolgd wordt door Jackson in Moonwalk. Jaclfsons boek ligt binnenkort ook in de Nederlandse boek handel. De rechten zijn aange kocht door een Nederlandse uitgever. Phïlidor Trio speelt intelligent en gedreven Leiden - Kapelzaal KAO: Het Philidor Trio met werk van Fauré, Chausson en Franck met medewerking van Pieter Roosenschoon (altviool) en Tony Rous (viool) Gehoord op 18 april De Franse muziek ligt het Philidor Trio na aan het hart, getuige niet alleen de naam van het gezelschap - ontleend aan een illuster lid van de beroemde achttiende-eeuwse Franse fasmilie van musi ci en componisten - maar met name in de prestaties van pianiste Jet Röling, violist Michel Francois en cellist Christiaan Norde, die gisteren in een geheel aan de muziek van onze zuiderburen gewijd programma een afdoende bewijs gaven, niet alleen van hun liefde voor dit werk, maar ook van hun onbetwistbare muzikale kunnen. Het concert, voor een helaas slecht bezette Kapelzaal, opende niet met het eenvoudigste stuk. In het serene pianotrio in D lijkt de volledige muzikale rijpheid van de zevenenzeventigjarige en dan dove componist Gabriël Fauré zich gekristalliseerd te hebben tot slechts enkele muzikale gedachten. Met zijn veelvuldige unisono's voor de viool en de cello een wonderlijk en soms aangrijpend werk. De uitgerekte muzikale ideeën waar deze compositie op drijft, vormden voor de uitvoerenden geen enkel obstakel, maar eerder een uitdaging. Voor de vertolking van Chaussons pianokwartet in A uit 1897 kreeg het Philidor Trio versterking van de altviolist Pieter Roos enschoon. Zijn spel harmoniëerde heel goed met dat van de overi ge musici die zowel in de verstilde middendelen „trés calme" en ..simple et sans hate" als in de uitbundige hoekdelen „animé" met hun knappe ensemblespel de typisch Franse lyriek van dit breed opgezette stuk meer dan recht deden. Het meest leken de musici en publiek echter te genieten van Cesar Francks pianokwintet in F. Voor deze tour de force was om het strijkkwartet te completeren, violist Tony Rous aangetrokken. In de drie delen van dit kwintet, het uiterst hartstochtelijke eerste en laatste, met daartussen het bedwelmende „lento con molto senti- mento" werd op 't scherp van de snede gemusiceerd. De biografie van Franck - zo lichtte Jet Rösling toe - wil dat hem de inspiratie voor dit werk werd ingegeven door een hopeloze liefde voor een beeldschone jonge Ierse leerlinge. De musici gaven zich geheel in deze idylle, maar verloochenden hun intelligentie nergens zodat een holle pathetiek die in zulke stukken met een overmaat aan gevoelsuitbeelding altijd op de loer ligt, geen enkel ogenblik vat op hen kreeg: tot Francks bitterzoete mijmering werd een gepaste af stand bewaard, zonder de vereiste betrokkenheid te verliezen. TOM STRENGERS Afgelopen zondag had M niemand 12 goed in de Toto Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 45.000.-. -ry'"VrO Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan.. I Nieuw begin voor Noordhollands Philharmonisch Orkest HAARLEM Het Noord- hollands Philharmonisch Orkest in Haarlem begint na 175 jaar een nieuw le ven. Aan twijfels en be dreigingen is een eind ge komen, evenals aan het tijdperk zonder vaste diri gent. Lucas Vis treedt in deze functie aan op 1 sep tember 1988. Het professionele muziekgezel schap begon in 1813 als mu ziekkorps van de Haarlemse Schutterij, kreeg in 1919 zijn symfonische bezetting, verzet te artistiek de bakens en ver vult naar de reorganisatie van het orkestenbestel ook een ballettaak. Op 23 april wordt in Haarlem het jubileum ge vierd. De „Schutterij" van het gezel schap loopt die dag mee in het Bloemcorso. In alle zalen van het Concertgebouw wordt 's middags een non-stop muziek- progamma afgewerkt, overwe gend uitgevoerd door de or kestleden in diverse groepe ringen, maar ook in films en video's, 's Avonds wordt het jubileumconcert gegeven. On der leiding van Jacques van Steen worden uitgevoerd: de Symfonie nr 26 in Es van Mo zart, de Romantische Suite van Reger en l'Enfant et les Sorti- lèges van Ravel. Medewerking verlenen Rachel Ann Morgan, mezzo-sopraan, Miranda van Kralingen, sopraan, Elena Vink, coloratuursopraan, Huub Claessens, bas-bariton en Guy de Meij, tenor, alsme de het Haarlems Kamerkoor en het Jongenskoor St. Bavo. Het NPhO dat na de reorgani satie van het bestel beschikt over een formatie van 61 sala rissen, heeft alle aanslagen op zijn bestaan kunnen afweren en zijn bestaansrecht overtui gend weten te verdedigen. Dat gebeurde door tijdig te ver nieuwen, vindt directeur Cas per Vogel, die twee jaar gele den met als adviseur Piet Veenstra (ex-Jlesidentie Or kest) aantrad. Van de nood die daartoe aanzette, werd een deugd gemaakt. De artistieke vernieuwing blijkt uit een „opfrissen" van bestaande se ries concerten, het beginnen van een nieuwe en het aan vaarden van begeleiding van Het Nationale Ballet naast de bestaande taken: symfonische concerten, koorbegeleiding en educatief werk. TV-beelden leiden tot zware straf SYDNEY De Australische voetbalinternational Gary McDowall is geschorst tot na de Olympische Spelen van Seoul, omdat hij in de kwalifi catiewedstrijd tegen Israel een geblesseerd op de grond lig gende tegenstander op het hoofd heeft getrapt. De Au stralische voetbalbond nam die beslissing tegen de 29-jariee verdediger na het zien van de tv-beelden van de rumoerige wedstrijd in de Nieuwzeeland- se plaats Christchurch (0-0) en na het aanhoren van de pu blieke opinie, die er schande van sprak. MUNCHEN De Westduitse international Lothar Matthaus tekent volgens mededelingen van zijn clubbestuur donder dag een driejarig contract by Internazionale uit Milaan. Met de overgang van de 27-jarige middenvelder van Bayern München naar Italië is een be drag van 8,2 miljoen gulden gemoeid. Matthaus gaat 1,1 miljoen per jaar verdienen. In- ter heeft als buitenlanders al de Belg Scifo en de Argentijn Passarella in dienst. Barry Hughes naar Beerschot ANTWERPEN Barry Hug hes tekent vandaag in Ant werpen een contract voor twee jaar als manager/coach van de Belgische eerste klasser Beer schot. Gisteravond kwam het bestuur van Beerschot tot overeenstemming met Hughes, die bijna tweee maanden gele den bij Sparta zijn ontslag in diende en onmiddellijk ver trok. In het contract is een bepaling opgenomen, dat de verbintenis na één jaar door beide partijen kan worden ontbonden. Barry Hughes neemt met ingang van het nieuwe seizoen de taak over van assistent-trainer Jos Smolders, die half januari de ontslagen Dimitri Davidovic (Joe) opvolgde. Smolders zal als assistent van- Hughes bij Beerschot werkzaam blijven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15