JeidaeSou/ta/nt Werkloosheid Leidse regio daalt sterker dan landelijk STAD OMGEVING Een hypotheekrente van 5,8% komt de familie Luitse prima uit. «Beeld Rembrandt blijft op zn plaats ARBEIDSMARKT TREKT AAN Raad lacht zichzelf uit VROM: Groen licht voor ontsluiting van Vlietlanden Vooral gewone agenten deden goed werk in oorlog Amro Bank 111 DINSDAG 19 APRIL 1988 PAGINA 11 woners Witte Singel willen meer maatregelen IDEN Bewoners willen dat de gemeente meer en strenge- laatregelen neemt om automobilisten te ontmoedigen van de e Singel te gebruiken. Om hun klachten over de onveilige leerssituatie nog eens te benadrukken houden zij donderdag- jag om vijf uur een protestmars. Zij lopen dan heen en weer en de Herenstraat en het Noordeinde. gemeente heeft reeds toegezegd extra maatregelen te onder- leen. Op korte termijn komt een aparte fietsstrook in de erpe bocht bij de Groenhovenstraat. De fietsstrook in de ht bij de Gerrit Doustraat wordt gefatsoeneerd. iners van de Witte Singel en directe omgeving willen dat •eestraat niet van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven uur t afgesloten, zoals het college heeft voorgesteld, maar he rten een afsluiting overdag van twaalf tot zes uur. Het ver in in de ochtendspits kan dan gebruik maken van de Bree kt en hoeft dan niet over de singel te rijden. De verkeerssitu- laat daar veel te wensen over, zoals ook wethouder J. Peters rkeer) heeft toegegeven. De bewoners menen dat er nu onei- ijk gebruik wordt gemaakt van hun weg. Congres in Gorlaeuslab LEIDEN De vereniging Volksgezondheid en We tenschap houdt morgen in het Gorlaeuslaboratorium een congres over sociaal- economische gezonds- heidsverschillen in Neder land. Tot de sprekers behoort J. van Londen, directeur-ge neraal volksgezondheid van het ministerie van wvc. ADVIES AAN RAAD VAN STATE DEN HAAG/LEIDEN Een ontslui- tingsweg naar het recreatiegebied Vlietland door de Oostvlietpolder langs Rijksweg A4 is dringend nodig. De be zwaren van agrarische bedrijven die door de aanleg grond kwijt raken, we gen niet op tegen het belang van zo'n ontsluitingsweg. Ook de aanleg van een parkeerterrein bij het volkstuinencom plex in de Oostvlietpolder is gerecht vaardigd. Dat is het advies van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer aan de Raad van State. Die behandelde giste ren de bezwaren van de betrokken veehouders tegen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor aanleg van de ontsluitingsweg en het parkeerter rein. Een van de veehouders, C. Lagerberg, voerde aan dat de aanleg van weg en parkeerterrein schade aan zijn bedrijfs voering zou betekenen. Van zijn der tien hectare land zou hij ruim drie hec tare kwijt raken. Volgens hem is de Vlietweg langs de Vliet breed genoeg om als ontsluitingsweg te kunnen fun geren. Het parkeerterrein is volgens Lagerberg zeker niet nodig. „De animo voor volkstuintjes loopt terug en het huidige aantal parkeerplaatsen is ge noeg", aldus Lagerberg. Ambtenaar E. Bunt van de gemeente Leiden ontken de dat. Ook de adviserend ambtenaar van VROM vindt het logisch dat er direct een parkeerterrein bij de volkstuintjes wordt aangelegd, als er een ontslui tingsweg komt. „De tuintjes op de com plexen zijn niet per auto bereikbaar, zodat parkeergelegenheid bij de huur ders van de meer zuidelijke percelen welkom zal zijn. Bovendien is het wen selijk te voorkomen dat langs de Vliet weg geparkeerd wordt", aldus de amb tenaar van VROM in zijn advies aan de Raad van State. De ontsluitingsweg staat volgens de ambtenaar niet ter discussie. Het recre atiegebied krijgt een functie voor de gehele regio, zodat een toegangsweg vanaf de aansluiting van de Europaweg op de A4 noodzakelijk is. Bij Voorscho ten komt er een beweegbare brug voor fietsers en voetgangers, het gemotori seerd verkeer kan via de Oostvlietpol der. De Raad van State doet over enke le weken uitspraak in het beroep. Een ambtenaar van de provincie liet twee weken geleden al weten dat naar verwachting de weg in de zomer van 1990 kan worden gebruikt. Volgend jaar zou al met de uitvoering van het project begonnen kunnen worden. De betrokken veehouders zullen overigens schadeloos gesteld worden als de ge meente de gronden via onteigening in bezit krijgt. LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is in 1987 sterker gedaald dan lan delijk het geval was: 5,3 pro cent tegen 3,6 procent in heel Nederland. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1987 van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB), waaronder ook het arbeidsbureau Lisse valt. In het rayon Lisse daal de de werkloosheid met 14 procent beduidend sterker dan in het rayon Leiden (3,2 procent lager). De werkloos heid onder mannen daalde slerker dan die bij vrouwen. Schoolverlaters kwamen in 1987 eerder aan de slag dan in voorgaande jaren. Door bemiddeling van het GAB zijn vorig jaar 2.732 [mensen aan een baan gehol pen. Dat betekent dat het ar beidsbureau voor bijna de helft van het aantal vacatu res dat is ingediend (5531) een geschikte kandidaat heeft kunnen vinden. Dat percentage (49,4 om precies te zijn) overtreft ruimschoots jhet doel dat het arbeidsbu reau zich had gesteld, name lijk vervulling van 40 pro- «nt van de vacatures, eigens het arbeidsbureau lijnde werkelijke plaastings- cjrers nog wat gunstiger, om- èl bemiddeling via bijvoor- fceeld de vacaturebank, de sollicitantenbank en de ba- nenlijn niet in de cijfers worden opgenomen. De werkzoekende en werkgever komen dan met elkaar in contact, zonder dat het ar beidsbureau dat weet. In het jaarverslag meldt het GAB dat het in 1987 met succes een actievere rol is gaan spe len. Zo zijn de contacten met het bedrijfsleven aangehaald en zijn er diverse scholings projecten opge-zet. Ook was er speciale aandacht voor be- Saaide groepen, zoals gehan- icapten, buitenlanders, her intredende vrouwen en lang durig werklozen. „We heb ben ruim 22 procent van ons budget aan vrouwen besteed, waarmee we ruim boven de taakstelling van 10 procent zitten", aldus directuer C. Tibbe van het arbeidsbureau. Bij het GAB zat vorig jaar 43,7 procent van de inge schrevenen langer dan een jaar zonder werk. Het gaat vooral om wat oudere perso nen, omdat het vooral de schoolverlaters zijn die van de groei van de werkgelegen heid profiteren. Ondanks een dalende werk loosheid zijn er in 1987 meer personen bij het arbeidsbu reau ingeschreven dan uitge schreven: 18.046 tegen 17.490. Dat wordt vooral veroorzaakt door het toenemend aantal mensen dat zich voor een baan van minder dan 20 uur per week laat inschrijven. Zij worden wel bij de inschrij vingen meegeteld, maar niet bij de werkloosheidscijfers. Bovendien heeft zo'n 20 pro cent van het aantal dat zich inschrijft bij het ar beidsbureau al een baan. Per gemeente bekeken heeft de stad Leiden in het gebied van het GAB nog altijd het hoogste werkloosheidsper centage: 16,8 procent op 31 december 1987. Dat komt omdat er in de grote steden grotere groepen met een laag opleidingsniveau wonen, zo als langdurig werklozen en buitenlanders. Ook Leider dorp (7,6), Oegstgeest (6,8) en Voorschoten (6,7) scoren wat hoger dan andere gemeenten. Valkenburg en Rijnsburg hebben met respectievelijk 3,7 en 2,9 de gunstige werk loosheidspercentages. Tibbe is al met al tevreden over 1987. „Het blijkt toch dat wanneer je er de juiste mensen en middelen er op zet, je toch veel kunt doen. in de arbeidsmarkt, al blijven er toch enkele factoren die je niet in de hand hebt". IDEN Het beeld van mbrandt blijft staan aan de i Singel. Met twee stem- verschil verwierp de ge- enteraad gisteravond een lie van een deel van de dA om het beeld te ver- atsen naar een lokatie dich- bij het geboortehuis van de ilder en voor die verplaat- LEIDEN/LISSE De ar beidsmarkt in de regio's Leiden en Lisse is in de maand maart behoorlijk aangetrokken. In de bouw werd met diverse nieuwe projecten begonnen, evenals in de weg- en waterbouw. Ook de start van het nieu we horecaseizoen leidde tot vermindering van het aan tal werkzoekenden. Deze daling door seizoensinvloe den werd in het rayon Lisse teniet gedaan door vele in schrijvingen van vrouwen bij het arbeidsbureau. Dat had ook te maken met sei zoensinvloeden: de vrou wen willen in het voorjaar in de bloembollensector aan de slag. Dat blijkt uit het overzicht van de arbeidsbu- reau's in Leiden en Lisse over de maand maart. Bij het arbeidsbureau Lei den werden in maart 1373 mensen uitgeschreven, ter wijl 1119 personen zich lie ten registreren als werkzoe kende. In het rayon Lisse lieten 422 mensen zich in schrijven, terwijl 416 perso nen werden uitgeschreven. In Lisse denkt men tot juni een toeloop van vrouwen te krijgen die in de bloembol lensector aan het werk wil len. In maart waren er in het gewest Leiden /Lisse in totaal 10.170 mensen zonder werk. In het rayon Leiden daalde de werkloosheid ten opzich te van februari met 164 mannen. Het aantrekken van de bouw, goed voor 99 uitschrijvingen, was daar de belangrijkste oorzaak van. Twintig uitschrijvingen wa ren voor rekeing van de ho reca. In de sector visserij blijkt de werkloosheid on der mannen te zijn toegeno men, met 20 personen om precies te zijn. Volgens het arbeidsbureau komt dat om dat in maart enkele vissers schepen in reparatie zijn ge gaan, terwijl ook het berei ken van de toegestane quo tering een rol speelde. „Het wachten is op de haring vangst in mei", aldus het arbeidsbureau. Bij de vrouwen in het rayon Leiden daalde de werkloos heid ten opzichte van febru ari met 83. De sectoren on derwijs (26 minder) en han del (22 minder) waren daar vooral verantwoordelijk voor. In de sector kantoor nam de werkloosheid toe met 15 vrouwen. Ook in het rayon Lisse daalde de werkloosheid on der mannen, namelijk met 37 inschrijvingen. Bij de steeg de werkloos heid in vergelijking met fe bruari met 61. Vooral de vrouwen boven de 23 jaar schreven zich in voor werk in de bollensector. In vergelijking met een jaar geleden daalde in de beide rayons de werkloosheid on der mannen (301 minder). Vooral de bouw is daar ver antwoordelijk voor. In de sector onderwijs nam het aantal werkzoekenden met 33 toe. Bij de vrouwen daal de de werkloosheid in ver gelijking met vorig jaar al leen in het rayon Lisse (54 minder). In Leiden steeg de werkloosheid onder vrou wen in twaalf maanden met 225. Volgens directeur C. Tibbe komt dat vooral door wat oudere vrouwen die weer aan het werk willen. De jeugdwerkloosheid nam namelijk af. In het gewest Leiden/Lisse werden in maart 470 vaca tures ingediend. Vooral in de bouw (90) en de handel (62) was veel vraag naar personeel, vooral naar goed opgeleiden. De werkloosheid ontwik kelde zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen feb '88 mrt '88 feb '88 mrt '8f Alkemade 140 109 76 78 Katwijk 540 548 205 193 Leiden 3996 3895 2148 2109 Leiderdorp 336 326 191 183 Oegstgeest 205 202 159 154 Rijnsburg 68 74 44 42 Valkenburg 25 18 13 14 Voorschoten 262 252 185 167 Warmond 59 52 31 27 Zoeterwoude 79 70 31 27 Hillegom 186 180 105 139 Lisse 198 194 116 142 Noordwijk 311 290 177 166 Noordwijkerhout 117 117 64 63 Sassenheim 105 97 93 98 Voorhout 72 74 36 44 Totaal 6699 6498 3694 3672 sing sponsors te zoeken. De argumentatie van de tegen standers van verplaatsing liep uiteen. Een aantal raadsleden wilde het beeld hoe dan ook niet verplaatsen omdat zij de huidige lokatie goed vinden onder hen bevonden zich bur gemeester C. Goekoop en anderen de voltallige CDA- fractie bijvoorbeeld vonden dat de extra kosten van ver plaatsing, 10.000 gulden, beter aan iets anders kunnen worden uitgegeven. Het beeld wordt in elk geval voor een zelfde bedrag opgeknapt. De raad had ruim twee uur nodig om de reeds meer dan een jaar durende discussie over verplaatsing van het beeld af te ronden. Tijdens de beslissende stemming stemde de CDA-fractie unaniem. Bin nen de VVD en de PvdA la gen de meningen verdeeld. Van het college stemden de wethouders P. Bordewijk, J. Peters en verantwoordelijk wethouder F. Kuijers (cultuur) voor verplaatsing. De wethou ders H. de la Mar, H. van Don gen en D. Tesselaar waren daar tegen. De beslissende motie werd tij dens het debat overigens te vergeefs tot twee maal toe door de indieners gewijzigd om meer steun te krijgen. Drie leerlingen van de interconfessionele basisschool Mariënburch leggen een krans bij de gedenk plaat in het politiebureau aan de Langegracht. FOTO: WIM VAN NOORT SCHOOL ADOPTEERT GEDENKPLAAT 99 LEIDEN „Ik hoop dat jullie door de adoptie van deze ge denkplaat zullen gaan beseffen dat deze dingen in de toekomst niet meer mogen geschieden". Dat hield burgemeester C. Goekoop gistermiddag de leer lingen van groep zeven van de Mariënburch voor. Deze inter confessionele basisschool aan de St. Ursulasteeg heeft het verzetsmonument geadopteerd waarop de namen staan ver meld van zes agenten van de Leidse politie die vielen tij dens de Tweede Oorlog. Een klas van de school zal zich ge ruime tijd bezighouden met de gevolgen die de Duitse bezet ting had voor het Leidse poli tiekorps. Jaarlijks wonen de leerlingen de 4-meiherdenking bij in het politiebureau. In aanwezigheid van nabe staanden van de gevallen poli tiemensen werd een krans ge legd bij de gedenkplaat, die een muur van het Leidse poli tiebureau siert. In Leiden zijn tijdens de oorlog zes politie mensen gevallen en dat is vol gens Goekoop „op de hele Leidse bevolking een groot aantal". „Sommigen zijn ge storven tijdens „echt geweld dadige oorlogshandelingen, anderen waren daadwerkelijk actief in het verzet, of werden door de Duitsers verdacht van verzetsactiviteiten", vertelde de burgemeester. Hij schetste de problemen van het Neder landse politiekorps in die tijd: „Aan de ene kant was de poli tie gedwongen mee te werken aan de taken waarvoor de Duitse overheid opdracht gaf, aan de andere kant konden ze als politie ook meewerken aan het verzet, aan sabotage, aan dingen die ze anders niet had den kunnen doen". Korpschef Mostert voegde daaraan toe dat „vooral door de agenten in lagere rangen goede dingen zijn gedaan in de oorlog". Het project om scholen een verzetsmonument te laten adopteren is een initiatief van de Stichting Februari 1941. Het doel van de „morele" adoptie is de kinderen ver trouwd maken met de ont staansgeschiedenis van het monument, de leerlingen meer inzicht geven in het begrip „vrijheid" en in ontwikkelin gen die de democratie vandaag de dag bedreigen. Namens de Stichting bood regionaal coör dinatrice A. Jansen Verplan- ke-Cnossen de kinderen een vaantje aan. De school kreeg een plaquette. Mariënburch is de laatste Leidse school die een verzets monument adopteert. Eerder werd het Stevenshofmonu- ment geadopteerd door de christelijke basisschool Rijnoe ver. Het monument in de Driftstraat is geadopteerd door basisschool De Viersprong aan de Timorstraat, terwijl scho lengemeenschap Louise de Co- ligny het monument bij Molen De Valk heeft geadopteerd. Ruim 20 bezwaren tegen kampje in Stevenshof LEIDEN Bij de ge- meente Leiden zijn ruim 20 bezwaarschriften bin nengekomen tegen de aanleg van een woonwa genkampje bij de Rijn dijk. Afgelopen vrijdag sloot de termijn waarbin nen de bezwaarschriften ingediend konden worden. De protesten zijn afkomstig van omwonen den, die fel gekant zijn tegen het verdwijnen van groen in dat deel van de Stevenshof. Ook denken velen dat van de beoogde integratie weinig terecht zal komen. De bezwaar schriften zullen binnen kort door de raadscom missie ruimtelijke orde ning behandeld worden. Dan wordt ook de keuze gemaakt uit een van de vijf varianten van het college. De provincie moet dan nog goedkeu ring verlenen aan de wij ziging van het bestem mingsplan. De omwonen den kunnen ook nog in beroep gaan bij de Raad van State. Ondanks alle procedures die nog door lopen moeten worden, heeft wethouder H. de la Mar (woonwagenzaken) al de verwachting uitge sproken dat nog dit jaar begonnen kan worden met de aanleg van het kampje voor maximaal vijftien wagens. (ADVERTENTIE) In de politiek is het geen onbekend verschijnsel dat onderwerpen van rela tief weinig belang onevenredig veel aandacht krijgen. De oorzaak dat een partij een onderwerp tot een „hot is sue" verheft, ligt nogal eens in het feit dat een partij daarmee stemmenwinst hoopt te boeken. Daar is het uiteinde lijk om te doen in de politiek. Niet min der onbekend is de gewoonte van ande re partijen om daar op in te haken en ook een mening over het onderwerp te formuleren. Het achterwege laten van ten mening zou getuigen van desinte resse en wie zichzelf in de politiek se rieus neemt, kan zich dat niet veroorlo ven. Het gevolg is dat belangrijkere za ken naar de achtergrond worden ge drongen ten behoeve van het politiek gewin. Daarvan was geen sprake in de discus sie over de verplaatsing van het beeld van Rembrandt van Rijn. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergade- ring nog eens duidelijk: van de grote Partijen kwam alleen het CDA tot een eensluidend oordeel over wat er nu net dat beeld moest gebeuren. Fracties als de VVD en de PvdA zagen er geen heen in elkaar onderling in de haren te Wiegen, wat zij nog leuk vonden ook. Als het dan niet om een populair be langrijk onderwerp ging, waarom heeft We Leidse politiek dan wèl ruim een jaar gedebatteerd over de toekomst van het beeld en waarom gebeurde dat op n uiterst discutabele manier? Gezien SLEPENDE DISCUSSIE OVER REMBRANDT-BEELD het verloop van de discussie is daar maar één antwoord op mogelijk: omdat - de raad zichzelf niet serieus wenst te Want dat de discussie niet serieus kon worden genomen staat als een paal bo ven water. De manier waarop raadsle den dan weer lacherig, dan weer quasi- ernstig over het beeld spraken, sprak boekdelen. Geen argument was te slecht om de verplaatsing van het beeld te propageren, danwel te verwerpen. Zo beweerde het ene raadslid dat de huidige lokatie ongeschikt was omdat het beeld er de aandacht van het ver keer afleidde, en bepleitte een ander juist dat het automobilisten maande langzamer te rijden. En zo haalde bur gemeester Goekoop de notulen van de Vereeniging Rembrandt van Rijn uit 1905 aan om te demonstreren dat het in 1906 geplaatste beeld historisch op de huidige plaats thuishoort, en toverde wethouder Kuiiers een vergeelde teke ning uit datzelfde jaar tevoorschijn om het tegendeel te bewijzen. Daarop na melijk stond het beeld enkele meters naar voren, misschien wel naar achte ren danwel opzij, maar in elk geval: an ders geprojecteerd. Cynisme Een raadslid had er zelfs de notulen van de. al even twijfelachtige discussie op 9 juli 1984 over de verplaatsing van de Gijselaarsbank op nageslagen. In plaats van daar lering uit te trekken, deed hij van harte mee aan de onge loofwaardige woordenstrijd waarin fi nanciële, cultuur-historische, toeristi sche, pragmatische en andere soorten argumenten door elkaar heen werden gehanteerd. Om na één van de twee schorsingen te bekennen hij dat zijn verhaal „weinig geloofwaardig" was geweest. Eén van de weinige raadsleden die gis teravond nog enige geloofwaardigheid mocht worden toegerekend was J. Lau rier van Links Leiden. Niet zonder cy nisme stelde hij vast dat de raad „met veel creativiteit" over het beeld had ge discussieerd om daar meteen de retori sche vraag aan te koppelen of het niet beter was geweest als de raad die crea tiviteit had toegepast om het vertrek van de nationaal bekende galerie Foto- mania (Koppenhinksteeg 6) naar Rot terdam te voorkomen. Een argument dat de zwakte van de raad haarfijn blootlegde. Het antwoord op die vraag bleef uit en dat was geen verrassing. Want dan had een raadslid moeten toegeven dat de gemeenteraad inderdaad veel te veel tijd had gestopt in een oeverloze discus sie. Tijd die inderdaad veel beter had kunnen worden besteed. Want er mocht dan wel om gelachen worden, het was voor iedereen duidelijk dat een flinke portie zelfkritiek beter op zijn plaats was geweest. Het treurigste van de hele discussie is nog wel, dat hij een vervolg dreigt te krijgen: er waren slechts twee stemmen te weinig voor verplaatsing. Wie zich in staat acht tot een succesvolle lobby, zou dus best eens nieuwe kansen voor verplaatsing kunnen zien. En gezien de gang van zaken tot nog toe zou het rtiet eens verbazen als de kwestie opnieuw wordt aangezwengeld. Want zo serieus wenst de Leidse gemeenteraad zichzelf te nemen. PI ETER EVELEIN Als ze ja zeggen tegen onze offerte krijgen ze niet alleen een uiterst voordelige hypotheek, maar ook een jaar lang gratis vt wonen. Dat geldt trouwens voor iedereen die een in april of mei uitgebrachte woninghypotheekofferte van de Amro Bank accepteert. Eén ding is zeker: uw nieuwe huis begint bij de Amro Bank.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11