Sou/tont Ontslagen dreigen bij bureau universteit STAD OMGEVING Rijn en Vliet tevreden over wijkverzorging Manifestatie rond èfibliotheekdag li ti Pleegoudercentrale tevreden over informatiemarkt Voorschotje op de zomer MAANDAG-18 APRIL 1988 PAGINA 5 iderzoek naar winkelgedrag HAAG De provincie gaat het winkel- ig in Zuid-Holland onderzoeken om een beleid te kunnen voeren op het gebied le detailhandel. Een onafhankelijk bureau ?n korte vragenlijst voorleggen aan 7000 mers van de provincie, aan wie vooraf te- lisch toestemming wordt gevraagd. De roorden worden vertrouwelijk behandeld, rovincie krijgt alleen een overzicht van de ilcijfers. Tien jaar geleden heeft de provin- 'uid-Holland voor het laatst een dergelijk rzoek laten verrichten. Door allerlei ver dringen zoals de komst van nieuwe winkel pa en meubelpleinen, zoals dat in Leider- is volgens de provincie niet meer bekend •elke mate gebruik wordt gemaakt van de J1®'schillende koopplaatsen". Gedeputeerde en verwachten dat het onderzoek ook be- jrijke gegevens zal opleveren voor gemeen- en Kamers van Koophandel. /VB tijdelijk /ar Voorschoten IDEN V OORSCHO- N Het kantoor van Gewestelijk Arbeids- eau (GAB) Leiden rdt wellicht tijdelijk Cl luisvest in de leeg- ande kantoren van het kenfonds aan de Witte Withlaan in Voorscho- Hl i Van Kooten heeft geen tijd LEIDEN Kees van Kooten komt niet als gastschrijver naar Leiden. De Letteren faculteit van de Uni versiteit had de au teur verzocht lessen en lezingen te hou den, maar Van Koo ten heeft laten weten dat hij het hiervoor te druk heeft. Het is nog niet bekend wie wel gastschrijver wordt. Schoenenmaniak nu in Leimuiden LEIMUIDEN Een 19-jarige vrouw uit Leimuiden is gisteravond rond elf uur door een onbekende man van haar schoe nen beroofd Zij reed op haar bromfiets op een onverlicht deel van de Kerklaan in haar woonplaats toen een andere brom fietser haar dwong te stoppen door zijn brommer dwars op de weg te zetten. Ver volgens eiste hij haar schoenen. Toen zij weigerde deze af te geven, trok hij de schoenen met geweld van haar voeten en ging ervandoor. Volgens de politie is het nog niet bekend of het gaat om de „schoe nenmaniak" die de afgelopen maanden al zes keer in Leiden heeft toegeslagen. Daarbij eiste hij telkens het schoeisel van zijn vrouwelijke slachtoffers. Dit lukte hem in totaal vier keer. Informatieavond Zijloevergebied LEIDEN De gemeente houdt donderdag een informa tieavond voor belangstellen den over de nieuwbouw in het Zijloevergebied. De bijeen komst heeft om 19.30 uur plaats in buurthuis de Mir t/Honken aan de Driftstraat 49. Op de agenda staan de wo ningbouw voor het gebied dat in de tweede fase wordt be bouwd, het ontwerp-bestem- mingsplan voor het gehele Zij loevergebied en een voorlopig schetsonderwerp van de woonomgeving van dat gebied. Op al deze zaken wordt een toelichting gegeven. BOA: NOTA OVERZUID- AFRIKA IS ONVOLDOENDE LEIDEN Leiden moet er voor zorgen dat de anti-racismebestrijding in alle lagen van de ge meenschap plaats heeft. De anti-apartheidsnotitie die het Leidse gemeentebestuur heeft uitgebracht is niet voldoende. De ervaring leert dat anti- apartheidsmoties in gemeenteraden nauwelijks door de bevolking gedragen worden. Dat is de reactie van de Boycot Outspan Actie (BOA) uit Leiden op de nota „Leiden en Zuid-Afrika". On danks de vele inspanningen van de gemeente Leiden tegen apartheid en racisme moet er meer actie onder de bevolking gevoerd worden, aldus een verklaring van BOA-woordvoerder E. du Plessis. Hij beklaagt zich er overigens over dat op een politieke forumavond tijdens de anti-racis- meweek in maart maar drie fractievertegen woordigers aanwezig waren, te weten van CDA, D66 en Links Leiden. De actieweek moet een landelijk vervolg krijgen, zo meent Du Plessis. ,pl GAB moet tijdelijk vo ir verwachting anderhalf r elders worden onderge- cht omdat bouwwerkzaam- J len het eigen complex aan Oosterkerkstraat ontoegan- "e ijk maken. Het Regionaal kenfonds Leiden Alphen ILA) heeft sinds kort het aan de Witte de With- n in Voorschoten leeg ach- i, gelaten na een verhuizing de nieuwbouw aan de (Wj derhandeld over huisvesting een gedeelte van het nieu- gebouw van het RZLA. Di- j teur C. Tibbe van het Ar- (idsbureau verklaarde eerder dat naar dat pand „niet de 3 arkeur" uitging. Het ge- iiw aan de Kanaalweg staat deeltelijk leeg. De ruimte zal de fusie met het Centraal eken fonds Haarlemmermeer gebruik worden genomen. ?rl 'er de voortgang van de fu- tiei (besprekingen willen beide e [fkenfondsen zich niet uitla- LEIDEN De Rijksuni versiteit Leiden dreigt personeelsleden te moeten ontslaan. Als het college van bestuur vast houdt aan het budget dat is vastgesteld bij de be zuinigingsoperaties, valt niet meer te ontkomen aan gedwongen ontsla gen bij het bureau van de universiteit. In het blad Mare van de uni versiteit zegt secretaris D. den Os dat de bezuini gingen .dan niet meer met natuurlijk verloop kunnen worden opge vangen. In totaal moet de Leidse Universiteit 27 miljoen gulden bezuini gen. Bij het bureau van de univer siteit werken ongeveer drie honderd mensen. Zij zijn be last met de ambtelijke onder steuning van de bestuursor ganen en houden zich bezig met de voorbereiding, de uit voering, het beheer, de con trole en de evalutatie van het beleid. Het bureau krijgt minder geld in het kader van de „ontbureaucratisering". Hoe groot het budget voor 1988 precies is, is nog niet be kend. Verwacht wordt dat het college van bestuur over twee weken met een bezuini gingsplan komt. Nu al blijkt echter dat het bureau moeite heeft zich aan te passen aan een lager budget. Vooralsnog wordt rekening gehouden met een tekort van een mil joen gulden over 1988. Den Os zegt echter in Mare dat elk jaar zal worden bekeken of het budget voor het bu reau wel haalbaar is. Als het bureau meer geld krijgt, moeten andere onder delen meer geld inleveren. Het college van bestuur heeft al aangekondigd op het bud get van Mare flink te willen korten. Het blad moet 250.000 gulden inleveren; dat is 40 procent van het budget. De afgelopen jaren heeft Mare al 175.000 gulden bezuinigd op materiële kosten. De redactie heeft zich eerder al uitge sproken voor een nauwere samenwerking met andere universiteitsbladen en voor doelmatiger gebruik van de beschikbaar gestelde midde len. Meer geld Terwijl een aantal perso neelsleden met ontslag wordt bedreigd, is er een groep van zeker twintig medewerkers van de universiteit die in aanmerking komt voor een extra beloning van 20.000 gulden per jaar. Door deze maatregel hoopt het college van bestuur te voorkomen dat deze personeelsleden overstappen naar het bedrijfsleven. Het gaat om automatiseringsdeskundigen, accountants en financieel- economische medewerkers. Het ministerie heeft voor de extra premie vier ton per jaar beschikbaar gesteld. Volgens Mare komen de per soneelsleden in aanmerking voor de premie als zij ten minste drie jaar in Leiden blijven werken. Er zijn bij de Leidse Universiteit 260 func ties moeilijk vervulbaar, om dat het bedrijfsleven werk nemers met vergelijkbare ta ken een hoger salaris biedt. Het geld wordt verdeeld door een commissie van drie ver tegenwoordigers van het bu reau en twee beheerders van faculteiten. Zij zullen bij de verdeling vooral rekening houden met het feit of de be treffende functie „essentieel" is. Ook mogen de salarisver schillen binnen een bepaalde afdeling niet te groot worden, aldus Mare. LEIDEN „We zijn zeer ge lukkig met de wijze waarop het verzorgingshuis Rijn en Vliet in de wijk functioneert", vertelt directeur F. van Oosten naar aanleiding van het jaar verslag 1987 van het huis aan de Aaltie Noorderwierlaan. „Het doel van de wijkfunctie is er voor zorgen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blij ven wonen. Dat wordt onder andere bewerkstelligd doordat deze mensen gebruik kunnen maken van ae tijdelijke of dagverzorging van het huis", aldus Van Oosten. Het aantal ouderen dat van de tijdelijke verzorging gebruik maakt, is het afgelopen jaar met tachtig procent gestegen. Een stijging die zich volgens directeur Van Oosten de eerste drie maanden van dit jaar ook doorzette. Het gaat onder an deren om mensen waarvan de partner in het ziekenhuis ligt. Zij kunnen een tijdelijke ver zorging krijgen in het huis. Ook kunnen de mensen er voor een tijdje terecht als zij bijvoorbeeld met lichamelijk letsel kampen. In de meeste fevallen duurt zo'n verblijf 2,5 3 weken. Daarna gaan ze te rug naar hun eigen woning. Het vorig jaar is Rijn en Vliet gaan samenwerken met twee andere verzorgingshuizen. Er wordt in de huizen een gelijke procedure gebruikt bij de toe latingscriteria voor tijdelijke opname. Na overleg met de betrokken huisarts wordt al dan niet tot plaatsing overge gaan in één van de drie hui zen. „Het afgelopen jaar hebben 51 zelfstandig wonende ouderen uit Leiden gebruik gemaakt van de dagverzorging van het verzorgingshuis", zo meldt het jaarverslag. Uit het verslag blijkt dat vooral oudere men sen die zich eenzaam voelen gebruik maken van de dagver zorging. Ook een in dat jaar gehouden onderzoek naar de functie van de dagverzorging bevestigt dit. De leeftijd van de mensen die gebruik maken van deze verzorging ligt ge middeld rond de 75 80 jaar. Bij de start van de dagverzor ging lag het Accent op gemeen schappelijke activiteiten. Het laatste jaar is er echter gepleit voor een meer individuele be nadering. Zo zijn onder andere de groepen wat kleiner ge maakt. Het individuele pro gramma werkte ook gunstig voor de mensen die eventueel later doorstroomden van de dagverzorging naar voorzie ningen in eigen buurt. Het restaurant voor zowel de bewoners van het verzorgings huis als de wijkbewoners draait goed. Er maken onge veer evenveel mensen uit de wijk als uit het huis gebruik van. Ook maken de deelne mers aan de dagverzorging ge bruik van deze voorziening. Het aantal bezoekers groeit nog steeds. „Opvallend is dat het contact tussen de tijdelijke en de permanente bewoners van het huis zo goed is. Ieder een gaat leuk met elkaar om", aldus Van Oosten. Het plan om het verzorgings huis een volledig alternatief sociaal-cultureel centrum voor de hele buurt te doen zijn, blijkt niet gelukt. „Het verzor gingshuis blijft voor een groep ouderen een tweede keus voor bezoeken aan sociaal-culturele activiteiten", zo meldt het jaarverslag. Volgens het ver slag speelt onder andere het leeftijdsverschil tussen bewo ners en wijkbewoners een rol. Toch maken zo'n vijfig oude ren uit de wijk dagelijks ge bruik van deze voorziening. •u «v IDEN De Centrale Bibliotheek (Nieuwstraat) neemt op za- is dag 23 april van 10.00 tot 16.00 deel aan de Landelijke Biblio- Yui (ekdag. De jaarlijkse Landelijke Bibliotheekdag heeft dit jaar thema: „Met een boek de zomer in" worden die dag allerlei prijsvragen gehouden, er is muziek sla i er worden 4.000 afgeschreven boeken tegen zeer lage prijzen rkocht. Ook zal er onder andere een act worden gehouden die trekking heeft op het nieuwe boek van Roald Dahl. Dit gaat iel cr ..De Grote Vriendelijk Reus". Die zal om één uur in de Bi- v iotheek aanwezig zijn. Daar zal hij het boek aan kinderen uit- h len. die de mooiste kleurplaat hebben gemaakt. Hij zal ook w« n spandoek ontrollen met daarop het nieuwe huismerk van de all biliotheek en de winnende nieuwe slagzin. Wethouder F. Kuij- s (cultuur) zal samen met de reus de winnaar van de slagzin- I edstrijd huldigen. der. M. Durieux, hoofd van de afdeling Thermometrie van het amerlingh On neslaboratorium zal die dag om 12.00 uur de er innaars uitkiezen van de prijsvraag over de temperatuur op f terdag 23 april om 12.00 uur. De tien winnaars krijgen een et litenthermometer Ook worden om twee uur de prijswinnaars nj in de speurpuzzeltocht bekend gemaakt. De winnaar krijgt een eekend Parijs aangeboden. Ter ere van de tocht heet het lees- ifé voor één dag „café noir" en worden Franse happen en ranken geserveerd. Een kunstenaar maakt ter plekke aquarel- n van de omgeving van de bibliotheek. Er zullen onder andere fee clowns en straatmuzikanten de hele dag voor muziek zor- lllll zn. Vier Leidse scoutinggroepen presenteren zich op de biblio- leekdag met hun zomeractiviteiten. Cewonden bij vechtpartijen IDEN Verschillende lensen zijn dit weekeinde ge- 'ond geraakt bij vechtpartijen i Leiden. Een 61-jarige man jt Leiden kreeg zaterdaga- >nd om elf uur in een snack- ir aan de Marnixstraat klap- zn in zijn gezicht van twee nbekende mannen, toen hij op hun uitgedagingen. ;lant die hem te hulp ihoot werd ook in elkaar ge- agen ten echtpaar uit de Atjeh- raat kreeg zaterdagavond klappen van hun zoon. Die was woedend op zijn ouders omdat zij nog steeds hun schoondochter ontvingen, met wie hij in een echtscheidings procedure is verwikkeld. De jongen koelde zijn woede ook op de auto van zijn vader en trapte voorts de voordeur in van zijn ouderlijk huis. Zijn ouders moesten zich op het AZL laten behandelen. De zoon meldde zich om kwart over acht op het bureau; waar hij werd aangehouden. lievegge spuit gas in gezicht ■EIDEN Een 31-jarige dievegge uit Oegstgeest heeft zater- lagochtend een 21-jarige verkoper van een kledingwinkel twee 'naai gas in het gelaat gespoten, toen hij haar betrapte tijdens n diefstal. De vrouw wilde een trui en een spijkerbroek mee- ïmen. De verkoper raakte tijdelijk machteloos, maar liep geen ijvend letsel op. Hij moest wel worden behandeld door een >kter De vrouw kon in de winkel worden aangehouden. Menigeen nam met het mooie weer het afgelopen weekeinde zijn kans waar en trok naar buiten of juist naar hartje stad. De marionettenspeler die zaterdag bij V en D aan de Aal markt voor een groot en steeds wisselend publiek zijn kun sten vertoonde, profiteerde van die drukte en nam vast een voorschotje op het zomerseizoen. FOTO: WIM VAN NOORT EIDEN Het liep zater- maar dat stemde de organisa- geving is nog steeds een te lgmiddag geen storm in de tie niet ontevreden. „Er zijn kort aan pleeggezinnen. 'aag waar de Centrale voor met 15 bezoekers serieuze ge- Groenendijk. „Als we een 'leegouders een informatie- sprekken gevoerd, en dat is adres hebben, kunnen we er larkt hield. Tussen de 35 en een redelijk aantal", aldus bijna altijd meteen een kind 0 mensen liepen het gebouw Carola Groenendijk van de -plaatsen". De Centrale is „ze- markt zal zijn, weten we nog ÜL_ ce Aalmarkt binnen. Centrale. In Leiden en om- ker van plan" vaker voor- niet", aldus Groenendijk. lichtingsactiviteiten in Lei den te gaan organiseren. „Maar of dat weer in de vorm van een informatie- i-EIDEN Geboren: Rianne dv. J Zoet en J. C. T Augustinus; Ron pTJ. A Zoet en J. C. T. Augustinus; "tile Frederika Jacoba dv. A. van ter Linden. Rens zv. H. van Paridon D van den Enden; Yvette Maria W M. Schelvis en P. M. Kempen; >ert Lambertus Johannes zv. L. Jansen en G. C. J. Salman; Leoni dv. L. N. van der Plas en P. G. Guiit; Tony Leroy zv. R. R. Broekens en C. P. Koemans; Anouk dv. B. Wierenga en J. E Visser; Samantha dv. R. Pont en T J. Montezinos; Anthonjus Pe trus Hendricus zv. P H. J. Vanetie E. C Loch; Desiree Johanna dv. C J. M Heemskerk en M. S. Wowijs; Ste ven Gabe zv, J. C Bleeker en D. G. Duyvis; Hessel Almar zv J. Schuur man en A. I. A. Polane; Michael Jo hannes zv. A. J. J. van der Kwartel en C. M. E. M. Louwes; Debbie dv. M. B Janssen en P. Zonderop; Flori- ne Elizabeth dv. D. S. Ketting en H. Hallink; Wilhelmina Theresia dv W. J Walburg en M. I. G. van den Berg; Maaike Jacoba dv. J. W. Pots en P. van Nieuwkoop; Raissa dv M. K van Egmond en C. de Raad, Derya dv. R Portakalgicegi en N Portakal- Ckegi: Irene Katarina Johanna dv. J Wensink en A. J. M. Benschop; Hen drik Jan zv. J. Schenk en J. de Vries; Robert Willem zv. W. Vooijs en P. E. van Duiivenbode; Tulay dv. F. Sari- bas en J. C. van der Blom; Thomas Willem Jan zv. W. G. van Leeuwen en M. J B. A. Schoorl; Oskar zv. K. E. Kroes en M. I. W. Ottevanger; Kielt zv. J. M. J. van schie en B. \Vortman: Jan Willem zv P. J. A. Knoef; Amanda Priscilla dv. R. Schouten en I. W. Warmbier; Ruben Karel Maria zv. G J. M. de Klerk en E H. H. M. Bar; Jan zv. J. van der Meij en C. P. Franke; Lisa Lotte dv. F Kroesemeijer en C. J W. van den Hoed. Werkloosheid Zuid-Holland minder gedaald DEN HAAG De werkloos heid op de Zuidhollandse ar beidsmarkt is in de maand maart afgenomen met 1.800, ofwel 1,2 procent. Deze afna me bleef zowel absoluut als re latief achter bij die welke in de overeenkomstige periode van het vorig jaar kon worden geregistreerd (1,6 procent). De afname van de werkloosheid had zowel betrekking op die van vrouwen (een procent) als die van mannen (1.3 procent). Het aantal werkloze jongeren van beneden de 25 jaar is ge daald met 1.400, ofwel 3,2 pro cent. Die van personen boven de 25 jaar daalde met 400, of wel 0.4 procent. Het grootst was de werkloosheidsafname in de gewesten Den Haag (600), Delft (300) en Spijkenis- se. In de beroepsgroepen me taalbewerking. textiel, in de kleding-branche. de horeca en in de huishoudelijke en alge mene dienst bleef de werk loosheid gelijk aan die van vo rige maand. De daling was het grootst voor het bouwvak- en kantoorpersoneel. Het aantal vacatures bleef in maart onge veer gelijk. Tegenover een da ling van de vraag naar perso neel in de gewesten Den Haag (300) en Leiden (100) stond een toename van het aantal vaca tures in de gewesten Delft, Dordrecht, Gouda en Rotter dam (allen met ongeveer hon derd). De vraag naar personeel in de transportsector en de huishoudelijke en algemene dienst nam enigszins toe. De behoefte aan metaalbewer- kend personeel en kantoorper soneel nam wat af. Opleiding Kraamverzorging voor herintredende vrouwen LEIDEN Werkloze, herin tredende vrouwen tussen de 25 en 45 jaar kunnen een opleiding tot kraamverzorgster volgen. Deze tweede-kans opleiding wordt verzorgd door de ar beidsbureaus in Leiden, Delft, Den Haag en Zoetermeer, in sa menwerking met de Provincia le Kruisvereniging Zuid-Hol land. Aanleiding tot de cursus is het nijpende tekort aan kraam verzorgsters in de regio's Lei den, Den Haag en Delft waar door kraamcentra soms hulp moeten inkorten of zelfs moeten weigeren. De opleiding duurt ongeveer zestien maanden en bestaat uit een theoretisch en praktisch ge deelte. De theorie-lessen worden gedurende maximaal vijftien weken gegeven in scho lengemeenschap Rhijnwijck aan de Turkooislaan in Leiden. De praktijkopleiding die onge veer een jaar duurt, wordt ver zorgd door kraamcentra in Zoe- terwoude, Pijnacker en Den Haag. Die centra plaatsen de cursisten in gezinnen. De taken van de kraamverzorgsters zijn het assisteren bij de bevalling, het verzorgen van moeder en baby, de zorg voor gezin en huishouding en het geven van gezondheidsvoorlichting. Tijdens de theoretische fase kunnen de deelneemsters hun uitkering behouden, tijdens het praktische gedeelte ontvangen zij het minimumloon. De kraamcentra garanderen dat de cursisten na het behalen van het diploma in vaste dienst kunnen komen. Belangstellen den voor de opleiding moeten minstens drie jaar voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Per kraamcentrum zijn zeven cur susplaatsen beschikbaar. Meer informatie is verkrijgbaar bij O. Wursten van de Provinciale Kruisvereniging, Bredewater 18, Zoetermeer en bij de ar beidsbureaus. Contactpersoon bij het Leidse arbeidsbureau is mevrouw B. Capel-ten Have. tionaal Fonds Sport Gehandi capten. Door de bijdragen uit de opbrengst van de jaarlijkse collecte kunnen verenigingen en instellingen de aanpassingen aanschaffen en betalen die no dig zijn bij het sporten van ge handicapten. Zwart in VS Bob Rigter geeft vanavond een lezing en een concert in het ka der van de Erasmuscolleges '88. Deze week wordt de jaarlijkse Thema is 'Zwart zijn in de Ver collecte gehouden van het Na- enigde Staten'. Rigter is taal- Collecte kundige bij de vakgroep Engels en jazzmuzikant Na de lezing die om 18.45 begint in het Cen traal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats wordt het concert gegeven in het LAK- theater om 20.30 uur. Jongerenkoor Het jongerenkoor Meren wijk is op zoek naar jonge mensen van vijftien jaar en ouder die van zingen houden. Op dinsdag 19 april houdt het koor een open repetitie-avond. Dan wordt een indruk gegeven van de muziek die wordt gezongen en van de manier waarop het koor repe teert Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in het Kerkelijk Centrum De Regen boog (Watermolen 1). Voor meer informatie, tel. 071-215362 of 071-215365 Vlooienmarkt De inmiddels traditionele za terdagse vlooienmarkt in de Groenoordhallen gaat op 23 april niet door. Op koninginne dag is er wel weer een markt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5