Leidse korfballers in degradatienood Leiderdorp spoelt teleurstelling weg OASE OVERWINNINGEN VOOR SATURNUS EN CeidaeSoiwcwit JEUGD UVS HELPT LISSE UTRECHT PAKT GOALBALBEKER Jeugd LZ presteert goed op de Speedo VO DAALT AF NAAR EERSTE DIVISIE Sj agüSPORT MAANDAG 18 APRIL 1988 PAGINA 17 ES VB Zaterdag Nico Oosterlee (ARC) 15; Klaas Dekker (De utels) 14; Rob Bink (Leiden) 13; Hans Zwaan (Rijnsburgse We /s). Kees Kraayenoord (Katwijk) 12; is da ,da9: Frank Bakker (Alphense Boys) 18; Peter Gerse (Alphen- 1 zo- Boys) 17: John van Veen (SVLV) 14^ kie leling Zaterdag: Richard Trompert (Kagia) 20; Sjaak Nefkens mdei 18; Peter Temerus (Abbenes). Gijs van der Mey (GWS) 14. eiiid 'dag: Rob Retel 23; Bert Jan de Ridder (Oranje Groen) 12; n de er Muller (Alkmania). Peter Kooien (Leidsche Boys) 9; .jionale Jeugd Mark Ens, (FC Lisse) 12; Marcel Hartevelt Ap£ ick Boys), Ronald van Delft (UVS) 9; LEIDEN De streekderby tus sen de „jonkies" van FC Lisse en UVS is enigszins fortuinlijk geëindigd in een 1-0 zege voor Lisse. FC Lisse en UVS lieten in de streekderby een potje werkvoetbal zien, waarin Lisse de gelukkigste was. Tekenend was de manier waarop het enige doelpunt tot stand kwam: in een wir war van spelers werd de bal over de doellijn van UVS ge drukt. Beide ploegen claimden het doelpunt. Lisse zag Rolf Talman als doelpuntmaker ter wijl UVS de score aan de rug van UVS-er Jack Rol toe schreef. Met de 1-0 kreeg Lisse te veel, want beide ploegen wa ren gelijkwaardig. Quick Boys is er wéér niet in geslaagd de rode-lantaarndrager te verslaan. Weliswaar speelde AFC'34 een klasse beter dan Soest vorige week, maar dat neemt niet weg dat de Katwijkers alleen in het laatste kwartier al weigerde een zestal doelrijpe kansen te benut ten. Nu bleef het bij één doel punt van Marcel van Duyven- voorde, niet voldoende om de twee treffers van AFC te com penseren. Halverwege stond Quick Boys al met 1-0 achter. Ajax kwam tegen Roodenburg met 0-1 voor. maar die voor sprong werd direkt in de twee de helft door Jeffrey van As on gedaan gemaakt. Enkele Rood- enburgse verdedigingsfoutjes speelden Ajax in de kaart Eerst kwamen de Amsterdammers met 1-3 voor, maar Marcel Prins bracht vanaf elf meter de hoop terug in de Roodenburgse harten. Ajax maakte het karwei echter koel af: 2-5. Arjan van de Paverd liep bij een botsing met Ronald Mink een bloeduitstor ting aan de dij op, waarna hij ook nog eens door een schot van Frans van de Wetering werd getroffen. Ajax voltooide Van der Paverds ongeluksdag. Na een schop moest hij met verrek te banden het veld verlaten. LEIDEN Utrecht en niet het Eindho- vense EGS of het Zwolse Peperbus won za terdag de nationale beker in het goalbal. De finaleronde van de bekerstrijd werd dit jaar door De Sleutels georganiseerd hoewel ze zelf niet door de voorronden heen kwa men. De Sleutels kweet zich echter uitste kend van haar organiserende taak en kreeg als beloning daarvoor meer dan al leen een spannende finale tussen EGS en Utrecht. Die finale was meer spannend dan goed, aangezien beide ploegen defensief zeer goed werk lieten zien De aanval stok te nog wel eens aan beide kanten, mede door de hoog oplopende druk. De zenuwen speelden zeker in de eerste helft een grote rol wat geïllustreerd werd door het missen van liefst drie „worp'situaties op rij. In de tweede helft probeerde EGS door een hoog tempo te spelen de 1-0 achterstand goed te maken. Dat lukte, maar was slechts van korte duur. Met 2-1 won Utrecht de finale en dus de beker. Naast de winst voor Utrecht, gelooft Sleutels voorman Martin van Diemen, heeft ook het goalbal op zich veel gewonnen. „Cees Smit heeft zich uit de naad gewerkt om de promotiewedstrijd een succes te laten worden. Dat het team van Jack van Gelder en Hans van Breuke- len (aangevuld met invaller Tim Brouwer de Koning) won van de Leidse prominen ten was niet belangrijk. De sporters en het publiek hebben genoten en dat telde. En goalbal krijgt nu ongetwijfeld meer aan dacht in de media". GERT VELTHUIZEN LEIDEN De LZ zwemmers eindigden afgelopen zaterdag tijdens de Speedo-wedstrijd telkens bij de snelste drie. Bi- anca Hoeks. Bianca Singeling en Fleur Bakker werden elk zelfs tweemaal bij de besten genoteerd worden Voor Hoeks was het twee maal zilver (100 vlinder en 200 wissel) in 1.17.3 en 2.44.5. Op allebei de afstan den is zij tevens geplaatst voor de finales. Singeling tikte op genoemde afstanden achter Hoeks aan in 1.18.2 en 2.46.0. Bakker behaalde op de 100 school en de 400 vrij behalve twee gouden plakken ook de finaleplaatsen. Ook voor Davi- na Juffermans, die op de school in 1.30.3 achter Bakker aantikte, is een plaats bij de snelste 16 van Nederland gere serveerd. Voor Remco Singe ling geldt dit ook op de 100 vrij (1.12.0) en voor Gijs Jans sen op de 100 school. Joachim de Ruysscher tikte als derde, achter Janssen, aan op de school in 1.32.3. Natasja Sierag en Anne de Haas werden op de 100 vrij tweede en derde in 1.18.9 en 1.24.6. Gisteren werd in De Zijl om de Frans van Harskamp-wis selbeker gestreden Voor deze wedstrijd stonden alleen maar estafettes op het programma. Deze wedstrijd wordt ieder jaar gehouden ter herinnering aan Frans van Harskamp. Hij was een actief lid in de zwem- commissie van de Kring Gou- we-Rijnstreek. Zeven jaar ge leden overleed hij plotseling, en om hem niet in de vergetel heid te laten raken, is deze jaarlijks terugkerende wed strijd. LZ eindigde in de to taalstand ver voor De Zijl. maar dit heeft zeker ook te maken met het feit dat bij De Zijl enkele goede zwemmers ontbraken in verband met een Kring-polowedtrijd. LZ ver plichtte zijn poloers aan de zwemwedtrijd mee te doen. Op die manier wist LZ maar liefst 13 overwinningen te behalen van de 16 programma's. Voor De Zijl waren twee tweede plaatsen en vier maal een der de plaats wat maximaal haal baar was. Qua tijden werd er niet altijd even goed gepres teerd, slechts weinig tijden kwamen in de buurt van de kringrecords. Slechts de 4 maal 100 wissel bij de meisjes onder de 14 evenaarden de tijd van 4.52.6. Voor de 4 maal 100 vrij in deze leeftijdscatergorie en de 4 maal 100 wissel dames waren de tijden van 4.21.6 en 4.39.2 net boven de records. LZ nam zaterdag nog deel aan de Zoetermeerse Mijl. Dennis Schouten bereikte een eerste en tweede plaats. De 50 vlin der legde hij af in 30.9 en de 200 schoolslag in 2.52.8. Ook voor Antoine van Weerde twee maal een overwinning bij de beste drie, derde op de 200 wissel en eerste op de 100 school (2.15.7 en 1.06.1). Bij de dames werd Geralda Boekweit derde op de 200 wissel in 2.33.4 Tenslotte nog twee tweede plaatsen, te weten voor Pauline Stastra op de 100 rug (2.28.8) en Danny van Klink op de 100 school (1.25.5). Dames Ter Leede op weg naar titel LEIDEN Bij Ter Leede kan over twee weken de kampi- oensvlag uit. Nadat de koplo per in de interregionale klasse vorige week de naaste concur rent Rijsoord van zich af schudde. staat niets een titel meer in de weg. Zaterdag was de ploeg van Albert van der Berg veel te sterk voor MVV'27. Via en 0-3 ruststand liep Ter Leede uit naar 0-7 Jenny van der Mark scoorde tweemaal. Sandra Bakker, Bi anca van Loon, Marion van der Ploeg. Annette Beeren donk en Nanda van de Wiel doelpuntten ieder éénmaal. In dezelfde klasse verloor Lugdu- num met 0-1 van Berkel. Di interregionalen van Idun. (zondag) moesten hun meerde re erkennen in Bloemhof. N; een 0-0 ruststand werd het 0-2 Uitslagen le klasse zaterdag SVLV Hazersoudse Boys 0-3. RAS - Oegsi geest 0-5 Zondag hoofdklasse SJZ Juventas/de Valkeniers 3-0. Sleutel - RVC33 0-3. KFC'71 - Randsta Sport 0-2, Stolwijk - Altior 6-1 1 klasse: Teylingen - Kiekers'69 4 Iduna 2 - Alkmania 1-2. Foreholte UDO 0-2. Uvs - SJC 2-2. LFC SVLV 4-2 LEIDEN De veldkorf- balcompetitie dreigt voor de Leidse regio een som bere eindbalans op te le veren. KNS moest met nog drie wedstrijden' te gaan, degraderen naar de afdeling, nadat er bij Mer- wic voor de tiende keer verloren werd. De ploeg uit Oegstgeest heeft slechts twee seizoenen op landelijk niveau geac teerd. Pernix, Crescendo en Fluks verkeren nog steeds in degradatienood en Fiks en De Algemene moesten op de elfde speel dag hun kopposities prijs geven, zodat de kans op kampioenschappen weer wat kleiner wordt. Vijf minuten voor tijd werd TOP geconfronteerd met het spel bevriezen van Blauw Wit, dat daarmee de 11-11 tot eind stand kon promoveren. „Ik heb tegen mijn verdedigers ge zegd: ga maar weg en laat maar zien hoe belachelijk dat rondspelen is", veroordeelde coach Jasper Engel de Amster damse tactiek, die voor een te leurstellende slotfase zorgde. De man uit Abbenes kende toch weinig vreugdevolle mo menten, want zijn volgelingen raakten al in de openingsfase Janneke Mulder laat een schot tos op de korf van Swift Ondanks de grote inzet werd het duel verloren. Foto- Kees van den Burg ver achterop met 1-5. Gerco Langelaan (2), Ria Nijenhuis, Karin Westerbeek, Stella van der Zaag en Ron van der Wil- lik konden pas in de tweede helft op 5-10 een geslaagde in haalrace inzetten, die niet met een winnende treffer beloond kon worden. De grote inzet van Pernix was onvoldoende om het degrada tieduel met Swift (M) naar ei gen hand te zetten: 7-11. „Wij hebben verloren door te wei nig loopvermogen, initiatief en schot", vatte trainer Rob van Dort de gebreken samen, die na rust alleen treffers van Eri- ka Velders, Peter Kuipers en Hans van der Velde toelieten. De achterstand liep dan ook al gauw van 4-5 (rust) tot uit zichtloze 5-10 cijfers op. Na vijf nederlagen op rij kwam de Danaïden bij Archi pel eindelijk weer als winnaar van het veld af Marion Pe ters, Frans Brand, Erik Krom hout, Heiko Locher en Enrico Mud waren verantwoordelijk voor 2-5 en er waren genoeg kansen om verder uit te lopen. De hekkesluiter profiteerde bijna van de vele Leidse mis sers, maar op 4-5 bezworen Kromhout en Locher met 4-7 alle gevaar op een ommekeer. Fides Pacta had weinig moei te om ten koste van PSV met 14-8 haar grootste seizoenzege te behalen. Mieke Selier, Betti- na en Robin Sommeling en Henk van der Waals zetten hun club uit goed opgezette aanvalsacties van 4-5 of 8-5 (rust) en de score liep zelfs tot 13-5 op, eer de ploeg uit de lichtstad van zwak midden vakken profiteerde om wat te rug te komen. Henk van der Waals was topscorer met een hattrick en de overige ge noemde spelers waren net als Nico Pikaar tweemaal trefze ker. De vormcrisis van Fiks houdt aan en leverde tegen OSCR de eerste (thuis)nederlaag op, wat het derde verliespunt in twee wedstrijden betekende: 7-9. Theo Vreeken (2), Jacqueline Anholts, Ciska de Best, Agda Nonhebei en Robert van der Kraan werkten 1-4 om in 6-4 en 7-6, maar hiermee bleek alle kruit gelijk verschoten. „De eerste helft was voor hen en de tweede voor ons, dus de uitslag was wel terecht", oor deelde coach Wim van Huis van Zuiderkwartier over het duel met Rozenburg. Erik van Lunteren (2) en Marin Verho- rik onderstreepten zijn woorden door na de korfwisse- ling een 2-5 achterstand in krap acht minuten in de 5-5 eindstand om te zetten. Velocitas kwam met de eerste twee aanvallen van KVR prompt 2-0 achter en bleek ook met interim-coach Wim van Poelgeest in het veld stuurloos: 11-5. Paul Robert Nugteren (2), Martine van der Water, Steven de Ronde en Jan Scheffers begonnen eerst te scoren, nadat de score in de tweede helft al tot 7-0 was op gelopen. De derde aanval van Crescen do raakte door het voorverde- digen van De Bermen erg van slag en kwam niet verder dan een benutte strafworp van Debbie Blog (4-2). Dit vak ging op 6-6 voor nul aan de kant en de vierde goals van uitblinker Henk Alberts kon hierdoor de nederlaag enkel tot 7-9 ver kleinen. De Algemene telde in de top per tegen Olympiaan drie in vallers bij de dames, zodat het teamverband in twee vakken geheel ontbrak. Alfred Lam- booy hield in de ongeschonden eerste aanval de schade tot 5-3 beperkt, maar de Haagse 7-3 maakten de volgende treffers van Ton Bey en Marcel van Duyvenbode waardeloos: 10-5. De degradatie van KNS werd bijna verzacht door een pun- tendeling bij Merwic, dat tot 6- 6 goed partij werd geboden. Peter Zitman was met vier treffers in sterke mate verant woordelijk voor deze stand, maar na 8-6 maakte Edwin van Leeuwen enkel 8-7 en bleef een verdiende gelijkma ker uit. Tempo liet zich op 1-5 uit haar ritme halen door het fy sieke spel van DES, dat erdoor geheel terug in de wedstrijd kwam (7-6). De Alphenaren trokken door Erik Pons, Bram van der Waals, Rob Zwaan en invaller Ronald Drieduite als nog met vier doelpunten op rij met 8-10 aan het langste eind. Voor Fluks blijft de kans op lijfsbehoud aanwezig, want ook tegen Vriendenschaar (B) werd een puntje binnen ge haald met 8-8. Anne Passchier (3). Marleen Passchier en Hans Mertens (2) waren de grote gangmakers bij de thuisclub, die op 6-5 na steeds tegen een achterstand moest opboksen wachting. Ook in Utrecht te gen Midland deed MSV van zich spreken. De Noordwijkers wonnen met 96-104 na een ruststand van 42-49. MSV be reikte daarmee een uitsteken de zevende plaats in de eind rangschikking. In Alphen viel voor BVO het doek. In de ei gen hal was Eindhoven één punt te sterk voor de Alphena ren (75-76). BVO degradeert door dit verlies naar de eerste divisie. Een teleurgestelde coach Ben Ponsioen na afloop: „Deze wedstrijd is exempla risch voor de hele competitie. Zo hebben we heel veel door knulligheid en domme pech in de slotseconde verloren". BVO had overigens al voor de wed strijd slechts nog een theoreti sche kans op handhaving. Die kans ging door het eigen ver lies definitief verloren. Over volgend jaar wil Ponsioen nog niet al teveel kwijt: „Wat me zelf betreft, ik blijf als er een team staat en er organisato risch datgene gebeurt wat ik wil. Ik weet dat er een aantal jongens weggaan. De gebroe ders Van Leeuwen stoppen en Steve Deul (verkozen tot de beste guard van de promotie divisie) en Robinson hebben al diverse aanbiedingen op zak. Ik kan er daarom weinig van zeggen". Ponsioen hoopt op eventueel nog handhaving in de promotiedivisie, indien de topsportliga misschien structu reel weer met iets nieuws zou komen. In dat geval zouden ook de plannen om met Luba Leiden en Leiderdorp te gaan samenwerken inzake een toe komstig eredivisieteam sneller en gemakkelijker verwezen lijkt kunnen worden. De drie besturen vergaderen binnen kort over dit onderwerp. genstanders het na afloop vol mondig eens. De heren van Rijnstreek moesten Westlan- dia voor laten gaan. In de eer ste helft haalde het een 2-6 achterstand nog op tot 6-6, hoewel het door een benutte strafworp toch met een 6-7 achterstand ging rusten. Toen Westlandia het begin van de eerste helft in het tweede deel kopieerde kon Rijnstreek niet meer aansluiten: 16-11. !IDEN De in de eer- divisie van de veld- ON1 «petitie uitkomende ?idse" handbalploegen frekten belangrijke over- mingen. Saturnus pak- Saturnus'72 met diens middelen. OASE jordv^sloeg het in de zaal ?ervot npioen geworden Snel- k met 12-10. Het duel tussen de twee Satur- nussen was voor de rust (8-5) nog van een redelijk niveau, maar in de tweede helft kreeg grof spel de overhand. Ook de Leidenaren, die zich hiermee in het verleden mak kelijk lieten intimideren, gre pen nu meer en meer naar de botte bijl Het resultaat was een stevige pot. waarin Saturnus Leiden een verkregen veldoverwicht haast verspeelde door gepruts in de aanval. De Ridderker kers stuiten echter bij hun break-outs op de attente sluit post Rob Otten. Hij hield Saturnus in de race die met 16-13 winnend werd afgesloten. De dames van OASE leken in de eerste helft naar een nederlaag gespeeld te worden, toen Snelwiek de ver- In het tweede deel herstelde de OASE zich echter be kwaam. De hoek bleek de achillespees van Snelwiek te zijn. Marleen van Stipdonk scoorde drie maal van die posi tie, terwijl ook Helma van der Geest en Anita van der Poel van uit de hoek scoorden: 12- 10. In de tweede divisie B verloor HVV met 9-11 van WIK. Op alle fronten zat het de dames niet mee Schoten uit vrije kansen werden door de Vlaar- dingse goalie goed verwerkt, terwijl WIK aan de overkant weigerde respect te hebben voor de reputatie van Aimee Visser. Vijf straf worpen wer den vlekkeloos benut. De door WIK na dertig minuten vero verde 2-6 kwam alleen in de slotfase in gevaar: 9-11. Nort- ha is volgens coach Jos Stigter handbal moe. De ploeg speelde een stuk beter dan in de wan vertoning van vorige week, maar slaagde er toch niet in Saturnus Ridderkerk op de knieen te dwingen. Het won met 10-12. Over de magere arbitrage waren de te- igel neer idsm rm« 1ÏT lt ?r), 1IDEN Leiderdorp ;ft de teleurstelling :r het verlies tegen irly Bird van vorige ek weggespoeld met uiterst knappe over- dooilnning op ASVU. In lerlolpsterdam won de Lei- dorpse formatie met 4ma! 75- Het kampioenschap 3 Grasshoppers is voor 3 Katwijkse dames geen ?t H« len geweest gas terug te voor| nen. In Noordwijk 1 <rd „aartsrivaal" MSV ledig gedeklasseerd 101). In Alphen viel doek voor BVO. Door verlies tegen Eindho- n kv i (75-76) degradeert de aan)hense ploeg naar de ^ste divisie, rman v'e' zaterdag bij Leiderdorp nig teleurstelling te be- r uren. Integendeel, in Am- dam werd het zeer moei te bespelen ASVU op ippe wijze verslagen. De lier waarop, stemde vooral ïer-coach Peter Paulides tevredenheid. Paulides die groot voorstander is van vallend basketbal, mits het dedigend maar dicht zit. w ,v :ht eindelijk het comrnen- leveren waarop hij al zo- 1 e'ik had gestudeerd: „We heb- idenk ik. verdedigend de e wedstrijd van het hele oen gespeeld. ASVU-cen- 1 Simon Bruin werd goed banden gelegd, terwijl de j»san de Amsterdammers in yspel nauwelijks voor Dat het verschil aan iind slechts 8 punten be draagt. onderstreept die pres tatie Als je aanvallend een slechte avond hebt en dan toch wint, dan pleit dat voor je team". Paulides' tevredenheid heeft nog een andere reden: „We hebben ons doel niet bereikt en met de druk van de ketel zie je dan vaak teams inzak ken. Ik vind het zeer belang rijk dat dat bij Leiderdorp niet gebeurt en dat we het seizoen goed afsluiten, al was het al leen maar met het oog op het komende jaar". Paulides, die voorlopig stopt met zijn bas ketbalactiviteiten, laat kenne lijk graag iets goeds achter. Dreigde twee weken terug nog degradatie, nu heeft Luba Lei den, door de winst in Den Hel der op Zeemacht (63-71) weer uitzicht op de derde plaats in de eindrangschikking. Daar voor moet kampioen Early Bird zaterdag winnen van ASVU en moet Leiden datzelf de doen tegen Lisse. De over winning op Zeemacht brengt Leiden in ieder geval weer even op de vierde plek. Erik Paul van Weeren (28p, 55%) en Ben de Jong (15p, 15reb) sprongen er bij Leiden in posi tieve zin uit. De dames van Grasshoppers kregen zaterdag van hun coach Han Wallaart een soort gelijke opdracht mee. als Lei derdorp van Paulides kreeg. Ondanks dat zij het kampioen schap al op zak hebben, gaf Grasshoppers aartsrivaal MSV in Noordwijk weinig krediet. De rivaliteit tussen beide teams bestaat overigens dit sei zoen niet meer op sportief ge bied. Daarvoor is het door Wallaart gepolijste Katwijkse team te sterk geworden. Ook zaterdag was dat na 5 minuten spelen al duidelijk. Via 6-4 de marreerde Grasshoppers naar 10-17. Met de rust (24-45) had Grasshoppers zich al aan de door MSV geschonken kampi oenstaart kunnen zetten, ware het niet dat een wedstrijd nu eenmaal verplicht uit twee maal 20 minuten bestaat. Na de pauze zorgde alleen MSV- coach Titus Flapper nog voor enige opschudding. Zijn her haalde aanmerkingen op de leiding resulteerden in een diskwalificerende fout. Vanaf de tribune zag hij zijn ploeg voor het eerst meer dan 100 punten tegen krijgen. En dat moet hem nog veel meer pijn hebben gedaan. Eindstand MSV-Grasshoppers 77-101. In het rayon pakten de heren van Grashoppers de laatste strohalm. In Rotterdam moest er voor behoud gewonnen worden van RZ. Een opnieuw incomplete Katwijkse ploeg wist enigszins verrassend met 55-65 te winnen. Afgelopen za terdag was er in de laatste competitiewedstrijd tegen Ria Bröring (rechts) gaat scoren voor MSV. Marja van Duin en Anja Aandewiel kunnen daar dit keer niks tegen doen. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN OSG weer het gebruikelijke verlies voor de Katwijkers, zij het ditmaal eervol met 78-88. De heren van MSV sloten hun competitie eveneens eervol af. De Noordwijkers die vorig sei zoen de trainer-coach en 4 ba sisspelers zagen vertrekken en dat aantal spelers halverwege dit seizoen tot 6 zagen toene men, presteerden boven ver-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17