Zenuwen blijven Van der Poel parten spelen Triomftocht Marti ten Kate CeidaeSoiwatit Zilver en brons voor judoka vs Karpov zeker van 20.000 dollar Tom Cordes tweede in Ronde van Mallorca Esa BASF VCC36Ö denJortoz Crown topper in W5 ina SPORT MAANDAG 18 APRIL 1988 PAGINA 13 -22-3 ,ukasik geen partij or Vanderlijde 'p^r.NAZAIRE De Europees kam- oen in het zwaargewicht, Arnold prijze anderlijde won zaterdagavond de 9 nale van het dertiende Interfrance 1 ikstoernooi in St.Nazaire van de ,1 nol Mariusz Lukasik, die nauwelijks •erwerk kon geven aan de Europe- litelhouder. Halverwege de eerste '■5-Tc inde was de strijd al afgelopen. 1 1 ivaarweltergewicht Terry Prins -24-2 irloor zijn finale tegen de rechts- jorstaande Rus Egeni Zaitsev op on- lukkige wijze. Halverwege de eer- e ronde kreeg de Zaandammer een urn van zijn tegenstander in het Of ig. waarop de arbiter Prins daarop 433,0 t telde. Brons was er voor lichtge- icht Silvio Mezzenga. Frans Göbel weer sterkste in Skifhead AMSTERDAM Voor de zesde keer in successie heeft de Amsterdamse skiffeur Frans Góbel met groot ver toon van macht beslag gelegd op de eerste plaats in de skifhead. Göbel overbrugde de 7500 meter tijdrace voor skiffeurs tussen Ouderkerk en Amsterdam in 26.44.15, waarmee hij ook nog voor de derde keer in suc cessie het baanrecord scherper stelde. In de ochtenduren prolongeerde Henriëtte van Ettekoven haar titel in de lange-afstandsrace over vierdui zend meter. Voor Van Ettekoven be tekende de overwinning op de als po tentieel kandidaat voor de Olympi sche Spelen genomineerden Com- paan. Zeekant, Wessel en Pentenga een aardige opsteker. Van der Stappen oppermachtig libre-kampioen DEVENTER Raymond Burgman is er niet in ge slaagd zijn hattrick in de nationale biljarttitelstrijd in het vrije spel te voltooien. Na kampioenschappen in 1986 en '87 sneuvelde de matador uit Baarn dit .weekeinde in Deventer in de voorronde. John van der Stappen, vorig jaar verlie zend finalist, maakte van het buitenkansje uitstekend gebruik. Hij versloeg in de finale de Limburger Lem- mens in één beurt (400-3). Zwemsters van De Dolfijn tweede bij EG-strijd LUXEMBURG De damesploeg van De Dol fijn is gisteren in het 50 meter bassin van Lu xemburg als tweede ge ëindigd in de clubkam pioenschappen van de Europese Gemeenschap. Met die klassering streek de ploeg tweedui zend gulden op. De winst, plus de premie van 4000 gulden, ging naar Wigan Wasps uit Engeland. Bij de heren werd De Dolfijn negen de. De titel was voor Hamburg. Recordpoging Kristiansen in Londen mislukt LONDEN Ingrid Kristiansen had zich voorgenomen voor meer dan een miljoen toeschou wers langs de Londense straten haar wereldrecord te verbete ren. Dat dateert van drie jaar geleden, toen ze 2.21.06 liep. Toch werd Kristiansen, die vier van de laatste vijf edities van de Londense marathon heeft ge wonnen, zonder noemenswaar dige concurrentie eerste in 2.25.41. Bij de heren bleef win naar Jörgensen met zijn tijd van 2.10.20 onder de olympische li miet van zijn land. HEILBRONN Op de eerste dag van de open judokampioenschappen van West- Duitsland in Heilbronn heeft Jo Gevers een zilveren medaille veroverd. In de finale van de gewichtsklasse tot 65 kilo werd de Bos schenaar verslagen door de Westduitser Pe ter Jupke. Anthony Wurth leverde met een bronzen plak de tweede opvallende Neder landse prestatie. Rob Henneveld liep in Heilbronn een gescheurde enkelband op. Opvallend in Heilbronn was overigens de afwezigheid van bondscoach De Korte. Er was ook geen enkele officiële afgevaardigde van de Nederlandse judobond. Op de tweede dag bestond de Nederlandse oogst uit een bronzen medaille voor Hans Buiting in de klasse boven 95 kilogram. Britse steun voor atlete Zola Budd LONDEN Zola Budd heeft in En geland van talloze officials en colle ga-atleten steun toegezegd gekregen in de controverse met de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). De reacties van solidariteit volgden op de opdracht van de IAAF van zaterdag aan de Britse Atletiek Bond om Budd een startverbod van één jaar op te leggen omdat zij vorig jaar in haar geboorteland Zuidafrika bij een wedstrijd actief zou zijn ge weest. Zuidafrika is geen lid van de IAAF. die tevens de Britse bond heeft gedreigd met een schorsing als Budd niet wordt gestraft. Daardoor zouden de Britse atleten Seoul zelfs mis kunnen lopen. BRUSSEL De Rus Kar pov kan de 20.000 dollar voor de eindzege van het schaaktoernooi in Brussel, de eerste uit de serie van zes om de wereldbeker, niet meer ontgaan. Zijn landgenoot, en meest hin derlijke concurrent, Bel- javski werd zaterdag door de Brit Nunn op elegante wijze gevloerd. Door die nederlaag kroop Salov, een jongere versie van Karpov, naar de tweede plaats, een vol punt achter zijn leermeester en idool. Karpov voegde zaterdag na harde strijd tegen de Ameri kaan Seirawan een half punt aan zijn score toe. Door de de ling van hel punt kwam Kar pov op negen uit dertien. Hij komt nog drie keer in actie, achtereenvolgens tegen Sax, Winants en Andersson. Jan Timman versloeg de Belg Winants in 24 zetten. De over winning telt overigens niet mee voor het klassement om de wereldbeker, omdat Wi nants een invitatie-speler is. De Belg, die in de Nederlandse competitie uitkomt in het tweede team van Volmac, speelde de Nimzo-Indier te scherp. Hij drong sterk op met zijn pionnen en verzwakte de structuur ervan. Het was aan Timman wel besteed om snel en hard toe te slaan (1-0). Het was zijn derde overwinning, met evenzovele nederlagen. Dramatisch hoofdpersoon in Brussel is Kortsjnoj. Zijn nega tieve reeks kreeg zaterdag een vervolg tegen de Zweedse re miseschuiver Andersson. Het was zijn zesde nul in de laatste zeven partijen. Andersson gaf met zwart aan tevreden te zijn met remise, maar profiteerde van de risicovolle aanpak van de oud-Rus. Dave Strijbos rijdt stijlvol langs het pu bliek in de eerste manche van de motor crosswedstrijden in Mill. FOTO: ANP Zege van Strijbos levert weinig op MILL Dave Strijbos blijft de Grote Prijzen van Nederland beheer sen. Zijn overwin ning gisteren in Mill, de vijfde in vijf jaar was echter niet voldoende de dit seizoen verras send sterk preste rende Fransman Jean-Michel Bayle van de eerste plaats te stoten in de strijd om de we reldtitel motorcross 125 cc. De zandspecialist uit Oss bracht wel iswaar de achter stand op zijn voor naamste concur rent terug tot twee punten, maar kon niet tevreden zijn. Vorige week in Belgie hoefde Bay le. die nauwelijks aan conditietrai ning doet en achter zijn huis alleen maar op zijn eigen circuit oefent, geen punt aan de Neder lander toe te- ge ven. In Mill be perkte de tweede jaars-prof het ver schil tot acht. „Ik ben geen specialist op zandcircuits maar kan er wel op uit de voeten. Ik moet het meer hebben van banen met een harde on dergrond. Die cir cuits komen nog ruimschoots aan bod", keek de Fransman alvdst vooruit. PALMA DE MALLORCA Tom Cordes is als* tweede geëindigd in de Ronde van Mallorca. Za terdag in de voorlaatste etappe etappe heeft de Nederlandse ploeg, win naar van het landenklas- sement, een laatste poging gedaan Cordes weer in de leiderstrui te brengen. De opzet mislukte, wel werd de Spanjaard Ramis uit het eerste deel van het veld gereden, maar de Ita liaan Bielli, die tussen Ra- mis en Cordes stond ge klasseerd, handhaafde zich vooraan. Wiebren Veenstra heeft zater dag in de slotetappe van het ..open" Circuit de la Sarthe zijn eerste overwinning bij de beroepsrenners behaald. De eindzege ging naar de Franse prof Thierry Marie. Twee noordelijke renners beslisten zaterdag de Drentse Dorpe nomloop. Na 178 kilometer, waaronder dertig kilometer kasseiweg, versloeg Pompstra in Assen zijn medevluchter Ottema. Patrick Coone uit Eindhoven heeft de leiding in de Ster van Brabant voor ama teurs overgenomen van de Pool Wrona. Coone eindigde zaterdag in de tweede etappe, die gewonnen werd door Arno Ottenvanger, op de derde plaats. (ADVERTENTIE) Super high grade videobanden Kwaliteitsbanden voor nóg beter beeld en geluid. VCC 360 SHG speelduur 2x3 uur24r*5 f7.95 Ook op VCC 480 SHG speelduur 2x4 uur 3*50 25.- VCC 240 Chroomdioxide speelduur 2x2 uur VIDEO Ontwikkeling wereldrecords De ontwikkeling van het officieuze wereldrecord op de marathon sedert 1953 i$: 2.18.40,2 Peters (GBr) Londen 13.6.1953 2.18.34.8 Peters Turku 4.10.1953 2.17.39,4 Peters Londen 26.6.1954 2.15.17 Popov (Sov) Stockholm 24.8.1958 2.15.16,2 Bikila (Eth) Rome 10.9.1960 2.15.15,8 Terasawa (Jap) Beppu 17.2.1963 2.14.28 Edelen (VSt) Londen 15.6.1963 2.13.55 Heatley (GBr) Londen 13.6.1964 2.12.11.2 Bikila Tokyo 21.10.1964 2.12.00 Shigematsu (Jap) Londen 12.6.1965 2.09.36,4 Clayton (Aus) Fukuoka 3.12.1967 2.08.33,6 Clayton Antwerpen 30.5.1969 2.08.18 De Castella (Aus) Fukuoka 6.12.1981 2.08.05 Jones (GBr) Chicago 21.10.1984 2.07.12 Lopes (Por) Rotterdam 20.4.1985 LUIK Na zijn over winning liet Adri van der Poel op de eind streep van Luik-Baste naken-Luik zijn emoties over zijn persoonlijke re vanche de vrije loop. Zijn tegenvallende pres taties aan het begin van dit seizoen werden bin nen zijn ploeg als falen bestempeld. Van der Poel raakte zijn kop manschap kwijt. In Luik-Bastenaken-Luik mocht hij alleen knechtje spelen voor Gert-Jan Theu- nisse en vooral van Steven Rooks. De oud-winnaar van Luik-Bastenaken-Luik 1983) demonstreerde zijn topvorm vorige week woensdag eens te meer met de derde plaats in de Waalse Pijl, volgend op zijn derde prijs in Milaan-San Remo en de vijfde in de Ronde van Vlaanderen. Bij PDM zou den alle plooien gladgestre ken zijn tijdens een Mexi caanse maaltijd bij Greg Le- mond thuis, maar bij Van der Poel bleef een gevoel van vertwijfeling aan zijn binnenste knagen. Van der Poel mocht werk doen, dat normaal voor hem gedaan werd. Een wiel afge ven aan Rooks of Theunisse als zij lek zouden rijden, die twee uit de wind houden en tempo maken op de hellin gen als het koersbeeld dat zou vereisen of Rooks daar opdracht voor zou geven. Die opdracht had als voor deel, dat hij verlost was van de zenuwen. Toen hij na 108 kilometer in een massale valpartij terecht kwam en vervolgens voor en achter een lekke band kreeg, fietste hij schouderophalend verder en voegde hij zich moeite loos bij de kanshebbers. In de koers was, op de grote valpartij na waarbij Laurent Fignon zijn pols zwaar kneusde en de Amerikaan Davis Phinney lelijk gewond raakte in zijn gezicht, weinig gebeurd. De inleiding tot de ontknoping werd verzorgd door zestien renners met een aandeel voor de Nederlan ders Peter Harings en Ge rard Veldseholten. Tien van hen bouwden een minuut voorsprong op zonder echte aandrang. De hergroepering had plaats in de afdaling van de Mont Theux. Direct hier na viel de beslissing. Een aanval van de Fransman Mottet mislukte, mede om dat hij niet op de naar Noor wegen uitgeweken Estlander Kuum wachtte. Demarrage Van der Poel. die voordien Rooks naar de top van de Mont Theux had gesleurd, nam over met een demarra ge achter de Belg De Wolf. In' Aywaille formeerden Van der Poel, de Belgen Dernies en De Wolf, de Fransman Yvon Madiot en - in laatste instantie - de Schot Millar de kopgroep. Aan de voet van de vernijnigste Ar den, La Redoute op 43 kilo- ETHIOPIËR DENSIMO SNELT NAAR WERELDRECORD neer Zachariassen in hun groep de leiding had. ,,Ik zou pas bij 30 kilometer op kop gaan", aldus Vermeule. „Iedere keer als Zachariassen aan de leiding liep ging het te langzaam. Daarom ben ik mij al na 25 kilometer met het tempo gaanJbemoeien". Die in spanningen zijn Vermeule waarschijnlijk net iets te veel geweest waardoor hij bij terug keer op de Coolsingel 42 se conden te kort kwam voor di recte olympische kwalificatie. De spanning daarvoor had de Zeeuw toch duidelijk als een negatieve invloed ervaren. Spanning Ook Marti ten Kate had span ning gevoeld hoewel aanmer kelijk minder dan zijn lotge noot. „Zaterdag en zondag morgen vroeg had ik wat spanning in de spieren maar dat is normaal voor een mara thon. Ik wist dat de limiet voor mij te lopen was", aldus de computerdeskundige. „Wij vertrouwden op Zachariassen, nadat de hazen weg waren. Ei genlijk had er wat meer kwa liteit in onze groep moeten zit ten. Het was veel beter ge weest wanneer de Japanners vanaf de start in 'onze groep hadden gelopen. Die was dan sterker geweest en had John in het slot wat meer steun kunnen geven". Marti ten Kate had het lopen op een schema niet als prettig ervaren. „Ik loop liever mijn eigen race. Nu moest je voort durend op de tussentijden let ten". Ten Kate zei verschrik kelijk veel steun te hebben on dervonden van het publiek. „De toeschouwers stonden met radio's langs de kant. Zij wis ten precies dat er wat stond te gebeuren en dat lieten zij mer ken ook. Het was geweldig". In de laatste zeven kilometer, toen Vermeule hem inmiddels had moeten latengaan, vero verde Ten Kate een schitte rende vijfde plaats. „De twee de passage van de Willems brug kostte mij totaal geen moeite. Ik heb de laatste tijd in Oostenrijk getraind en daar veel bergop gelopen. Ik kon mijn tempo daardoor goed vasthouden". De laatste 1500 meter na de Willemsbrug was een triomf tocht voor Ten Kate gewor den. „Het publiek schreeuwde als bezeten. Het is dan net of je vleugels krijgt". Marti ten Kate, die precies vijf minuten na winnaar Densimo over de eindstreep kwam, liep de laat ste kilometer in 2 minuten en §4 seconden. Adri van der Poel heeft de bi meter van het einde, had dit vijftal een kleine minuut voorsprong. De marge bleef intact door het beulswerk van de Nederlandse kam pioen. De achtervolging in het peloton leek ook nergens op. Het werk werd overgela ten aan de Italiaan Argentin, die na zijn trilogie geen vier luik werd gegund. Delgado, Theunisse, Da Silva en later Van Hooydonck probeerden het als individueel. Zonder succes. binnen. Hij is winnaar van Lu Omdat, net als vorige week in Parijs-Roubaix, van een georganiseerde achtervol ging geen sprake was, stond het succes van de kopgroep al vroeg vast. Van der Poel was in theorie de snelste van de vijf. Zijn kansen stegen tot 99 procent toen op de laatste helling, Cote des For ges, De Wolf en Madiot moesten lossen. Met de over winning in zicht werd Van der Poel weer bevangen door de zenuwen. Zeker -Bastenaken-Luik. FOTO: ANP toen ploegleider Jan Gisbers kwam zeggen, dat Rooks in de achtervolging was ge gaan. De eerste opdracht luidde. „Tempo drukken om Rooks bij te laten komen". De tweede boodschap kwam toen Rooks op een halve mi nuut bleef hangen: „Zorg dat je wint". Rooks vergenoegde zich met zijn vierde ere plaats in een klassieker. „Als de ploeg maar wint en dat is nu gebeurd". Uim tction Skoatter gaat als winnaar over de streep in Groningen. k~* FOTO: ANI •en^V ASSENAAR n de eerste W5-koers op )uindigt stond de grote weestrijd centraal tussen budget Guapa (Arnold rratës ^°Hema) en Cortoz n kv 'rown (Gerard van Eyke- alenborg). In de laatste d )ocht was de achterstand Cortoz Crown op Sudget Guapa nog zo'n 'eertig meter. En hoewel log maar weinigen op ÜDuindigt dat Budget Gua- ifpa te kloppen was, zege derde Cortez Crown in kilometertijd van .21.3 voor Budget Guapa in Captain Morgan. Een Jlrio geheel volgens het boekje. 2-1.* In de tweede koers ging Ar- |S nold Mollema met Meadow- \l brach Clara als favoriet van 1& start. Zola Houberg ging lang aan de leiding, maar Angeli- ikmaA que, uit de training van Hugo 0 Langeweg. won met Gerard o- Hulleman op de sulky in een J* nieuwe recordtijd van 1.19. Be 2i- Quick (voor het eerst met 11 kampioen Smeding op Duin- digt) werd tweede in 1.19.1 en verbeterde daarmee ook zijn record. De driejarige merrie Meadowbranch Clara moest J* genoegen nemen met een der de plaats. Het derde onderdeel ^erd gewonnen door Ashley Siro van training Jan Hoejen- bos die met Cees de Leeuw won. vóór Breeze en Bailly Marco. Zuister Voorne begon 'n deze draverij met een fout en kon geen rol spelen. Terecht had men v.oor de vier de koers bij de totalisator erg veel vertrouwen in de combi natie Alain B en Bert Leeman Jr. De laatste keer miste Alain B met diens eigenaar de start en liet toen toch nog* een in drukwekkende snelheid zien. Nu was de vijfjarige ruin goed weg en was met nog een volle ronde te gaan tweede achter Zestful Dream. Als eerste kwam Alain B de laatste rechte lijn in en zegevierde in een recordtijd van 1.20.2 voor Amazing Star en Ajax Buiten zorg. Met nog 95 goede combinaties in de strijd nam de torenhoge favoriet Super Explosive met Hugo Langeweg in de vijfde rit de leiding, stond deze niet meer af en zegevierde in een seizoenrecordtijd voor Duin- digt van 1.15.8. Alex di Tricia werd fraai tweede voor Jefs Comfort en Amor O. Zo ble ven 62 goede combinaties over in het W5. ARTHUR VAN RIJSWIJK Koerstips Tien draverijen staan er mor gen op het programma van de Hilversumse baan. De eerste start is om 18.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. Ie koers: Cato Buitenzorg. Cappello's Boy. Cor Spencer (8-9-10) 2e koers: Ciska Crown. Butterfly. Carlito Dutch (4-9-3). 3e koers: Bariska H. Capital Pride, Calypso Prince (4-5-6). 4e koers Black Shadow. Brother Gu apa. Buddy (8-7-1). 5e koers. Chippy Surge. Amor de Haar, Annabell Hanover (3-8-1). 6e koers: Anne Neyenrode, Aquavit, Zilco Buitenzorg (6-3-7). 7e koers: Amerlyon. Annemiek Ba ker. Zie die Detvile (5-1-7). 8e koers: Brightfull Dream. Bathilde G. Bengel Lueswolle (1-6-3). 9e koers: Reunited, Zozo Nevele. Whippet Postille (7-4-5). 10e koers: Zozo Oldeson. Zita Fortu- na. Jefs Comfort (3-4-6). ROTTERDAM Drie jaar geleden maakte Marti ten Kate in de Rotterdam se marathon, waarin Car los Lopes zijn inmiddels verbeterde wereldrecord van 2.07.12 liep, zijn de buut op de langste olym pische loopafstand. De ge dachten van de 29-jarige Enschedeër gingen giste ren, nadat hij in een nieuw persoonlijk record van 2 uur 11 minuten en 49 seconden zijn olympi sche afvaardiging had veroverd, terug naar die '20e april 1985. „Het ging net zo lekker als in 1985. toen ik bij mijn debuut 2.12.56 liep. Het enorm en thousiaste publiek heeft mij, net als toen, geweldig gehol pen". Winnaar Belaneh Densimo zal waarschijnlijk over een half jaar niet in Seoul aan de start staan. De regering van zijn land heeft besloten tot boycot van de Spelen. Densimo zelf gelooft daar nog niet in. Bij de persconferentie na afloop zei de Ethiopiër dat nog niet defi nitief besloten is dat zijn land niet naar Seoul gaat. Een uit spraak, die iets diplomatieker door de Ethiopische coach Toba werd bevestigd. Marti ten Kate kan zich rustig op Seoul gaan voorbereiden. John Vermeule, de tweede Nederlander die in Rotterdam olympiër had willen worden, zat bij de persconferentie nau welijks teleurgesteld naast Ten Kate.-De Zeeuw, die in 2.12.42 als tiende eindigde, zal moeten afwachten of het NOC zijn nieuwe persoonlijke record (bijna een minuut verbeterd), goed genoeg acht voor een olympische afvaardiging. John Vermeule, een 26-jarige bankwerker uit Middelburg, kan er in elk geval trots op zijn dat hij Ten Kate op bijzon dere wijze heeft gesteund in zijn succesvolle poging na Elly van Hulst, Han Kulker en Carla Beurskens de olympi sche status te veroveren. De Zeeuw, die de afgelopen zes weken de aandacht op zich vestigde met uitstekende pres taties in de 20 kilometer van Alphen aan den Rijn (eerste) en de City-Pier-City loop in Den Haag (tweede achter Ten Kate) zette tweemaal de rem op de marathonkampioen toen Ten Kate tussen 20 en 25 kilo meter en na het 30 kilometer- punt te onstuimig te werk dreigde te gaan. Bondscoach Wim Verhoorn had voor zijn twee pupillen een „vlak" schema ontworpen dat moest resulteren in een tijd tussen de 2.11.30 en 2.12.00. Ten Kate en Vermeule gingen daarom ook niet mee met de Afrikaanse trein, waarvan ma chinist Belaneh Densimo in 2.06.49 voor een nieuw wereld record zorgde. Nadat de hazen op 25 kilome ter hun werk hadden gedaan steunden de Nederlanders op Allan Zachariassen. De Deen, in 1986 en 1987 derde in de Rotterdamse marathon, kon Ten Kate en Vermeule echter niet bieden wat zij wensten: een gelijkmatig tempo. Zowel Ten Kate als Vermeule be klaagden zich er na afloop over dat het tempo zakte wan- John Vermeule heeft de limiet voor Seoul net niet gehaald en wordt getroost door een begeleider. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13