iicida&Sowfl/nt I PSV kan opschorten straf Koeman wel vergeten" ater spelen biedt geen Haags voordeel SPORT j^ensimo herstelt imago „^jtterdamse marathon 'Jhiizend ulden Knipsels Degradatie inspireert Adri van der Poel MAANDAG 18 APRIL KKER STOPT ALS ACH TAFELTENNIS 1AAG Gerard Bakker, de coach van de de Ne- dse tafeltennissters, heeft het bestuur van de Igisteren meegedeeld, dat hij zijn contract dat dit l afloopt niet zal verlengen. De komende maan- I Bakker zich alleen bezig houden met de voorbe- van Bettine Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg Olympische Spelen Na Seoul ziet Bakker geen ijkheden nog langer als bondscoach van de dames tc zijn Het NTTB-bestuur zal de komende maan- zoek gaan naar een geschikte opvolger. Dat geldt oor dc andere NTTB-trainers. met wie de verbin- en dit jaar alle aflopen. Over de geruchten dat fkoop de aangewezen persoon is voor het vervul - an de vacature als damescoach kon Van Happen :ijn..Dat is volkomen uit de lucht gegrepen. Het bestuur heeft absoluut niet met haar gesproken lie functie. Trouwens ze is nog speelster en heeft inteel wel iets anders aan het hoofd". McEnroe maakt sensatie rond TOKYO John McEnroe heeft gisteren in Tokyo de sensatie compleet gemaakt door in de finale van het met 1,3 miljoen gulden gedoteerde tennisevenement van Tokyo favoriet Stefan Edberg te verslaan en zijn eerste toernooizege sinds 1986 te boeken. De Amerikaan deed dat boven dien met overmacht: 6-2. 6-2. „Ik had niet gedacht, dat ik er zo goed voor zou staan", zei de 29-jange McEnroe, die gezakt is naar de 25e plaats op de wereldranglijst en sinds oktober 1986 (Scottsdale, Arizona), geen toernooi meer won. „Ik gaf mezelf vooraf weinig kans. Ik dacht Edberg hoog uit emotioneel de baas te kunnen. Maar al les liep fantastisch voor mij. En hij had zijn dag niet", verklaarde McEnroe, die voor zijn zege ruim twee ton opstreek. John McEnroe heft in triomf de armen na zijn toernooizege in Tokio. FOTO: AP Dopingtests in de Bundesliga FRANKFURT Met ingang van het nieu we seizoen zal in het betaald voetbal in Westduitsland worden gecontroleerd op do ping. De voorzitters van de 38 clubs in de eerste en tweede Bundesliga gingen dit weekeinde tijdens de algemene vergadering in Frankfurt akkoord met het plan van de voetbalbond dopingtests in te voeren „We willen vooral de steeds weer opduikende ge ruchten over dopegebruik de kop indruk ken". zei woordvoerder Gerhard Mayer- Vorfelder. de voorzitter van VfB Stuttgart. De afgevaardigden stemden er ook mee in, dat als een speler betrapt wordt voor de club puntaftrek zal volgen. De uitslag van de be treffende wedstrijd zal nietig worden ver klaard en de tegenstander krijgt een over winning van 2-0 bijgeschreven. Spoedoperatie Gerards (RKC) BREDA Peter Gerards. doelman van eerste divisie-kampioen RKC, is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats Harderwijk geopereerd aan een accute blindedarmontsteking. Ge rards viel zaterdagavond na 52 minuten met een van pijn vertrokken gezicht uit bij de derby NAC - RKC (2-7). In het ziekenhuis in Harderwijk constateerde men. een accute blindedarmontsteking. Er werd tot een spoedoperatie besloten. Gerards is daardoor uitgeschakeld voor het duel met PSV in de halve finales van de strijd om de KNVB-beker op 26 april in Waalwijk. De 32-jarige Gerards werd zaterdag vervangen door Hans van Loen. een oudere broer van spits van FC Utrecht John van Loen. Hans Werdekker: akkoord met Ajax AMSTERDAM Hans Werdek- ker tekent zo goed als zeker van ochtend een contract bij Ajax. De 28-jarige centrumverdediger, die dit seizoen succesvol debuteert in het betaalde voetbal bij Willem II heeft zijn ja-woord inmiddels ge geven aan algemeen directeur Arie van Eijden. Willem II strib belt nog wat tegen, maar aange zien Ajax bereid is om de trans fersom van ongeveer 400.000 gul den te betalen staat niets een overgang van Werdekker meer in de weg. Werdekker moet Ro nald Spelbos, die wordt afge keurd voor het betaald voetbal, vervangen. kerl eh Densimo recordtijd de finish op de Coolsin- !7n F0T° ANP -ETERDAM Voor de tweede maal in driejaar heeft Rotter- n, ji je grens op de marathon verlegd Op drie dagen na drie \adat Carlos Lopes als eerste atleet de 42 kilometer en 195 ttje li «ynet 2.07.12 beneden de twee uur en acht minuten liep, 'ettq ipk Belaneh Densimo een nieuwe grens. Ondanks bloed- dikw tn heI iert veroorzaakt door een stel te kleine loopschoenen, werd tigjarige politieman uit Addis Abeba de eerste loper die de (hon binnen twee uur en zeven minuten aflegde: 2.06.49. Achmed Saleh, de tweevoudige winnaar van de wereldbe- i tweede bij de strijd om de wereldtitel afgelopen septem- Rome. bleef nog binnen het oüde officieuze wereldrecord; htigi 'ederlandse atletiek had in Rotterdam nog een tweede re it vreugde Marti ten Kate, die in een persoonlijk record 11.49 als vijfde over de eindstreep op de Coolsingel kwam, rd jeverde het deelnemersbewijs voor de Olympische Spelen van Hij bleef elf seconden binnen de limiet die het Neder- Olympisch Comité als eis had gesteld. John Vermeule, de Je Nederlander die in Rotterdam zijn olympische ticket veroveren, kwam 42 seconden te kort voor de limiet van De bankwerker uit Middelburg finishte als tiende. EINDHOVEN PSV hoopt op het wellicht als nog speelgerechtigd krij gen van Ronald Koeman voor de belangrijke Eu ropa Cup-return tegen Real Madrid van komen de woensdag. De Eind- hovense landskampioen, die zaterdagmorgen net als de speler zelf bijzon der onaangenaam werd verrast door de zware straf van de tuchtcom- missie (drie duels schor sing) naar aanleiding van recente uitspraken van PSV's libero, is in beroep gegaan tegen de uit spraak. Veel fiducie dat de straf nog voor woensdag wordt terug gedraaid hoeft PSV overi gens niet te hebben. Dr. Ser gio Zorzi. de Zwitserse voor zitter van de commissie van beroep van de UEFA, acht de tijd daarvoor domweg te kort en noemt begin mei als ver moedelijke periode van be handeling. „Alles wat ik van de zaak weet, heb ik uit de krant. Ik heb nog geen stuk ken gezien en hetzelfde geldt uiteraard voor de twee nog aan te wijzen en uit verschil lende landen afkomstige an dere leden. Het is dus prak tisch uitgesloten dat we voor woensdag nog een beslissing kunnen nemen". „En", voeg de Zorzi er aan toe, „regle mentair is het onmogelijk een straf op te schorten in af wachting van hoger beroep." De tuchtcommissie de Europese voetbal unie (UEFA) schorste Koeman za terdag voor drie Europa Cup duels naar aanleiding van zijn uitlatingen in het maandblad „Sport Interna tional". Koeman werd in Zu rich ter verantwoording ge roepen voor zijn verklaring over doelbewust gemeen spel. waarmee hij de voetbal sport in discrediet zou heb ben gebracht. De libero van de landskampioen zei in het bewuste interview, dat hij de doodschop die zijn ploegge noot Hans Gillhaus in de Eu ropa Cup-wedstrijd tegen Bordeaux uitdeelde aan de Fransman Jean Tigana „klas se" vond. Ronald Koeman was onthutst door de uitspraak „Deze straf had ik niet verwacht. Je houdt rekening met het erg ste, maar niet met zo'n straf. Er zijn een aantal citaten dui delijk verkeerd weergege ven. Ik heb het nooit over een doodschop gehad", was het verweer van Koeman, die na de geruchtmakende affaire één keer contact heeft gehad met de schrijver van het artikel. Over zijn beroep: „Ik hoop dat de straf wordt teruggedraaid. Of dat lukt is de vraag. Misschien dat de schorsing wordt opgeschort, dan kan ik woensdag in ieder geval spelen". PSV heeft in Zürich, waar de club zaterdag met een zeer uitgebreide delegatie was neergestreken nauwelijks ge legenheid om het eigen standpunt toe te lichten. Veel meer dan een korte verkla ring van advocaat Utermark Ronald Koeman kijkt wat bedremmeld, terwijl voorzitter Ruts een verklaring afsteekt. Links trainer Guus Hiddink. FOTO: ANP namens het bestuur kon PSV, dat verwees naar de ei gen straf aan Koeman van 10.000 gulden en een duel buitenspel-staan en de ver klaring dat Koeman de ge wraakte uitspraken niet let terlijk zo had gedaan, daar door de tuchtcommissie niet meedelen. De tuchtcommissie van de UEFA stond overi gens onder voorzitterschap van de Italiaan Barbé die deze functie ook bekleedde bij de strafzaak tegen het Ne derlands elftal naar aanlei ding van het bomincident in de wedstrijd tegen Cyprus. Vaag De motivering van de straf was vaag. De schorsing van drie Europese bekerduels was het gevolg van zijn on sportieve uitlatingen en het in discrediet brengen van de scheidsrechter, en de Itali aanse, Franse en Spaanse voetbalbond. Tevens kreeg PSV als verantwoordelijke voor het gedrag van de speler een officiële berisping. De verbijstering in het aan geslagen Eindhovense kamp was groot. „We weten niet eens of er een aanklacht is ingediend en door wie dat dan gedaan is. De uitspraak van de tuchtcommissie heeft bij het bestuur veel vragen opgeroepen. Er staat bijvoor beeld in dat de commissie do cumenten heeft beoordeeld waarvan PSV het bestaan niet eens kent. Maar in hetr belang van de club en Ronald Koeman wil ik niet verder over de zaak uitwijden", ver klaarde Ruts, die er niet van uit gaat dat Real Madrid of Bordeaux achter de inmen ging van de UEFA zitten. „Op 1 april heb ik mijn colle ga's Besz van Bordeaux en Mendoza van Real Madrid over de affaire ingelicht. In een telex heb ik hen de zaak uitgelegd. Beiden lieten we ten dat de zaak voor hun was afgedaan", aldus Ruts. Andere mening Ger Lagendijk, de zaakwaar nemer van de speler, had een andere mening. „Er is duide lijk meer aan de hand. Hoe verklaar je anders het feit dat de voorzitter van Bor deaux ineens in Madrid naar de wedstrijd van PSV komt kijken en daar toevallig zijn collega Mendoza treft?", liet Lagendijk zijn gedachten gaan. Een directe beschuldi ging durfde echter ook hij niet te uiten. Beenhakker acht PSV niet van één man afhankelijk MADRID Leo Beenhak ker, de trainer van Real Madrid, zei voor de compe titiewedstrijd tegen Celta in Vigo: „Ik ben overrompeld. Dit is een heel zware straf. Drie wedstrijden schorsing, dat is nogal wat. Voor PSV is dit een gevoelige aderla ting. Of deze straf een voor deel voor Real Madrid is, weet ik niet. Dat zal moeten blijken. PSV is niet afhan kelijk van één man". Manuel Fernandez-Trigo. bestuurslid van Real Ma drid, verklaarde: „Het is een zware straf. De UEFA doet de laatste jaren niet anders. Real heeft dat de laatste jaren ook ondervon den. We moesten tegen Na- poli zonder publiek spelen en voor de wedstrijd tegen Porto een ander stadion kiezen. Grote clubs en grote spelers dienen als etalage. Koeman wordt nu als voor beeld gesteld".- Met alleen Camacho en Gallego uit de A-selectie in de ploeg heeft Real Madrid zaterdagavond voor de Spaanse competitie 0-0 ge speeld in de uitwedstrijd te gen Celta in Vigo. Coach Leo Beenhakker spaarde alle overige A-spelers voor het Europese bekerduel te gen PSV van woensdag in Eindhoven. Voor het com petitie-treffen in Vigo zette hij de reserves in plus vijf spelers van Reals sateliet- club Castillo. Dat laatste is voor maximaal drie wed strijden toegestaan. Met die ploeg, haalde hij toch één puntje binnen. RLEM Nota bene zout\ Advocaat heeft zich 0 worpen als pleitbe- voor FC Den Haag. trainer van Haarlem, gisteren met 5-1 wel nadrukkelijk de vin- op de wonde legde, gde er de aandacht op het voor een ploeg niet altijd een vo.or- lie is om te spelen op moment dat zaterdag- esultaten van concur- en al lang en breed zelft!nc* ziJn- Zeker niet als mede-degradatiekan- ten betreft, die dan 'jjnog eens stevig in de 'f hebben geblazen. oorbije weken klonken er i in voetballand stemmen wus ie gewaagden van de „be- dat FC Den Haag end, erg in het voordeel ver- ■e\ de met nog zo veel speel ruimte. Door het veelvuldig afgelasten en verplaatsen van duels van de residentiele equi pe kan het bijvoorbeeld be staan. dat Roda JC na afgelo pen weekeinde nog maar twee wedstrijden heeft te gaan en FC Den Haag nog vijf compe titieronden moet afwerken. Haarlems oefenmeester én Ha genaar Dick Advocaat betoog de dat de ploeg van zijn vroe gere teamgenoot Piet de Zoete zeker in dat opzicht gisteren bepaald niet over een voor deeltje beschikte. De brigade uit het Zuiderpark moest gis termiddag in het pover bezette gemeentelijke sportpark in Haarlem-Noord bij wijze van spreken beginnen met een dubbele achterstand: de nade lige marge in het aantal te spe len wedstrijden en de uitsla gen van eergisteravond, waar bij zowel PEC Zwolle als Vo- lendam de volle buit vergaar de. Die „dubbele achterstand" heeft op de spieren en geest van de spelers van FC Den Haag een bijkans verlammen de werking. Dat bleek gisteren wel tegen Haarlem, dat met de 5-1 de grootste zege uit dit sei zoen boekte en tegen FC Den Haag met de confrontatie in het Zuiderpark meegerekend in totaal zelfs acht kee.r succes vol uithaalde. Door het feit dat gisteren ook andere mede-gegadigden voor een stapje terug. FC Gronin gen en Roda JC. op zijn minst een puntje pakten, is inmid dels de situatie van FC Den Haag vrijwel uitzichtloos ge worden. Zeker in het licht be zien van de verrichting van gisteren. Als een lek schip zwalkte de Haagse ploeg rond en - om de beeldspraak even voort te zetten: er was nie mand die zich in deze benarde omstandigheden aandiende als kapitein, die in de grote nood de signalen kon geven die in elk geval nog een beetje lucht verschaften. Waarmee ook de routiniers in de ploeg van in valler-trainer De Zoete zich zelf een brevet van onvermo gen mochten zien opgeplakt. sprong en de opponent in het bekende „klappenhoekje" de den belanden. Dat gebeurde in Hetgeen vooral libero Jol zich een fase, waarin FC Den Haag kon laten aanleunen. De ooit voortdurend achter zichzelf en in Duitsland en Engeland in dus de feiten aanliep. Alles in het topvoetbal acterende Sche- de Haagse gelederen ging fout, veninger is desondanks ook zoals het na de pauze, toen de met de broodnodige leidersfi- ploeg van De Zoete ineens wel guur Hij onderstreepte zijn enige vechtlust kon etaleren, ver teruggelopen vorm (is het opnieuw mis ging. Ditmaal alleen dat'7) in een demonstra- was het Jol, die als een pupil tie van onrustigheid, gebrek trapte in de val van Matthaei, organisatievermogen en waarna Van Roon opnieuw doeltreffend ditmaal vanaf elf meter kon uithalen. Haarlem meende een gelopen race te hebben, waardoor FC Den Haag via de voor Van zelfs regelrechte blunders. Voeg daarbij dat ook doelman Stam, doorgaans toch een rust gevende sluitpost in de Haagse ploeg, inmiddels aan een vormcrisis en wanhoop ten Oosten (ook een keer geel) in- prooi is gevallen en de organi- gevallen Byrne zowaar iets satorische wanorde in defen- kon terugdoen: 2-1. sief opzicht én vijf tegentref fers zijn verklaard. Stam zelf nam de eerste Haar- Even, heel even meende het Zuiderpark-team zelfs een re mise te kunnen koesteren, na- lemse goal voor zijn rekening ^at Boere had gelanceerd, door een ongekend knullige Maar scheidsrechter Egbertzen uittrap te produceren, waaruit Peeper en Van Roon een drachtig na een kwartier de Noordhollanders op voor- keurde de „gelijkmaker" we gens free kick en/of buiten spel af. Dat feit deed FC Den Haag, dat in de tweede helft tot dan toe manhaftig had ge knokt en daarmee veel had weggepoetst van de lamlendi ge indruk van de eerste helft, nog niet direct de das om. Het geen wel gold voor de tweede blunder van Stam. die onbe nullig een te pakken bal stompte, waarna Numan voor 3-1 kon zorgen. Met een won derschone lob, dat wel. Dat Van Roon en Matthaei daarna de wanorde in de Haagse de fensie nóg een keer blootleg den was slechts belangrijk voor de statistiek. FRANK WERKMAN Haarlem - FC Den Haag 5-1 (1-0). 16. Van Roon 1-0. 56. Van Roon (strafschop) 2-0, 62. Byrne 2-1. 75 Numan 3-1, 77. Van Roon 4-1. 85. Matthaei 5-1 Scheidsrechter Eg bertzen. Toeschouwers: 20Q0. Gele kaart; Atteveld (Haarlem) en Van Oosten (Den Haag). Haarlem: Metgod; Masefield, Ver- kaik, Atteveld en Van Tour; Moniz (Baas). Matthaei en Numan; Peeper. Van Roon en Sitek. FC Den Haag; Stam; Purvis. Lank- haar. Jol en Van Oosten (Byrne); Charité, Otto. Lems en Danen (Van den Hoogenband);Boere en De *f)MDI 17 Remco Boere, één van de zeer weinige spelers van FC Den Haag die wel inzet toonde, grijpt vertwijfeld naar het hoofd na het mis sen van een riante kans. FOTO: PETER VAN MULKEN ren 'me >EN Tijdens de finaleronde 'e strijd om de nederlandse goal- ker heeft De Sleutels van de eh ting Dick van Rijn Gehandicap- >id. I lort Nederland een bedrag van 'nd gulden toegezegd gekregen, "nlit bedrag was organisator Cees j,fcfc?eer ver^eugd: „Door deze toe- iebb ng is het financiële plaatje van itegratietoernooi van 24 septem- demaal rond en hoeven we ons nog maar met de organisatie ch bezig te houden". Ook de er- 'ng voor het goalballen in de !ng die de gehandicaptensport fderland een meer dan warm toedraagt, deed Smit glunderen. ■ord Betrapt sMBBKSfe- ai ««- fSiSMtSM Fotografisch grapje tijdens de voetbal wedstrijd PEC Zwolle-Ajax, waar twee be reden politie agenten als twee heden daagse Paga- sussen werden betrapt. FOTQi/VNP WASSENAAR/BOSTON Marcel Veeren speelde afgelopen zondag voorlopig zijn laatste wedstrijd voor Blauw Zwart. De Wassenaarse spits akteert het volgend jaar in de Verenigde Staten bij de Boston Bolds. „Het is allemaal vrij toevallig gegaan", aldus de werkloze Veeren, „Drie weken geleden kwam ik in de kantine van Blauw Zwart een Amerikaan tegen, aan wie ik vroeg of hij een baan voor mij had. Hij adviseerde me een paar krantenknipsels naar Boston op té sturen, waarna ik een uitnodiging ont ving om een paar oefenduels te spelen. Ik heb daar tegen een elftal van Griekse res tauranthouders twee maal gescoord en ook tegen de Albany Capitols ging het lekker, waarop ik een vierjarig contract kreeg aan geboden". Dat was zelfs de als een avontu rier bekend staande Veeren te veel, die be sloot voor een kwart daarvan te tekenen Blauw Zwart ontvangt in ieder geval geen cent, omdat de club uit Boston niet bij de of ficiële bond is aangeslotene UVS: het kan verkeren... DELFT Het kan verkeren. Ook, of misschien vooral, in de voetbalsport. Waar vorige week bijna niemand na de 1-3 nederlaag tegen mede-degrada tiekandidaat NFC ook nog maar een cent gaf voor de kansen van UVS, daar blikte alles wat blauwwit was gistermiddag na de confrontatie met DHC juist weer hoopvol de toekomst in. Natuurlijk, één zwaluw maakt nog geen zomer, maar als hekkesluiter met 0-3 winnen bij de koploper, het is voorwaar een resultaat dat optimis tisch stemt. Een resultaat waardoor toch weer met enig recht van spreken op het handhaven van de hoofdklasse status mag worden gehoopt en dat is het is al gememoreerd bepaald meer dan zeven dagen geleden tot de reële mogeli^heden leek te behoren. LUIK Gedegradeerd tot knecht promoveerde Adri van der Poel gisteren tot klassieker-winnaar. Wat hij als kopman in de Ronde van Vlaanderen (3e) en Panjs-Roubaix (18e) niet kon. presteerde de Nederlandse kampioen wel in Luik-Bastenaken- Luik Op een parkoers, dat hem niet zou liggen, won hij zijn voorjaarsklassieker. Na de gewonnen sprint tegen zijn medevluchters Michel Demies en Robert Millar liet Adri van der Poel zijn tranen de vrije loop. Met gebroken stem verhaalde hij van zijn tegenslagen. „Ik was het gehele vooijaar in prachtige conditie, maar altijd was er wel iets waardoor het misging. Wel tien keer was ik tweede en der de. In Vlaanderen had ik maagzuur en moest ik overgeven. In Parijs-Roubaix was ik geïsoleerd". Dernies en Millar hadden zich geen enkele illusie op de eind overwinning hoeven maken. Voor de vorm maakten ze er een sprint van met een soort sur-place vooraf Geen beiden had sprintcapaciteiten, zodat Van der Poel moeiteloos won „Ik sta er zelf van te kijken", huilde de winnaar, „ik dacht dat het seizoen voor mij gedaan was. Tijdens de training de afgelopen week zei Knetemann tegen mij, dat ik veel meer kon dan alleen over de kasseien rijden Hij had nog gelijk ook".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11