Open Europese markt komt er, vroeg of laat „Keurmerk cafetaria's dringend gewenst" Beurs van Amsterdam Eagle Star werpt zich op de Nederlandse verzekeringsmarkt ii H ECONOMIE CckbcSouaarit ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAG!*® i LONDEN - Met veel bombarie heeft de Britse verzekeraar Eagle Star gisteren in Londen zijn komst op de Nederlandse markt aangekondigd. Eagle Star Leven is een doch ter van Eagle Star, de op vier na grootste verzekeringsmaat schappij in Engeland en on derdeel van de British Ameri can Tabacco Industry. Vanaf volgende week start Eagle Star Leven met 22 medewer kers in zijn kantoor in Hoofd dorp. Eagle Star Leven bestaat eigenlijk al sinds 1986 na over name van Mercator Leven in Antwerpen. Het produkt waarmeê Eagle Star Leven de Nederlandse markt wil veroveren heet Le vens Plan. Het is te omschrij ven als een zeer flexibele le vensverzekering. Wat is er nu precies nieuw aan het pro dukt? Ondanks een grote om haal van woorden moest de nieuwe direkteur van Eagle Star Leven, P. Bader, hierop helaas het antwoord schuldig blijven. „Voor ons is het een nieuw produkt. Je kunt het wel een beetje vergelijken met de verschillende flexibele ver zekeringen van andere maat schappijen, maar wij bieden nog meer mogelijkheden. Al leen is het onmogelijk om hier op de details in te gaan. Als je nagaat dat we in Nederland cursussen gaan organiseren om de verzekeringsspecialisten met ons produkt vertrouwd te maken, begrijp je wel dat ik het hier niet in een paar minu ten kan uitleggen". Bij het Levens Plan komt het er in elk geval op neer dat de klant kan kiezen hoe hij zijn verzekering opbouwt. Men sluit in één enkele keer een contract voor verzekeren en sparen. Dit contract kan con stant worden aangepast aan de veranderende persoonlijke omstandigheden. Bader: „Wil hij meer premie betalen omdat nij op dat mo ment toevallig meer verdient, dan kan dat. Wil hij minder gaan betalen, dan kan dat ook. Dat kan zeer voordelig zijn want de premie is fiscaal af trekbaar. Het is in elk geval niet zo dat we nieuwe belas tingfoefjes hebben uitgevon den. In die zin zal het fiscale voordeel bij ons niet groter zijn dan bij andere maatschap pijen". Waarom komt Eagle Star juist naar Nederland? Bader: „Ne derland is een gretige en be langrijke markt waar in onze ogen veel belangstelling zal zijn voor ons produkt. Boven dien willen wij verder uitbrei den in Europa. Zeker met het oog op 1992 zien wij Europa als een belangrijk groeigebied. We zitten nu in acht van de twaalf EG-landen waaronder Neder land. Nog dit jaar gaan we naar Spanje en ook voor Lu xemburg en Italië zijn er plan nen. In Portugal loopt het in elk geval als een trein. Of het in Nederland ook zo gaat is nog afwachten. Maar we ge ven ons er zelf vijf tot tien jaar de tijd voor". JEANNETTE VAN LEEUWEN FME voelt weinig overleg metaal-cao UTRECHT - De werkgeversor ganisatie FME voelt vooralsnog weinig voor het verzoek van de vier vakbonden die betrokken zijn bij de cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie (200.000 werknemers) om de be gin maart vastgelopen onderhan delingen te hervatten. De FME heeft een eindbod gedaan, waar mee wat de werkgevers betreft het aan de bonden is om daar al dan niet op in te gaan. De FME zal zich de komende week bera den op het resultaat van de le denraadplegingen, zeker waar het gaat om de eis dat de SUM- regeling met vijf jaar wordt ver lengd. Handelscijfers VS laten sporen na Het Damrak werd deze week aanvankelijk over stroomd door gunstige be richten uit het bedrijfs leven, maar dat verander de drastisch met de forse koersval van Wall Street. Op het Damrak bleef dat niet zonder gevolgen, maar na een verdere da ling gistermorgen, kwam er later op de dag toch weer enig herstel. Rond het middaguur haalden vrijwel alle hoofdfondsen bij zeer rustige handel wat terug van de verliezen. Fokker was toen zelfs ge komen op een winst van twee kwartjes en Nijver- dal-Ten Cate sprong eruit met een winst van 3,40 op 89,90. De onvriendelijke overneming tegen de wil van de directie staat nog volop in de belang stelling. Vorige week uitte ae topman van de Algemene Bank Nederland felle kritiek op rapport van het beursbe- stuur. dat het mogelijk en denkbaar acht om de bescher mingsconstructies die onder nemingen om zich heen heb ben gebouwd, geleidelijk aan af te breken. De topman van de ABN vindt het rapport niet goed onderbouwd. Deze week heeft de top van Bank Mees en Hope woorden van gelijke strekking laten horen. Dat het hier niet alleen om een theoretisch probleem gaat, bleek deze week nog eens. Het bestuur van de kleine onder neming Mulder Boskoop deel de mede dat een groep op on vriendelijke wijze zonder de directie erin te kennen meer dan de helft van de aandelen in handen heeft weten te krij gen. Het bestuur zal uitzoeken of de bedoelingen van de groep wel in overeenstemming met het beleid van het bestuur zijn. Zoniet, dan zal het be stuur nagaan wat het tegen die overval kan doen. Een ander middel om onrust te zaaien en de koers op te drijven is een vals perscommuniqué aan de media te geven. Ook al wordt zo'n bericht niet geplaatst, de hoop is toch dat het doorsijpelt en de koers opdrijft. De beden kers van dat fraais proberen dan de buit binnen te halen. Bescheiden Van de internationale fondsen liet Philips op de jaarvergade ring weten dat de omzet in vo lume zich naar verwachting ontwikkelt. Maar de totale re sultaten zullen hooguit dit jaar een bescheiden verbetering la ten zien. Koninklijke Shell liet in de jaarvergadering weten dat de toekomst er veelbelo vend uitziet. Zoals bekend steeg de winst van dit giganti sche concern 14 procent tot 2,9 miljard pond. De koers liep de eerste drie dagen 5,50 op maar zakte donderdagmiddag weer 4. Ook Unilever raakte hierdoor 's middags 3,50 kwijt. In de transportsector bleef Nedlloyd het gesprek van de dag door de voortdurend oplo pende koersen. Naar verluidt is er een buitenlandse koper in de markt die de koersen steeds verder opdrijft. Donderdag middag werd het ƒ242 tegen f 131 op 1 januari j.l. De VOC wil doorgaan met het overne men van ondernemingen, bij voorkeur van bedrijven die zich bezig houden met hoog waardige distributie en met in ternationale handel. MARKTEN LEIDEN Groente en fruitveiling, vrijdag 15 april: aardappelen: 500; amsoi: 100-110; andijvie: 202-261; bloemkool, zes per bak: 290-350; 8 per bak: 230; bospeen: 305; broeivet: 1290; champignons per bak:136-139 eikebladsla: 99; ijsbergsla: 102-110; komkommer 90/: 100, 75/: 114. 60/: 80-98. 50/: 66-71, 40/: 56-57. 35/ 33- 39. 30/: 30-31. 25/: 28. krom: 48-56. §rof: 50-75, midd: 22; koolrabi: 24- 3; paprika per kilo: 190; paprika per stuk: 18-92; peterselie: 62-79; poste lein: 320-360; prei: 116; raapstelen: 35-39; rabarber: 140-145; radijs: 69- 79; selderij: 10-29; sla: 13-39; snijbo nen: 790-900; spinazie: 99-195; stoolsla: 68; tomaten: ar: 424-441; br: 421; ccr: 296; al: 422-427; bi: 422; C1: 404; cc1: 300; uien: 20-26; uien bos: 81; winterpeen: 40; witlof k1: 259-323; k2: 195-235; 12: 129-185; 3: 114-135. KAASMARKT ALKMAAR - Commis sienoteringen in gulden per kg: fa- brieksedammer 6.88 en Goudse vol vette *.98. DEN HAAG - De trein is niet meer te stoppen. Die open Europese markt komt er, vroeg of laat. Het proces is volop aan de gang en een weg te rug is er niet meer. „Als het in 1992 niet lukt in de Europese Gemeen schap tot een interne markt te komen, is dat de schuld van de poli tiek. Maar dan komt die markt later wel", zegt drs. Bouke Beumer (CDA), lid van de chris ten-democratische fractie in het Europees Parle ment. Hij is voorzitter van de invloedrijke Commissie Economische en Monetaire Zaken en Industriebeleid. „Ook een centrale Europese bank zal er vroeg of laat ko men. Dat is nog slechts een kwestie van tijd. Voor de na tionale banken betekent dit natuurlijk wel een concur rent erbij. Duisenberg, de president van De Nederland- sche Bank, meent dat er des ondanks nog wel banen bij zullen komen. Ik kan dat niet beoordelen". In Europa gaat veel verande ren. En iedereen zal het mer ken. Belastingtarieven, die nu nog uiteen lopen, komen steeds dichter bij elkaar te liggen. Concurrentieverhou- dingen gaan er anders uit zien: niet alleen tussen de lidstaten van de Europese Gemeenschap onderling, maar met landen daarbuiten. Vestigingen van banken el ders in de EG krijgen een aanzienlijk vrijere positie. Alleen als het om puur mo netaire zaken gaat, bijvoor beeld wanneer een valuta koers rare sprongen zou be ginnen te maken, mag de na tionale bank van het gastland nog invloed uitoefenen. Dat er overal in Europa op den duur uniforme betaalautoma ten komen, is al bekend, maar dat ook het bankperso neel zich flink zal moeten bijscholen om bij te kunnen blijven, is nog niet overal even helder doorgedrongen. Drs. R.S.H. Mees, lid van de raad van bestuur van de Ne derlandse Middenstands Bank, heeft er een duidelijke mening over: „Als je je niet schoolt, kun je het wel verge ten". De Europese markt mag zich na 1992 (of welk jaar het dan ook worden zal) tot de grootste markten van De vlaggen van de lidstaten van de Europese Gemeenschap wapperen broederlijk naast elkaar voor het EG-hoofdkantoor in Brussel. FOTO: AP de wereld rekenen. „De poli tieke en economische gren zen die we nu kennen, zijn aan het vervagen. Dat is een groeiproces waar we midden in zitten. Er wordt een koers uitgezet, al is het traject dat we zullen volgen nog onze ker, omdat de omvang van zoveel hindernissen die we zullen tegenkomen, nog niet duidelijk is", vervolgt Mees. Eén van die hindernissen is dat de verlaagde tarieven van met name de vennoot schapsbelasting in elk geval nog niet tot de verlangde rust op de interne Europese markt geleid hebben: tussen ons land en Engeland laait volgens staatssecretaris Ko ning (financiën) een klink klare concurrentieslag op over de vraag welk land er het best in slaagt bedrijven uit de VS en Japan aan te trekken en te verleiden tot het stichten van een Europe se vestiging. Er is daadkrach tig en slagvaardig bestuur nodig. Daarom gaat het Europarle mentariër Beumer zichtbaar aan het hart dat nog circa driehonderd wetgevende be sluiten nodig zijn om in 1992 daadwerkelijk met de interne markt te kunnen starten. Als het geen bittere ernst zou zijn, was het een bizarre grap over de mate waarin oriuit- roeibare bureaucratie een hard noodzakelijke ontwik keling kan frustreren. Centrale bank Eén van die ontwikkelingen is de komst van een centrale Europese bank, een logisch gevolg van die interne markt, evenals de komst van een Europese munt. Toch zal dat nog wel duren. Beumer: „Met name in Nederland en Duitsland zijn de banken meer autonoom dan in ande re lidstaten, waar de politiek veel invloed op het bankwe zen heeft. Dat moeten we eerst goed onderling afstem men. En wat de munt betreft, heb je te maken met wel haast nog gevoeliger punten. Niet alleen de peseta (Spanje) en de escudo (Portugal) moeten ook deel gaan uitma ken van het Europees Mone tair Systeem, waarin de koer sen van een aantal Europese munten aan elkaar gekop peld zijn, maar natuurlijk ook het Engelse pond. Dat sommige landen daar zo mee treuzelen, komt omdat je met het toetreden tot dat EMS toch ook een stukje soeverei niteit over je eigen munteen heid weggeeft. De economi sche ruimte die je nationaal hebt, wordt dan in feite voor een deel bepaald door de eco nomische ruimte die er in Europa is. En dan rijst de vraag: hoe voer je nou nog een nationale budget-poli tiek? Hoe reageer je nationaal op veranderingen in de con junctuur, als je munteenheid aan andere Europese mun teenheden gekoppeld is? Me vrouw Thatcher, de Britse premier, is iemand die daar heel gevoelig voor is". De gevolgen van de schom melende dollar, die Ameri kaanse produkten een stuk goedkoper gemaakt heeft en de concurrentiepositie van het Europese bedrijfsleven er niet beter op gemaakt heeft, zijn daar een mooi voorbeeld van: zeventig procent van alle transacties op de wereld worden in dollars uitgedrukt. Daarom pleit hij voor volle dige monetaire samenwer king die naast en niet tegen over de economische samen werking moet staan. Die twee horen bij elkaar en zou den elkaar kunnen verster ken. Het zou ertoe kunnen leiden dat alle Europese munten gezamenlijk, stevig verenigd in de reeds bestaan de papieren European Count Unit (kortweg ECU), beter opgewassen zijn tegen de grillen van de dollar (lees: de Amerikaanse economie) en zich - wat nog beter zou zijn - onafhankelijk van de dollar zouden kunnen bewegen. Al dient ook hier het devies te gelden dat stabilisatie van de dollar-, yen- en ECU-koersen het einddoel is. In al deze su- Europarlementariër Bouke Beumer (CDA). FOTO: ANP pra-nationale bewegingen zou een belangwekkende rol weggelegd kunnen zijn'voor een centrale Europese bank. Voorlopig is het nog toe komstmuziek, ondanks het feit dat de'vooruitzichten nog nooit zo gunstig zijn geweest als nu door de lage inflatie en door de parallellen in de eco nomische herstelpolitiek die de lidstaten (voornamelijk nog afzonderlijk!) voeren. Bedenkingen Mees heeft nog zo zijn beden kingen. Taken die voor alle banken straks ongeveer de zelfde zouden zijn, zouden in handen gegeven kunnen worden van een centrale Eu ropese bank. Maar voorlopig moeten de banken zelf een koers bepalen. Mees: „Je moet als bank zorgen dat je je snel kunt aanpassen. Dat be tekent bijvoorbeeld niet dat je steeds groter moet worden en je alsmaar het hoofd moet breken over de vraag: hoe kunnen wij nog verder groei en. Neen, je moet kijken naar activiteiten waarin je sterk bent. Misschien is het raad zaam te bekijken of je part ners kunt vinden die je daar in kunnen helpen, in die zin dat je probeert een samen werking aan te gaan om je op die sterke punten nog sterker te maken". Volgens Beumer kan de komst van een centrale Euro pese bank voor de nationale banken veel betekenen. „Het Nederlandse bankwe zen is van alle Europese lan den het meest intensief op het buitenland georiënteerd. Dat is ook logisch omdat wij een open, sterk naar buiten gerichte economie hebben. Daarom zijn wij ook trend settend en worden onze orga nisatiemodellen dikwijls ook elders gebruikt. Als ons land en onze banken tijdig inspe len op de komst van een cen trale Europese bank kunnen ze hun positie juist verster ken. Wat de AMRO-bank ge daan heeft door een intensie ve samenwerking aan te gaan met De Generale Bank in België is in dit verband een teken aan de wand. Ik verwacht dat dat voor het personeel eerder een positief dan een negatief effect heeft, de toenemende neiging tot bankconcentraties en auto- matiseringsgolf ten spijt". ED FIGEE In navolging van andere bedrijfjes in de dienstverlenende sector wil ook de „droge horeca dat zijn cafetaria's, coffeeshops en ijssalons een „keurmerk" krijgen. FOTO: SP DEN HAAG - In navolging van andere bedrijfjes in de dienstverlenende sector wil ook de „droge horeca", dat zijn cafetaria's, coffeeshops en ijs- salons een „keurmerk" krij gen. Net als de Bovag (gara ges), waar de aangesloten be drijfjes zich in kwaliteit willen onderscheiden van hun vak broeders; al dan niet „beun haas" genOemd. Voor de broodjeszaken is het een zaak van levensbelang want de concurrentie is moor dend; er komen jaarlijks veel bedrijfjes bij en er vallen er net zoveel af. Er worden dan ook nauwelijks eisen gesteld aan de ondernemer die een broodjeszaak wil beginnen. Hoewel binnen de branche niemand een ander met de vinger wil nawijzen, wordt vooral de klacht slechte hygië ne vaak geuit. Geklaagd wordt verder over het ontbreken van vestigingseisen. Leden van de branche, die verenigd zijn in de sectie IJ$- frica van Horeca Nederland, hebben een stelsel van eisen geformuleerd waaraan een ca feteria moet voldoen wil het lid van de club worden en het „keurmerk" voeren. Een vig net waarachter zelfstandige ondernemers die samen pro motie maken en die borg staan voor kwaliteit, kennis en hy- zes jaar. Er zijn er momenteel ongeveer zesduizend van in Nederland. Kortom: het imago van de cafetaria moet duide lijk worden opgekrikt". Volgens Voortman begint IJs- frica volgend jaar met een ex periment waarbij circa hon derd bij Horeca Nederland aangesloten bedrijven als eer- giëne. Het eisenpakket moet ste het keurmerk op de deur overigens nog worden goedge- krijgen. De bedrijven. keurd. Het bestuur van de sec tie bespreekt de nota op 19 april tijdens een ledenvergade ring. Secretaris van IJsfrica, streng zullen worden geselec teerd, zullen uniformiteit moeten uitstralen: gelijksoorti ge interieurs, het gebruik van dezelfde servetten, frietbakjes, Voortman, beklemtoont dat placemats enzovoort. Na een eerste vereiste natuurlijk jaar beslist de sectie of voort- een goed vestigingsbesluit is. zetting van het project zin heeft. De ondernemers zelf zijn zeer te spreken over de nieuwe plannen. Hoe het keurmerk er „Maar om de politiek een handreiking te doen zijn wij zelf begonnen met het formu leren van eisen. Het is belang rijk dat kwaliteit, kennis van uiteindelijk uit zal zien weet zaken en hygiëne herkenbaar overigens nog niemand. Voort- worden voor de consument, man van IJsfrica denkt aan Het verloop van dit soort be- „snackexpert" of „snackspeci- drijven is te groot. Er is een alist", maar vindt ook dat hij hoge instroom. De bedrijfjes daarmee de ijsbereiders te kort leven niet ere lane, oneeveq* doet. 104.50 103.00 53.500 52.70 432 00 432.00 boer wink c 54.70 54.30 bos kalis c 7.10 7.00 braai bouw 680.000 680.00H 3.40 0NG 0.80 0NG 3600.00 3600.00 760.001 740 00 760.001 740.00 3740.00 374000 3740.00 3740.00 78.50 77.00 54 30 52.60 420 00 422.00 111.00 135.001 440.00 is beh c 38.40 38.50 IL C 49.30 48.00 980.00 129000. 12700.0 13600.0 mijnbouw c 42200 419.00 natinv.bnk 436.00 432.000 ver glas nb 150.00 147'" 1,93 Zweedse kr. 3.66 Noorse kr. 5.49 Deense kr. Oost.schiD Spaanse pes l.tu Griekse dr. 1,57 Finse mark 34,75 Joeg. dinar 138,25 Iers pond 114,25 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 27010 - 27510 27150 - 27650 onbewerkt 350 420 bewerk! 29110 29250 bewerkt 460 een flauwe stemming en l zeer levendige handel w april-series afliepen, gafjc meest verhandelde en Un Beperkte verliezen AMSTERDAM - Terwijl de centrale banken van diverse landen gisteren de dollar steunden, bleef het Beursplein goed overeind na de daling van ongeveer 5 procent op Wall Street. In een zeker voor de vrijdag geanimeerde aande len- en obligatiemarkt met een omzet van boven de 900 mil joen, opende de beurs lager, maar vanaf het middaguur werd mondjesmaat wat aan de koersen toegevoegd.' Per saldo bleef de daling van de belang rijkste aandelen zeer beperkt tot drie kwart procent. Terwijl op de optiebeurs bi; Koninklijke Olie, f Akzo verloor 1,20 ver 0,90. Nedlloyd opnieuw toe en wel 6 248. Fokker was uiteindef* 1,50 beter op f 26,50. komt de onderneming goed! nu een emissie voor de df" staat. Ook Nijverdal-ten C§ hervond in de loop van de ti de weg omhoog. Op de obligatiemarkt lieterliei meest verhandelde staatslef gen slechts fractioneel OP*1 hogere koersen zien. Bij her kleinere lokale fondsen min Tulip Computers, die maaiwji het jaarverslag present»? f 1,80 terug op 53 na donf dag bij een naar verhoud)"! hoge omzet nog wat t stegen. Ook AC F, tex, Geveke Electronics KBB konden zich liezers rekenen. op met een stijging van f I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8