Politie Italië masaal op zoek naar Japanse terrorist I ui Vederlanders verwennen met eel koffie en schone wc 9s Kapers dreigen opnieuw hun gijzelaars te doden Boze oud-burgemeester trapt na uit het graf Bom ontploft bij Amerikaans militair centrum in Spanje BUITENLAND' £eidóc0omu/nt ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 7 i i\oriega kreeg ele miljoenen jvan Gaddafi" kSHINGTON - De Panamese militai- 1 machthebber Noriega is ondanks de nnrp»eriltaanse economische sancties tot ver op de been gebleven omdat hij pnm er meer van Libië miljoenen dollars irkt I n heeft gekregen. Dat heeft de erikaanse vice-president George V! h gisteren verklaard voor het Ame- lanse Genootschap -bas Hoofdredac- Bush baseerde zijn informatie op rscheidene betrouwbare bronnen", i ook te verwachten dat Noriega duur toch zal moeten opstappen, iriega moet gaan en Noriega zal Bush. Twee politiemannen gedood in Baskenland VITORIA - Drie jonge gewapende mannen hebben gisterochtend tijdens een vuurgevecht in de Baskische pro vinciehoofdstad Vitoria twee leden van de Spaanse nationale politie doodge schoten. Een voorbijganger werd door verdwaalde kogels getroffen en raakte ernstig gewond. De twee agenten had den drie mannen staande gehouden na een telefonische melding over een niet nader genoemd incident. De mannen openden het vuur op de agenten, die te rugschoten. De schutters wisten te ont komen. Niemand heeft nog de verant woordelijkheid voor de schietpartij op geëist. De politie meent echter dat er le den van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA bij betrokken waren. Charta: „Vertrouwenszone" zinloos zonder mensenrechten WENEN - De Tsjechoslowaakse beweging voor de mensenrechten Charta 77 heeft de re gering gevraagd alle politieke gevangenen vrij te laten en haar burgers toe te staan naar het buitenland te reizen, als voorwaarde voor het creëren van een „vertrouwenszone" in Mid den-Europa. Het Charta-document, dat was ondertekend door Milos Hajek, Stanislav Devaty en Bohu- mir Janat, prees het initiatief van de Tsjecho slowaakse regering om een „vertrouwenszone" te creeren „langs de scheidslijnen van War schaupact en NAVO". Het voorstel, dat in fe bruari werd gelanceerd door de Tsjechoslo waakse partijleider Milos Jakes, wil culturele, militaire, ecologische en humanitaire relaties bevorderen tussen Middeneuropese landen als Oost- en Westduitsland, Tsjechoslowakije en Oostenrijk. BIZARRE PRIMEUR IN BELGIË (Van onze correspondent) BRUSSEL - De oud-burge meester van het Belgische Kwaadmechelen, Armand Wouters, heeft afgelopen week 'voor een bizarre pri meur gezorgd. Vanuit het graf heeft hij wraak geno men op twee raadsleden, met wie hij nog een politieke re kening te vereffenen had. Wouters, die de gezegende leeftijd van 64 jaar bereikte, deed dat door in zijn eigen doodsbrief deze twee raadsle den nog een fikse veeg uit de pan te geven, en de brief na zijn dood huis aan huis bij alle 8700 inwoners van Kwaadmechelen en Ham in de bus te laten glijden. „Toen het tot mij doordrong dat ik na mijn dood niet meer zou kunnen spreken of schrijven," aldus de rancu neuze oud-burgemeester in zijn posthume corresponden tie, „besloot ik dit doodsbe richt eigenhandig klaar te maken, in alle rust en kalm te. Dit is tevens een uitnodi ging voor mijn begrafenis, die plaatsheeft in de kerk te Kwaadmechelen. Vooral voor mijn zus zou het een troost zijn als er veel volk zou zijn". Waarna Wouters met veel venijn vervolgt: „Toch zijn degenen die actief hebben meegewerkt aan het overloopschandaal in de ge meenteraad in 1982 niet uit genodigd. Ook na mijn dood kan ik dat niet vergeten, al hoewel ik in vrede zal rus- Wouters doelt daarmee op het overlopen van een soci aal-democraat en een lid van zijn eigen partij, de liberale PVV, naar de oppositie, als gevolg waarvan de deze week ontslapene naast de burgemeesterstitel greep. Volgens intieme vrienden van de overledene heeft Wouters dat altijd slecht kun nen zetten. Op het gemeente huis van Ham (dat bij een fu sie Kwaadmechelen opslorp te) stond de oud-burgemees ter overigens bekend als „een zeer beminnelijk mens". Op de begrafenis schijnt het redelijk druk te zijn geweest. Maar daar zal de brief, die begint met de woorden „Tot mijn spijt moet ik u melden dat ik gestorven ben ook wel mee te maken hebben. ties zoel riodi RELDVOEDSELRAAD: ongersnood aat t eei mm$>nieuw toe g on ns. KARTA - De honger at opnieuw schrikba- jnt U|d *oe *n Afrika, Azië m Latijns-Amerika. Vol- ^00ls de Wereldvoedsel- |d (WFC) van de Vere- ril a.jde Naties worstelen in i werelddelen opnieuw emeFenen mensen met ëe* aan voedsel. rapport dat de WFC tijdens een regionale conferentie in Jakarta hbaar maakte zegt de or- tie dat nieuw initiatieven e door honger, droogte en khanenplagen geteisterde ikkelingslanden doeltref- te kunnen helpen, drin- geboden zijn. 'Malawi, Mocambique en jj^^ola verkeren miljoenen isen in acute nood. Oorza- i zijn onder meer slechte -r^ten, gebrekkige infra- - letuur waardoor voedsel uit rijke landen niet aankomt, ^^euerrilla-acties. In Ethiopië ^^Ket aantal van circa 800.000 ^^^sen dat nu noodhulp ont- Igt, de komende maanden pubbelen. De WFC schrijft tier dat de toestand in veel Sen in Azië en Latijns- ferika snel achteruit is ge- [i door droogte of juist leer (-stromingen. Verder ver taken ondervoeding en •te elk jaar onnodig de d van circa veertien mil- i kinderen onder de vijf aldus het rapport. mA BETROKKEN BIJ BOMAANSLAG NAPELS ROME - De Italiaanse po litie is massaal op zoek naar de 39-jarige Junzo Okudaira, vermoedelijk de leider van het Japanse Rode Leger. De politie vermoed dat Okudaira betrokken is geweest bij de aanslag van donder dagavond op een Ameri kaanse militaire club, waarbij vijf doden vielen. De man zou de auto heb ben gehuurd waarmee de aanslag donderdavond werd i Bij ëen Frans persbureau in Rome is gisteren een anoniem telefoontje binnengekomen van een man die zei te spre ken namens de Organisatie van Jihad Brigades. De man sprak Engels met een sterk Arabisch accent. De man zei dat de actie een wraakneming was voor het Amerikaanse bombardement op de Libische hoofdstad Tripoli, precies twee jaar geleden. Okudaira is één van de inter nationaal meest gezochte ter roristen. Hij zou betrokken zijn bij vrijwel alle aanslagen van de Japanse Rode Briga des. Okudaira wordt onder meer gezocht voor de aansla gen op de Amerikaanse en Links: Uitgebrande en totaal vernielde wagens in de straat voor de Amerikaanse club in Napels waar donderdagavond vijf voorbijgangers om het le ven kwamen door een bom ontploffing. FOTO: AP Boven: Junzo Okudaira, de vermoedelijke leider van het Japanse Rode Leger, die vol gens de Italiaanse politie be trokken is geweest bij de bomaanslag in Napels. FOTO: AP MADRID - In Spanje is gisterochtend een bom ontploft bij een Amerikaans militair communicatiecentrum in de buurt van de luchtmachtbasis Torrejon, even buiten de hoofdstad Madrid. De explosie richtte nauwelijks schade aan. Er vie len geen gewonden. Niémand heeft de verantwoordelijk heid opgeëist. Mogelijk houdt de aanslag verband met het feit dat de VS gisteren precies twee jaar geleden, bombar dementen uitvoerden op Libië. Die luchtaanvallen waren een vergelding voor vermeende Libische betrokkenheid bij een bomaanslag op de nachtclub in Westberlijn. Engelse ambassades in juni vorig jaar in Rome. Volgens sommige experts is hij de lei der van de terroristische Ja panse organisatie. De Japan ners werken vaak in opdracht van Islamitische en Pale stijnse terroristische organisa ties. Zij hebben nauwe contac ten met de terreur-groep van de Palestijn Abu Nidal. Okudaira had de Ford Siësta die voor het recreatie-cen trum de lucht in werd ge jaagd, vijf dagen eerder ge- om het binnenlopen van een huurd op het vliegveld van schip van de Amerikaanse Napels. Een half uur voor de Zesde Vloot te vieren. In te- ontploffing parkeerde hij de genstelling tot eerdere berich- wagen pal voor de ingang van ten zijn er onder de slachtof- de Amerikaanse club. Daar fers geen Amerikaanse mili- was net een feest aan de gang tairen. Bij de aanslag werden vier Napolitanen en een vrouw uit Puerto Rico ge dood. De toestand van één van de zestien gewonden wordt kritisch genoemd. Tot zover onze correspondent in NSE MINISTER LEEST TOERISTEN-INDUSTRIE DELES: RIJS „Nederlanders éjnen over het alge- en geen uitgesproken onomen. Ze drinken koffie en dat op elk van de dag. Het zijn ebbers van grote bed- Dat zijn enkele van nuttige tips" die het ise ministerie van toe- e de toeristen-bran- (ADVERTENTIE) et Nederlands Genootschap lor Internationale Zaken losta paniseert voor maandag 18 april OBLEMS OF IROPEAN SECURITY Diligentia. Lange Voorh 'ang: 20 00 uur. oegang is vrij. ingalellenden zijn van hi che aan de hand heeft ge daan voor het komend va kantieseizoen. De aanbevelingen maken deel uit van de grote promotie-actie ..betere ontvangst van buiten landse toeristen". Het start schot daarvoor werd onlangs' gegeven door staatssecretaris Jean-Jacques Descamps. Frankrijk dreigt de wereld oorlog om het toerisme te ver liezen". zo betoogde hij. „We zijn ingehaald door Amerika, Spanje en Italië terwijl we in de jaren zeventig toch nog nummer één waren. Hoe komt datHeeft het kasteel in Ver sailles zijn pracht verloren, de Ei ff el toren zijn aantrekkings kracht of is de hemel aan de Cote d'Azur opeens minder blauw?" Neen dus, oordeelt de staatsse cretaris zelf. Dat het aantal toeristen de laatste jaren is te ruggelopen ligt volgens hem hoofdzakelijk aan de gebrek kige ontvangst van de gasten. De buitenlanders vinden Frankrijk nog steeds een prachtig land, maar zijn vaak ontevreden over de kwaliteit van het toeristische produkt. Ze ergeren zich in toenemende mate aan de onverschillige of zelfs minachtende houding van de Fransen. Volgens Des camps zouden die om te begin nen eens wat aardiger voor vreemdelingen moeten zijn. In andere landen heeft men dat volgens hem reeds begrepen. In 1984 zorgden zo'n 35 mil joen toeristen voor 23 miljard gulden aan buitenlandse de viezen. Veel meer dan de ver koop van Renaults en Citroëns in het buitenland jaarlijks op levert en een zegen voor de Franse betalingsbalans. Ruim anderhalf miljoen Fransen zijn direct of indirect afhankelijk van de vakantiegangers. Voor bijna elf procent komen ze overigens uit Nederland, goed voor een derde plaats (na de Duitsers en Engelsen) in de Franse bezoekers-top tien. Maar de teruggang is onmis kenbaar. Wat zit de toeristen in Frank rijk zoal dwars? Ten eerste, zo blijkt uit een onderzoek van het dat door de Fransen vaak worden behandeld als buiten landers. Dat wil zeggen afstan delijk en kil. Andere grieven: vieze toiletten, het rijgedrag van de Fransen, hun geringe kennis van vreemde talen en de vaak gebrekkige voorlich ting in hotels over toeristische bezienswaardigheden. Kennis sen die onlangs in Parijs wa ren, zouden daar aan toevoe gen een systematische poging tot oplichting in bistro's en taxi's. Franse obers schrijven nu eenmaal graag met een vork als een buitenlander de bestelling doet. Om nog maar te zwijgen van de truc om veel meer of andere dingen te brengen dan waarom werd ge- Een woordvoerster van de VVV in Parijs kent het ver haal. „Het niet voor niets dat we voor het tweede achtereen volgende jaar met deze actie bezig zijn", zegt ze. De Fran sen in het algemeen en die uit de toeristen-industrie in het bijzonder moeten volgens haar „meer beschikbaar zijn voor de buitenlander", waarbij zij hoopt dat het de Parijzenaars zullen zijn, die het goede voor beeld snel zullen volgen. JSKEENWISKE DEKRIMSONCRISIS SHAMIR BEREID TOT ONTMOETING MET SJEVARDNADZE JERUZALEM - Premier Yitz- hak Shamir van Israel is be reid de Russische minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze uit te nodigen voor een bezoek aan Israel. Enige voorwaarde daarbij is dat hij van tevoren weet dat Sjevardnadze een dergelijke uitnodiging zal accepteren. Israëlische functionarissen hebben verklaard dat Shamir een bezoek van Sjevardnadze zou verwelkomen, mogelijk in het gezelschap van zijn Ameri kaanse collega Shultz. Een bezoek van Sjevardnadze aan Israel zou een belangrijke vooruitgang betekenen in de Israelisch-Russische betrek kingen. De diplomatieke ban den werden in 1967 door Mos kou verbroken uit protest te gen de Israëlische bezetting van de Gazastrook en de Wes telijke Jordaanoever. Het be zoek zou ook het vredesproces in het Middenoosten uit een impasse kunnen halen. ALGIERS - De kapers van het Kuwaytse vlieg tuig dat in Algiers staat, hebben gisteren opnieuw gedreigd al hun gijzelaars te doden als Kuwayt niet hun wegens bomaansla gen gedetineerde islamiti sche geestverwanten vrij laat. Overigens was in de onderhandelingen giste ren geen enkele vooruit gang te bespeuren omdat kennelijk de kapers noch Kuwayt bereid zijn toe te geven. De kapers, die nog rond 32 passagiers en bemanningsle den in hun macht hebben, lie ten gistermiddag twee van de passagiers een verklaring tot de verkeerstoren voorlezen waarin de Kuwaytse autoritei ten werden opgeroepen de ze ventien gevangenen vrij te la- De omstandigheden aan boord van het vliegtuig zijn zeer be roerd; de gijzelaars mogen niet praten en hun handen zijn voortdurend vastgebonden. De 70-jarige passagier die donder dagavond uit het gekaapte vliegtuig werd vrijgelaten, heeft dit verklaard. De passa giers mogen alleen van hun stoel af als zij naar het toilet moeten en dan nog wordt con stant een pistool op hen ge richt. Zij krijgen niets te lezen en informatie over de voort gang van de onderhandelingen wordt' niet verstrekt. De kapers zijn volgens het of ficiële Kuwaytse nieuwsagent schap Kuna onderling ver deeld over de vraag hoe het elf dagen oude gijzeldrama be ëindigd moet worden. De ka pers die de harde lijn voor staan, lijken te worden geleid door Iran. Volgens Kuna zijn sommige kapers, „naar wordt aangenomen aan boord geko men in Mashhad (Iran)", de laatste uren „extremistischer en onbuigzamer" geworden. Deze groep zou op instructies wachten uit het buitenland, volgens Kuna „stellig Iran", alvorens te bepalen wat te doen. Kuna vermeldde geen bron voor de beschuldigingen. Advocaten zes van Sharpville vragen heropening proces PRETORIA - De advocaten van de „zes van Sharpeville", een zwarte vrouw en vijf zwarte mannen in Zuidafrika, die in 1985 ter dood zijn ver oordeeld wegens vermeende medeplichtigheid aan moord, hebben heropening van het proces gevraagd. De „Sharpe ville six" zouden betrokken zijn geweest bij de moord in september 1984 door een woe dende menigte demonstranten op de loco-burgemeester van Sharpeville, een stad op 70 ki lometer van Johannesburg. De doodstraf tegen het zestal zou op 18 maart van dit jaar worden voltrokken. Eén dag daarvoor evenwel stelde het Hooggerechtshof in Pretoria de voltrekking van het vonnis met een maand uit, om de ver dediging in de gelegenheid te stellen heropening van het proces te vragen. PASJES INGENOMEN; LERAREN VERPLICHT OP VAKANTIE Israel verhoogt economische druk op Palestijnen JERUZALEM - Het Israë lische leger heeft gisteren nieuwe maatregelen geno men om de economische druk op de Palestijnen op te voeren. De 3800 Palestijnse onderwij zers die op de westelijke Jor daanoever werken en al maanden geen les kunnen ge ven omdat het leger alle scho len heeft gesloten, zullen „ver plicht met vakantie" gaan. Dat wil zeggen dat zij 50 procent gekort worden op hun salaris. Het leger spreekt van een „strafactie tegen relschop pers". Bovendien heeft het leger gis teren in „Beach Camp", een Palestijns vluchtelingenkamp aan de rand van Gaza, de identiteitskaarten van alle Pa lestijnen in beslag genomen. De mensen krijgen hun pasjes terug als zij de belastingen hebben betaald. Zonder pasjes mogen de Palestijnen zich ech ter niet buitenshuis begeven en de meeste bewoners van Beach Camp hebben geen werk of zelfstandige activiteit; ze zijn afhankelijk van hulp van buitenaf. Krachtens de in ternationale Conventie van Genève is het bovendien ver boden belasting te heffen in bezette gebieden. Het Israëlische Hooggerechts hof heeft gisteren het beroep verworpen dat acht Palestij nen hadden ingesteld tegen hun deportatie. In de veilig heidsraad hebben de VS giste ren hun veto uitgesproken over een resolutie, waarin on der meer de uitwijzingen wer den veroordeeld. De Ameri kaanse VN-ambassadeur ver klaarde dat veroordeling van de uitwijzingen niet bijdraagt aan verlichting van de span ningen in de bezette gebieden. De overige leden van de raad stemden voor de resolutie. De EG-lidstaten hebben giste ren een verklaring uitgegeven waarin wordt gesteld dat het Israëlische optreden in de be zette gebieden tot gevolg zal hebben dat „het wantrouwen tussen Israëliërs en Palestijnen wordt versterkt en een vreed zame oplossing in het gebied wordt bemoeilijkt". De EG acht de deportatie van Pales tijnen een schending van de conventie van Genève en ook in strijd met de resoluties 607 en 608 van de Verenigde Na- De Sovjetunie heeft gisteren een vliegtuig met voedsel, me dicijnen en kinderkleren naar Cyprus gestuurd ten behoeve van de Palestijnen die „een moedige strijd voeren" in de door Israel bezette gebieden. De PLO zal voor verdere ver spreiding van de spullen zorg dragen, aldus Tass. Vier Amerikaanse tieners afgeslacht in sta-caravan SAN ANTONIO - In een sta-caravan op een kampeer terrein in de Amerikaanse staat Texas heeft de politie gisteren de verminkte lijken aangetroffen van vier tiener kinderen uit een gezin. De moordenaar (of moorde naars) slachtte de kinderen af met vleesmessen uit een keukenblok. Een ambulance rijder zei dat het interieur van de caravan „een abat toir" leek en de politie had niet eens kunnen vaststellen dat één van de slachtoffers een jongen was. De politie was door een hysterisch slachtoffer gebeld. Zij had nog kunnen zeggen dat de dader een vriend van één van haar zusters was. Toen werd het gesprek afgebro ken. Eind maart was een ex- vriend van één van de zus ters wegens bedreiging aan gegeven. De politie heeft niet gezegd of hij verdachte is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7