oorhoeve wijst Hans Wiegel zijn plaats Weekend-soldaat 40 jaar paraat KORPS NATIONALE RESERVE GING DOOR DIEPEDALEN PPR wil rapport Brinkman over misstanden in bejaardenhuizen ^üJRnenland ftzidóe Commit ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 5 rebeurde op zaterdag 27 het sjieke hotel in Beetsterzwaag. in de stille wouden van land, had de VVD-top (teruggetrokken voor een JS kdering over de koers die e en bewindslieden zou- folgen in de kwestie van ;uwe bezuinigingen en de ;ingverlagingen. het diner werden de >zigen opgeschrikt door- ober een merkwaardig gezon^je bracht. H. Wiegel, R. p..j en J. Kamminga zou- t'oïJraag aan het VVD-over- "Welnemen, stond erop ge- Fractieleider Joris en vice-premier if de Korte stonden op zien waar dit toch wel bijzondere drietal zich op- bulderde Wiegel, die "nd verderop in het res- t zat te eten met een Friese ondernemers. De Tfltvfissaris des konings, zoals a TH zichzelf graag noemt, van zijn bekende jokes uitgehaald, n (oud-VVD-voorzit- [amminga waren in geen of wegen te bekennen, i", lachten ook Joris en f. Die Hans, altijd even leuk. Maar als hij het niet erg vond, gingen ze snel weer te rug naar hun eigen tafel. He laas hadden ze geen tijd voor gezellige kout; evenmin had den ze - al zeiden ze dat niet hardop - behoefte aan advies, zelfs niet van het Orakel van Leeuwarden. Ruim drie weken later toonde Joris Voorhoeve ook in het openbaar dat hij de raad van zijn illustere voorganger kan missen als kiespijn. Het grote kamerdebat over het.'paaspak- ket' van het kabinet was nog geen drie minuten bezig of Voorhoeve stond al bij de in terruptiemicrofoon. PvdA-lei- der Wim Kok verweet de VVD dat zij wel heel ver was afgedwaald van het begin 1986 door Voorhoeve bepleite soci- aal-liberalisme. Volgens Kok zat de VVD weer op de oude vertrouwde keihard-rechtse koers. Hij wees daarbij op een uitspraak die Wiegel had ge daan in Breda, tijdens het 40- jarig jubileum van de partij, over de noodzaak van nog eens twintig a dertig miljard extra bezuinigingen. Verrassing „Voor dat laatste moet u in Leeuwarden zijn", repliceerde Voorhoeve. „En wat het soci- aal-liberalisme betreft doet u er goed aan even te wachten totdat ik gesproken heb". Kok had er inderdaad beter aan ge daan zich in eerste termijn wat voorzichtiger uit te drukken, want de speech van de VVD- fractieleider bleek een com plete verrassing. Terwijl ieder een nog dacht dat de liberalen zich klakkeloos achter het ka binet zouden opstellen, sloot Voorhoeve zich aan bij zijn CDA-collega Bert Vries. Ook de VVD bleek van me ning dat een aantal maatrege len van Lubbers en consorten niet door de beugel konden. Werklozen een half jaar eerder in de bijstand? Nee, dat was geen goede zaak. Een for se loonsverlaging voor jonge- ook daar kon de {fVD zich niet in vinden. De verbijste ring was niet alleen zichtbaar bij de PvdA, ook het CDA kon zijn oren niet geloven. Maar hoe langer het debat duurde, hoe meer Voorhoeve bewees dat het hem ernst was. Natuurlijk, hij wilde ook wel wat terug hebben, bijvoorbeeld toegeeflijkheid van De Vries op het punt van de belasting verlaging voor de hoge inko mens. Maar toen de CDA-frac- tieleider op dat punt nauwe lijks tot een compromis bereid bleek, liet Voorhoeve zijn col lega niet vallen. Hij zette zijn handtekening onder een - door Lubbers en minister De Koning binnenskamers fel be streden - motie van het CDA, waarin de verlaging van de jeugdlonen vierkant werd af gewezen. Daarmee scoorde Voorhoeve een aantal punten tegelijk. Hij werd de redder van de coalitie - het kabinet kon immers moeilijk het „onaanvaardbaar" uitspreken over een verlangen van beide regeringsfracties; hij verlegde de koers van zijn partij - het sociaal-liberalisme bleek nog springlevend; en hij bevestigde zijn positie als poli tiek leider van de VVD - vice- premier De Korte had hij al afgeschud en nu keerde hij zich openlijk tegen de door Wiegel in Breda bepleite neo- koers. Gevolgen Die ontwikkeling kan vér strekkende gevolgen hebben. Het is mogelijk dat het CDA afziet van zijn - heimelijke - voornemen om straks maar weer eens met de PvdA te gaan regeren. Naarmate de VVD zich rechtser ging opstel len, nam dat plan van het CDA vastere vormen aan. De christen-democraten hebben de behoefte zich weer in het midden te nestelen, van waar uit het ook de lagere inkomens kan bereiken. Die mensen lo pen nu immers in steeds grote re getale naar de PvdA, waar door met name het zuiden van het land als CDA-bastion ver loren dreigt te gaan. Maar als ook de VVD zich kan vinden in een wat meer soci aal en een wat minder no-non- sensebeleid, waarom zou het CDA dan van partner wisse len? Bert de Vries stelde die vraag maandag in iets andere woorden op een CDA-bijeen- komst in Drachten. „Ik ben zeer benieuwd - hier in Fries land zeg ik dat met extra na druk - of de keuze van de VVD-fractie voor een meer so ciaal beleid een incident is of de trend zet naar een meer ge matigde koers. Persoonlijk hoop ik het laatste". Joris Voorhoeve begrijpt al die twijfels niet. Het CDA weet volgens hem heel goed wat zijn opvattingen zijn, zegt hij het dag blad Trouw. „Eerlijk gezegd vind ik de scheiding tussen a- sociale en sociale partijen mis plaatst". Voorhoeve ontkent met enige felheid dat hij zich in het 'paasdebat' heeft laten leiden door opportunisme. „Nee, onze keuze ligt geheel in het verlengde van de lijn die de VVD al lang volgt". Maar hoe rijmt hij dat dan met de nota Liberaal Bestek en een recent rapport van het weten schappelijk bureau van de VVD? Beide stukken ademen de sfeer die de liberalen zo kenmerkte in de tijd van Hans Wiegel, Harm van Riel en Haya van Someren: Halen, Hebben en Houwen. Voorhoe ve wijst erop dat de bedoelde rapporten „allerminst VVD- beleid betreffen. Het gaat enerzijds om een discussienota, waarop inmiddels stapels amendementen zijn ingediend, en anderzijds om een „vrijblij vende studie" naar de wortels van het liberalisme. „Liberaal Bestek is nog lang geen ver kiezingsprogramma", aldus Voorhoeve. Het CDA neemt gretig kennis van deze uitspraken. Partij voorzitter Van Velzen zegt in zijn column in het partijblad CDA-actueel dat de PvdA- fractie het rapport 'Schuiven de Panelen' terzijde heeft ge legd en weer terug is in de oude leer; opvoeren van de overheidsuitgaven en hoog houden van de belastingen. Heuglijk dus dat de fractie van de VVD zich wel bij het CDA wil aansluiten. Nu de VVD als partij nog. Het wat meer behoudende deel van het CDA twijfelt er al niet meer aan dat ook de VVD als geheel de koerswending zal maken die de fractie al heeft ingezet. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een opmerking van het ka merlid Vincent van der Burg. „Joris Voorhoeve heeft het verstandig gedaan. Met deze VVD is de basis voor het der de kabinet-Lubbers gelegd". RIK IN 'T HOUT fRSFOORT De ge- idenis van de Korps pnale Reserve is er van ups en downs, heeft een paar keer weinig gescheeld of „vrijwilligerslegertje" vandaag haar veertig jubileum in Amers- h0«elw niet kunnen vieren, et midden van de ja- -t vijftig bijvoorbeeld tenkwelye animo bij de Ne- lewerkljndse bevolking zo .Spiegig, dat de toenmalige ïiofareriter van' oorlog, ir. ff, het Korps Nationa- jppas80Serve vviide ophef- gedureP0^ *n jaren zestig rei. 07ipet kommer en kwel. aleen de belangstel- van vrijwilligers was 8 kanst gering, ook bezui- igen teisterden de or- n ;atie van „weekend- W ten ingen donkere jaren zijn lij en vandaag de dag en 4500 vrijwilligers het .De organisatie bestaat ft pelotons (van 34 man verdeeld in districten iet hele land. de week zijn de reser- gewoon boekhouder, diende of kruidenier, hun vrije tijd trek- J777«fee het soldatenpak aan ^ilen ze hun uzi uit de Cl „Weekendsoldaten van pobbylegertje" worden Ims genoemd. Niet tot igen genoegen overi- iotivatie om weekend- Tfet te worden verschilt ■iersoon tot- persoön. Le- rlichter vaandrig :erling daarover: igen is de militaire bevallen, dat der beroeps te worden binding met het le llen houden. De Natio- Reserve is dan een gelegenheid. Anderen getrokken door imhorigheid binnen de De manschappen en minstens zestig uur jar. Meestal meer. Dat ent dat ze elkaar vaak jen door kennen en er {rote vorm van kame- bhap ontstaat. Voor be- e mensen is dat het pkkelijke. Weer ande- len het gewoon als een jvorm van vrije tijdsbe- Ig. En dan is er natuur- fe voor de hand liggende latie om een steentje bij igen aan de beveiliging OUDAde Nederlandse demo- Nederlanders die niet aan de kant willen maar ook daadwerke- a bijdrage willen leve- Nationale Reserve: voor de één gewoon een leuke hobby, voor de ander een bijdrage aan de beveiliging van Nederland. te bewerkstelligen hoeft een vrijwilliger straks niet meer in militaire dienst te zijn ge weest. Dat is nu nog wel ver plicht. Ook hoopt de legerlei ding meer vrouwen te inte resseren. Nu zijn er onder de vierenhalfduizend reservis ten nog geen twintig vrou- De nieuwe reservisten krij gen een militaire opleiding van drie weken in de Hars kamp op de Veluwe. Daarna worden ze ingedeeld in één van de 143 pelotons. Bij voorkeur in de buurt van hun eigen huis. Want dat is een van de uitgangspunten van de Natres, zoals de NA- Tionale REServe óok wel ge noemd wordt. Op die manier kan het beste geprofiteerd worden van hun kennis van het gebied. Bovendien scheelt het aardig in de reis kosten. In principe tekenen de vrij willigers voor vier jaar. Daarna wordt de termiin tel kens met één jaar verlengd. In het 45e levensjaar volgt het zogenaamde functionele leeftijdsontslag. Naast de maandelijke oefenavond en de weekeinde-oefeningen (schieten, kaartlezen etc.) wordt er één keer in de vier jaar vijf dagen geoefend. Daarvoor moeten de reser visten dan vrij krijgen van hun baas. Voorlichter Leer ing: „Dat levert nooit proble men op. Werkgevers zijn al tijd bereid mee te werken". Mobilisatie De Natres-vrijwilligers worden in tijden van grote spanning als eerste gemobili seerd. Nog vóór de „echte" soldaten. Dat houdt verband met hun taak. Zij moeten na melijk belangrijke objecten in hun eigen regio of stad be waken en beveiligen. Objec ten zoals elektriciteitscentra les, munitiedepots, verkeers wegen, bruggen, spoorlijnen enz. Als de mobilisatie dan daadwerkelijk wordt uitge roepen, moeten de echte mi litairen zoveel mogelijk on gestoord hun bestemming (voornamelijk op de West- duitse laagvlakte) kunnen bereiken. De vrijwilligers dienen door de bewaking van centrales, bruggen en dergelijke daarvoor te zor gen. Deze taak wijkt flink af van de doelstelling bij de oprich ting in 1948. De communis ten in Tsjechoslowakije had den in februari van dat jaar de macht gegrepen. Dat leid de tot spanningen in Europa. Het Korps Nationale Reserve werd in het leven geroepen om een mogelijke binnen landse vijand (de communis ten!) te bestrijden. Ook al omdat het grootste deel van het Nederlandse leger in die tijd in Nederland-Indië zat. Het land was in de ogen van sommigen praktisch onbe schermd en de Nationale Re serve moest daar wat aan doen. In 1951 werd de op dracht gewijzigd. Voortaan was er slechts bij oorlogsdrei ging een taak voor de Natres: bewaking en beveiliging van belangrijke objecten. De belangstelling voor het hobbyleger verminderde in de jaren vijftig en zestig flink. Een aantal reorganisa ties, bezuinigingen, gebrek kige voorlichting, een andere kijk op het leger en tal van andere aspecten hadden daarmee te maken. Een ad viesraad concludeerde in 1975 dat het korps niet meer voor haar taak berekend Nieuw leven Onder de defensieministers Vredeling (PvdA) en Van Mierlo (D66) werd de Natio nale Reserve nieuw leven in geblazen. Van Mierlo ver leende de Natres zelf het of ficiële korpsstatus. De bewa pening werd gemoderni seerd, de rechtspositie en on kostenvergoeding verbeterd en er kwam meer geld voor oefeningen en voorlichting. Een grootscheepse wervings campagne „Geef een stukje van je vrije tijd" wierp haar vruchten af. In 1982 volgde de campagne „Beschermen watje dierbaar is". Het resul taat is dat nu, veertig jaar na de oprichting en na door die pe dalen te zijn gegaan, de Nationale Reserve bloeit als nooit tevoren. Vandaar dat er vandaag op het terrein van de prins Ber- nhardkazerne in Amersfoort een groot feest wordt ge vierd. Naast minister Van Eekelen van defensie en de legertop worden 8500 leden en oud-leden van de Natio nale Reserve verwacht. Naar aanleiding van het veertigjarig bestaan heeft drs. J.P.M. Schoenmakers de geschiedenis van het korps op papier gezet. Het boek heet „Veertig jaar Korps Na tionale Reserve, beschermen wat je dierbaar is". Minister Van Eekelen krijgt het eer ste exemplaar uitgereikt. KOERT BOUWMAN Het zeilschip De Vrijheid „We moeten proberen die bootsman aan de praat te krij- Delf, „die zal heus wel weten waar ze heen zouden en hij zèl ons vertellen wat ze met de mensen van hebben uitgespookt". De bootsman wordt uit het hij is opgesloten, gehaald en staat een ogenblik later iverschillige boeventronie in de kapiteinshut. „Ik weet hij kort, na de eerste vragen. „Het gaat mij niet an, ik ergens op, dienst is dienst en als ik me gage maar krijg..." Rob, die zi'ch nog katterig voelt door de ontsnapping van Linksky, vliegt plotseling op, gaat vlak voor de bootsman staan en tiert: „Zo, jij weet niks, hè? Dan zullen we jou es op gezellig oud-vaderlandse manier kromsluiten, en kijken of je dan nog niks weet..." De bootsman slikt zijn pruim haast in van schrik en begint uit een ander vaatje te tappen. „Nou, ja", zegt hij, „die lui van „De Jeanet" hebben ze aan wal gebracht" en hij wijst een havftn op de kaart aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Peter Lankhorst (PPR) wil dat minister Brink man van WVC een rapport opstelt over het grote tekort aan verpleeghuizen en de mis standen die als gevolg daarvan optreden in bejaardenoorden. Lankhorst heeft de minister een aantal schriftelijke vragen voorgelegd naar aanleiding van uitlatingen van inspec teurs voor de geestelijke volks gezondheid over het vastbin den van demente ouderen in bejaardenhuizen. In dagblad Trouw verklaarde inspecteur D.J.B. Ringoir on langs dat bejaardenoorden op grote schaal de Krankzinni genwet overtreden door zoge naamde 'onrustbanden' te ge bruiken ora bejaarden vast te zetten. Dit is alleen voorbe houden aan verpleeghuizen en psychiatrische inrichtingen. In dezelfde krant stond dat hoofdinspecteur J.B. van Bors- sum Waalkes onlangs een brandbrief heeft geschreven aan zijn hoogste ambtelijke baas op het ministerie (de di recteur-generaal voor de volksgezondheid) waarin staat dat bejaardenoorden niet zijn toegerust voor de opvang van deméhte bejaarden en dat er maatregelen moeten worden genomen die een einde maken aan de misstanden. Binnen de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid zijn steeds meer inspecteurs van mening dat bejaardenhui zen voortaan keihard nee moeten zeggen tegen de opna me van demente bejaarden. Alleen op die manier zal het nijpende tekort aan verpleeg huizen goed zichtbaar worden. Op het ministerie van WVC zouden echter plannen bestaan om bejaardenhuizen en ver pleeghuizen samen te smelten tot één soort verzorgingsin- richti^igen voor bejaarden. „De st3ten-generaal vertegen woord igen het gehele Nederlandse volk", zo leert de Grondwet ons. Vrij vertaald betekent dit dat de Eerste en Tweede Kamer een perfecte doorsnee van onze 15- miljoenkoppige bevolking zouden moeten zijn. Dat is niet t of vermoedde u natuurlijk al lang. Laten we voor het gemak eens een kijkje nemen in de Tweede Kamer, want die staat per slot van rekening het veelvuldigst in de schijnwerpers van het politieke toneel. Alleen al op het eerste gezicht kan een kind constateren dat de honderdvijftig volks vertegen woordigers tezamen géén getrouwe afspiegeling van de samenleving vormen. Zo komt bijvoorbeeld de verdeling tussen mannen en vrouwen bij lange na niet overeen met de werkelijke verhoudingen in de maatschappij. Slechts 20 procent van de 'geachte afgevaardigdenbehoort tot het vrouwelijk geslacht. Met de vertegenwoordiging der rassen is het helemaal droevig gesteld. Er is slechts één kamerlid met een donkere huidskleur: de PvdA 'er John Lilipaly, geboren op de Molukken. Als curiositeit zij hier nog aan toegevoegd dat de VVD'er Hans Dijkstal ook ver buiten Nederland ter wereld kwam, namelijk in het Egyptische Port Said. Buigen wij ons thans over de leeftijden. In de Tweede Kamer wordt het politieke spel voornamelijk gespeeld door veertigers. Maar liefst 73 van de 150 leden zijn tussen de veertig en vijftig jaar. Vervolgens is er een groep van 47 vijftigers en een ploeg met 23 dertigers. Sterk ondervertegenwoordigd zijn de kamerleden boven de zestig (slechts 6) en degenen die de dertig nog niet hebben bereikt. Als u de genoemde aantallen optelt zult u tot de ontdekking komen dat er slechts één twintiger in de kamerbankjes zit. Dat is Margo Vliegenthart van de PvdA, die enkele maanden geleden de vrijgekomen zetel van Joop den Uyl innam. En dan nu wat voer voor astrologen. Hoe zit het met de sterrenbeelden der volksvertegen woordigers? Merkwaardigerwijs is er in dit geval sprake van een redelijke verdeling tussen de twaalf tekens van de dierenriem. Er zijn slechts twee opvallende uitschieters. Het meest voorkomende teken is dat van de Maagd (18 personen gevolgd door Leeuw (15), Tweeling (15), Vis (14) en Ram (14). De overige tekens hebben, op één na, circa 10 vertegenwoordigers. Er is echter een schrijnend tekort aan Stieren, waarvan er maar 6 zijn. De vraag rijst hoe de politiek eruit zou zien als het aantal Stieren in de Kamer zou toenemen. Wellicht wordt Nederland dan beter bestierd. Wat de regionale afkomst der parlementariërs betreft valt er nog wel wat glad te trekken. Uiteraard vormen de Zuidhollanders de sterkste groep (42 personen) omdat hun provincie nu eenmaal de dichtst bevolkte is. De Noordhollanders nemen met 29 personen de tweede plaats in. De Brabanders en Utrechters houden elkaar met elk 15 vertegenwoordigers in evenwicht en de Gelderse en Limburgse inbreng wordt verzorgd door respectievelijk 12 en 9 kamerleden. Zeer bekaaid komen echter de overige provincies er af. Groningen en Friesland leveren elk slechts 6 afgevaardigden, Overijssel 5, Zeeland en Drente elk 4 en Flevoland 3. Nu moeten we hier wel bij aantekenen dat het in feite weinig uitmaakt waar een kamerlid woont, omdat we al lang geen districtenstelsel meer hebben waarbij een Tweede-Kamerlid in letterlijke zin een afgevaardigde van een bepaalde streek was en dus speciaal de belangen van zijn regionale achterban moest behartigen. Momenteel wordt elk kamerlid geacht zich in te zetten voor het welzijn van alle Nederlanders tezamen. Toch zouden er wat ons betreft wel wat minder randstedelingen aan het Binnenhof mogen rondlopen en wat meer personen uit de verder weg gelegen provincies. Maar die laatsten moeten dan wel liefst vrouw, twintiger, Stier en donker van huidskleur zijn. TRUBBELS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5