Beslissend onderzoek naar lijkwade Turijn Beoordeel Israel niet anders dan andere landen b GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ook atheïsten hebben bijbel nodig' kerk wereld beroepingen Canadese Doopsgezinden trachten uitwijzing Luitjens te voorkomen Patstelling vóór de discus^ brieven lezers EeidócGou/imit ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAS door Marinus van der Berg Sensatie? In het afgelopen weekend zijn heel wat mensen naar de bossen van Renkum getrokken. Het zaterdagavond-journaal liet zien hoe er bloemen waren gelegd op de plaats waar de heer Heijn was begraven. Iemand had van dood hout een kruis gemaakt. Is dit nu eerbied of sensatie? Het is heel gemakkelijk om het af te doen als „sensatie". Al eens eerder schreef ik hier over „leed-recreatie": in het weekend massaal gaan kijken naar een plaats waar een ramp is gebeurd. Toch heb ik het gevoel dat het te gemakkelijk is om dit gaan naar de plaats waar de omgebrachte was begraven, alleen maar te zien als sensatie. Ook al zal dat wel een rol spelen. Er is meer. Toen ik een vijftien jaar geleden in Amerika was, was ik in de gelegenheid om de plaats te bezoeken waar Martin Luther King en John F. Kennedy zijn vermoord. Er speelt iets van „interessant" om gezien te hebben, maar het was ook meer. Dat meer is het herdenken van een gebeurtenis in de geschiedenis die als schokkend wordt ervaren. Zo'n bezoek heeft ook iets van een protest. Een protest tegen het vermoorden van niet alleen onschuldige mensen, maar ook mensen die het goede op het oog hadden. Jaarlijks bezoeken velen vanuit de wereld plaatsen als Auschwitz en Treblinka. Plaatsen waar een moorden op mensen heeft plaatsgevonden waarvoor geen woorden bestaan om stem te geven aan de absurditeit. Die bezoeken zijn gedenkbezoeken, maar tegelijk hebben ze ook het kenmerk van protest: „Dit mag nooit weer gebeuren". Wij mensen moeten aan onze diepere gevoelens en emoties uiting kunnen geven. „Kan een samenleving zonder rituelen?" vroeg een krantenartikel zich onlangs af. In de vraag is het antwoord. Nee. Heel veel mensen hebben zich diep aangesproken gevoeld door de ontvoering en moord op de heer Heijn. Aan die gevoelens willen zij uiting en vorm geven. Ik heb de indruk dat het niet alleen gaat om de heer Heijn. maar om een aanvoelen in de samenleving dat deze nieuwe dood. de dood van ontvoering van onschuldigen, een aantasting is van een grondwaarde. Terecht is er mijns inziens fel gereageerd op de opmerking van een voetballer dat een doodschop een geoorloofd middel zou zijn om een doel te bereiken. Het gaat hier om de beschermwaardigheid van elk mensenleven. Ik neig er toe om de bezoekers aan het „graf" van de heer Heijn in de bossen van Renkum niet te zien als sensatielustigen, maar als mensen die een dringend appèl doen op ieder in de samenleving om eikaars leven te eerbiedigen. In het begin van de maand mei zullen weer overal bloemen worden gelegd op plaatsen waar mensen het leven lieten omwille van de vrijheid. Die door bloemen getekende plaatsen zijn herinneringsplekken voor de hele samenleving. Ze zijn de wonden in de samenleving. G.J. Heijn was geen held. geen verzetsstrijder. Hij was een gewone middenstander met een groot bedrijf. Hij probeerde op een eerlijke manier zaken te doen. Hij is daarin niet een kleine gebleven. De vergelijking met King en Kennedy, slachtoffers van een welbewuste politieke moord en de slachtoffers van het Nazisme gaat aan alle kanten mank, maar er is een overeenkomst: telkens opnieuw gaat het om een mens. Wie zich niet meer zorgen maakt om het leven van een mens, maakt zich op den duur ook niet meer zorgen om meer mensen. Okke Jager heeft in zijn vlammende boek. „Liever langer leven", geschreven hoezeer we dreigen te wennen aan de dood en de dood te gemakkelijk aanvaarden. We nemen het voor lief om de maximumsnelheid op te voeren en er aan te wennen dat het aantal verkeersslachtoffers stijgt, hoewel dit officieel wordt ontkend. Iedere verkeersdode is er één teveel. Het gedenken van de plaatsen waar mensen het leven verloren, is meer dan sensatiezucht. Het is een verzet tegen de dood. Het is een oproep om het leven te eerbiedigen. Ook daarvoor is het kruis opgericht. <1 99 MOSKOU De sovjet-histo ricus Dmitri Lichatsjov heeft ervoor gepleit dat de sovjet- autoriteiten het drukken van de bijbel niet langer belem meren. „Want niet alleen de gelovigen, maar ook de at heïsten hebben de bijbel no dig", aldus Lichatsjov in een interview met het Moskouse weekblad 'Ogonjok'. Hij be pleit versterking van de dia loog tussen staat en kerk. „Als wij niet bang zijn voor het ge sprek, zal onze situatie beter worden", aldus Lichatsjov „Wij voeden op tot patriottis me zonder dat wij de rijke, oud-russische geschriften ook maar enigszins kennen, omdat daarvoor inzicht in het chris telijk denken noodzakelijk is", aldus Lichatsjov. Hij be toogt dat het christendom geen ideologie is, „noch een burgerlijke noch een socialis tische". „Het christendom is een levensbeschouwing en geeft ethische normen voor het leven van alledag", aldus het lid van de academie van wetenschappen, die eraan toe voegt dat de Russen niet „met het wapen, maar met het boek" tot het christendom zijn bekeerd. Lichatsjov be schouwt het orthodoxe chris tendom als het „vrolijkste christendom" dat er in de we reld te vinden is. Een Russi sche kerk is dank zij de hel dere en schitterende ikonen „mooi en blij", zo schrijft Li chatsjov. Sterven is niets. Begin dus met leven. Het is niet zo gek en het duurt langer. Jean Anouilh LONDEN Na een eeu wenlange discussie zullen Britse, Amerikaanse en Zwitserse wetenschappers eindelijk, met de modern ste middelen gaan bepa len of de Lijkwade van Turijn een Middeleeuwse vervalsing is, of echt het doodskleed van iemand die leefde rond het begin van onze jaartelling. Voor het eerst heeft het Vaticaan toestemming ge geven om een schatting van de ouderdom van de lijkwade te maken met behulp van de koolstof methode. De lijkwade lijkt een afdruk te bevat ten van een gekruisigde man en veel gelovigen zijn ervan overtuigd dat het het lijkkleed is van Jezus Christus. Wanneer de koolstofbepaling een datum oplevert uit de Middeleeuwen, zal dat het overtuigende bewijs zijn van wat voor velen al jaren duide lijk is: dat de lijkwade een vervalsing is. Mocht echter blijken dat de opmerkelijke lap linnen\3nge- veer 2000 jaar oud is, dan zal dat een absolute sensatie ver oorzaken, omdat dan bewezen is dat de lijkwade bestond op het moment dat Jezus zou zijn gedood. Het British Museum heeft zich garant gesteld voor de wetenschappelijke betrouw baarheid van de koolstof-me thode. Het onderzoek zal worden gedaan in Oxford, de Universiteit van Arizona en het Federaal Instituut voor Technologie van de Universi teit van Zurich. De proeven zullen dit voorjaar beginnen en de resultaten zullen moge lijk tegen de zomer bekend zijn. De drie tests moeten een ouderdomsbepaling voor de lijkwade opleveren binnen een periode van 200 jaar. De laatste keer dat de lijkwa de uitgebreid werd onder zocht was in 1978, toen tien tallen geleerden chemische analyses en 30.000 foto's van De „afbeelding" op het mysterieuze doek. FOTO: UPI het doek maakten Zij kwa men tot de conclusie dat de vlekken in het linnen veroor zaakt waren door menselijk bloed en dat de afdruk van het lichaam te dun was om kunstmatig te zijn. Het doek. dat 4,30 bij 1,10 me ter groot is. draagt een lichte, gelige afdruk van de voor- en rugzijde van het lichaam van een man. De bloedvlekken zijn zichtbaar aan de polsen, onderarm en het hoofd, in overeenstemming met de plaatsen waar Jezus volgens het Nieuwe Testament zou zijn gegeseld, gestoken en aan het kruis genageld. De gelovigen menen dat de afdruk is veroorzaakt door een bovennatuurlijke energie waarmee de wederopstanding van Jezus gepaard zou zijn ge- Middeleeuwen Anderen houden echter vol dat het doek moet zijn ge schilderd in de Middeleeu wen, toen er een grote indus trie voor het vervaardigen van relikwieen bestond. Aanwijzingen over het be staan van een lijkwade gaan niet verder terug dan de 12de eeuw Het Vaticaan heeft on derzoek met de koolstofme thode tot dusver tegengehou den, omdat de lijkwade daar voor beschadigd moest worden. Toen de methode werd ontwikkeld was er een stuk stof ter grootte van een papieren zakdoekje nodig om de ouderdom van materiaal te bepalen. Nu is echter een stukje ter grootte van een postzegel voldoende Het Vaticaan wilde niet zeg gen wanneer de monsters van het linnen zouden worden ge nomen. De wetenschappers die het onderzoek uitvoeren, mogen dat werk ook niet bij wonen. Wel wordt het vastge legd op video en gefotogra feerd. Nog omstredener is het be sluit van het Vaticaan dat niet zeven, maar slechts drie labo ratoria de lijkwade mogen on derzoeken. Het Britse blad New Scientist zei dat het Va ticaan bewust streeft naar een dubbelzinnig resultaat, om er voor te zorgen dat de katho lieken in de lijkwade kunnen blijven geloven. Maar professor Luigi Gonella, de wetenschappelijk adviseur van het bisdom Turijn, zei dat de kerk nooit beweerd heeft dat de lijkwade echt is, maar dat hij echt kan zijn en „met respect en voorzichtig moet worden behandeld". Gonella zei dat het bisdom nooit meer dan drie monsters van het doek heeft willen nemen. Dr. Jite van het British Museum noemde drie tests meer dan voldoende om de ouderdom van het linnen te bepalen. ..Het is zelfs zeer ongebruike lijk om twee of drie metingen te doen op een normaal ar- KOOLSTOF METHODE MOET OUDERDOM BEPALEN Hoe oud de lijkwade ook moge blijken te zijn, de histo rici en de kerk zitten met een groot gat in de geschiedenis ervan. In de 12de eeuw meld de een kruisvaarder dat hij een lijkwade van Christus had gezien in Contantinopel, maar dat verhaal van William van Tyrus uit 1171 is de oud ste melding die bekend is. Het is niet zeker of hij sprak over het doek dat nu in Turijn ligt. In 1354 dook het doek op in Lirey in Frankrijk. Maar in 1389 schreef Pierre d'Arcis, de bisschop van Troyes, aan paus Clemens VII in Avig non, dat zijn voorganger wist wie de lijkwade had geschil derd. In 1453 kwam de lijkwade in handen van de koninklijke familie van Savoye. Het werd bewaard op het slot Chambe- ry. waar het in 1532 bij een brand beschadigd raakte De kerk erkent het doek niet als relikwie, maar als „geliefd voorwerp", dat met evenveel respect moet worden behan deld als een relikwie. Het doek wordt, gewikkeld in rode zijde, bewaard op een al taar, in een zilveren kist. Die kist is de afgelopen 100 jaar slechts enkele keren open ge weest. De belangrijkste gebeurtenis deed zich waarschijnlijk voor in 1898, toen ene Secundo Pia toestemming kreeg een foto van het doek te maken. Het resultaat was sensationeel. Het beeld op de lijkwade lijkt op een fotonegatief, zodat het glasnegatief van Pia de we reld voor het eerst een posi tief beeld opleverde van de man op de lijkwade. De foto van Pia stelde de we reld voor een raadsel. Waar om zou een Middeleeuwse vervalser de moeite hebben genomen een negatief beeld te schilderen, dat pas eeuwen later een prachtig portret zou opleveren, na de uitvinding van de fotografie?' Als het koolstofonderzoek aantoont dat het doek inder daad een vervalsing is, is dat een vraag die onbeantwoord zal blijven. ROBERT GLASS OJEC IN BRIEF AAN LIDKERKEN: AMSTERDAM Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Neder land (OJEC) waarschuwt de kerken de 'situatie in Israël niet anders te be oordelen dan de toestand in vergelijkbare brand haarden elders in de we reld. Voorts keert het OJEC zich tegen allerlei christelijke duidingen van het ontstaan en be staan van Israël, als deze de vorm hebben van een eenzijdig anti-zionisme of een overtrokken liefde voor het jodendom. In een verklaring gericht aan de aangesloten kerken naar aanleiding van de viering van de veertigste onafhankelijk heidsdag van de staat Israel, volgende week donderdag, schrijft het OJEC dat de ker ken niet aan het veertigjarig bestaan van Israel voorbij mo gen gaan. Want hoe verschil lend er onder joden ook over de joodse staat wordt gedacht en gesproken, alle joden zijn het erover eens dat de staat Israël een onopgeefbaar be standdeel uitmaakt van de joodse identiteit. Het OJEC heeft er sinds zijn oprichting de nadruk op ge legd dat de ontmoeting tussen joden en christenen slechts plaats kan hebben op basis van diep respect voor de iden titeit van de ander. Daarom is het voor het OJEC vanzelf sprekend dat de staat Israël deel uitmaakt van de joodse identiteit. Alle gesprekken met joden hebben niet alleen een religieuze, maar ook een nationale en politieke dimen sie. zo meent het OJEC. In het OJEC zijn onder meer vertegenwoordigd de Kerk en Israël-organen van de Rooms- Katholieke, Hervormde, Ge reformeerde, Christelijke Ge reformeerde, Lutherse en Oud-Katholieke Kerk alsme de de drie joodse kerkgenoot schappen in Nederland. Joodse organisaties betreuren geweld op Jordaanoever en Gaza-strook Organisaties Joodse organisaties in Neder land maken zich zorgen over de huidige situatie op de wes telijke Jordaanoever en in de Gaza-strook en betreuren het verlies aan mensenlevens in die gebieden. Zij hebben ech ter het vertrouwen dat „de Is raëlische bevolking en de Is raëlische regering ook in de toekomst alles in het werk zullen stellen om een recht vaardige vredesregeling tus sen Israël, de Arabische lan den en de Palestijnen tot stand te brengen", aldus een verklaring van de zeven orga nisaties naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van Israël. De verklaring is ondertekend door het Nederlands Israëlie- tisch Kerkgenootschap, het Verbond van Liberaal-Reli gieuze Joden in Nederland, het Portugees-Israëlietisch Kerkgenootschap, de Neder landse Zionisten Bond, het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël, de Women International Zionist Organi sation in Nederland en de Lo ges b'Nai b'Rith. Stuurgroep Sara komt uit haar tent ROTTERDAM We willen een bewustwordingsproces bij de katholieke vrouwen op gang brengen, hun kennis en ervaring met het kerkelijk werk vergroten, zodat zij be ter voor zichzelf kunnen op komen Dat zegt Clazien Bos man (30), pastoraal werkster in Hillegom, die vanmorgen in Rotterdam officieel de stuurgroep Sara presenteerde. De stuurgroep Sara, genoemd naar de vrouw van Abraham, die op hoge leeftijd Isaak baarde, wil een mogelijkbied bieden voor vrouwen om hun plaats in de kerk waar te ma ken. De stuurgroep Sara is twee jaar lang voorbereid. Clazien Bosman in een ver wijzing naar het boek Genesis waarin over de vrouw van Abraham wordt gesproken: „Sara komt nu uit haar tent na een lange voorbereidings periode. Wij zijn een groep kritische katholieke vrouwen, die actief willen zijn voor vrouwen in het bisdom Rot terdam. Onze mogelijkheden zijn beperkt. We willen, bij voorbeeld door het organise ren van themadagen de ken nis van vrouwen op bijbelge- bied vergroten. Wij proberen hen bewust te maken van hun plaats als vrouw in de kerk en de bijbel." De bijeenkomst in Rotterdam werd onder meer besteed aan een aantal werkcirkels waar in de rol van de vrouw aan bod kwam. Met een viering werd de bijeenkomst afgeslo ten. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger voor het academisch ziekenhuis te Leiden (part-time) drs. J. Mondeel die deze benoeming heeft aangeno men en tevens part-time werkzaam blijft te Reeuwiik Christelijk* Gereformeerde Kerken Beroepen te "s-Gravenhage-Scheve- ningen J. Veenendaal te Baren- drecht; te Middelburg drs.C W. Buijs te Veenendaal (Bethelkerk) VANCOUVER Cana dese Doopsgezinden heb ben er bij de regering in Ottawa op aangedrongen de van oorlogsmisdaden verdachte Jakob Luitjens niet het land uit te zetten. Dit meldt de ,Mennonite Reporter', het weekblad van de Doopsgezinden in Canada. Luitjens vluchtte na de oorlog onder schuilnaam naar Para guay. In 1948 werd hij door de bijzondere strafkamer te As sen bij verstek tot levenslang veroordeeld „wegens het ver lenen van hulp aan de vij and". In 1963 emigreerde hij naar Canada waar hij acht jaar later de Canadese natio naliteit verkreeg. Die dreigt hij nu te verliezen omdat hij tegenover de immigratieauto riteiten heeft verzwegen dat hij tijdens de oorlog NSB-er was en dat hij medewerking heeft verleend bij de arresta tie van verzetslieden. De doopsgezinde hulpwerkor ganisatie MCC Canada heeft minister Hnatyshyn van justi tie per brief gevraagd de 67- jarige Luitjens om humanitai re redenen toe te staan in Ca nada te blijven. In 1983 heeft Nederland de Canadese regering al om uit levering van Luitjens ge vraagd. KTUU wil samenwerken met theologische academie Warschau UTRECHT De Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTUU) wil gaan sa menwerken met de Academie voor Katholieke Theologie te Warschau. Dat meldt het blad van de universiteit. De sa menwerking staat volgens woordvoerder W. Weymans los van het experiment in het aartsbisdom Utrecht met de tijdelijke aanstelling van drie Poolse priesters in de paro chiële zielzorg. De U-raad van de KTUU heeft ingestemd met een intentieverklaring tot samenwerking. De academie in Warschau is een van de weinige weten schappelijke instellingen in Polen, waar mannen en vrou wen gezamenlijk theologie kunnen studeren. Net als de KTUU streeft de academie naar erkenning door Rome. De academie heeft ongeveer 600 studenten en kent naast een theologische faculteit ook faculteiten voor kerkrecht, fi losofie en sociale wetenschap pen. Feest van H. Liduina van Schiedam SCHIEDAM Morgen 17 april wordt in de kerk aan het Singel 104 in Schiedam het feest van de H. Liduina van de stille omgang langs de Li- duina-plaatsen in Schiedam. Aansluitend wordt het Aller heiligste uitgesteld en de ro- Schiedam gevierd. Om 10.30 zenkrans gebeden. Om zes u. is er een feestelijke eucha- u"r het plechtig sluitingslof ristieviering, waarbij bisschop tn aanwezigheid van kardi- R Ph Bar hoofdcelebrant is. taal A. Simonis, die ook de de Om 16 u. wordt de kruisweg predikatie verzorgt, gebeden en om 16.45 u. is er -tN DeN HAAG en de omliggende gemeenten werken j vrijwillig samen in het Gewest 's-Gravenhage datp geen enkele bestuurlijke bevoegdheid heeft. Het Ga1 dan ook niet in staat om adequaat te reageren op dei, men waarvoor Den Haag zich gesteld ziet. In de 09 Den Haag, zo blijkt uit de nota „Geef Den Haag de r is het daarom noodzakelijk de stedelijke agglomeratid) grote gemeente onder te brengen. Den Haag had ecl zijn vingers kunnen natellen dat een dergelijke visie 1 regiogemeenten (Voorburg, Rijswijk, Leidschendam, naar. Nootdorp en Wateringen) niet in dank zou woi£ genomen. De centrumgemeente Den Haag ziet ook wel in dat I wenste samensmelting niet op korte termijn valt tei I zenlijken. Daarom valt de keuze op annexatie van delJ de randgemeenten voor de oplossing van de huidige problemen. Den Haag ziet immers geen mogelijkheid^ eigen grondgebied aan de woningbehoefte te kunnj I doen en is daarom genoodzaakt uit te zien naar het gi; I bied van zijn buren. Daarmee zijn de Haagse problem I ook de problemen van de buurgemeenten. In de notjJ dan ook gesproken over: het agglomeratie-vraagstuk] De redenering van Den Haag komt erop neer dat fü genschap moet krijgen over grondgebieden waar Haj^, gaan wonen, die niet binnen de huidige gemeentegrenjej huisvest kunnen worden. Met iedere Hagenaar die v)zj dalen immers de Haagse inkomsten, terwijl de gemeei^ de voorzieningen, waarvan ook de inwoners van dlu profiteren, op peil moet houden. n ti De randgemeenten hebben al in alle toonaarden lat)s{ ten dat zij er niets voor voelen stukken grondgebied ajd Haag af te staan. Daarmee is er al direct een patstellijn staan nog voordat de discussie over de problematiek te gonnen. Gelukkig heeft een aantal betrokken burgen) laten weten dat zij wel bereid zijn tot een betere samt king in de regio. Den Haag zou dit gegeven moeten a pen om samen met die gemeenten te komen tot een vq Gewest Den Haag als een overkoepelend bestuursor^je De betrokken gemeenten zullen dan wel bereid moelw een aantal bevoegdheden aan het Gewest over te H waardoor het mogelijk wordt de agglomeratie-prol adequaat aan te pakken. Dat geldt ook voor financi^ blemen Zo zou het Gewestbestuur er voor kunnen dat de kosten voor de voorzieningen die voor de hel van belang zijn, evenredig door alle betrokken gei worden gedragen. Dan blijft Den Haag in staat zijn ningenniveau op peil te houden zonder gebieden v: buren te annexeren. 'fï I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kruis (2) Over de demonstratie op Goe de Vrijdag in de tuin van staatssecretaris De Graaf, waarbij een jongere zoge naamd werd gekruisigd, ben ik diep verontwaardigd. Dat ben ik eveneens over de ma nier waarop de krant daarop heeft gereageerd. Of eigenlijk niet heeft gereageerd. Een week lang heb ik gezocht naar commentaar Behalve een in gezonden brief, niets. Tot za terdag 9 april pastor Marinus van der Berg in zijn column reageerde. Toen werd ik pas echt bedroefd. Dat hij zich niet spontaan gekwetst voelde is tot daaraan toe, hoewel onbe grijpelijk. Maar dat hij zich af vraagt namens wie het CDA- kamerlid heeft gesproken! Welnu: ook namens mij. Dat heeft niets te maken met kie zers of achterbanbelang; wat een opmerking in dit geval. Mijn verontwaardiging komt recht uit het hart enj mijn geloof. En of de het verhaal over het aanvoelden, waag ik t< felen. E.M. Collet-Mooy, LEIDSCHENDAM. (P.S. Mijn verontwaard zo groot dat ik nauwelil zeggen, hoe ik de kr; maal altijd waardeer). Bier ).n Naar aanleiding van kei „Water en fris zijnlj Heineken houdt het 1 wil ik het volgende ten. Het lichte bier l light is pas op 11 aprit 1 Nederlandse markt geil al ceerd. De conclusie 0L1 „recente en onverwacjhn cesvol verlopen" intij van Amstel light kloLi niet. Wel wordt dat bieif ge jaren in Amerika g^f misschien doelt u daarjs januari van dit jaar styd de voorpagina een fc« over de introductie v^jr stel light in Nederla^ half april. Heineken isrer gens niet de eerste brf— die het met licht bier p| in Nederland. Eerder 1 ceerde Skol Drie H( bier met minder c maar dat is inmiddels produktie genomen. H verkoopt overigens 01 Amstel-merk wel ali bier in Saoedi-Arabië. A.A.J. Knegt, SASSENHEIM. Wolkenvelden en zacht DEN HAAG - Vandaag wordt met een zuidelijke wind zachte lucht aangevoerd. Daarin komt wat meer bewolking voor, zodat de zon vandaag iets minder te zien zal zijn als gisteren. Wel blijft het droog, tot de avond, dan kan er ver spreid in het land een bui val len. De middagtemperatuur ligt rond de 18 graden en plaatselijk kan de temperatuur zelfs iets boven de 20 graden uitkomen. De wind is zuidelijk en matig, langs de kust en op het IJsseimeer waait af en toe een vrij krachtige wind. Het huidige weer wordt bepaald in een overgangsgebied tussen een hogedrukgebied boven Oost-Europa en een depressie bij Schotland Langzamerhand gaat de invloed van het lage drukgebied bij ons belangrij ker worden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavie en Denemarken Overwegend veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen van rond 12 graden in het zuiden van Noorwegen en Zweden tot ongeveer 15 graden in Denemarken. Britse Eilanden Zondag perioden met zon. maandag af en toe regen. Middagtemperaturen van 10 graden in Schotland, tot 16 graden in het zuiden Benelux: Zondag perioden met zon, maandag af en toe regen. Middag- temperatuur zondag rond 19 graden, maandag ongeveer 17 graden. Duitsland Zondag enkele tjuien. maandag perioden met z temperaturen rond 18 gradJ Frankrijk: Zondag zonnig, I een enkele regen- of onl a Middagtemperaturen van 1) j in het noordwesten, tot c graden aan de Middellandse) Spanje en Portugal Wissel wolkt en vooral in het r|j] deel enkele regen- of Middagtemperaturen v< in het noorden, tot rond 25 het zuiden, Italië en Joegoslavische kin wegend zonnig en droog Italië ook mogelijk ei Middagtemperaturen 1 in noord-Italie en aan de J(L sche kust, tot rond 23 gradt zuiden. Alpenlanden: Overwegend i droog. Middagtemperaturenpk graden Weerrapporten 15 april 20 uur. LI SffT 20

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2