Vluchten kan niet meer 'final AFGHANISTAN NA DE INVASIE: Twaalf maanden in de tuin ■CeidóeSouAatit' ZATERDAG 16 APRIL tuigt stild PESHAWAR - In het 'schoolklasje in Peshawar zingen de kleutertjes met schelle stemmen. De tekst is zo goed ingestudeerd dat juf niet eens hoeft te begeleiden. „Allah is groot", klinkt het uit twintig jonge keeltjes en de vingertjes wijzen naar omhoog. Dan krijgen de don kere ogen van het kroost plotseling iets boosaardigs: „De Russen horen onder de grond", zo vervolgt het liedje. Er wordt nu naar de voetjes gekeken: „Wij vechten tot de laat ste druppel bloed". Ruim acht jaar nadat het 40e Russische leger zijn kameraden in Kabul te hulp schoot, is de nederlaag van de Russische n q „vriendschapspolitiek" in Afghanistan ziq compleet. Door de bloedige oorlog die •os ii na de invasie volgde is de communisti- leej sche grootmacht zelfs bij de kleuters in pstull de vluchtelingenkampen in ongenade ge- vallen. De Sovjetunie, zo houdt juf hen ensa voor, vertegenwoordigt zo'n beetje het n dl allergrootste kwaad dat je maar kunt be- in hé denken. Een lering die met harde cijfers )jaan gestaafd wordt: een miljoen burgers ge- dood, vijftig procent van alle huizen op it eq het platteland verwoest, het meeste iten< bouwland vernietigd. Als de 115.000 n. H Russische militairen Afghanistan veria- dat ten, dan blijft een failliete boedel achter, kwa „De Russen beloofden voedsel, onder- e didak, onderwijs. Maar ze gaven bommen, r gelfl kogels en raketten", meldt een poster op de gang. „Dood aan het Russische impe rialisme" staat op een ander stichtelijk plakkaat boven de kapstok waaraan kin- derjasjes bungelen. De boodschap is dui delijk; Amerika mag dan de grote „Sa tan" zijn geweest voor Iran, de Sovjetu nie heeft die titel met stip overgenomen bij de Afghaanse Jihad (heilige oorlog), als ware het een estafettestokje. Idelil Akkoord IZlgl In het vredesakkoord dat deze week werd ondertekend, hebben de regering van president Najibullah in Kabul en ge neraal Zia UI Haq in het Pakistaanse Is lamabad alsmede de VS en de Sovjetu nie afgesproken dat Afghanistan een neutraal en vreedzaam land zal worden. Verder zouden de ruim drie miljoen vluchtelingen in Pakistan en twee mil joen vluchtelingen in Iran eervol en vei lig naar hun moederland moeten kunnen terugkeren. Hoe nobel en begrijpelijk dat streven ook mag zijn, het ziet er niet naar uit dat beide doelen op korte ter mijn verwezenlijkt kunnen worden. Uit de verklaringen van de verzetscoali- tie in Peshawar valt op te maken dat de Sovjetunie de vrome wens van een vreedzame zuiderbuur die bovendien een communistische partij in de regering toestaat, wel op haar buik kan schrijven. Bij herhaling hebben woordvoerders van Ikingt de coalitie duidelijk gemaakt dat van sa menwerking met de communistische partij van Afghanistan, de PDPA, geen Ie pil sprake kan zijn. En warme betrekkingen met de Sovjetunie liggen zeker niet in het verschiet als de Mujaheddin in Ka- bul aan de macht komen. Commandant Haqani Jalaluddin, een van de sleutelfiguren in het verzet, kijkt al even gemeen als de zingende kleuter- :r las) tjes als hem gevraagd wordt hoe vriend schappelijk de betrekkingen tussen de Sovjetunie en een wellicht islamitisch Afghanistan in de toekomst kunnen zijn. Haqani: „Wij zullen ons opstellen als niet-gebonden land. Maar wat met Naji- abullah de Sovjets in Afghanistan hebben aangericht zullen wij hen nooit verge ven. We zullen de Sovjets dwingen terug te keren naar Afghanistan en op te bou- gewd wen wat ze vernietigd hebben. Najibul- hu\M lah moet berecht worden voor zijn mis- als i daden en de Afghaanse partijleden moeten tegenover Allah zweren dat zij atuu geen communist meer zijn. Pas dan is er vergiffenis". Scenario's In Peshawar begint het besef door te dringen dat het vertrek van de Sovjet soldaten uit Afghanistan een nieuwe nachtmerrie inluidt. Zo zal vrijwel zeker een nieuwe oorlog in Afghanistan uitbre ken. Alleen durft nog niemand met stel ligheid te zeggen wie tegen wie zal vech ten. Er zijn vele scenario's voor de nabije toekomst van Afghanistan en aan de ontbijt-lunch-dinertafels van de honder den westerse vluchtelingenwerkers in Peshawar is het spelen met die scena rio's een geliefde bezigheid geworden. „Als Najibullah verstandig is pakt hij zijn koffers en emigreert zo snel moge lijk naar de Sovjetunie. Maar het is ook mogelijk dat hij, gesteund door de Rus sen, zich terugtrekt in de noordelijke provincies van Afghanistan", zegt Susan Yates, een van de stafmedewerkers van de Amerikaanse „International Rescue Committee" (IRC). Margaret Sagal, als docente werkzaam bij een onderwijspro ject van IRC werpt tegen: „De Afghanen zullen zich niet laten beduvelen en Naji bullah geeft zijn machtspositie niet zo makkelijk op. De oorlog gaat gewoon door". De omstandigheid dat zowel de VS als de Sovjetunie het recht behouden hun „favoriet" in het conflict tc blijven steunen, belooft in dat geval weinig goeds. Een scenario waar de vluchtelingen zelf zeker niet over willen praten, is de voor spelling dat de onderling ernstig verdeel de verzetsorganisaties elkaar zullen af slachten zodra het Russische gevaar een maal geweken is. Als gevolg van ver schillende aanslagen in de afgelopen maanden op Afghaanse intellectuelen die zich „onafhankelijk" opstelden, is al een sfeer ontstaan waarbij nog maar wei nig vluchtelingen vrijuit durven te spre ken uit angst voor repercussies. „Er moet een neutrale president komen", is zo'n beetje de meest gewaagde uitspraak die in het politieke mijnenveld van fun damentalistische en gematigde Afghanen en de rivaliserende stamverbanden te beluisteren valt. Jonge Afghanen in een vluchtelingenkamp. Al in het kleuterklasje hebben zij leren zingen: „De Russen horen onder de grond". Als gevolg van de politiek en onzekere toekomst van Afghanistan, maar ook vanwege de grote ontreddering waarin het land zich bevindt, staan maar weinig Afghanen te trappelen om terug te keren. Tijdens een door IRC georganiseerde cursus Journalistiek wordt die vraag aan achttien jonge Afghanen gesteld. Het antwoord luidt onveranderlijk: „Ik wil teruggaan voor twee maanden om te schrijven over de verschrikkelijke waar heid. De misdaden die door de Russen en Najibullah zijn begaan". Daarna gaan alle achttien aspirant-reporters weer re tour vluchtelingenkamp. Leraar Gordon Bonin concludeert cynisch: „Dat heb ik meer meegemaakt. Zodra ze een goed antwoord horen, praten ze elkaar na. Maar ik denk dat ze het wel menen. De bereidheid om definitief terug te gaan is nu eenmaal niet erg groot". V olksverhuizing De hulporganisaties in Peshawar berei den zich niettemin al voor op de moge lijke aanstaande remigratie van vluchte lingen. En dat wordt geen geringe klus. Mocht het immers zo ver komen, dan wordt de wereld getuige van de grootste volksverhuizing sedert de deling van het Indiase subcontinent in 1947. Mogelijk ook, zal de ellende in Afghanistan zelf niet te overzien zijn, hetgeen weer hele nieuwe opbouwprogramma's nodig maakt. Tom Yates, leider van het IRC-program- ma in Peshawar, houdt rekening met langdurige hongersnood als de vluchte lingen massaal zouden terugkeren. Ya tes: „Het platteland is nu al overbelast omdat veel irrigatiesystemen en andere infrastructuren vernietigd zijn en de vee stapel gedecimeerd is. Miljoenen Afgha nen zijn naar de grote steden gevlucht omdat ze daar relatief veilig kunnen wo nen. Kabul is met drie miljoen inwoners ruim drie keer zo groot als in 1979! Om het platteland weer te kunnen ontwikke len is nog vele jaren hulp nodig. Mis schien wel veel meer dan nu aan vluch telingenhulp wordt gegeven". Het zal voor de vluchtelingenorganisaties nog een hele toer worden om in het Westen en Midden-Oosten de nodige fondsen aan te boren om de terugkeer van de vluchtelingen goed te kunnen begelei den. Yates: „Het risico is levensgroot De Afghaanse vluchtelingen kunnen terug. Maar terug naar wat? Grote delen van hun land zijn verwoest. FOTO'S: A. HOLLMANN aanwezig dat de aandacht voor het Af ghaanse probleem verslapt zodra de su permachten er zich niet meer mee bezig houden". Pakistan, dat tot dusverre een ongeken de gastvrijheid aan de dag heeft gelegd voor de moslimbroeders uit het noor den, heeft intussen duidelijk gemaakt dat de lasten van drie miljoen vluchte lingen zwaar begint te wegen. Sedert Pa kistan indirect partij is in het Afghaanse conflict, wordt ook Pakistaans grondge bied niet met rust gelaten. Zo raakten het Afghaanse en Pakistaanse leger het afgelopen jaar meerdere malen slaags. De geheime dienst van Afghanistan, KHAD, wordt er verder van beschuldigd tal van sabotage-acties te hebben ge pleegd. Pakistaanse kranten schreven deze week ook de ramp bij het munitie depot in Islamabad toe aan de KHAD. Concurrentie „Je zou denken dat al die bomaanslagen te maken hebben met de Afghanen. Zo dra zij vertrokken zijn wordt het mis schien weer rustig in ons land", specu leert Mian Mohammed Siddiq hoopvol. Siddiq is onlangs uit Engeland naar Pa kistan teruggekeerd om een eigen be drijfje te beginnen, maar wordt daarbij danig voor de voeten gelopen door even eens ondernemende Afghanen. Waarmee een tweede aspect van de „Afghaanse last" voor het voetlicht komt. Siddiq verzucht: De Afghanen hebben vrijwel de hele transportsector overgeno men. Zij hoeven geen wegenbelasting te betalen en rekenen voor transport in oude afgeragde bussen en vrachtwagens veel minder dan de Pakistanen. Af ghaanse tapijtknopers zijn een concur rentieslag aangegaan met onze eigen ta pijt fabrikanten. Ik moet zeggen dat veel Afghanen succesvol in zaken zijn. maar dat zet in een arm land als Pakistan met een zeer hoge werkloosheid soms kwaad bloed". In Peshawar wordt het rumoer van de marktplaatsen, waar knetterende scoot ertaxi's rijden, kooplieden gehurkt hun waar aanprijzen en waar het geurt naar de koriander en versgebakken somosa's bij tijd en wijle overstemd door anti-Af- ghanistandemonstraties. Een enkele keer is de negotie van een Afghaanse mark- thandelaar tijdens zo'n demonstratie door woedende Pakistani in brand gesto ken. Een triest dieptepunt van een nieu we, economische, strijd. Susan Yates, na drie jaar werk voor de IRC langzamerhand „veteraan" in het internationale ons-kent-ons-wereldje van vluchtelingenwerkers, maakt zich ernsti ge zorgen over deze ontwikkelingen. „Misschien zijn de Afghanen er nu nog wel slechter aan toe dan jaren geleden, hoewel het vluchtelingenprogramma vrij ver is uitgebouwd. De Afghanen zelf zijn lang zo enthousiast niet meer als je een eventuele terugkeer met hen bespreekt. Ze zijn zich gaan afvragen: terugkeren, maar waar naar toe? Terwijl de druk steeds groter wordt om hun boeltje te pakken, staan zij voor het feit dat soms hele doipen en landbouwgebieden ver woest zijn. Wat je vaak ziet bij vluchte lingen is dat ze het oude moederland idealiseren. Dat paradijs is verloren ge gaan. Helaas is dat wat Afghanistan be treft letterlijk het geval". PAUL KOOPMAN binnen de perken UÉ>dUhéAédi*d*ié/»dÈÈÊédEitè»éÊêïtMÉ*A "sond ofJ lol is[ ;t Ai) Shod niet) ngt i ijes r :angd in f Elke beginnende maar ook gevor derde tuinamateur heeft bij tijd en wijle behoefte aan praktische infor matie. Antwoorden op vragen als: wat te doen tegen wateroverlast, hoe hou ik slakken buiten mijn tuin en is het mogelijk zelf asperges te kweken. Daarvoor bestaan diver se naslagwerken in uiteenlopende prijzen. Nieuw voor Nederland is 12 Maanden in de tuin, een weg wijzer voor de sier-, fruit- en groen tetuin. De originele versie is in Duitsland voor de twintigste maal herdrukt: een aanwijzing voor de grondige wijze waarop een en an der is aangepakt. Het is een van de meest succesvolle tuinboeken van Europa. Voor het Nederlandse taalgebied is het boek grondig bewerkt en het is een stan daardwerk geworden dat antwoord geeft op zeer uiteenlopende vragen. Daarbij staat het boordevol instructieve illustra ties waaruit onder meer duidelijk wordt hoe vakkundig gesnoeid moet worden. De paginagrote kleurenfoto's van fraaie vruchten en sappige groenten die tuin boeken zo vaak aantrekkelijk moeten maken, zijn slechts mondjesmaat aanwe zig. In plaats daarvan is gekozen voor praktische instructies en handige tips. De indeling van het boek in maanden en die maanden weer in vier delen (Grond beginselen en algemeen, Siertuin, Fruit- tuin en Groentetuin) is zeer praktisch. Want daarmee stelt het tuinamateurs, maar ook vakmensen, in staat zich snel en uitgebreid op de hoogte te stellen zo wel wat betreft plantenpracht als nood zakelijke karweitjes. Onder grondbegin selen en algemeen worden aanwijzingen gegeven over de vormgeving van de tuin, bodemgesteldheid, grondbewerking en verzorging, composteren, planteziek- ten, gewasbescherming en dergelijke. In de Siertuin komen alle planten aan de orde die tot een aantrekkelijke tuin kun nen bijdragen zoals heesters, coniferen, klimplanten, vaste planten, varens en nog veel meer. Overzichtelijke tabellen maken het kiezen van planten gemakke lijk en geven waardevolle tips voor standplaats en verzorging. In de Fruittuin vindt men alle gegevens die kunnen helpen bij het telen van fruit van hoge kwaliteit. Daarbij wordt inge gaan op diverse fruitsoorten, de nieuw ste rassen, geschikte boomvormen en onderstammen. Ook het snoeien wordt zoals gezegd, aan de hand van een veel voud aan tekeningen duidelijk gemaakt. In de Groentetuin staat de teelt van ver se groenten en kruiden gedurende het hele jaar op de voorgrond. Daartoe worden de meest geschikte en nieuwste rassen genoemd, de beste zaai- en plant- tijden vermeld, alsmede de modernste zaai- en teelthulpmiddelen. De Plan ningstabel: van zaad tot oogst, omvat voor elke groentesoort de belangrijkste teeltgegevens en vergemakkelijkt een in deling van de groentetuin op een econo mische manier. De tekst in 12 Maanden in de tuin is sterk op de praktijk gericht. De nadruk is gelegd op een gemakkelijk biologisch- normale verzorgingswijze die het milieu zo weinig mogelijk belast. In het boek is de nieuwste kennis op het gebied van tuinieren en milieu verwerkt. Vrijwel elk probleem waarmee de amateur-tuinder tegenwoordig te maken heeft, wordt vol gens de laatste ontwikkelingen benaderd. Voor de maand waarin wij nu leven, april, worden onder meer aanwijzingen gegeven over het voorkomen van schade toegebracht door mollen. Er zijn tabellen voor uiteenlopende zaken als bloeiende vaste planten in deze maand, voor bo- dembedekkende vaste planten en eenja rige zomerbloeiers. In de afdeling Fruit tuin komen bessestruiken, walnoten, braamstruiken en de perzikboom aan bod. Natuurlijk wordt de aardbei en de steeds populairdere wijnrank niet verge ten. De Groentetuin geeft aanwijzingen voor de aanleg van een kruidentuin en de kweek van Hollandse asperges. 12 Maanden in de tuin is geschreven door Höhne en Wilhelm en is voor ons land vertaald en bewerkt door mevrouw C.E. Roberts. Het bevat 360 bladzijden vol praktijkinformatie en kost bij de boekhandel nog net geen dertig gulden. Het boek is uitgegeven in de Groenboe- kerij van Zomer en Keuning. JAN VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25