finale wegdrukken Sean Y oung laat zich in Hollywood niet meer CeidóeSouAO/rit' ZATERDAG 16 APRIL 1988 Sean Young: hoe lang zal dat aardige openhartigegraag pratende actricetje nog dezelfde zijn. Sean Young speelt een opvallende rol naast Kevin Costner in de thriller „No Way Out". FOTO'S: PR in „Stripes" van regisseur Ivan Reitman. En sindsdien ben ik eigenlijk steeds blij ven werken". Nerveus „Maar als ik naar die films terugkijk In „Stripes" zie ik een zeer nerveus per soontje dat nog niets van acteren weet. Het enige wat ik in die film doe is zo aardig mogelijk zijn. Dan Young doc tors in love". Een parodistische kome die. Ik heb die hele film lang gewacht op een regisseur, maar ik heb 'm niet ge zien. Toen „Blade runner" met jullie Rutger Hauer. Bij die film heb ik van mezelf ontdekt dat ik inderdaad precies kan doen wat een regisseur zegt. Ridley Scott heeft me een hele film lang aanwij zingen gegeven en die heb ik exact kun nen opvolgen. Toen kwam het science- fictionspektakel „Dune". Oefff. Ik herin ner me alleen dat je bij elke close up in die film een zak stof over je uitgestort kreeg. Thuis moest je urenlang je neus en je oren schoonmaken. En er hing voortdurend een lucht van rubberban den om je heen. Neeee. Maar ik mag na tuurlijk absoluut niet klagen. Ik heb in de praktijk leren acteren en ik heb er nog voor betaald gekregen ook. Veel? Hoe bedoel je veel? Je bedoelt „real mo ney". Ik ben niet zo'n geldbewust per soontje. Of misschien ook wel, want ik heb alles wat ik in Los Angeles verdiend heb opzij gelegd. In een eigen pensioen fonds gestoken en zo. Ik heb zelf niet zo veel nodig. Ik koop niet veel kleren. Mijn geld gaat op aan lessen, die ik tus sen m'n filmwerk blijf nemen. Dansles sen, zanglessen, spraaklessen, acteerles sen. En aan boeken. Ik blijf maar boeken kopen, ook al weet ik dat ze op een sta pel terechtkomen en dat ik ze pas vier jaar later lees". Inschikkelijk „Ik weet dat ik veel moet leren. Aan me zelf moet werken. Kevin Costner, m'n tegenspeler in „No way out" heeft me dat aan m'n verstand gebracht. Ik ben van mezelf een tamelijk inschikkelijk ie mand. Ik pas me aan. Maar in film moet je voortdurend aan jezelf denken. An ders word jij weggedrukt. Kevin doet een scène net zo vaak tot hij vindt dat 't goed is. „Je hebt die kans maar één keer en dat is op dat moment voor de came ra", zegt hij. Doe je 't dan niet, dan is de mogelijkheid voorbij, want de financiën laten niet toe dat zo'n scène overgedaan wordt. Maar de eerste assistent van de regisseur denkt niet zo. Die heeft als taak de film zo snel mogelijk in het blik te krijgen en jaagt je het liefst door de scènes heen. Daar had ik het ook moei lijk mee. Van die schreeuwende mensen sla ik dicht. Dan kan ik 't niet meer. Ik moet een beetje vertroeteld worden. Ik ben van huis uit ook niet iemand die er gens binnenkomt van, opzij hier ben IK. Ik heb niet zo'n killer-mentaliteit. Ik schat niet iedereen meteen in als ik er gens binnenkom. Zo van, die daar zou wel eens een cocaïne verslaafde kunnen zijn. Dat soort houding moet je leren. En ik leer 't ook. Maar 't gaat me niet gemakkelijk af. Net zoals die auditie voor regisseur Roger Donaldson voor „No way out". Om maar niet te zitten stotteren bij dat gesprek, om m'n ge dachten goed op een rijtje te zetten, na afloop niet spijtig te denken „waarom heb ik dat niet gezegd", heb ik een soort dagboek gemaakt van dat meisje Susan. Dat heb ik Roger gegeven. Die was er van onder de indruk. Ik weet zeker dat ik die rol door dat dagboek heb gekre gen. Wat er in stond? Susan heeft die verhouding met de minister van defen sie. Het geeft haar een zekere macht, maar aan de andere kant wil ze 't niet. Als ze dan die marine-officier, Kevin Costner, leert kennen, vlucht ze naar hem. Eigenlijk vlucht ze voortdurend. Voor zichzelf. Ze is bang alleen te zijn, bang om „nee" te zeggen. Bang om zon der iemand te moeten leven. Ze voelt zich niet compleet zonder een man. Dat is heel normaal bij veel vrouwen. Dat wilde ik in die rol leggen en dat stond in m'n dagboek. Susan is in wezen absoluut niet de cynische party-girl, die van de ene man naar de andere springt. Ze is in feite een slachtoffer, is ongelukkig. Je hebt gezien hoe ik haar speel. Ze lacht voortdurend. Niemand lacht voortdu rend. Mensen die dat doen, verbergen iets anders. Een onzekerheid, een angst van binnen. Zo zitten mensen in elkaar. Hun buitenkant is vaak het tegengestel de van hun binnenkant. Rustige mensen blijken vaak juist erg grappig te zijn. Verlegen mensen zijn juist erg amoureus en mensen die almaar aan het flirten zijn, vaak erg verlegen. Acteren is eigen lijk een soort detectivewerk". Beetje lui „Je moet m'n rolletje in „Wall Street" maar vergeten. Leuk om te doen, zes da gen werk, maar in de film moet je goed opletten anders zie je me niet. Daarna heb ik een film met James Woods ge maakt, gebaseerd op het boek „Ludes". Over een echtpaar dat in Los Angeles gaat wonen, in een mum van tijd schat rijk wordt. Maar hij raakt aan de drugs en is z'n baan kwijt. Hun verhouding is absoluut niet berekend op moeilijkhe den. Langzaam klapt hun wereld in el kaar. En tenslotte eindigt zij als een be tere echtgenote en hij als een zielige co- caïnedealer. De film komt eind '88 uit. Wat ik van James Woods geleerd heb, is die intensiteit. Hij geeft zich volkomen voor een rol, vecht voor het perfecte eindresultaat. Ik ben niet zo'n vechtjas, ik ben van huis uit misschien wel een beetje lui. Hij maakte me duidelijk dat je mensen eigenlijk een beetje bang moet maken, dat je af en toe moet schreeuwen en met deuren moet smijten. Dan res pecteren ze je pas". De carrière van Sean Young lijkt zo een beetje op een goed betaalde assertivi- teitscursus. Hoe lang zal dat aardige, openhartige, graag pratende actricetje nog dezelfde zijn. Zal ze bij een derde interview over, zeg maar, weer vijf jaar van nu. Helemaal Hollywood zijn? Zo'n actrice van: van mij geen letter en geen minuut meer dan m'n contract van me verlangt. Of zo'n lastpost die zich niet inschikkelijk aanpast bij het feit dat haar hotelkamerraam geen uitzicht op groen heeft, maar op Londense of Amsterdam se steenklompen, en er royaal heibel over gaat maken? Want die zijn er ge noeg. Het is niet te hopen. Anderzijds: in het harde Hollywood blijf je niet Overeind als je een aardige ja-en-amen- zegster bent. Sean Young: „Ik zou het al lerliefst voortdurend aan het werk blij ven. Rollen spelen. Maar Kevin Costner zei me: „Jij moet niet te veel spelen. Dat gaat ten koste van jezelf. Er'zijn zó wei nig goede rollen. Wacht tot je echt iets in handen hebt dat je wilt. Dat is de eni ge manier om te overleven. En wacht op een regisseur en acteurs met wie je écht wilt werken". Hij heeft gelijk. Ik ga ka pot als ik een stel ongevoelige mensen om me heen heb die eigenlijk niet geven om wat ze doen. Wat vond ik 't niet heerlijk dat regisseur Roger Donaldson me voortdurend toesprak en bleef com plimenteren met wat ik deed. Hij behan delde me als een koningin". Dan moet het toch wel erg teleurstellend zijn als je halverwege de film doodgaat - want de thriller „No way out" draait juist om die ongewilde moord op de minnares van de minister. Sean Young lacht: „Nee hoor, helemaal niet. Het mooie voor mij was dat ik in die halve film moest zorgen dat het publiek om me gaat geven. En ik geloof dat het me gelukt is als ik de reacties in Amerika bekijic". Het aardige, nog altijd onschul dig ogende meisje op de bank, dat haar publiciteitsreis voor de film samen met haar moeder ondernomen heeft, grijnst met een nieuw zelfbewustzijn. Sean Young: „Het publiek vindt het jammer dat ik doodga. Beter kan toch niet? They miss me terribly". BERT JANSMA LONDEN - Gekke gewaarwor ding: samen met actrice Sean Young en haar moeder staan we over een knipsel uit deze krant uit 1982 gebogen. Moeder ontwaart de leeftijd van haar dochter in de tekst. „Tweeëntwintig!", zegt ze op een toon of ze water ziet branden. „Ben je ooit tweeëntwintig ge weest?". We praten bijna vijf jaar later in de Londense St James Club. In '82 was Sean Young een keurig meisje in een witte bloes met een opstaande kraag dat na vier jaar filmspelen het Echte Acteren voorzichtig aan het ont dekken was. „Voor het eerst zat ik niet naar m'n eigen neusharen te kijken", be kende ze toen over haar werk in de film „Blade runner". Inmiddels heeft ze een film gemaakt (volgende week in de Ne derlandse bioscopen) die een hoop voor haar veranderd heeft, „No way out". Een thriller die je hartkloppingen van spanning bezorgt en zich afspeelt in het hart van het Amerikaanse Pentagon. „De aanbiedingen stromen binnen", zegt Sean. Ze is gevraagd voor de presentatie van een van de mindere Oscars maan dag j.l. In de Nederlandse compilatie is ze helaas^esneuveld. „Na „No way out" stuurt iedereen in de business me scripts toe met een briefje of ik die en die rol wil lezen", lacht ze. „Really shocking". - Er is heel wat veranderd in het leven van Sean Young. Maar in een kamer van de Britse Club is ze nog steeds dat lieve hertje van een meisje, met grote donkere ogen in een wit gezichtje, dat haar wijde rok keurig en precies over de bank spreidt voor ze begint te praten. Verbazend anders dan het beeld dat ze laat zien in „No way out". De film is nog maar koud begonnen of ze heeft er een hevige vrijscène in met Kevin Cost ner op de achterbank van een auto. De stoom slaat er af. Sean Young lacht er wat stilletjes om. „Het was de moeilijk ste scène in de film. Ik heb op de set een privé-enquête gehouden wie wel eens de liefde had bedreven op de achterbank van een auto. Iedereen dus. Behalve ik. Die scène moest er uit zien alsof Susan, de vrouw die ik speel, ontzettend veel „fun" heeft in wat ze doet. Ik word zelf altijd een beetje ongemakkelijk nerveus van die intense liefdesscènes op het doek. Zo bloedserieus dat je denkt: „Ik wil hier helemaal niet naar kijken". Ik wilde iets van honger in die scène heb ben, iets van een zich vastklampen aan die man waardoor je vooral dat karakter beter gaat begrijpen en je meteen om haar geeft". Sean Young is de eerste om haar film carrière tot nu toe op een opmerkelijk afstandelijke en kritische manier te resu meren. „Ik was achttien jaar toen ik m'n eerste rol kreeg. Ik wist nog niets van ac teren. Dat was in James Ivory's „Jane Austen in Manhattan". In Amerika nooit in de bioscopen vertoond (in Ne derland wel in enkele filmhuizen. BJ). Daarna werd ik gevraagd om auditie te doen voor een rol in „Raiders of the Lost Ark". Ik ben een paar keer naar Los Angeles heen en weer gevlogen, maar ik kreeg de rol toch niet. Natuur lijk vind je dat rot. Dat heb ik inmiddels afgeleerd. Er zijn zoveel redenen die jij niet in de hand hebt waarom je een rol niet krijgt. Je bent te lang, misschien heb je net de verkeerde kleur ogen, mis schien kent de regisseur je moeder van vroeger. Het is zonde van je energie om je daar een tijd lang naar over te voelen. Ik stel me nu op het standpunt dat rol len jóu kiezen. Ergens liggen rollen die voor mij geschreven zijn. Ze moeten al leen naar je toe komen. Na „Raiders" was er een acteursstaking en kon je dus geen rollen in de film aannemen. Wel re clamespots, dus ik heb een stuk of vier commercials voor de tv gedaan. Zodat ik toch m'n rekeningen en m'n lessen kon blijven betalen. Toen kwam een rol

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21